Ιδιωτικό vs Δημόσιο σχολείο

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για τα ιδιωτικά σχολεία; [κάνω αυτή την ερώτηση δεδομένου ότι οι περισσότεροι εδώ από δημόσιο σχολείο θα είναι ] :)

Δεν έχω ιδέα τι εστί ιδιωτικό σχολείο..
Το μόνο που ξέρω είναι ότι οι τάξεις και τα βιβλία είναι ίδια και ότι οι τάξεις διαχωρίζονται ανάλογα με το επίπεδο των μαθητών (χωρίς να είμαι σίγουρος).

Για πείτε παραπάνω πληροφορίες και απόψεις σχετικά με τα ιδιωτικά σε σχέση με τα δημόσια... :read:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Υπάρχουν 2 βασικές διαφορές κατά την άποψη μου ανάμεσα σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεία :

1) Οι καθηγητές στα ιδιωτικά σχολεία μπορούν να απολυθούν, σε αντίθεση με τα δημόσια. Αυτό οδηγεί σε διάφορα συμπεράσματα όπως πχ. ο καθηγητής αναγκαστικά πρέπει να κάνει καλά την δουλειά του, καθώς εάν δεν συμβαίνει αυτό θα υπάρχουν κυρώσεις - κάτι που δεν συμβαίνει στο δημόσιο, δηλαδή ο καθηγητής μπορεί να κάνει "χαβαλέ" χωρίς καμία απολύτως συνέπεια. Γι' αυτό τον λόγο το επίπεδο των καθηγητών στα ιδιωτικά είναι υψηλότερο από το αντίστοιχο (ακόμα και αν ήταν οι ίδιοι καθηγητές) στα δημόσια σχολεία.

2) (Ώς απόρροια του πρώτου) οι μαθητές δεν χρειάζονται να κάνουν φροντιστήρια το απόγευμα - αν και αυτό έχει διαψευστεί ήδη αρκετές φορές:P - και έτσι μπορούν να επικεντρωθούν στο διάβασμά τους (θεωρητικά πάντα:D). Αντίθετα οι μαθητές στα δημόσια συχνά έχουν πολυάσχολα και γεμάτα από φροντιστήρια απογεύματα που τους αφήνουν "εξουθενωμένους".

Επίσης υπάρχουν κάποιες άλλες διαφορές, όπως πχ. καλύτερες κτιριακές εγκαταστάσεις, δυνατότητα μεταφοράς από και πρός το σχολείο με λεοφωρείο κτλ, αλλά δεν νομίζω ότι αυτά βοηθάνε καθόλου έναν μαθητή στην απόδοση του, γι' αυτό και δεν τα αναφέρω παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ πάντως που ήμουν σε ιδιωτικό, δεν χρειάστηκα καθόλου το φροντηστήριο (μόνο για χαβαλέ πήγαινα :D) μιας κι οι καθηγητές μου έκαναν άριστα τη δουλειά τους. :no1:


Βέβαια δεν μπορούμε να γενικεύουμε πάντα λέγοντας για παράδειγμα: πάω σε δημόσιο σχολείο άρα πρέπει να πάω οπωσδήποτε φροντηστήριο. Υπάρχουν κι εκεί καθηγητές που κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους.

Αλλά μία ουσιαστική διαφορά είναι επίσης... οι καταλήψεις. Στα περισσότερα δημόσια χάθηκαν πέρσι μήνες διδασκαλίας, ενώ στο σχολείο μου, όπως κάθε χρονιά, η Γ' Λυκείου έκανε κανονικό μάθημα μέχρι και τις διακοπές του Πάσχα - μετά SOS ασκήσεις και τα συναφή. :niki:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως αν και πήγαινα σε δημόσιο, περισσότερο ωφελήθηκα απο αυτό παρά απο το φροντηστήριο. Στο φρονστήριο πήγαινα μόνο για χαβαλέ κι εγώ και μόνο όσον αφορά το μάθημα της έκθεσης θεωρώ οτι με ωφέλησε.
Απο ιδιωτικά δεν έχω εμπειρία, μου είχε προτείνει η μητέρα μου στη δευτέρα λυκείου να πάω σε ιδιωτικό και τότε δεν ήθελα διότι θεωρούσα οτι είναι γεμάτο ψώνια. Τώρα θα πήγαινα διότι πλέον είμαι κι εγώ ψωνάρα :P :P (kidding! όντως θα πήγαινα πάντως διότι έχω ακούσει καλά λόγια για κάποια ιδιωτικά).
Πάντως ο ξάδερφος μου που πήγαινε στη Λεόντειο μου είχε πει οτι μερικοί κάπνιζαν χασίς (!) στις τουαλέτες και επίσης εκείνος έκανε σε ΟΛΑ τα μαθήματα ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ!! :!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Στο γυμνάσιο μας οι περισσότεροι καθηγητές ήταν εξαιρετικοί και από ότι άκουσα έτσι θα είναι και του λυκείου μας. Γράφτηκα ενισχυτική για Μαθηματικά και Αρχαία, καθώς στα άλλα τα πάω τέλεια, φυσική έγραψα 19. Και στα αρχαία έβγαλα 18 αλλά με δυσκολεύουν στα Μαθηματικά 17 έβγαλα, 2 τρίμηνα 18 ένα 17 και εξετάσεις 16.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος20694

Νεοφερμένος

Ο Νίκος20694 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αποψή μου,φούλ για δημόσιο!Πραγματικά νομίζω πως το μόνο πρόβλημα που έχει το δημόσιο είναι τα παιδιά που δεν ενδιαφέρονται και όχι οι καθηγητές!Εξάλλου στο τέλος δλδ 3 Λυκείου όλοι κάνουν φροντιστήριο άρα γιατί να πληρώνεις και το σχολείο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Το μόνο πρόβλημα των δημοσίων σχολίων είναι η κτηριακή εμφάνιση/ κατάσταση και ο εξοπλισμός. Τελευταία το δεύτερο πρόβλημα άρχισε να εξαλλέιφεται (ΠΩΣ ΓΡΑΦΕΤΑΙ; βαριέμαι να ανοίγω το word 07).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Κοιτάξτε..Για μένα έχει σημασία και το σχολείο..Εγώ ας πούμε πάω σε Δημόσιο και από τους 10-12 καθηγητές που είχα φέτος ήταν ''ΑΚΥΡΟΙ''..
Η μια είχε ψυχολογικά προβλήματα και ακόμη δίδασκε (μας έκανε Έκθεση και Κείμενα),ο δεύτερος που μας έκανε Χημεία έβαζε ασκήσεις και σήκωνε την απουσιολόγο διότι δεν ήξερε να λύσει την άσκηση και ο τελευταίος αυτός μας έκανε Οικονομία ήταν και αυτός μια από τα ίδια γιατί τον κάναμε ότι θέλαμε γιατί τα είχε και αυτός χαμμένα!
Από την άλλη θα προτειμούσα Ιδιωτικό γιατί θα ήταν πλουσιότατο σε σχέση με το δικό μας σε εξοπλισμό και γενικά θα ήταν ΠΟΛΥ καλύτερο απ' ότι το δικό μας!
Αλλά από την άλλη είναι και τα χρήματα που πρέπει να δώσεις..Αν κάποιος (όπως οι περισσότεροι πιστεύω) δεν τα έχουν??
Είναι ωραίο το θέμα και μπορούμε να το δούμε από πολλές πλευρές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος20694

Νεοφερμένος

Ο Νίκος20694 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Κοιτάξτε..Για μένα έχει σημασία και το σχολείο..Εγώ ας πούμε πάω σε Δημόσιο και από τους 10-12 καθηγητές που είχα φέτος ήταν ''ΑΚΥΡΟΙ''..
Η μια είχε ψυχολογικά προβλήματα και ακόμη δίδασκε (μας έκανε Έκθεση και Κείμενα),ο δεύτερος που μας έκανε Χημεία έβαζε ασκήσεις και σήκωνε την απουσιολόγο διότι δεν ήξερε να λύσει την άσκηση και ο τελευταίος αυτός μας έκανε Οικονομία ήταν και αυτός μια από τα ίδια γιατί τον κάναμε ότι θέλαμε γιατί τα είχε και αυτός χαμμένα!
Από την άλλη θα προτειμούσα Ιδιωτικό γιατί θα ήταν πλουσιότατο σε σχέση με το δικό μας σε εξοπλισμό και γενικά θα ήταν ΠΟΛΥ καλύτερο απ' ότι το δικό μας!
Αλλά από την άλλη είναι και τα χρήματα που πρέπει να δώσεις..Αν κάποιος (όπως οι περισσότεροι πιστεύω) δεν τα έχουν??
Είναι ωραίο το θέμα και μπορούμε να το δούμε από πολλές πλευρές!


Δυστηχώς μάλλον ζεις σε άλλη χώρα γιατί πολύς κόσμος δεν έχει αρκετά χρήματα να στείλει τα παιδιά του στο ιδιωτικό!Αν είχαμε ΄τοτε δεν θα γινόταν ντόρος και για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
στη χαλκιδική μένει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos20714

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Απο ιδιωτικά δεν έχω εμπειρία, μου είχε προτείνει η μητέρα μου στη δευτέρα λυκείου να πάω σε ιδιωτικό και τότε δεν ήθελα διότι θεωρούσα οτι είναι γεμάτο ψώνια.
Δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι νομίζουν πως τα παιδιά που πηγαίνουν στα ιδιωτικά είναι ψωνάρες και εμείς παιδιά ειμαστε σαν όλα τα υπόλοιπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
εγώ είχα την εντύπωση μέχρι την 4η δημοτικού ότι όλοι εκεί ήταν χοντροί με γυαλιά και σπασίκλες. Στην 5η έιχαμε πάει στο θέατρο και εκεί βρήκα ένα παιδί από τα τσίλερ και είδα ότι δεν ήταν τα πράγματα έτσι όπως νόμιζα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
εγώ είχα την εντύπωση μέχρι την 4η δημοτικού ότι όλοι εκεί ήταν χοντροί με γυαλιά και σπασίκλες. Στην 5η έιχαμε πάει στο θέατρο και εκεί βρήκα ένα παιδί από τα τσίλερ και είδα ότι δεν ήταν τα πράγματα έτσι όπως νόμιζα...
[offtopic]
Κλασσική περίπτωση διάψευσης ενός είδους ρατσισμού.
Το ίδιο θα συμβεί μεγαλώνοντας και με άλλες διακρίσεις που τώρα κάνεις. :)
(δεν το λέω για σένα συγκεκριμένα, απλά πολλοί τείνουν να έχουν πιο ρατσιστική συμπεριφορά σε μικρές ηλικίες, ενώ μεγαλώνοντας γίνονται πιο ανεκτικοί στη διαφορετικότητα).
[/offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
[offtopic]
Κλασσική περίπτωση διάψευσης ενός είδους ρατσισμού.
Το ίδιο θα συμβεί μεγαλώνοντας και με άλλες διακρίσεις που τώρα κάνεις. :)
(δεν το λέω για σένα συγκεκριμένα, απλά πολλοί τείνουν να έχουν πιο ρατσιστική συμπεριφορά σε μικρές ηλικίες, ενώ μεγαλώνοντας γίνονται πιο ανεκτικοί στη διαφορετικότητα).
[/offtopic]

Όχι εγώ δεν είμαι ρατσιστής, απλώς δεν θέλω να βλέπω μπροστά μου αράπηδες, χαλάν τη διακόσμιση και το κάρμα:lol:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
λες ε? Δεν ξέρω πάντως άλλα είδη ρατσισμού που να εφαρμόζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Πάντως όπως έχει ήδη αναφερθεί οι κύριες διαφόρες είναι σε :

- κτιριακές εγκαταστάσεις & εξοπλισμό
- διάθεση των καθηγητών να "δουλέψουν"

Προσωπικά νομίζω ότι εάν οι καθηγητές είχαν την διάθεση να κάνουν δουλειά στα δημόσια σχολεία, οι διαφορές για ένα μεγάλο ποσοστό ατόμων τείνουν στο μηδέν. (δηλαδή μόνη διαφορά το κτίριο κτλ)

[offtopic]Για εσένα ίσως να μην φαίνονε ρατσισμός όμως υποσυνείδητα εφαρμόζεις διάφορα ήδη.
(πχ δημοτικό που θυμάμαι, κοροιδεύουν αυτούς που φοράνε γυαλιά ή σιδεράκια ή είναι κοντοί ή χοντροί κτλ)[/οfftopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
α εγώ φοράω γυαλιά και δε με έχει κοροϊδέψει κανείς ως τώρα. Ίσως να φταίει ότι είναι πολύ λεπτά και η μυωπία που έχω είναι ψίχουλα. 0.75 στο αριστερό και 0.25 στο δεξί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristogata**

Νεοφερμένος

Η Αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
και εγω φοραω αλλα εινα ι τελια!! τεσπα εγω πιστευω οτι τα ιδιωτικα ειναι πολυ πιο καλα .. ξερω παντως πιστευω οτι με ιδιωτικο δεν χτειαζεσαι φροντιστιριο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Συγκρίνετε ανόμοια πράγματα :P

Π.χ. δε μπορώ να συγκρίνω τη ferrari μου (λέμε τώρα) με το fiat του απέναντι γειτονάκου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristogata**

Νεοφερμένος

Η Αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
:P χα χα καλο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top