Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Θεωρείτε αναγκαίο το μάθημα των Θρησκευτικών στα σχολεία με το τρόπο που διδάσκεται σήμερα;
Πώς γίνεται η διδασκαλία του μαθήματος στη τάξη σας; Οι μαθητές και οι καθηγητές δείχνουν σοβαρότητα και ενδιαφέρον κατά τη διδασκαλία του μαθήματος ή γίνετε μια προφανή προχειροδουλειά που μπορεί να χαρακτηριστεί και ως χάσιμο χρόνου;

Τι πιστεύετε ότι πρέπει να αλλάξει σε ό,τι αφορά το εν λόγω μάθημα (ύλη, ώρες διδασκαλίας, τρόπος διδασκαλίας κ.τ.λ.); :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πιστεύω οτι το μάθημα θα έπρεπε να καταργηθεί.
Στην τωρινή του μορφή είναι παντελώς άχρηστο, καθώς ουσιαστικά αποτελεί προπαγάνδα υπέρ του χριστιανισμού και δημιουργεί ανθρώπους μισαλλόδοξους και φανατισμένους, που σοκάρονται όταν γνωρίζουν κάποιον πχ άθεο.
Ακόμα κι αν αυτό έπαυε, και γινόταν κάτι ανάμεσα σε φιλοσοφία και ιστορία, περιγράφοντας εξίσου όλες τις θρησκείες και αφήνοντας στην κρίση του μαθητή να αποφασίσει (κατ'εμε αν είναι να υπάρχει μάθημα θρησκευτικών έτσι θα έπρεπε να είναι), και πάλι θεωρώ οτι υπάρχουν πολλά άλλα γνωστικά αντικείμενα που είναι πολύ πιο χρήσιμα απο αυτό (πχ σεξουαλική διαπαιδαγώγηση; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
πχ σεξουαλική διαπαιδαγώγηση;
Ένα μάθημα που λείπει και χρειάζεται. :(



Κατ' εμέ διδάσκεται λάθος... Κατ' αρχάς ο τίτλος από μόνος του είναι λάθος. Θα έπρεπε να λέγεται "Ορθόδοξος Χριστιανισμός" κι όχι "Θρησκευτικά" και να ήταν μάθημα επιλογής, καθότι μπορεί να μη θέλουν όλοι να ακολουθήσουν τον Ορθόδοξο Χριστιανισμό (και το επιχείρημα "Του μαθαίνω με το έτσι θέλω τη θρησκεία μου κι όταν μεγαλώσει αποφασίζει... δεν με πείθει).


Θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να έκανε μεγαλύτερη αναφορά στις άλλες γνωστές και διαδεδομένες θρησκίες όπως και στο φαινόμενο του αθεϊσμού και να διαδασκόταν από φιλόλογο (ή φιλόσοφο). :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να καταργηθούν τα Θρησκευτικά και συμφωνώ με όλα όσα είπατε παραπάνω. Η έσχατη λύση αν δε γινόταν να καταργηθούν τα Θρησκευτικά θα ήταν κατ' εμέ να διδάσκονται ως το Δημοτικό ή Γυμνάσιο το πολύ.Στο Λύκειο δε χρειάζονται σε κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Πάντως στις τάξεις πέφτει γέλιο στα θρησκευτικά, εγώ πιστεύω ότι θέλουν διόρθωση και να μην είναι ακριβώς μάθημα επιλογής, αλλά να μην παραγκωνίζει και τους αλλόθρησκους και τους άθεους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να καταργηθούν τα Θρησκευτικά και συμφωνώ με όλα όσα είπατε παραπάνω. Η έσχατη λύση αν δε γινόταν να καταργηθούν τα Θρησκευτικά θα ήταν κατ' εμέ να διδάσκονται ως το Δημοτικό ή Γυμνάσιο το πολύ.Στο Λύκειο δε χρειάζονται σε κανέναν.
Στο Δημοτικό και το Γυμνάσιο όμως είναι που διαμορφώνονται τα παιδιά, που ψάχνουν τι να πιστέψουν. Και συνήθως δεν τους αφήνουν κανένα περιθώριο, ούτε η οικογένεια, ούτε το σχολείο. Πλήρης ισοπέδωση της διαφορετικότητας.
Τυχαίο είναι που οι περισσότεροι άθεοι που ξέρω (κι εγώ άθεη είμαι) ήταν χριστιανοί μέχρι τα 16-18?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Στο Δημοτικό και το Γυμνάσιο όμως είναι που διαμορφώνονται τα παιδιά, που ψάχνουν τι να πιστέψουν. Και συνήθως δεν τους αφήνουν κανένα περιθώριο, ούτε η οικογένεια, ούτε το σχολείο. Πλήρης ισοπέδωση της διαφορετικότητας.
Τυχαίο είναι που οι περισσότεροι άθεοι που ξέρω (κι εγώ άθεη είμαι) ήταν χριστιανοί μέχρι τα 16-18?

Γι'αυτό λέω να διδάσκονται ως το Δημοτικό ή ως το Γυμνάσιο και πάλι όχι στην ίδια μορφή με την τωρινή. Ας καταλάβουν τι είναι θρησκεία κτλ και μετά ας αποφασίσουν μόνοι τους που θα είναι πιο ώριμοι!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
μη μιλάτε έτσι γιατί ο καλός θεούλης μας βλέπει από πάνω... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
κάτι ανάμεσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

internet_robber

Νεοφερμένος

Ο internet_robber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Εγώ ούτε την προσευχή που λένε το πρωί πριν μπούμε στις τάξεις δεν ξέρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
πάτερ ημών ή άλλη λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

internet_robber

Νεοφερμένος

Ο internet_robber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
όλοι το πατερ ημών λένε ! τι θες να λέμε το Κατα Ματθαίον ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
α εγώ το ξέρω απ'έξω (6 χρόνια τ'ακούω και το 'μαθα στην 3η)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Λοιπον εμεις περυσιετυχε να εχουμε ενα παπα για θεολογο.Λοιπον το μαθημα μας το εκανε να φαινεται πολυ ενδιαφερον και μας ελεγε πολλα που δεν ειχαν σχεση με το μαθημα περι της θρησκειας.Για παραδειγμα μια φορα μας τραγουδουσε υμνους.Παρολαφτα εμενα παντα με επαιρνε ο υπνος.Ο τροπος που τα ελεγε με κοιμιζε.Μια φορα μου εκανε και χιουμορ επειδη ειχα τα χερια μου και στηριζα το κεφαλι μου μου ειπε ''ΧΧ παιδι μου μηπως να σου παρακγειλουμε κανενα καφεδακι γιατι σε βλεπω λιγο κοιμισμενο'' πολυ γελιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Πρέπει πράγματι να γίνει κάτι με τα Θρησκευτικά!
Πρέπει να καταργηθούν!
Το μόνο σίγουρο που πρέπει να γίνει είναι να μπεί σεξουαλική διαπαιδαγώγηση γιατί στην ΕΛΛΑΔΑ έχουμε τέτοια προβλήματα..
Στην Γερμανία π.χ είναι ένα βασικό μάθημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
σ'αυτό δε νομίζω ότι θα σας πάρει ο ύπνος (χαιρέκακος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πρέπει πράγματι να γίνει κάτι με τα Θρησκευτικά!
Πρέπει να καταργηθούν!
Το μόνο σίγουρο που πρέπει να γίνει είναι να μπεί σεξουαλική διαπαιδαγώγηση γιατί στην ΕΛΛΑΔΑ έχουμε τέτοια προβλήματα..
Στην Γερμανία π.χ είναι ένα βασικό μάθημα..
Δεν μπαίνει γι' αυτόν ακριβώς το λόγο:

σ'αυτό δε νομίζω ότι θα σας πάρει ο ύπνος (χαιρέκακος)
(δεν αναφέρομαι στον συγκεγκριμένο χρήστη φυσικά, αλλά στη γενικότερη νοοτροπία/φιλοσοφία που υπάρχει :))



Γιατί αυτή είναι η νοοτροπία που έχουν περάσει στα μικρά παιδιά για το σεξ. Ότι είναι κάτι "βρώμικο", κάτι "αστείο" και "μέτρο σύγκρισης" για το ποιος είναι "καλύτερος" απ' την αντροπαρέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top