Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ψάχνω κάποιο βόηθημα για την φυσική κατευθυνσης 3λυκειου.

Εχω του Μαθιουδάκης και του Παναγιωτακόπουλο απο εκδόσεις Σαββάλας αλλα δεν μου άρεσε. Ενω το αντιστοιχο για την δευτέρα λυκειου μου άρεσε τρελα αυτη την φορα δεν μου αρεσε το πως παραθετει την υλη αλλα και οτι οι ασκησεις που εχει λυμενες δεν καλυπτουν ολες τις περιπτωσεις.

Ψαχνω λοιπον ενα με περισσοτερες λυμενες ασκησεις ... βασικα η θεωρια δεν με ενδιαφερει ... και ας μην εχει θεωρια δλδ δεν με χαλαει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Δοκίμασε από τις εκδόσεις Μεταίχμιο. Γενικά έχει πολύ καλά βοηθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Εγώ ψάχνω ένα βοήθημα για Φυσική Γ' λυκείου Θετικής & Τεχνολογικής κατεύθυνσης κυρίως [αρχικά] για Ταλαντώσεις και Κύματα. :/:
Καμιά πρόταση;






-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
O Γουβίτσας δεν έχει κάτι; Στα μαθηματικά πάντως ήταν τοπ...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ ψάχνω ένα βοήθημα για Φυσική Γ' λυκείου Θετικής & Τεχνολογικής κατεύθυνσης κυρίως [αρχικά] για Ταλαντώσεις και Κύματα. :/:
Καμιά πρόταση;






-petros
Φυσική πάντα προτιμώ εκδόσεις Σαββάλας. Αν θέλεις κάπως ανεβασμένο επίπεδο πάρε του Μαθιουδάκη, αλλιώς του Σαββάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Φυσική πάντα προτιμώ εκδόσεις Σαββάλας. Αν θέλεις κάπως ανεβασμένο επίπεδο πάρε του Μαθιουδάκη, αλλιώς του Σαββάλα.
Και πως ακριβώς το ζητάω αυτό;
Μπορεί να υπάρχουν παραπάνω της μια έκδοσης: Φυσική Γ' λυκείου Θετ&Τεχν κατ;





-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και τα 2 που σου προτεινα ειναι εκδοσεις Σαββαλας και τα 2 ειναι δυο τομοι, αφου θες ταλαντωσεις παρε τον πρώτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Και τα 2 που σου προτεινα ειναι εκδοσεις Σαββαλας και τα 2 ειναι δυο τομοι, αφου θες ταλαντωσεις παρε τον πρώτο

ok, θα πάω αργότερα να ρωτήσω και στο βιβλιοπωλείο ώστε να το παρεγγείλω αν δεν το έχει, thanks! :D





-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ ψάχνω ένα βοήθημα για Φυσική Γ' λυκείου Θετικής & Τεχνολογικής κατεύθυνσης κυρίως [αρχικά] για Ταλαντώσεις και Κύματα. :/:
Καμιά πρόταση;

-petros
Εγώ έχω να προτείνω το βοήθημα των Μαθιουδάκης-Παναγιωτακόπουλος (για το δεύτερο όνομα είμαι 98% σίγουρος) του Σαββάλα. Ο πρώτος τόμος ("ταλαντώσεις - κύματα") θα σε καλύψει -πιστεύω- σε πολύ καλό βαθμό. Υπάρχει και δεύτερος για τη συνέχεια. Εγώ τουλάχιστον που τα χρησιμοποίησα είπα ότι τ'άξιζαν τα λεφτά τους - και πίστεψέ με δεν το λέω συχνά αυτό για βοηθήματα ;)


edit: αχαχα :D με πρόλαβαν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΕΥΤΕΡΠΗ ΜΗΤΣΗ

Νεοφερμένος

Η ΕΥΤΕΡΠΗ ΜΗΤΣΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιο καλό βοήθημα για το μάθημα "Αναπτυξη Εφαρμογών" (με ασκήσεις) που θα προτείνατε σε κάποιον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιο καλό βοήθημα για το μάθημα "Αναπτυξη Εφαρμογών" (με ασκήσεις) που θα προτείνατε σε κάποιον;
Του Σαββάλα έχει κάποιες καλές ασκήσεις. Εγώ το κοίταζα. ;)

Όμως όσον αφορά την θεωρία (πχ συγγραφή προγραμμάτων κι εντολές) αυστηρά το σχολικό βιβλίο.-



Δεν έχω πετύχει κανένα βοήθημα (ως τώρα) που να το ακολουθεί. Πχ αν διαβάσεις το πώς συντάσσει το εν λόγω βιβλίο τα προγράμματά του... κόβεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΤΕΡΠΗ ΜΗΤΣΗ

Νεοφερμένος

Η ΕΥΤΕΡΠΗ ΜΗΤΣΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιο καλό βοήθημα για το μάθημα "Αναπτυξη Εφαρμογών" (με ασκήσεις) που θα προτείνατε σε κάποιον;

Αυτό του Λαζαρή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moprela

Νεοφερμένος

Η moprela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ξέρει κάποιος από ποιο βοήθημα είναι οι παρακάτω ασκήσεις; Μήπως είναι κάπου από το ιντερνετ; Έχει ο κλειδάριθμος βοήθημα για τι μάθημα;

1. Να αναπτύξετε αλγόριθμο ο οποίος να διαβάζει δυο μεταβλητές τύπου χαρακτήρες και να αντιμεταθέτει τις τιμές τους.

2. Ένας υπάλληλος σε μια εταιρία χρηματιστηριακή μισθοδοτείται ως εξής: Στο βασικό μισθό του γίνονται κρατήσεις 10 % αλλά σε αυτόν προστίθενται τα έσοδα από τις υπερωρίες που πληρώνονται προς 15 ευρώ την ώρα και το bonus που του δίνει η εταιρία. Τα έσοδα από τις υπερωρίες φορολογούνται με 15% ενώ το bonus είναι αφορολόγητο. Να αναπτύξετε αλγόριθμο ο οποίος:
α) θα διαβάζει το βασικό μισθό, τις ώρες των υπερωριών και το bonus του υπαλλήλου, και
β) θα υπολογίζει τα μικτά χρήματα που παίρνει, τους φόρους που πληρώνει και τα χρήματα που τελικά φτάνουν στα χέρια του.

3. Η ημερήσια πίεση ενός ασθενή υπολογίζεται στο νοσοκομείο ως ο μέσος όρος τριών μετρήσεων
4. (πρωί, μεσημέρι, βράδυ). Να αναπτύξετε αλγόριθμο ο οποίος:
α) Θα διαβάζει το επώνυμο του ασθενή εμφανίζοντας το μήνυμα ‘Δώσε επώνυμο', και την ημέρα που έγιναν οι μετρήσεις εμφανίζοντας το μήνυμα' Δώσε ημέρα'.
β) Θα υπολογίζει την ημερήσιά του πίεση και θα την εμφανίζει μαζί με την ημέρα και το επώνυμο του ασθενή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ξέρει κάποιος από ποιο βοήθημα είναι οι παρακάτω ασκήσεις; Μήπως είναι κάπου από το ιντερνετ; Έχει ο κλειδάριθμος βοήθημα για τι μάθημα;

1. Να αναπτύξετε αλγόριθμο ο οποίος να διαβάζει δυο μεταβλητές τύπου χαρακτήρες και να αντιμεταθέτει τις τιμές τους.

2. Ένας υπάλληλος σε μια εταιρία χρηματιστηριακή μισθοδοτείται ως εξής: Στο βασικό μισθό του γίνονται κρατήσεις 10 % αλλά σε αυτόν προστίθενται τα έσοδα από τις υπερωρίες που πληρώνονται προς 15 ευρώ την ώρα και το bonus που του δίνει η εταιρία. Τα έσοδα από τις υπερωρίες φορολογούνται με 15% ενώ το bonus είναι αφορολόγητο. Να αναπτύξετε αλγόριθμο ο οποίος:
α) θα διαβάζει το βασικό μισθό, τις ώρες των υπερωριών και το bonus του υπαλλήλου, και
β) θα υπολογίζει τα μικτά χρήματα που παίρνει, τους φόρους που πληρώνει και τα χρήματα που τελικά φτάνουν στα χέρια του.

3. Η ημερήσια πίεση ενός ασθενή υπολογίζεται στο νοσοκομείο ως ο μέσος όρος τριών μετρήσεων
4. (πρωί, μεσημέρι, βράδυ). Να αναπτύξετε αλγόριθμο ο οποίος:
α) Θα διαβάζει το επώνυμο του ασθενή εμφανίζοντας το μήνυμα ʽΔώσε επώνυμο', και την ημέρα που έγιναν οι μετρήσεις εμφανίζοντας το μήνυμα' Δώσε ημέρα'.
β) Θα υπολογίζει την ημερήσιά του πίεση και θα την εμφανίζει μαζί με την ημέρα και το επώνυμο του ασθενή.
Κλασικές ασκήσεις, κυκλοφορούν σ' όλα τα βοηθήματα. :)


Δεν γνωρίζω περί βοηθημάτων, καθώς τα περισσότερα μπάζουν στην θεωρία. Ωστόσο παίρνε τα για τις ασκήσεις που έχουν (ΠΡΟΣΟΧΗ: οι λύσεις ενδέχεται να είναι και λάθος σε μερικά σημεία). Του Σαββάλα πχ έχει καλές. ;)




Υ.γ.: Να τα γράφετε σε ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexcite

Νεοφερμένος

Ο georgexcite αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγώ έχω του ΦΩΤΗ ΛΑΖΑΡΙΝΗ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ και είμαι πολύ ευχαριστημένος...Σου το προτείνω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ξέρει κάποιος από ποιο βοήθημα είναι οι παρακάτω ασκήσεις; Μήπως είναι κάπου από το ιντερνετ; Έχει ο κλειδάριθμος βοήθημα για τι μάθημα;

1. Να αναπτύξετε αλγόριθμο ο οποίος να διαβάζει δυο μεταβλητές τύπου χαρακτήρες και να αντιμεταθέτει τις τιμές τους.

2. Ένας υπάλληλος σε μια εταιρία χρηματιστηριακή μισθοδοτείται ως εξής: Στο βασικό μισθό του γίνονται κρατήσεις 10 % αλλά σε αυτόν προστίθενται τα έσοδα από τις υπερωρίες που πληρώνονται προς 15 ευρώ την ώρα και το bonus που του δίνει η εταιρία. Τα έσοδα από τις υπερωρίες φορολογούνται με 15% ενώ το bonus είναι αφορολόγητο. Να αναπτύξετε αλγόριθμο ο οποίος:
α) θα διαβάζει το βασικό μισθό, τις ώρες των υπερωριών και το bonus του υπαλλήλου, και
β) θα υπολογίζει τα μικτά χρήματα που παίρνει, τους φόρους που πληρώνει και τα χρήματα που τελικά φτάνουν στα χέρια του.

3. Η ημερήσια πίεση ενός ασθενή υπολογίζεται στο νοσοκομείο ως ο μέσος όρος τριών μετρήσεων
4. (πρωί, μεσημέρι, βράδυ). Να αναπτύξετε αλγόριθμο ο οποίος:
α) Θα διαβάζει το επώνυμο του ασθενή εμφανίζοντας το μήνυμα ‘Δώσε επώνυμο', και την ημέρα που έγιναν οι μετρήσεις εμφανίζοντας το μήνυμα' Δώσε ημέρα'.
β) Θα υπολογίζει την ημερήσιά του πίεση και θα την εμφανίζει μαζί με την ημέρα και το επώνυμο του ασθενή.
Μην πέσεις στην κλασσική παγίδα! Αν ρωτάς ποίο βοήθημα είναι αυτό επειδή σας έβαλαν τέτοιες ασκήσεις στο σχολείο ή στο φροντιστήριο τότε μην το αγοράσεις!

Στην αρχή τουλάχιστον θα πρέπει να μάθεις να λύνεις μόνη σου τις ασκήσεις χωρίς να κοιτάς σε βοηθήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μην πέσεις στην κλασσική παγίδα! Αν ρωτάς ποίο βοήθημα είναι αυτό επειδή σας έβαλαν τέτοιες ασκήσεις στο σχολείο ή στο φροντιστήριο τότε μην το αγοράσεις!

Στην αρχή τουλάχιστον θα πρέπει να μάθεις να λύνεις μόνη σου τις ασκήσεις χωρίς να κοιτάς σε βοηθήματα!
Ειδικά στην ΑΕΠΠ, μιας και σχεδόν όλα τα βοηθήματα είναι σκάρτα. :P (χωρίς υπερβολή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Υπάρχει ένα νέο βοήθημα από τον Φ. Λαζαρίνη που διατίθεται από τη βιβλιοεκδοτική. Δείτε δείγμα, διαγωνίσματα, ασκήσεις στο www.lazarinis.gr/aepp_book.html
Κυκλοφορεί και στον παπασωτηρίου.

Το βιβλίο έχει:

- όλη τη θεωρία με ερωτήσεις/απαντήσεις
- 560 λυμένες και άλυτες ασκήσεις (απλές ως και πολύ δύσκολες)
- 15 διαγωνίσματα και τεστ
- τα θέματα των Πανελληνίων (ενιαία, εσπερινά, επαναληπτικές) 2000-2007 λυμένα στο τέλος κάθε κεφαλαίου και στο τέλος του βιβλίου συγκεντρωτικά

Είναι το μοναδικό βιβλίο με τόσες πολλές ασκήσεις και όλη τη θεωρία και τα θέματα 200-2007

Φιλικά
Ο συγγραφέας
Για οποιαδήποτε απορία επικοινωνήστε μαζί μου flbooks@yahoo.gr

Επειδή έχω αυτό του Κλειδάριθμου, μπορείτε να μου πείτε αν έχει ουσιαστικές διαφορές και αν αξίζει όντως να το αγόρασω, αν και έχω αυτό από τις εκδόσεις Κλειδάριθμος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Ωραία κύριε Λαζαρίνη ! Είμαι σίγουρος ότι και αυτό θα 'ναι εξαιρετικό, σαν το προηγούμενο !
Περισσότερα σχόλια μόλις θα το 'χω στα χέρια μου :D

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top