Πανεπιστήμιο Κύπρου

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω για το πώς γίνεται η εισαγωγή στο πανεπιστήμιο Κύπρου φέτος.
Υπάρχουν βάσεις για κάθε σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πολύ φοβάμαι ότι απαντήσεις στο θέμα σου θα πάρεις όταν με το καλό δει το θέμα σου ο Monaxos ο οποίος σπουδάζει Κύπρο και τώρα έχει έρθει Ελλάδα για καλοκαιρινές διακοπές και.... δεν έχει σύνδεση :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenak

Νεοφερμένος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
:bye:
ξερει κανεις πως μπορει καποιος να μπει στο πανεπιστημιο της κυπρου και ποιες προδιαγραφες χρειαζονται?
μπηκα στο site του πανεπιστημιου ομως δεν λεει τους βαθμους προσβασης που απαιτουνται κτλ!
μηπως γνωριζετε εσεις?

ευχαριστω !!!!!!! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Νομιζω οτι οι σχολες εκει αναγραφονται στο μηχανογραφικο ... Δε νομιζω να θελεις καποια ιδιαιτερη προποθεση ωστε να πας εκει...Ετσι μου ειχε πει ενας καθηγητης μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Παιδια σορι που επεμβαινω χωρις να ξερω πολλα,αλλα γιατι νομιζω πως η Ελλαδα εστελνε μαθητες στην Κυπρο,μεχρι η τελευταια να μπει στην Ε.Ε.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenak

Νεοφερμένος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
γιαννη τι να σου πω δεν ξερω....

πλεον απο περυσι οι σχολες δεν αναγραφονται στο μηχανογραφικο και πρεπει να κανεις ειδικη αιτηση νομιζω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Παιδια σορι που επεμβαινω χωρις να ξερω πολλα,αλλα γιατι νομιζω πως η Ελλαδα εστελνε μαθητες στην Κυπρο,μεχρι η τελευταια να μπει στην Ε.Ε.?

Αν αυτο ισχύει απλά οφείλεται στο γεγονός οτι καμία χώρα δε μπορεί να έχει ειδικές διμερείς εκπαιδευτικές σχέσεις στο γενικό μηχανογραφικό όλων των μαθητών, γιατί με την ίδια λογική έπρεπε να στέλνει η Ελλάδα, από βιογραφικό και Πανελλήνιες και στις υπόλοιπες 25 χώρες.
Αντίστροφα το γεγονός δεν ισχύει, γιατί η Κύπρος ελλείπεται πολύ βασικών πανεπιστημίων, όπως η Ιατρική και ούτως ή άλλως πρέπει να πάνε εξωτερικό να σπουδάσουν, συνήθως στην Ελλάδα ή στην Αγγλία, οπότε υπάρχουν ειδικές ρυθμίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Nομίζω μέσα στο 2009 θα λειτουργήσει Ιατρική και στην Κύπρο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pc_girl

Νεοφερμένος

Η pc_girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
μπορω να δηλωσω σχολες κυπρου?
απο το 2007 δεν αναφραφονται σχολες για κυπρο...
οποιος ξερει ας βοηθησει... :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joe_Dalton123

Νεοφερμένος

Ο mihalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εκεινο που ξερω σίγουρα ειναι οτι πρεπει να κανεις αιτηση για να μπεις και δεν βρισκονται οι σχολες δεν βρισκονται στο μηχανογραφικο δελτιο.Το ξερω γιατι σπουδαζει στην κυπρο ενας φίλος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dkats

Νεοφερμένος

Ο dkats αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
αν ξερει καποιοσ τα σχετικα με την εισαγωγη ελληνων στο πανεπιστημιο κυπρου ας στειλει κατι...ενδιαφερομαι για νομικη σχολη...οι βασεισ ειναι χαμηλοτερες και τι χρειαζεται για να σε διαλεξουν,βαθμος προσβασης η απολυτηριο...βοηθηστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Ναι ρε παιδια και γω θελω να μαθω.Εστειλα e-mail στο πανεπιστημιο κυπρου κα μου εστειλαν 3 pdf αλλα εχει πολυ πραμα για διαβασμα και δεν καταλαβα και πολλα (Εισαγωγη των Ελλαδιτων φοιτητων στο πανεπιστημιο κυπρου)

Οι ελληνες τις διασπορας , στο κυπριακο πανεπιστημιο εχουν καποια προνομια ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Γράφεις κανονικά πανελλήνιες στην Ελλάδα και μετά καταθέτεις μηχανογραφικό κ αι στο Πανεπιστήμιο Κύπρου. Επιλέγουν τους φοιτητές με βάση το ΓΒΠ και όχι τα μόρια.

Οι βάσεις συνήθως είναι χαμηλότερες...στις σχολές με μεγάλη ζήτηση δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές. Αν ψάξετε καλύτερα εδω μέσα, κάπου θα βρέιτε παλιότερες βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Eιναι λιγο χαζη η ερωτηση μου , αλλα τι ακριβως ειναι ο Γενικος βαθμος προσβασης ?:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@RY

Νεοφερμένος

Η mary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ΚΙ εγω ενδιαφερομαι για νομικη στο πανεπιστημιο κυπρου κ ειδα τις βασεις 2008 για τους ελλαδιτεσ αλλα δεν λεει για νομικη..εμαθες τιποτα νεοτερο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.

https://ta-nea.dolnet.gr/front_page.php

@ Εφημερίδα "Τα Νέα", 5/3/2009


Κυπριακό και στα πτυχία!




Μπήκαν με Πανελλαδικές στο Πανεπιστήμιο Κύπρου αλλά θέλουν αναγνώριση οι σπουδές τους!




Πέρασε στο Πανεπιστήμιο της Κύπρου, στο Τμήμα Δημόσιας Διοίκησης και Διοίκησης Επιχειρήσεων, με το σύστημα των Πανελληνίων Εξετάσεων!

Όταν, το 1999, συμπλήρωνε το μηχανογραφικό του δελτίο υπήρχε η υποσημείωση από το υπουργείο Παιδείας ότι τα τμήματα του Πανεπιστημίου της Λευκωσίας είναι ισότιμα με τα ελληνικά και δεν υπήρχε θέμα αντιστοιχίας και αναγνώρισης πτυχίων. Έτσι ο Γιάννης Χατζηδάκης επέλεξε τις σπουδές στη Λευκωσία, όπως θα επέλεγε αντίστοιχα πανεπιστημιακά τμήματα στην Αθήνα, την Πάτρα ή τη Θεσσαλονίκη...

Μόνο που τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν ακριβώς έτσι, όχι μόνο για τον Γιάννη Χατζηδάκη αλλά και για εκατοντάδες άλλους Έλληνες φοιτητές που μπήκαν στο Πανεπιστήμιο Κύπρου με Πανελλήνιες Εξετάσεις. Όταν αποφοιτούν και επιστρέφουν στην Ελλάδα αντιμετωπίζουν μια απίστευτη γραφειοκρατία: «Αποφοίτησα το 2005- αφ΄ ότου η Κύπρος έγινε κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης», εξηγεί ο Γιάννης Χατζηδάκης. «Κανένας δεν με είχε ενημερώσει για το πρόβλημα που θα αντιμετώπιζα. Ήμουν λοιπόν ήσυχος... Όταν τον Οκτώβρη του 2008 προκηρύχθηκαν θέσεις στο Δημόσιο μέσω του ΑΣΕΠ και ενδιαφέρθηκα να πάρω μέρος στις εξετάσεις, βρέθηκα μπροστά σε μια μεγάλη έκπληξη. Μου ζητήθηκε η αναγνώριση του πτυχίου μου στον Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (ΔΟΑΤΑΠ)! Δυστυχώς η χώρα μας δεν φρόντισε μετά την είσοδο της Κύπρου στην Ε.Ε. να εξαιρέσει από αυτήν τη διαδικασία όλους τους Έλληνες φοιτητές στην Κύπρο που το ελληνικό υπουργείο Παιδείας έστειλε εκεί να σπουδάσουν!».

Αντιμέτωποι με τη γραφειοκρατία
Ο Γιάννης έχασε πολύτιμο χρόνο μέχρι να καταθέσει τα χαρτιά του στον ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) και φυσικά την προθεσμία για την αίτηση συμμετοχής του στις εξετάσεις: «Από τον ΑΣΕΠ με πληροφόρησαν ότι ακόμα και αν έπαιρνα μέρος στις εξετάσεις, η αίτησή μου θα ακυρωνόταν λόγω μη αντιστοιχίας του πτυχίου μου, κάτι που θα μάθαινα μετά την ημερομηνία της εξέτασης. Οπότε αναγκαστικά μπήκα στη διαδικασία που δεν είναι και τόσο απλή, αφού αντιμετωπίζεις μια πολύπλοκη γραφειοκρατία- από 3 έως 8 μήνες είναι η αναμονή μέχρι να συζητηθεί η αίτησή σου και πληρώνεις από πάνω και 150 ευρώ».

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισε και η 25χρονη Χαρά που μπήκε με Πανελλήνιες Εξετάσεις στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, αποφοίτησε πριν από δύο χρόνια, επέστρεψε ήσυχη με το πτυχίο της αλλά όταν θέλησε να κάνει τα χαρτιά της για τον ΑΣΕΠ, κατάπληκτη πληροφορήθηκε ότι απαιτείται η αναγνώριση του πτυχίου της! Έχει καταθέσει τη σχετική αίτηση- πληρώνοντας και 120 ευρώ- από τις 8 Οκτώβρη του 2008 και ακόμα η επιτροπή του ΔΟΑΤΑΠ δεν έχει συνεδριάσει για την περίπτωσή της. Φυσικά έχασε το δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις...

Αδικαιολόγητα προβλήματα
«Με επιδεικτική ανευθυνότητα η ελληνική Πολιτεία έχει δημιουργήσει αδικαιολόγητα προβλήματα στους Έλληνες αποφοίτους από το Πανεπιστήμιο της Κύπρου», λέει ο Τάσος Κατσιώκαλης, Έλληνας φοιτητής Κλασικών Σπουδών και Φιλοσοφίας στη Λευκωσία.

«Προσωπικά μπήκα στο Πανεπιστήμιο της Κύπρου με αίτησή μου, όπως και αρκετοί άλλοι Έλληνες φοιτητές από το 2006 και μετά. Από τους περίπου 350 Έλληνες φοιτητές που είμαστε αυτήν τη στιγμή στην Κύπρο, πάνω από 200 θα αντιμετωπίσουν το πρόβλημα που αντιμετώπισε ο Γιάννης ή η Χαρά. Άλλοι τόσοι περίπου που είχαν εισαχθεί με το σύστημα των Πανελληνίων αναγκάστηκαν να προχωρήσουν σε αναγνώριση του πτυχίου τους μετά την επιστροφή τους στην Ελλάδα την τελευταία πενταετία, πληρώνοντας το σχετικό χαράτσι! Όλη αυτή η ταλαιπωρία και αδικία θα είχε αποφευχθεί αν ίσχυε η δέσμευση των μηχανογραφικών δελτίων που συμπλήρωσαν όλοι αυτοί οι απόφοιτοι για πλήρη ισοτιμία και αναγνώριση των Τμημάτων του Πανεπιστημίου Κύπρου με τα αντίστοιχα Τμήματα των ελληνικών πανεπιστημίων».

ΚΑΙ ΧΑΡΑΤΣΙ 150 ΕΥΡΩ
Περιμένουν από 3 έως 8 μήνες μέχρι να συζητηθεί η αίτησή τους για αναγνώριση και πληρώνουν από πάνω και 150 ευρώ

«Τώρα δεν είναι ισότιμο και το πτυχίο μου»

ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ των Ελλήνων φοιτητών στην Κύπρο δεν σταματούν εδώ. Όπως επισημαίνει ο Ονήσιμος Παυλίδης, τεταρτοετής στο τμήμα Πολιτικών Μηχανικών στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, «αν και αρχικά το πτυχίο της σχολής μου ήταν ισότιμο με το αντίστοιχο ελληνικού Τμήματος, στην πορεία τα πράγματα διαφοροποιήθηκαν.

Αποδείχθηκε ότι λόγω της τετραετούς φοίτησης που ορίζει το πρόγραμμα σπουδών του Πανεπιστημίου Κύπρου το πτυχίο μου δεν ήταν ισότιμο με αυτό των ελληνικών πανεπιστημίων που είναι πενταετούς φοίτησης.

Έτσι αναγκάζομαι να παρακολουθήσω και πέμπτο έτος στην Κύπρο - που εδώ θεωρείται μεταπτυχιακό έτος και έχει τσουχτερό οικονομικό κόστος-, αλλά όταν επιστρέψω στην Ελλάδα θα κάνω αίτηση στον ΔΟΑΤΑΠ για να αναγνωριστεί αυτό το έτος σπουδών ως έτος... αντιστοιχίας! Το χειρότερο απ΄ όλα είναι ότι απόφοιτοι από πολυτεχνικές σχολές του Πανεπιστημίου Κύπρου περιμένουν εδώ και οκτώ μήνες την αναγνώριση των πτυχίων τους στην Ελλάδα!».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pc_girl

Νεοφερμένος

Η pc_girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας!
Είμαι γραμμένη καιρό στην παρέα σας.Παρακολουθώ θέματα σας και η δουλειά όλων σας είναι πολύ καλή.Μπαίνω αμέσως στο θέμα.Έχω τελειώσει το σχολείο από το 2007 και μέχρι σήμερα,πριν λίγη ώρα δηλαδή,είχα δώσει 3 φορές σερί εξετάσεις.Την πρώτη χρονιά δεν τα κατάφερα,την δεύτερη μπήκα σε μια καλή σχολή κ έχασα εκείνη που ήθελα για ελάχιστα μόρια.Παρακολούθησα μεν κάποια μαθήματα,αλλά το πρόβλημα μου ήταν ότι δεν μου άρεσε.Αποφάσισα λοιπόν στα μέσα Οκτώβρη να ξαναδώσω τρίτη,τελευταία κ καλύτερη.Μην με ρωτήσετε πως άντεξα!Απλά άντεξα... :jumpy:
Τώρα το πρόβλημα μου είναι άλλο...Εδώ κ 3 χρόνια μου έχει κάτσει η συγκεκριμένη σχολή.Φέτος,λοιπόν,πάτωσα ολίγον στην Ιστορία(θεωρητική η κατεύθυνση),καθώς μας έδιναν 1,5 μέρα για 100τόσες σελίδες παπαγαλία.Ότι έβγαλα έβγαλα!Το θέμα είναι ότι με πρόχειρους υπολογισμούς που έκανα πάλι στο ελάχιστο πρόκειται να χάσω την σχολή που θέλω(Να πω κιόλας ότι ήθελα κ για Ιατρική!!!).
Έτσι λοιπόν αποφάσισα να βρω εναλλακτικές.Πρόκειται να ψάξω,αν κ δεν το θέλω,για σχολές εξωτερικού.Παράλληλα,καιρό τώρα έψαχνα για τμήματα στο Πανεπιστήμιου της Κύπρου.Έψαξα λοιπόν κ έμαθα ότι παρά το γεγονός από το 2005 σταμάτησαν οι Αθηναίοι να μπάινουν σε τμήματα της Κύπρου,μπορούν να μπουν αρκεί να απευθυνθούν σε συγκεκριμένα γραφεία.Επίσης,έψαξα κ εδώ κ βρήκα ένα άρθρο που είχε δημοσιευθεί για την ισότιμη ισχύ που μπορεί να έχει ένα πτυχίο της Κύπρου με ένα πτυχίο της Αθήνας.Μαρτυρίες φοιτητών στο συγκεκριμένο άρθρο υπέδειξαν ότι ναι μεν μπήκαν σε κάποιο τμήμα της Κύπρου,αλλά όταν γύρισαν αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα λόγω βραδυκίνητης γραφειοκρατείας για την ''αναγνώριση'' του πτυχίου τους.Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω τι ισχύει κ τι όχι.Το μόνο σίγουρο είναι πως θα απευθυνθώ το συντομότερο στα συγκεκριμένα γραφεία για να μάθω.Η απορία μου είναι η εξής:Μέχρι να απευθυνθώ στα γραφεία αυτά,υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει,που έχει περάσει δηλαδή από αυτή την διαδικασία,ώστε να βοηθήσει κ εμένα για το πως μπάινουν οι Αθηναίοι στο Πανεπιστήμιο της Κύπρου κ για το ποια είναι η ισχύ των πτυχίων που παίρνουν από εκεί?
Πραγματικά,έχω ζοριστέι πολύ μόνο κ μόνο επειδή θέλω να σπουδάσω.Ένα απλό παιδί στα τόσα δηλαδή.Επειδή όμως δεν αντέχω άλλη απογοήτευση,αλλά ούτε κ να φύγω από εδώ,θα ήθελα πολύ να με βοηθήσετε.Τέλος,εύχομαι σε όλα τα παιδιά να έχουν την επιτυχία όλη δική τους κ να μην περάσουν αυτό που πέρασα εγώ.Ήταν αρκετά ψυχοφθόρο.Παιδιά,ότι καλύτερο εύχομαι μέσα από την ψυχή μου.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν σχόλια ή και απλή σας ανάγνωση.
Συγνώμη για το σεντόνι... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ιατρική από θεωρητική είναι πρακτικά αδύνατο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γεια σας!
Είμαι γραμμένη καιρό στην παρέα σας.Παρακολουθώ θέματα σας και η δουλειά όλων σας είναι πολύ καλή.Μπαίνω αμέσως στο θέμα.Έχω τελειώσει το σχολείο από το 2007 και μέχρι σήμερα,πριν λίγη ώρα δηλαδή,είχα δώσει 3 φορές σερί εξετάσεις.Την πρώτη χρονιά δεν τα κατάφερα,την δεύτερη μπήκα σε μια καλή σχολή κ έχασα εκείνη που ήθελα για ελάχιστα μόρια.Παρακολούθησα μεν κάποια μαθήματα,αλλά το πρόβλημα μου ήταν ότι δεν μου άρεσε.Αποφάσισα λοιπόν στα μέσα Οκτώβρη να ξαναδώσω τρίτη,τελευταία κ καλύτερη.Μην με ρωτήσετε πως άντεξα!Απλά άντεξα... :jumpy:
Τώρα το πρόβλημα μου είναι άλλο...Εδώ κ 3 χρόνια μου έχει κάτσει η συγκεκριμένη σχολή.Φέτος,λοιπόν,πάτωσα ολίγον στην Ιστορία(θεωρητική η κατεύθυνση),καθώς μας έδιναν 1,5 μέρα για 100τόσες σελίδες παπαγαλία.Ότι έβγαλα έβγαλα!Το θέμα είναι ότι με πρόχειρους υπολογισμούς που έκανα πάλι στο ελάχιστο πρόκειται να χάσω την σχολή που θέλω(Να πω κιόλας ότι ήθελα κ για Ιατρική!!!).
Έτσι λοιπόν αποφάσισα να βρω εναλλακτικές.Πρόκειται να ψάξω,αν κ δεν το θέλω,για σχολές εξωτερικού.Παράλληλα,καιρό τώρα έψαχνα για τμήματα στο Πανεπιστήμιου της Κύπρου.Έψαξα λοιπόν κ έμαθα ότι παρά το γεγονός από το 2005 σταμάτησαν οι Αθηναίοι να μπάινουν σε τμήματα της Κύπρου,μπορούν να μπουν αρκεί να απευθυνθούν σε συγκεκριμένα γραφεία.Επίσης,έψαξα κ εδώ κ βρήκα ένα άρθρο που είχε δημοσιευθεί για την ισότιμη ισχύ που μπορεί να έχει ένα πτυχίο της Κύπρου με ένα πτυχίο της Αθήνας.Μαρτυρίες φοιτητών στο συγκεκριμένο άρθρο υπέδειξαν ότι ναι μεν μπήκαν σε κάποιο τμήμα της Κύπρου,αλλά όταν γύρισαν αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα λόγω βραδυκίνητης γραφειοκρατείας για την ''αναγνώριση'' του πτυχίου τους.Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω τι ισχύει κ τι όχι.Το μόνο σίγουρο είναι πως θα απευθυνθώ το συντομότερο στα συγκεκριμένα γραφεία για να μάθω.Η απορία μου είναι η εξής:Μέχρι να απευθυνθώ στα γραφεία αυτά,υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει,που έχει περάσει δηλαδή από αυτή την διαδικασία,ώστε να βοηθήσει κ εμένα για το πως μπάινουν οι Αθηναίοι στο Πανεπιστήμιο της Κύπρου κ για το ποια είναι η ισχύ των πτυχίων που παίρνουν από εκεί?
Πραγματικά,έχω ζοριστέι πολύ μόνο κ μόνο επειδή θέλω να σπουδάσω.Ένα απλό παιδί στα τόσα δηλαδή.Επειδή όμως δεν αντέχω άλλη απογοήτευση,αλλά ούτε κ να φύγω από εδώ,θα ήθελα πολύ να με βοηθήσετε.Τέλος,εύχομαι σε όλα τα παιδιά να έχουν την επιτυχία όλη δική τους κ να μην περάσουν αυτό που πέρασα εγώ.Ήταν αρκετά ψυχοφθόρο.Παιδιά,ότι καλύτερο εύχομαι μέσα από την ψυχή μου.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν σχόλια ή και απλή σας ανάγνωση.
Συγνώμη για το σεντόνι... :)

Περί Πανεπιστημίου Κύπρου, δες για μία πρώτη γεύση αυτό το Δημοσίευμα σε Ελληνική εφημερίδα: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=42802
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ιατρική από θεωρητική είναι πρακτικά αδύνατο:)

Παράδειγμα την εφερε την ιατρικη.

Στο θεμα μας: κατ αρχας για ποια σχολη ενδιαφερεσαι:P
Ακομα δεν καταλαβαίνω γιατι λες "πως μπαινουν Αθηναιοι στο πανεπιστημιο Κυρπου". Νομιζω πως ιδια διαδικασια ειναι για όλους
Μια φιλη μου έχει περάσει εκει στο τμημα φιλολογιας, ελληνικης φιλολογιας ή κάτι τετοιο. Πρεπει να καταθεσεις μηχανογραφικο στο πανεπιστημιο αυτο, κάπου μεσα Ιουλιου. Για να μπεις θα μετρησει ο ΓΒΠ και όχι τα μορια που έβγαλες στο πεδιο αυτο. Στη συνεχεια θα βγουν βάσεις για τις σχολες αυτες και εφοσον περάσεις, θα σου ζητηθει να αποφασισεις αν θα δεχτεις τη θεση η οχι. Η διαδικασια αυτη γινεται αφου βγουν οι βασεις στην Ελλάδα, επομενως εχεις περιθωριο εαν εχεις περασει εδω να μην πας. Αν δεν τη δεχτεις τοτε πηγαινει καποιος άλλος.
Αν δεν περασεις την πρωτη φορα που θα κανεις μηχανογραφικο καταθετεις εκ νεου μηχανογραφικο (εφοσον το επιθυμεις φυσικα) για τις θεσεις τις οποιες εγκατελειψαν ατυοι που ειχαν περασει αρχικα.
Αν περασεις τελικα θα σου ζητηθει ενα διπλωμα αγγλικών αλλά δεν ειναι αναγκαιο.

Τα διπλωματα στις σχολές της θεωρητικής είναι ισοτιμα με τα ελληνικα.

Περισσοτερα δε γνωριζω αν θελεις να ρωτησω κάτι πιο συγκεκριμενο πες μου και θα σου απαντησω το συνοτμοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top