Προετοιμασία για αρχιτεκτονική

ilianaaa

Νεοφερμένος

Η Ηλιανα Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Με ενδιαφερει η αρχιτεκτονικη, και συγκεκριμενα για Αθηνα. Αυτο τον καιρο ψαχνω για ενα καλο φροντιστηριο για σχεδιο. Γενικα απο σχεδιο δεν εχω προβλημα ... απο μικρη εκανα ζωγραφικη και φετος που εκανα στο σχολειο πηγα πολυ καλα και στο γραμμικο και στο ελευθερο. Μου ειπαν οτι πολυ καλος ειναι ο Πλακας στο κεντρο ... αν καποιος εχει παρει μαθηματα εκει ή καπου αλλου και ειναι ευχαριστημενος, please να μου στειλει γιατι εχω τρελαθει στο ψαξιμο και δεν μπορω να αποφασισω ...
Επισης, αν καποιος γνωριζει, θα ηθελα να μαθω περιπου τις τιμες για γραμμικο και ελευθερο...
Καθε βοηθεια απαραιτητη!!!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Κάνε κλικ εδώ

ο Πλάκας είναι πολύ καλός , αλλά μην τον θεωρήσεις σαν μοναδική επιλογή , θα υπάρχουνε καθηγητές στην περιοχή σου που ή σε ιδιαίτερο ή σε γκρουπάκι θα σου κάνουνε μάθημα περισσότερο προσαρμοσμένο στις ανάγκες σου - στον πλάκα είναι πολλά τα άτομα στην τάξη και όσο και αν οι καθηγητές έχουνε εκπαιδευτεί να το αντιμετωπίζουνε , μερικές φορές είναι σπαστικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Αν θες τη γνώμη μου, μην πας στον Πλάκα :)

Δεν έχω πάει η ίδια, αλλά δεν έχω ακούσει καλά λόγια. Κι όταν έψαχνα κι εγώ, και μόνο που πέρασα από 'κει κατάλαβα ότι δεν ήταν αυτό που έψαχνα.

Με τη διαφήμιση, έχει γίνει γνωστός, με αποτέλεσμα να πηγαίνουν όλο και περισσότερα άτομα, πολλοί για την πλάκα τους, επειδή είναι εκεί οι φίλοι τους. Έτσι, και πολλά παιδιά είναι στο μάθημα και ίσως το επίπεδο δεν είναι και το καλύτερο.

Θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο "μικρότερο", πιο συγκροτημένο φροντιστήριο, που δε θα'ναι "αλυσίδα". Για να είσαι με παιδιά που δεν έχουν μάθει γι'αυτό από μια αφίσα ή ένα φυλλάδιο, αλλά τους το έχουνε προτείνει ευχαριστημένοι μαθητές. Στην Αθήνα δεν ξέρω να σου πω. Εγώ μένω Πειραιά. Αν έχεις κανέναν γνωστό που να έχει μείνει ικανοποιημένος από κάπου, πήγαινε να ρωτήσεις η ίδια εκεί. Να δεις αν σ'αρέσει και το περιβάλλον και οι άνθρωποι.

*** Για τιμές: Eγώ πλήρωνα 160 ευρώ το μήνα (για γραμμικό & ελεύθερο), αλλά επειδή ο πατέρας μου είναι δάσκαλος μου έκαναν κάποια έκπτωση. Υπολόγιζε λίγο παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianaaa

Νεοφερμένος

Η Ηλιανα Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πηγα σημερα στον Πλακα στο κεντρο και μπορω να πω οτι με εντυπωσιασε ... Μου τον ειχαν προτινει αρκετοι, αναμεσα τους ο κολλητος μου που περασε περσι αρχιτεκτονικη Αθηνας, η καθηγητρια μου στο σχολειο και οι δασκαλοι μου στη ζωγραφικη που πηγαινα παλια ... Ιδιαιτερα σε σχεση με τα δυο φροντιστηρια που κοιταξα στη γειτονια μου ο Πλακας ηταν πολυ καλυτερος, πιο οργανωμενος ... και τα εργα των μαθητων ηταν πραγματικα πολυ καλα ... Δεν ξερω αν ειναι η σωστη επιλογη αλλα απο οσες εχω δει μεχρι τωρα νομιζω, οτι ειναι η καλυτερη ... Εσυ σε ποιο πηγαινες ? Με ενδιαφερει και ο Πειραιας γιατι ενδεχεται να μετακομισω του χρονου με τον πατερα μου ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Σπουδάζω στην Αρχιτεκτονική Αθήνας (έκανα μαθήματα σχεδίου στην επαρχία όμως) και οι περισσότεροι από τους Αθηναίους συμφοιτητές μου δεν προτίμησαν τον Πλάκα.
Για την ακρίβεια ξέρω αρκετούς που ξεκίνησαν μαθήματα (επειδή είχαν ακούσει τόσα πολλά) στον συγκεκριμένο στη δευτέρα λυκείου και έφυγαν απογοητευμένοι στην τρίτη.

Μπορώ να μάθω και θα σου πω.:)
Εξάλλου απ΄όσο ξέρω δε σου κάνει μαθήματα ο ίδιος ο Πλάκας, έχει στο δυναμικό του πολλούς σχεδιαστές και είναι μάλλον σε όποιον ..πέσεις.
Μεγαλύτερη σημασία κατά τη γνώμη μου είναι ο δάσκαλος να ενδιαφέρεται πραγματικά για την πρόοδό σου και να είναι έμπειρος.

Εγώ έκανα σχέδιο σε ένα πατάρι των 30 τμ και καθόλου δε με ενόχλησε, που το περιβάλλον δεν ήταν ό,τι πιο σύγχρονο, γιατί η ατμόσφαιρα ήταν ζεστή, όλοι είμασταν μια παρέα και μαθαίναμε ο ένας από τον άλλον.


edit: Η "λόξα" με τον Πλάκα πάντως υπάρχει και στην επαρχία.
Μια συμμαθήτριά μου ερχόταν επί 2 χρόνια μια φορά το μήνα στην Αθήνα από την πόλη μας (400χλμ μακριά) για να κάνει σχέδιο στην .. αυθεντία και περνούσε όλο της το καλοκαίρι εδώ.
Το αποτέλεσμα ήταν να κοπεί στο ελεύθερο και να μη γράψει όπως περίμενε στο γραμμικό.
Ξαναέδωσε για δεύτερη χρονιά και πήγε σε αυτόν που της πρότεινα.
Πέρασε και αυτή τελικά στην Αθήνα και μάλιστα με πολύ καλούς βαθμούς και η ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πήγαινα σε ένα συνοικιακό στο Μαρούσι, το είχα εντοπίσει περνώντας με το λεωφορείο.
Έκανα μαθήματα δέκα μήνες, χωρίς εντατικά και υστερίες, δύο δύωρα την εβδομάδα νομίζω. (ή και ένα; )
Μπήκα στη σχολή με πολύ συμπαθητικό βαθμό στα δύο σχέδια!

Συνεπώς; Καμία υστερία, μεθοδικότητα, κι όλα καλά να σου πάνε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheBattleOfEvermore

Νεοφερμένος

Η Dirty Eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Για να δώσεις αρχιτεκτονική πρέπει να δώσεις και τα δύο σχέδια? Μήπως τυχαίνει να γνωρίζετε κάποιο φροντστήριο στην Θεσσαλονίκη? Και για την προετοιμασία, πρέπει να αρχίσεις μαθήματα σχεδίου από την Β' Λυκείου; Ή αρκεί ένας χρόνος προετοιμασίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δυο διωρα;;; Πως τα καταφερες ρε γιδι;! Εγω θυμαμαι οτι οι Παρασκευες μου ηταν κλεισμενες.. ενα εξαωρακι σερι :X

Επισης ναι, για οσες σχολες χρειαζεται σχεδιο δινεις και γραμμικο και ελευθερο.
Για φροντιστηριο στη Θεσσαλονικη ξεκινησα στον Παπιωτη, μου φανηκαν αδιαφοροι τελειως οι καθηγητες, και την εκανα ευτυχως εγκαιρως για το εργαστηρι. Τωρα δεν ξερω τι παιζει βεβαια, πανε και καποια χρονια απο τοτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Αχ τι καλά αρχιτεκτονική ε;

Να πας και να μάθεις καλό σχέδιο ε;

Και όταν γίνεις αρχιτεκτονας και θέλεις υπάλληλο εδώ είμαι εγώ η καλύτερη σχεδιάστρια.... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για να δώσεις αρχιτεκτονική πρέπει να δώσεις και τα δύο σχέδια? Μήπως τυχαίνει να γνωρίζετε κάποιο φροντστήριο στην Θεσσαλονίκη? Και για την προετοιμασία, πρέπει να αρχίσεις μαθήματα σχεδίου από την Β' Λυκείου; Ή αρκεί ένας χρόνος προετοιμασίας;
Και τα δύο δίνεις, η εξέταση είναι δύο εξάωρα... Τι αναμνήσεις, να ξυπνάω 6 για να είμαι Αργυρούπολη εγκαίρως... κι αυτό ενώ έμπαινε Ιούλης κι οι συμμαθητές μου ήταν στις παραλίες!!
Τώρα το πόση προετοιμασία θα κάνεις, εξαρτάται από σένα. Πχ εγώ ήξερα γραμμικό ήδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkyonii

Νεοφερμένος

Η alkyonii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ξεθάβω λιγάκι το θέμα αλλά θα ήθελα κ εγώ ορισμένες συμβουλές.
Αφού τελείωσα τη σχολή μου κ το μετ/κο μου αποφάσισα ότι θέλω να δώσω ξανά πανελλήνιες για αρχιτεκτονική :) Φυσικά δεν σκέφτομαι για φέτος αλλά για τις επόμενες εξετάσεις.
Από σχέδιο δεν γνωρίζω τπτ. Για να μπορέσω να αντεπέλθω στις εξετάσεις περίπου πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να κάνω μαθήματα? Ζω στην επαρχία όπου φυσικά δεν υπάρχει κάποιο ειδικό φροντιστήριο. Οι αρχιτέκτονες ενδίκνυνται για την προετοιμασία? Με αγχώνει λιγάκι αυτό το θέμα γιατί δεν ξέρω που να απευθυνθώ για μαθήματα.Το μηνιαίο κόστος των μαθημάτων περίπου που κυμαίνεται?
Η αρχιτεκτονική μου αρέσει πάρα πολύ αλλά χάζεψα λίγο το πρόγραμμα σπουδών μου φαίνεται αρκετά θεωρητική σχολή. Η σχολή των πολιτικών μηχανικών μου φαίνεται πολύ πιο πρακτική αλλά καθόλου δημιουργική. Ποια από τις δύο σχολές είναι πιο εύκολο να παρακολουθώ γιατί παράλληλα θα δουλεύω - σε περίπτωση πάντα που τα καταφέρω-?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ξεθάβω λιγάκι το θέμα αλλά θα ήθελα κ εγώ ορισμένες συμβουλές.
Αφού τελείωσα τη σχολή μου κ το μετ/κο μου αποφάσισα ότι θέλω να δώσω ξανά πανελλήνιες για αρχιτεκτονική :) Φυσικά δεν σκέφτομαι για φέτος αλλά για τις επόμενες εξετάσεις.
Από σχέδιο δεν γνωρίζω τπτ. Για να μπορέσω να αντεπέλθω στις εξετάσεις περίπου πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να κάνω μαθήματα? Ζω στην επαρχία όπου φυσικά δεν υπάρχει κάποιο ειδικό φροντιστήριο. Οι αρχιτέκτονες ενδίκνυνται για την προετοιμασία? Με αγχώνει λιγάκι αυτό το θέμα γιατί δεν ξέρω που να απευθυνθώ για μαθήματα.Το μηνιαίο κόστος των μαθημάτων περίπου που κυμαίνεται?
Η αρχιτεκτονική μου αρέσει πάρα πολύ αλλά χάζεψα λίγο το πρόγραμμα σπουδών μου φαίνεται αρκετά θεωρητική σχολή. Η σχολή των πολιτικών μηχανικών μου φαίνεται πολύ πιο πρακτική αλλά καθόλου δημιουργική. Ποια από τις δύο σχολές είναι πιο εύκολο να παρακολουθώ γιατί παράλληλα θα δουλεύω - σε περίπτωση πάντα που τα καταφέρω-?

Για κατατακτήριες δεν το σκέφτεσαι;
Εξετάζεσαι στο ελεύθερο, Ιστορία 1-2, Αρχιτεκτονική Σύνθεση. Από ΑΕΙ παίρνουν 2 στο ΕΜΠ και από ΤΕΙ 4.
Γνωρίζω μια κοπέλα που πέρασε φέτος. Θέλει πολύ διάβασμα και πολύ καλή προετοιμασία, αλλά το καλό είναι ότι σου αναγνωρίζονται αυτά τα μαθήματα και κάποια επιπλέον κοινά, που μπορεί να έχεις από τη σχολή σου.

Θεωρητικά μπορούν να διδάξουν όλοι οι αρχιτέκτονες ελεύθερο και γραμμικό, αλλά στην πράξη έχουν διαφορά. Ψάξ΄το λίγο, σίγουρα υπάρχει στην περιοχή σου κάποιος σχεδιαστής/αρχιτέκτονας που αναλαμβάνει ιδιαίτερα. :)
Ο ελάχιστος χρόνος προετοιμασίας θα έλεγα ότι είναι το 8μηνο. Προσωπικά έκανα επί ένα 10μηνο ένα 6ωρο τη βδομάδα, αλλά ξέρω άτομα τα οποία έκαναν 2 και 3 χρόνια.

Η αρχιτεκτονική σα σχολή θέλει πολλή παρακολούθηση και τα θεωρητικά μαθήματα που αναφέρεις είναι ελάχιστα!
Όλη η σχολή είναι ένα εργαστήριο! :P
Δουλειά και ταυτόχρονη φοίτηση στη συγκεκριμένη σχολή δε συνδυάζονται. Η 4ωρη απασχόληση κουτσά στραβά ίσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εξετάζεσαι στο ελεύθερο, Ιστορία 1-2, Αρχιτεκτονική Σύνθεση από ΑΕΙ παίρνουν 2 στο ΕΜΠ και από ΤΕΙ 4
Τι ζήτηση υπάρχει όμως; Μου ακούγονται λίγες οι θέσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Aπό ΑΕΙ φέτος έδωσαν 40 άτομα και κάπου εκεί δίνουν περίπου κάθε χρόνο. Κάποιος που τελείωσε μαθηματικό λόγου χάρη είναι δύσκολο ξαφνικά να του ΄ρθει για αρχιτεκτονική. :P
1/20 πιθανότητα δηλαδή.
Από ΤΕΙ δίνουν περισσότεροι κατατακτήριες γιατί υπάρχουν σχολές όπως γραφιστική/διακοσμητική/συντήρηση και αποκάτασταση έργων τέχνης κ.ά.

Τους περνούν από κόσκινο η αλήθεια είναι, αλλά σε αυτή την περίπτωση θα προτιμούσα να αφιερωθώ για 1 χρόνο στο διάβασμα για τις κατατακτήριες και να πάρω απαλλαγή από κάποια μαθήματα, παρά να ξεκινήσω δίνοντας πανελλήνιες από την αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkyonii

Νεοφερμένος

Η alkyonii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
Όχι για κατατακτήριες δεν ενδιαφέρομαι σίγουρα. Μου φαίνεται πολύ πιο δύσκολο κ φυσικά οι θέσεις είναι πολύ λίγες.
Ξέχασα να αναφέρω ότι ενδιαφέρομαι για την αρχιτεκτονική Ξάνθης. Υπάρχει περίπτωση εκεί τα πράγματα να είναι πιο ελαστικά δλδ να μπορώ κ χωρίς όλες τις παρακολουθήσεις να τα καταφέρω παράλληλα με τη δουλειά?
Απ' όσα έχω ακούσει πάντως δεν πρέπει να πρόκειται κ για ιδιαίτερα δύσκολη σχολή. Μπορεί να έχει λίγο τρέξιμο με μακέτες κλπ αλλά δεν πρέπει να είναι κ τραγική από άπψη δυσκολίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleana33

Νεοφερμένος

Η eleana33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
παιδιά στόχος μου είναι και μένα η αρχιτεκτονική. Όμως ξέρω πως δεν θέλω να σχεδιάζω κτήρια σε όλη μου τη ζωή, θέλω γενικότερα να ασχοληθώ με την τέχνη. η αρχιτεκτονική είναι το μόνο πανεπιστημιο που μου αρεσει, όμως έχω ακούσει πως δεν σου αφήνει ελεύθερο χρόνο και είναι αρκετα πιεστική σχολή... επειδή παράλληλα θα ήθελα να ασχοληθώ και με άλλα πράγματα μπορεί κάποιος φοιτητής ή οποιοσδήποτε να αναφέρει περιληπτικά το πρόγραμμα, την δυσκολία και τις συνθήκες; ισχύουν οι παραπανω φήμες... ? θα ήθελα να ξέρω πριν δηλώσω ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiyapupu

Νεοφερμένος

Η kiyapupu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σπουδάζω στην Αρχιτεκτονική Αθήνας (έκανα μαθήματα σχεδίου στην επαρχία όμως) και οι περισσότεροι από τους Αθηναίους συμφοιτητές μου δεν προτίμησαν τον Πλάκα.
Για την ακρίβεια ξέρω αρκετούς που ξεκίνησαν μαθήματα (επειδή είχαν ακούσει τόσα πολλά) στον συγκεκριμένο στη δευτέρα λυκείου και έφυγαν απογοητευμένοι στην τρίτη.

Μπορώ να μάθω και θα σου πω.:)
Εξάλλου απ΄όσο ξέρω δε σου κάνει μαθήματα ο ίδιος ο Πλάκας, έχει στο δυναμικό του πολλούς σχεδιαστές και είναι μάλλον σε όποιον ..πέσεις.
Μεγαλύτερη σημασία κατά τη γνώμη μου είναι ο δάσκαλος να ενδιαφέρεται πραγματικά για την πρόοδό σου και να είναι έμπειρος.

Εγώ έκανα σχέδιο σε ένα πατάρι των 30 τμ και καθόλου δε με ενόχλησε, που το περιβάλλον δεν ήταν ό,τι πιο σύγχρονο, γιατί η ατμόσφαιρα ήταν ζεστή, όλοι είμασταν μια παρέα και μαθαίναμε ο ένας από τον άλλον.


edit: Η "λόξα" με τον Πλάκα πάντως υπάρχει και στην επαρχία.
Μια συμμαθήτριά μου ερχόταν επί 2 χρόνια μια φορά το μήνα στην Αθήνα από την πόλη μας (400χλμ μακριά) για να κάνει σχέδιο στην .. αυθεντία και περνούσε όλο της το καλοκαίρι εδώ.
Το αποτέλεσμα ήταν να κοπεί στο ελεύθερο και να μη γράψει όπως περίμενε στο γραμμικό.
Ξαναέδωσε για δεύτερη χρονιά και πήγε σε αυτόν που της πρότεινα.
Πέρασε και αυτή τελικά στην Αθήνα και μάλιστα με πολύ καλούς βαθμούς και η ίδια.

Επειδή ανησύχησα λίγο μ΄αυτά που διάβασα, και κάνω δύο χρόνια σχεδόν σχέδιο στον Πλάκα και όλα πάνε καλά, θα ήθελα να μου πεις πού πήγες τελικά για σχέδιο και αν στην Αρχιτεκτονική που είσαι τώρα περνάς καλά, πώς είναι γενικά, πληροφορίες κλπ. Pls . thx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
παιδια ενδιαφερομαι πολυ για αρχιτεκτονικη και θα ηθελα να μαθω πως συνδιαζατε -εσεις που περασατε- το σχεδιο, με το πολυωρο διαβασμα για τα αλλα 6 μαθηματα...
ειμαι απο νησι και καθε σαββατο φετος (οπως και του χρονου) πηγαινα πειραια για 6ωρο σχεδιο και παρατηρησα οτι εκτος απο μια ωρα που προσπαθουσα να διαβαζω στο πηγαινε-ελα δεν διαβαζα αλλο γιατι ημουν κουρασμενη..του χρονου πως θα γινεται αυτο ομως?να μην διαβαζω καθολου μια μερα?:/
ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
παιδια ενδιαφερομαι πολυ για αρχιτεκτονικη και θα ηθελα να μαθω πως συνδιαζατε -εσεις που περασατε- το σχεδιο, με το πολυωρο διαβασμα για τα αλλα 6 μαθηματα...
ειμαι απο νησι και καθε σαββατο φετος (οπως και του χρονου) πηγαινα πειραια για 6ωρο σχεδιο και παρατηρησα οτι εκτος απο μια ωρα που προσπαθουσα να διαβαζω στο πηγαινε-ελα δεν διαβαζα αλλο γιατι ημουν κουρασμενη..του χρονου πως θα γινεται αυτο ομως?να μην διαβαζω καθολου μια μερα?:/
ευχαριστω:)

Εγώ,αν και το πήγαινε-έλα μου ήταν σχεδόν 3 ώρες, μετά το 6ωρο δεν έκανα και πολλά την συγκεκριμένη μέρα...Για το λόγο αυτό τα Σάββατα (η μέρα που πήγαινα σχέδιο) είχα βάλει το απόγευμα, μετά το πέρασμα τουλάχιστον 2 ωρών από την επιστροφή μου μαθηματικά, τα οποία και μου ήταν ευχάριστα (αγαπημένο μάθημα γαρ:P) αλλά και δεν χρειαζόταν να διαβάσω υπερβολικά, μιας και τις περισσότερες φορές είχα τελειώσει την μελέτη μου τις προηγούμενες μέρες...:D
Βέβαια δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ κάθε Σάββατο σηκωνόμουν στις 6 και μου φαινόταν κάπως, αλλά θα δεις πως ο καιρός θα περάσει γρήγορα!:D Άσε που είναι και μία ευκαιρία για μια μικρή βόλτα:P
Συνεπώς, νομίζω πως το μόνο που χρειάζεται είναι: αντοχή και πρόγραμμα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Εγώ,αν και το πήγαινε-έλα μου ήταν σχεδόν 3 ώρες, μετά το 6ωρο δεν έκανα και πολλά την συγκεκριμένη μέρα...Για το λόγο αυτό τα Σάββατα (η μέρα που πήγαινα σχέδιο) είχα βάλει το απόγευμα, μετά το πέρασμα τουλάχιστον 2 ωρών από την επιστροφή μου μαθηματικά, τα οποία και μου ήταν ευχάριστα (αγαπημένο μάθημα γαρ:P) αλλά και δεν χρειαζόταν να διαβάσω υπερβολικά, μιας και τις περισσότερες φορές είχα τελειώσει την μελέτη μου τις προηγούμενες μέρες...:D
Βέβαια δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ κάθε Σάββατο σηκωνόμουν στις 6 και μου φαινόταν κάπως, αλλά θα δεις πως ο καιρός θα περάσει γρήγορα!:D Άσε που είναι και μία ευκαιρία για μια μικρή βόλτα:P
Συνεπώς, νομίζω πως το μόνο που χρειάζεται είναι: αντοχή και πρόγραμμα.:D
μαλιστα...σε ευχαριστω πολυ ιωαννα μου!:) ναι, το προγραμμα πιστευω ειναι το ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ!;)
απλα για αυτο που ανησυχω περισσοτερο ειναι πως αλλα παιδια(που δεν πανε για αρχιτεκτονικη)εχουν και το σαββατο και την κυριακη για διαβασμα!ενω ουσιαστικα εμεις τα αρχιτεκτονακια εχουμε μονο την κυριακη! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top