[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Δεδομένης της επικείμενης δημοσίευσης των βαθμολογιών και των στατιστικών των πανελληνίων, ανοίγει η συζήτηση για τις βάσεις.

Πώς πιστεύετε ότι θα κυμανθούν οι βάσεις των σχολών φέτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stelios725

Νεοφερμένος

Ο Stelios725 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Στο 4ο πεδιο πιστευω θα μεινουνε ιδιες και μπορει να αυξηθουν λιγο. Για τα τμηματα του Πανεπιστημιου Δυτικης Αττικης ειναι δυσκολο να προβλεψεις τι θα γινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣπύροςΔ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣπύροςΔ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Εγω που έδωσα και πέρυσι και φέτος έχω να πω τα εξής.η έκθεση ήταν στα ίδια επίπεδα.τα μαθηματικά ήταν πιο εύκολα.το θέμα α και το θέμα β ήταν της ίδιας δυσκολίας.το θέμα γ θα ελεγα ότι ήταν λίγο πιο εύκολο.και το θέμα δ αρκετά πιο εύκολο.ο μαθητής τσιμπούσε αρκετές μονάδες σε αντίθεση με πέρυσι που αν δν ήξερε να λύσει την τριγωνομετρικη εξισώση που προέκυπτε στο δ2 έχανε όλη την συνέχεια.το αεππ ήταν πιο δύσκολο.τα θέματα γ και δ στα ίδια επίπεδα με πέρυσι ένα τα θέματα α και β έκρυβαν παγίδες.το αοθ για τους παπαγάλους ήταν εύκολο.δν θεωρώ όμως ότι στο πεδίο μας υπάρχουν και πολλοι παπαγάλοι οποτε δεν νομίζω να τα πήγαν πολύ καλυτερα από πέρυσι οι μαθητές.σιγουρα μετά τη περσινή κατάρρευση οι βάσεις θα ανέβουν.και θα ελεγα πολύ αλλα το γεγονός για αύξηση των θέσεων δεν νομίζω να επιτρέψει άνοδο μεγαλύτερη των 500μοριων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μπορούμε να κάνουμε εκτιμήσεις ακόμα,πρέπει να περιμένουμε τα στατιστικά στοιχεία με τις κλιμακώσεις μορίων :D εκτιμώ πάντως η ζήτηση θα είναι παρόμοια με την περσινή στις υψηλόβαθμες (αυξημένη ζήτηση σε πληροφορικές μειωμένη σε οικονομικά), πρέπει να λάβουμε υπόψη και το πανεπιστήμιο δυτικής αττικής που θεωρώ για παράδειγμα θα προτιμηθεί η σχολή ΟΔΕ εκεί από την αντίστοιχη του πειραιά...αναμένουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flurry

Νεοφερμένος

Η flurry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά,εγώ υπολογίζω πως έχω βγάλει κάπου μεταξύ 7 με 9 χιλιάδες μόρια,μη σας πω στο 9 χιλιάδες κοροιδεύω τον εαυτό μου.Περνάω πουθενά με τα νέα δεδομένα ; 'Εστω Θήβα ; Σκέφτομαι να την βάλω και πρώτη πρώτη στο μηχανογραφικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Για το πρώτο πεδίο μάλλον θα πέσουν ελαφρώς ή θα μείνουν στάσιμες, γιατί αυξήθηκαν κατά πολύ οι θέσεις των εισακτέων.
Στο δεύτερο και τρίτο πεδίο μάλλον θα πέσουν επίσης, γιατί απ' ο,τι μου είπαν συμμαθητές μου ήταν αρκετά πιο δύσκολα από πέρυσι όλα τα μαθήματα. Και η έκθεση ακόμα έδειχνε να ευνοεί περισσότερο τους θεωρητικούς.
Για το τεταρτο πεδίο δεν έχω ιδέα.
Νομοτελειακό είναι να ανέβουν και τα παιδαγωγικά, κάποιοι λένε και 2000 μόρια.
Αλλά πρέπει να περιμένουμε τα αποτελέσματα, για να είμαστε πιο σίγουροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Στο δεύτερο πεδίο μάλλον θα πέσουν τα περιφερειακά τμήματα και θα μείνουν περίπου σταθερές (ίσως με μικρή πτώση) οι σχολές σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη. Προσωπικά θεωρώ ότι θα εκτοξευθούν και οι βάσεις του πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής (πρώην ΤΕΙ Αθήνας), γιατί όλοι θα το προτιμούν πλέον στα τμήματα μηχανικών μετά το ΕΜΠ. Περιμένουμε και τους βαθμούς για να ξεκαθαρίσει λίγο περισσότερο το τοπίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Εγώ που είμαι 2ο και 3ο περιμένω πτώση αρκετών μορίων στο 2ο γιατί έχω τη εντυπωση ότι είναι τα παιδιά που δώσανε πιο λίγα από πέρσι νομίζω ότι προσέγγιζουν τα άτομα και το αριθμό θέσεων έχουν αυξηθεί καί οι θέσεις τα θέματα ήταν δύσκολα εκφοβιστικα θα έλεγα πλην της έκθεσης τώρα στο 3ο η βιολογία δε ήταν τόσο δύσκολη όσο τη περίμενα τώρα αυτό το λέω χωρίς να έχω ακούσει αποψεις γιατί μπορεί να ήταν δύσκολα για κάποιους που την έδιναν πρώτη φορά να μη πρόσεξαν σημεία... οπότε πτώση αλλά θεωρώ ότι δε θα είναι τόσο αισθητη όπως στα άλλα πεδία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Μάρτζι δεν ήταν τόσο δύσκολα στη βιολογία :P Εκτός και αν δεν είχες δει ποτέ πως λύνεται άσκηση με τα γονίδια της πολυπεπτιδικής αλυσίδας α...τότε ναι μπορεί να δυσκολευόσουν..δε ξέρω πόσο θα πέσουν οι βάσεις,αλλά χημικό δε νομίζω να πέσει και δε ξέρω τι θα κάνω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Μάρτζι δεν ήταν τόσο δύσκολα στη βιολογία :P Εκτός και αν δεν είχες δει ποτέ πως λύνεται άσκηση με τα γονίδια της πολυπεπτιδικής αλυσίδας α...τότε ναι μπορεί να δυσκολευόσουν..δε ξέρω πόσο θα πέσουν οι βάσεις,αλλά χημικό δε νομίζω να πέσει και δε ξέρω τι θα κάνω :P
Θέλω και εγώ χημικό μπουχουυ τι θα κάνουμε δε μπορεί όμως μια Κρήτη Ιωάννινα δε θα πέσει τιι έτσι αλώβητη θα μείνει η αναθεμάτισμενη η βάση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Ρε παιδια ποτε υπολογιζετε να ανακοινωθουν τα αποτελέσματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣπύροςΔ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣπύροςΔ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Λογικα την άλλη Παρασκευή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Την άλλη Παρασκευή άκουσα κι εγώ από καθηγητές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xopk

Νεοφερμένος

Ο xopk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλησπέρα σας φέτος θα κανω 10%(για την ακρίβεια 4%) για το 5ο πεδίο γνωριζουμε πως θα κυμανθούν οι βάσεις εκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 585 μηνύματα.
Καλησπέρα σας φέτος θα κανω 10%(για την ακρίβεια 4%) για το 5ο πεδίο γνωριζουμε πως θα κυμανθούν οι βάσεις εκει?

γνωριζουμε με απολυτη βεβαιοτητα οτι δε θα υπαρξουν βασεις για το 5ο πεδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πτωσούλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Μάρτζι εγώ δυστυχώς δε μπορώ να πάω ούτε κρήτη ούτε γιάννενα...άντε καμία θεσσαλονίκη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο Απορίας

Νεοφερμένος

Ο Ο Απορίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Μια προβλεψη, για 3ο πεδιο που νομιζω εχει μια λογικη. Βασεις ιατρικων μια μικρη πτωση 50-100 μορια λογω φυσικης και εκθεσης (δεν υπαρχουν τοσα πολλα γραπτα με αριστα, το 2017 ειχαμε 4817 ατομα με βαθμολογια 19-20 στην φυσικη,φετος ουτε 1000 βλ.ενα μικρο δειγμαhttps://ylikonet.gr/2018/06/17/τα-πρώτα-στατιστικά-για-τη-φυσική/), απο κει και κατω στα τμηματα που ειναι υψηλοβαθμα πχ Οδοντιατικα,Φαρμακευτικα,Βιολογικα,Χημικα,Φυσικοθεραπειες μια σταδιακη μειωση οπου εκει, εκτος της πτωσης των 50-100 μοριων λογω δυσκολιας, θα προστιθεται και μια μικρη αλλα σταδιακη πτωση λογω αυξησης θεσεων πχ μεχρι Φυσικοθεραπεια Αθηνων αυξανονται οι θεσεις κατα 234 ατομα. Αυτο απο μονο του, συμφωνα με τα περσινα αποτελεσματα θα ειχε μια πτωση βασης περιπου τα 150 μορια δηλαδη απο 17236 στα 17080-17100. Σημειωση στις σχολες του 3ου πεδιου, για το Πανεπιστημιο Δ.Αττικης (υψηλοβαθμες) δεν προκειται να αλλαξει τιποτα λογω ζητησης που ουτως ή αλλως ειχαν πολυ μεγαλη ζητηση αν και ΑΤΕΙ, Φυσικοθεραπεια, Εργοθεραπεια, Μαιευτικα. Στα Ιατρικα εργαστηρια, Οπτομετριες κλπ μπερδεμα εχουν αλλαξει οι σχολες και εχουμε μειωση 121 θεσεων αρα παμε για μια σταθεροτητα στο υψος των παλαιων βασεων των Ιατρικων εργαστηριων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Μάρτζι δεν ήταν τόσο δύσκολα στη βιολογία :P Εκτός και αν δεν είχες δει ποτέ πως λύνεται άσκηση με τα γονίδια της πολυπεπτιδικής αλυσίδας α...τότε ναι μπορεί να δυσκολευόσουν..δε ξέρω πόσο θα πέσουν οι βάσεις,αλλά χημικό δε νομίζω να πέσει και δε ξέρω τι θα κάνω :P


κι εγω για χημικο πηγαινα, και το επιανα μαλιστα, αλλα τελικα δεν εγραψα τοσο καλα βιολογια :worry::worry: και ηταν το δυνατο μου χαρτι μετα την χημεια, υπολογιζα ενα 17-18 και τελικα ειμαι στο 15 :down: απο χαζα λαθη κιολας. Δεν πειραζει,θα το πιασω του χρονου (λογικα) :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xopk

Νεοφερμένος

Ο xopk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ειμαι με την χρονια του 2016 εμας το μηχανογραφικο μας για ολα τα παιδια εκεινεις της χρονιας εχουμε 5 πεδια και οχι 4 με τα παιδια που δινουν φετος εξου και η επισημανση του 4% για αυτο αναφερω το 5ο πεδιο και οχι το 4ο https://www.minedu.gov.gr/publicatio...Ο_ΓΙΑ_ΤΟ_10__ΤΩΝ_ΘΕΣΕΩΝ_ΧΩΡΙΣ_ΝΕΑ_ΕΞΕΤΑΣΗ.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top