Αλλαγή σχολής

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όπως πολλοί ξέρετε τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αλλάξω σχολή. Είπα λοιπόν, ας ανοίξω κι εδώ ένα θεματάκι να μου πείτε τη γνώμη σας αν και ξέρω οτι όσοι απο εδώ είναι ήδη σε μια απο αυτές τις σχολές (την τωρινή και αυτή στην οποία σκέφτομαι να παω) αναπόφευκτα δεν μπορούν να είναι και πολύ αντικειμενικοί...
Λοιπόν, τώρα είμαι στη σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του ΑΠΘ. Απο τη μια σκέφτομαι οτι σαν πολυτεχνική σχολή έχει κύρος, εύκολη αποκατάσταση, την υποστήριξη του ΤΕΕ κλπ. Απο την άλλη όμως εμένα δεν με ενδιαφέρουν τα ηλεκτρολογικά/ηλεκτρονικά καθόλου. Τα σιχαίνομαι! Εγώ θέλω να ασχοληθώ με software και κυρίως προγραμματισμό που μου αρέσει απο μικρή. Έτσι σκέφτηκα να παω στο DI (Πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών Αθήνας) που και περισσότερο προγραμματισμό έχει, και ΟΛΑ του τα μαθήματα (νταξ εκτός απο τα κλασσικά μαθηματικά και φυσικές) είναι computer-oriented. Θα χάσω όμως 2 χρόνια απο τη ζωή μου αν παω. Θα ξεκινήσω πάλι ως προωτοετής (αν και θα έχω αρκετές γνώσεις παραπάνω απο το μέσο πρωτοετή μιας και κάποια μαθήματα στο πρώτο έτος είναι κοινά και στις 2 σχολές).
Επίσης υπάρχουν και τα παρελκόμενα της αλλαγής αυτής που δεν με αφήνουν αδιάφορη: Θα είμαι Αθήνα που τη λατρεύω, πιο κοντά στο φίλο μου κατα 4 ώρες, θα έχω κοντά μου όλους μου τους φίλους (μιας και τελείωσα το λύκειο στην Αθήνα), καλύτερο κλίμα κλπ. Προσπαθώ βέβαια αυτά τα ευχάριστα παρελκόμενα να μην επηρεάσουν την τελική μου απόφαση και να είμαι αντικειμενική.
Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι οι βάσεις του 10%*. Το 2003 η βάση ήταν 17901, το 2004 η βάση ήταν 18250 και το 2005... 18785!! Έχει δηλαδή τρομερά ανοδική πορεία! Εγώ έχω 19001 μόρια, δηλαδή ούτε 300 παραπάνω απο την περσινή... :/:
Εσείς τι λέτε για όλα αυτα? Τι θα με συμβουλεύατε?

*10%: Σύμφωνα με το νέο σύστημα μπορεί κάποιος να υποβάλλει ξανα μηχανογραφικό με τα παλιά του μόρια, χωρίς να ξαναδώσει και συναγωνίζεται με τους άλλους που έκαναν το ίδιο. Οι εισακτέοι μέσω αυτής της διαδικασίας αποτελούν το 10% των εισακτέων κάθω σχολής, εξ'ου και το όνομα "10%".

ΥΓ: Παρακαλώ ει το δυνατόν να απαντήσουν κυρίως άτομα άνω των 18...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ θα σταθώ κυρίως στο θέμα των μορίων ...
Νομίζω οτι ξεγράφεσε απο την σχολή που είσαι τώρα ΜΟΝΟ εαν περάσεις DI ... σωστά;
Γιατί κολλάς σε αυτό; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
επειδή προσπαθώ να κάνω κάτι ανάλογο (όχι με μόρια, αλλά τεσπα), αν ισχύει αυτό που λέει ο exp γιατί ψάχνεσαι? Αν σου κάτσει, σου'κατσε..για πόσους εισακτέους μιλάμε με το 10%?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
επειδή προσπαθώ να κάνω κάτι ανάλογο (όχι με μόρια, αλλά τεσπα), αν ισχύει αυτό που λέει ο exp γιατί ψάχνεσαι? Αν σου κάτσει, σου'κατσε..για πόσους εισακτέους μιλάμε με το 10%?
Ναι αλλά ήδη έχω αρχίσει να το ονειρέυομαι το DI οπότε αν δεν περάσω θα είναι μεγάλη νίλα... :(
Περσι ήταν 19 εισακτέοι με το 10%....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και τι προτιμάς δλδ να μην πας για να μην πάθεις την νίλα...; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ισχυεί ή τουλάχιστον ίσχυε μέχρι κάποια χρόνια πρίν...είχα κάνει κάτι παρόμοιο όχι αλλαγή σχολής παρά μόνο αλλάγη περιοχής στην ίδια σχολή και δεν εννοώ μεταγραφή αλλά καινούργια εγγράφη από την αρχή με υποβολή μηχανογραφικού.

και εγώ δύο χρόνακια έχασα....χαλάλι όμως πέρασα α-πί-στευ-τα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Και τι προτιμάς δλδ να μην πας για να μην πάθεις την νίλα...; :worry:
Όχι καλέ, είπαμε...
Απλά δεν μου αρέσει και πολύ να είμαι "στον αέρα" και θα ήθελα να κάνουμε κανα προγνωστικό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Παρόλο που (όπως πολύ σωστά είπες και εσύ) δεν είμαι αντικειμενικός,
θα προσπαθήσω να σου πω 2-3 πραγματάκια για τη σχολή...

Καταεχήν να τονίσω ότι θα μιλήσω για το παλιό πρόγραμμα σπουδών καθώς αυτό παρακολουθώ και αυτό γνρίσω... στο νέο πρόγραμμα το στοιχείο του μηχανικού υπολογιστών είναι πολύ πιο έντονο (απ' όσο ακούω τουλάχιστον)

Για τα 5 πρώτα εξάμηνα δεν θα αναφερθώ καθώς αυτά είναι λίγο πολύ γενικά και είναια αναγκαίο κακό και οι ηλεκτρονικές και οι ενεργειακές και τα πεδία (:sick:)
Από τον τομέα και μετά λοιπόν...
με το παλιό πρόγραμμα είχαμε 26 μαθήματα...
όπως ίσως ξέρεις έχω επιλέξει τομέα ηλεκτρονικής και υπολογιστών...
έτσι λοιπόν από τα 26 αυτά μεθήματα τα 18 ήταν μαθήματα υπολογιστών (περιλαμβάνονταν μαθήματα δικτύων, επεξεργασίας σήματος, βάσεων δεδομένω, αρχιτεκτονικής υπολογιστών κλπ)
ε, τα υπόλοιπα λίγο πολύ έφυγαν "έτσι"... (ξέρεις τι σημαίνει "έτσι" ;))


Τώρα αν θές να κάνεις μόνο προγραμματισμό και σιχαίνεσαι οτιδήποτε ηλεκτρολογικό ή ότι έχει σχέση με hardware, εντάξει τότε δεν σου κάνει η σχολή μας...
αλλά νομίζω ότι και τα υπόλοιπα μαθήματα είναι χρήσιμα και πολλά είναι αρκετά ενδιαφέροντα...

Στα πρώτα εξάμηνα τώρα, ναι είναι αγγαρείες τα περισσότερα μαθήματα αλλά σε προετοιμάζουν για τα επόμενα...
(εκτός αυτού σχεδόν τα τελείωσες αυτά... μέχρι το καλοκαίρι που θα κάνεις μηχανογραφικό θα έχει τελειώσει το 4ο εξάμηνο και μετά μένει άλλο ένα...)


Γνώμη μου: Το να αλλάξεις σχολή και να πας σε μια παραπλήσιου αντικειμένου δεν έχει και πάρα πολύ νόημα... να πήγαινες σε μια "άσχετη" (από πλευράς αντικειμένου) σχολή να σου πω τρέχα... πχ η αλλαγή που έκανε ο Valder ναι... αυτός άλλαξε αντικείμενο...
αυτή είναι η γνώμη μου, αλλά είπαμε δεν είμαι και πολύ αντικειμενικός!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
giostau, εγώ θέλω να μάθω προγραμματισμό, όχι να πάρω ένα πτυχίο που λεει οτι ξέρω και κατα βάση να μην ξέρω τίποτα.
Στο di απο το πρώτο εξάμηνο κάνουν προγράμματα βαρβάτα (πχ "κάντε ενα πρόγραμμα σε C που να παίζει τρίλιζα με τεχνητη νοημοσύνη" στο ΠΡΩΤΟ εξάμηνο!) Τη στιγμή που εμείς στο 3ο και μαθαίνουμε απλά τις εντολές, λες και είμαστε κανένα ΙΕΚ, και στις εργασίες μας λένε ακόμα και πως θα ονομάσουμε τις συναρτήσεις μας! Ε, έλεος!
Θα σου απαντήσω πολύ εκτενέστερα σε καμία ωρίτσα γιατί τώρα πάω να δω το καφέ της χαράς :panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dt008

Νεοφερμένος

Ο dt008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
εγώ την απάντηση μου στην έχω δώσει στο di.forums.gr, δεν νομίζω ότι έχει νόημα να την επαναλάβω:)
πάντως, η σχολή μου δεν σου μαθαίνει προγραμματισμό.... τον μαθαίνεις μόνος/η σου.... τρανή απόδειξη τα πολλά άτομα που ξέρω που έχουν πάρει πτυχίο και δεν έχουν την δυνατότητα να γράψουν/σχεδιάσουν ένα απλό stuructured πρόγραμμα.... να μη μιλήσω για αντικειμενοστραφές,ε!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Τον προγραμματισμό θα τον μάθεις μόνη σου!
Η σχολή θα σου δώσει τις βάσεις!

Εξάλου τι να το κάνεις να μάθεις πχ C++ και μετά από 2-3 χρόνια να βγεί κάτι άλλο καλύτερο...
μην ξεχνάς ότι μιλάμε για ένα τομέα που αλλάζει συνεχώς!!!

Εγώ πχ δεν είχα κάνει ποτέ C++ και την έμαθα (την έμαθα; ) κάνοντας τη διπλωματική μου!
Δεν νομίζω ότι είναι αυτό κριτήριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λοιπόν...

Ιδου τα μαθήματα του τομέα Ηλεκτρονικής και Υπολογιστών του τμήματος μας:
6ο Εξάμηνο
Θυγατρικοί πίνακες: Ηλεκτρακουστική, Μετάδοση Θερμότητας, Επιχειρησιακή Έρευνα ΙΙ, Θεωρία Πληροφοριών, Ηλεκτρικές Μηχανές A', Διακριτά Μαθηματικά, Ψηφιακά Συστήματα ΙΙ, Στοχαστικό Σήμα, Αρχιτεκτονική Υπολογιστών, Τηλεπικοινωνιακά Συστήματα I, Ηλεκτρονική ΙΙΙ, Ηλεκτρικές Μετρήσεις ΙΙ
7ο Εξάμηνο
Θυγατρικοί πίνακες: Θεωρία Υπολογισμών και Αλγορίθμων, Λειτουργικά Συστήματα, Ανάλυση Χρονοσειρών, Σύνθεση Ενεργών και Παθητικών Κυκλωμάτων, Σταθμοί Παραγωγής Ηλεκτρικής Ενέργειας, Ασύρματος Τηλεπικοινωνία Ι, Ψηφιακά Συστήματα ΙΙΙ, Προγραμματιστικές Τεχνικές, Δομές Δεδομένων, Συστήματα Μικροϋπολογιστών, Δίκτυα Υπολογιστών Ι, Ψηφιακή Επεξεργασία Σήματος, Κλασικός Αυτόματος Έλεγχος, Προσομοίωση και Μοντελοποίηση Συστημάτων
8ο Εξάμηνο
Θυγατρικοί πίνακες: Γραφική με υπολογιστές, Ασαφή Συστήματα, Αναγνώριση Προτύπων, Ηλεκτρονικά Ισχύος Ι, Τηλεπικοινωνιακή Ηλεκτρονική, Τεχνολογία Λογισμικού, Ηλεκτρονικές Μετρήσεις και Διατάξεις, Δίκτυα Υπολογιστών ΙΙ, Ρομποτική, Μικροεπεξεργαστές και Περιφερειακά, Ψηφιακά Φίλτρα, Συστήματα Αυτομάτου Ελέγχου Ι
9ο Εξάμηνο
Θυγατρικοί πίνακες: Σχεδίαση Συστημάτων VLSI, Ειδικές Αρχιτεκτονικές Υπολογιστών, Ηλεκτρονικά Ισχύος II, Ασφάλεια Πληροφοριακών Συστημάτων, Συστήματα Πολυμέσων και Εικονική Πραγματικότητα, Βιομηχανικά Ηλεκτρονικά, Ανάλυση Ηλεκτρονικών Κυκλωμάτων με Η/Υ, Αξιοπιστία Συστημάτων, Ψηφιακή Επεξεργασία Εικόνας, Συστήματα Αυτομάτου Ελέγχου ΙΙ, Ευφυή Συστήματα Ρομπότ, Βάσεις Δεδομένων, Βιομηχανική Πληροφορική

Ιδού τα μαθήματα του DI, τομέας θεωρητικής πληροφορικής:

https://www.di.uoa.gr/gr/lessons.php?GetWhat=2

Τομέας Υπολογιστικών συστημάτων και εφαρμογές:

https://www.di.uoa.gr/gr/lessons.php?GetWhat=3

Μαθήματα κορμου δικα μας:

1ο Εξάμηνο
Θυγατρικοί πίνακες: Λογισμός Ι, Γραμμική Άλγεβρα, Υπολογιστικά Συστήματα (πρώην Προγραμματισμός), Φυσική Ι, Τεχνικό Σχέδιο
2ο Εξάμηνο
Θυγατρικοί πίνακες: Δομημένος Προγραμματισμός, Λογισμός ΙΙ, Ηλεκτρικά Κυκλώματα Ι, Θεωρία Πιθανοτήτων και Στατιστική, Φυσική ΙΙ, Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική
3ο Εξάμηνο
Θυγατρικοί πίνακες: Ηλεκτρομαγνητικό Πεδίο Ι, Ηλεκτρονική Ι, Ηλεκτρικά Κυκλώματα ΙΙ, Διαφορικές Εξισώσεις, Ηλεκτρολογικά Υλικά
4ο Εξάμηνο
Θυγατρικοί πίνακες: Ηλεκτρομαγνητικό Πεδίο II, Ψηφιακά Συστήματα I, Ηλεκτρικά Κυκλώματα ΙΙΙ, Εφαρμοσμένα Μαθηματικά I, Αριθμητική Ανάλυση, Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία Ι
5ο Εξάμηνο
Θυγατρικοί πίνακες: Ηλεκτρομαγνητικό Πεδίο ΙΙΙ, Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία ΙΙ, Ηλεκτρικές Μετρήσεις Ι, Ηλεκτρονική ΙΙ, Θεωρία Σημάτων & Γραμμικών Συστημάτων

Μαθήματα κορμου DI:

https://www.di.uoa.gr/gr/lessons.php?GetWhat=1

Εξακολουθείς να έχεις την ίδια άποψη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Με μια πρώτη ματιά το πρόγραμμα είναι 90% software...

αυτό δηλαδή που σου έγραψα και πριν:
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Τώρα αν θές να κάνεις μόνο προγραμματισμό και σιχαίνεσαι οτιδήποτε ηλεκτρολογικό ή ότι έχει σχέση με hardware, εντάξει τότε δεν σου κάνει η σχολή μας...


Εγώ το βλέπω από τη δικιά μου σκοπιά...
Μου άρεσε που έκανα κάτι παραπάνω από hardware,
κάτι από τηλεπικοινωνιακά συστήματα,
λίγο από το ένα, λίγο από το άλλο....
ανοίγει το μυαλλό βρε παιδί μου!

αν θες ένα αρκετά περιορισμένο αντικείμενο τότε το di είναι για σένα...
Εδώ κάνουμε λίγο απ' όλα... (και αυτό είναι το ωραίο για μένα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υπάρχουν και άλλοι τομείς giostau, απλά επικόλλησα αυτούς που μου φαίνονται πιο ενδιαφέροντες για τα δικά μου δεδομένα.
Και ναι, δεν με ενδιαφέρει το hardware ΚΑΘΟΛΟΥ. Μου φαίνεται τελείως "ξερό" (προωπική άποψη πάντα)... Άρα δεδομένων αυτών συμφωνείς κι εσύ να παω? :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Και ναι, δεν με ενδιαφέρει το hardware ΚΑΘΟΛΟΥ. Μου φαίνεται τελείως "ξερό" (προωπική άποψη πάντα)... Άρα δεδομένων αυτών συμφωνείς κι εσύ να παω? :jumpy:

Ακόμα εδώ είσαι;:P :P :P :P :P :P

Προφανώς αν είσαι σίγουρη ότι θες να ασχοληθείς αποκλειστικά με software τρέχα!
Απορώ που δεν το είχες δει από την αρχή πάντως... έτσι στα τυφλά ήρθες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απλά τότε που διάλεγα σχολή ήμουν πολύ επηρεασμένη απο γονείς και είχα κόλλημα με το πολυτεχνείο... Ε και απο τις υπόλοιπες σχολές του πολυτεχνείου πιο πολύ μου ταίριαζε αυτή... :/:
Τραγικό ε? Έβαλα το κύρος πάνω απο τα ενδιαφέροντα μου... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
καλή μου Λία.... έγραψες κάτι που με σόκαρε....
"Θα χάσω όμως 2 χρόνια απο τη ζωή μου αν παω"

πως το εννοείς ότι θα χάσεις δύο χρόνια απ τη ζωή σου?
δες το λίγο διαφορετικά....
αυτά τα δύο χρόνια γέμισες με γνώσεις και εμπειρίες.... δεν τα χάνεις λοιπόν σε καμία περίπτωση....
έχεις ήδη πάρει αρκετά από αυτά τα δύο χρόνια! και το σημαντικότερο που έχεις πάρει είναι η γνώση του ότι έχεις κάνει μια λάθος επιλογή που αυτή τη στιγμή έχεις το χρόνο να διορθώσεις χωρίς σοβαρές επιπτώσεις!

κάτι που δεν γνωρίζω είναι το που ζουν οι γονείς σου, σε ποιά πόλη?
θα του στοιχίσει περισσότερο οικονομικά να είσαι στην Αθήνα απ ότι στη Θεσσαλονίκη? Λιγότερα ή το ίδιο?

και δεν βρίσκω για ποιο λόγο να μην επιρρεάζεσαι απ το ότι οι φίλοι σου και αγαπημένα σου πρόσωπα θα είναι πιο κοντά σου.
ναι είναι ένας σοβαρός λόγος αυτός για να αλλάξει κάποιος κατεύθυνση....
η ζωή δεν είναι ΜΟΝΟ διάβασμα και επαγγελματική καταξίωση αλλά είναι και οι κοινωνικές επαφές μας, αυτές που μας κάνουν "καλύτερους" ανθρώπους και ποιο γεμάτους συναισθηματικά.

Επιπλέον από τη στιγμή που σου μπήκε το μικρόβιο στο μυαλό ότι θέλεις να αλλάξεις σχολή ΠΡΕΠΕΙ να το κάνεις, διαφορετικά για πάντα θα είσαι με το αποθημένο του "τι θα είχε συμβεί διαφορετικά αν τελικά τότε είχα κάνει ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ"

Όσο για την οικογένεια σου, που έχεις θέσει στο παρελθόν τον προβληματισμό πως θα τους πείσεις, αρκεί να τους δώσεις επιχειρήματα ότι με τη νέα σχολή θα:
1) τους έρθει πιο οικονομικά
2) θα έχεις καλύτερη επαγγεματική εξέλιξη (Δεδομένου ότι το γουστάρεις και περισσότερο σαν επάγγελμα)
3) θα είσαι πιο ευτυχισμένη κοντά σε δικούς σου ανθρώπους
4) και σημαντικότερον.... δώστους να καταλάβουν ότι ωρίμασες και αντιλήφθηκες ένα λάθος που πρόκειται να κάνεις που αφορά το μέλλον σου και να σε αφήσουν να το διορθώσεις όσο είναι καιρός ;)


Προσωπικά είμαι σίγουρη ότι ΑΝ ΤΟ ΘΕΣ, σύντομα θα αλλάξεις σχολή ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Επιτέλους άνοιξες ποστ σχετικά...ήθελα πάρα πολύ να σου γράψω για να σου δώσω συγχαρητήρια για την απόφαση σου:clapup:
Ξέρω ότι είναι δύσκολο και φοβάσαι.
Δεν μπορώ να σε συμβουλέψω για την σχολή μιας και ποτέ δεν ήταν στα ενδιαφέροντα μου και δεν το έχω ψάξει μπορώ όμως με βεβαιότητα να σου γράψω ότι δεν πήγαν χαμένα δυο χρόνια απο τη ζωή σου όπως λες.Απλά σου χρειάστηκε τόσο για να καταλάβεις αυτό που πραγματικά θες σε άλλους πήρε μια ολόκληρη ζωή και δεν τόλμησαν να κάνουν το βήμα παρά εγκλωβίστηκαν σε μια δουλειά που δεν τους γέμιζε.Ποτέ δεν είναι αργά να κυνηγήσουμε το όνειρο μας(εγώ έδωσα Πανελλήνιες στα 24:P σου λέει κάτι αυτό;).Είσαι μόνο 19,θα τελειώσεις τη σχολή που αγαπάς στα 23-24 δλδ περίπου κι όταν θα τελειώνεις τη σχολή που είσαι τώρα(μη σου πω και πιο νωρίς) αφού δεν σου άρεσε και δεν ήθελες(γιατί πιστεύω ότι μπορούσες) να ανταπεξέλθεις.
Όσων αφορά την επιλογή σχολής:
Ναι έχεις δίκιο οι βάσεις με το 10% συνεχώς ανεβαίνουν και δεν μπορεί να γίνει ακριβής πρόβλεψη αφού δεν γνωρίζουμε εκ των προτέρων πόσοι θα καταθέσουν μηχανογραφικό με αυτόν τον τρόπο(ενώ σε αυτούς που δίνουν εξετάσεις μπορεί να γίνει μια σχετική πρόβλεψη).
Θα σε συμβούλευα να μην επιλέξεις μόνο μια σχολή αλλά αρκετές που είναι κοντά στα ενδιαφέροντα σου έτσι ώστε να μην βρεθείς εκτός.
Εξάλλου αν δεν διαγράψεις το εαυτό σου απο το τμήμα που είσαι τώρα δεν χάνεις τη θέση σου εκεί.
Θα επανέλθω μετά απο μικρή έρευνα στις σχολές που πιθανόν να σου αρέσουν και σε εξυπηρετούν κι ως απόσταση;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Η έρευνα ήταν πολύ μικρή και σύντομη(έπρεπε και να δουλεύω ταυτόχρονα).
Δες και άλλες σχολές που πιθανόν να σε ενδιαφέρουν :
https://www.ypepth.gr/efarmoges/baseis_10.php
Απάντησε αν θες σε αυτό που ρωτά η ΚΟΥΕ αν θα μείνεις Αθήνα θα μένεις με κάποιον απο τους γονείς σου δλδ σε συμφέρει οικονομικά ή σου είναι αδιάφορο σε ποια πόλη θα σπουδάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
1. Η μητέρα μου μένει Αθήνα και όταν με ρώτησε που θα μείνω της είπα "Αυτό θα το κρίνετε εσείς. Θα ήταν κακομαθημένο να μένεις Αθήνα και να απαιτήσω να μένω χωριστά, αν και θα βόλευε πολύ" οπότε δεν ξέρω τι θα γίνει.
2. Δεν με ενδιαφέρουν άλλες σχολές παρα μόνο αυτή και λίγο μια στην Πάτρα που ξεχάστε το Πάτρα δεν παω.

Το μόνο που με κάνει και κολώνω βρε παιδιά είναι οτι όσο να πεις το Πολυτεχνείο έχει ένα κύρος, μια υποστήριξη απο το ΤΕΕ, λες πολυτεχνείο και γεμίζει το στόμα σου :P :redface: Ενώ το άλλο... νταξ δεν έχει το κύρος του πολυτεχνείου... Βλακεία μου το ξέρω αλλά το ψιλοέχω ακόμα αυτό το κόλλημα... Ειδικά όταν διαβάζω στο φόρουμ της σχολής αυτής να γίνονται συζητήσεις DI vs HMMY και ακόμα και di-ίτες να λένε ότι το ΗΜΜΥ είναι καλύτερο :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top