Κριτήρια επιλογής σχολής

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Αγαπητοί πανελληνιομαχοι και μη, δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό το θέμα αν υπάρχει δεν έψαξα πολύ μάλλον. Ανήκω κι εγώ στο τάγμα των πολεμιστών στο μέτωπο πανελελε 2017. Ελπίζω να υπάρχουν κι άλλοι τόσο χαμένοι όσο εγώ. Είμαι στο 1ο πεδίο των κοινωνικών δηλαδή και νομικών επιστημών και δηλώνω με περίσσια αγανάκτηση πως δεν ξέρω τι μου αρέσει.. οι σχολές που σκέφτομαι είναι η αγγλική φιλολογία, η κλασική φιλολογία και η Ψυχολογία. Μόνο η κλασική φιλολογία υπάρχει στην πόλη μου και νομίζω ότι είναι αυτό που πραγματικά μου αρέσει! Χρόνια με φαντάζομαι να διδάσκω, ιδιαίτερα αρχαία και έχοντας κάνει wannabe μαθήματα σε φίλες μου της θετικής κατεύθυνσης που ηθελαν πέρυσι και πρόπερσι να γράψουν έναν αξιοπρεπή βαθμό στα αρχαία μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ. Ωστόσο όλοι ξέρουμε πόσο μεγάλος είναι ο κορεσμός στη φιλολογία.. βέβαια κάθε ττομέας πλέον είναι κορεσμενος Αλλά είναι κάποιοι που ξεπερνούν κατά πολύ τους άλλους. Η αγγλική φιλολογία αποτελεί επιλογή μου μιας και γενικά μου αρέσουν αρκετά οι ξένες γλώσσες και σκοπεύω δηλαδή να μάθω κι άλλες, Αλλά και επειδή υπάρχει και η δυνατότητα να φύγω εξωτερικό αν εδώ τα βρω σκούρα. Ψυχολογία σκέφτομαι για τον ίδιο τελευταίο λόγο αλλά και επειδή νομίζω πως έχω ας πούμε μιας τάξης αναλυτική σκέψη, πέραν του ότι ακούγεται πολύ ωραία αν και δύσκολη. Οι δύο τελευταίες σχολές όμως δεν με ενθουσιάζουν. Τι πιστεύετε ότι θα έπρεπε να ακολουθήσω τόσο εγώ όσο κι οποιοσδήποτε άλλος που επιθυμεί να εισαχθεί στην τριτοβάθμια με παρόμοιους ππροβληματισμούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κοίτα να δεις Στεφανία. Δυστυχώς τα πράγματα έτσι είναι. Η επαγγελματική αποκατάσταση δύσκολη. Αφού σου αρέσει η φιλολογία και βρίσκεται και στην πόλη σου θα έλεγα να επιλέξεις αυτήν την επιλογή μιας και θα έχει το λιγότερο κόστος. Εκτός φυσικά αν δεν έχεις οικονομικό θέμα. Τα λεφτά που θα ξόδευες αν σπούδαζες αλλού μπορείς είτε να τα μαζέψεις είτε να πάρεις κανένα αυτοκίνητο για να έχεις μια ανεξαρτησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Έχω την τύχη να είμαι και μοναχοπαίδι οπότε και να φύγω οι δικοί μου μπορούν να με στηρίξουν. Από την άλλη θα προτιμούσα κι εγώ να φύγω, να γνωρίσω κάτι καινούργιο να πάω κάπου μόνη μου να μη με ξέρει κανείς! Το θέλω αυτό το καινούργιο και ξέρω ότι εδώ δε θα το έχω.. Αλλά φυσικά το να σπουδάσω αλλού φιλολογία δεν το θεωρώ ιδιαίτερα συνετή επιλογή. Παραείναι πολλά τα έξοδα για να σπουδάσω κάτι που έχω και στην πόλη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχω την τύχη να είμαι και μοναχοπαίδι οπότε και να φύγω οι δικοί μου μπορούν να με στηρίξουν. Από την άλλη θα προτιμούσα κι εγώ να φύγω, να γνωρίσω κάτι καινούργιο να πάω κάπου μόνη μου να μη με ξέρει κανείς! Το θέλω αυτό το καινούργιο και ξέρω ότι εδώ δε θα το έχω.. Αλλά φυσικά το να σπουδάσω αλλού φιλολογία δεν το θεωρώ ιδιαίτερα συνετή επιλογή. Παραείναι πολλά τα έξοδα για να σπουδάσω κάτι που έχω και στην πόλη μου!

Εγώ σου είπα το τι πιστεύω. Τώρα για τις σχολές που είπες, δεν νομίζω κάποια να προσφέρει μεγαλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση. Θεωρητικά τα αγγλικά θα σου χρησιμεύσουν και με ψυχολογία μπορείς επίσης να κάνεις πράγματα στο εξωτερικό, με φιλολογία όμως μπορείς να δουλεύεις μαύρα και να κάνεις ιδιαίτερα. Ο αδερφός μου δίνει φέτος πανελλήνιες και αυτός 1ο πεδίο αλλά θέλει να περάσει τεφαα. Ευτυχώς έχει η διπλανή πόλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εγώ σου είπα το τι πιστεύω. Τώρα για τις σχολές που είπες, δεν νομίζω κάποια να προσφέρει μεγαλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση. Θεωρητικά τα αγγλικά θα σου χρησιμεύσουν και με ψυχολογία μπορείς επίσης να κάνεις πράγματα στο εξωτερικό, με φιλολογία όμως μπορείς να δουλεύεις μαύρα και να κάνεις ιδιαίτερα. Ο αδερφός μου δίνει φέτος πανελλήνιες και αυτός 1ο πεδίο αλλά θέλει να περάσει τεφαα. Ευτυχώς έχει η διπλανή πόλη.

Μάλιστα..σε ευχαριστώ και καλή επιτυχία στον σύντροφο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα και δυστυχώς η ελληνική φιλολογία βρίσκεται σε χειρότερη θέση από τα άλλα δύο, γιατί τουλάχιστον με τα άλλα έχεις πολλές ευκαιρίες στο εξωτερικό, ενώ ντάξει με την φιλολογία..δεν ξέρω βέβαια που θα μπορούσαν να εργαστούν οι φιλόλογοι στο εξωτερικό. Τέλος πάντων, αν σου αρέσει πάρα πολύ, να το ακολουθήσεις και που ξέρεις, μπορεί εν τέλει όλα να πάνε καλά. Θα παιδευτείς λογικά με τα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια κλπ αλλά τουλάχιστον θα κάνεις αυτό που σ'αρέσει..κάτι είναι κι αυτό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Δε καταλαβαίνω το δίλημμα σου. Οι σχολές που αναφέρεις έχουν όλες τις μαύρες προοπτικές, διάλεξε αυτή που σου αρέσει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just1n

Νεοφερμένος

Ο Just1n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Πιστευω οτι πρεπει να διαλέξεις το αντικείμενο.Αμα διαλέξεις μία σχολή που δεν σου αρέσει μονο και μονο επειδή έχει "ευκολότερη" επαγγελματική αποκατάσταση θα αργήσεις να την τελειώσεις.Επίσης πιστεύω ότι δεν υπάρχει σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση επειδή σε μερικά χρόνια μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα , Για να βρεις δουλειά παίζει μεγάλο ρόλο τι κάνεις αφού πάρεις το πτυχίο (μεταπτυχιακά , αποκτήσει εμπειρίας κτλ.).Και εγώ φέτος δίνω πανελληνιες για αυτό δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν αυτά που λέω , είναι απλά η γνώμη μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Αγγλική φιλολογία ή ψυχολογία ασυζητητί. Η ελληνική φιλολογία είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα σχολή και η παραδοσιακή καραμέλα "θα κάνεις κάνα ιδιαίτερο" γεμίζει με αισιοδοξία τον κάθε ενδιαφερόμενο, όμως λίγοι λένε τις σκληρές αλήθειες, ότι δηλαδή στις μέρες μας τα ιδιαίτερα και το φροντιστήριο είναι και η μόνη "προοπτική" της φιλολογίας, ότι πλέον είναι δυσεύρετα και δεν θα σταθείς ποτέ στα πόδια σου από αυτά, ότι με το άνοιγμα των ιδιωτικών πανεπιστημίων θα πληρώνουν ακόμα λιγότεροι για φιλολόγους και η παραπαιδεία θα πεθάνει και ότι η ελληνική φιλολογία είναι ένα πτυχίο άχρηστο αν αναγκαστείς να μεταναστεύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα λεφτά που θα ξόδευες αν σπούδαζες αλλού μπορείς είτε να τα μαζέψεις είτε να πάρεις κανένα αυτοκίνητο για να έχεις μια ανεξαρτησία.

Αυτό που νομίζετε ότι αγοράζοντας liabilities που θα σας ρουφάνε ένα κάρο λεφτά κάθε χρόνο σε ασφάλειες, τέλη, συντηρήσεις και βενζίνες ενώ η τιμή μεταπώλησης τους το μόνο που κάνει είναι να πέφτει χρόνο με το χρόνο θα σας προσφέρει ανεξαρτησία πόσο μ' αρέσει. :clapup:

Αγαπητοί πανελληνιομαχοι και μη, δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό το θέμα αν υπάρχει δεν έψαξα πολύ μάλλον. Ανήκω κι εγώ στο τάγμα των πολεμιστών στο μέτωπο πανελελε 2017. Ελπίζω να υπάρχουν κι άλλοι τόσο χαμένοι όσο εγώ. Είμαι στο 1ο πεδίο των κοινωνικών δηλαδή και νομικών επιστημών και δηλώνω με περίσσια αγανάκτηση πως δεν ξέρω τι μου αρέσει.. οι σχολές που σκέφτομαι είναι η αγγλική φιλολογία, η κλασική φιλολογία και η Ψυχολογία. Μόνο η κλασική φιλολογία υπάρχει στην πόλη μου και νομίζω ότι είναι αυτό που πραγματικά μου αρέσει! Χρόνια με φαντάζομαι να διδάσκω, ιδιαίτερα αρχαία και έχοντας κάνει wannabe μαθήματα σε φίλες μου της θετικής κατεύθυνσης που ηθελαν πέρυσι και πρόπερσι να γράψουν έναν αξιοπρεπή βαθμό στα αρχαία μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ. Ωστόσο όλοι ξέρουμε πόσο μεγάλος είναι ο κορεσμός στη φιλολογία.. βέβαια κάθε ττομέας πλέον είναι κορεσμενος Αλλά είναι κάποιοι που ξεπερνούν κατά πολύ τους άλλους. Η αγγλική φιλολογία αποτελεί επιλογή μου μιας και γενικά μου αρέσουν αρκετά οι ξένες γλώσσες και σκοπεύω δηλαδή να μάθω κι άλλες, Αλλά και επειδή υπάρχει και η δυνατότητα να φύγω εξωτερικό αν εδώ τα βρω σκούρα. Ψυχολογία σκέφτομαι για τον ίδιο τελευταίο λόγο αλλά και επειδή νομίζω πως έχω ας πούμε μιας τάξης αναλυτική σκέψη, πέραν του ότι ακούγεται πολύ ωραία αν και δύσκολη. Οι δύο τελευταίες σχολές όμως δεν με ενθουσιάζουν. Τι πιστεύετε ότι θα έπρεπε να ακολουθήσω τόσο εγώ όσο κι οποιοσδήποτε άλλος που επιθυμεί να εισαχθεί στην τριτοβάθμια με παρόμοιους ππροβληματισμούς;

Στεφανία το έχω γράψει αρκετές φορές εδώ μέσα αλλά θα το ξαναγράψω γιατί εμείς έχουμε και παρελθόν και μέλλον. Στην ζωή σου μπορείς να ακολουθήσεις δύο δρόμους. Τον δύσκολο και τον πολύ δύσκολο. Ο δύσκολος δρόμος στην περίπτωσή σου είναι να αφήσεις τελείως την θεωρητική και μάλλον και τις φετινές πανελλήνιες και να ξεκινήσεις να διαβάζεις μαθηματικά, φυσική κτλ ώστε να δώσεις του χρόνου στην τεχνολογική κατεύθυνση. Η τεχνολογική θα σου ανοίξει τις σχολές της πληροφορικής και της λογιστικής οι οποίες είναι μόνες εκτός από ιατρική και παραϊατρικά που έχουν δουλειά στην Ελλάδα.

Μπορείς επίσης να ακολουθήσεις και τον πολύ δύσκολο δρόμο. Δηλαδή να συνεχίσεις στην θεωρητική, να περάσεις σε μια από τις σχολές που ανέφερες, να τελειώσεις και φυσικά να μην έχεις κανένα προσλήψιμο skill, πράγμα που θα σε κάνε να κοιτάξεις προς την μεριά του μεταπτυχιακού έτσι ώστε αφού αφιερώσεις άλλα δύο χρόνια σε ένα μεταπτυχιακό θεωρητικών σπουδών να βρίσκεσαι πάλι στην ίδια θέση, δηλαδή χωρίς κανένα προσλήψιμο skill, πράγμα που θα σε οδηγήσει είτε πίσω στις πανελλαδικές για να πας τεχνολογική ή να ανταγωνίζεσαι στην αγορά εργασίας τις ορδές των άνεργων φιλολόγων, κοινωνιολόγων,αρχαιολόγων και λοιπών θεωρητικολόγων για μια θέση γραμματέα με 500 ευρώ ή για κανένα ιδιαίτερο με 3 ευρώ την ώρα.

Αυτό είναι η ωμή αλήθεια και όποιος σου λέει πράγματα του στυλ "πήγαινε όπου σ'αρέσει και κάτι θα γίνει" είτε έχει κάνει κι αυτός την ίδια ακριβώς πατάτα που σε συμβουλεύει και απλά βρίσκεται σε άρνηση (ή ακόμα χειρότερα θέλει να ψοφήσει η κατσίκα σου γιατί ψόφησε η δικιά του), ή απλά θέλει να σου χαϊδέψει τα αυτιά γιατί είναι ομορφούλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτό που νομίζετε ότι αγοράζοντας liabilities που θα σας ρουφάνε ένα κάρο λεφτά κάθε χρόνο σε ασφάλειες, τέλη, συντηρήσεις και βενζίνες ενώ η τιμή μεταπώλησης τους το μόνο που κάνει είναι να πέφτει χρόνο με το χρόνο θα σας προσφέρει ανεξαρτησία πόσο μ' αρέσει. :clapup:

Η μεταφορά με αυτοκίνητο μου έχει σώσει άπειρα λεφτά. Εδώ που μένω για να πάω πόλη και να επιστρέψω πληρώνω 3 ευρώ (αν δεν έχει ακριβύνει) ενώ το κόστος του πετρελαίου που καίω είναι 50 λεπτά. Πολλές φορές πρέπει να πάω πόλη 2 και 3 φορές, φαντάσου να έδινα 6-9 ευρώ τη μέρα για μεταφορές. Τα τέλη είναι μηδενικά. Αν επιλέξεις σωστό αυτοκίνητο είναι τεράστιο όφελος. Αν μένεις στο κέντρο και δε χρειάζεσαι μεταφορές συχνά τότε μην πάρεις. Όπως και να έχει αν δε χρειάζεσαι μπορείς να τα μαζέψεις και να έχεις πολλά λεφτά στην άκρη. Ότι θέλει ο καθένας.

Edit: τι σχέση έχει η τιμή μεταπώλησης, το αυτοκίνητο το παίρνεις πλέον για να σου βγάλει πάνω από 10 χρόνια ή τέλος πάντων μέχρι να χαλάσει. Αν διαιρέσεις το κόστος του αυτοκινήτου με τα χρόνια που θα το έχεις, θα δεις ότι είναι ελάχιστα χρήματα για αυτά που σου προσέφερε ακόμα και να έχει μηδενική αξία στο τέλος. Το να περάσεις σε άλλη πόλη απλά για να ζήσεις ωραία θα σου κοστίσει περισσότερο (συμφοιτητές μου έχουν δώσει παραπάνω λεφτά σύνολο για να σπουδάσουν εδώ από ότι έδωσαν οι γονείς μου για νέο αυτοκίνητο) και επίσης δε θα σου μείνει τίποτα. Θα τα δώσεις όλα για ενοίκια και το κόστος ζωής χωρίς να σου προσφέρει κάτι άλλο ενώ εγώ με το πέρας των σπουδών μου θα συνεχίσω να το έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Στεφανία το έχω γράψει αρκετές φορές εδώ μέσα αλλά θα το ξαναγράψω γιατί εμείς έχουμε και παρελθόν και μέλλον. Στην ζωή σου μπορείς να ακολουθήσεις δύο δρόμους. Τον δύσκολο και τον πολύ δύσκολο. Ο δύσκολος δρόμος στην περίπτωσή σου είναι να αφήσεις τελείως την θεωρητική και μάλλον και τις φετινές πανελλήνιες και να ξεκινήσεις να διαβάζεις μαθηματικά, φυσική κτλ ώστε να δώσεις του χρόνου στην τεχνολογική κατεύθυνση. Η τεχνολογική θα σου ανοίξει τις σχολές της πληροφορικής και της λογιστικής οι οποίες είναι μόνες εκτός από ιατρική και παραϊατρικά που έχουν δουλειά στην Ελλάδα.

Μπορείς επίσης να ακολουθήσεις και τον πολύ δύσκολο δρόμο. Δηλαδή να συνεχίσεις στην θεωρητική, να περάσεις σε μια από τις σχολές που ανέφερες, να τελειώσεις και φυσικά να μην έχεις κανένα προσλήψιμο skill, πράγμα που θα σε κάνε να κοιτάξεις προς την μεριά του μεταπτυχιακού έτσι ώστε αφού αφιερώσεις άλλα δύο χρόνια σε ένα μεταπτυχιακό θεωρητικών σπουδών να βρίσκεσαι πάλι στην ίδια θέση, δηλαδή χωρίς κανένα προσλήψιμο skill, πράγμα που θα σε οδηγήσει είτε πίσω στις πανελλαδικές για να πας τεχνολογική ή να ανταγωνίζεσαι στην αγορά εργασίας τις ορδές των άνεργων φιλολόγων, κοινωνιολόγων,αρχαιολόγων και λοιπών θεωρητικολόγων για μια θέση γραμματέα με 500 ευρώ ή για κανένα ιδιαίτερο με 3 ευρώ την ώρα.
Δηλαδή συνετή επιλογή στη ζωή του κάνει όποιος περάσει πληροφορική, λογιστική και ιατρικά επαγγέλματα; Δεν είμαι της λογικής "κάνε μόνο αυτό που αγαπάς" αλλά εσύ το πας στο άλλο άκρο "κάνε μόνο ό,τι είναι χρήσιμο στην αγορά" (και αν στην Ελλάδα...). Μολονότι ήμουν θεωρητική, ούτε εγώ θα την πρότεινα σε κάποιον, γιατί δεν έχουν μέλλον οι σχολές της, αλλά ας είμαστε ρεαλιστές. Ο καθένας κάνει για διαφορετικά πράγματα και για όποιον νιώθει κοντά στις κλασικές σπουδές, υπάρχουν σχολές από τις οποίες αν προσπαθήσει κανείς, και θα πετύχει και θα κάνει αυτό που του αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η μεταφορά με αυτοκίνητο μου έχει σώσει άπειρα λεφτά. Εδώ που μένω για να πάω πόλη και να επιστρέψω πληρώνω 3 ευρώ (αν δεν έχει ακριβύνει) ενώ το κόστος του πετρελαίου που καίω είναι 50 λεπτά. Πολλές φορές πρέπει να πάω πόλη 2 και 3 φορές, φαντάσου να έδινα 6-9 ευρώ τη μέρα για μεταφορές. Τα τέλη είναι μηδενικά. Αν επιλέξεις σωστό αυτοκίνητο είναι τεράστιο όφελος. Αν μένεις στο κέντρο και δε χρειάζεσαι μεταφορές συχνά τότε μην πάρεις. Όπως και να έχει αν δε χρειάζεσαι μπορείς να τα μαζέψεις και να έχεις πολλά λεφτά στην άκρη. Ότι θέλει ο καθένας.

Edit: τι σχέση έχει η τιμή μεταπώλησης, το αυτοκίνητο το παίρνεις πλέον για να σου βγάλει πάνω από 10 χρόνια ή τέλος πάντων μέχρι να χαλάσει. Αν διαιρέσεις το κόστος του αυτοκινήτου με τα χρόνια που θα το έχεις, θα δεις ότι είναι ελάχιστα χρήματα για αυτά που σου προσέφερε ακόμα και να έχει μηδενική αξία στο τέλος. Το να περάσεις σε άλλη πόλη απλά για να ζήσεις ωραία θα σου κοστίσει περισσότερο και επίσης δε θα σου μείνει τίποτα. Θα τα δώσεις όλα για ενοίκια και το κόστος ζωής χωρίς να σου προσφέρει κάτι άλλο.

Υπάρχουν ακόμη άτομα που παίρνουν ακριβά αυτοκίνητα (όχι πολυτελείας απλά ακριβά καινούργια) γιατί το θεωρούν επένδυση, κάπως σαν αυτούς που παίρνουν mac. Εκεί πήγαινε το κομμάτι για την τιμή μεταπώλησης. Ο μόνος λόγος για να πάρεις αμάξι είναι είτε αν το θες για την δουλειά σου, είτε αν το lifestyle σου, σου επιβάλει πολλές μετακινήσεις. Ένας φοιτητής δεν έχει τέτοια θέματα. Αν πρέπει να ξοδεύεις 9 τη μέρα για να πας εκεί που θες johnny τότε απλά νοίκιασε κάπου πιο κοντά. Το θέμα δεν είναι αν θα δίνεις 100 ευρώ παραπάνω σε νοίκι, το θέμα είναι να μην πετάς τζάμπα το χρόνο της ζωή σου σε άσκοπες μετακινήσεις. Το αυτοκίνητο έχει νόημα μόνο αν μπορείς να το συντηρείς χωρίς να δουλεύεις και φυσικά μιλάμε μόνο για μεταχειρισμένα αυτοκίνητα σε πολύ χαμηλές τιμές, απ'τα οποία μπορείς να βγάλεις ακόμα αρκετή αξία.

Δηλαδή συνετή επιλογή στη ζωή του κάνει όποιος περάσει πληροφορική, λογιστική και ιατρικά επαγγέλματα; Δεν είμαι της λογικής "κάνε μόνο αυτό που αγαπάς" αλλά εσύ το πας στο άλλο άκρο "κάνε μόνο ό,τι είναι χρήσιμο στην αγορά" (και αν στην Ελλάδα...). Μολονότι ήμουν θεωρητική, ούτε εγώ θα την πρότεινα σε κάποιον, γιατί δεν έχουν μέλλον οι σχολές της, αλλά ας είμαστε ρεαλιστές. Ο καθένας κάνει για διαφορετικά πράγματα και για όποιον νιώθει κοντά στις κλασικές σπουδές, υπάρχουν σχολές από τις οποίες αν προσπαθήσει κανείς, και θα πετύχει και θα κάνει αυτό που του αρέσει.

Μα φυσικά και κάνεις αυτό που θέλει η αγορά. Όταν κάνεις κάτι που θέλει η αγορά κερδίζεις περισσότερα χρήματα και άρα δεν χρειάζεται να δουλεύεις τόσες πολλές ώρες που σημαίνει πως έχεις περισσότερο χρόνο στη ζωή σου για να κάνεις τα πράγματα που σου αρέσουν πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Υπάρχουν ακόμη άτομα που παίρνουν ακριβά αυτοκίνητα (όχι πολυτελείας απλά ακριβά καινούργια) γιατί το θεωρούν επένδυση, κάπως σαν αυτούς που παίρνουν mac. Εκεί πήγαινε το κομμάτι για την τιμή μεταπώλησης. Ο μόνος λόγος για να πάρεις αμάξι είναι είτε αν το θες για την δουλειά σου, είτε αν το lifestyle σου, σου επιβάλει πολλές μετακινήσεις. Ένας φοιτητής δεν έχει τέτοια θέματα. Αν πρέπει να ξοδεύεις 9 τη μέρα για να πας εκεί που θες johnny τότε απλά νοίκιασε κάπου πιο κοντά. Το θέμα δεν είναι αν θα δίνεις 100 ευρώ παραπάνω σε νοίκι, το θέμα είναι να μην πετάς τζάμπα το χρόνο της ζωή σου σε άσκοπες μετακινήσεις. Το αυτοκίνητο έχει νόημα μόνο αν μπορείς να το συντηρείς χωρίς να δουλεύεις και φυσικά μιλάμε μόνο για μεταχειρισμένα αυτοκίνητα σε πολύ χαμηλές τιμές, απ'τα οποία μπορείς να βγάλεις ακόμα αρκετή αξία.

Καλά, όχι πάντα. Αύριο για παράδειγμα αρχίζω κλινικές, και χρειάζομαι το αυτοκίνητο γιατί δεν έχω άμεση συγκοινωνία με τα νοσοκομεία στα οποία πρέπει να πηγαίνω. Το να νοικιάσω σπίτι στο Ασβεστοχώρι για παράδειγμα θα ήταν πανάκριβο σε σχέση με τα έξοδα του αυτοκινήτου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά, όχι πάντα. Αύριο για παράδειγμα αρχίζω κλινικές, και χρειάζομαι το αυτοκίνητο γιατί δεν έχω άμεση συγκοινωνία με τα νοσοκομεία στα οποία πρέπει να πηγαίνω. Το να νοικιάσω σπίτι στο Ασβεστοχώρι για παράδειγμα θα ήταν πανάκριβο σε σχέση με τα έξοδα του αυτοκινήτου. :P

Βρες μια καλή Ασβεστοχωρίτισα που θα σε αφήνει να μένει σπίτι της και πλήρωσέ την σε είδος. :D
Doctore είσαι δεν θα είναι και τόσο δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Τεραστιο διλλημα αν δεν συμβαδιζουν αυτα τα δυο.Αν κρινω απο εμενα οταν διαβαζω κατι που δεν με ενθουσιαζει καλυτερα να επιλεξεις κατι που σου αρεσει και ας μην βρισκεις δουλεια μετα ευκολα.Δεν παλευετε να κανεις κατι που δεν σου αρεσει και δεν σε αντιπροσωπευει.Απο τις τρεις σχλες που αναφερεις η αγγλικη ειναι καπως καλυτερα επαγγελματικα αλλα αγγλικα και προφισενσι μαθαινεις και χωρις να πας σε πανεπιστημιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Μακρια απ' την φιλολογια !!!..... Σκεψου για Ψυχολογία, νομικη ή κατι με τα πολιτικα !!!....οπως αναφερουν οι πιο πανω χρήστες "Περνα φιλολογια διοτι ειναι κοντα στη πολη σου και γλιτωνεις εξοδα -με αυτα τα εξοδα περνεις ενα αμαξι ή κατι αλλο'' Ποτε μην πας με αυτο το σκεπτικο , σκεψου οτι τοσα χρονια θα πανε χαμενα αν περασεις καπου που δεν εχει καθολου επαγγελματικη αποκατασταση .
Αντιθετος, αν περασεις καπου μακρια και καλη σχολη (Ψυχολογια,Νομικη ή κατι με τα πολιτικα) στο μελλον θα εχει επαγγελμαιτκη αποκατασταση, αν οχι στην ελλαδα ,σιγουρα(100%) στο εξωτερικο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ρε παιδιά, το πρότεινα επειδή το κορίτσι είπε ότι της αρέσει πιο πολύ. Δεν είναι ότι η ψυχολογία θα της προσφέρει περισσότερο αποκατάσταση. Που θα δουλέψει ως ψυχολόγος στην Ελλάδα; Το μόνο θετικό είναι με αγγλική φιλολογία ότι απαγορεύουν πλέον να διδάσκεις αγγλικά αν δεν έχεις πτυχίο πανεπιστημίου το οποίο σημαίνει ότι μελλοντικά θα μειωθεί ο ανταγωνισμός τους.

Στεφανία δεν είπες ότι είσαι από Αθήνα; Έχετε και τις 3 σχολές εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δηλαδή συνετή επιλογή στη ζωή του κάνει όποιος περάσει πληροφορική, λογιστική και ιατρικά επαγγέλματα; Δεν είμαι της λογικής "κάνε μόνο αυτό που αγαπάς" αλλά εσύ το πας στο άλλο άκρο "κάνε μόνο ό,τι είναι χρήσιμο στην αγορά" (και αν στην Ελλάδα...). Μολονότι ήμουν θεωρητική, ούτε εγώ θα την πρότεινα σε κάποιον, γιατί δεν έχουν μέλλον οι σχολές της, αλλά ας είμαστε ρεαλιστές. Ο καθένας κάνει για διαφορετικά πράγματα και για όποιον νιώθει κοντά στις κλασικές σπουδές, υπάρχουν σχολές από τις οποίες αν προσπαθήσει κανείς, και θα πετύχει και θα κάνει αυτό που του αρέσει.

Οταν σ αρεσουν οι θεωρητικες επιστημες εχεις δυο δρομους:

1. Διαλεγεις με βαση την αγορα και βαζεις σαν πρωτο κριτηριο την οικονομικη σου αποκατασταση σε αντικειμενο που πανω κατω εχεις σπουδασει (και συνηθως εχεις καλυτερο μισθο)

2. Βαρας μπουνια στο μαχαιρι γνωριζοντας τις δυσκολιες και περνας εκει που σου αρεσει ενω ξερεις οτι στην επαγγελματικη ζωη θα τα βρεις αγγουρια. Σε αυτη την περιπτωση πρεπει να αποδεχθεις οτι για να δουλεψεις θα πρεπει να κανεις κατι ασχετο. Και φυσικα, για τις δυσκολιες στην ανευρεση εργασιας δεν σου φταιει κανενας. Και 5% αναπτυξη το χρονο να ειχαμε, παλι οι φιλολογοι θα ηταν κορεσμενο επαγγελμα.

Υπάρχουν ακόμη άτομα που παίρνουν ακριβά αυτοκίνητα (όχι πολυτελείας απλά ακριβά καινούργια) γιατί το θεωρούν επένδυση, κάπως σαν αυτούς που παίρνουν mac. Εκεί πήγαινε το κομμάτι για την τιμή μεταπώλησης. Ο μόνος λόγος για να πάρεις αμάξι είναι είτε αν το θες για την δουλειά σου, είτε αν το lifestyle σου, σου επιβάλει πολλές μετακινήσεις. Ένας φοιτητής δεν έχει τέτοια θέματα. Αν πρέπει να ξοδεύεις 9 τη μέρα για να πας εκεί που θες johnny τότε απλά νοίκιασε κάπου πιο κοντά. Το θέμα δεν είναι αν θα δίνεις 100 ευρώ παραπάνω σε νοίκι, το θέμα είναι να μην πετάς τζάμπα το χρόνο της ζωή σου σε άσκοπες μετακινήσεις. Το αυτοκίνητο έχει νόημα μόνο αν μπορείς να το συντηρείς χωρίς να δουλεύεις και φυσικά μιλάμε μόνο για μεταχειρισμένα αυτοκίνητα σε πολύ χαμηλές τιμές, απ'τα οποία μπορείς να βγάλεις ακόμα αρκετή αξία.



Μα φυσικά και κάνεις αυτό που θέλει η αγορά. Όταν κάνεις κάτι που θέλει η αγορά κερδίζεις περισσότερα χρήματα και άρα δεν χρειάζεται να δουλεύεις τόσες πολλές ώρες που σημαίνει πως έχεις περισσότερο χρόνο στη ζωή σου για να κάνεις τα πράγματα που σου αρέσουν πραγματικά.

Σχεδον κανενας δεν παιρνει αμαξι για να γλιτωσει λεφτα. Ξερεις οτι κοστιζει αλλα το παιρνεις για την ευκολια σου. Στην Αθηνα αν δεν μενεις κεντρο και κοντα στη δουλεια σου, δεν παλευεται χωρις αμαξι εκτος αν εισαι μαζοχας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Καταρχάς να πω ότι σας ευχαριστώ πολύ όλους για την ανταπόκριση..
Γιάννη επαρχία μένω έχω μόνο φιλολογία στην πόλη μου.
Η αλήθεια είναι πως τείνω κι εγώ σε μια περισσότερο λογική απόφαση απ το να ακολουθήσω αυτό που αγαπάω. Το να αλλάξω κατεύθυνση δεν θα το κάνω, μπορεί να μην είμαι τόσο άχρηστη στα θετικά Αλλά και πάλι καμιά σχολή με μαθηματικά Φυσική πληροφορική δε θα μπορούσα να βγάλω. Επομένως μένω στη θεωρητική και επιλέγω μάλλον μεταξύ ψυχολογίας κι αγγλικής φιλολογίας Θεσσαλονίκης και τα δύο μάλλον. Τώρα κατά πόσο θα μου βγει σε καλό δεν ξέρω. Έχω σκεφτεί να πάω σε μια από τις δύο αυτές σχολές κι έπειτα να σπουδάσω και τη φιλολογία αν ακόμη και τότε το χω τόσο μεγάλη κάψα. Το ότι θα ασχοληθώ και με άλλα άσχετα πράγματα το θεωρώ δεδομένο, είτε ως χόμπι είτε και ως επάγγελμα. Το μόνο που φοβάμαι -και αυτό είναι που τροφοδοτεί και το δίλημμα μου- είναι το ενδεχόμενο να το μετανιώσω και να παρατήσω τη σχολή μου, αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top