Πανελλήνιες για αποφοίτους ΤΕΛ

belladonna

Νεοφερμένος

Η belladonna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γειά σας και καλώς σας βρήκα. Ειμαι 29 χρονών και αποφάσισα να δώσω για πρωτη φορά πανελλήνιες (ναι τώρα στα γεράματα). Σε πρώτη φάση νομίζω πως το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να περάσω μια βόλτα απ'το πρώην σχολείο μου απλα επειδή είναι Αυγουστός κ χλωμό το βλέπω να βρω κάποιον είπα να ρωτήσω κ εδω. Λογω απολυτηρίου ΤΕΛ μπορώ να δώσω μόνο για ΤΕΙ (όπως ήταν παλιά) ή μπορώ να δώσω κανονικά πανελλήνιες για ότι με ενδιαφέρει? Στη περίπτωση που ειναι μόνο ΤΕΙ πρεπει να είναι ανάλογο της ειδικότητας μου που ειναι Οικονομία και Διοίκηση?

Αν μπορούσε κάποιος να ρίξει λίγο φως.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalek

Νεοφερμένος

Ο Dalek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Είμαι ακριβως η ιδια περιπτωση με εσενα (29) και εδωσα πανελληνιες με το γενικο λυκειο για ΟΛΕΣ τις σχολες.
Να σου περιγραψω τi ακριβως εκανα. Το Φεβρουαριο πηγα στο γενικο λυκειο της γειτονιας μου με επικυρωμενω αντιγραφο του πτυχιου του ΤΕΛ και ζητησα να με γραψουνε για τις εξετασεις. Εκει περιμενα περιπου μια ωρα γιατι δεν ειχα αλλη τετοια περιπτωση και τηλεφωνουσαν στο υπουργειο (η καπου αλλου). Η εγγραφη εγινε, το Μαιο πηρα και την μαθητικη ταυτοτητα και εγγραψα κανονικα 6 μαθηματα. Τα αποτελεσματα ανακοινωθηκαν στο λυκειο που εγραψα. Πειρα την βεβαιωση προσβασης απο το γεν. λυκειο (εκει μπερδευτηκανε και με ταλαιπωρησανε 3 μερες.... αλλα ηταν δικο τους το λαθος). Για το μηχανογραφικο χρειαστηκα αντιγραφο πτυχιου επικυρωμενο απο το το λυκειο αποφοιτησης (επειδη δεν υπαρχουν πλεον ΤΕΛ θα πας στο ΕΠΑΛ ΤΕΕ η οτι αλλο εγινε το σχολειο που τελειωσες, με το πτυχιο σου για διευκολυνση) και τη βεβαιωση προσβασης απο το γενικο λυκειο. Και στη διευθηνση εκπαιδευσης με ταλαιπωρησανε (τηλεφωνα, συζητησεις) αλλα τελικα πηραν το μηχανογραφικο.

Με 2.5 μηνες διαβασμα (και δουλεια ταυτοχρονα) στην τεχνολογικη 2 κατευθηνση εγραψα για 12500 μορια 2+4 πεδιο και μεσο ορο 14. Καλα νομιζω για το χρονο που ειχα αλλα δεν φτανουν για το γεωπονικο και θα ξαναδωσω με καλυτερη προετοιμασια.
Δεν ειναι δυσκολες οι πανελληνιες, δουλεια θελουν και κατι που καταλαβα αργα... βοηθηματα.

Στη διαθεση σου για οτι απορια εχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

belladonna

Νεοφερμένος

Η belladonna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν πιστεύω την τύχη μου!!! Σ'ευχαριστώ πραγματικά πάρα πάρα πολύ. :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Δεν πιστεύω την τύχη μου!!! Σ'ευχαριστώ πραγματικά πάρα πάρα πολύ. :jumpy:
To καλυτερο που εχεις να κανεις τωρα, ειναι ξεκινησεις συστηματικο διαβασμα!! Ποτε δεν ειναι αργα για να παρεις τη ζωη στα χερια σου... Αληθεια, που θα ηθελες να περασεις?? Παντως ο,τι και να κανεις, σου ευχομαι ολοψυχα καθε επιτυχια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

belladonna

Νεοφερμένος

Η belladonna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Στην αρχή σκεφτόμουν την Πάντειο και το τμήμα ψυχολογίας που με ενδιαφέρει πολύ. Στη συνέχεια όμως σκεφτηκα λίγο πιο ρεαλιστικά και νομίζω πως ειναι καλύτερο να περάσω σε μια σχολή που είναι κοντά στο αντικείμενο μου (γραμματέας διεύθυνσης). Να φανταστείς το αποφασισα αυτές τις μέρες και δεν ξέρω καν τις σχολές (!). Εγω θυμόμουν τις δέσμες. 5 επίπεδο ποια μαθήματα δίνεις. (είναι ηλίθιες η ερωτήσεις μου το ξέρω αλλά πρώτη φορά ασχολούμαι με το άθλημα). Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου. Αυτο τον καιρό η ενθάρρυνση μου χρειάζεται γιατι κάποιοι φίλοι μου μόλις το ανακοίνωσα έβαλαν τα γέλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

didou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο didou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
συγχαρητηρια για την αποφαση σου να ξαναδωσεις...λιγοι εχουν τα κοτσια να το κανουν μετα απο τοσα χρονια...μην ακους κανεναν,δωστα ολα και καλη επιτυχια,σου ευχομαι να περασεις στην σχολη σου και να ασκησεις το επαγγελμα που πραγματικα σου αρεσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Στην αρχή σκεφτόμουν την Πάντειο και το τμήμα ψυχολογίας που με ενδιαφέρει πολύ. Στη συνέχεια όμως σκεφτηκα λίγο πιο ρεαλιστικά και νομίζω πως ειναι καλύτερο να περάσω σε μια σχολή που είναι κοντά στο αντικείμενο μου (γραμματέας διεύθυνσης). Να φανταστείς το αποφασισα αυτές τις μέρες και δεν ξέρω καν τις σχολές (!). Εγω θυμόμουν τις δέσμες. 5 επίπεδο ποια μαθήματα δίνεις. (είναι ηλίθιες η ερωτήσεις μου το ξέρω αλλά πρώτη φορά ασχολούμαι με το άθλημα). Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου. Αυτο τον καιρό η ενθάρρυνση μου χρειάζεται γιατι κάποιοι φίλοι μου μόλις το ανακοίνωσα έβαλαν τα γέλια.
Να φανταστω πως οταν λες 5ο επιπεδο, εννοεις το 5ο πεδιο, που εχει τις οικονομικες σχολες κ.τ.λ, ετσι?? Κοιτα να δεις, σε αυτο το πεδιο μπορεις να περασεις απο οποιαδηποτε κατευθυνση, οποτε εχουμε και λεμε:

Αν επιλεξεις τη Θεωρητικη θα δωσεις:
1) Αρχαια Κατευθυνσης
2) Ισορια Κατευθυνσης
3) Λατινικα Κατευθυνσης
4) Νεοελληνικη Λογοτεχνια Κατευθυνσης
5) Νεοελληνικη Γλωσσα (Εκθεση)
6) Μαθηματικα και στοιχεια Στατιστικης (Μαθημα επιλογης)
7) Αρχες Οικονομικης Θεωριας (Α.Ο.Θ/Μαθημα επιλογης)

Αν επιλεξεις τη Θετικη θα δωσεις:
1) Βιολογια Κατευθυνσης
2) Χημεια Κατευθυνσης
3) Μαθηματικα Κατευθυνσης
4) Φυσικη Κατευθυνσης
5) Νεοελληνικη Γλωσσα (Εκθεση)
6) Μαθηματικα και στοιχεια Στατιστικης (Μαθημα επιλογης)
7) Αρχες Οικονομικης Θεωριας (Α.Ο.Θ/Μαθημα επιλογης)

Αν επιλεξεις τον κυκλο πληροφορικης της Τεχνολογικης κατευθυνσης θα δωσεις:
1) Μαθηματικα Κατευθυνσης
2) Φυσικη Κατευθυνσης
3) Αναπτυξη Εφαρμογων (Πληροφορικη) Κατευθυνσης
4) Διοικηση Επιχειρησεων (Α.Ο.Δ.Ε) Κατευθυνσης
5) Νεοελληνικη Γλωσσα (Εκθεση)
6) Μαθηματικα και στοιχεια Στατιστικης (Μαθημα επιλογης)
7) Αρχες Οικονομικης Θεωριας (Α.Ο.Θ/Μαθημα επιλογης)

Τελος, αν επιλεξεις τον κυκλο τεχνολογιας της Τεχνολογικης κατευθυνσης θα δωσεις:
1) Μαθηματικα Κατευθυνσης
2) Φυσικη Κατευθυνσης
3) Ηλεκτρολογια Κατευθυνσης
4) Χημεια-Βιοχημεια Κατευθυνσης
5) Νεοελληνικη Γλωσσα (Εκθεση)
6) Μαθηματικα και στοιχεια Στατιστικης (Μαθημα επιλογης)
7) Αρχες Οικονομικης Θεωριας (Α.Ο.Θ/Μαθημα επιλογης)

Εγω θα σου προτεινα να παρεις την τεχνολογικη κατευθυνση (κυκλος πληροφορικης), γιατι αν δεν κανω λαθος, στα ΤΕΛ δεν πρεπει να κανατε αρχαια και ισως σε δυσκολεψουν!! Ετσι θα ειναι πιο ευκολο για σενα να πετυχεις το στοχο σου... Βεβαια, αν επιλεξεις τη θεωρητικη κατευθυνση θα εχεις και τη δυνατοτητα να επιλεξεις τη ψυχολογια, αν τελικα αλλαξεις γνωμη, αλλα θα χρειαστεις μεγαλυτερη προσπαθεια!! Αυτα...

Καλο κουραγιο και πανω απ'ολα πολλη μελετη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalek

Νεοφερμένος

Ο Dalek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αν δουλεψεις σοβαρα καθε σχολη ειναι ρεαλιστικος στοχος. Η ηλικια σου ειναι υπερ σου. Αλλιως διαβαζεις στα 18 και αλλιως στα 29. Την ψυχολογια σου την καταλαβαινω γιατι τα ιδια περασα και εγω.

Συμβουλες:
Ξεκινα να συγκεντρωνεις τα σχολικα βιβλια απο τωρα γιατι δεν ειναι ευκολο να τα βρεις ολα στο εμποριο. Αν ακολουθησεις τη συμβουλη του foreverfreak και δωσεις με την τεχνολογικη κυκλο πληροφορικης (μη σε τρομαζει ο τιτλος) για τα μαθηματικα και τη φυσικη κατευθηνσης τα σχολικα βιβλια οχι μονο δεν φτανουν αλλα ειναι και γραμμενα για τα παιδια που εχουν παρακολουθησει τις προηγουμενες ταξεις. Θα σου βγουν στη επιφανεια ολα τα κενα. Βοηθηματα βοηθηματα βοηθηματα...
Το δικο μου προγραμμα για τις εξετασεις 2010 εχει μονο μαθηματικα κατ. και φυσικη απο Σεπτεμβριο μεχρι Ιανουαριο και μετα ολα τα υπολοιπα.

Στο λυκειο που εδωσα μονο μπερδεματα μου προκαλεσανε. Ο καλυτερος φιλος σου ειναι τα ατομα στα τηλεφωνα του υπουργειου παιδειας, εχουν απαντηση για ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

belladonna

Νεοφερμένος

Η belladonna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πάρα πολυ για τη βοήθεια παιδιά. Ειχα πελαγώσει!
Μόλις χθές το βράδι θυμήθηκα ότι έχω εναν φίλο καθηγητή. Τον πήρα τηλέφωνο και ενθουσιάστηκε με την ιδέα (δεν γέλασε) και θα με αναλάβει σε μαθηματικά φυσική. Παίρνει το δρόμο του σιγά σιγά... μετά τον 15 Αυγουστό λέω να ξεκινήσω. Κύκλος Πληροφορικής της Τεχνολογικής κατεύθυνσης it is!

Στην πορεία μπορει να σας ζαλίσω λίγο βεβαια αλλα ναι. Θα το τολμήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgioSAc

Νεοφερμένος

Ο giorgioSAc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πάρα πολυ για τη βοήθεια παιδιά. Ειχα πελαγώσει!
Μόλις χθές το βράδι θυμήθηκα ότι έχω εναν φίλο καθηγητή. Τον πήρα τηλέφωνο και ενθουσιάστηκε με την ιδέα (δεν γέλασε) και θα με αναλάβει σε μαθηματικά φυσική. Παίρνει το δρόμο του σιγά σιγά... μετά τον 15 Αυγουστό λέω να ξεκινήσω. Κύκλος Πληροφορικής της Τεχνολογικής κατεύθυνσης it is!

Στην πορεία μπορει να σας ζαλίσω λίγο βεβαια αλλα ναι. Θα το τολμήσω!

Καλη επιτυχια και καλο κουραγιο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ats007

Νεοφερμένος

Η ats007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας,
Κατ'αρχάς είναι πολύ χρήσιμα όλα αυτά που γράφετε. Διαβάζοντας το σχόλιο σου και το παρακάτω έντυπο του Υπουργείου Παιδείας (https://www.ypepth.gr/docs/bibl_geniko_1_39_tel08.pdf) μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: Aυτά τα έξι μαθήματα που έγραψες είναι τα μαθήματα της Γ' Λυκείου ή μαθήματα των πανελληνίων? Από ότι καταλαβαίνω αυτά είναι τα μαθήματα που δίνεις (δηλ. της Γ' Λυκείου) για να πάρεις την βεβαίωση πρόσβασης και μετά δίνεις κανονικά Πανελλήνιες, απλά θέλω μία επιβεβαίωση.

Ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Γεια σας,
Κατ'αρχάς είναι πολύ χρήσιμα όλα αυτά που γράφετε. Διαβάζοντας το σχόλιο σου και το παρακάτω έντυπο του Υπουργείου Παιδείας (https://www.ypepth.gr/docs/bibl_geniko_1_39_tel08.pdf) μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: Aυτά τα έξι μαθήματα που έγραψες είναι τα μαθήματα της Γ' Λυκείου ή μαθήματα των πανελληνίων? Από ότι καταλαβαίνω αυτά είναι τα μαθήματα που δίνεις (δηλ. της Γ' Λυκείου) για να πάρεις την βεβαίωση πρόσβασης και μετά δίνεις κανονικά Πανελλήνιες, απλά θέλω μία επιβεβαίωση.

Ευχαριστώ πολύ
Απ'οτι καταλαβα απευθυνεσαι σε μενα,ε?? Λοιπον, τα μαθηματα που παρεθεσα παραπανω, ειναι τα μαθηματα στα οποια θα εξεταστεις πανελλαδικα για να εισαχθεις στην τριτοβαθμια εκπαιδευση (στα πανεπιστημια δηλαδη)... Αφου δωσεις αυτα τα μαθηματα και αναλογα με τη βαθμολογια σου, θα παρεις τη βεβαιωση προσβασης στη σχολη που επιθυμεις και απο Οκτωβριο θα αρχισεις τα μαθηματα!! Τα μαθηματα του σχολειου δε σε ενδιαφερουν, αφου εχεις παρει ηδη απολυτηριο... Ελπιζω να σε κατατοπισα, για οποιαδηποτε απορια, μη διστασεις να ρωτησεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
καλο κουραγιο κ υπομονη σ ευχομαι:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kokkino_rapanak

Νεοφερμένος

Ο kokkino_rapanak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλησπέρα,

λειτουργεί ακόμα αυτό το θέμα? Είμαι απόφοιτος ΤΕΛ και θέλω να δώσω πανελλήνιες αλλά δεν βρίσκω άκρη πουθενά! μπορεί κάποιος να με βοηήσει??

Ευχαριστώ εκ των προταίρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
καλησπέρα,

λειτουργεί ακόμα αυτό το θέμα? Είμαι απόφοιτος ΤΕΛ και θέλω να δώσω πανελλήνιες αλλά δεν βρίσκω άκρη πουθενά! μπορεί κάποιος να με βοηήσει??

Ευχαριστώ εκ των προταίρων
Πες μας ακριβως σε ποια κατευθυνση,τι μαθηματα σε ενδιαφέρουν....και γενικα τι θες να μαθεις, και τα αλλα αστα σε εμας στο forum.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
καλησπέρα,

λειτουργεί ακόμα αυτό το θέμα? Είμαι απόφοιτος ΤΕΛ και θέλω να δώσω πανελλήνιες αλλά δεν βρίσκω άκρη πουθενά! μπορεί κάποιος να με βοηήσει??

Ευχαριστώ εκ των προταίρων
Βασικά, δίνεις κανονικά με τους υποψηφίους της χρονιάς.
Θα ρωτήσω στα σίγουρα τον αδερφό μου που είναι καθηγητής σε τεχνικό λύκειο, και αύριο το απόγευμα θα ξέρουμε στα σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kokkino_rapanak

Νεοφερμένος

Ο kokkino_rapanak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
vassilakos και desperateforphd ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Λοιπόν: είμαι απόφοιτος ΤΕΛ με κατεύθυνση Διοικηση Επιχειρήσεων & Μαρκετινγκ . Έπειτα από 2 χρόνια, γράφτηκα στο Εσπερινό Γενικό Λύκειο γιατί ήθελα να δώσω πανελλήνιες αλλά για σχολές θεωρητικής κατεύθυνσης. Έπρεπε να κάνω δυο χρονιές για να μπορέσω να δώσω. Έκανα την Γ' Τάξη (εχω δηλαδη βεβαιωση παρακολούθησης) και εμεινα απο απουσίες στην Δ' Τάξη. Τώρα, θέλω να ξαναπροσπαθήσω, πάλι για θεωρητικές σχολές. Πήγα χθες στο παλιο μου εσπερινό ΓΕΛ, και μου είπαν οτι μπορώ να ξανακάνω την Δ' Τάξη, μόνο εαν το χαρτί των ΤΕΛ λέει πτυχιο και οχι απολυτήριο. Αν λεει απολυτήριο, δεν μπορώ να δώσω γιατι πρεπει να έχω και απολυτήρειο ΓΕΛ και δεν γίνεται να εχεις 2 απολυτηρια. Απο τα ΕΠΑΛ πάλι, μου είπαν είτε να με γράψουν στην Β' Τάξη είτε μπορώ να δώσω μόνο πανελλήνιες για εισαγωγή - μιας και έχω το απολυτήριο των ΤΕΛ- αλλά μόνο για σχολές της ειδικότητας μου (Διοικ. ΕΠιχειρ & Μαρκετινγκ δηλαδη).
Εγώ θα ήθελα να δώσω για σχολές Θεωρητικής κατευθυνσης και μάλιστα χωρις να παρακολουθώ κάποια καθημερινά μαθήματα, μιας και δουλέυω παράλληλα και εχω πολύ περίεργα ωράρια.

Αν βγάζετε κάποια άκρη, παρακαλώ βοηθήστε με, μιας και χθες έκανα μια βόλτα σε ΓΕΛ εσπερινό και ΕΠΑΛ, και οι γνώσεις αλλα και η αντιμετώπιση των καθηγητών δεν ήταν και πολύ ενθαρρυντική!

Ευχαριστώ για την βοήθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
vassilakos και desperateforphd ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Λοιπόν: είμαι απόφοιτος ΤΕΛ με κατεύθυνση Διοικηση Επιχειρήσεων & Μαρκετινγκ . Έπειτα από 2 χρόνια, γράφτηκα στο Εσπερινό Γενικό Λύκειο γιατί ήθελα να δώσω πανελλήνιες αλλά για σχολές θεωρητικής κατεύθυνσης. Έπρεπε να κάνω δυο χρονιές για να μπορέσω να δώσω. Έκανα την Γ' Τάξη (εχω δηλαδη βεβαιωση παρακολούθησης) και εμεινα απο απουσίες στην Δ' Τάξη. Τώρα, θέλω να ξαναπροσπαθήσω, πάλι για θεωρητικές σχολές. Πήγα χθες στο παλιο μου εσπερινό ΓΕΛ, και μου είπαν οτι μπορώ να ξανακάνω την Δ' Τάξη, μόνο εαν το χαρτί των ΤΕΛ λέει πτυχιο και οχι απολυτήριο. Αν λεει απολυτήριο, δεν μπορώ να δώσω γιατι πρεπει να έχω και απολυτήρειο ΓΕΛ και δεν γίνεται να εχεις 2 απολυτηρια. Απο τα ΕΠΑΛ πάλι, μου είπαν είτε να με γράψουν στην Β' Τάξη είτε μπορώ να δώσω μόνο πανελλήνιες για εισαγωγή - μιας και έχω το απολυτήριο των ΤΕΛ- αλλά μόνο για σχολές της ειδικότητας μου (Διοικ. ΕΠιχειρ & Μαρκετινγκ δηλαδη).
Εγώ θα ήθελα να δώσω για σχολές Θεωρητικής κατευθυνσης και μάλιστα χωρις να παρακολουθώ κάποια καθημερινά μαθήματα, μιας και δουλέυω παράλληλα και εχω πολύ περίεργα ωράρια.

Αν βγάζετε κάποια άκρη, παρακαλώ βοηθήστε με, μιας και χθες έκανα μια βόλτα σε ΓΕΛ εσπερινό και ΕΠΑΛ, και οι γνώσεις αλλα και η αντιμετώπιση των καθηγητών δεν ήταν και πολύ ενθαρρυντική!

Ευχαριστώ για την βοήθεια!
Βασικά... όντως μπερδεμένη κατάσταση. Εφόσον θες σχολές θεωρητικής, εγώ προσωπικά δεν βλέπω άλλη λύση από το να ακολουθήσεις ό,τι είπαν στο Γενικό λύκειο. Από την άλλη όμως... και εκεί δεν νομίζω ότι μπορούν να βοηθήσουν και πολύ. Αν ήταν, θα το είχαν ήδη κάνει.
Στο υπουργείο να ρωτήσεις καλύτερα εφόσον υπάρχει αυτό το μπέρδεμα, Διεύθυνση Εξετάσεων: https://www.minedu.gov.gr/eksetaseis.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kokkino_rapanak

Νεοφερμένος

Ο kokkino_rapanak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τhanks desperateforphd για το link. Θα τηλεφωνήσω αύριο το πρώι, αν και δεν νομίζω να βγάλω άκρη απο το τηλέφωνο.
Έλεγα μήπως μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει γιατί από ότι είδα στην αρχη του post έχει συμβεί και σε άλλα παιδιά.

Όπως και να χει ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psilos1975

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο psilos1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
εγώ με πτύχιο ειδικότητας πλοιάρχων ναυτικού ΤΕΛ παρελθόντων ετών , γράφτηκα φέτος στην γ τάξη εσπερινού γενικού λυκείου..

δε ξέρω αν σε βοηθάει αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top