Υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά; Συκοφαντίες και ψυχολογία

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Από μικρή ακούω συχνά να μου λένε: "είπε όλα αυτά για εμένα, χωρίς να έχω κάνει ή να έχω πει ποτέ, τίποτα από όλα αυτά!".

Ε, λοιπόν, δε μπόρεσα ποτέ να καταλάβω πώς γίνεται ένας άνθρωπος να βγάζει πράγματα για άλλους ανθρώπους και να τα διαδίδει τριγύρω. Ναι, σίγουρα πρέπει να έχει μεγάλη φαντασία, αλλά δε νομίζω ότι είναι μόνο αυτό. Μου φαίνεται παράλογο. Ίσως να έχει να κάνει με κάποιου είδους διαταραχή, δε ξέρω.

Ακριβώς επειδή δε μπορούσα να καταλάβω αυτή τη συμπεριφορά και δεν έβρισκα λογική, άρχισα να πιστεύω στο "δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά".
Αρχικά, σκέφτομαι, κάτι από όλα αυτά θα έχει πράγματι γίνει. Μετά, περνώντας από στόμα σε στόμα, έκανε τον κύκλο του καταλήγοντας με έξτρα σάλτσες και αλλοιωμένο σαν να πέρασε από σκουριασμένο τηλέφωνο. Άλλωστε, κάτι απόλυτα αντικειμενικό δεν υπάρχει και ο καθένας περιγράφει από την δική του οπτική.

Ακούω. Πώς το βλέπετε εσείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Δεν έχω χρόνο για video, sorry! Και βαριέμαι. Κάνε μου ένα σουμάρισμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Κακώς. Η Seniora Elis είναι το πλέον κατάλληλο άτομο να σου τα εξηγήσει αυτά μέσα από τα βίντεό της. Οκ, αστειεύομαι:P

Κοίταξε, να σου πω τι πιστεύω εγώ. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι, που για διάφορους λόγους προσπαθούν να σε βλάψουν (είτε γιατί ζηλεύουν, είτε γιατί είναι κακοπροαίρετοι, είτε γιατί απλά σε μισούν:P) και απλά σε συκοφαντούν και βγάζουν φήμες, με σκοπό να "χαλάσουν" την εικόνα σου.

Υπάρχουν, επίσης, οι παρεξηγήσεις. Λες ή κάνεις κάτι εσύ και ο άλλος το αντιλαμβάνεται αλλιώς..και σχηματίζει μια εικόνα για σένα που στην πραγματικότητα δεν ισχύει. Άλλες φορές πάλι, έχεις δώσει αφορμή σε κάποιον να σε χαρακτηρίσει κάπως.

Θεωρώ λίγο off point το παράδειγμά σου επειδή αναφέρεται κυρίως σε παιδάκια. Τα παιδάκια, έχουν την τάση να λένε ψέματα ή μάλλον την μισή αλήθεια στους γονείς τους για να μην τα μαλώσουν. Συνήθως ρίχνουν τις ευθύνες σε άλλα παιδιά ή σκαρφίζονται ψεματάκια για να φανούν λιγότερο υπαίτια. Αλλά, τώρα που το ξανασκέφτομαι, το κάνουν και οι ενήλικοι, όχι μόνο τα παιδιά!

Γενικά, δεν υπάρχει ακριβής απάντηση στην ερώτηση "Υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά;". Όπως εξήγησα και παραπάνω, είναι ανάλογα την περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Δεν υπήρχε πουθενά παράδειγμα για παιδάκια. Απλά, μάλλον, σε παιδάκια έκανα την ερώτηση! ΧΑΧΑΧ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Ο πολ υπέθεσε για το παράδειγμα για τα παιδάκια,επειδή αρχίζεις το θρεντ ως "Απο μικρή ακούω συχνά να μου λένε..."
Τώρα αν στα νιάτα σου ήσουν γρια, να απευθυνθείς σε ειδικό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Δεν υπήρχε πουθενά παράδειγμα για παιδάκια. Απλά, μάλλον, σε παιδάκια έκανα την ερώτηση! ΧΑΧΑΧ
Ξεκίνησες το post σου λέγοντας "από μικρή ακούω...τίποτα απ'όλα αυτά". Αυτά τα λένε συνήθως παιδάκια. Επίσης ανοίγεις μία συζήτηση, ρωτάς να σου πούμε πως το βλέπουμε και όταν απαντάω, εσύ προβάλλεις μία ανεξήγητη αγένεια. Υπήρχε λόγος; Η απάντησή μου ήταν πέρα για πέρα σοβαρή.

Στην τελική, σε φόρουμ βρίσκεσαι. Υπάρχουν μέλη διαφόρων ηλικιών που διαβάζουν και απαντάνε σε ποστ. Αν εσύ έχεις πρόβλημα με τα "παιδάκια", ίσως θα 'πρεπε να ψαχτείς κάπου αλλού. ISCHOOL λέγεται το φόρουμ και απευθύνεται κυρίως σε μαθητές, φοιτητές και καθηγητές (και όσους άλλους ενδιαφέρονται βασικά). Καλό υπόλοιπο μέρας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top