[20/5/16] Βιολογία Γενικής Παιδείας Παλαιό σύστημα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.

Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2016, να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια... :)

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα και ενδεικτικές απαντήσεις σ'αυτά.

Καλή επιτυχία! :D


Θέματα
Απαντήσεις




Προηγούμενα μαθήματα:
[16/5/2016] Νεοελληνική Γλώσσα
[18/5/2016] Μαθηματικά Κατεύθυνσης
[18/5/2015] Αρχαία Ελληνικά Κατεύθυνσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Το θέμα άνοιξε. Καλή επιτυχία σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
ΡΕΕ φίλε γράψε με το ΠΑΛΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ , παραλίγο να πάθω καρδιακό πρωινιατικο!!!! όλοι γράφουν και εγω κοιμάμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Καλά δεν ξέρεις τι μαθήματα δίνεις; Άλλωστε λέει γενικής παιδείας και αν ήταν θα σε είχαν πάρει τηλέφωνο από το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ήξερα οτι δίνω την άλλη δευτερα ,ωστόσο δεν είχα δει οτι αυτοί που δίνουν με το παλιό θα δώσουν άλλη μέρα , για αυτο τα έπαιξα , σκέφτηκα μήπως έχω μπερδέψει τα προγράμματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Ας πει και καποιος κατι on topic :P
Εχω επιφυλαξεις για το Θεμα Γ.Σε γενικές γραμμές δε τα πήγα άσχημα αν και εκανα ενα πολλαπλής επιλογής λαθος :(
Το θέμα Γ αρκετά πρωτότυπο μπορω να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Oντως το θεμα Γ ηταν αρκετα περιεργο,πρωτη φορα πρεπει να μπηκε τετοιο.Το φυλογενετικο δεντρο μολις το ειδα ενταξει επαθα ενα σοκ,οσο για το Γ5 απλα γελασα,ηταν δυνατο να βαλουν τετοια ερωτηση;Το θεμα Δ ενταξει κλασικο μου φανηκε.Αφιερωμενα τα θεματα στο 3ο κεφαλαιο ηταν μου φαινεται.
Ερωτηση;Τελευταια χρονια ειναι το παλαιο συστημα ετσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ωραια, τωρα θα έχω να λύσω θέματα βιολογιας πανελληνίων 2016 για να ειμαι έτοιμος για πανελληνιες βιολογίας 2016 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μιχαηλ1

Νεοφερμένος

Ο μιχαηλ1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
αχαχαχα thug life
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penelope97

Νεοφερμένος

Η penelope97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Γεια σας.Θα ήθελα να ρωτησω κάτι που με απασχολεί απο την ημερα που γραψαμε.Στο θέμα Δ εκανα μια βλακεία και μπέρδεψα τον ορισμο των ενδοτοξινων με αυτο των εξωτοξινων.Δηλαδή έγραψα την λειτουργια των ενδοτοξινων για τις εξωτοξινες και την λειτουργια των εξωτοξινων για τις ενδοτοξινες.Πιστεύετε οτι θα μου το πάρουν όλο λάθος η θα μου δώσουν καποιες μονάδες?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Δε διορθώνω γραπτά, ούτε ξέρω τους κανόνες που πρέπει να ακολουθούν οι διορθωτές, αλλά η λογική μου λέει ότι θα στο πάρουν όλο λάθος. Αφού έκανες λάθος στους ορισμούς, τότε κάποιος μπορεί ορθά να ισχυριστεί, ότι δεν τους ξέρεις. Εσύ θα πεις "μα τους ξέρω, μπερδεύτηκα κλπ κλπ", τα οποία μπορεί και να αληθεύουν, αλλά πες μου, οι άλλοι πώς θα μπορούν να διακρίνουν τα άτομα που όντως δεν ξέρουν τους ορισμούς, από τα άτομα που τους ξέρουν και απλά "μπερδεύτηκαν"?

Αυτή δεν είναι σίγουρα μια απάντηση που θα σου αρέσει, αλλά για να μην το πάρεις τόσο βαριά, θυμήσου ότι δε διορθώνω γραπτά και ότι δεν ξέρω τους κανόνες, καθαρά βάσει λογικής σου απάντησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penelope97

Νεοφερμένος

Η penelope97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση σου:).Εχεις απόλυτο δικιο .Εγώ εκανα τη βλακεία οποτε θα πρεπει να υποστω και τις συνέπειες.Τέλος πάντων ενα 17 το έχω σίγουρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Prepare for the worst, hope for the best. Ποτέ δεν ξέρεις... Ας έχεις στο μυαλό σου ότι πήρες 17, χωρίς να εκμηδενίσεις όμως τις πιθανότητες για κάτι πιο υψηλό. Και αυτό γιατί κανείς πάλι βάσει της λογικής του μπορεί να σκεφτεί το εξής: "Εφόσον όλο το γραπτό είναι σωστό και εφόσον έγραψε σωστά τους ορισμούς, έστω και για λάθος πράγματα, αυτό σημαίνει ότι είναι διαβασμένη. Άρα ίσως και να μπερδεύτηκε, ας της δώσω χ μόρια από τα y". Αυτό πιο ωραίο δεν ακούγεται? Το φαντάζομαι. Anyway, όπως είπαμε prepare for the worst, hope for the best. Καλή συνέχεια στα επόμενα μαθήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Γεια σας.Θα ήθελα να ρωτησω κάτι που με απασχολεί απο την ημερα που γραψαμε.Στο θέμα Δ εκανα μια βλακεία και μπέρδεψα τον ορισμο των ενδοτοξινων με αυτο των εξωτοξινων.Δηλαδή έγραψα την λειτουργια των ενδοτοξινων για τις εξωτοξινες και την λειτουργια των εξωτοξινων για τις ενδοτοξινες.Πιστεύετε οτι θα μου το πάρουν όλο λάθος η θα μου δώσουν καποιες μονάδες?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

πιστεύω ότι θα το πάρουν λάθος. ούτε και γω διορθώνω γραπτά αλλά η εμπειρία μου μου λέει ότι θα σου κόψουν τουλάχιστον το 80%. Δεν θέλω να σε αχγώνω φυσικά. Εξάλλου, αν γράψεις καλά σε χημεία (δεν ξέρω τι πεδίο είσαι) τότε το 15 στην βιολογία το διορθώνεις κάπως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penelope97

Νεοφερμένος

Η penelope97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ και τις δυο για τις απαντήσεις.Είμαι θετική κατευθυνση και στοχευω για κτηνιατρική η παιδαγωγικό.Εστω και λιγες μονάδες να μου δώσουν θα είναι πολύ σημαντικό.Νομιζω οτι σε βιολογία και χημεία το 15 το έχω σίγουρο οποτε νομιζω οτι θα είμαι καλυμενη σε περιπτωση που δε γράψω πανω απο 17 στη Βιολογία.Σε κάθε περιπτωση ελπίζω για το καλυτερο.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Δύσκολα μου φάνηκαν στην αρχή , τελικα ήταν αστεία τα θέματα , για να δουμε τι θα μας βάλουν εμάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top