[2/6/2015] Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Πώς πίστευετε ότι τα πήγατε στις εξετάσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 13)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 11 84.6%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 15.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.

Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2015, να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια... :)

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί.

Καλή επιτυχία! :D


Θέματα!

Απαντήσεις


Προηγούμενα μαθήματα:
[18/5/2015] Νεοελληνική Γλώσσα
[20/5/2015] Ιστορία Γενικής Παιδείας
[20/5/2015] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας
[20/5/2015] Φυσική Γενικής Παιδείας
[20/5/2015] Βιολογία Γενικής Παιδείας
[22/5/2015] Βιολογία Κατεύθυνσης
[22/5/2015] Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων
[22/5/2015] Χημεία - Βιοχημεία
[22/5/2015] Νεοελληνική Λογοτεχνία
[25/5/2015] Αρχαία Ελληνικά Κατεύθυνσης
[25/5/2015] Μαθηματικά Κατεύθυνσης
[27/5/2015] Λατινικά Κατεύθυνσης
[27/5/2015] Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον
[27/5/2015] Χημεία Κατεύθυνσης
[27/5/2015] Ηλεκτρολογία Κατεύθυνσης
[29/5/2015] Ιστορία Κατεύθυνσης
[29/5/2015] Φυσική Κατεύθυνσης



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Το θέμα άνοιξε! Σύντομα θα ανέβουν και τα θέματα. Καλή επιτυχία στους εξεταζομένους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Τα θέματα προστέθηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ γιατί πιστεύω ότι θα δυσκολευτούν τα παιδιά; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Με μια γρήγορη ματιά, τα θέματα κινήθηκαν πάλι σε κλασικά, για το ΑΟΘ, επίπεδα.

Θέμα Α
Α1. Προσοχή στο β και γ
Α2. Εύκολο
Α3. Παρατηρήσεις του σχολικού για την καμπύλη παραγωγής, μέτριας δυσκολίας.

Θέμα Β
Προσδιοριστικοί παράγοντες ζήτησης, εύκολο κομμάτι.

Θέμα Γ
Γ1. Κατασκευή πίνακα παραγωγής, αρκετά εύκολο.
Γ2. Εφαρμογή σε τύπο και θεωρία του βιβλίου.
Γ3. Συνδυασμός μεταβλητού κόστους από τον πίνακα της εκφώνησης και σταθερού κόστους από τα δεδομένα του ερωτήματος. Χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.
Γ4. Ερώτημα που τσιμπάει.

Θέμα Δ
Δ1. Βασικό ερώτημα ισορροπίας
Δ2. Σαφώς πιο δύσκολο από το Δ1, αλλά τίποτα μη διαχειρίσιμο.
Δ3. Εύκολο ερώτημα
Δ4. Πάρα πολύ ωραίο ερώτημα. Δεν θυμάμαι να έχω λύσει παρόμοιο πέρσι και αυτό μου άρεσε. Συγκριτικά με τα υπόλοιπα έχει τις περισσότερες πράξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos1234567

Νεοφερμένος

Ο manos1234567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Μελετωντας τα προηγουμενα θεματα καταφερα και σας επιασα τα 4/5 του 2 θεματος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Εχουμε και τον πρώτο αριστούχο στη δημοσκόπηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Βασικά τα θέματα ήτα;ν πανεύκολα και πιστεύω ότι είμαι από 19-20
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Συμφωνώ με το φίλο Σωτήρη απο πάνω.Ειχαμε λύσει πολυ πιο δύσκολες ασκήσεις στο φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frofru

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Εχω κανει λαθος το Α3 και το Γ4... :( Εκει που νομιζα οτι πηγαινα για 20 τωρα παω για 17... Τα νευρα μου!!! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εχω κανει λαθος το Α3
στο Α3 άμα δυσκολευοσουνα έπρπε να κάνεις διάγραμμα στο πρόχειρο και σου έβγαινε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frofru

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
στο Α3 άμα δυσκολευοσουνα έπρπε να κάνεις διάγραμμα στο πρόχειρο και σου έβγαινε
Ειχα καταλαβει πως κατι παιζει αλλα δεν σκεφτηκα εκεινη την ωρα οτι τα MP και ΑΡ ειναι ισα και στην αρχη... Το πηγα κατευθειαν απο τη συνθηκη. Εχεις δικιο ενα διαγραμμα θα βοηθουσε πολυ... Τοσες ασκησεις τοσο διαβασμα και παλι λαθος... Ελεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolish97

Νεοφερμένος

Ο tolish97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τ Ε Λ Ε Ι Α......Επιτέλους και ένα εύκολο μάθημα για μένα.ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinaios

Νεοφερμένος

Ο Aλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Τα θέματα δεν θεωρώ ότι ήταν δύσκολα,το Α είχε κάποιες παγίδες,Β και Γ εύκολα και το Δ ήθελε καλή κατανόηση της κρατικής παρέμβασης.Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι δεν ζητούσε κομμάτια θεωρίας στις ασκήσεις,κάτι που γινόταν συνέχεια τα τελευταία χρόνια.Συγχαρητήρια σε όλους :D
Εχω κανει λαθος το Α3 και το Γ4... :( Εκει που νομιζα οτι πηγαινα για 20 τωρα παω για 17... Τα νευρα μου!!! :mad:
Άμα έχεις γράψει καλά στα άλλα να μην ανησυχείς,το αοθ είναι ένα μάθημα που όσο "εύκολο" και αν νομίζουμε ότι είναι,κρύβει παγίδες.Συγχαρητήρια για την προσπάθεια και καλά αποτελέσματα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frofru

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Άμα έχεις γράψει καλά στα άλλα να μην ανησυχείς,το αοθ είναι ένα μάθημα που όσο "εύκολο" και αν νομίζουμε ότι είναι,κρύβει παγίδες.Συγχαρητήρια για την προσπάθεια και καλά αποτελέσματα ;)
Εχεις δικιο εχει κι αυτο τις παγιδες του. Σε ευχαριστω πολυ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Για όποιον έχει λύσει τα πάντα, σίγουρα ειναι βατα. Θεωρώ όμως ότι κρύβουν παγίδες. Ξέρω αρκετα παιδιά που πήγαιναν για 100 και έχασαν ένα πολλαπλής η το Γ4 η και τα δυο. Εμένα μου άρεσαν πολυ τα θέματα. Αλλά κάτι να μην ήξερες, κάπου να μπερδευοσουν, φευγεις στο 18. Για να περάσεις το 15 ήταν πολύ εύκολα. Τα 18-20 όμως θεωρώ ότι θα πέσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Potentia

Νεοφερμένος

Η Potentia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Δεν έχω σχεδιάσει καθόλου τα διαγράμματα μεταβολής της ζητούμενης ποσότητας, ούτε κι έχω κάνει κάποια αναφορά στην ανάλυσή μου όσον αφορά ότι η μείωση της τιμής του αγαθού πχ μεταβάλλει τη ζητούμενη ποσότητα και προκαλεί μετατόπιση πάνω στην ίδια καμπύλη. Επιπλέον, σχεδίασα (στα διαγράμματα της ζήτησης μόνο, αφού μόνο αυτά έκανα) και ανέλυσα και την περίπτωση αύξησης τιμής και την περίπτωση μείωσης τιμής. Ασκήσεις και λοιπά όλα σωστά. Πόσο εκτιμάτε (αν κατάλαβε βέβαια κανείς τι έγραψα :P ) ότι μπορεί να χάσω; 4/25 από τα 2 χαμένα διαγράμματα σίγουρα, αλλά κατά τ' άλλα;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

athinaios

Νεοφερμένος

Ο Aλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Δεν έχω σχεδιάσει καθόλου τα διαγράμματα μεταβολής της ζητούμενης ποσότητας, ούτε κι έχω κάνει κάποια αναφορά στην ανάλυσή μου όσον αφορά ότι η μείωση της τιμής του αγαθού πχ μεταβάλλει τη ζητούμενη ποσότητα και προκαλεί μετατόπιση πάνω στην ίδια καμπύλη. Επιπλέον, σχεδίασα (στα διαγράμματα της ζήτησης μόνο, αφού μόνο αυτά έκανα) και ανέλυσα και την περίπτωση αύξησης τιμής και την περίπτωση μείωσης τιμής. Ασκήσεις και λοιπά όλα σωστά. Πόσο εκτιμάτε (αν κατάλαβε βέβαια κανείς τι έγραψα :P ) ότι μπορεί να χάσω; 4/25 από τα 2 χαμένα διαγράμματα σίγουρα, αλλά κατά τ' άλλα;...
Δυστυχώς την πάτησες,έγραψες άλλο κομμάτι και θα τα χάσεις όλα (μόνο 5/25 παίρνεις) :( Δε σου ζητούσε να γράψεις το κομμάτι της μεταβολής της ζήτησης και της ζητούμενης ποσότητας,αλλά αυτό των υποκατάστατων και των συμπληρωματικών αγαθών.Κρίμα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Δεν έχω σχεδιάσει καθόλου τα διαγράμματα μεταβολής της ζητούμενης ποσότητας, ούτε κι έχω κάνει κάποια αναφορά στην ανάλυσή μου όσον αφορά ότι η μείωση της τιμής του αγαθού πχ μεταβάλλει τη ζητούμενη ποσότητα και προκαλεί μετατόπιση πάνω στην ίδια καμπύλη. Επιπλέον, σχεδίασα (στα διαγράμματα της ζήτησης μόνο, αφού μόνο αυτά έκανα) και ανέλυσα και την περίπτωση αύξησης τιμής και την περίπτωση μείωσης τιμής. Ασκήσεις και λοιπά όλα σωστά. Πόσο εκτιμάτε (αν κατάλαβε βέβαια κανείς τι έγραψα :P ) ότι μπορεί να χάσω; 4/25 από τα 2 χαμένα διαγράμματα σίγουρα, αλλά κατά τ' άλλα;...
Στο Β έγραψες όμως τα σωστά κείμενα; Ή στο σύνολο της απάντησης αναφερόσουν σε άλλο κομμάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Charis97

Νεοφερμένος

Ο Charis97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλο καλοκαιρι σε ολους και καλη επιτυχια να εχετε...
Να ρωτησω κατι; στο Θεμα Δ στην οικονομια στο Δ2β τα συνολικα εσοδα τον παραγωγων οταν το κρατος αγορασει το πλεονασμα δεν ειναι PκQs-Pκ<<πλεονασμα>> ? στις απαντησεις του ιντερνετ λεει πως ειναι PκQs μονο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top