[2/6/2014] Αρχαία Ελληνικά Κατεύθυνσης

Πως πιστευέτε ότι τα πήγατε ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 21)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 3 14.3%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 8 38.1%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 6 28.6%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 3 14.3%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 1 4.8%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.

Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2014, να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια... :)

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί.

Καλή επιτυχία! :D



Θέματα!

Απαντήσεις!

Προηγούμενα μαθήματα:
[28/5/2014] Νεοελληνική Γλώσσα
[30/5/2014] Ιστορία Γενικής Παιδείας
[30/5/2014] Βιολογία Γενικής Παιδείας
[30/5/2014] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας
[30/5/2014] Φυσική Γενικής Παιδείας


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Το νήμα ξεκλειδώνεται...
Καλή αρχή σε όλους τους υποψήφιους ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Οι απαντησεις έχουν βγει σε κάποιο site;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
γνωστο μια χαρα, εισαγωγη μια χαρα. λεξιλογικα μια χαρα. ο,τι πιασω απο εκει γιατι αρχαια δεν ξερω :P

σας ευχομαι καλα αποτελεσματα παιδια, καταλαβαινω οτι για καποιον που ειχε προετοιμαστει στα αρχαια και το αγνωστο ηταν βατο!

καλη συνεχεια στο διαβασμα σας!

Οι απαντησεις έχουν βγει σε κάποιο site;

https://www.alfavita.gr/sites/default/files/attachments/apantiseis_arxaion_orosimo_peiraia.pdf
https://www.alfavita.gr/sites/default/files/attachments/apantiseis_arxaion_orosimo_ena.pdf



πωπω με τις απαντηδεις μου στην γραμματικη θα γελασει και το παρδαλο κατσικι, λεω γιατι να τα αφησω αναπαντητα, ας βαλω ο,τι μου κατεβει:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Αρκετά βατά για μάθημα βαρύτητας θα έλεγα. Κατανοητές και αναμενόμενες ερωτήσεις στο γνωστό, άγνωστο χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες στη μετάφραση και χωρίς περίπλοκη γραμματική και συντακτικό. Μπορεί απλά να είναι πιο αυστηροί στη βαθμολόγηση εν συγκρίσει με πέρυσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Grn

Νεοφερμένος

Ο Nikos Grn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλά σε γενικές γραμμές τα θέματα. Αυτό το κόλλημα πάντως με τον Αριστοτέλη δεν μπορώ να το καταλάβω. Ας βγάλουν από την ύλη τον Πρωταγόρα και ας βάλουν κάτι άλλο αφού δεν πέφτει ποτέ.

Το άγνωστο καλό και αυτό. Λίγο στη μέση του κειμένο το ψιλοέχασα αλλά και γραμματική και συντακτικό νορμάλ.

Καλή συνέχεια σε όλους και ηρεμία πάνω από όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Αρκετά βατά για μάθημα βαρύτητας θα έλεγα. Κατανοητές και αναμενόμενες ερωτήσεις στο γνωστό, άγνωστο χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες στη μετάφραση και χωρίς περίπλοκη γραμματική και συντακτικό. Μπορεί απλά να είναι πιο αυστηροί στη βαθμολόγηση εν συγκρίσει με πέρυσι.
Εγώ πάλι τη γραμματική τη βρισκω απαιτητική και το γνωστο "μη αναμενόμενο". Παρόλα αυτα οι ερμηνευτικές ερωτήσεις, η εισαγωγή και το συντακτικό κινούνται σε λογικά πλαίσια. Έχω την αίσθηση πάντως ότι οι περισσότεροι υποψήφιοι δεν πρέπει να τα πήγαν τόσο καλά όσο περίμεναν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Για τους τονους και τα πνευματα κοβουν 0.25 ή 0.5; Τι ηλιθια! στο οιμαι εγραψα β' ενικο αντι για γ'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Για τους τονους και τα πνευματα κοβουν 0.25 ή 0.5; Τι ηλιθια! στο οιμαι εγραψα β' ενικο αντι για γ'

3-4 λάθη = 1 μόριο

Πάντως το φώναζα στους φίλους μου ότι θα πέσουν τα Ηθικά πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paoktsis9

Νεοφερμένος

Ο paoktsis9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Πολύ βατά τα θέματα τουλάχιστον για μένα!Έπεσαν ευνοικά για μένα θέματα!Εισαγωγή πανεύκολη!Ερμηνευτικά αρκετά εύκολα!Όσο για το άγνωστο αρκετά βατό!Το συντακτικό του πολύ εύκολο!Ωστόσο η γραμματική του πολύ απαιταιτική και δύσκολη!Σε γενικές γραμμές εγώ που έκανα όλη τη χρονιά μέτριο διάβασμα για τα αρχαία τα πήγα αρκετά καλά!Πιστεύω πως ένας μέτριος μαθητής μπορούσε να γράψει!Τώρα μένει να δούμε τις βαθμολογίες!Καλή επιτυχία σε όλους!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Εγώ πάλι τη γραμματική τη βρισκω απαιτητική και το γνωστο "μη αναμενόμενο". Παρόλα αυτα οι ερμηνευτικές ερωτήσεις, η εισαγωγή και το συντακτικό κινούνται σε λογικά πλαίσια. Έχω την αίσθηση πάντως ότι οι περισσότεροι υποψήφιοι δεν πρέπει να τα πήγαν τόσο καλά όσο περίμεναν...
E, αναμενόμενες ερωτήσεις, όχι το κείμενο! :P Γενικά ο μαθητής που τα είχε διαβάσει όλα δεν θα είχε θέμα πιστεύω. Η βαθμολόγηση λογικά θα είναι πιο συγκρατημένη από πέρυσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
E, αναμενόμενες ερωτήσεις, όχι το κείμενο! :P Γενικά ο μαθητής που τα είχε διαβάσει όλα δεν θα είχε θέμα πιστεύω. Η βαθμολόγηση λογικά θα είναι πιο συγκρατημένη από πέρυσι.
κατακορυφη αυξηση βασεων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
3-4 λάθη = 1 μόριο

Πάντως το φώναζα στους φίλους μου ότι θα πέσουν τα Ηθικά πάλι!

Δηλαδη εγω που εκανα 2 τονους και 2 πνευματα λαθος θα μου κοψουν μονο 1; πολυ λιγο μου ακουγεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δηλαδη εγω που εκανα 2 τονους και 2 πνευματα λαθος θα μου κοψουν μονο 1; πολυ λιγο μου ακουγεται :P

Μου το είπε χθες φιλόλογος.
Εκτός αν δωθεί ρητή εντολή να αφαιρεθεί 1 μόριο όπως και άλλη χρονιά, για συγκεκριμένο/α που βάζουν επίτηδες για να κάνετε λάθος τονικά.
Υπολόγισε 1 maximum 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Μόλις είδα Ηθικά πανηγύριζα.Πήρα πρώτη τα θέματα. Ήταν βατά θα έλεγα... Περίμενα παλούκια.
Δεν σχολίαζω τις κλασσικές μου μαλακίες.Ζητούσε γ' ενικό , γ' πληθυντικό έβαλα. Μακρό προ βραχέος περισπάται -οξεία εγώ.
Και το πιο ηλίθιο απ'όλα λαβούσας:χρονική μετοχή ΓΕΝΙΚΗ ΑΠΟΛΥΤΗ. Παρακαλώ μουτζώστε με ελεύθερα.

Γενικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη :D Είναι λίγο ανησυχητική βέβαια η ευκολία των θεμάτων... Ελπίζω να μην έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις.Καλά αποτελέσματα σε όλους :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
παιδια πειτε την αληθεια δεν ξενερωσατε οταν ειδατε Ηθικα; Σοβαρα τωρα! Πόσα χρόνια Αριστοτέλης πια;
Τα θέματα ωστόσο ήταν ιδιαίτερα εύκολα στο γνωστο.Στο άγνωστο έκει κάπου στη μέση ξέφυγα λίγο.αλλά οκ..συνεχίζουμε δυνατά!!


μπορεί κάποιος να μου πεί με σιγουριά τι κόβουν στους τόνους;;; Και άν έχουμε κάνει ένα ορθογραφικό λάθος χάνουμε όλη την λέξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
παιδια πειτε την αληθεια δεν ξενερωσατε οταν ειδατε Ηθικα; Σοβαρα τωρα! Πόσα χρόνια Αριστοτέλης πια;
Τα θέματα ωστόσο ήταν ιδιαίτερα εύκολα στο γνωστο.Στο άγνωστο έκει κάπου στη μέση ξέφυγα λίγο.αλλά οκ..συνεχίζουμε δυνατά!!


μπορεί κάποιος να μου πεί με σιγουριά τι κόβουν στους τόνους;;; Και άν έχουμε κάνει ένα ορθογραφικό λάθος χάνουμε όλη την λέξη;

Εγώ δεν ξενέρωσα.Όντως όμως είναι βλακεία που δεν βάζουν καθόλου Πλάτωνα.

Κι εγώ για τόνους θέλω να μάθω και για την υπογεγραμμένη στο ώετο.Λέτε να την κοψουν όλη την λέξη ;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Μεγαλος ανταγωνισμος προβλεπεται..αν και στα αλλα δυο μαθηματα μπουν βατα πραγματα,νομικη αθηνας να την περιμενετε πανω απο 18.800-18.900
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
https://www.newsit.gr/flash/arxaia.pdf
Η μετάφραση μου σήμερα(προσέγγιση κατα 90%)
Νομίζω λοιπον οτι εσείς όλοι παραβλέπετε το γεγονός οτι πολλές τέτοιες πράξεις έχουν γίνει ήδη, τις οποίες αρχικά όλοι θεωρούσατε ότι αποτελούν συμφορές και συμπονέθηκαν οι παθούντες ύστερα ομως αναγνωρίσατε οτι αυτές οι ίδιες έχουν υπάρξει αιτίες για τα μεγαλύτερα αγαθά. Και μήπως πρέπει να επεκταθώ σε αυτά; Αλλά και τώρα τις πόλεις τις πρωτεύουσες δηλαδη και εννοώ τις πόλεις των Αθηναίων και των Θηβαίων θα μπορούσαμε να συμπεράνουμε ότι δεν οφελήθηκαν πολύ απο την ειρήνη, αλλά δυσαρεστημένες απο αυτά που έγιναν στον πόλεμο ανέλαβαν πάλι αυτές, εξ αιτίας αυτών όμως κατέστησαν τις πόλεις τους να εξουσιάζουν του Έλληνες, αυτήν ομως που έχει γίνει τώρα τέτοια την οποια κανείς ποτέ δε θα περίμενε να γίνει. οι επιφανείς και λαμπρές πράξεις λοιπόν συνηθίζουν να γίνονται όχι με την ειρήνη αλλά με τον πόλεμο.
----Πώς την αξιολογήτε;
Άρης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Δεν εμεινα απολυτως ευχαριστημενος. Υπολογιζω ενα 50-55 γνωστο ενα 12/20 στη μεταφραση ενα 7/10 στη γραμματικη και 6/10 στο συντακτικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top