Μαθηματικά: Χρήσιμα μόνο στις θετικές επιστήμες;

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Δεν είναι καθαρά μόνο αυτό.Δεν διδασκόμαστε αρχαία και λογοτεχνία γιατί θα μας χρησιμεύσουν αποκλειστικά στην ετυμολογία ή στην ορθογραφία ή στις εκθέσεις.Η λογοτεχνία είναι φαντασία, είναι σκέψη, είναι άποψη. Δεν λέω φυσικά ότι με το να διδάσκεστε 20 κείμενα σε 3 χρόνια, αποκτάτε αμέσως άποψη και καλλιεργείτε το πνεύμα σας, αλλά τουλάχιστον δέχεστε κάποια ερεθίσματα. Αν ριζώσουν έχει καλώς, αν δεν ριζώσουν καταλήγεις να αμφισβητείς την αξία της λογοτεχνίας (γενικά ως ιδέας όχι του μαθήματος) και να τη θεωρείς πράγμα άχρηστο.

Με την ίδια λογική γιατί είναι χρήσιμα τα αρχαία, γιατί είναι χρήσιμη η φυσική, γιατί είναι χρήσιμη η έκθεση, γιατί είναι χρήσιμη η κοινωνιολογία, γιατί είναι χρήσιμο το ΑΕΠΠ, γιατί είναι χρήσιμη η οικονομία, γιατί είναι χρήσιμη η φιλοσοφία, γιατί είναι χρήσιμη η γυμναστική.

Επειδή κάτι δεν σας αρέσει δε σημαίνει ότι δεν έχει λόγω ύπαρξης :P

Στην πρωτη παραγραφο το ιδιο λεμε... :hmm::hmm::hmm:

Ναι, ολα τα μαθηματα ειναι χρησιμα, γιατι αν δεν ηταν δεν θα διδασκονταν στα σχολεία. Τοση ωρα προσπαθω να εξηγησω ότι η ερωτηση μου ΔΕΝ ειναι ''γιατι διδασκομαστε μαθηματικα'', αλλα ''γιατι να διδασκομαστε μαθηματικα σε τοσο υψηλο επιπεδο''!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Γνωμη μου ειναι μεχρι την α λυκειου μην τα αφησεις μετα αν εχεις κατασταλαξει στην βιολογια ως μαθημα επιλογης παρατα τα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
αλλα ''γιατι να διδασκομαστε μαθηματικα σε τοσο υψηλο επιπεδο''!!

Παρεπιπτόντως αυτό δεν είναι το υψηλό επίπεδο των μαθηματικών, αλλά τα θεμέλιά τους. Από εκεί και πέρα όποιος ενδιαφέρεται υπάρχουν τρόποι να ασχοληθεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Παρεπιπτόντως αυτό δεν είναι το υψηλό επίπεδο των μαθηματικών, αλλά τα θεμέλιά τους. Από εκεί και πέρα όποιος ενδιαφέρεται υπάρχουν τρόποι να ασχοληθεί. :)

Για εναν μαθηματικο δεν ειναι, για εναν μαθητη θεωρητικης ομως, η εστω για ενα οποιοδηποτε παιδι δεν θεωρειται υψηλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Για εναν μαθηματικο δεν ειναι, για εναν μαθητη θεωρητικης ομως, η εστω για ενα οποιοδηποτε παιδι δεν θεωρειται υψηλο?

Υπάρχει κανονικά ψηλό επίπεδο μαθηματικών που δεν έχουν θέση στην μέση εκπαίδευση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Υπάρχει κανονικά ψηλό επίπεδο μαθηματικών που δεν έχουν θέση στην μέση εκπαίδευση. :)

Ε ενταξει, εγω δεν αναφερομαι σε αυτο... :redface:
Μιλαω για τα μαθηματικα της β και της γ λυκειου. Γιατι ενα παιδι που ειναι θεωρητικη κατευθυνση και ''δεν το εχει'' με τα μαθηματικα, τον δυσκολευουν παρα πολύ, τον μπερδευουν κλπ (και αυτος ειναι κι ο λογος που διαλεξε την κατευθυνση του προφανως), να παδευεται και να χανιε τζαμπα βαθμους απο τα μαθηματικα, που δεν θα του χρειαστουν ουτε στην σχολη του, ουτε στο μετεπειτα επαγγελμα του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demetr

Νεοφερμένος

Ο demetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Εμενα προσωπικα η εξοικιωση με τη λογοτεχνια δεν με ενδιαφερει καθολου καθως (σχετικα με το θεμα μας) δεν θα μου χρησιμευσει πουθενα.το οτι ειναι σκεψη,αποψηλογικη νομιζω ειναι κατι που δεν μπορει να αποδειχθει αμεσα οποτε (παντα με φιλικο τονο) δεν το σχολιαζω..οσον αφορα το ευλογο επιχειρημα σου με τη σωστη ομιλια,εγω μεχρι τωρα δεν ειμαι και κανενας ρητωρ ( :P ) αλλα παρολο που δεν γνωριζω αρχαια παρα πολυ,ελπιζω οτι εχω κανει τους αλλους να καταλαβαινουν τι θελω καθε φορα να πω,και αυτο προς το παρων μου αρκει.χωρις να ξεφευγω ομως απο το θεμα σε πρακτικες εφαρμογες το οτι μπορεις και πληκτρολογεις αυτη τη στιγμη ειναι αποτελεσμα του δυαδικου συστηματος.επισης καθημερινη εφαρμογη εχει και η θεωρια των κομπων που μελετα (οσο περιεργο και αν ακουγεται)...τους κομπους..ποιοι μπορουν να λυθουν ,ποιοι οχι κλπ..αυτη η θεωρια βοηθησε τους βιολογους στο dna το οποιο προφανως ειναι ανεκτιμητης αξιας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Καλά, το παράξενο θα 'ταν να σ' ενδιέφερε η εξοικείωση με τη λογοτεχνία.

Μα καλά, για σχολείο δε λέμε? Ποια λογοτεχνία? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εμενα προσωπικα η εξοικιωση με τη λογοτεχνια δεν με ενδιαφερει καθολου καθως (σχετικα με το θεμα μας) δεν θα μου χρησιμευσει πουθενα.το οτι ειναι σκεψη,αποψηλογικη νομιζω ειναι κατι που δεν μπορει να αποδειχθει αμεσα οποτε (παντα με φιλικο τονο) δεν το σχολιαζω..οσον αφορα το ευλογο επιχειρημα σου με τη σωστη ομιλια,εγω μεχρι τωρα δεν ειμαι και κανενας ρητωρ ( :P ) αλλα παρολο που δεν γνωριζω αρχαια παρα πολυ,ελπιζω οτι εχω κανει τους αλλους να καταλαβαινουν τι θελω καθε φορα να πω,και αυτο προς το παρων μου αρκει.χωρις να ξεφευγω ομως απο το θεμα σε πρακτικες εφαρμογες το οτι μπορεις και πληκτρολογεις αυτη τη στιγμη ειναι αποτελεσμα του δυαδικου συστηματος.επισης καθημερινη εφαρμογη εχει και η θεωρια των κομπων που μελετα (οσο περιεργο και αν ακουγεται)...τους κομπους..ποιοι μπορουν να λυθουν ,ποιοι οχι κλπ..αυτη η θεωρια βοηθησε τους βιολογους στο dna το οποιο προφανως ειναι ανεκτιμητης αξιας!

Ε ενταξει, καθε επιστημονας ασχολειται με την επιστημη του. Και το γραφειο που καθεσαι τωρα, ειναι αποτελεσμα ενος μαραγκου, τα ψαρια που εφαγες χτες αποτελεσμα ενος ψαρα, και το αρνι που εφαγες την κυριακη ειναι αποτελεσμα ενος κυνηγου. Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να ξερεις να κοβεις και να δουλευεις το ξυλο, να ψαρευεις και να κυνηγας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ε ενταξει, εγω δεν αναφερομαι σε αυτο... :redface:
Μιλαω για τα μαθηματικα της β και της γ λυκειου. Γιατι ενα παιδι που ειναι θεωρητικη κατευθυνση και ''δεν το εχει'' με τα μαθηματικα, τον δυσκολευουν παρα πολύ, τον μπερδευουν κλπ (και αυτος ειναι κι ο λογος που διαλεξε την κατευθυνση του προφανως), να παδευεται και να χανιε τζαμπα βαθμους απο τα μαθηματικα, που δεν θα του χρειαστουν ουτε στην σχολη του, ουτε στο μετεπειτα επαγγελμα του?

Δεν υπάρχει "δεν το έχω" με τα μαθηματικά, αλλά υπάρχει "έχω κενά" στα μαθηματικά επειδή δεν διάβασα σωστά σε προηγούμενες τάξεις. Είναι όπως η γλώσσα..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Δεν υπάρχει "δεν το έχω" με τα μαθηματικά, αλλά υπάρχει "έχω κενά" στα μαθηματικά επειδή δεν διάβασα σωστά σε προηγούμενες τάξεις. Είναι όπως η γλώσσα..:hmm:

Μα γιατι οχι, υπαρχουν οι ανθρωποι που εχουν ευχερεια στις μαθηματικες πραξεις και μαθαινουν με ευκολια τα μαθηματικα, και αλλοι που για να κανουν μια απλη διαιρεση σπανε το κεφαλι τους παρολο που στην ζωη του εχουν κανει εκατομμυριες, που βλεπουν μια σειρα πραξεων και πανικοβαλλονται και γενικα δεν εχουν το ''μαθηματικο μυαλο''. Αυτο δεν γινεται μονο στα μαθηματικα, γινεται παντου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Τα μαθηματικά είναι χρήσιμα μόνο για τις μαθηματικές σχολές
φυσική και η στατιστική όμως είναι χρησιμές και για μη θετικές επιστήμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

demetr

Νεοφερμένος

Ο demetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Αλλα επιδη δε θελω να πρεξηγηθω και να οδηγηθω σε εναν <<online>> καβγα που συνηθως καταληγει σε τεραστια κειμενα απαντησεων επ'απειρον να σημειωσω οτι εγω δεν εχω τοσο προβλημα ουτε με τα μαθηματα της θεωρητικης ουτε της θετικοτεχνολογικης.εχω προβλημα με τη συμπεριφορα των θεωρητικων σε σχεση με των θετικοτεχνολογικων.Και για να μιλησω χωρις βλαβη γενικοτητας,στο δικο μου τμημα τουλαχιστο οταν ενα παιδι της θεωρητικης λεει 'α κυριε εμενα λετε,εγω ειμαι θεωρητικη' τη βγαζει παντα καθαρη αποσπωντας και ενα χαμογελο πολλες φορες απο τον εκαστοτε καθηγητη.αν ομως εγω πω το ιδιο στο θεωρητικο θα μου πει ''τα αρχαια ειναι πολιτισμος,πρεπει να τα ξερεις,βοηθαν στο αλτσχαιμερ κλπ...ΟΧΙ δεν βοηθανε πουθενα.δεν μ'αρεσει να προσπαθουν να μου επιβαλλουν να γραψω και να μαθω τη μεταφραση καθως και να μου μιλαν για ανθρωπιστικη παιδεια τη στιγμη που κατω απ'ολα τα θρανια των θεωρητικων υπαρχουν ολα τα γενικης παιδειας (ακομη και τα αρχαια) παρτημενα απο τις 11 Σεπτεμβρη.Δεν ζηταω τιποτα..απλα να ανταποδωσουν την κατανοηση που δειχνουν οι θετικοτεχνολογικοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Εμενα προσωπικα η εξοικιωση με τη λογοτεχνια δεν με ενδιαφερει καθολου καθως (σχετικα με το θεμα μας) δεν θα μου χρησιμευσει πουθενα.το οτι ειναι σκεψη,αποψηλογικη νομιζω ειναι κατι που δεν μπορει να αποδειχθει αμεσα οποτε (παντα με φιλικο τονο) δεν το σχολιαζω..οσον αφορα το ευλογο επιχειρημα σου με τη σωστη ομιλια,εγω μεχρι τωρα δεν ειμαι και κανενας ρητωρ ( :P ) αλλα παρολο που δεν γνωριζω αρχαια παρα πολυ,ελπιζω οτι εχω κανει τους αλλους να καταλαβαινουν τι θελω καθε φορα να πω,και αυτο προς το παρων μου αρκει.χωρις να ξεφευγω ομως απο το θεμα σε πρακτικες εφαρμογες το οτι μπορεις και πληκτρολογεις αυτη τη στιγμη ειναι αποτελεσμα του δυαδικου συστηματος.επισης καθημερινη εφαρμογη εχει και η θεωρια των κομπων που μελετα (οσο περιεργο και αν ακουγεται)...τους κομπους..ποιοι μπορουν να λυθουν ,ποιοι οχι κλπ..αυτη η θεωρια βοηθησε τους βιολογους στο dna το οποιο προφανως ειναι ανεκτιμητης αξιας!
Οι θεωρητικές επιστήμες σου ανοίγουν το μυαλό και σε βοηθούν να κατανοήσεις τον κόσμο και την κοινωνία.Μην είσαι τόσο κλειστός στη γνώση. Και εγώ πορωμένος με τα μαθηματικά είμαι και μου έχουν περάσει από το μυαλό τα ίδια με σένα αλλά είδα ότι διαβάζοντας εξωσχολικά, εμβαθύνοντας στη λογοτεχνία και τα αρχαία κείμενα μπορείς να γίνεις πολυ πιο ολοκληρωμένος άνθρωπος και επιστήμονας ακόμα και αν ασχοληθείς με τις θετικές επιστήμες. Μην απαξιώνεις τίποτα κάθε γνώση είναι χρήσιμη. Ψάξε και θα βρεις για κάθε επιστήμη είτε θετική είτε θεωρητική κάτι που σε ενδιαφέρει σε αυτή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Λοιπον αναφορικα με τα μαθηματικα αυτο που εχω να πω ειναι πως συμφωνω με τον θεματοθετη , ενταξει να ξερεις να κανεις καποιους βασικους υπολογισμους (και δεν μιλαω μονο για πραξεις να μπορεις να υπολογισεις το εμβαδον) αλλα αυτα που διδασκονται στην κατευθυνση ειναι πολυ εξειδικευμενα και ισως οχι τοσο σημαντικα για την καθημερινη μας ζωη. Αυτο το επιβεβαιωσε και ο καθηγητης λεγοντας πως στην ελλαδα κυριως το επιπεδο των μαθηματικων του λυκειου ειναι πολυ πιο ανεβασμενο σε σχεση με αυτο των αλλων χωρων. Τωρα αναφορικα με τα αλλα μαθηματα δεν τιθεται θεμα για την σημασια των αρχαιων ( χρησιμοποησα το ρημα "τιθεται" που προερχεται απο το ρημα τιθημι των αρχαιων ελληνικων) αλλα ακομα και της εκθεσης αφου μια σωστη προσεγγιση βοηθα πολυ στην βελτιωση του λογου. Τωρα η λογοτεχνια προσωπικα μου αρεσει οχι μονο σαν μαθημα αλλα και σαν χομπι. αν κι αρχικα ειχα τις επιφυλαξεις μου για τον λογο που εμβαθυνουμε τοσο στα κειμενα καταλαβα το ποσο καλα ραφιναρισμενα περνα τα μηνυματα του ο συγγραφεας και αυτο πραγματικα με συγκλονισε. Αυτο που βρισκω ακρως αχρηστο οχι επειδη δεν τα καταφερνω αλλα επειδη πραγματικα ειναι αχρηστο ειναι τα Λατινικα, ενα μαθημα βασισμενο σε μια νεκρη γλωσσα που δεν εχει καμια σχεση με την δικη μας ποιος ο λογος να εξεταζεται και ιδιως να δινεται και πανελλαδικως..;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demetr

Νεοφερμένος

Ο demetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
παιδια να μιλησουμε σοβαρα λιγο ξεφευγοντας απο το πεισμα που μας εχει πιασει να ανδειχθουμε τωρα...μη συγκρινουμε τις θετικες επιστημες με τις θεωρητικες.ειχα την εντυπωση οτι χρησιμοτητα εννοουσαμε πραγματικα χρησιμα πραγματα.πραγματικα χρησιμο ειναι το πως θα ζεσταθεις,το πως θα φτιαξεις τα πλαστικα πραγματα που χρησιμοποιεις καθημερινα,και πολλα αλλα που απαιτουν πετρελαιο (χημεια).πραγματικα χρησιμο ειναι το πως θα εξοιχνιασεις εγκληματα για να συλλαβεις τους εγκληματιες και να αποτρεψεις αλλα παρομοια..και για αυτο χρειαζεται η εγκληματολογια (μαθηματικα)..το πως θα θεραπευσεις ασθενεις..και για αυτο χρειαζεται η ιατρικη (βιολογια και χημεια)...οχι ο πως θα γραψεις ενα ωραιο κειμενο!

Τον αρχιμηδη θα τον θυμουνται ολοι οταν ο Αισχυλος θα εχει ξεχαστει,γιατι οι γλωσσες πεθαινουν ενω οι μαθηματικες αληθειες ειναι παντοτινες.Η αθανασια ισως να ειναι μια λεξη ανοητη,αλλα αν σημαινει κατι,αυτο το διεκδικει περισσοτερο απο τον καθενα ο μαθηματικος
ΓΚ.Χ.ΧΑΡΝΤΥ
Η απολογια ενος μαθηματικου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
παιδια να μιλησουμε σοβαρα λιγο ξεφευγοντας απο το πεισμα που μας εχει πιασει να ανδειχθουμε τωρα...μη συγκρινουμε τις θετικες επιστημες με τις θεωρητικες.ειχα την εντυπωση οτι χρησιμοτητα εννοουσαμε πραγματικα χρησιμα πραγματα.πραγματικα χρησιμο ειναι το πως θα ζεσταθεις,το πως θα φτιαξεις τα πλαστικα πραγματα που χρησιμοποιεις καθημερινα,και πολλα αλλα που απαιτουν πετρελαιο (χημεια).πραγματικα χρησιμο ειναι το πως θα εξοιχνιασεις εγκληματα για να συλλαβεις τους εγκληματιες και να αποτρεψεις αλλα παρομοια..και για αυτο χρειαζεται η εγκληματολογια (μαθηματικα)..το πως θα θεραπευσεις ασθενεις..και για αυτο χρειαζεται η ιατρικη (βιολογια και χημεια)...οχι ο πως θα γραψεις ενα ωραιο κειμενο!
συγνωμη αλλα θεωρεις ανουσιο το να ξερει κανεις να γραφει ενα κειμενο;;;; γιατι αν το παμε ετσι εκεινος δεν θα ξερει ουτε να μιλαει και να εκφερει αποψη. Συνεπως θα τον εκμεταλλευονται θα του πασαρουν ιδεες που επειδη θα τις εχουν φερει στα μετρα του θα του ειναι αρεστες κ.ο.κ Γιατι νομιζεις οτι εχουν διακριθει τοσοι λογοτεχνες και ποιητες; Για την σπουδαια ικανοτητα να μπορουν να βλεπουν πισω απο τις λεξεις. Αν καποιος δεν ειναι σε θεση να μπορει να επεξεργαστει την ιδια του τη γλωσσα δεν πιστευω οτι θα εχει καλυτερη τυχη με την αφομοιωση των μαθηματικων ή της χημειας που εθιξες παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
παιδια να μιλησουμε σοβαρα λιγο ξεφευγοντας απο το πεισμα που μας εχει πιασει να ανδειχθουμε τωρα...μη συγκρινουμε τις θετικες επιστημες με τις θεωρητικες.ειχα την εντυπωση οτι χρησιμοτητα εννοουσαμε πραγματικα χρησιμα πραγματα.πραγματικα χρησιμο ειναι το πως θα ζεσταθεις,το πως θα φτιαξεις τα πλαστικα πραγματα που χρησιμοποιεις καθημερινα,και πολλα αλλα που απαιτουν πετρελαιο (χημεια).πραγματικα χρησιμο ειναι το πως θα εξοιχνιασεις εγκληματα για να συλλαβεις τους εγκληματιες και να αποτρεψεις αλλα παρομοια..και για αυτο χρειαζεται η εγκληματολογια (μαθηματικα)..το πως θα θεραπευσεις ασθενεις..και για αυτο χρειαζεται η ιατρικη (βιολογια και χημεια)...οχι ο πως θα γραψεις ενα ωραιο κειμενο!

Συμφωνω στο ότι τα μαθηματικά είναι η βάση για τις περισσοτερες επιστημες και πραγματικα χρησιμα, αλλα δεν μπορεις να απαξιωνεις ετσι τις θεωρητικες επιστημες! Καταρχην ειναι δυο πραγματα που δεν συγκρινονται, δεν γινεται να συγκρινεις δυο επιστημες γενικα, οποιεσδηποτε. Καθε επιστημη εχει το δικο της σκοπο, τις δικες της βάσεις και το δικό της ρόλο στην κοινωνία. Δεν μπορεις να ακυρωνεις τα αρχαια επειδη η χημεια σε βοηθαει να ζεσταθεις! Ειναι σαν να με ρωτας τι ειναι πιο πολύ, ένα κιλό ή ένα δευτερόλεπτο. Μπορει για να γραψω αυτο το μηνυμα να χρησιμοποιησα το δυαδικο συστημα, αλλα οπως εσυ εδωσες εμφαση στα μεσα που χρησιμοποιησα για να φτασω στο μηνυμα, εγω δινω στο ιδιο το μηνυμα: Γραφω ΕΛΛΗΝΙΚΑ, τα οποια ειναι βασισμενα στα ΑΡΧΑΙΑ. Κατ' επέκταση γράφω αρχαία. Θεωρω πολύ πιο σημαντικο το να μπορεις να συζητησεις σωστα και να μπορεις να υποστηριξεις σωστα την γνωμη σου σε μία συητηση, να χρησιμοποιείς σωστά την γλώσσα σου δηλαδη), από το να μπορεις να λυσεις μια ασκηση μαθηματικων γ λυκειου. Και προς θεού, τα αρχαία είναι καθε αλλο παρά μία ''νεκρή γλώσσα''. Οπως δεν ειναι και μια ξενη γλώσσα. Είναι η γλώσσα ΣΟΥ, με την μορφή που είχε μερικά χρόνια πριν.
Όταν μαθαίνω αρχαία, δεν μαθαίνω απλά μία ακόμα γλώσσα, ούτε φυσικα τα αρχαια στα σχολεία εξυπηρετούν αυτο τον σκοπο. Τα αρχαία κρύβουν εναν ολόκληρο πολιτισμό από πίσω, πάνω στον οποίο δημιουργήθηκαν και εξελίχθικαν οι περισσοτερες θετικες και θεωρητικες επιστημες. Θεωρώ απαραδεκτο και ανεπίτρεπτο να ενδιαφέρονται οι ξένοι για τον πολιτισμό και την γλώσσα μας, παραπάνω απ'ότι ενδιαφερόμαστε εμείς οι ίδιοι!

Τωρα για την λογοτεχνία, νομίζω πως ο σκοπός της είναι προφανής. Δεν είναι να μάθουμε να αναλύουμε κείμενα, ούτε να καταλαβουμε τι θελει να πει ο ποιητής. Όπως είπε και η Δαλιδά, ''...η λογοτεχνία είναι φαντασία, είναι σκεψη, είναι άποψη...''. Σκοπός της είναι να σε εξοικειώσει εσένα, το παιδί, με την λογοτεχνια. Είναι η πρώτη σου επαφή μαζι της γενικά, και αυτη η πρώτη επαφή είναι πολυ σημαντική.

Όσον αφορά τα παραδείγματα που ανέφερες (υγεία, ασφάλεια, στέγη κλπ), αυτες είναι οι βασικες ανάγκες του ανθρώπου, που ναι, καλύπτονται με την βοηθεια της χημείας και των μαθηματικών. Δεν μπορεις να στηριζεσαι μονο σε αυτες όμως, γιατι περα από αυτες υπάρχουν κι άλλες, δευτερεύουσες μεν αλλά εξίσου σημαντικές. Μην μορφώνεσαι ποτέ, γιατι δεν σου καλύπτει καποια από τις βασικές σου ανάγκες. Μην μάθεις ποτε να γραφεις. Ετσι κι αλλιως γραψεις δεν γράψεις, ζεστασιά θα έχεις αφού υπάρχει η χημεία. Μην ασχοληθείς ποτέ σου με την ιστορια (το παρελθον σου δηλαδη), αφου ετσι κι αλλιως ξερεις δεν ξερεις το ιδιο κανει -ασφάλεια θα έχεις, αφού υπάρχουν τα μαθηματικά.

Τελος παντων,φλυαρισα παλι,αυτό που θελω να πώ είναι ότι δεν μπορεις να συγκρίνεις δύο επιστήμες μεταξύ τους. Καθεμία εξυπηρετεί το δικό της σκοπό και έχει τον δικό της ρόλο. Όπως είναι αδύνατο να πεις τι είναι πιο μεγαλο, το κιλο ή το δευτερόλεπτο, ετσι είναι αδύνατο να πεις ποιά επιστήμη είναι πιο σημαντική στην ζωή, τα μαθηματικά ή τα αρχαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αυτο που βρισκω ακρως αχρηστο οχι επειδη δεν τα καταφερνω αλλα επειδη πραγματικα ειναι αχρηστο ειναι τα Λατινικα, ενα μαθημα βασισμενο σε μια νεκρη γλωσσα που δεν εχει καμια σχεση με την δικη μας ποιος ο λογος να εξεταζεται και ιδιως να δινεται και πανελλαδικως..;;;;

Το αστείο της υπόθεσης είναι, πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα ίδια επιχειρήματα για την χρησιμότητα των λατινικών, με αυτά που χρησιμοποιούν όσοι υποστηρίζουν τ' αρχαία. Σχεδόν όλοι οι Έλληνες μαθητές μιλάνε Αγγλικά, μάλιστα οι περισσότεροι μιλάνε και άλλες ακόμα ξένες γλώσσες. Αυτές στηρίχθηκαν και στα λατινικά! :P:P Άλλωστε, και η λέξη forum λατινική είναι, πως θα ήταν η ζωή σου ολοκληρωμένη αν δεν μάθαινες αυτά τα σημαντικά πράγματα(;).

Η ειρωνία οφείλεται στο
Τωρα αναφορικα με τα αλλα μαθηματα δεν τιθεται θεμα για την σημασια των αρχαιων ( χρησιμοποησα το ρημα "τιθεται" που προερχεται απο το ρημα τιθημι των αρχαιων ελληνικων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Το αστείο της υπόθεσης είναι, πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα ίδια επιχειρήματα για την χρησιμότητα των λατινικών, με αυτά που χρησιμοποιούν όσοι υποστηρίζουν τ' αρχαία. Σχεδόν όλοι οι Έλληνες μαθητές μιλάνε Αγγλικά, μάλιστα οι περισσότεροι μιλάνε και άλλες ακόμα ξένες γλώσσες. Αυτές στηρίχθηκαν και στα λατινικά! :P:P Άλλωστε, και η λέξη forum λατινική είναι, πως θα ήταν η ζωή σου ολοκληρωμένη αν δεν μάθαινες αυτά τα σημαντικά πράγματα(;).

Η ειρωνία οφείλεται στο

Ναι αλλα τα Λατινικα ειναι μια πλεον ''νεκρη γλώσσα'', ενω τα αρχαια καθε αλλο παρα νεκρη ειναι! Ειναι η ιδια γλωσσα που χρησιμοποιεις τωρα, με την μορφη που ειχε πριν μερικα χρονια! Αν κανει καποιος μια αναλυση το κειμενο σου τωρα, θα βρει οτι πανω απο τα 5/6 των λεξεων που χρησιμοποιησες προηλθαν αναλλοιωτες απο τα αρχαια ελληνικα! Τα λατινικα δεν σε βοηθανε στα αγγλικα, ουτε στα ιταλικα, ακριβως γιατι ειναι πλεον ''νεκρα''.
Αν και κανεις απο εμας δεν ειπε οτι τα λατινικα δεν ειναι χρησιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top