[2013-2014] Αλλαγές στο Λύκειο από Σεπτέμβρη

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Πριν από λίγο διάβασα ένα άρθρο σε ένα σάιτ που αφορά ένα νέο σχέδιο στον χώρο της παιδείας.Σύμφωνα με αυτό λοιπόν καταργούνται οι κατευθύνσεις της Β' Λυκείου και στην θέση τους εμφανίζονται οι κύκλοι(1ος, 2ος και 3ος κύκλος). Θα ήθελα να διαβάσετε και εσείς λίγο το άρθρο στο παρακάτω λινκ και να μου πείτε την γνώμη σας καθώς και να με διαφωτίσετε λίγο γιατί έχω ψιλομπερδευτεί.:(
Δεν έχουν τι να κάνουν μου φαίνεται αυτοί στο Υπουργείο Παιδείας και κάνουν την εκπαίδευση ακόμα πιο χάλια απ'οτι είναι....:mpinelik::rant:

Link: https://www.madata.gr/epikairotita/social/266252.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΤΖΟΥΚΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΤΖΟΥΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Τι πραγματα ειναι αυτα ?
δεν θα υπαρχουν ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Πριν από λίγο διάβασα ένα άρθρο σε ένα σάιτ που αφορά ένα νέο σχέδιο στον χώρο της παιδείας.Σύμφωνα με αυτό λοιπόν καταργούνται οι κατευθύνσεις της Β' Λυκείου και στην θέση τους εμφανίζονται οι κύκλοι(1ος, 2ος και 3ος κύκλος). Θα ήθελα να διαβάσετε και εσείς λίγο το άρθρο στο παρακάτω λινκ και να μου πείτε την γνώμη σας καθώς και να με διαφωτίσετε λίγο γιατί έχω ψιλομπερδευτεί.:(
Δεν έχουν τι να κάνουν μου φαίνεται αυτοί στο Υπουργείο Παιδείας και κάνουν την εκπαίδευση ακόμα πιο χάλια απ'οτι είναι....:mpinelik::rant:

Link: https://www.madata.gr/epikairotita/social/266252.html

Εντάξει άθλιο δεν το λες ... Ίσως το γεγονός στο οτι Β Λυκείου θα κάνουν μόνο Γενικής παιδείας να ακούγεται κάπως .. Συνεπώς και τα "αναγκαστικά" φροντηστήρια της Β καταργούνται .. Βέβαια άμα δεν ακούσεις επίσημη ανακοίνωση μην αγχώνεσαι .. Θυμάμαι απο όταν εγώ ακόμα ήμουν 5η δημοτικού άκουγα πως θα βάλουν εξετάσεις στη 6η για να περνάμε γυμνάσιο (@@) , στις 2η γυμνασίου άρχισαν να παίζουν ΟΛΑ τα σχέδια που υποτίθεται θα πιάναν τη γενιά του 96 (τι για κατευθείαν εισαγωγή στα πανεπιστήμια με εξετάσεις ακουσα , τι εξετάσεις πανελληνιες στη Β , τι ότι θα μετράει βαθμός Β και Γ λυκείου με όλα τα μαθηματα ) - και τελικά μάντεψε με πιο σύστημα θα εισαχθώ στο πανεπιστήμιο - , πολλά έχουν υπωθεί κατα καιρούς μην πιστεύεις ότι διαβάζεις και ότι ακούγεται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Γιατί πιο χάλια; Β λυκείου όπως και να 'χει οι κατευθύνσεις (μιλώ για θετική μόνο που ξέρω) απείχαν ως προς την ύλη των πανελληνίων.

Για πανελλήνιες δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά από το link,αλλά θα δίνονται μόνο τα μαθήματα των κύκλων; (Μάλλον αυτό μιας και καταργείται βιολογία,φυσική κλπ). Πανέμορφα αν γίνει αυτό.

Απ' ότι φαίνεται η Γ λυκείου γίνεται λίγο πιο ρεαλιστική. Κανένας δεν έδινε και πιο πριν σημασία στα μαθήματα γενικής. Αλλά είναι ακόμα πολύ νωρίς, μπορεί να αλλάξουν μερικά στο σχέδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Εντάξει, υπάρχουν κάποια στοιχεία τα οποία είναι ΠΟΛΥ χαλια, υπάρχουν όμως και θετικά..
Ένα από τα θετικά είναι ότι προστίθεται η 2η ξένη γλώσσα στην Α' Λυκείου..(κατά την γνώμη μου τουλάχιστον)

Τώρα όσο για τους κύκλους, ο 2ος που έχει ανάμειξη τεχνολογικών επιστημών και επιστημών υγείας, είναι πολύ ΚΑΚΟ. Γιατί κάποιος που θα θέλει να πάει για ιατρική πχ, θα είναι αναγκασμένος να διαβάζει και επιστήμη υπολογιστών :worry: Κακό...

Άλλο ένα υπέρ στην Γ', είναι ότι μειώνονται τα μαθήματα γενικής παιδείας! (ευτυχώς, ήταν κουραστικά για κάποιον που έδινε πανελλήνιες)

Και πάλι όμως, από όποια πλευρά και να το δω, δεν με εντυπωσιάζουν οι αλλαγές, το κάνουν επιπλέον κουραστικό από ότι είναι.. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Γιατί πιο χάλια; Β λυκείου όπως και να 'χει οι κατευθύνσεις (μιλώ για θετική μόνο που ξέρω) απείχαν ως προς την ύλη των πανελληνίων.

Για πανελλήνιες δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά από το link,αλλά θα δίνονται μόνο τα μαθήματα των κύκλων; (Μάλλον αυτό μιας και καταργείται βιολογία,φυσική κλπ). Πανέμορφα αν γίνει αυτό.

Απ' ότι φαίνεται η Γ λυκείου γίνεται λίγο πιο ρεαλιστική. Κανένας δεν έδινε και πιο πριν σημασία στα μαθήματα γενικής. Αλλά είναι ακόμα πολύ νωρίς, μπορεί να αλλάξουν μερικά στο σχέδιο.

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ . 4 μαθηματα Γεν Παιδ δεν ειναι τίποτα . το ότι δίνεται έμφαση στους κύκλους και στα μαθηματά τους με σωστή δουλειά θα μπορούσε να αποτρέψει και απο πολύ φτωχικά νοικοκυριά ακόμα και τα φροντιστήρια . Σου δίνει τη δυνατότητα να επικεντρωθείς σε αυτό που θες . Εμένα προσωπικά έτσι όπως παρουσιάζεται μου φαίνεται αρκετά καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Το διάβασα και στην αλφαβητα

Μην μπερδεύεσαι, οι κύκλοι δεν είναι στη Β λυκείου, αλλά στη Γ. Η Β όπως λέει μετατρέπεται σε μια "γενικής παιδείας" τάξη, καταργούν τις κατευθύνσεις και μειώνονται οι ώρες διδασκαλίας σε 33 τη βδομάδα.

Στη Γ λυκείου οι ώρες γίνονται 20 ????????????

Στην δε Α λυκείου αυξάνουν τις ώρες. Δηλαδή όσο προχωράς στο λύκειο μειώνονται οι ώρες.

- Δε συμφωνώ με την απότομη αλλαγή. Θα μπορούσε να έχει ανακοινωθεί νωρίτερα.
- Δεν καταλαβαίνω την εμμονή με την κοινωνιολογία, ένα τόσο κακογραμμένο βιβλίο. Και πολιτειακή παιδεία; όχι πολιτική αλλά πολιτειακή, δηλαδή σχετικά με το πολίτευμα; αυτό αυτόνομο μάθημα ;
- Τα θρησκευτικά καλώς βγαίνουν από τη Γ.

Γενικά, για τη Β λυκείου, δεν μου φαίνεται κακό που καταργούν τις κατευθύνσεις. Για τη θεωρητική που γνωρίζω :
η φιλοσοφία ήταν άκυρη για τη Γ ως μάθημα κατεύθυνσης, τα αρχαία ήταν γενικά και αόριστα. Μόνο τα λατινικά χάνονται αλλά δεν πιστεύω ότι είναι τόσο δύσκολα για 1 χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
τι να πω ρε παιδιά...:(μακάρι να είναι όπως τα λέτε...πάντως λένε συχνά-πυκνά διάφορα για αλλαγές στις πανελλήνιες και γενικά στο λύκειο αλλά μέχρι σήμερα τίποτα δεν έχω δει να εφαρμόζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Τώρα όσο για τους κύκλους, ο 2ος που έχει ανάμειξη τεχνολογικών επιστημών και επιστημών υγείας, είναι πολύ ΚΑΚΟ. Γιατί κάποιος που θα θέλει να πάει για ιατρική πχ, θα είναι αναγκασμένος να διαβάζει και επιστήμη υπολογιστών :worry: Κακό...

Σιγά τα ωά. Μ αυτήν την λογική την θετική έπρεπε να την κάνουμε μόνο βιολογία, φυσική και χημεία, γιατί τα μαθηματικά δεν απασχολούν τις ιατρικές σχολές! :P Άλλωστε το σχολείο δεν θα έπρεπε να σου μαθαίνει μόνο το αντικείμενο που σ' ενδιαφέρει. Καλό είναι που συγχωνεύονται. Εμένα δεν θα με χαλούσε να έκανα και ΑΕΠΠ φέτος. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
τι να πω ρε παιδιά...:(μακάρι να είναι όπως τα λέτε...πάντως λένε συχνά-πυκνά διάφορα για αλλαγές στις πανελλήνιες και γενικά στο λύκειο αλλά μέχρι σήμερα τίποτα δεν έχω δει να εφαρμόζεται...

Πιστεψε με, και θα αργήσεις να δεις κάτι από αυτά να εφαρμόζονται... Και πολλές φορές, όλο λένε, και δεν κάνουν τίποτα! Οπότε, ηρεμίααα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ετσι οπως τα βλεπω με μια πρωτη προχειρη και πολυ τσαπατσουλικη αναγνωση δεν μοιαζουν τοσο ασχημα :hmm:

γρεγ ακομα και στις επιστημες υγειας τα μαθηματικα παιζουν πολυ μεγαλο ρολο! δεν ξερω αν γινεται στην ιατρικη αυτη καθ αυτη αλλα σε επιστημες οπως πχ η βιοχημεια παιζουν εναν πολυ σπουδαιο ρολο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Μην το παιρνετε τοις μετρητοις, αν δεν είναι ράδιο αρβύλα, το πιθανότερο είναι αυτα τα μέτρα να αρχίσουν να εφαρμόζονται κατα τα επόμενα χρόνια και μάλλον τροποποιημένα. Κάθε χρονιά επι μια δεκαετία ακούμε για το νέο τύπο λυκείου, για αλλαγες στον τρόπο εισαγωγής στη τριτοβάθμια αλλά τίποτα σοβαρό δεν έχει γίνει. Οπότε κρατήστε και μικρό καλάθι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Καταργείτε η φυσική γεν.; Κακοοοοοοοοο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ετσι οπως τα βλεπω με μια πρωτη προχειρη και πολυ τσαπατσουλικη αναγνωση δεν μοιαζουν τοσο ασχημα :hmm:

γρεγ ακομα και στις επιστημες υγειας τα μαθηματικα παιζουν πολυ μεγαλο ρολο! δεν ξερω αν γινεται στην ιατρικη αυτη καθ αυτη αλλα σε επιστημες οπως πχ η βιοχημεια παιζουν εναν πολυ σπουδαιο ρολο:)

Μόνο που η βιοχημεία δεν νομίζω να είναι επιστήμη υγείας, αφού η βιολογία και η χημεία είναι θετικές...
Αλλά ναι, πολύ ωραίο πρόγραμμα, μακάρι να χαμε τόσες λίγες ώρες γενικής φέτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Μόνο που η βιοχημεία δεν νομίζω να είναι επιστήμη υγείας, αφού η βιολογία και η χημεία είναι θετικές...
Αλλά ναι, πολύ ωραίο πρόγραμμα, μακάρι να χαμε τόσες λίγες ώρες γενικής φέτος!

Πάντως αν ισχύει το 20 ώρες τη βδομάδα στη Γ' , that's great και μην παραπονιέστε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
εγώ έχω τις απάλευτες 31 ώρες χα0αχ0χα0χα0.
Πάντως, οι ώρες του σχολείου είναι ελάχιστες, ας μην γελιόμαστε. Απλά το σχολείο προσφέρει λίγα εφόδια για τις πανελλήνιες που μας νοιάζουν, γι αυτό και παραπονιόμασταν που πηγαίναμε σχολείο (γιατί πλέον... :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
εγώ έχω τις απάλευτες 31 ώρες χα0αχ0χα0χα0.
Πάντως, οι ώρες του σχολείου είναι ελάχιστες, ας μην γελιόμαστε. Απλά το σχολείο προσφέρει λίγα εφόδια για τις πανελλήνιες που μας νοιάζουν, γι αυτό και παραπονιόμασταν που πηγαίναμε σχολείο (γιατί πλέον... :P)

Όπως και να έχει ειναι πολλές ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Πιστεψε με, και θα αργήσεις να δεις κάτι από αυτά να εφαρμόζονται... Και πολλές φορές, όλο λένε, και δεν κάνουν τίποτα! Οπότε, ηρεμίααα :)

:yes: ωωω ναιι!!δεν νομίζω όμως να επιρρεάζει καθόλου αυτό το σύστημα την εισαγωγή σε πανεπιστήμια έτσι;;;Για παράδειγμα, αρχιτεκτονική που θέλω, θα ακολουθήσω τον 2ο κύκλο σε περίπτωση που εφαρμοστεί το σχέδιο;..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Για ποιο λόγο να κάνει κάποιος χημεία,βιολογία όταν δεν τον ενδιαφέρουν οι επιστήμες υγείας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Μόνο που η βιοχημεία δεν νομίζω να είναι επιστήμη υγείας, αφού η βιολογία και η χημεία είναι θετικές...
Αλλά ναι, πολύ ωραίο πρόγραμμα, μακάρι να χαμε τόσες λίγες ώρες γενικής φέτος!

Η σχολη της βιοχημεια ειναι στο 3ο πεδιο (επιστημες υγειας).

επιπλεον η βιοχημεια εχει πολυ μεγαλη εφαρμογη στον τομεα της υγειας (αν δεις εχουμε και κοινα μαθηματα με την ιατρικη αλλα επισης και πολλα μας μαθηματα εχουν κλινικη εφαρμογη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top