ΗΜΜΥ vs ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
κοιτα εγω προσωπικα δεν μπηκα ημμυ γιατι ολοι εκει μεσα νομιζετε οτι ειστε οι καλυτεροι επιστημονες τησ ελλαδασ ..εχω ακουσει μαλιστα απο ημμυτη οτι κανετε καλυτερα μαθηματικα απο εμασ χωρις να ξερετε καν τι σημαινει πραγματικη η μιγαδικη αναλυση ..φιλε μου στους ημμυ μπηκες μαζι με αλλουσ 1000 ημμυτεσ καθε χρονο ...δεν εισαι στη NASA ..βλεπω τ σεμφε vs ημμυ πιο προκλιτικο θεμα χχχααχ

1ον Η μιγαδικη αναλυση δεν ηταν στην υλη που εχω διδαχθει εγω και εσυ, και η γνωση για την υπαρξη της δεν εχει να λεει κατι (Ασχετα οτι γνωριζω την υπαρξη της, και υπαρχει σχετικο μαθημα στους ΗΜΜΥ)

2ον Δεν υποστηριξα οτι μπηκα στην ΝΑΣΑ

Απο την αλλη πλευρα, ακουω οτι οι ΣΕΜΦιτες ειναι μια σχολη στην οποια κωλοβαρανε οι φοιτητες, και στην τελικη δε ξερεις τι βγαινεις, Ουτε φυσικος ουτε μαθηματικος.

προκλητικο*

ναι στο απλα ευκολη ημουν υπερβολικος ..αλλα επειδη ειχα κ εγω αυτο τ ερωτημα ''να παω ημμυ η σεμφε '' εψαξα 3 χρονια κ ακομα κ μαθητες των ημμυ μου ειπαν οτι η σεμφε κανει πλ πιο δυσκολα μαθηματικα κ φυσικες κ πως γενικα ειναι πιο δυσκολη ..οταν μπω θα σ πω γιατι κ ενασ παρα πλ καλος μ φιλος μπηκε ημμυ φετοσ οποτε θα συγκρινουμε πιο ουσιαστικα...επισησ σε παρακαλω μην χρησιμοποιεισ ειρωνικο ηφος απλα επειδη εχεισ τ pc μπροστα σ ..προσπαθησε οπωσ κανω κ εγω να μεινεισ ηρεμος :P
1ον Ο φιλος σου μπορει να ειναι πιο εξυπνος και να του φανει πιο ευκολη η σχολη ενω εσυ πιο χαζος και να σου φανει πιο δυσκολη (ή το αντιστροφο). Η συγκριση δεν θα ειναι αντικειμενικη.

2ον Λογικο να εχετε πιο πολλα μαθηματικα. Αλλα γενικοτερα η σχολη σας απο αυτα που ακουω δεν ειναι πιο δυσκολη απο το ΗΜΜΥ για κανεναν λογο. Θα ηθελα να δω τον Γιωργο να εκφερει αποψη ^_^.

3ον ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ > ΣΕΜΦΕ σε δυσκολια με το ιδιο σκεπτικο (πραγμα που νομιζω οτι ισχυει κιολας)

4ον Επιπλεον πρεπει να μετρησεις ως παραγοντα το γεγονος οτι στο ΣΕΜΦΕ μπαινει και καποιος με 16, ενω στο ΗΜΜΥ με 19. Αλλιως ειναι να φαινονται σε καποιον αριστο τα μαθηματα ΠΑΛΟΥΚΙΑ και αλλιως σε καποιον μετριο. (Ασφαλως υπαρχουν και στο σεμφε αριστοι, ομως υπαρχουν και πολλοι μετριοι που υπερβαλλουν στην δυσκολια της)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
κοιτα εγω δεν εγραψα πανελληνιες κ ειπα ααα ωραια εγραψα 19.000 κ θα μπω ημμυ..καταρχας απο 3η γυμνασιου αρχισα να ψαχνω την σεμφε ..ρωτησα καθηγητες ακομα κ του τμηματος σασ κ εμαθα πολλα ..οσο για το αν βγαινεις μαθηματικος η φυσικος μαλλον μονο εσυ δν τ ξερεισ μιασ κ παιρνεισ στ 3 ετος κατευθυνση κ τοτε επιλεγεισ τι απο τα δυο θες να βγεις ...οσο για το 1 μπορει να μην ξερω τι ειναι εχω ομως ακουσει οτι ειναι παρα πλ σημαντικο μαθημα κ ενα μεγαααααλο κομματο στ μαθηματικο τ οποιο εσεισ αγνοειται ...αλλο επιπεδο μαθηματικων εσεισ αλλο εμεισ ..αλλωστε τ λεει κ τ ονομα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Κάτι άσχετο... Οταν τελειώνει κάποιος ΣΕΜΦΕ και θέλει να εργαστεί ως καθηγητής, διορίζεται ως μαθηματικός ή ως φυσικός;
Εχω ακούσει απο γνωστους οτι η ΣΕΜΦΕ είναι ενα τμήμα που κάνεις λίγο απ' όλα. Δεν εστιάζεις κάπου. Λίγα μαθηματικά, λίγη φυσική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Κάτι άσχετο... Οταν τελειώνει κάποιος ΣΕΜΦΕ και θέλει να εργαστεί ως καθηγητής, διορίζεται ως μαθηματικός ή ως φυσικός;
Εχω ακούσει απο γνωστους οτι η ΣΕΜΦΕ είναι ενα τμήμα που κάνεις λίγο απ' όλα. Δεν εστιάζεις κάπου. Λίγα μαθηματικά, λίγη φυσική...
οχι..στα πρωτα δυο χρονια παιρνεισ βασικεσ γνωσεις μαθηματικων,φυσικησ κ πληροφορικης κ μηχανικης ..στ 3 ετος ομωσ παιρνεισ κατευθυνση κ εκει διαλεγεις αν θεσ να γινεισ φυσικοσ (κανεισ μονο φυσικη ) η μαθηματικοσ ( μονο μαθηματικα ) ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
κοιτα εγω δεν εγραψα πανελληνιες κ ειπα ααα ωραια εγραψα 19.000 κ θα μπω ημμυ..καταρχας απο 3η γυμνασιου αρχισα να ψαχνω την σεμφε ..ρωτησα καθηγητες ακομα κ του τμηματος σασ κ εμαθα πολλα ..οσο για το αν βγαινεις μαθηματικος η φυσικος μαλλον μονο εσυ δν τ ξερεισ μιασ κ παιρνεισ στ 3 ετος κατευθυνση κ τοτε επιλεγεισ τι απο τα δυο θες να βγεις ...οσο για το 1 μπορει να μην ξερω τι ειναι εχω ομως ακουσει οτι ειναι παρα πλ σημαντικο μαθημα κ ενα μεγαααααλο κομματο στ μαθηματικο τ οποιο εσεισ αγνοειται ...αλλο επιπεδο μαθηματικων εσεισ αλλο εμεισ ..αλλωστε τ λεει κ τ ονομα ..

Τι εμαθες ακριβως, γιατι αυτα που μεταφερεις ειναι ακριβως τα αντιθετα απο αυτα που εχω μαθει εγω. Ναι ρε παιδι μου κανετε περισσοτερα μαθηματικα. Χαιρω πολυ. Η σχολη σου ειναι 50% μαθηματικα 50% φυσικη. Εμενα ειναι Ηλεκτρολογος μηχανικος και μηχανικος υπολογιστων. Γινεσαι μηχανικος υπολογιστων και ηλεκτρολογος μηχανικος. Επαγγελμα που δινει πολλες διεξοδους που απαιτουν πολλα μαθηματικα. Μαθαινεις οτι σου χρειαζεται. Δε μαθαινεις ολη την επιστημη των μαθηματικων. Και εσυ πιστεψε με δε θα μαθεις πολλους σημαντικους τομεις των μαθηματικων, και σε σχεση με τον σπουδαστη του Μαθηματικου θα εισαι σε χαμηλοτερο επιπεδο σε γνωσεις. Αλλα θα ξερεις πολυ περισσοτερη φυσικη απο αυτον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
3ον ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ > ΣΕΜΦΕ σε δυσκολια με το ιδιο σκεπτικο (πραγμα που νομιζω οτι ισχυει κιολας)

4ον Επιπλεον πρεπει να μετρησεις ως παραγοντα το γεγονος οτι στο ΣΕΜΦΕ μπαινει και καποιος με 16, ενω στο ΗΜΜΥ με 19. Αλλιως ειναι να φαινονται σε καποιον αριστο τα μαθηματα ΠΑΛΟΥΚΙΑ και αλλιως σε καποιον μετριο. (Ασφαλως υπαρχουν και στο σεμφε αριστοι, ομως υπαρχουν και πολλοι μετριοι που υπερβαλλουν στην δυσκολια της)
το μαθηματικο vs σεμφε ειναι αλλη ιστορια κ δεν ειναι του θεματος ...οσο για τ αλλο πρεπει να καταλαβεις οτι αυτα που κανεισ στ λυκειο δεν ειναι τιιιιιιιποτα ...και καποιοσ με 16.000 μια χαρα μπορει να παρακολουθησει κ να γινει 400 φορες καλυτεροσ απο εσενα κ μενα ..ολα στη σχολη φαινονται ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
1ον Ο φιλος σου μπορει να ειναι πιο εξυπνος και να του φανει πιο ευκολη η σχολη ενω εσυ πιο χαζος και να σου φανει πιο δυσκολη (ή το αντιστροφο). Η συγκριση δεν θα ειναι αντικειμενικη.

2ον Λογικο να εχετε πιο πολλα μαθηματικα. Αλλα γενικοτερα η σχολη σας απο αυτα που ακουω δεν ειναι πιο δυσκολη απο το ΗΜΜΥ για κανεναν λογο. Θα ηθελα να δω τον Γιωργο να εκφερει αποψη ^_^.

3ον ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ > ΣΕΜΦΕ σε δυσκολια με το ιδιο σκεπτικο (πραγμα που νομιζω οτι ισχυει κιολας)

4ον Επιπλεον πρεπει να μετρησεις ως παραγοντα το γεγονος οτι στο ΣΕΜΦΕ μπαινει και καποιος με 16, ενω στο ΗΜΜΥ με 19. Αλλιως ειναι να φαινονται σε καποιον αριστο τα μαθηματα ΠΑΛΟΥΚΙΑ και αλλιως σε καποιον μετριο. (Ασφαλως υπαρχουν και στο σεμφε αριστοι, ομως υπαρχουν και πολλοι μετριοι που υπερβαλλουν στην δυσκολια της)

για το 4ο θεμα ,να πω οτι η βαση δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την δυσκολια της σχολης. Το φυσικο Κρητης ΠΧ που μπορει να εχει 13 κατι βαση μπορει ευκολα να συναγωνιστει σε δυσκολια μια σχολη ημμυ. Ας μην καβαλαμε το καλαμι. Απο την στιγμη που μπηκες σε μια σχολη δεν εχει σημασια αν εβγαλες 13 ή 19999 μορια,απλα μενει στην ιστορια.Ειναι σαν να συγκρινετε τον βαθμο του απολυτηριου γυμνασιου και με βαση αυτο να λετε ποιος ειναι καλυτερος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Τι εμαθες ακριβως, γιατι αυτα που μεταφερεις ειναι ακριβως τα αντιθετα απο αυτα που εχω μαθει εγω. Ναι ρε παιδι μου κανετε περισσοτερα μαθηματικα. Χαιρω πολυ. Η σχολη σου ειναι 50% μαθηματικα 50% φυσικη. Εμενα ειναι Ηλεκτρολογος μηχανικος και μηχανικος υπολογιστων. Γινεσαι μηχανικος υπολογιστων και ηλεκτρολογος μηχανικος. Επαγγελμα που δινει πολλες διεξοδους που απαιτουν πολλα μαθηματικα. Μαθαινεις οτι σου χρειαζεται. Δε μαθαινεις ολη την επιστημη των μαθηματικων. Και εσυ πιστεψε με δε θα μαθεις πολλους σημαντικους τομεις των μαθηματικων, και σε σχεση με τον σπουδαστη του Μαθηματικου θα εισαι σε χαμηλοτερο επιπεδο σε γνωσεις. Αλλα θα ξερεις πολυ περισσοτερη φυσικη απο αυτον.
ξερεισ οτι τ τμημα applied mathematics & physics στην αμερικη εχει την 3 μεγαλυτερη ζητηση ? οποτε ασε αυτουσ που τ εχουν ψαξει να μιλανε ...εγω προσωπικα μαθηματικος θελω να γινω ( οχι καθηγητης ) οχι μηχανικοσ ...δεν κανω απλα πιο πολλα μαθηματικα ..αλλα εμβαθυνω περισσοτερο ..καταλαβε την διαφορα ..κ οπως σου ξαναειπα ασε τ μαθηματικο στην απεξω ..

Τι εμαθες ακριβως, γιατι αυτα που μεταφερεις ειναι ακριβως τα αντιθετα απο αυτα που εχω μαθει εγω.
δεν νομιζω να ξερεις κ πολλα μιασ και αγνοουσεσ οτι απο σεμφε διαλεγεις αν θες να γινεις μαθηματικοσ η φυσικος κατι που ειναι το πιο βασικο της σχολης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
για το 4ο θεμα ,να πω οτι η βαση δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την δυσκολια της σχολης. Το φυσικο Κρητης ΠΧ που μπορει να εχει 13 κατι βαση μπορει ευκολα να συναγωνιστει σε δυσκολια μια σχολη ημμυ. Ας μην καβαλαμε το καλαμι. Απο την στιγμη που μπηκες σε μια σχολη δεν εχει σημασια αν εβγαλες 13 ή 19999 μορια,απλα μενει στην ιστορια.Ειναι σαν να συγκρινετε τον βαθμο του απολυτηριου γυμνασιου και με βαση αυτο να λετε ποιος ειναι καλυτερος

Φυσικα και εχει σχεση.

Και φυσικα αλλιως αντιλαμβανονταν την δυσκολια οι συμμαθητες μου, και αλλιως εγω. Για μενα το 99% των ασκησεων ηταν ευκολες. Για εκεινους το 50% ηταν ευκολες.

Δεν ειναι θεμα καλαμιου, απλα γινετε λιγο αντικειμενικοι γιατι αυτα που διαβαζω ειναι γραφικα. Συμφωνω πως ισως το 17κ μορια με το 18κ μορια σε μερικα ατομα να μην εχει διαφορα. Αλλα το 15 με το 19 εχει τεραστια διαφορα. Δειχνει πολλα πραγματα για το ατομο. Οχι μονο ευφυια και μαθησιακη ικανοτητα, αλλα και πειθαρχια, οργανωση κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θα ηθελα να δω τον Γιωργο να εκφερει αποψη ^_^.
Η άποψή μου είναι να ξεκαβαλήσεις λίγο. Σε μια Σχολή μπήκες, δεν πήρες και Nobel.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
δεν νομιζω να ξερεις κ πολλα μιασ και αγνοουσεσ οτι απο σεμφε διαλεγεις αν θες να γινεις μαθηματικοσ η φυσικος κατι που ειναι το πιο βασικο της σχολης..

Προφανως και το γνωριζα. Αλλα δεν ηξερα οτι εχετε επαγγελματικα δικαιωματα σε αυτο. Τωρα μολις αφου εψαξα ειδα οτι προσφατα αποκτησατε

Η άποψή μου είναι να ξεκαβαλήσεις λίγο. Σε μια Σχολή μπήκες, δεν πήρες και Nobel.

Μη βγαινεις off - topic. Πες μας την αποψη σου απλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Φυσικα και εχει σχεση.

Και φυσικα αλλιως αντιλαμβανονταν την δυσκολια οι συμμαθητες μου, και αλλιως εγω. Για μενα το 99% των ασκησεων ηταν ευκολες. Για εκεινους το 50% ηταν ευκολες.

Δεν ειναι θεμα καλαμιου, απλα γινετε λιγο αντικειμενικοι γιατι αυτα που διαβαζω ειναι γραφικα. Συμφωνω πως ισως το 17κ μορια με το 18κ μορια σε μερικα ατομα να μην εχει διαφορα. Αλλα το 15 με το 19 εχει τεραστια διαφορα. Δειχνει πολλα πραγματα για το ατομο. Οχι μονο ευφυια και μαθησιακη ικανοτητα, αλλα και πειθαρχια, οργανωση κλπ κλπ
λες παπαριες.Γνωριζεις εσυ τι γινετε σε καθε οικογενια για να μπορεις να αποφανθεις για την μαθησιακη ικανοτητα καπιου? Για να γραψεις στις πανελληνιες περα απο διαβασμα χρειαζεσαι ψυχολογικη υποστηριξη απο την οικογενια , καθως και οικονομικη υποστηριξη , καθως χωρις φροντ δυσκολα γραφει κανεις.Επισης μπορει να ασχοληθει καποιος σοβαρα , αφου μπει στην σχολη δεν ειναι τελεσιδικο το γεγονος αφου εγραψε 13 δεν μπορει να βλετιωθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Φυσικα και εχει σχεση.

Και φυσικα αλλιως αντιλαμβανονταν την δυσκολια οι συμμαθητες μου, και αλλιως εγω. Για μενα το 99% των ασκησεων ηταν ευκολες. Για εκεινους το 50% ηταν ευκολες.
χαχαχααχχαχααχ ρε φιλε εισαι παρα πλ καβαλημενος σοβαρα ...δεν μαρεσει να προσβαλω κανεναν αλλα εσυ εισαι ξεχωριστη περιπτωση ..μεσα στη σχολη θα σ φυγει το κλαπετο με τα μυαλα που θα συναντησεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
λες παπαριες.Γνωριζεις εσυ τι γινετε σε καθε οικογενια για να μπορεις να αποφανθεις για την μαθησιακη ικανοτητα καπιου? Για να γραψεις στις πανελληνιες περα απο διαβασμα χρειαζεσαι ψυχολογικη υποστηριξη απο την οικογενια , καθως και οικονομικη υποστηριξη , καθως χωρις φροντ δυσκολα γραφει κανεις.Επισης μπορει να ασχοληθει καποιος σοβαρα , αφου μπει στην σχολη δεν ειναι τελεσιδικο το γεγονος αφου εγραψε 13 δεν μπορει να βλετιωθει

Δε μιλαω για τις εξαιρεσεις. Και ολοι ξερουμε αλλα δεν παραδεχομαστε οτι αυτες οι λιγες εξαιρεσεις αποτελουν δικαιολογια για ολους τους τεμπεληδες.

χαχαχααχχαχααχ ρε φιλε εισαι παρα πλ καβαλημενος σοβαρα ...δεν μαρεσει να προσβαλω κανεναν αλλα εσυ εισαι ξεχωριστη περιπτωση ..μεσα στη σχολη θα σ φυγει το κλαπετο με τα μυαλα που θα συναντησεις :P

Κοιτα φιλε μου. Υπαρχουν δυο ειδη ανθρωπων

1οι Οι υποκριτες
2οι Οι Πραγματιστες

Οι πρωτοι παριστανουν τους ταπεινους, τους καλους , και ολα οσα αγαπαει ο κοινωνικος περιγυρος, ενω οι δευτεροι απλα λενε την πραγματικοτητα, διχως να ενδιαφερονται για την αντιδραση του πληθους.

Αυτη που γραφω ειναι η πραγματικοτητα. Τι θες να σου πω στατιστικα; Μια στις 100 ασκησεις απο αυτες που μου εδινε το φροντιστηριο μου με δυσκολευε για αυτο και δε τις ελυνα, με εκραζε ο καθηγητης μου και μου ελεγε οτι θα πατωσω γιατι ειμαι αλαζονας και δε λυνω ασκησεις.

Ενω οι συμμαθητες μου εβρισκαν τις 50 απο τις εκατο ευκολες, τις 30 απο τις εκατο μετριες και τις 20 απο τις εκατο δυσκολες.
Ο ενας περασε μαθηματικο ο αλλος φυσικο και ο αλλος οικονομικο.

Αμα για την αναφορα αυτων με σκοπο να υποστηριξω τα επιχειρηματα μου ειμαι καβαλημενος, τοτε λυπαμαι αλλα εχετε πολυ λανθασμενη αντιληψη των πραγματων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Δε μιλαω για τις εξαιρεσεις. Και ολοι ξερουμε αλλα δεν παραδεχομαστε οτι αυτες οι λιγες εξαιρεσεις αποτελουν δικαιολογια για ολους τους τεμπεληδες.

δεν ζεις στην ελβετια πολλοι δυσκολευονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
δεν χρειαζεται μυαλο για να γραψεισ στισ πανελληνιεσ ημμυτη φιλε μ ..διαβασμα χρειαζεται .. το μυαλο φαινεται σε μαθηματικα αλλου επιπεδου (μαθηματικη εταιρια κτλ κτλ ) ..αμα διαβασεισ στις πανελληνιεσ γραφεις .. ακομα στη ζωη σ δεν εχεις κανει τπτ ...οπως σ ειπε κ ενασ φιλος πριν σε μια σχολη μπηκεσ ..σιγα τ πραγμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
δεν χρειαζεται μυαλο για να γραψεισ στισ πανελληνιεσ ημμυτη φιλε μ

Όπως έχω γράψει και αλλού σταματήστε πια να συνδέεται τις πανελλήνιες με το πανεπιστήμιο και τον πτυχιούχο επαγγελματία....Αίσχος πια....όταν θα πάτε για δουλειά δεν θα σας ρωτήσουν πόσο γράψατε στις πανελλήνιες αλλά θα κοιτάξουν εαν είστε καλοί επαγγελματίες....λίγο πραγματικότητα και επαφή με το περιβάλλον δεν βλάπτει
Αφορά τον Demlogic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Στο θεμα που κλειδωθηκε εγραψες αυτο.

Αλλα πιστεψε με στο ΗΜΜΥ ως δυσκολα μαθηματα δεν αναφερουν τα μαθηματικα. Εκει συνηθως χτυπανε τους καλυτερους βαθμους οι ΗΜΜΥτες.

Ο κολλητος μου μπηκε ΗΜΜΥ περυσι και μου ειπε οτι ειδικα στα μαθηματικα επειδη ο καθηγητης δεν ειναι ιδιαιτερα αυστηρος στη βαθμολογηση τα 10αρια μπαινουν αερα. Χαρακτηριστικο παραδειγμα ο ιδιος , υπολογιζε οτι εχει γραψει γυρω στο 7,5-8 αφου δεν τα ελυσε ολα και ξαφνικα βρεθηκε με ενα 10 και δεν το πιστευε. Μου εδειξε και PDF με βαθμολογιες και υπηρχαν παρα πολλα 10 και 9. Ενδεικτικα σου αναφερω οτι στη δικη μου σχολη κανεις δεν ειχε παρει 10 στο αντιστοιχο μαθημα (μεγαλυτερος βαθμος ενα μονο 9).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Στο θεμα που κλειδωθηκε εγραψες αυτο.



Ο κολλητος μου μπηκε ΗΜΜΥ περυσι και μου ειπε οτι ειδικα στα μαθηματικα επειδη ο καθηγητης δεν ειναι ιδιαιτερα αυστηρος στη βαθμολογηση τα 10αρια μπαινουν αερα. Χαρακτηριστικο παραδειγμα ο ιδιος , υπολογιζε οτι εχει γραψει γυρω στο 7,5-8 αφου δεν τα ελυσε ολα και ξαφνικα βρεθηκε με ενα 10 και δεν το πιστευε. Μου εδειξε και PDF με βαθμολογιες και υπηρχαν παρα πολλα 10 και 9. Ενδεικτικα σου αναφερω οτι στη δικη μου σχολη κανεις δεν ειχε παρει 10 στο αντιστοιχο μαθημα (μεγαλυτερος βαθμος ενα μονο 9).

Σε εμάς ένας καθηγητής μας έλεγε το 10 είναι μόνο του Θεού :D ο μεγαλύτερος βαθμός που έβαζε ήταν το 8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
δεν χρειαζεται μυαλο για να γραψεισ στισ πανελληνιεσ ημμυτη φιλε μ ..διαβασμα χρειαζεται .. το μυαλο φαινεται σε μαθηματικα αλλου επιπεδου (μαθηματικη εταιρια κτλ κτλ ) ..αμα διαβασεισ στις πανελληνιεσ γραφεις .. ακομα στη ζωη σ δεν εχεις κανει τπτ ...οπως σ ειπε κ ενασ φιλος πριν σε μια σχολη μπηκεσ ..σιγα τ πραγμα..
αλλα λεει η θεια μου αλλα ακουν τα αυτια μου. Δε μιλησα για μυαλο αλλα για μαθησιακες ικανοτητες. Ολοι εχουν μυαλο. Το θεμα ειναι πως λειτουργει αυτο. Ολοι εχουν ευφυιες. Αλλα η καθε μια ειναι διαφορετικη.

Δεν ειπα οτι δε χρειαζεται διαβασμα. Αλλα ξερω πολλα παιδακια που λιωσανε και δε καταφερανε και πολλα.
Τα ελυνα τα θεματα της μαθηματικης εταιρειας. Ε και;
Προασωπικα αν ηθελα να γινω μαθηματικος θα επελεγα μαθηματικο και οχι ΣΕΜΦΕ. Γενικα δεν ακουω καλα λογια για το εν λογο πανεπιστημιο αλλα δε μπορω να ξερω επι προσωπικου. Μαρεσει το γεγονος οτι ασχολειται με δυο επιστημες που με ενδιαφερουν πολυ, και δε προσκρουει στα στεγανα της μονοπλευρης εξειδικευσης στα μαθηματικα μονο ή το φυσικο.

Αυτα που λεω τα πολλαπλασιαζετε επι 10 και με εχετε βγαλει διαολο. Ελπιζω αυτοι που παρατηρουν το ποστ να μην βλεπουν και αυτοι υπο το πρισμα της προκαταληψης που παρατηρειτε εσεις, και με τοσο φανατισμο. Τι ακριβως προσπαθειτε να αποδειξετε; εγω δεν εχω προσβαλει κανεναν μεχρι στιγμης και ουδεποτε υποστηριξα οτι ειμαι ανωτερος, ή πιο εξυπνος. Συζητηση για τις σχολες κανουμε.

Όπως έχω γράψει και αλλού σταματήστε πια να συνδέεται τις πανελλήνιες με το πανεπιστήμιο και τον πτυχιούχο επαγγελματία....Αίσχος πια....όταν θα πάτε για δουλειά δεν θα σας ρωτήσουν πόσο γράψατε στις πανελλήνιες αλλά θα κοιτάξουν εαν είστε καλοί επαγγελματίες....λίγο πραγματικότητα και επαφή με το περιβάλλον δεν βλάπτει
Αφορά τον vikam18

Οσο για σενα φιλε μου τι να πω, προφανως και εχεις πολλα κομπλεξ και το παρατηρω συνεχεια σε αυτα που γραφεις. Αλλα αυτα δεν ειναι μεσα στο θεμα. Οποτε προσπαθησε να μη τα βγαζεις εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top