Απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Αν, λέω αν, κάνω εκείνη την ώρα κενό, θα μπορούσα άνετα να διαβάσω για την επόμενη ώρα ή στο τέλος τέλος να πάρω κανένα βιβλίο από το σπίτι μου και να περάσω έτσι ευχάριστα και εποικοδομητικά επαναλαμβάνω, το κενό μου...
Και στο μάθημα ίσως να γίνεται για λίγη ώρα παιδική χαρά, αλλά δεν είναι όλη την ώρα έτσι γιατί παραδίδει κανονικά αφού μας κάνει και σκάσουμε με κάποιο τρόπο. Και δε θα το χαρακτήριζα ούτε μεταφορικά κενό, γιατί τυχαίνει να έχει τη διαφορά ότι σ'αυτό το ''κενό'' εξεταζόμαστε στις παπαριές που μας λέει ο θεολόγος κάθε φορά και γράφουμε και διαγωνίσματα σ'αυτό το ''κενό'' και γράφουμε και εξετάσεις στο τέλος σε όλες αυτές τις σαχλαμάρες. Ok?:)

παιδιά, μιλάμε για ένα 45λεπτο την εβδομάδα, μέχρι να μπεις, να βγεις από την αίθουσα, να ανοίξεις τα βιβλία, χτυπάει κουδούνι... και αν περιμένεις να διαβάσεις στο σχολείο μες στην φασαρία, για την επόμενη ώρα, τι να πω?

κατά την γνώμη μου, είτε πάρεις απαλλαγή, είτε δεν πάρεις το ίδιο είναι. τόσο κακό για το τπτ.

και δλδ απ'ότι ξέρω οι περισσότεροι την ιστορία, τα θρησκευτικά και γενικά τα μαθήματα που δεν θα γράψουν στις πανελλήνιες, γραμμένα τα έχουν, ούτε που ανοίγουν βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
παιδιά, μιλάμε για ένα 45λεπτο την εβδομάδα, μέχρι να μπεις, να βγεις από την αίθουσα, να ανοίξεις τα βιβλία, χτυπάει κουδούνι... και αν περιμένεις να διαβάσεις στο σχολείο μες στην φασαρία, για την επόμενη ώρα, τι να πω?

κατά την γνώμη μου, είτε πάρεις απαλλαγή, είτε δεν πάρεις το ίδιο είναι. τόσο κακό για το τπτ.

και δλδ απ'ότι ξέρω οι περισσότεροι την ιστορία, τα θρησκευτικά και γενικά τα μαθήματα που δεν θα γράψουν στις πανελλήνιες, γραμμένα τα έχουν, ούτε που ανοίγουν βιβλίο.

Προφανώς και δεν είναι το ίδιο.Από 7ωρο που έχεις εκείνη τη μέρα,γίνεται αυτομάτως 6ωρο.Έχεις μια ελεύθερη ώρα,στην οποία μπορείς να διαβάσεις απερίσπαστος κάτι που σ'ενδιαφέρει,ή έστω και να χαλαρώσεις λιγάκι,τρίτη λυκείου είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δεν το καταλαβαίνω αυτό:|

Γιατί κάποιος να μην πάρει απαλλαγή, εφόσον το θέλει;:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δεν το καταλαβαίνω αυτό:|

Γιατί κάποιος να μην πάρει απαλλαγή, εφόσον το θέλει;:|

Φοβαται μην τον τιμωρισει ο θεος :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Φοβαται μην τον τιμωρισει ο θεος :loltooth:
Μα βλέπω κι άλλα άτομα να λένε ότι καλό είναι να μην πάρει απαλλαγή.

Sorry, παιδιά, αλλά αυτές είναι απόψεις των γιαγιάδων του χωριού μου:P "Δεν κάνει να διαφέρει το παιδί από τα υπόλοιπα".

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Στην 3η λυκείου πρέπει να έχεις ακούσει ότι οι μαθητές στα μαθήματα που δεν τα δίνουν στις πανελλήνιες δεν προσέχουν και φυσικά δε νομίζω ότι το να είσαι μέσα στην τάξη εκείνη την ώρα θα σε εμποδίσει να διαβάσεις για άλλο μάθημα ή να διαβάσεις κάποιο άλλο βιβλίο όπως λες. Επίσης στην 3η λυκείου κανένας καθηγητής που κάνει μαθήματα γενικής παιδείας δεν έχει την απαίτηση να προσέχεις γιατί και αυτοί καταλαβαίνουν ότι αυτό που μας νοιάζει είναι τα μαθήματα που θα δώσουμε στις πανελλήνιες. Και τα θρησκευτικά είναι όλη η ώρα παιδική χαρά για τον πολύ απλό λόγο ότι ο καθηγητής μόνος του τα λέει, μόνος του τα ακούει(εκτός και αν έχεις κανλενα σταβόξυλο θεολόγο τι να πω..). Αυτή η ώρα δεν είναι τίποτα (και εμένα πχ δεν με αρέσει που θα έχω στη Γ μία ώρα αρχαία γιατί τα μισώ αλλά δεν κάνω και έτσι) :)
Κοίτα να δεις, γενικά δεν είμαι από τους τύπους που δεν προσέχουν και δεν ενδιαφέρονται για άλλα μαθήματα πολύ απλά επειδή δεν είναι στα 6 μαθήματα που δίνουμε στις πανελλήνιες. Σε οποιοδήποτε μάθημα, ακόμα και αν αυτό δεν είναι στα 6 των πανελληνίων και δεν με ενδιαφέρει και τόσο, δίνω προσοχή και προσπαθώ όσο μπορώ. Και δεν αμφιβάλλω καθόλου πως μπορώ να κάνω τις παραπάνω ασχολίες την ώρα των θρησκευτικών, αλλά εκτός του ότι δεν είναι και τόσο εύκολο, είναι επίσης τουλάχιστον προσβλητικό και αγενές προς τον καθηγητή που ακόμα και αν το μάθημά του είναι θρησκευτικά (για το οποίο όπως όλοι θα έχετε καταλάβει δε τρέφω καμία εκτίμηση), προσπαθεί να κάνει τη δουλειά του και έχει τον κάθε γάιδαρο να τον αγνοεί και να τον προσβάλλει καθ'αυτό τον τρόπο.
Και νομίζω ότι κάνεις τεράστιο λάθος πιστεύοντας ότι ο καθηγητής δεν έχει την απαίτηση να προσέχεις στο μάθημά του αν δεν το δίνεις στις πανελλήνιες (σαν να μην τον νοιάζει), την έχει και την παραέχει την απαίτηση για προσοχή ή τουλάχιστον μη κάνεις φασαρία και μετατρέπεις την τάξη στην ''ώρα του παιδιού''.
Και κάνεις επίσης λάθος να πιστεύεις ότι καθ'όλη τη διάρκεια των θρησκευτικών επικρατεί απόλυτος πανζουρλισμός. Δε ξέρω για σας, ίσως σε σας συμβαίνει αυτό που λες, αλλά σε μας όταν γίνεται χαμός, μέχρι ενός σημείου η θεολόγος μας επιβάλλεται και μας σταματάει, και παρεμπιπτόντως δεν είναι κανένα στραβόξυλο, αντίθετα θα τη χαρακτήριζα αρκετά ανοιχτόμυαλη (όσο μπορεί να είναι μια θεολόγος) και καλή. Και όσο για τα αρχαία που λες ως παράδειγμα, πρώτον δεν έχεις δυνατότητα απαλλαγής από τα αρχαία, ενώ για τα θρησκευτικά έχεις (γι'αυτό άλλωστε καθόμαστε και μιλάμε γιατί αλλιώς δε γινόταν λόγος) και δεύτερον ας μη κάτσουμε να συζητήσουμε για τη χρησιμότητα των αρχαίων και των θρησκευτικών γιατί εκεί οι απόψεις σίγουρα διίστανται, αλλά για το γεγονός ότι τα αρχαία είναι εκεί, τα βλέπεις, τα πιάνεις, τα μυρίζεις, τα μελετάς, ενώ τα θρησκευτικά βασίζονται γενικά στην πίστη την οποία δυστυχώς για τη θρησκεία μας και γι' αυτό το μάθημα δεν έχω...Εννοώ, τα αρχαία είναι εκεί και όσο και να τα μισείς έχουν κάτι να σου διδάξουν, κάτι το οποίο δε βασίζεται στην πίστη την οποία μπορεί να έχεις και μπορεί να μην έχεις. Εγώ για παράδειγμα, βαριέμαι απίστευτα την άλγεβρα, αλλά αν μου δινόταν η ευκαιρία δε θα έπαιρνα απαλλαγή απ'αυτή γιατί έχει κάτι να μου διδάξει, κάτι που υπάρχει, κάτι που δε βασίζεται στο ''νομίζω''. Μακρηγόρησα πάλι, φτουυ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
To μαθημα των θρησκευτικων προσφερει ουσιαστικη θεολογικη διαπαιδαγωγηση στον καθε νεο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
To μαθημα των θρησκευτικων προσφερει ουσιαστικη θεολογικη διαπαιδαγωγηση στον καθε νεο.

Χριστιανική θα έλεγα καλύτερα. :hmm:Γιατί για άλλη θρησκεία δεν έχω διδαχτεί ποτέ στη ζωή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
εγω παλι ειχα παρει απαλλαγη στη Β λυκειου αλλα στη Γ δεν πηρα :P απλα το βρηκα ασκοπο, και ειπα "γιατι να μην εχω ενα ακομη 20αρι"? και στη Β λυκειου πηρα απαλλαγη απλα γιατι μπορουσα, για κανεναν αλλο λογο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Χριστιανική θα έλεγα καλύτερα. :hmm:Γιατί για άλλη θρησκεία δεν έχω διδαχτεί ποτέ στη ζωή μου.
Στη δευτερα λυκειου διδασκεσαι και για αλλες θρησκεις εκτος του χριστιανισμου.Επισης μαθαινεις και για αλλα χριστιανικα δογματα εκτος απο την ορθοδοξια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Στη δευτερα λυκειου διδασκεσαι και για αλλες θρησκεις εκτος του χριστιανισμου.Επισης μαθαινεις και για αλλα χριστιανικα δογματα εκτος απο την ορθοδοξια.
γιατι υπαρχουν και πολλα χριστιανικα δογματα?:P:P:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
ναι μαθαινεις και αλλες θρησκειες θυμαμαι: Ο βουδισμος λεει αυτα και αυτα, ομως δεν ισχυουν διοτι ο χριστιανισμος λεει αλλα... Καλα δε συζηταω για τους αθεους, εχει μια παραγραφο που απλως τους κραζει.... Αν ειναι να μαθουμε για αλλες θρησκειες δεν πρεπει να γινεται σχολιασμος τους, απλως τις αναφερεις τελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
... Καλα δε συζηταω για τους αθεους, εχει μια παραγραφο που απλως τους κραζει...

Θυμάμαι, ακόμη, ότι στο βιβλίο της Β' Λυκείου, εκεί, όπου αναφερόταν στους άθεους, «έκραζε» τον Μαρξ και τον κομμουνισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
ναι μαθαινεις και αλλες θρησκειες θυμαμαι: Ο βουδισμος λεει αυτα και αυτα, ομως δεν ισχυουν διοτι ο χριστιανισμος λεει αλλα... Καλα δε συζηταω για τους αθεους, εχει μια παραγραφο που απλως τους κραζει.... Αν ειναι να μαθουμε για αλλες θρησκειες δεν πρεπει να γινεται σχολιασμος τους, απλως τις αναφερεις τελος.
xωρις να ξερω φανταζομαι οτι η αναφορα στις αλλες θρησκειες ισοδυναμει με συγκρισει που αποσκοπει στην αναδειξη της ορθοδοξιας ως ανωτερης θρησκειας:worry::worry:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
xωρις να ξερω φανταζομαι οτι η αναφορα στις αλλες θρησκειες ισοδυναμει με συγκρισει που αποσκοπει στην αναδειξη της ορθοδοξιας ως ανωτερης θρησκειας:worry::worry:;)
Ακριβως... Βεβαια ειχαμε καλη θεολογο και δεν εκανε συγκριση, ομως ειναι τραγικο, προπαγανδα και πλυση εγκεφαλου φουλ! Δε σε αφηνουν να διαλεξεις ή να σκεφτεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ακριβως... Βεβαια ειχαμε καλη θεολογο και δεν εκανε συγκριση, ομως ειναι τραγικο, προπαγανδα και πλυση εγκεφαλου φουλ! Δε σε αφηνουν να διαλεξεις ή να σκεφτεις...
ειναι ενα απο αυτα που με ωθησαν στην απαλλαγη απο το συγκεκριμενο μαθημα. βασικα γενικα ειναι ασκοπο κατ' εμε σα μαθημα, εγω προσωπικα οσο ηθελα να ψαχτω επι του θεματος το εχω κανει, αλλα μεχρι εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Γεια σας παιδια λοιπον θελω και γω να παρω απαλλαγη απο το μαθημα (αν και μεχρι τον σεπτεμβρη γινονται,αλλα μου ειπε η καθηγητρια οτι μπορει να μου το κανει και τωρα αν θελω)αλλα μου ειπε επισης οτι επειδη παιρνω απολυτηριο δεν ειναι ωραιο να φαινεται οτι δεν εχω κανει θρησκευτικα και να εχει εκει κενο με την εννοια οτι δεν αρεσει αν πχ το χρησιμοποιησω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Γεια σας παιδια λοιπον θελω και γω να παρω απαλλαγη απο το μαθημα (αν και μεχρι τον σεπτεμβρη γινονται μου ειπε η καθηγητρια οτι μπορει να μου το κανει και τωρα αν θελω)αλλα μου ειπε η καθηγητρια οτι επειδη παιρνω απολυτηριο δεν ειναι ωραιο να φαινεται οτι δεν εχω κανει θρησκευτικα και να εχει εκει κενο με την εννοια οτι δεν αρεσει αν πχ το χρησιμοποιησω :)

αμα θες να την παρεις παρε την!

σιγα τωρα μην νοιαζει τον καθενα αν εκανες θρησκευτικα μην τρελαθουμε :P

αν και στην συντηρητικη ελληνικη κοινωνια το να μην ΔΗΛΩΝΕΙΣ χριστιανος ειναι μεγαλη ''ντροπη'' ακομα :hmm::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top