Großes Deutsches Sprachdiplom (C2)

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Καλησπέρα! Πήρα το C1 πριν από περίπου τέσσερα χρόνια και θέλω σύντομα να αρχίσω προετοιμασία για το C2.Εχω όμως την εντύπωση πως η εξέταση έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια.Γνωρίζει κανείς σας κάτι σχετικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

μικρη ηλιαχτιδα

Νεοφερμένος

Η μικρη ηλιαχτιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Zucker ::: γεια σου αγαπητη zucker!! και εγω στο επιπεδο C1 ειμαι και κοιταγα τις προαλλες για πληροφοριες γιατι θελω να δωσω του χρονου για το C2! διαβασα οτι απο 1.1.12 θα συγχωνευτουν το ZOP, KDS και GDS και θα υπαρχει μονο το C2: GDS! πηγαινε και στην ιστοσελιδα του www.goethe.de και θα βρεις πληροφοριες, οπως και ενα μοντελο τις εξετασης που θα εισαχθει τον ιανουαριο!!! ελπιζω να βοηθησα!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ...Άραγε τώρα με τη συγχώνευση τα πτυχία μας μετρώνται το ίδιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μικρη ηλιαχτιδα

Νεοφερμένος

Η μικρη ηλιαχτιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Zucker ::: εξαρταται.. τι θες να πεις με το "μετρώνται "? δεν τα πιανω και με την 1η :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
@ μικρή ηλιαχτίδα : Εννοώ το αν η αλλαγή των πτυχίων συνεπιφέρει αποδυνάμωση των πτυχίων όσων έχουν ήδη δώσει κάποιο από αυτά μιας που άλλαξε η αντιστοιχία. Δεν το βρίσκω πιθανό αλλά όταν είδα την αλλαγή στην ιστοσελίδα που με παρέπεμψες κι εσύ προβληματίστηκα για λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μικρη ηλιαχτιδα

Νεοφερμένος

Η μικρη ηλιαχτιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Zucker ::: αααα!! οχι, οχι!! τα πτυχια που εχουμε δωσει δεν χανουν την "αξια" τους!!
ουτε καν αυτοι που εχουν δωσει και για kleines που λεει ο λογος! απλα απο τις 3 επιλογες, εγινε μια!
το οποιο εγω προσωπικα το βρισκω καλυτερο.. να υπαρχει ενα C2, οχι τρια! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Είναι και αυτό μια άποψη!
Έχεις ξεκινήσει προετοιμασία με βάση το νέο πτυχίο?
Εγώ θα χρειαστώ ένα μικρό διάστημα προπαρασκευής πριν μπω σε τμήμα για το C1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Βέβαια το kleines από το grosses είχαν διαφορές στην δυσκολία, παρόλο που και τα δύο ήταν C2 επίπεδο.
Από το 2012 το νέο C2 τι επίπεδο θα έχει; Θα είναι σαν το grosses ή θα είναι κάτι ενδιάμεσο μεταξύ kleines και grosses;
Ήθελα να δώσω kleines το 2012 αλλά μου τα χάλασαν λίγο τα σχέδια. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Κι αυτό είναι σημαντικό ζήτημα.Μάλλον θα το ψυχανεμιστούμε από ό,τι δείγματα αναρτηθούν στο goethe..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μικρη ηλιαχτιδα

Νεοφερμένος

Η μικρη ηλιαχτιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Zucker ::: οχι ακομα.. με το που θα ξεκινησει η καινουρια σχολικη χρονια θα κανω μαθηματα για το C2! μιας και δινω γερμανικα κιολας στις πανελληνιες θα ειναι μια καλη ευκαιρια να καλυψω και τα δυο μαζι :)

kaleidoscope ::: απο αυτα που εχω συγκρινει στα "μοντελα" ειναι ενα mix απ'ολα μαζι...
δηλαδη πιο ευκολο απο το großes, αλλα πιο δυσκολο απο το kleines!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Πλήρης εξισορρόπηση δηλαδή!
Πάντως αν κάνεις προετοιμασία για το C2, η εξέταση στις πανελλήνιες θα σου φανεί πιο βατή πιστεύω..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μικρη ηλιαχτιδα

Νεοφερμένος

Η μικρη ηλιαχτιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Zucker ::: ακριβως!!! εγω το βρισκω μια χαρα αυτο παντως :P
οντως.. και εγω πιστευω πως για πανελληνιες θα μου φαινονται νηπιαγωγειου οι ασκησεις :P
ειχα μεινει και για λιγο καιρο γερμανια και τα εχω συνηθισει! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
@μικρή ηλιαχτίδα: Άψογα..Νομίζω πως δεν υπάρχει καλύτερο ατού από την εξοικείωση. Και σίγουρα είναι καλύτερο να ζεις στο ξένο περιβάλλον από το να διαβάζεις βιβλία/ακούς τραγούδια κ.λπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μικρη ηλιαχτιδα

Νεοφερμένος

Η μικρη ηλιαχτιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Zucker ::: ναιιιιιιιι...!!!!! και ειναι τοοοοοσο τελεια εκει :D :D :clapup:
εσυ πανω σε αυτα σπουδαζεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Όχι αλλά πάντοτε μου άρεσαν οι ξένες γλώσσες γενικά και η γερμανική ειδικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μικρη ηλιαχτιδα

Νεοφερμένος

Η μικρη ηλιαχτιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Zucker ::: και πολυ καλα κανεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
παιδια καλησπερα! θα ηθελα να ρωτησω..το επιπεδο C2 στα γερμανικα ειναι τοσο απαιτητικο οσο ακουγεται? μπλεκει λογοτεχνιες κτλ αλλα ειναι τοοοσο μα τοοοσο δυσκολο? ή αν εχεις μια καλη βαση εξ'αρχης και εισαι και του διαβασματος , τα καταφερνεις σχετικα ευκολα?

σας ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Εχει αλλαξει πια η εξεταση του Γ2 και το μερος της λογοτεχνιας αν θες το επιλεγεις αντι της εκθεσης νομιζω... μπες στη σελιδα του γκετε για να δεις το νεο φορματ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
σε ευχαριστω παρα πολυ! :) θα μπω να κοιταξω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
παιδια καλησπερα! θα ηθελα να ρωτησω..το επιπεδο C2 στα γερμανικα ειναι τοσο απαιτητικο οσο ακουγεται? μπλεκει λογοτεχνιες κτλ αλλα ειναι τοοοσο μα τοοοσο δυσκολο? ή αν εχεις μια καλη βαση εξ'αρχης και εισαι και του διαβασματος , τα καταφερνεις σχετικα ευκολα?

σας ευχαριστω!

Schwer. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top