[25/5/2012] Νεοελληνική Λογοτεχνία

[25/5/2012] Νεοελληνική Λογοτεχνία
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 56)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 14 25.0%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 33 58.9%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 5 8.9%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 1 1.8%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 3 5.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.
Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2012, να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια... :)


Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα θα ξεκλειδωθεί κατά τη διάρκεια της αυριανής εξέτασης.

Καλή επιτυχία! :D

Δείτε τα θέματα εδώ

Δείτε τις λύσεις εδώ

Προηγούμενα μαθήματα:
[23/5/2012] Φυσική Γενικής Παιδείας
[23/5/2012] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας
[23/5/2012] Βιολογία Γενικής Παιδείας
[23/5/2012] Ιστορία Γενικής Παιδείας
[21/5/2012] Νεοελληνική Γλώσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Το θέμα ξεκλειδώθηκε!!
Στο αρχικό πόστ του θέματος θα ανέβουν τα θέματα και προτεινόμενες λύσεις που θα κυκλοφορήσουν στο διαδίκτυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Καλή επιτυχία στα παιδιά (νίκε, λάικ ε ράιτερ ε; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Καβάφης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
https://www.alfavita.gr/artro.php?id=64951
Ευκολα θεωρω, καλη επιτυχια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
ωωωωω ευκολα!!!πολυ ευκολα...λιγακι το παραλληλο ειναι τσιμπιμενο αλλα βγαινει με προσπαθεια!!!!! Θα σκισουν θελω να πιστευω!!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Πράγματι, εύκολα, κείμενο από τα ΣΟΣ, οι αναμενόμενες ερωτήσεις για το συγκεκριμένο κείμενο, και θεωρώ ότι σε γενικές γραμμές μπορώ να τα απαντήσω κι εγώ, που έδινα πέρυσι. :P
(Μήπως να περιμένουμε κάποιο "παλουκάκι" στα επόμενα μαθήματα;; :P:/: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Ο Καβάφης γενικά θεωρείτε από τους..εύκολους ποιητές.
Απ ότι έριξα μία ματιά στο κείμενο και στα θέματα μου φαίνονται καλά..!
Ελπίζω να γράψατε καλά παιδιά..! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Παλουκάκι φάγαμε οι θεωρητικοί στη βιολ. γενικής,δεν θέλουμε άλλο,φχαριστούμε. :P

Και για κείμενα ναι, καλά γράψαμε. :)

Μiss Brightshine τι θα πέσει αρχαία πες μας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
το ξερα ότι θα πέσει καβάφης μονο αυτό το ποίημα διάβασα...
η τύχη με ωφέλησε πολύ
ωστόσο δεν είμαι σίγουρος τι πήρα...
πάντως είναι από 15-20!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kelli

Νεοφερμένος

Η kelli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!

ΚΑΒΑΦΗΣ!!!

Ολη η ταξη πανυγυριζε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια ειχα παει με ψυχολογια χαλια.ευχομουν εστω ενα 30 να γραψω.αλλα ευτυχως ο καβαφης με ψιλοεσωσε.μια ρωτηση,στην ιδιοτυπη γλωσσα εβαλα τον στιχο 2 ειναι?(φρικτο μαχαιρι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kelli

Νεοφερμένος

Η kelli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
ιδιοτυπη γλωσσα ειναι οι λογιοι τυποι που ειχε , π.χ εις σε προστρεχω, εν φαντασια, αλγους κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
ας περιμένουμε καλύτερα απαντήσεις πρώτα,δεν μπορείς να είσαι σίγουρος στα κείμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
για να δουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
εγώ πάντως είμαι πολύ χαρούμενος ειδικά τις ασκήσεις που έπεσαν τις είχα διαβάσει...
βεβαια δεν μπορώ να είμαι υπεραισιόδοξος ποτε δεν ξέρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
εγώ πάντως είμαι πολύ χαρούμενος ειδικά τις ασκήσεις που έπεσαν τις είχα διαβάσει...
βεβαια δεν μπορώ να είμαι υπεραισιόδοξος ποτε δεν ξέρεις...
H αλήθεια είναι ότι στα κείμενα ποτέ δεν ξέρεις.
Και τώρα μπορείς να λές καλά έγραψα και να δείς τις λύσεις και όλα οκ και να σου έρθει ένας βαθμός και να τρίβεις τα μάτια σου.

Για αυτό γενικά να είστε συγκρατημένοι όταν πέφτουν "εύκολα". Αν και εγώ θεωρώ ότι λίγοι τον περίμεναν.
Μας είχαν πρίξει όλη την χρονιά με Όνειρο στο Κύμα,Αμάρτημα,Συνοικισμούς κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Αφενός πράγματι πανηγυρίζουμε που έπεσε Καβάφης, αφετέρου τα ερωτήματα που αφορούσαν τα εκφραστικά μέσα και τον συμβολισμό/ιδιότυπο λόγο/πεζογραφία.... εγώ δεν τα είχα διαβάσει ούτε στις σημειώσεις του φροντιστηρίου, ούτε σε κάτι άλλες που κατέβασα από το νετ, άλλου φροντιστηρίου... true story!!

Αυτοσχεδίασα λοιπόν, και ελπίζω να έχω μείνει εντός θέματος... άλλα το παράλληλο ήταν εξαιρετικό! Είχε πολύ "ζουμί" και πιστεύω ότι ακόμα και κάποιος που είχε πάει αδιάβαστος, μπορούσε να εντοπίσει εύκολα ομοιότητες και κυρίως διαφορές!

Ελπίζω μετά τα σημερινά πανηγύρια να μην προσγειωθούμε απότομα τη Δευτέρα.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Αυτό για τα εκφραστικά μέσα,ισχύει.

Όσους ρώταγα μου έδωσαν και 4-5 διαφορετικές απαντήσεις για το τι έβαλαν.
Σε εμένα τα είχε στις σημειώσεις αλλά δεν τα έβαλα όλα,
χώρια που μου φάνηκαν και πολύ λίγα για να παίρνουν 20 μονάδες.

Έτσι και εγώ αυτοσχεδίασα κάπως. Αλλά πίστευω δεν έχω φύγει πολύ από την ερώτηση.
Τέσπα θα δούμε. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top