Κτηνιατρική ή Γεωπονική;

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Γεια σας παιδια.

Οπως ισως γνωριζετε(ισως οχι) ειμαι μαθητρια Β Λυκειου και συγκεκριμενα Θετικης Κατεύθυνσης .

Επειδη μου αρεσουν ιδιαιτερα τα μαθηματα της Βιολογιας και της Χημειας του χρονου (δηλαδη στην Γ Λυκειου)
θα ακολουθησω Θετικη Κατευθυνση.

Η σχολη που θα ηθελα να περασω αν εβγαζα το μεγαλυτερο δινατο συνολο μοριων ειναι η Κτηνιατρικη.Πολη δεν με ενδιαφερει...
Σκεφτομαι οπως πως ολοι μας πρεπει να εχουμε μια εναλλακτικη λυση .Λεω λοιπον για το Γεωπονικο Πανεπιστημιο..Και μαλλον Αθηνας..

Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας..Θα ηθελα να με πληροφορησετε ..Ο,τι μπορειτε....Ευχαριστωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Σε ενδιαφέρουν τα ζώα; Αν ναι, τότε καλή επιλογή και οι 2 σχολές.Για την Κτηνιατρική δεν ξέρω και πολλά, αλλά πάντα τη θεωρούσα όμορφη σχολή. Γνωρίζω για τη Γεωπονία ότι μπορείς να πάρεις κατεύθυνση Ζωικής Παραγωγής και είναι ενδιαφέρων κλάδος.

Τέλος, απλά να αναφέρω ότι στη Γεωπονία σημαντική είναι η Χημεία της 3ης Λυκείου και καλό είναι να δοθεί κάποια ιδιαίτερη μεταχείριση ως προς τη μελέτη της.

Αυτά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες Θαλεια μου.

Ναι,οπως ειναι φανερο μου αρεσουν πολυ τα ζωα και με ενδιαφερει να μαθω πως λειτουργουν οι οργανισμοι...
Γι αυτο και αυτες οι 2 σχολες...

*Ενας κλαδος που μου αρεσει ειναι και εκεινος της Γεωπονικης Βιοτεχνολογιας.(Σπουδαζει και μια ξαδελφη μου εκει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Προτίμησε Γεωπονία ΑΠΘ για να εξειδικευτείς στη σχολή και όχι πριν δεις όλες τις επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Δηλαδη στην περιπτωση που δεν περασω Κτηνιατρικη μου προτεινεις Γεωπονια ΑΠΘ...

Χμμ ...Δεν ειναι κακο...Αλλα ειναι μακρια απο εδω που μενω...Και ειναι το οικονομικο..

*Οχι δεν μενω στον Νυμφαιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Aν μένεις Αθήνα διάλεξε το γεωπονικό.Αλλά θα πρέπει να διαλέξεις από τα 18 τον τομέα με τον οποίο θες να ασχοληθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Καποιος φοιτητης να μου πει για τις δυο σχολες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
για κτηνιατρικη εγω να πω την αληθεια δεν ξερω τπτ
για γεωπονικο που το ειχα ψαξει,εχει πολλα μαθηματα που συνδεονται με την χημεια κτλπ και γενικα απο αποψη αποκαταστασης θεωρω οτι ειναι καλυτερη επιλογη δλδ μπορεις να δουλεψεις σαν γεωπονος ακομα και σε μια τραπεζα ξερω γω γενικα ειναι πιο ευρι το φασμα περι αποκαταστασης.Τωρα κοιτα νομιζω ειναι τι σου αρεσει περισσοτερο,χημεια δεν σου αρεσει;;;
γενικα παντως,αν δεν εισαι σιγουρη για το ποια σχολη ειναι προτιμοτερη βλεπε τις επαγγελματικες προοπτικες,ρωτα και αλλους μπες και στο forum της εκαστοτε σχολης,γενικα ψαξε το:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Ο λογος που ''φοβαμαι '' την κτηνισυτικη ειναι λογω της βασης της...Επισης με τρομαζει που ειναι μονο 2 σχολες (καρδιτσα-θεσσαλονικη) που παιρνουν λιγα ατομα...(Κατω απο 150)...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αλέξανδρε εξαρτάται από την κατεύθυνση.Δε μπορεί απόφοιτος της ζωικής παραγωγής να πάει σε αγροτική τράπεζα:O
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Προτίμησε Γεωπονία ΑΠΘ για να εξειδικευτείς στη σχολή και όχι πριν δεις όλες τις επιλογές.
Είσαι στην Θεσσαλονικη για αυτό είσαι προκαταλειμένος αρνητικά για το ΓΠΑ. Προσωπικά το θεωρώ καλύτερο από αποψη σπουδών το ΓΠΑ και μάλιστα είναι πιο οργανωμένοι.

Το καλό με το ΓΠΑ (πέρα από το ότι ένα Πανεπιστήμιο με ιστορία) είναι ότι στεγάζεται σε ένα μεγάλο χωρό και συστεγάζει μαζί πολλους φοιτητες. Οι φοιτητες του είναι οργανωμένοι και γενικά το Πανεπισημιο παρά τα οικονομικά προβληματα λειτουργει.

Εξειδίκευσεις (Φυσικής Παραγωγής την συνιστώ)
Ζωικής παραγωγής (οχι --> περιορισμένα επαγγελματικα δικαιώματα)
Γεωπονικη Βιοτεχνολογια ---> με τπτ
Αξιοποίηση φυσικών πόρων και Γεωργικης Μηχανικής--> δε το ξερω
Επ και τεχνολογια τροφιμων---> δε το ξερω

Επίσης τα καλύτερα μεταπτυχιακά βρίσκονται στο ΓΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Απο την Κτηνιατρικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Απο την Κτηνιατρικη?

:D Κοίτα το αντίστοιχο τμήμα στο γπα για την κτηνιατρική είναι το ζωικής παραγωγής. Η εκπαίδευση που κάνουν εκεί είναι αρκετά καλή και δε θεωρείται σε καμια περιπτωση πιο εύκολη σχολή απο την κτηνιατρική (Η Γεωπονικές σχολές κατά βάση είναι δύσκολες μη ξεχνάς ότι ο Γεωπόνος στην ουσία είνα ιατρός των φυτών).

Το τμήμα ζωικής παραγωγής εκτός από ιατρός των φυτών αποκτάς γνώσεις ιατρικές αλλα και αλλες από ζωα μαζικής παραγωγής. Το πρόβλημα σε αυτό είναι ότι τα επαγγελματικα δικαιωματα τα εχυν παρει οι κτηνιατροι

Πολλοι θα μου λένε τώρα που τα ξέρω όλα αυτά και τα λέω (και ότι εκμεταλευομαι εσάς τα παιδιά για να σπάω την πλάκα μου) :hmm:

Η απαντηση ειναι ότι ψάχνω (μαλλον ξερω να ψαχνω) και μπορείς και εσύ

https://www.gewponoi.com/zwikh/index.php?topic=1118.0 να το forums του τμήματος και η σελιδα για απορίες γραψου και ρώτα τους ίδιους :D
ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΑΦΟΡΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΑ ΖΩΑ (ΠΡΟΒΑΤΑ, ΑΓΕΛΑΔΕΣ, ΧΟΙΡΟΙ, ΚΟΥΝΕΛΙΑ). ΜΕ ΤΑ ΖΩΑ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑΣ Ή ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ, ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΛΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΖΩΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ.
ΠΡΙΝ ΠΑΡΕΙΣ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΕΝΟΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥ ΚΑΙ ΕΝΟΣ ΓΕΩΠΟΝΟΥ-ΖΩΟΤΕΧΝΗ.
ΕΝΩ ΟΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΩΝ 2 ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΑΛΥΣΙΔΑ, ΔΗΛ. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ, ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΟΓΟ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΕΠΙΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΖΩΟΤΕΧΝΗ.
Ο ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΤΗΣ ΖΠ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΠΩΣ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΖΩΩΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ "ΒΟΗΘΕΙΑ", ΤΟ ΞΕΡΩ ΕΙΜΑΙ ΔΥΣΠΙΣΤΟΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΚΛΑΔΟ ΟΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΕΜΟΣ.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΚΑΛΟΘΕΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΗΣΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ "ΚΟΝΤΡΑ" ΜΕΤΑΞΥ ΚΤΗΝΙΑΤΡΩΝ ΚΑΙ ΖΩΟΤΕΧΝΩΝ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ: ΠΡΙΝ 2 ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΕΒΓΑΛΑΝ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΣΑΝ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΗΣ ΦΑΡΜΑΣ ΜΕ ΤΑ ΖΩΑ ΣΤΗΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΓΕΩΠΟΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠ. ΑΘΗΝΩΝ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΦΑΡΜΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 90 ΧΡΟΝΙΑ.
ΤΕΛΟΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΩΡΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ 2 ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΕ ΜΙΑ: Ο ΖΩΟΤΕΧΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΘΡΕΨΗΣ ΤΩΝ ΖΩΩΝ, ΕΝΩ Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΓΙΕΙΝΗΣ ΤΩΝ ΖΩΩΝ (Η ΥΓΙΕΙΝΗ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ ΖΩΟΤΕΧΝΗ). ΚΑΙ ΝΑΙ ΠΡΟΣ ΕΚΠΛΗΞΗ ΠΟΛΛΩΝ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ 5 ΕΤΟΣ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΔΙΑΛΕΞΗ ΔΙΔΑΚΤΩΡ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΙΕΙΑΣ ΤΩΝ ΖΩΩΝ. ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙΣΥΜΑΝΑΜΕ ΑΠΕΦΥΓΕ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΤΑΤΑ.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΕΝΟΣ ΚΑΤΩΤΕΡΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ (ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ). ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΟΙ 2 ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΕΙ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ. ΕΔΩ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ....................................
Αυτο το ποστ που πήρα απο το συγκεκριμενο φορουμ τα λεει ολα :) . Μη πας στο συγκεκριμένο τμήμα γιατι θα δουλευεις με κτηνιατρος (όχι αυτονομα) και θα σε θεωρούν κατώτερη ακόμα και αν εχεις κανει διδακτορικα και εκπαιδευση υψηλου επιπεδου :).

Προσωπικα πάντως για γεωπονια θα διάλεγα Αθήνα το ζωικής παραγωγής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Oι γεωπόνοι ανεξάρτητα από την ειδικότητα που έχουν , έχουν πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα σε όλους τους τομείς σύμφωνα με το σχετικό ΠΔ του 2000 .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Είσαι στην Θεσσαλονικη για αυτό είσαι προκαταλειμένος αρνητικά για το ΓΠΑ. Προσωπικά το θεωρώ καλύτερο από αποψη σπουδών το ΓΠΑ και μάλιστα είναι πιο οργανωμένοι.

Το καλό με το ΓΠΑ (πέρα από το ότι ένα Πανεπιστήμιο με ιστορία) είναι ότι στεγάζεται σε ένα μεγάλο χωρό και συστεγάζει μαζί πολλους φοιτητες. Οι φοιτητες του είναι οργανωμένοι και γενικά το Πανεπισημιο παρά τα οικονομικά προβληματα λειτουργει.

Εξειδίκευσεις (Φυσικής Παραγωγής την συνιστώ)
Ζωικής παραγωγής (οχι --> περιορισμένα επαγγελματικα δικαιώματα)
Γεωπονικη Βιοτεχνολογια ---> με τπτ
Αξιοποίηση φυσικών πόρων και Γεωργικης Μηχανικής--> δε το ξερω
Επ και τεχνολογια τροφιμων---> δε το ξερω

Επίσης τα καλύτερα μεταπτυχιακά βρίσκονται στο ΓΠΑ.
Εγώ σκεφτόμουν το ΓΠΑ πέρσυ λόγω της γεωργικής βιοτεχνολογίας.Αν παραλείψω το γεγονός ότι είναι χαμηλά σε κατατάξεις(μπορεί να μη λένε απαραίτητα την αλήθεια) θεωρώ μειονέκτημα ότι πρέπει να διαλέξεις από το 1ο έτος το που θα μπεις.Το γεγονός αυτό το μονο που εξυπηρετεί είναι να υπάρχουν πολλά τμήματα,πιο πολλοί λέκτορες πρόεδροι και τα λοιπά
Oι γεωπόνοι ανεξάρτητα από την ειδικότητα που έχουν , έχουν πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα σε όλους τους τομείς σύμφωνα με το σχετικό ΠΔ του 2000 .
Ακόμα και έτσι να ναι,που δεν έχω λόγο να μη το πιστέψω.Θεωρείς/ρείτε ότι ο απόφοιτος ζωικής παραγωγής μπορεί να δουλέψει ως αγροτοοικονομολόγος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Γιά αυτούς που βολεύονται με την Αθήνα δεν υπάρχει σύγκριση .
Οι της Αγροτικής οικονομίας μπαίνουν από το 5ο πεδίο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Ο λογος που ''φοβαμαι '' την κτηνισυτικη ειναι λογω της βασης της...Επισης με τρομαζει που ειναι μονο 2 σχολες (καρδιτσα-θεσσαλονικη) που παιρνουν λιγα ατομα...(Κατω απο 150)...:worry:
ε οκ ασφαλως και αν διαβασεις σοβαρα θα την πιασεις αλλα ακομα και αν δεν την πιασεις για αυτο δεν δηλωνουμε μονο μια σχολη(για αυτο μιλαμε απο οτι καταλαβα και για γεωπονικα,ή απλα ειναι θεμα τι αγαπας περισσοτερο???μπερδευτεικα..:hmm:)
Αλέξανδρε εξαρτάται από την κατεύθυνση.Δε μπορεί απόφοιτος της ζωικής παραγωγής να πάει σε αγροτική τράπεζα:O
κοιτα αυτο να πω την αληθεια δεν το ξερω αλλα εχω ακουσει απο πολλους γεωπονους που δουλευαν μαζι με μηχανικους και δικηγορους στο τμημα αξιολογησης οργανισμων(γαλακτοκομικων) κτλπ μπορει και για εσας,ειλικρινα δεν γνωριζω:confused::confused:

Είσαι στην Θεσσαλονικη για αυτό είσαι προκαταλειμένος αρνητικά για το ΓΠΑ. Προσωπικά το θεωρώ καλύτερο από αποψη σπουδών το ΓΠΑ και μάλιστα είναι πιο οργανωμένοι.
καλυτερο χειροτερο το θεμα ειναι οτι οπου μπορεις και ειναι πιο κοντα σου να περασεις ιδια δικαιωματα εχουν σιγα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Γιά αυτούς που βολεύονται με την Αθήνα δεν υπάρχει σύγκριση .
Οι της Αγροτικής οικονομίας μπαίνουν από το 5ο πεδίο .

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί δε τίθεται σύγκριση;Πες μου αν μπορείς και ξες γιατί το θεωρείς καλύτερη επιλογή.Ποτέ δε ξες που μπορεί να βρεθούμε:P/

H αγροτική είναι και στο 4o Πεδίο.Αναλυτικά εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Γεωπονικο θα ειναι μακραν το καλυτερο επαγγελμα τις δεκατιας δυσκολης που ερχεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παιδιά μη παραπληροφορείται άλλο θα είναι και άλλο είναι. Για την ώρα το Γεωπονικό δεν παίρνει την αξία που του αναλογεί εξαιτίας του ΓΕΩΤΕΕ

Οι απόφοιτοι για την ώρα δε βρίσκουν και τόσο εύκολα δουλειά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top