Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,251 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,553 μηνύματα σε 74,178 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 456 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

4η γλώσσα

Έφη35891

Φοιτητής

H Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H Έφη35891 έγραψε στις 14:29, 12-07-10:

Καλησπέρα!

Είμαι μαθήτρια της 1ης Λυκείου και έχω σε επίπεδο Γ2 Αγγλικά και Γαλλικά. Πέρυσι άρχισα ιταλικά και σκοπεύω φέτος το Μάιο να πάρω το Β2 και τέλος.

Θα ήθελα να μάθω και μία τέταρτη όχι βέβαια μέσα στο λύκειο γιατί ομολογουμένως θα έχω πολύ διάβασμα αλλά αργότερα στο πανεπιστήμιο με την προοπτική να δουλέψω και να μείνω στο εξωτερικό.

Ποια γλώσσα νομίζετε ότι θα είναι η γλώσσα του μέλλοντος; Ακούω για κινέζικα αλλά πρέπει να είναι πάρα πολύ δύσκολη γλώσσα. έπειτα, μου λένε ότι η Γερμανία είναι η δυνατή χώρα όλης της Ευρώπης με βιομηχανία και ασύγκριτη οικονομία. Έπειτα, με προσελκύουν και τα ρώσικα αλλά δεν ξέρω σχεδόν τίποτα περί αυτής της γλώσσας. Τέλος, νομίζετε ότι αν επιλέξω τα ισπανικά (επειδή με ιταλικά-γαλλικά θα μου φαίνονται εύκολα ) θα έχω ένα γερό χαρτί για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Ξέρω είναι ίσως λίγο νωρίς αλλά θέλω να βάλω από τώρα τους στόχους μου και γιατί όχι να το ψάξω και μέσω e-learning,
Ποια είναι η άποψή σας;
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ισπανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

H Ραφαέλα33847 Si lo puedes soñar, lo puedes hacer έγραψε στις 09:49, 13-07-10:

Καταρχήν είναι λίγο νωρίς αλλά καλά κάνεις που έχεις βάλει τους στόχους σου!Επειδή ήδη έχεις φτάσει σε ένα άριστο επίπεδο τα Γαλλικά σου και επειδή ήδη έχεις ξεκινήσει και τα Ιταλικά θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις Ισπανικά!Για τον λόγο που ανέφερες και μόνη σου ότι τα Γαλλικά-Ιταλικά ταιριάζουν με τα Ισπανικά και επειδή έχω κάνει Ισπανικά ξέρω τι σου λέω!Τα ισπανικά είναι μια πολύ ωραία γλώσσα!Θα την λατρέψεις και δεν θα κουραστείς σχεδόν καθόλου να την μάθεις!
Αυτά απο εμένα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Έφη35891

Φοιτητής

H Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H Έφη35891 έγραψε στις 10:14, 13-07-10:

Ευχαριστώ! Βασικά έλεγα να αρχίσω φέτος ισπανικά αντί για ιταλικά αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει φροντηστήριο στην πόλη μου....
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ισπανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

H Ραφαέλα33847 Si lo puedes soñar, lo puedes hacer έγραψε στις 11:26, 13-07-10:

Δεν πειράζει!Ευκαιρία είναι!Είτε Ισπανικά είτε Ιταλικά να ξεικινήσεις το ίδιο πράγμα είναι.Μην στενοχωριέσαι που ξεκίνησες Ιταλικά ή Ισπανικά!Αυτές οι δύο γλώσσες πάνε πακέτο!Μόλις τελειώσω τα Ισπανικά θα ξεκινήσω τα Ιταλικά!Και εσύ μόλις πάρεις τα Ιταλικά σου ξεκίνησε τα Ισπανικά!Αν έχεις όρεξη πάντα!Θα σου αρέσουν!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Έφη35891

Φοιτητής

H Έφη35891 έγραψε στις 11:32, 13-07-10:

Φυσικά. Μοιάζουν πολύ σαν γλώσσες και γενικά σαν κουλτούρες.
Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Ραφαέλα33847 Si lo puedes soñar, lo puedes hacer έγραψε στις 11:50, 13-07-10:

Εγώ σου είπα την γνώμη μου!Τώρα όλα εξαρτώνται απο εσένα!
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,529 μηνύματα.

O stathakis έγραψε στις 20:25, 21-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Έφη
Καλησπέρα!

Είμαι μαθήτρια της 1ης Λυκείου και έχω σε επίπεδο Γ2 Αγγλικά και Γαλλικά. Πέρυσι άρχισα ιταλικά και σκοπεύω φέτος το Μάιο να πάρω το Β2 και τέλος.

Θα ήθελα να μάθω και μία τέταρτη όχι βέβαια μέσα στο λύκειο γιατί ομολογουμένως θα έχω πολύ διάβασμα αλλά αργότερα στο πανεπιστήμιο με την προοπτική να δουλέψω και να μείνω στο εξωτερικό.

Ποια γλώσσα νομίζετε ότι θα είναι η γλώσσα του μέλλοντος; Ακούω για κινέζικα αλλά πρέπει να είναι πάρα πολύ δύσκολη γλώσσα. έπειτα, μου λένε ότι η Γερμανία είναι η δυνατή χώρα όλης της Ευρώπης με βιομηχανία και ασύγκριτη οικονομία. Έπειτα, με προσελκύουν και τα ρώσικα αλλά δεν ξέρω σχεδόν τίποτα περί αυτής της γλώσσας. Τέλος, νομίζετε ότι αν επιλέξω τα ισπανικά (επειδή με ιταλικά-γαλλικά θα μου φαίνονται εύκολα ) θα έχω ένα γερό χαρτί για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Ξέρω είναι ίσως λίγο νωρίς αλλά θέλω να βάλω από τώρα τους στόχους μου και γιατί όχι να το ψάξω και μέσω e-learning,
Ποια είναι η άποψή σας;
ρωσικα!ειναι η δικια μου αποψη!!!η γνωση μονο λατινογενων η' γερμανογενων γλωσσων ,ειναι μονοπλευρη!!!ενω 1 ακομα γλωσσα οπως η ρωσικη που ειναι και δυνατη απο πολλες αποψεις,ειναι ενα ατου!
Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 2,788 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 20:31, 21-11-10:

Εγώ θα σου έλεγα αράβικη!Αλλα θα σου συνιστούσα μετά το λύκειο!
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,529 μηνύματα.

O stathakis έγραψε στις 20:41, 21-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από 9aleia
Εγώ θα σου έλεγα αράβικη!Αλλα θα σου συνιστούσα μετά το λύκειο!
ναι πολυ χρησιμη γλωσσα και η αραβικη αναλογα με το τι θες να κανεις βεβαια!
Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 2,788 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 20:44, 21-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από stathakis
ναι πολυ χρησιμη γλωσσα και η αραβικη αναλογα με το τι θες να κανεις βεβαια!
Eίναι περισσότερο για το εμπόριο αλλά λίγη τη γνωρίζουν!Γι'αυτό αν έχεις ένα πτυχιο πιστεύω μπορεί να εκτιμηθεί
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

O stathakis έγραψε στις 20:47, 21-11-10:

Eίναι περισσότερο για το εμπόριο αλλά λίγη τη γνωρίζουν!Γι'αυτό αν έχεις ένα πτυχιο πιστεύω μπορεί να εκτιμηθεί
σιγουρα!ειναι σπανια γλωσσα για ελληνες!
Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

H Θάλεια έγραψε στις 20:49, 21-11-10:

σιγουρα!ειναι σπανια γλωσσα για ελληνες!
Ε + η γραφή είναι λίγο κάπως.Μπορεί + γι'αυτό να μην την προτιμούμε!
Κομπλεξικοί!
Παράθεση

solonas07 (Σόλων)

Απόφοιτος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 382 μηνύματα.

O solonas07 έγραψε στις 20:54, 21-11-10:

Ισπανικά και ξερό ψωμι! Μια απ' τις κορυφαιες σε χρήση γλώσσες στον πλανήτη ενώ είναι και πάρα πολυ ενδιαφέρουσα η πλοκή της Θα την αφομοιώσεις κι εύκολα λόγω του ότι έχεις συνηθίσει στις λατινογενείς...
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

O stathakis έγραψε στις 20:58, 21-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από solonas07
Ισπανικά και ξερό ψωμι! Μια απ' τις κορυφαιες σε χρήση γλώσσες στον πλανήτη ενώ είναι και πάρα πολυ ενδιαφέρουσα η πλοκή της Θα την αφομοιώσεις κι εύκολα λόγω του ότι έχεις συνηθίσει στις λατινογενείς...
κατσε μην τα μπερδευουμε!εγω την ισπανικη παρολο που δεν την μαθαινω,την θεωρω καλη για 3 γλωσσα και οχι για τεταρτη!ειναι οπως ειπες μια απο τις κορυφαιες!

Ε + η γραφή είναι λίγο κάπως.Μπορεί + γι'αυτό να μην την προτιμούμε!
Κομπλεξικοί!
ναι ειδικα στα κινεζικα και στα αραβικα, η γραφη ειναι προβλημα!στην ρωσικη ειναι καπως πιο απλα τα πραγματα!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eco-warrior : 21-11-10 στις 21:01. Αιτία: Συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

solonas07 (Σόλων)

Απόφοιτος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 382 μηνύματα.

O solonas07 έγραψε στις 21:01, 21-11-10:

κατσε μην τα μπερδευουμε!εγω την ισπανικη παρολο που δεν την μαθαινω,την θεωρω καλη για 3 γλωσσα και οχι για τεταρτη!ειναι οπως ειπες μια απο τις κορυφαιες!
Βασικά τώρα που το ξανασκέφτομαι για 3η,57777 γλώσσα είναι καλή να τη μάθει... Ούτε 3η ούτε 4, κάτι ενδιάμεσο θα 'ταν το καλύτερο...
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

O stathakis έγραψε στις 21:04, 21-11-10:

Βασικά τώρα που το ξανασκέφτομαι για 3η,57777 γλώσσα είναι καλή να τη μάθει... Ούτε 3η ούτε 4, κάτι ενδιάμεσο θα 'ταν το καλύτερο...
οχι 3 ακουσε με!!!η πενταδα για μενα ειναι αγγλικα,γαλλικα,ισπανικα,ρωσικα και μετα η 5 μοιραζεται σε αραβικα,κινεζικα,ιαπωνικα,ρωσικα,γερμανικα!σου κανει εντυπωση να φανταστω τα γερμανικα,αλλα δεν την θεωρω την πιο χρησιμη γλωσσα μετα την αγγλικη οπως οι περισσοτεροι!
Παράθεση

solonas07 (Σόλων)

Απόφοιτος

O solonas07 έγραψε στις 21:07, 21-11-10:

Επιμένω την 3,57777 θέση πρέπει να πάρουν τα Ισπανικα.
Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

H Θάλεια έγραψε στις 21:09, 21-11-10:

οχι 3 ακουσε με!!!η πενταδα για μενα ειναι αγγλικα,γαλλικα,ισπανικα,ρωσικα και μετα η 5 μοιραζεται σε αραβικα,κινεζικα,ιαπωνικα,ρωσικα,γερμανικα!σου κανει εντυπωση να φανταστω τα γερμανικα,αλλα δεν την θεωρω την πιο χρησιμη γλωσσα μετα την αγγλικη οπως οι περισσοτεροι!
Εγώ πάντως τα γερμανικά τα θεωρώ σημαντική γλώσσα λόγω του εμπορίου (όπως + τα αράβικα).

Αντίθετα τα γαλλικά τα θεωρώ περισσότερο λογοτεχνική ή καλλιτεχνική γλώσσα!
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

O stathakis έγραψε στις 21:09, 21-11-10:

Επιμένω την 3,57777 θέση πρέπει να πάρουν τα Ισπανικα.
ε καλα να επιμενεις!τι 3 τι 3,5!το ιδιο ειναι!εσυ μιλας ισπανικα?
Παράθεση

solonas07 (Σόλων)

Απόφοιτος

O solonas07 έγραψε στις 21:11, 21-11-10:

ε καλα να επιμενεις!τι 3 τι 3,5!το ιδιο ειναι!εσυ μιλας ισπανικα?

Κάτι λιγα... Έχω κάνει 3 χρονάκια...
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

O stathakis έγραψε στις 21:11, 21-11-10:

Εγώ πάντως τα γερμανικά τα θεωρώ σημαντική γλώσσα λόγω του εμπορίου (όπως + τα αράβικα).

Αντίθετα τα γαλλικά τα θεωρώ περισσότερο λογοτεχνική ή καλλιτεχνική γλώσσα!
δεν εχεις αδικο αλλα η γαλλικη παει καλα και εμπορικα μπορω να πω, οχι βεβαια σαν τα γερμανικα!σκεψου ομως οτι στην λογοτεχνια,σε επιστημες οπως η νομικη,και αλλες οπως η αρχιτεκτονικη,βασιλευει και βεβαια οι συνολικοι ομιλητες της δεν συγκρινονται με τα γερμανικα ουτε για αστειο!

Κάτι λιγα... Έχω κάνει 3 χρονάκια...
εχεις παρει κανενα πτυχιο?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aegloswen : 21-11-10 στις 21:37. Αιτία: Μerge.
Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

H Θάλεια έγραψε στις 21:14, 21-11-10:

δεν εχεις αδικο αλλα η γαλλικη παει καλα και εμπορικα μπορω να πω, οχι βεβαια σαν τα γερμανικα!σκεψου ομως οτι στην λογοτεχνια,σε επιστημες οπως η νομικη,και αλλες οπως η αρχιτεκτονικη,βασιλευει και βεβαια οι συνολικοι ομιλητες της δεν συγκρινονται με τα γερμανικα ουτε για αστειο!
Α ναι? Ποτέ δεν με ενδιέφεραν τέτοιου είδους επιστήμες γι'αυτό δεν το γνωρίζω!

Εγώ βάζω Γερμανικά/Γαλλικά 2 θέση!Δεν μπορω να διαλέξω κάποιο.
Παράθεση

solonas07 (Σόλων)

Απόφοιτος

O solonas07 έγραψε στις 21:15, 21-11-10:

εχεις παρει κανενα πτυχιο?
Ήτανε να δώσω πέρισυ αλλά τα 'κοψα λόγω του ότι έπρεπε να δώσω βαρύτητα στο πτυχίο των αγγλικών...

Πώς τα μπορείς τα γερμανικά;! Μπορώ να πω πως τα σιχαίνομαι ολοένα και περισσότερο κάθε νέα φορά που τ' ακούω!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aegloswen : 21-11-10 στις 21:38. Αιτία: Merge.
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

O stathakis έγραψε στις 21:20, 21-11-10:

μωρε πολυ καλα ειναι και τα γερμανικα αν και δεν μου αρεσουν τοσο πολυ ακουστικα!δεν σου ειπα οτι την θεωρω αχρηστη!ισα ισα την εβαλα 5 θεση!ειναι πραγματι μια χρησιμη γλωσσα!δεν το συζηταμε και ειναι μαγκας οποιος καταφερει να παρει γ1 και πανω σε αυτη την γλωσσα!

Πώς τα μπορείς τα γερμανικά;! Μπορώ να πω πως τα σιχαίνομαι ολοένα και περισσότερο κάθε νέα φορά που τ' ακούω!
ειναι πολυ περιεργη γλωσσα!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aegloswen : 21-11-10 στις 21:38. Αιτία: Merge.
Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

H Θάλεια έγραψε στις 21:27, 21-11-10:

μωρε πολυ καλα ειναι και τα γερμανικα αν και δεν μου αρεσουν τοσο πολυ ακουστικα!δεν σου ειπα οτι την θεωρω αχρηστη!ισα ισα την εβαλα 5 θεση!ειναι πραγματι μια χρησιμη γλωσσα!δεν το συζηταμε και ειναι μαγκας οποιος καταφερει να παρει γ1 και πανω σε αυτη την γλωσσα!
Αχ όχι τα αγαπώώώώώώώώώώώ.Έχω Β2 + μόλις τελειώσω το λύκειο θα συνεχίσω.
Με τα γερμανικά άρχισα να έχω τρέλα λόγω Tokio Hotel που άκουγα κάποτε
Μετά ήταν ένα κομμάτι της ζωής μου.

Παράθεση

solonas07 (Σόλων)

Απόφοιτος

O solonas07 έγραψε στις 21:31, 21-11-10:

Αχ όχι τα αγαπώώώώώώώώώώώ.Έχω Β2 + μόλις τελειώσω το λύκειο θα συνεχίσω.
Με τα γερμανικά άρχισα να έχω τρέλα λόγω Tokio Hotel που άκουγα κάποτε
Μετά ήταν ένα κομμάτι της ζωής μου.

Tokio hotel;;;;;;; Μόνο και μόνο γι' αυτούς η γερμανική είναι μία απ' τις χειρότερες γλώσσες στην ιεραρχία μου
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

O stathakis έγραψε στις 21:33, 21-11-10:

χχαχαχαχ για τους τοκιο χοτελ ολα????????οπως και να εχει δεν εχασες!εμαθες μια δυσκολη γλωσσα σε ενα καλο επιπεδο!
Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

H Θάλεια έγραψε στις 21:34, 21-11-10:

Tokio hotel;;;;;;; Μόνο και μόνο γι' αυτούς η γερμανική είναι μία απ' τις χειρότερες γλώσσες στην ιεραρχία μου
χχαχαχαχ για τους τοκιο χοτελ ολα????????οπως και να εχει δεν εχασες!εμαθες μια δυσκολη γλωσσα σε ενα καλο επιπεδο!
Βαρέστε ελεύθερα παιδιά!
Ήμουν μικρή δεν ήξερα!
Αλλά από τα τραγούδια τους έμαθα πολλά, όπως προφορά που θεωρείται δύσκολη για όλους!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 21:36, 21-11-10:

Ντάξει να έχει κάποιος τρέλα με τα Γερμανικά και να ακούει Rammstein,να το καταλάβω.

Τοkio Hotel όμως? Ως κι εγώ έχω βγεί έξω από τα ρούχα μου για να κάνω τέτοιο πόστ.

Πέρα από την πλάκα,στην topic-starter,προτείνω να πάει να μάθει Γερμανικά,δαγκωτό.
Παράθεση

solonas07 (Σόλων)

Απόφοιτος

O solonas07 έγραψε στις 21:38, 21-11-10:

Βαρέστε ελεύθερα παιδιά!
Ήμουν μικρή δεν ήξερα!
Αλλά από τα τραγούδια τους έμαθα πολλά, όπως προφορά που θεωρείται δύσκολη για όλους!
Έκαναν κι ένα καλό οι άθλιοι! Δηλαδή η προφορα σου είναι tokiohotelικη τώρα; αμα είναι πες για να μην πάρω...
Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

H Θάλεια έγραψε στις 21:39, 21-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από _elena_
Ντάξει να έχει κάποιος τρέλα με τα Γερμανικά και να ακούει Rammstein,να το καταλάβω.

Τοkio Hotel όμως? Ως κι εγώ έχω βγεί έξω από τα ρούχα μου για να κάνω τέτοιο πόστ.
Ήταν μία μόδα.Τίποτα παραπάνω!
Παράθεση

solonas07 (Σόλων)

Απόφοιτος

O solonas07 έγραψε στις 21:40, 21-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από _elena_

Πέρα από την πλάκα,στην topic-starter,προτείνω να πάει να μάθει Γερμανικά,δαγκωτό.
+1 για σένα Λενιώ αλλά μόνο στις πρώτες 2 σειρες
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

O stathakis έγραψε στις 21:41, 21-11-10:

και για 6 θεση,πορτογαλλικα δαγκωτο
Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

H Θάλεια έγραψε στις 21:41, 21-11-10:

Έκαναν κι ένα καλό οι άθλιοι! Δηλαδή η προφορα σου είναι tokiohotelικη τώρα; αμα είναι πες για να μην πάρω...
Δεν μιλάω σαν αδερφή (Bill). Aπλά έμαθα τη σωστή προφορά των λέξεων!Κάτι που ένα βιβλίο δεν μπορεί να σου διδάξει!
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

O stathakis έγραψε στις 21:45, 21-11-10:

εγω παντως προτιμω την προφορα των ραμστεειν ασχετα αν σιχαινομαι αυτο το ειδος!η γερμανικη ειναι μια αγρια γλωσσα και οταν πας να την κανεις γλυκια δεν ακουγεται καθολου καλα!
Παράθεση

solonas07 (Σόλων)

Απόφοιτος

O solonas07 έγραψε στις 21:46, 21-11-10:

Δεν μιλάω σαν αδερφή (Bill). Aπλά έμαθα τη σωστή προφορά των λέξεων!Κάτι που ένα βιβλίο δεν μπορεί να σου διδάξει!
Τώρα αυτός ο Βασιλάκης πρέπει να 'ναι αυτός ο βλάκας που τραγουδάει ε;
Νταξ αν αποκόμισες κάτι σωστό από δαύτους είσαι κομπλέ και γω από τα τραγούδια και τις ταινίες έμαθα να μιλαώ καλα αγγλικα...
Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

H Θάλεια έγραψε στις 21:50, 21-11-10:

εγω παντως προτιμω την προφορα των ραμστεειν ασχετα αν σιχαινομαι αυτο το ειδος!η γερμανικη ειναι μια αγρια γλωσσα και οταν πας να την κανεις γλυκια δεν ακουγεται καθολου καλα!
Τώρα αυτός ο Βασιλάκης πρέπει να 'ναι αυτός ο βλάκας που τραγουδάει ε;
Νταξ αν αποκόμισες κάτι σωστό από δαύτους είσαι κομπλέ και γω από τα τραγούδια και τις ταινίες έμαθα να μιλαώ καλα αγγλικα...
Πιστεύω πως η μουσική (+ οτιδήποτε ακουστικό) σε βοηθάει για να αγαπήσεις μία γλώσσα!+άσε που την καταλαβαίνεις + καλύτερα!

(αλήθεια που ειναι οι Tokio τώρα? )
Παράθεση

solonas07 (Σόλων)

Απόφοιτος

O solonas07 έγραψε στις 21:57, 21-11-10:

(αλήθεια που ειναι οι Tokio τώρα? )
Δε θες να σου απαντησω...
Παράθεση

coco :D

Μαθητής Β' λυκείου

H coco :D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H coco :D έγραψε στις 22:40, 21-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Έφη
Καλησπέρα!

Ποια είναι η άποψή σας;
Εξαρτάται το επάγγελμα που θέλεις να κάνεις ... Για παράδειγμα αν θέλεις να ασχοληθείς με τα οικονομικά καλύτερα να μάθεις κινέζικα ( μέλλουσα ισχυρότερη οικονομική δύναμη) .. ΑΑΑ και είναι μύθος αυτό που λένε για τα κινέζικα ... η δυσκολότερη γλώσσα είναι τα ελληνικά , οπότε αφού έμαθες ελληνικά δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Αν σπουδάσεις αρχιτεκτονική ή πολιτικός μηχανικός τότε διάλεξε ιταλικά ή ισπανικά
κλπ κλπ κλπ
Παράθεση

alex2395 (Aλεξανδρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 585 μηνύματα.

O alex2395 Where the streets have no name έγραψε στις 22:58, 21-11-10:

σου προτεινω γερμανικα γιατι εχει πολλες προοπτικες για σπουδες
επισης η προφορα ειναι αρκετα ευκολη
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,500 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 12:33, 22-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από alex2395
σου προτεινω γερμανικα γιατι εχει πολλες προοπτικες για σπουδες
επισης η προφορα ειναι αρκετα ευκολη
Έχουν επιβάλει numerus clausus - περιορισμό στους εισακτέους στα Πανεπιστήμια
Δες εδώ Η Γερμανία κατά των μεταναστών; - Νέες «διακρίσεις» Μέρκελ ...

Άσε που η Μέρκελ λέει ότι κακώς μας βάλανε στην Ε.Ο.Κ
Παράθεση

nicoleta1994 (Νικολετα)

Μαθητής Β' λυκείου

H Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H nicoleta1994 έγραψε στις 17:14, 22-11-10:

τα ισπανικα θα τα λατρεψεις και θα τα μαθεις και ευκολα...γερμανικα με φανηκαν αρκετα δυσκολα οποτε δεν στα προτεινω...αλλα και τα ρωσικα και τα αραβικα ειναι ενδιαφεροντα και εχουν και προοπτικες ως γλωσσες ...
Παράθεση

nicolayyy (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γεωπονίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O nicolayyy time is my friend, timing is my enemy. έγραψε στις 16:37, 24-11-10:

κινεζικα η ρωσικα!
ειναι γλωσσες που θα σου φανουν ιδιετερα χρησιμες αμα ασχοληθεις με τον χωρο του marketing και οχι μονο
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

O stathakis έγραψε στις 20:39, 24-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από nicolayyy
κινεζικα η ρωσικα!
ειναι γλωσσες που θα σου φανουν ιδιετερα χρησιμες αμα ασχοληθεις με τον χωρο του marketing και οχι μονο
με τα ρωσικα συμφωνω! με τα κινεζικα δεν ξερω!
Παράθεση

maria.... (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.

H maria.... έγραψε στις 20:44, 24-11-10:

Ιταλικά!Είναι μια εύκολη και ενδιαφέρον γλώσσα!
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

O stathakis έγραψε στις 20:45, 24-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από maria....
Ιταλικά!Είναι μια εύκολη και ενδιαφέρον γλώσσα!
αν και εγω την μαθαινω τωρα για τριτη,ναι συμφωνω μαζι σου!! ειναι μια υπεροχη γλωσσα!
Παράθεση

nicolayyy (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γεωπονίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O nicolayyy time is my friend, timing is my enemy. έγραψε στις 23:53, 24-11-10:

με τα ρωσικα συμφωνω! με τα κινεζικα δεν ξερω!
πιστεψε με στο χωρο του marketing τα κινεζινα ειναι ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ + .
αφου ετσι οπως παει το πραγμα η διεθνης αγορα εχει στραφει προς την Κινα.
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

O stathakis έγραψε στις 15:14, 25-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από nicolayyy
πιστεψε με στο χωρο του marketing τα κινεζινα ειναι ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ + .
αφου ετσι οπως παει το πραγμα η διεθνης αγορα εχει στραφει προς την Κινα.
ναι οντως,παει καλυτερα η οικονομια της !
Παράθεση

Angeliki1994

Νεοφερμένος

H Angeliki1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Angeliki1994 έγραψε στις 16:45, 26-11-10:

ρωσικα!ειναι η δικια μου αποψη!!!η γνωση μονο λατινογενων η' γερμανογενων γλωσσων ,ειναι μονοπλευρη!!!ενω 1 ακομα γλωσσα οπως η ρωσικη που ειναι και δυνατη απο πολλες αποψεις,ειναι ενα ατου!
ναι όντως πολλοί λένε για ρώσικα...αλλά για τεταρτη γλώσσα παραείναι δυσκολη....δηλαδή αν είναι για δευτερη γλώσσα αξίζει να δυσκολευτείς λίγο παραπανω...αλλά από τη στιγμή που ξέρει ηδη τρεις δεν αξίζει να κουραστεί τοσο....
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

O stathakis έγραψε στις 19:30, 26-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Angeliki1994
ναι όντως πολλοί λένε για ρώσικα...αλλά για τεταρτη γλώσσα παραείναι δυσκολη....δηλαδή αν είναι για δευτερη γλώσσα αξίζει να δυσκολευτείς λίγο παραπανω...αλλά από τη στιγμή που ξέρει ηδη τρεις δεν αξίζει να κουραστεί τοσο....
τι να πω και εγω???ο καθενας οπως νιωθει και οπως τα καταφερνει καλυτερα!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Η δυσκολότερη γλώσσα - Από Andypro
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-11-16 στις 20:46.
    • Νοηματική γλώσσα - Από ~kynthia
      Το θέμα έχει λάβει 26 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-02-11 στις 14:22.
    • Γλώσσα(Εκθεση) - Από akis!
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΕΠΑ.Λ..
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-06-09 στις 13:48.
    • Η γλώσσα του σώματος - Από dt008
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ψυχολογία-Ψυχιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-05-06 στις 22:26.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους