Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,082 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,766 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 507 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Επιλογή Κολλεγίου/ΙΕΚ

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,808 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 18:25, 23-11-16:

Ας ανακεφαλαιώσουμε
1) Δεν το έχεις με τα θετικοτεχνολογικά αλλά παρόλα αυτά θέλεις να σπουδάσεις ναυτιλιακά
2) Δεν σε ενδιαφέρουν οι διαγωνισμοί του ΑΣΕΠ
3) Δεν σε ενδιαφέρουν παρεμφερείς σχολές (πχ ακαδημία εμπορικού ναυτικού)
4) Δεν σε ενδιαφέρουν σχολές της επαρχίας
5) Δεν επιθυμείς να φύγεις στο εξωτερικό.
Κορίτσι μου αν θέλεις να εμφανίσεις σαν μοναδική επιλογή τα κολέγια κάνοντάς τους έμμεση διαφήμιση, δεν πρόκειται τουλάχιστον σ΄αυτό το φόρουμ να βρεις υποστηρικτές.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

C.R

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη C.R
H C.R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H C.R έγραψε στις 21:10, 23-11-16:

@λενω 1. Ναι δεν το έχω. Τι να κάνουμε δεν είμαστε όλοι μυαλά για φυσική, προγραμματισμό και μαθηματικά.
2.δεν με ενδιαφέρουν διότι θέλω να εργαστω ως στέλεχος σε εταιρεία οχι στο δημόσιο
3. Δεν θέλω να γίνω πλοίαρχος ή μηχανικός διότι η Ακαδημία εμπορικού ναυτικου για αυτό είναι.
4. Δεν θέλουν οι γονείς μου να με στείλουν στην επαρχία.
5. Δεν με στέλνουν επαρχία, θα με στείλουν εξωτερικό;
Δεν κοιτάζω να κανω διαφήμιση. Έχω κάποιους λόγους για ολα και πιστεύω όχι παράλογους. Δεν έψαχνα καν για υποστηρικτές. Τη γνώμη ΌΣΩΝ ΓΝΩΡΊΖΟΥΝ για αυτά τα 2 κολέγια ήθελα.

@manolis_98 δεν πιάνω τα μόρια ούτε για πλάκα δυστυχώς! Μόνο αγγλικά και έκθεση θα έγραφα καλά. Επίσης δεν ξέρω εάν γίνεται σε άλλα σχολεία αλλά στο δικό μας δεν μας αφήνουν να αλλάξουμε κατεύθυνση. Η προθεσμία για αλλαγή ήταν μέχρι τέλος του Σεπτέμβρη.. Από εκεί και πέρα δεν μας αφήνουν. Δε ξερω γιατί αλλά έτσι είναι...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη C.R : 23-11-16 στις 21:10. Αιτία: AutoMerge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 22:51, 23-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από C.R
@λενω 1. Ναι δεν το έχω. Τι να κάνουμε δεν είμαστε όλοι μυαλά για φυσική, προγραμματισμό και μαθηματικά.
2.δεν με ενδιαφέρουν διότι θέλω να εργαστω ως στέλεχος σε εταιρεία οχι στο δημόσιο
3. Δεν θέλω να γίνω πλοίαρχος ή μηχανικός διότι η Ακαδημία εμπορικού ναυτικου για αυτό είναι.
4. Δεν θέλουν οι γονείς μου να με στείλουν στην επαρχία.
5. Δεν με στέλνουν επαρχία, θα με στείλουν εξωτερικό;
Δεν κοιτάζω να κανω διαφήμιση. Έχω κάποιους λόγους για ολα και πιστεύω όχι παράλογους. Δεν έψαχνα καν για υποστηρικτές. Τη γνώμη ΌΣΩΝ ΓΝΩΡΊΖΟΥΝ για αυτά τα 2 κολέγια ήθελα.
1) Και εγώ δεν το έχω καθόλου με τα θετικά γιαυτό βρήκα τη φόρμουλα να κάνω αυτό που μου αρέσει μέσω της θεωρητικής.΄Οταν όμως δεν το έχεις δεν αποφασίζεις να σπουδάσεις ναυτιλιακά. Για ρίξε μια ματιά στα μαθήματα εδώ http://www.unipi.gr/unipi/odigos_spoudon/files/nayt.pdf. Φαντάζομαι και στα κολέγια που ψάχνεις παρεμφερή θα είναι. Πώς θα ανταποκριθείς;
2) Για να φτάσεις στο σημείο να γίνεις "στέλεχος" θα πρέπει να φας πολλά ψωμιά και να συναγωνιστείς με ανθρώπους με "βαριά χαρτιά" από εδώ και από το εξωτερικό και βαρβάτη προυπηρεσία. Πώς θα το κάνεις αυτό με το προπτυχιακό και το μεταπτυχιακό ενός κολεγίου; Αν δηλαδή σου καθόταν μια θέση στο δημόσιο έστω για να την χρησιμοποιήσεις σαν προυπηρεσία στις μελλοντικές αιτήσεις για τη θέση των ονείρων σου, εσύ θα την απέρριπτες;
3) ΟΚ αν δεν θες να πας στην ακαδημία εμπορικού ναυτικού, μην πας. Φαντάζομαι σου προτάθηκε επειδή ανήκει στον ευρύτερο τομέα της ναυτιλίας και δεν έχει πανελλαδικές.
4) και 5) ΑΣΦΑΛΩΣ ΑΣΤΕΙΕΥΕΣΑΙ!!! Δηλαδή θέλεις να πιστέψουμε ότι οι γονείς σου προτιμούν να δώσουν ένα τσουβάλι λεφτά σε ένα κολέγιο και να μην σε στείλουν σε ένα έγκυρο πανεπιστήμιο του εξωτερικού να σπουδάσεις; Μα αυτό είναι ο ορισμός του παραλογισμού. Στην απίθανη περίπτωση που ισχύει κάτι τέτοιο τότε εσύ θα πρέπει να τους εξηγήσεις με σοβαρότητα και επιχειρήματα γιατί θα πρέπει να ακολουθήσεις άλλη πορεία και τελικά να τους πείσεις. Ενήλικα άτομα είμαστε και νομίζω ότι μπορούμε να καθήσουμε γύρω από ένα τραπέζι και να αναπτύξουμε τις απόψεις μας.
Τέλος πάντων ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του αλλά νομίζω ότι όλοι θα θέλαμε να κάνουμε τις σωστότερες δυνατές, γιαυτό ξανασκέψου το. Καλή επιτυχία!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eco-warrior (Μπάμπης ή Αμφιάραος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη eco-warrior
Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 777 μηνύματα.

O eco-warrior ... έγραψε στις 23:05, 23-11-16:

Σε κανένα απ' τα δυο.

Αν έχεις τα λεφτά, κάνε ό,τι θες!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Kirdou
Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 23:08, 23-11-16:

Για να γινεις ταμιας στα γραφεια της blue star ισως το κολλεγιο σου αρκει.Για να κανεις σοβαρη καριερα και να γινεις στελεχος ξεχνα το με πτυχιο κολλεγιου.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nefeli93

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nefeli93
H nefeli93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H nefeli93 έγραψε στις 11:41, 24-11-16:

Εγώ τελείωσα πέρσι marketing στο μητροπολιτικό και τώρα είμαι σε αναζήτηση εργασίας. Βρίσκομαι σε φάση συνεντεύξεων και ελπίζω για το καλύτερο. Δεν περιμένω τρέλα πράγματα ειδικά με την ανεργία και τα προβλήματα που υπάρχουν. Ένα βήμα κάθε φορά. Εγώ λοιπόν θα σου πω την δική μου εμπειρία και εσύ θα κρίνεις τι θες να κάνεις. Στο λύκειο ήμουν θεωρητική κατεύθυνση αλλά είχα πάρει μαθηματικά γενικής και ΑΟΘ για να μπορώ να δηλώσω σχολές 5ου πεδίου. Έδωσα πανελλήνιες και πέρασα στο ΤΕΙ Ηγουμενίτσας . Για προσωπικούς λόγους επέλεξα μετά από ένα εξάμηνο να φύγω και να μην συνεχίσω τις σπουδές. Δεν μου βγήκε σε κακό. Έμεινα Αθήνα και έκανα την έρευνα μου. Τελικά γράφτηκα στο μητροπολιτικό. Προσωπικά δεν με ενδιέφερε και δεν με ενδιαφέρει το δημόσιο. Το Κολλέγιο που έδωσε κάποιες γνώσεις που με βοήθησαν πολύ στο να έχω μια βασική εκπαίδευση τουλάχιστον για αρχή. Τα υπόλοιπα τα βλέπεις και στη δουλειά. Οι σπουδές Ναυτιλιακών όπως και Μarketing δεν προϋποθέτουν αναγνώριση στον ιδιωτικό τομέα. Αυτό λοιπόν δεν πρέπει να σε προβληματίζει. Το αν είναι κωλόχαρτο ή όχι είναι σχετικό. Δηλαδή είναι καλύτερο να πας σε ένα διαλυμένο ΤΕΙ όπως ήταν το δικό μας και να προσπαθείς να τελειώσεις μέσα σε ένα χάος και να δίνουν οι γονείς σου λεφτά για να σε συντηρούν. Και το λέω γιατί γράφτηκα και έμεινα ένα διάστημα αλλά σε εμένα δεν λειτούργησε. Σε τελική ανάλυση ο καθένας είναι μοναδική περίπτωση. Αν περνούσες marketing στο ΟΠΑ δεν θα ήμασταν εδώ και δεν θα συζητούσαμε. Δεν υπάρχει κάτι κακό με τα κολλέγια ειδικά όταν πρόκειται για σχολές business. Θα πάρεις κάποιες γνώσεις και θα ψαχτείς κιόλας. Εγώ τελειώνοντας απευθύνθηκα στο career office του κολλεγίου και όταν προέκυψαν θέσεις assistant με κάλεσαν για συνέντευξη. Έχω περάσει ήδη δύο συνεντεύξεις και περιμένω να δω πως θα πάει. Μέχρι στιγμής αυτό που ήθελα να πάρω από το Κολλέγιο το πήρα. Καλού επιπέδου γνώσεις και πρόσβαση σε συνεντεύξεις που σημαίνει ότι κάποιος πρόσεξε το βιογραφικό μου. Η συνέχεια σίγουρα εξαρτάται και από εμένα. Από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κανείς. Κατά την άποψη μου πρέπει να κάνεις την προσπάθεια σου και τελειώνοντας τις πανελλήνιες να δεις τις επιλογές σου. Καλή επιτυχία
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,754 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 12:49, 24-11-16:

Όποιος θέλει να ασχοληθεί με ναυτιλιακά πρέπει αρχικά να έχει βασικές γνώσεις ναυτικού. Ακόμα και προσωπικό γραφείου να είσαι αυτές οι γνώσεις μετράνε και τις ζητάνε οι ναυτιλιακές (θαλάσσια εμπειρία). Πρέπει να ξέρεις την διεθνή ναυτιλιακή νομοθεσία τέλεια γιατί υπάρχει πιθανότητα σε ένα λιμάνι να μην αφήσουν το καράβι να φύγει. Εκεί πρέπει να τους αποδείξει οι λιμενόμπατσοι έχουν άδικο.

Επίσης πρέπει να γνωρίζεις από τυποποιήσεις προιόντων, δηλαδή διεθνής κωδικές ονομασίες προιόντων για να ελέξεις αν η παραλαβή του προιόντος του είναι σωστή.

Μπορεί ο τομέας των ναυτιλιακών να είναι υποσχόμενος καθώς η Ελλάδα έχει από τους μεγαλύτερους αν όχι το μεγαλύτερο στόλο του κόσμου αλλά να ξέρετε ότι οι εφοπλιστές έχουν ιδρύσει δικές τους σχολές σε Φιλιπιννες και Ινδία και αλλού για να παράγουν φτηνό προσωπικό. Αυτό σημαίνει ότι αν ξέρεις π.χ. φιλιπινέζικα είναι ένα μεγάλο +.

Μην περιμένετε να σας εκπαιδεύσει κάποιος σε αυτά. Πρέπει μόνοι σας να τα μάθετε. Αν πάτε σε συνέντευξη και σας δουν άσχετό ούτε για ταμεία δεν θα σας πάρουν. Στην καλύτερη περίπτωση να γίνεται μούτσοι σε μια ναυτιλιακή για μια πενταετία και μετά να διεκδικήσετε θέση γραφείου με εφόδιο την εμπειρία.
Παράθεση

C.R

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη C.R
H C.R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H C.R έγραψε στις 22:57, 24-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από nefeli93
Εγώ τελείωσα πέρσι marketing στο μητροπολιτικό και τώρα είμαι σε αναζήτηση εργασίας. Βρίσκομαι σε φάση συνεντεύξεων και ελπίζω για το καλύτερο. Δεν περιμένω τρέλα πράγματα ειδικά με την ανεργία και τα προβλήματα που υπάρχουν. Ένα βήμα κάθε φορά. Εγώ λοιπόν θα σου πω την δική μου εμπειρία και εσύ θα κρίνεις τι θες να κάνεις. Στο λύκειο ήμουν θεωρητική κατεύθυνση αλλά είχα πάρει μαθηματικά γενικής και ΑΟΘ για να μπορώ να δηλώσω σχολές 5ου πεδίου. Έδωσα πανελλήνιες και πέρασα στο ΤΕΙ Ηγουμενίτσας . Για προσωπικούς λόγους επέλεξα μετά από ένα εξάμηνο να φύγω και να μην συνεχίσω τις σπουδές. Δεν μου βγήκε σε κακό. Έμεινα Αθήνα και έκανα την έρευνα μου. Τελικά γράφτηκα στο μητροπολιτικό. Προσωπικά δεν με ενδιέφερε και δεν με ενδιαφέρει το δημόσιο. Το Κολλέγιο που έδωσε κάποιες γνώσεις που με βοήθησαν πολύ στο να έχω μια βασική εκπαίδευση τουλάχιστον για αρχή. Τα υπόλοιπα τα βλέπεις και στη δουλειά. Οι σπουδές Ναυτιλιακών όπως και Μarketing δεν προϋποθέτουν αναγνώριση στον ιδιωτικό τομέα. Αυτό λοιπόν δεν πρέπει να σε προβληματίζει. Το αν είναι κωλόχαρτο ή όχι είναι σχετικό. Δηλαδή είναι καλύτερο να πας σε ένα διαλυμένο ΤΕΙ όπως ήταν το δικό μας και να προσπαθείς να τελειώσεις μέσα σε ένα χάος και να δίνουν οι γονείς σου λεφτά για να σε συντηρούν. Και το λέω γιατί γράφτηκα και έμεινα ένα διάστημα αλλά σε εμένα δεν λειτούργησε. Σε τελική ανάλυση ο καθένας είναι μοναδική περίπτωση. Αν περνούσες marketing στο ΟΠΑ δεν θα ήμασταν εδώ και δεν θα συζητούσαμε. Δεν υπάρχει κάτι κακό με τα κολλέγια ειδικά όταν πρόκειται για σχολές business. Θα πάρεις κάποιες γνώσεις και θα ψαχτείς κιόλας. Εγώ τελειώνοντας απευθύνθηκα στο career office του κολλεγίου και όταν προέκυψαν θέσεις assistant με κάλεσαν για συνέντευξη. Έχω περάσει ήδη δύο συνεντεύξεις και περιμένω να δω πως θα πάει. Μέχρι στιγμής αυτό που ήθελα να πάρω από το Κολλέγιο το πήρα. Καλού επιπέδου γνώσεις και πρόσβαση σε συνεντεύξεις που σημαίνει ότι κάποιος πρόσεξε το βιογραφικό μου. Η συνέχεια σίγουρα εξαρτάται και από εμένα. Από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κανείς. Κατά την άποψη μου πρέπει να κάνεις την προσπάθεια σου και τελειώνοντας τις πανελλήνιες να δεις τις επιλογές σου. Καλή επιτυχία
Σε ευχαριστώ πολύ! Και σε εσένα καλή επιτυχία με τις συνεντεύξεις σου! Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάποια άλλα πράγματα όσο αναφορά το κολέγιο. Συγκεκριμένα για τους καθηγητές και για τα δίδακτρα. Έχει προσωπικά μηνύματα το φόρουμ αυτο;

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Όποιος θέλει να ασχοληθεί με ναυτιλιακά πρέπει αρχικά να έχει βασικές γνώσεις ναυτικού. Ακόμα και προσωπικό γραφείου να είσαι αυτές οι γνώσεις μετράνε και τις ζητάνε οι ναυτιλιακές (θαλάσσια εμπειρία). Πρέπει να ξέρεις την διεθνή ναυτιλιακή νομοθεσία τέλεια γιατί υπάρχει πιθανότητα σε ένα λιμάνι να μην αφήσουν το καράβι να φύγει. Εκεί πρέπει να τους αποδείξει οι λιμενόμπατσοι έχουν άδικο.

Επίσης πρέπει να γνωρίζεις από τυποποιήσεις προιόντων, δηλαδή διεθνής κωδικές ονομασίες προιόντων για να ελέξεις αν η παραλαβή του προιόντος του είναι σωστή.

Μπορεί ο τομέας των ναυτιλιακών να είναι υποσχόμενος καθώς η Ελλάδα έχει από τους μεγαλύτερους αν όχι το μεγαλύτερο στόλο του κόσμου αλλά να ξέρετε ότι οι εφοπλιστές έχουν ιδρύσει δικές τους σχολές σε Φιλιπιννες και Ινδία και αλλού για να παράγουν φτηνό προσωπικό. Αυτό σημαίνει ότι αν ξέρεις π.χ. φιλιπινέζικα είναι ένα μεγάλο +.

Μην περιμένετε να σας εκπαιδεύσει κάποιος σε αυτά. Πρέπει μόνοι σας να τα μάθετε. Αν πάτε σε συνέντευξη και σας δουν άσχετό ούτε για ταμεία δεν θα σας πάρουν. Στην καλύτερη περίπτωση να γίνεται μούτσοι σε μια ναυτιλιακή για μια πενταετία και μετά να διεκδικήσετε θέση γραφείου με εφόδιο την εμπειρία.
Να έχεις γνώσεις ναυτικου.. Ναι. Αλλά όχι να πρέπει απαραίτητα να έχεις μπαρκαρει! Δεν πρέπει να πάω και ΑΕΝ! Άλλος ο ένας τομεας άλλος ο άλλος. Όσον αφορά τη διεθνή ναυτιλιακη νομοθεσία αυτό είναι μάθημα το οποίο ασχολείται με το ναυτικό δικαιο/νομοθεσιες κλπ το ίδιο και με τις τυποποιησεις προϊόντων που αναφέρεις. Logistics είναι το μάθημα αυτό.
Το ότι οι μεγάλες ναυτιλιακες έχουν και στο εξωτερικό το γνωρίζω πολύ καλά( διότι το αγόρι μου είναι Ναυτικός και μου τα έχει πει εκ πείρας δηλαδη). Το κατώτατο (κυρίως αν όχι ολο) προσωπικό είναι από χώρες όπως πχ Φιλιππίνες(καμαρωτακια, μαγειρες κλπ. Παίρνουν βέβαια και για ανωτερες θέσεις αλλά είναι ΝΟΜΊΖΩ πιο σπάνιο) και ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ πως η γνώση γλωσσών σου ανοίγει πόρτες στον τομέα των ναυτιλιακων!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 25-11-16 στις 00:06. Αιτία: διόρθωση διπλού μηνύματος
Παράθεση

nefeli93

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nefeli93
H nefeli93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H nefeli93 έγραψε στις 12:49, 28-11-16:

Καλημέρα. Εννοείται. Ρώταμε ότι θες. Είμαι και γω καινούργια στο site και δεν ξέρω τι παίζει με τα προσωπικά μηνύματα. Θα το ψάξω και αν βρω τρόπο θα σου στείλω μήνυμα!
Παράθεση

evalliaChefαρα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη evalliaChefαρα
H evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 87 μηνύματα.

H evalliaChefαρα έγραψε στις 18:26, 08-12-16:

Θα συμφωνησω απόλυτα μαζι σου στα πρωτα όντας παιδί που κουραστηκε τόσο απο το διάβασμα για να περασω σε μια πολυ καλη υψηλόβαθμη σχολή και να παρω αυτο το "χαρτί ¨" μονο και μονο για να ικανοποιήσω τα στοματα που θέλανε τα λεφτα να μη πανε χαμένα και τ΄όνομα να μη χαλάσει.αΛΛΑ ΤΟ ΤΙ ΉΘΕΛΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΉΞΕΡΑ ΑΠΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ,κανεις δε το λογαριασε!Ετσι μπηκα στη σχολη,παρακολουθουσα κανονικα μα ταυτοχρονως γραφτηκα και στη σχολη που ηθελα...Και πιστεψε με ..η διαδικασια να κουβαλας δυο σχολες στη πλατη σου ειναι πολυ επιονη και ψιχοφθορα που αν δεν εχει την δυναμη η ισχυρη θεληση για ν ανταπεξελθεις (μιλωντας παντα εκ πειρας)θα καταληξεις να κανεις αυτη που σ αρεσει και τελικα ν αφησεις την αλλη..Εγω πλεον τελείωσα την σχολη που ηθελα και ηδη εχω βρεις ακρες και δρομους,να εργαστω.Αντιθετως αν συνεχιζα μονο με αυτη την δημοσια ανοιχτη σχολη,δε ξερω κατα ποσο θα διευκολυνομουν να βρω δουλεια και κατα ποσο θα μ ολοκληρωνε,οπως συμβαίνει με το επαγγελμα που ακολουθησα..Αρα η συμβουλή μου ειναι να κανεις πρωτα μια σοβαρή συζητηση με τον εαυτό σου για το τι θέλεις πραγματικά να κάνεις στη ζωή σου και ύστερα όρμα με τα μουτρα στη ζωή και διεκδίκησε αυτο που θες και ονειρεύεσαι,γιατι απλα η ζωή σου ειναι δική σου.Δε θα στη καθοριζει κανεις αλλος..Τολμα και προχωρα!
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 21:16, 08-12-16:

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πώς είναι δυνατόν αυτοί που υπερθεματίζουν υπέρ των κολεγίων, να είναι νέοι χρήστες ή να έχουν ελάχιστες αναρτήσεις, να ενδιαφέρονται αποκλειστικά και μόνο γι΄αυτό το θέμα και αφού πουν αυτά που έχουν να πουν να εξαφανίζονται δια παντός. Μάλλον θα σκεφτείτε ότι είμαι καχύποπτη αλλά τόσο τυχαίο να είναι πια; Δεν νομίζω!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evalliaChefαρα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 87 μηνύματα.

H evalliaChefαρα έγραψε στις 21:41, 08-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πώς είναι δυνατόν αυτοί που υπερθεματίζουν υπέρ των κολεγίων, να είναι νέοι χρήστες ή να έχουν ελάχιστες αναρτήσεις, να ενδιαφέρονται αποκλειστικά και μόνο γι΄αυτό το θέμα και αφού πουν αυτά που έχουν να πουν να εξαφανίζονται δια παντός. Μάλλον θα σκεφτείτε ότι είμαι καχύποπτη αλλά τόσο τυχαίο να είναι πια; Δεν νομίζω!
Αυτη η ειρωνεία για πιον ειναι και σε τι αποσκοπει?Ο καθεις λεγει τη γνώμη του κατα το δοκουν.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 07:42, 09-12-16:

Η απορία μου είναι απόλυτα συγκεκριμένη και ξεκάθαρη. Δεν νομίζω ότι χρήζει διευκρινίσεων!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stickerbush (Πεισματάρης Γορίλας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stickerbush
Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 776 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε στις 15:53, 09-12-16:

Τώρα θα τη δούμε να σχολιάζει στο "Νεανικές απόψεις για τη πολιτική" για ξεκάρφωμα χαχαχαχα
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evalliaChefαρα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H evalliaChefαρα έγραψε στις 01:40, 14-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από Stickerbush
Τώρα θα τη δούμε να σχολιάζει στο "Νεανικές απόψεις για τη πολιτική" για ξεκάρφωμα χαχαχαχα
μπααα ,δε θα με δεις...Βαρετο θεματάκι..
Παράθεση

Stickerbush (Πεισματάρης Γορίλας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stickerbush
Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 776 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε στις 04:04, 14-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από evalliaChefαρα
μπααα ,δε θα με δεις...Βαρετο θεματάκι..
Συμφωνω. Προτιμάς πιο πικάντικα Θέματα...
Παράθεση

Τεό εμ.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Τεό εμ.
Ο Τεό εμ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Τεό εμ. έγραψε στις 12:34, 14-12-16:

Παιδιά ειμαι 20 ετων και θα ήθελα να ρωτησω κάτι που με απασχολεί..

Λοιπον...είμαι γραμμένος σε ΤΕΙ εδώ και ενα χρονο και φετος ξεκινησα να φοιτω παράλληλα σε ιδιωτικό ΙΕΚ. Διάβασα οτι αυτό είναι καθ'ολα νόμιμη πράξη.

Επομένως, τώρα που θέλω να πάρω αναβολή μπορω να την πάρω μέσω του ΙΕΚ? (Σημειώνω ξανά οτι γράφτηκαν στο ΙΕΚ μετα απο το ΤΕΙ ) (Επιπλέον,στις 31 του μήνα λήγει η αναβολή μου και έχω αγχωθει)
Παράθεση

meloveyoudo

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη meloveyoudo
H meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 504 μηνύματα.

H meloveyoudo Y έγραψε στις 17:54, 14-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από Τεό εμ.
Παιδιά ειμαι 20 ετων και θα ήθελα να ρωτησω κάτι που με απασχολεί..

Λοιπον...είμαι γραμμένος σε ΤΕΙ εδώ και ενα χρονο και φετος ξεκινησα να φοιτω παράλληλα σε ιδιωτικό ΙΕΚ. Διάβασα οτι αυτό είναι καθ'ολα νόμιμη πράξη.

Επομένως, τώρα που θέλω να πάρω αναβολή μπορω να την πάρω μέσω του ΙΕΚ? (Σημειώνω ξανά οτι γράφτηκαν στο ΙΕΚ μετα απο το ΤΕΙ ) (Επιπλέον,στις 31 του μήνα λήγει η αναβολή μου και έχω αγχωθει)
Νομιζω οτι και στα ιεκ δικαιουσαι αναβολη αλλα σίγουρα είναι καλυτερα να τη παρεις απο το Τει.
Παράθεση

evalliaChefαρα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H evalliaChefαρα έγραψε στις 00:37, 17-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από Stickerbush
Συμφωνω. Προτιμάς πιο πικάντικα Θέματα...
stickerbush....Tο πιπέρι κυριαρχεί στη ζωή μου...Εξαλλου πρεπει να ξεφευγουμε και λίγο απο τη ρουτινα της καθημερινότητας...
Παράθεση

JohnGreek

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JohnGreek
Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O JohnGreek έγραψε στις 21:07, 01-08-17:

Έχει σπουδάσει κανένας στο συγκεκριμένο κολέγιο; IST College

Αν μπορεί ας μας περιγράψει τις εμπειρίες του γιατί σκέφτομαι να πάω αλλά έχω μαύρα μεσάνυχτα στο τι γίνεται εκεί.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 03-08-17 στις 13:00. Αιτία: Προσθήκη του κολλεγιου
Παράθεση

tatiana22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tatiana22
H tatiana22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H tatiana22 έγραψε στις 17:05, 03-08-17:

Γεια σας. Έιχα αποφασίσει από καιρό τώρα να μην δώσω πανελλήνιες και φέτος αποφοίτησα και είμαι ανάμεσα σε δυο κολλέγια. Το deree και το bca. Θελω να σπουδάσω ναυτιλιακά, και ξερω ότι το BCA είναι γνωστό για το τμήμα των ναυτιλιακών του. Το deree από την άλλη έχει γενικά πολυ καλή φήμη. Είμαι σε ένα αδιέξοδο και δεν μπορώ να αποφασίσω ποιο από τα 2 ειναι καλύτερο. Από άποψη χρημάτων, λόγω της καλής βαθμολογίας που έχω στο απολυτήριο, τα χρήματα ειναι πάνω κάτω τα ίδια. Ξέρει κανείς ποιο από τα 2 ειναι καλύτερη επιλογή;
Παράθεση

Giovanni_ (Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Giovanni_
Ο Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 02:06, 06-08-17:

Για να είναι τα χρήματα τα ίδια θαρρώ πως δεν θα υπάρχει αισθητή διαφορά στην ποιότητα των σπουδών
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη PanosGR
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 694 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 15:23, 06-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanni_
Για να είναι τα χρήματα τα ίδια θαρρώ πως δεν θα υπάρχει αισθητή διαφορά στην ποιότητα των σπουδών
Μάλλον τα χρήματα είναι ίδια επειδή έχει κερδίσει κάτι σαν υποτροφία λόγω καλού απολυτηρίου. Το Deree είναι, γενικά μιλώντας, ακριβό. Ψάχνομαι και εγώ να κάνω μάινορ εκεί και σκέφτομαι : Μπράβο ρε Φώτη! Καλα μας έλεγες για το απολυτήριο.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tatiana22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tatiana22
H tatiana22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H tatiana22 έγραψε στις 15:31, 06-08-17:

Ναι, τα χρήματα ειναι τα ίδια λόγω καλού απολυτηρίου, αλλιώς το deree βγαίνει αρκετά πιο ακριβό
Παράθεση

MikeGR

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MikeGR
Ο MikeGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O MikeGR έγραψε στις 19:39, 16-08-17:

Υπάρχει στην Ελλάδα ή στην Κύπρο κολλέγιο με ειδικότητα παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης? Αν ναι ποιο?
Το πτυχίο από τέτοια κολλέγια αναγνωρίζεται από το δημόσιο?
Ευχαριστώ.
Παράθεση

jims

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jims
Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 391 μηνύματα.

O jims έγραψε στις 21:25, 16-08-17:

Για κολέγιο δεν ξέρω, αλλά το ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο Κύπρου έχει παιδαγωγικά

http://www.euc.ac.cy/el/departments/...ation-sciences
Παράθεση

MikeGR

Νεοφερμένος

O MikeGR έγραψε στις 12:50, 17-08-17:

Ευχαριστώ.
Το πτυχίο από αυτή τη σχολή ξέρουμε αν αναγνωρίζεται από το Ελληνικό και το Κυπριακό δημόσιο?
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,640 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 13:36, 17-08-17:

Τα πτυχία απο κολέγια δεν αναγνωρίζονται απ' τον ΔΟΑΤΑΠ. Δε μπορείς δηλαδή να καταθέσεις τα χαρτιά σου για να διοριστείς κάποια στιγμή ως δάσκαλος γιατί δεν θα έχεις αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ.
Παράθεση

MikeGR

Νεοφερμένος

O MikeGR έγραψε στις 13:53, 17-08-17:

Μιλάω για το Ευρωπαικό Πανεπιστήμιο Κύπρου που λέει ο φίλος πιο πάνω. Στο link που έχει στείλει ο φίλος γράφει πως πολλοί απόφοιτοι του συγκεκριμένου πανεπιστημίου δουλεύουν σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεία. Μήπως υπάρχει εξαίρεση για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο μιας και είναι Ευρωπαικό ή δεν στέκουν όσα λένε στη σελίδα τους?
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NikosChatzoglou
Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O NikosChatzoglou έγραψε στις 14:04, 17-08-17:

Ναι της Κύπρου αναγνωρίζονται από το ΔΟΑΤΑΠ αλλά στην Ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωση πλέον να δουλέψει κανείς σαν δάσκαλος. Ακόμη τους απόφοιτους του 2012 δεν έχουν πάρει. Οπότε αν θες να σπουδάσεις δημοτικής πήγαινε κατευθείαν έξω αλλιώς σπούδασε στην Ελλάδα κάτι άλλο.
Παράθεση

Obito

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Obito
Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 321 μηνύματα.

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 14:20, 17-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Τα πτυχία απο κολέγια δεν αναγνωρίζονται απ' τον ΔΟΑΤΑΠ. Δε μπορείς δηλαδή να καταθέσεις τα χαρτιά σου για να διοριστείς κάποια στιγμή ως δάσκαλος γιατί δεν θα έχεις αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ.
Ο ΔΟΑΤΑΠ ειναι αρμοδιος για την ακαδημαικη αναγνωριση των πτυχιων, οποτε πχ δε θα μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο στο μελλον σε ελληνικο πανεπιστημιο, αν ο ΔΟΑΤΑΠ δε σου αναγνωρισει το πτυχιο. Για την επαγγελματικη αναγνωριση, αρμοδιο ειναι το ΣΑΕΠ.

Αρχική Δημοσίευση από MikeGR
Μιλάω για το Ευρωπαικό Πανεπιστήμιο Κύπρου που λέει ο φίλος πιο πάνω. Στο link που έχει στείλει ο φίλος γράφει πως πολλοί απόφοιτοι του συγκεκριμένου πανεπιστημίου δουλεύουν σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεία. Μήπως υπάρχει εξαίρεση για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο μιας και είναι Ευρωπαικό ή δεν στέκουν όσα λένε στη σελίδα τους?
Τα ιδιωτικα στην Κυπρο αναγνωριζονται απο τους εκει αρμοδιους φορεις ως πανεπιστημιακα ιδρυματα, οποτε περνας μετα ΔΟΑΤΑΠ, οπως αν ειχες πτυχιο απο οποιαδηποτε αλλη χωρα του εξωτερικου. Λιγο πολυ ολα τα ιδιωτικα στην Κυπρο εχουν 4ετη προγραμματα για δασκαλους και νηπιαγωγους και ενα (τουλαχιστον), αν δεις εχει και εξ αποστασεως.

Απο την αλλη ειλικρινα για πιο λογο να καταβαλεις διδακτρα που αρχιζουν απο ~6000 ευρω, για να παρεις πτυχιο απο μια σχολη, οι αποφοιτοι της οποιας πλεον διοριζονται (στην καλυτερη) με το σταγονομετρο, τη στιγμη που σε ελληνικα επαρχιακα ΑΕΙ οι βασεις στα παιδαγωγικα κυμαινονται ακομα και κατω του 10....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obito : 17-08-17 στις 14:26.
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NikosChatzoglou
Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O NikosChatzoglou έγραψε στις 14:33, 17-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Obito
Ο ΔΟΑΤΑΠ ειναι αρμοδιος για την ακαδημαικη αναγνωριση των πτυχιων, οποτε πχ δε θα μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο στο μελλον σε ελληνικο πανεπιστημιο, αν ο ΔΟΑΤΑΠ δε σου αναγνωρισει το πτυχιο. Για την επαγγελματικη αναγνωριση, αρμοδιο ειναι το ΣΑΕΠ.

Ο σαεπ έχει να κάνει μόνο με ελληνικά κολλέγια. Για πανεπιστήμια του εξωτερικού αρμόσιος είναι ο δοαταπ και για επαγγελματική και ακαδημαϊκή αναγνώριση.
Συμβουλή: Μην κάνετε το λάθος να βασιστείτε στο ΣΑΕΠ. Αν βγάλετε άκρη σε μια πενταετία θα είναι θαύμα.
Παράθεση

MikeGR

Νεοφερμένος

O MikeGR έγραψε στις 15:39, 17-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από NikosChatzoglou
Ναι της Κύπρου αναγνωρίζονται από το ΔΟΑΤΑΠ αλλά στην Ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωση πλέον να δουλέψει κανείς σαν δάσκαλος. Ακόμη τους απόφοιτους του 2012 δεν έχουν πάρει. Οπότε αν θες να σπουδάσεις δημοτικής πήγαινε κατευθείαν έξω αλλιώς σπούδασε στην Ελλάδα κάτι άλλο.
Το σκέφτομαι να πάω στην Κύπρο, έχω ακούσει πως τα πράγματα είναι καλύτερα σε πολλούς τομείς.

Αρχική Δημοσίευση από Obito
Απο την αλλη ειλικρινα για πιο λογο να καταβαλεις διδακτρα που αρχιζουν απο ~6000 ευρω, για να παρεις πτυχιο απο μια σχολη, οι αποφοιτοι της οποιας πλεον διοριζονται (στην καλυτερη) με το σταγονομετρο, τη στιγμη που σε ελληνικα επαρχιακα ΑΕΙ οι βασεις στα παιδαγωγικα κυμαινονται ακομα και κατω του 10....
Πληρώ κριτήρια που ίσως μου ανοίξουν μια πόρτα για να μπω στο πανεπιστήμιο δωρεάν συν το γεγονός πως έχω κουραστεί με την κατάσταση στην Ελλάδα.
Πανελλήνιες έδωσα φέτος ως απόφοιτος όμως λόγο οικονομικών προβλημάτων δεν πήγα φροντιστήριο, έκανα προετοιμασία μόνος μου και έπιασα 9.400 μόρια. Για να πιάσεις τη βάση του 10 σε επιστημονικό πεδίο που η έκθεση δίνει bonus x1.3 και η ιστορία γενικής παιδείας x0.7 πρέπει να έχεις κάνει μια πολύ καλή προετοιμασία με διαγωνίσματα, τεστ κλπ γιατί υπάρχουν λεπτομέρειες για τις οποίες σου κόβουν βαθμούς για πλάκα. Για παράδειγμα, στην ιστορία γενικής παιδείας το 91% έγραψε κάτω από τη βάση γιατί τα θέματα Γ και Δ ήθελε να τα γράψεις με πολύ συγκεκριμένο τρόπο. Δεν τους νοιάζει αν όσα έγραψες απαντάνε στο ερώτημα, έπρεπε να τα γράψεις με συγκεκριμένο τρόπο. Ανήκω στο 9% που έγραψε πάνω από τη βάση όμως μου έκοψαν για πλάκα μόρια γιατί δεν τα έγραψα όπως ήθελαν. Το ίδιο και στην έκθεση. Πήγα από το πεδίο οικονομίας και πληροφορικής οπότε συν των άλλων είχα και τα μαθηματικά κατεύθυνσης στα οποία το 89% γράψαμε κάτω από τη βάση. Με αυτό το σύστημα εισαγωγής στα ΑΕΙ / ΤΕΙ λογικό το βλέπω να είμαστε σε μνημόνια και να συνεχίσουμε να ζούμε με αυτά για χρόνια ακόμα.
Όσο το γιατί θέλω να περάσω σε μια σχολή που παίρνουν με το σταγονόμετρο είναι δύο οι λόγοι. Πρώτον είναι το όνειρο μου, αυτό που θέλω να κάνω, αυτό που αγαπάω. Δεύτερον το σκέφτομαι να φύγω από την Ελλάδα και να μείνω στην Κύπρο. Από όσα έχω ακούσει τα πράγματα εκεί είναι λίγο καλύτερα. Το αν ισχύει ή όχι δεν το ξέρω όμως σίγουρα δεν θα είναι χειρότερα από εμάς.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους