Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,079 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 382 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Φινλανδικά ή ολλανδικά

Νίκος95 (Νίκος)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Νίκος95
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 533 μηνύματα.

O Νίκος95 έγραψε στις 21:41, 04-08-09:

Θα ηθελα να ρωτησω κατι σε ατομα που ξερουν. ποια απο οτι τις δυο γλωσσες να προσπαθησω να μαθω? δηλαδη ποια ειναι πιο ευκολη και πιο χρησιμη για καποιον με αρκετα καλη γνωση της αγγλικης? εχετε μηπως πληροφοριες για την φινλανδια τους ανθρωπους κτλ?(για την ολλανδια δεν ρωταω γιατι υπαρχει ηδη θεμα και εμαθα οτι ηθελα να μαθω) ευχαριστω για τις απαντησεις.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yiannis123

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη yiannis123
Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O yiannis123 έγραψε στις 15:14, 05-08-09:

Ναι έχω πάει Φιλανδία πριν λίγο καιρό, και έκανα και ένα μάθημα για την γλώσσα και γενικά είδα και βιβλία γραμμένα στα φιλανδικά , για τα ολλανδικά δεν ξέρω, αλλά τα φιλανδικά δεν έχουν καμία σχέση απολύτως ούτε με τα Ελληνικά ούτε με τα Αγγλικά, το συντακτικό ειδικά είναι..... αλλού το αντικείμενο , αλλού το ρήμα
( χαμός)κάποτε υπάρχουν και προτάσεις που μπορεί να είναι και μία λέξη μόνο, το αλφάβητο αρκετά διαφορετικό ,τώρα όμως όσον αφορά τις λέξεις υπάρχει το θέμα και μετά ανάλογα με τις καταλήξεις να υπάρχουν άλλες 20 λέξεις με το ίδιο θέμα και διαφορετική σημασία και όταν εννοώ κατάληξη εννοώ ότι μια φορά μπορεί να είναι πχ. α , αα ,ααα και κάπως έτσι ,στην ανάγνωση όμως δεν νομίζω να δυσκολευτείς είναι αρκετά εύκολη…
Γενικά εκεί μας τόνισαν ότι είναι μια δύσκολη γλώσσα στην αρχή αλλά με τον καιρό όσο περισσότερο μαθαίνεις τόσο και πιο εύκολη γίνεται !!
Ελπίζω να σε βοήθησα...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος --- . Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 15:16, 05-08-09:

Είσαι σαφέστατος, μην το συζητάς.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νίκος95 (Νίκος)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 533 μηνύματα.

O Νίκος95 έγραψε στις 17:18, 05-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis123
Ναι έχω πάει Φιλανδία πριν λίγο καιρό, και έκανα και ένα μάθημα για την γλώσσα και γενικά είδα και βιβλία γραμμένα στα φιλανδικά , για τα ολλανδικά δεν ξέρω, αλλά τα φιλανδικά δεν έχουν καμία σχέση απολύτως ούτε με τα Ελληνικά ούτε με τα Αγγλικά, το συντακτικό ειδικά είναι..... αλλού το αντικείμενο , αλλού το ρήμα
( χαμός)κάποτε υπάρχουν και προτάσεις που μπορεί να είναι και μία λέξη μόνο, το αλφάβητο αρκετά διαφορετικό ,τώρα όμως όσον αφορά τις λέξεις υπάρχει το θέμα και μετά ανάλογα με τις καταλήξεις να υπάρχουν άλλες 20 λέξεις με το ίδιο θέμα και διαφορετική σημασία και όταν εννοώ κατάληξη εννοώ ότι μια φορά μπορεί να είναι πχ. α , αα ,ααα και κάπως έτσι ,στην ανάγνωση όμως δεν νομίζω να δυσκολευτείς είναι αρκετά εύκολη…
Γενικά εκεί μας τόνισαν ότι είναι μια δύσκολη γλώσσα στην αρχή αλλά με τον καιρό όσο περισσότερο μαθαίνεις τόσο και πιο εύκολη γίνεται !!
Ελπίζω να σε βοήθησα...
ναι σε ευχαριστω για τις πληροφοριες αν και δυσκολευτηκα να τις καταλαβω. παντως σε ευχαριστω:thanks:
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yiannis123

Μαθητής Α' λυκείου

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O yiannis123 έγραψε στις 19:09, 05-08-09:

τίποτα ευχαρίστησή μου!!! αλλά πως κατάληξες να θες να μάθεις μια από τις δύο από αυτές τις γλώσσες και όχι ασπούμε γερμανικά ή ισπανικά ή κάτι τέτοιο ??
Παράθεση

myrto.s

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη myrto.s
H myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H myrto.s έγραψε στις 19:13, 05-08-09:

αν δεν κανω λάθος η Φινλανδική γλώσσα είναι όπως την τουρκικη... κολλάς συνεχώς λέξεις και καταλήξεις τη μια πίσω απο την άλλη αλλά είναι αρκετά δύσκολη... για τα ολλανδικά δεν ξέρω αλλά δεν είναι και πολύ χρήσιμες γλώσσες
Παράθεση

makisr91

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη makisr91
Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O makisr91 έγραψε στις 19:53, 05-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από myrto.s
αν δεν κανω λάθος η Φινλανδική γλώσσα είναι όπως την τουρκικη... κολλάς συνεχώς λέξεις και καταλήξεις τη μια πίσω απο την άλλη αλλά είναι αρκετά δύσκολη... για τα ολλανδικά δεν ξέρω αλλά δεν είναι και πολύ χρήσιμες γλώσσες
Όχι ακριβώς, η φινλανδική γλώσσα δεν έχει κάποια σχέση με την τουρκική διότι ανήκουν σε διαφορετικές γλωσσικές οικογένειες. Η φινλανδική γλώσσα ανήκει στην ουραλική γλωσσική οικογένεια. Μάλλον με την ουγγρική μπορεί να έχουν κοινές ρίζες. Μπορεί και να κάνω λάθος, δεν ξέρω.
Παράθεση

myrto.s

Μαθητής Γ' λυκείου

H myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H myrto.s έγραψε στις 19:55, 05-08-09:

και για την ουγγρική γλώσσα ισχυει αυτό
Παράθεση

makisr91

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O makisr91 έγραψε στις 19:59, 05-08-09:

Ναι,αλλά η τουρκική δεν έχει κάποια σχέση...
Παράθεση

myrto.s

Μαθητής Γ' λυκείου

H myrto.s έγραψε στις 20:02, 05-08-09:

εχουν την ίδια ρίζα... είναι ουραλοαλταικες (νμζ έτσι γραφετε) και δεν είναι ινδοευρωπαικες
Παράθεση

makisr91

Μαθητής Γ' λυκείου

O makisr91 έγραψε στις 20:06, 05-08-09:

Ναι ρε συ, ινδοευρωπαικές δεν είναι. Αλλά η τουρκική ανήκει στην αλσατική οικογένεια και η φινλανδική στην ουραλική. Είναι διαφορετικές μεταξύ τους γλώσσες. Δεν έχουν ίδιες ρίζες.
Παράθεση

myrto.s

Μαθητής Γ' λυκείου

H myrto.s έγραψε στις 20:07, 05-08-09:

κατσε να το ψάξω στο ιντερνετ γιατί εγώ κατι τέτοιο θυμάμαι
-----------------------------------------
-----------------------------------------
ανήκουν και οι τρεις στην αλταική απλως δε διαφορετικές υποκατηγορίες
Παράθεση

makisr91

Μαθητής Γ' λυκείου

O makisr91 έγραψε στις 20:25, 05-08-09:

Απ'οτι ξέρω δεν ανήκουν, αλλά για να το λες εσύ κάτι θα ξέρεις:iagree:
Παράθεση

Νίκος95 (Νίκος)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

O Νίκος95 έγραψε στις 22:38, 05-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis123
τίποτα ευχαρίστησή μου!!! αλλά πως κατάληξες να θες να μάθεις μια από τις δύο από αυτές τις γλώσσες και όχι ασπούμε γερμανικά ή ισπανικά ή κάτι τέτοιο ??
με τα γερμανικα εγινε πολυ κακη αρχη στο σχολειο και δεν μου αρεσει σαν γλωσσα( μου αρεσει αλλα δεν ασχοληθηκα σοβαρα). μετα ξερω αρκετα καλα αγγλικα αν και ακομα ειμαι στην ταξη του lower. μου αρεσει η Ολλανδια (ειδικα ο πληθυσμος γενους θηλυκου!) και την θεωρω ωραια χωρα για να ζησει κανενας. το ιδιο ισχυει και για την Φινλανδια συν του οτι αν θελησω να φτιαξω οικογενεια τα παιδια μου θα εχουν ολες τις ανεσεις τους στο σχολειο. γενικα ακουγεται χαζο αλλα θα ηθελα αν κανω οικογενεια να εχουμε σχεση και με την Ελλαδα αλλα και με καποια αλλη χωρα. δηλαδη θα ηθελα τα παιδια μου να εχουν διπλη καταγωγη.

(-ελα αστα αυτα γουσταρουμε τις βορειοευρωπαιες και αυτο ειναι!:xixi:
- κατα καποιο τροπο ναι:zilia
Παράθεση

yiannis123

Μαθητής Α' λυκείου

O yiannis123 έγραψε στις 22:45, 05-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Νίκος95
(-ελα αστα αυτα γουσταρουμε τις βορειοευρωπαιες και αυτο ειναι!:xixi:
- κατα καποιο τροπο ναι:zilia
+10000:no1:
Παράθεση

Νίκος95 (Νίκος)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

O Νίκος95 έγραψε στις 23:21, 05-08-09:

μονο 10000... βαλε και αλλα μηδενικα... ()
Παράθεση

agiostimotheos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη agiostimotheos
Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

O agiostimotheos έγραψε στις 23:33, 05-08-09:

μάθε ρώσικα ρε
και πιο χρήσιμα και ωραίες γυναίκες οι original ρωσσίδες
Παράθεση

Νίκος95 (Νίκος)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

O Νίκος95 έγραψε στις 23:35, 05-08-09:

μπα. δεν θα θελα να ζησω στην ρωσια... original μοσχα μερια ειναι αρκετα ωραιες. σαν τις ολλανδεζες ομως...
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 23:47, 05-08-09:

ψηφίζω τις θεές Ολλανδέζες (όμως μέχρι το πολύ 35 χρονών γιατί μετά μπακαλιαρεύουν )
Παράθεση

agiostimotheos

Φοιτητής

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

O agiostimotheos έγραψε στις 23:51, 05-08-09:

κοίτα και εγώ που είχα πάει αμστερνταμ οι Ολλανδέζες μου κάναν πολύ καλή εντύπωση και πργματικά μ'άρεσε το μέρος δεν ήταν αυτό το αποστειρωμένο της Γερμανίας ούτε το χύμα της Ελλάδας. Αλλά το να μάθεις Ολλανδικά δεν λέει μιας και οι περισσότεροι μην σου πω όλοι οι Ολλάνδοι αστοί μιλάνε Αγγλικά Γαλλικά Γερμανικά.
+ που θα βρείς φρόντ ολλανδικών- φιλανδικών?

χρήσιμη πληροφορία: η ολλανδία είναι πρώτη στις αυτοκτονίες
Παράθεση

Νίκος95 (Νίκος)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

O Νίκος95 έγραψε στις 00:20, 06-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από agiostimotheos
κοίτα και εγώ που είχα πάει αμστερνταμ οι Ολλανδέζες μου κάναν πολύ καλή εντύπωση και πργματικά μ'άρεσε το μέρος δεν ήταν αυτό το αποστειρωμένο της Γερμανίας ούτε το χύμα της Ελλάδας. Αλλά το να μάθεις Ολλανδικά δεν λέει μιας και οι περισσότεροι μην σου πω όλοι οι Ολλάνδοι αστοί μιλάνε Αγγλικά Γαλλικά Γερμανικά.
+ που θα βρείς φρόντ ολλανδικών- φιλανδικών?

απλα θα επιδιωξω να μαθω μια απο αυτες τις γλωσσες και στο μελλον ισως κανω και καποια μαθηματα. κατι θα βρω...

Αρχική Δημοσίευση από nPb
ψηφίζω τις θεές Ολλανδέζες (όμως μέχρι το πολύ 35 χρονών γιατί μετά μπακαλιαρεύουν )
απο εκει που ειναι σφιχτες χαλαρωνουν λιγο. και παλι καλες ειναι...:xixi:
Παράθεση

Purple sunrise (Λουδοβίκος ο 16ος)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Purple sunrise
Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 925 μηνύματα.

O Purple sunrise έγραψε στις 00:46, 06-08-09:

Τώρα αν εγώ σου θέσω το ερώτημα γιατί προτιμάς αυτές τις συγκεκριμένες γλώσσες και όχι άλλες πχ Γαλλικά,Γερμανικά,Ισπανικά κλπ που και περισσότερη βαρύτητα έχουν και ομιλιούνται από περισσότερους ανθρώπους να μην περιμένω απάντηση ε;
Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vampi
H Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.

H Vampi έγραψε στις 00:51, 06-08-09:

Φινλανδικά!

Πάρε μερικές φράσεις:

Hi! - Terve!
Good Morning - Hyvaa huomenta!
Good Day - Hyvaa Paivaa
Good Night - Hyvaa Yota
Thank You/Thanks - Kiitos/Kitti
What's your name? - Mika sinun nimesi on?
Goodbye - Nakemiin
How are you? - Enta kuinka sina jaksat?
Can you help me? - Voitko auttaa minua?
Yes. - Juu.
No. - Ei.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νίκος95 (Νίκος)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

O Νίκος95 έγραψε στις 23:15, 06-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Vampi
Φινλανδικά!

Πάρε μερικές φράσεις:

Hi! - Terve!
Good Morning - Hyvaa huomenta!
Good Day - Hyvaa Paivaa
Good Night - Hyvaa Yota
Thank You/Thanks - Kiitos/Kitti
What's your name? - Mika sinun nimesi on?
Goodbye - Nakemiin
How are you? - Enta kuinka sina jaksat?
Can you help me? - Voitko auttaa minua?
Yes. - Juu.
No. - Ei.
σε ευχαριστω!

Αρχική Δημοσίευση από November Rain
Τώρα αν εγώ σου θέσω το ερώτημα γιατί προτιμάς αυτές τις συγκεκριμένες γλώσσες και όχι άλλες πχ Γαλλικά,Γερμανικά,Ισπανικά κλπ που και περισσότερη βαρύτητα έχουν και ομιλιούνται από περισσότερους ανθρώπους να μην περιμένω απάντηση ε;
εχω απαντησει σε προηγουμενο μου ποστ
Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

H Vampi έγραψε στις 23:21, 06-08-09:

Τίποτα. Έχω κι άλλες αν θες.
Παράθεση

Νίκος95 (Νίκος)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

O Νίκος95 έγραψε στις 23:35, 06-08-09:

δεν ξερω νομιζω πως μου αρεσουν περισοτερο τα ολλανδικα μεχρι στιγμης... παντως αν μπορεις και θες στειλτες μου. Σε ευχαριστω εκ των προτερων.
Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

H Vampi έγραψε στις 03:51, 07-08-09:

One, Two, Three, Four, Five, Six, Seven, Eight, Nine, Ten - Yksi, Kaksi, Kolme, Neljä, Viisi, Kuusi, Seitsemän, Kahdeksan, Yhdeksän, Kymmenen

January, February, March, April, May, June, July, August, September, October, November, December - Tammikuu, Helmikuu, Maaliskuu, Huhtikuu, Toukokuu, Kesäkuu, Heinäkuu, Elokuu, Syyskuu, Lokakuu, Marrasskuu, Joulukuu

Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Sunday - Maanantai, Tiistai, Keskiviikko, Torstai, Perjantai, Lauantai, Sunnuntai

What time is it? - Mitä kello on?
Where should we go? - Mihin meidän on mentävä?
We arrived. - Olemme perillä.
That's amazing! - Sehän on ihmeellistä!
That's magnificent! - Sepä mainiota!
Listen! - Kuulehan!
Let's go! - Lähdetään!

Παράθεση

agiostimotheos

Φοιτητής

O agiostimotheos έγραψε στις 20:33, 08-08-09:

η ΦΙλανδία εννοούσα
Παράθεση

thanassis (Thanassis)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη thanassis
Ο Thanassis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O thanassis έγραψε στις 13:53, 02-09-09:

Τα ολλανδικα μοιαζουν λιγακι με τα γερμανικα.Εζησα Ολλανδια και μιλαω τα ολλανδικα.Τα φιλανδικα ειναι μια ξεχωριστη γλωσσα τελειως.Δεν μοιαζουν με καμια αλλη.Οσο για τους ανθρωπους,ΚΑΜΙΑ σχεση.Οι Φιλανδοι ειναι απο αλλο πλανητη!!Δουλευα χρονια στην Κω με ξενους και πιο U.F.O. απο αυτους δεν υπαρχουν.Ιδια φιλανδεζα που δουλευαμε μαζι το παραδεχτηκε οτι ντρεπεται που ειναι απο εκει!!!
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ellilili

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ellilili
H ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου ΤΕΙ Καβάλας και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.

H ellilili έγραψε στις 22:26, 02-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από thanassis
Τα ολλανδικα μοιαζουν λιγακι με τα γερμανικα.Εζησα Ολλανδια και μιλαω τα ολλανδικα.Τα φιλανδικα ειναι μια ξεχωριστη γλωσσα τελειως.Δεν μοιαζουν με καμια αλλη.Οσο για τους ανθρωπους,ΚΑΜΙΑ σχεση.Οι Φιλανδοι ειναι απο αλλο πλανητη!!Δουλευα χρονια στην Κω με ξενους και πιο U.F.O. απο αυτους δεν υπαρχουν.Ιδια φιλανδεζα που δουλευαμε μαζι το παραδεχτηκε οτι ντρεπεται που ειναι απο εκει!!!
Σε παρακαλώ λίγα για τους Φινλανδούς!
Παράθεση

'Ιρις (Έλενα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη 'Ιρις
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H 'Ιρις έγραψε στις 12:21, 10-12-10:

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ένα καλό βιβλίο εκμάθησης Φινλανδικών άνευ διδασκάλου;
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,142 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 11:50, 25-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από 'Ιρις
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ένα καλό βιβλίο εκμάθησης Φινλανδικών άνευ διδασκάλου;
Αχχχ!! ...Και γω θέλω να μάθω φινλανδικά! Αλλά πιστεύω πως χωρίς δάσκαλο δύσκολα μαθαίνεις μία εντελώς άγνωστη γλώσσα! Εμένα πάλι ζει στο χωριό μου μία Φινλανδέζα και μάλλον θα πάω να μου κάνει μαθήματα!!
Παράθεση

AlexiPerkele

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη AlexiPerkele
Ο AlexiPerkele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O AlexiPerkele Quoth the Raven: "Nevermore" έγραψε στις 11:11, 24-03-11:

Βιβλιο εψαξα κι εγω λιγακι, αλλα δεν βρηκα τιποτα ιδιαιτερο. Βρηκα ομως μια σελιδα που σε μαθενει πολυ καλα, ξεκινοντας απο τα βασικα και φτανοντας σε επιπεδο απλης συνομιλιας. Ναι, δυστυχως δεν εχει ανωτερο επιπεδο
ΕΙναι αυτη εδω Live Mocha
Απλα δημιουργεις λογαριασμο και επιλεγεις ποια γλωσσα θελεις να μαθεις. Στη διδασκαλια συμμετεχουν και αλλοι χρηστες του σάιτ, στους οποιους παραπεμπεσαι αυτοματος.
Οσο για τη γλωσσα, ανοικει στην οικογενεια των Ουγκροβαλτικων γλωσσων, συγκενευει με τα Ουγκρικα, τα Εσθονικα, τα Λιθουανικα και τα Λετονικα.
Παράθεση

Chr96

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Chr96
H Chr96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 139 μηνύματα.

H Chr96 έγραψε στις 11:18, 24-03-11:

Φινλανδικααααααααααααααα <3
Απλα τα λατρευω, αν και εινα παρα πολυ δυσκολη γλωσσα!
Απλα θελω να τα μαθω, για να φυγω και να παω να ζησω Φινλανδιαα!!!
Παράθεση

AlexiPerkele

Απόφοιτος

Ο AlexiPerkele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O AlexiPerkele Quoth the Raven: "Nevermore" έγραψε στις 14:27, 24-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Chr96
Φινλανδικααααααααααααααα <3
Απλα τα λατρευω, αν και εινα παρα πολυ δυσκολη γλωσσα!
Απλα θελω να τα μαθω, για να φυγω και να παω να ζησω Φινλανδιαα!!!
+10000000 Φινλανδικα <3
Σκοπευω να ζησω εκει
Θελω να περασω σε ενα Πανεπιστημιο στην Όουλου και μετα να μεινω εκει
Παράθεση

Chr96

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Chr96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 139 μηνύματα.

H Chr96 έγραψε στις 16:40, 24-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από AlexiPerkele
+10000000 Φινλανδικα <3
Σκοπευω να ζησω εκει
Θελω να περασω σε ενα Πανεπιστημιο στην Όουλου και μετα να μεινω εκει
Αχ και γωωωωωωωω!!
Θελω παρα πολυ να ζησω εκει..
Ειναι που λατρευω το κλιμα της χωρας και το καταλευκο δερμα των κατοικων εκει <3
Παράθεση

kaleidoscope

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 16:53, 24-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Chr96
Ειναι που λατρευω το κλιμα της χωρας

Έχεις πάει ποτέ;
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 16:54, 24-03-11:

Tα φινλανδικά είναι γλώσσα Ουραλική και ανήκει στην κατηγορία των Φινοουγγρικών. Είναι μια δύσκολη γλώσσα με πολλά φωνήεντα, καμία επίδραση αρχαίων Ελληνικών και λατινικών , και διαφορετική σύνταξη και γραμματική από όσο έχεις συνηθίσει.

Τα ολλανδικά από την άλλη, είναι μια Ινδοευρωπαϊκή γλώσσα (σαν την δική μας ) με πολύ πιο ευρεία χρήση , ασύγκριτα πιο εύκολη καθώς είναι σαν μίξη γερμανικών με αγγλικά. Οι καταβολές της είναι λατινικές και ως εκ τούτου έχει παρόμοια γραμματική και σύνταξη με αυτήν που έχεις συνηθίσει στα αγγλικά και τα Ελληνικά.

Αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις κάποια γλώσσα για ιδίον όφελος , μάθε ολλανδικά. Αν θες να μάθεις κάτι ψιλό και να χαβαλεδιάσεις και λιγάκι , πιάσε τα Φινλανδικά.

Κατά τη γνώμη μου βέβαια, θα πρέπει κάποιος πρώτα να ξέρει 2-3 βασικές γλώσσες πολύ καλά (αγγλικά, ισπανικά, γερμανικά) ώστε να πιάσει να ασχοληθεί και με μια πιο "χαλαρή" και αχρείαστη.
Παράθεση

Chr96

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Chr96 έγραψε στις 17:01, 24-03-11:

Δυστυχως οχι ακομα. Ανυπομονω ομως να παω
Λατρευω το κρυο, το χιονι, τη βροχη και ολα τα σχετικα
Ασε που η μεταλ ειναι η μουσικη μου και οι καλυτερες μπαντες καταγονται απο εκει <3
Πιστευω πως η χωρα μου ταιριαζει!!
Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lilla My
H Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Lilla My έγραψε στις 17:28, 24-03-11:

Η μητρική μου γλώσσα είναι τα φινλανδικά.

Τώρα όσο για το κλίμα, θα αναρωτηθώ κι εγώ, πώς είναι δυνατόν να το λατρεύεις, εάν δεν έχεις επισκεφθεί ποτέ τη χώρα; Διότι ακούω συχνά πολλούς Έλληνες να λεν ότι λατρεύουν το κρύο, τα χιόνια και τις βροχές. Κι αμέσως μετά λεν ιστορίες για αναμένα τζάκια και για το πώς τους αρέσει να βλέπουν από το παράθυρο τη βροχή και τους κεραυνούς. Αν μπορούσα κι εγώ να κάθομαι στην πολυθρόνα μου με αναμένο το τζάκι ή να βλέπω τη βροχή μόνο από το παράθυρο, κι εμένα θα μ' άρεζαν οι -30 °C και οι βροχές. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το κρύο και η ζέστη είναι σχετικές έννοιες. Δηλαδή ο Έλληνας μπορεί να λέει ότι κάνει κρύο, όταν έχει 0 °C. Εδώ στους 0 °C, ειδικά την άνοιξη μετά το χειμώνα, λέμε τι καλή ζεστούλα. Και αντιστρόφως φυσικά. Στους 20 °C, ο Φινλανδός σκάει και για τον Έλληνα θέλει λίγο ακόμα για να 'ναι ό,τι πρέπει. Το ίδιο ισχύει π.χ. και για το χιόνι. Σου προκαλεί ενθουσιασμό μέχρι να έρθει η στιγμή που το τρως στη μάπα 7 μήνες το χρόνο. Ούτε βέβαια με διακοπές 2 βδομάδων μπορεί κανείς να καταλάβει πώς είναι η ζωή και η καθημερινότητα σε μια χώρα. Το αν μπορείς να ζήσεις σε κάποια χώρα, θα το διαπιστώσεις μόνο όταν το δοκιμάσεις. Και για να μην παρεξηγηθώ, σε καμία περίπτωση δε σας αποτρέπω. Απλώς σας παραθέτω και την άλλη όψη του νομίσματος, την οποία πολλές φορές παραβλέπουμε. Προσωπικά δε θα την άλλαζα για τίποτα τη Φινλανδία.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωλογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 17:40, 24-03-11:

θα διαλεγα να μαθω ολλανδικα γιατι ειναι πολυ πιο ευκολα....οσο για το κλιμα της φιλανδιας και εμενα με αρεσει αλλα δεν θα μπορουσα να αντεξω τοσο πολυ κρυο ολο το χρονο..!ελλαδιτσα και δεν ειμαι καλα
Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

H Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Lilla My έγραψε στις 18:01, 24-03-11:

Βασικά όσον αφορά την εκμάθηση της γλώσσας, καθώς τα μιλάν μόνο στη Φινλανδία, θα έλεγα ότι έχει χρησιμότητα κυρίως, εάν έχει κανείς σκοπό να μείνει στη Φινλανδία. Ή αλλιώς για χόμπυ, όπως είπε κάποιος παραπάνω. Δηλαδή εάν θέλεις να μάθεις μια νέα ξένη γλώσσα, για να έχεις ένα προσόν παραπάνω στην εύρεση εργασίας στο μέλλον, νομίζω ότι τα φινλανδικά δεν εξυπηρετούν το σκοπό αυτό. Σ' αυτήν την περίπτωση καλύτερα είναι να μάθεις κάποια πιο διαδεδομένη γλώσσα. Ωστόσο, το τι μπορεί να σου προσφέρει μια γλώσσα, ακόμα κι αν τη μιλούν μόλις 5 εκ. άνθρωποι σε ολόκληρο τον κόσμο, κάποιες φορές απλά δεν περιγράφεται.
Παράθεση

AlexiPerkele

Απόφοιτος

O AlexiPerkele Quoth the Raven: "Nevermore" έγραψε στις 19:41, 24-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Lilla My
Βασικά όσον αφορά την εκμάθηση της γλώσσας, καθώς τα μιλάν μόνο στη Φινλανδία, θα έλεγα ότι έχει χρησιμότητα κυρίως, εάν έχει κανείς σκοπό να μείνει στη Φινλανδία. Ή αλλιώς για χόμπυ, όπως είπε κάποιος παραπάνω. Δηλαδή εάν θέλεις να μάθεις μια νέα ξένη γλώσσα, για να έχεις ένα προσόν παραπάνω στην εύρεση εργασίας στο μέλλον, νομίζω ότι τα φινλανδικά δεν εξυπηρετούν το σκοπό αυτό. Σ' αυτήν την περίπτωση καλύτερα είναι να μάθεις κάποια πιο διαδεδομένη γλώσσα. Ωστόσο, το τι μπορεί να σου προσφέρει μια γλώσσα, ακόμα κι αν τη μιλούν μόλις 5 εκ. άνθρωποι σε ολόκληρο τον κόσμο, κάποιες φορές απλά δεν περιγράφεται.
Θα συμφωνησω απολυτα xD
Επισης εχω να συμφωνησω και γι'αυτα που ειπες παραπανω για το κλιμα. Πολλοι Ελληνες το παιρνουν στο χαλαρο
Ειμαι απο Ρωσσια, και αν και απο τα νοτια, ξερω πως ειναι να μην μπορεις να βγεις απο το σπιτι λογο του χιονιου.
Παρ'ολ'αυτα μ'αρεσει η αισθηση του κρυου, αυτη καθ'αυτη, και μου αρεσουν ΠΑΡΑ πολυ οι λιμνες και τα δαση. Αν και οι λιμνες γινονται μπελας το καλοκαιρι, με ολα αυτα τα κουνουπια, ε?
Οσο για τη γλωσσα, πιστευω πως καποιος που ξερει Ελληνικα η Ρωσσικα, ισως διευκολινθει λιγακι στην εκμαθηση των Φινλανδικων, απλα και μονο γιατι θα καταλαβαινει απο πειρας τι ειναι οι προθεσεις και οι καταληξεις, καθως και τι ειναι οι κλισεις. Εφ'οσων δεν υπαρχουν κλισεις στα Αγγλικα, τους ειναι δυσκολο να καταλαβουν την χρηση τους, το ξερω γιατι εχω προσπαθησει να εξηγησω τι ειναι
Κατι ακομα για το κλιμα, προς τους Ελληνες: Μην ξεχνατε του 3-4 μηνες νυχτας τον χειμωνα και το ιδιο για μερα το καλοκαιρι. Ειναι ΠΑΡΑ πολυ δυσκολο, κουραστικο και αποπροσανατολιστικο, ειδικα αν δεν το εχεις συνηθησει.
Προσωπικα, τον χειμωνα σχεδιαζω να επισκευτω εναν φιλο μου στην Νορβηγια και ισως μου δωθει η ευκαιρια να δω και Φινλανδια εκεινη την περιοδο.
Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

H Lilla My έγραψε στις 20:17, 24-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από AlexiPerkele
ξερω πως ειναι να μην μπορεις να βγεις απο το σπιτι λογο του χιονιου.
Στην κυριολεξία όμως.

Προσωπικά πιστεύω πως αυτά που λέγονται για τη νύχτα και τη μέρα (για το πόσο 'δύσκολο' είναι) είναι υπερβολές. Εκτός κι αν μένεις πια στο Utsjoki.

Βγήκαμε λίγο off, μια που η συζήτηση αφορά τις γλώσσες, αλλά αφού το κλίμα μιας χώρας μπορεί να σε κάνει να θέλεις να μάθεις και τη γλώσσα της, μπορεί να αποκτήσουμε και καναν άλλο fan (ή να το βάλουν όλοι στα πόδια).
Παράθεση

lyan_14

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη lyan_14
H lyan_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H lyan_14 έγραψε στις 12:53, 26-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από thanassis
Πρώτον, είναι ΦιΝλανδία. Μάλλον δεν τους γνώρισες καλά τους ΦιΝλανδούς. Δεύτερον, κάθε χώρα έχει και την ιδιαιτερότητά της. Κι εμείς μπορεί να φαινόμαστε U.F.O. σε κατοίκους άλλων χωρών. Με τα λόγια σου γίνεσαι απόλυτος. Και, στην τελική, κι εγώ ντρέπομαι που είμαι από την Ελλάδα, γιατί πολλοί Έλληνες είναι εθνικιστές, κομπλεξικοί, οπισθοδρομικοί και απροσάρμοστοι.

Θέλω όμως κι εγώ να δοκιμάσω να μάθω Φινλανδικά και να ζήσω εκεί!!
Αν και με φοβίζει πολύ ο αριθμός αυτοκτονιών, ιδιαίτερα από μαθητές μέσα σε σχολεία, θέλω πολύ να πάω.
Δεν ξέρω βέβαια πού μπορώ να βρω καθηγητή για να μάθω, γιατί σκοπεύω να σπουδάσω στην επαρχία. Απ'ότι έψαξα όμως, η σχολή που θέλω να πάω κάνει προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών με ένα πανεπιστήμιο στο Ελσίνκι κι ένα στο Turku! Ίσως αυτή να είναι μια καλή ευκαιρία να μάθω Φινλανδικά....

Ευχαριστώ πάντως και για τις πληροφορίες!!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotists13
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 22:06, 23-03-14:

Το teach yourself Finnish πρέπει να είναι πολύ καλό!!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Τουρκικά ή ολλανδικά; - Από EvangeliaAthens
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-10-17 στις 15:05.
    • Ολλανδικά - Από kotsis1
      Το θέμα έχει λάβει 71 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Άλλες γλώσσες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-08-17 στις 13:42.
    • Φινλανδικά - Από MusEditor
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Άλλες γλώσσες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-10-13 στις 00:34.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους