Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,253 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,583 μηνύματα σε 74,181 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 640 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιο φυσικό να διαλέξω;

exc

Επιφανές Μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 15:17, 04-07-10:

Συνεπώς δε χρειάζεται να κάνω καμία κριτική, θα αναφέρω απλώς τα προφανή.
Το τμήμα της Πάτρας όπως βλέπεις έχει μία κατεύθυνση "Θεωρητική, υπολογιστική φυσική και αστροφυσική", αλλά εκεί μέσα έχει και θεωρητική φυσική και πυρηνική φυσική και αστροφυσική... Δε σου την προτείνω.
Το ΑΠΘ έχει και κατεύθυνση Πυρηνικής & Στοιχειωδών Σωματιδίων και Θεωρητικής Φυσικής που σου αρέσουν και γενικώς στις κατευθύνσεις είναι πιο διάκριτα τα αντικείμενα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 15:19, 04-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από στεφγκολ
μην κάνετε σαν απόφοιτοι Ε.Μ.Π τώρα..όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω.. η μετεωρολογία είναι κλάδος της φυσικής , τα μαθηματικά είναι ένα εργαλείο όπως και στους υπόλοιπους κλάδους της φυσικής.Επίσης οι γνώσεις της φυσικής συνδέονται και ο μετεωρολόγος είναι καλό να ξέρει και παραπάνω γνώσεις φυσικής τις οποίες δίνουν τα φυσικά τμήματα..έκαστος στο είδος του

Να που έχετε όλοι λάθος
ένας έξυπνος απόφοιτος λυκείου, με βασικές προγραμματιστικές γνώσεις, μπορεί να εργαστεί μια χαρά στην ΕΜΥ
ούτως η άλλως, με έτοιμα υπολογιστικά πακέτα εργάζονται, και ας κουρεύονται ο Λορενζ και ο Πουανκαρέ
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

taratata (Ηρώ)

Φοιτητής

H Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Πάτρας και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H taratata έγραψε στις 21:21, 04-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από exc
Συνεπώς δε χρειάζεται να κάνω καμία κριτική, θα αναφέρω απλώς τα προφανή.
Το τμήμα της Πάτρας όπως βλέπεις έχει μία κατεύθυνση "Θεωρητική, υπολογιστική φυσική και αστροφυσική", αλλά εκεί μέσα έχει και θεωρητική φυσική και πυρηνική φυσική και αστροφυσική... Δε σου την προτείνω.
Το ΑΠΘ έχει και κατεύθυνση Πυρηνικής & Στοιχειωδών Σωματιδίων και Θεωρητικής Φυσικής που σου αρέσουν και γενικώς στις κατευθύνσεις είναι πιο διάκριτα τα αντικείμενα.
Γενικά ποιό τμήμα φυσικής θεωρείς (είτε εσύ, είτε καθηγητές σου) απ' τα δύο πιο "καλό";
Εννοώ ποιο απ' τα δύο θα πρότεινες σε κάποιον που τον ενδιαφέρουν ΟΛΟΙ οι τομείς της φυσικής;
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 23:31, 04-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από taratata
Γενικά ποιό τμήμα φυσικής θεωρείς (είτε εσύ, είτε καθηγητές σου) απ' τα δύο πιο "καλό";
Εννοώ ποιο απ' τα δύο θα πρότεινες σε κάποιον που τον ενδιαφέρουν ΟΛΟΙ οι τομείς της φυσικής;
Το Φυσικό ΑΠΘ έχει περισσότερους τομείς και έχει και τα αντίστοιχα μεταπτυχιακά, οπότε εγώ στη θέση σου μεταξύ των δύο θα επέλεγα ΑΠΘ. Θυμάμαι να έχω δει forum και των δύο τμημάτων (το ΑΠΘ έχει σίγουρα πάντως), καλό θα ήταν να πήγαινες και να τους ρωτούσες, να σου πουν τα θετικά και τα αρνητικά του τμήματός τους.
Παράθεση

bagos

Φοιτητής

Ο bagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O bagos έγραψε στις 15:21, 11-07-10:

Φυσικο Ηρακλείου , Φυσικό πάτρας , Φυσικό Ιωαννίνων
Φέτος έδωσα πανελλήνιες και σύμφωνα με τα μόρια και τισ προτιμήσεις μου περνάω στις 3 αυτές σχολές.
Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μου συγκρίνετε τα επίπεδα των τρίων αυτών τμημάτων,την ζωή στις 3 αυτές πόλεις και αν γίνετε
να μου αναφέρετε και κάποια αλλα στοιχεία τα οποία κατά την γνώμη σας ξεχωρίζουν ένα από αυτα τα 3 τμήματα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prinCess. : 11-07-10 στις 15:54. Αιτία: διευκρίνηση
Παράθεση

ssalex

Φοιτητής

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Πάτρας και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 238 μηνύματα.

O ssalex έγραψε στις 01:56, 26-12-11:

έχω διαβάσει όλο το thread και έχω να πω το εξής.. παιδιά μην ακούτε κανέναν για το ποιας πόλης η σχολή είναι καλύτερη.. όποιο παιδί και αν έχω ρωτήσει μου λέει.."η δική μου σχολή είναι η καλύτερη και η πιο δύσκολη'' και δεν σας κρύβω πως το ίδιο έχω ακούσει από τον καθηγητή που μου κάνει μηχανική-ρευστομηχανικη, για την σχολή μας στην πατρα.. είτε είναι είτε δεν είναι η καλυτερη εγώ ξέρω πως την δήλωσα γιατί είναι κοντά στο σπίτι μου.. μόνο αυτό..αν θέλετε να κρίνετε ποια είναι η καλύτερη σχολή, να το κρίνετε από την απόσταση και από τις κατευθύνσεις που ακόμα και αυτές ει ναι παρόμοιες μεταξύ τους.. πάντως κλισέ τύπου ποιο φυσικό είναι το καλύτερο, είναι τελείως ανούσια....
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kwstas211t

Φοιτητής

Ο kwstas211t αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Αθήνας και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O kwstas211t έγραψε στις 20:44, 30-08-12:

καλησπέρα ....βγήκαν τα αποτελεσματα των εξετάσεων και πέρασα Φυσικό Αθηνας ...ειμαι ενθουσιωδης κλπ(σε λογικά πλαισια) !!¨ο΄μως γενικά με αποθαρρύνουν άτομα ότι η σχολή είναι δύσκολη και μεγάλο ποσοστο την εγκαταλείπουν΄.Είναι τόσο παλούκι ;σε άλλα φόρουμ λένε ούτε απ'εξω μη περασεις , κανείς απο φυσικό ή γνωμες αλλονω΄ν να μου πει καταστασ'η .
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,177 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 21:19, 30-08-12:

Προσωπική άποψη είναι ότι το τμήμα Φυσικής ΑΠΘ παρέχει το πληρέστερο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών από όλα τα τμήματα Φυσικής των Πανεπιστημίων.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 14:06, 31-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas211t
καλησπέρα ....βγήκαν τα αποτελεσματα των εξετάσεων και πέρασα Φυσικό Αθηνας ...ειμαι ενθουσιωδης κλπ(σε λογικά πλαισια) !!¨ο΄μως γενικά με αποθαρρύνουν άτομα ότι η σχολή είναι δύσκολη και μεγάλο ποσοστο την εγκαταλείπουν΄.Είναι τόσο παλούκι ;σε άλλα φόρουμ λένε ούτε απ'εξω μη περασεις , κανείς απο φυσικό ή γνωμες αλλονω΄ν να μου πει καταστασ'η .
Καταρχάς συγχαρητήρια!
Κατά δεύτερον μην ακούς τον Civilara. Πέρασες σε ένα τμήμα με πλήρες και υψηλού επιπέδου πρόγραμμα σπουδών.

Ναι, το Φυσικό δεν βγαίνει εύκολα, πρέπει να στρωθείς στη μελέτη από το πρώτο εξάμηνο, αν θέλεις πτυχίο σύντομα.
Στατιστικά ο μέσος χρόνος αποφοίτησης των πτυχιούχων (όπως νομίζω τελευταία υπολογίστηκε) είναι τα 7.6 έτη.
Οι βαθμοί του πτυχίου τους πολύ χοντρικά κατανέμονται σε 50-50 στους 5-6.5 και 6.5-8.5, ενώ μόλις περίπου 1% παίρνει το πτυχίο με βαθμό μεγαλύτερο από 8.5 (άριστα).
Το πρόγραμμα σπουδών έχει αλλάξει από πέρυσι δραστικά (κυρίως σε δομή, αλλά όχι μόνο), οπότε και ελπίζεται ότι αυτό θα βοηθήσει τους φοιτητές στην καλύτερη απόδοσή τους.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτή η αλλαγή σε συνδυασμό με την έγκαιρη -πλέον- παράδοση των συγγραμμάτων, θα βελτιώσει πράγματι την απόδοση των φοιτητών, αλλά εν πάση περιπτώσει αυτό είναι κάτι που θα φανεί εν καιρώ. Όσον αφορά στον χρόνο αποφοίτησης, νομίζω πως ένας επιμελής φοιτητής είναι δυνατόν να βγάλει τη σχολή στο 5ο-6ο έτος. Τα 4 έτη είναι κάτι που πετυχαίνεται από πολύ μικρό ποσοστό και συνεπώς στατιστικά δεν πρέπει κανείς να περιμένει να τελειώσει τότε (αλλά δεν είναι αδύνατο).
Τώρα για τους βαθμούς, δεν μπορώ να πω κάτι. Χρειάζεται ιδιαίτερη ενασχόληση για υψηλές βαθμολογίες και αυτό είναι περισσότερο πιθανό να συμβεί αν σου αρέσει πολύ το αντικείμενο.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marr12309

Μαθητής Γ' λυκείου

H marr12309 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H marr12309 έγραψε στις 14:13, 31-08-12:

Εγω προτεινω να κοιταξεις τα μαθηματα και τα μεταπτυχιακα καθε σχολης..επειδη το εχω ψαξει η αθηνα αν και δεν ξερω κατα ποσον ειναι καλο το πανεπιστημιο σε σχεση με των επαρχιων,εχει πολλα μαθηματα πολυ πιο ενδιαφεροντα απ'των αλλων και πολλα μεταπτυχιακα...
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,177 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 14:16, 31-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από exc
Κατά δεύτερον μην ακούς τον Civilara.
Δεν χρειάζεται να είσαι τόσο επιθετικός. Συζήτηση κάνουμε και ο καθένας λέει την γνώμη του. Χαλάρωσε.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Civilara : 31-08-12 στις 19:38.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.

O Κομνηνός έγραψε στις 15:42, 25-08-14:

η εξωτερικη αξιολογηση για το φυσικο κρητης παντως ειναι πολυ καλη(μαλιστα το πρωτο ή εστω απο τα πρωτα τμηματα εν ελλαδι που προχωρησε σε αξιολογηση)

www.hqaa.gr/eks%5C001_UNI_CRETE_200811_GR.pdf
ενω και ο μεσος ορος των δημοσιευσεων των καθηγητων ειναι κατα πολυ μεγαλυτερος των αλλων τμηματων(με δευτερο αρκετα πισω ομως αυτο των ιωαννινων)

τελος βασει της αξιοπιστης καταταξης http://www.leidenranking.com/ranking/2014
για το 2014 το πανεπιστημιο της κρητης ειναι πολυ ψηλα στις φυσικες επιστημες με δευτερο αυτο των ιωαννινων (τριτο το ΑΠΘ)

και μαλιστα πεμπτο στην Ευρωπη!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 25-08-14 στις 16:18.
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 19:00, 26-08-14:

να πω εδω τωρα που τα εψαχνα πως το φυσικο αθηνων τον τελευταιο χρονο εχει βελτιωσει σημαντικα το λογο "δημοσιευσεις ανα καθηγητη σε περιοδικα με κριτες
Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 906 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 19:02, 26-08-14:

Aυτο κομνηνε μπορει να ναι και μεγαλο αρνητικο για το τμημα. Παντως παιδια προσεχτε οσοι πατε φυσικο γτ ειναι μεγαλο αγγουρι.
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,114 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 19:14, 26-08-14:

Όπου ακούτε για πολλές δημοσιεύσεις, καλό ερευνητικό προφίλ ...να είστε λίγο καχύποπτοι κατά πόσο οι καθηγητές επιτελούν τα διδακτικά καθήκοντά τους όπως πρέπει. Τι να το κάνω ο άλλος να κάνει πολλές πρωτοποριακές δημοσιεύσεις, να είναι καλός επιστήμονας, να τρέχει σε όλα τα διεθνή συνέδρια κλπ και στο μάθημα που κάνει να είναι μονίμως υποτονικός και απών, δηλαδή, να στέλνει βοηθούς αντ' αυτού. Ή να εξετάζει άκυρα θέματα με αυτά που υποτίθεται ότι διδάσκει αφού δεν έχει το χρόνο να ασχοληθεί με το μάθημα που διδάσκει και να δει τι δίδαξε ένα εξάμηνο στους φοιτητές τους, αν ήταν δίπλα τους σε απορίες και πως πρέπει να τους εξετάσει.

Να μας λείπει το βύσσινο. Η έρευνα μας μάρανε.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 20:52, 26-08-14:

καλα μην υπερβαλλουμε κιολας...υπαρχουν και καθηγητες που τα συνδυαζουν ολα,αμα θες ολα γινονται

εξαλλου αλιμονο αν δεν εχει δημοσιευσεις και ερευνα ενα τμημα!δεικτης ποιοτητας,υπευθυνοτητας ενος τμηματος ειναι και μαλιστα σοβαρος
το αν οι καθηγητες ειναι τυπικοι και στις διδακτικες υποχρεωσεις ή οχι ειναι κατι που ο ενδιαφερομενος θα πρεπει να αναζητησει,να ρωτησει,να διαβασεις αξιολογησεις(ευτυχως πια υπαρχουν και αυτες)

εξαλλου καλλιστα με μια αλλη λογικη μπορει να υπαρχουν καθηγητες χωρις σοβαρο ερευνητικο εργο που να στελνουν βοηθους στα αμφιθεατρα
edit alladin παλουκι ναι... 6.5 χρονια μεσος χρονος αποφοιτησης απο το ιωαννινων με μεσο ορο πτυχιου το 6.3

ποιο ειναιτ ο οριο; τα 6 χρονια ; ηθελα να ξερα ποσοι θα το βγαζουν τωρα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 26-08-14 στις 21:27.
Παράθεση

schooliki

Φοιτητής

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.

O schooliki έγραψε στις 23:11, 26-08-14:

Ας μην τρομοκρατούμε τα παιδιά που θέλουν να σπουδάσουν φυσική. Ο μέσος χρόνος αποφοίτησης δεν έχει να κάνει με τη δυσκολία μιας σχολής, αλλά (κυρίως) με το ενδιαφέρον του μέσου φοιτητή για την επιστήμη του και τη δουλειά που κάνει κατά τη διάρκεια του έτους (Εκτός αν υπάρχουν άλλου είδους ζητήματα, όπως οι οικονομικές δυσκολίες, η εργασία, προβλήματα υγείας κ.λ.π.)
Παράθεση

Sail Beg

Φοιτητής

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 305 μηνύματα.

O Sail Beg ax έγραψε στις 23:45, 26-08-14:

Συμφωνώ με τον schooliki δεν ξέρω που οφείλεται αυτή παραφιλολογία,έχω έναν φίλο στο Φυσικό Αθηνών,ο οποίος δεν ήταν ποτέ ο μαθηταράς,το παιδί στο Α έτος διάβαζε περίπου 1.30 με 2 ώρες την μέρα και οι βαθμοί του είναι εξαιρετικοί.
Αν δεν είναι οι φοιτητές των εν λόγω τμημάτων διατεθειμένοι να επενδύουν τόσο χρόνο(που δεν είναι και πολύς) στις σπουδές τους αντί να πίνουν 4 καφέδες καθημερινά,τότε ναι οι σπουδές μαθηματικών και φυσικής είναι παλούκια,7 χρόνια για το τίποτα και λοιπές μαλακίες.
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 23:59, 26-08-14:

ενταξει μην φτανουμε και στο αλλο ακρο...
προσωπικα εχω διαβασει τα χειροτερα γι αυτο το θεμα απο αποφοιτους του φυσικου αθηνων

στο φυσικο αθηνων που λες ο μεσος χρονος αποφοιτησης ειναι τα 7.6 ετη

τελος παντων αμα διαβαζει κανεις και σοβαρα ειναι οκ

αυτα περι μιαμισης ωρας και δυο...αν δεν τα δω με τα ματια μου δεν τα πιστευω...εχω ακουσει απο συμφοιτητη παλιο που με ελεγε οτι διαβαζε μαθημα αρκετα δυσκολο της σχολης ενα δεκαωρο και το περασε με βαθμο..ωσπου συγκατοικοςσε ανυποπτο χρονο με ενημερωσε πως διαβασε 14 μερες απο δεκα ωρες...οχι λιγο
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 27-08-14 στις 00:19. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,114 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 00:01, 27-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Sail Beg
Συμφωνώ με τον schooliki δεν ξέρω που οφείλεται αυτή παραφιλολογία,έχω έναν φίλο στο Φυσικό Αθηνών,ο οποίος δεν ήταν ποτέ ο μαθηταράς,το παιδί στο Α έτος διάβαζε περίπου 1.30 με 2 ώρες την μέρα και οι βαθμοί του είναι εξαιρετικοί.
Αν δεν είναι οι φοιτητές των εν λόγω τμημάτων διατεθειμένοι να επενδύουν τόσο χρόνο(που δεν είναι και πολύς) στις σπουδές τους αντί να πίνουν 4 καφέδες καθημερινά,τότε ναι οι σπουδές μαθηματικών και φυσικής είναι παλούκια,7 χρόνια για το τίποτα και λοιπές μαλακίες.
Κώστα δεν ξέρω αλλά είναι λιγάκι σχετικό το 1.30-2 ώρες ημερησίως. Είναι θέμα ανθρώπου και μαθημάτων. Επίσης πρέπει να λάβουμε υπόψιν το παρελθόν του κάθε φοιτητή ξεχωριστά. Στα Μαθηματικά και στη Φυσική αν έχει κάποιος κενά, θα κουραστεί. Δεν λέμε παραφιλολογίες αλλά επειδή η πραγματικότητα άλλα λέει: οι περισσότεροι την αποφεύγουν όσο μπορούν. Δεν είμαι μοναδική αιτία η χαμηλή ζήτηση.
Παράθεση

Stelios1997

Απόφοιτος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O Stelios1997 έγραψε στις 20:56, 29-08-14:

Ξεθάβω ενα παλιό θέμα.Διόρθωση ένα αρκετά παλιό θέμα.Παρά τις φιλικές και άκρως χρήσιμες συμβουλές του Dias(δες εδώ) εγώ έχω διαλέξει από καιρό να σπουδάσω φυσική(όπως θα έλεγε και ο nPb,και όχι φυσικό).Αυτό που με προβληματίζει όμως,αν και δεν θα έπρεπε γιατί είναι ακόμη νωρίς,είναι η πόλη.Θεσσαλονίκη ή Αθήνα;Κρήτη, Πάτρα ή Ιωάννινα; βρίσκομαι σε ένα αδιέξοδο.Παίζουν όλες οι πόλεις δεν αποκλείονται κάποιες λόγω απόστασης ή φοιτητικής ζωής(αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα,αλλά είναι άλλη κουβέντα).Με ενδιαφέρει κυρίως η θεωρητική φυσική και μετά να ασχοληθώ με την έρευνα,αλλά δεν θέλω να το προδικάσω από τώρα.Τέλος πάντων ακούω γνώμες.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stelios1997 : 29-08-14 στις 20:59. Αιτία: Μια απλή διόρθωση
Παράθεση

kerasi

Νεοφερμένος

Ο kerasi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O kerasi έγραψε στις 22:19, 29-08-14:

Θα σου πρότεινα να αποφύγεις το τμήμα φυσικής ανεξαρτήτως πόλης και να σκεφτείς αλλες επιλογές, εκτος αν δε μπορείς να ασχοληθείς με οτιδήποτε αλλο στη ζωή σου και δε σ' ενδιαφέρει κανένα αλλο θέμα εκτος απ' τη φυσική. Eιδικά ο κλάδος που αναφέρεις είναι υπερκορεσμένος στο εξωτερικό και με φοβερό ανταγωνισμό. Για Ελλάδα δε σχολιάζω καν.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kerasi : 29-08-14 στις 22:30.
Παράθεση

ivilinia_new

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ivilinia_new αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H ivilinia_new τελος οι πανελληνιες...αυτα ειναι έγραψε στις 22:49, 29-08-14:

Και γω ενδιαφερομαι για τη θεωρητικη φυσικη και για μετεπειτα ερευνα, ολα τα κανεις αν τα θες απο οπου θες. Εγραψα φετος 18000 και ειμαι σιγουρη απο την ερευνα που εκανα οτι θα πρεπει να προτιμησεις το φυσικο της κρητης! αυτο εκανα και γω, και οταν μπω θα σου πω πως τα βρηκα και απο κοντα!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 23:16, 29-08-14:

Καλά περάστε κανένα μάθημα στην 1η εξεταστική και έχετε χρόνια να δείτε αν σας παίρνει ή το έχετε ή θέλετε να πάτε ή μπορείτε για έρευνα. Μην προτρέχετε. Βήμα-βήμα. Σήμερα είστε απλή σειρά επιτυχόντα στην λίστα. Η έρευνα δεν είναι τόσο απλή όσο φαντασιώνεστε...Good luck στην Οδύσσεια της Φυσικής.
Παράθεση

kerasi

Νεοφερμένος

O kerasi έγραψε στις 23:20, 29-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από ivilinia_new
Και γω ενδιαφερομαι για τη θεωρητικη φυσικη και για μετεπειτα ερευνα, ολα τα κανεις αν τα θες απο οπου θες. Εγραψα φετος 18000 και ειμαι σιγουρη απο την ερευνα που εκανα οτι θα πρεπει να προτιμησεις το φυσικο της κρητης! αυτο εκανα και γω, και οταν μπω θα σου πω πως τα βρηκα και απο κοντα!
Θα μπορούσες να πεις γιατι επέλεξες την Κρήτη έναντι των αλλων πόλεων; Απ' οτι καταλαβαίνω βαθμολογικά μπορούσες να πας και αλλου. Εκτος αν είσαι απο Κρήτη.
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,370 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 23:35, 29-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
...Good luck στην Οδύσσεια της Φυσικής.
Κι όμως, όπως λέει και ο ποιητής, το ταξίδι έχει αξία και όχι τόσο η ίδια η Ιθάκη...

Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι,
τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα βρεις,
αν μέν’ η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή
συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.
Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος.
Πολλά τα καλοκαιρινά πρωιά να είναι
που με τι ευχαρίστησι, με τι χαρά
θα μπαίνεις σε λιμένας πρωτοειδωμένους·
να σταματήσεις σ’ εμπορεία Φοινικικά,
και τες καλές πραγμάτειες ν’ αποκτήσεις,
σεντέφια και κοράλλια, κεχριμπάρια κ’ έβενους,
και ηδονικά μυρωδικά κάθε λογής,
όσο μπορείς πιο άφθονα ηδονικά μυρωδικά·
σε πόλεις Aιγυπτιακές πολλές να πας,
να μάθεις και να μάθεις απ’ τους σπουδασμένους.
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είν’ ο προορισμός σου.
Aλλά μη βιάζεις το ταξείδι διόλου.
Καλλίτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει·
και γέρος πια ν’ αράξεις στο νησί,
πλούσιος με όσα κέρδισες στον δρόμο,
μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη.
Η Ιθάκη σ’ έδωσε τ’ ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.
Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.
Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.

(Κ. Καβάφης)

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stelios1997

Απόφοιτος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O Stelios1997 έγραψε στις 07:20, 30-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από kerasi
Θα σου πρότεινα να αποφύγεις το τμήμα φυσικής ανεξαρτήτως πόλης και να σκεφτείς αλλες επιλογές, εκτος αν δε μπορείς να ασχοληθείς με οτιδήποτε αλλο στη ζωή σου και δε σ' ενδιαφέρει κανένα αλλο θέμα εκτος απ' τη φυσική. Eιδικά ο κλάδος που αναφέρεις είναι υπερκορεσμένος στο εξωτερικό και με φοβερό ανταγωνισμό. Για Ελλάδα δε σχολιάζω καν.
Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Καλά περάστε κανένα μάθημα στην 1η εξεταστική και έχετε χρόνια να δείτε αν σας παίρνει ή το έχετε ή θέλετε να πάτε ή μπορείτε για έρευνα. Μην προτρέχετε. Βήμα-βήμα. Σήμερα είστε απλή σειρά επιτυχόντα στην λίστα. Η έρευνα δεν είναι τόσο απλή όσο φαντασιώνεστε...Good luck στην Οδύσσεια της Φυσικής.
Είπα υπό τις κατάλληλες προϋποθέσεις Όσον αφορά την Οδύσσεια που ανέφερες δεν με αποθαρρύνει,ίσα ίσα αυτό με εξιτάρει.
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 07:46, 30-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Stelios1997
Είπα υπό τις κατάλληλες προϋποθέσεις Όσον αφορά την Οδύσσεια που ανέφερες δεν με αποθαρρύνει,ίσα ίσα αυτό με εξιτάρει.
Κυρίως απάντησα στην ivilinia_new. Θα τα δεις στην πράξη. Θεωρείς ότι ο kerasi έχει άδικο;
Παράθεση

Stelios1997

Απόφοιτος

O Stelios1997 έγραψε στις 07:54, 30-08-14:

Κυρίως απάντησα στην ivilinia_new. Θα τα δεις στην πράξη. Θεωρείς ότι ο kerasi έχει άδικο;
Δίκαιο έχει αλλά έχω βαρεθεί να ακούω κριτικές για το φυσικό.Πως να το κάνουμε εμένα αυτό μου αρέσει έστω και αν είναι κορεσμένο το επάγγελμα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 08:05, 30-08-14:

Δίκαιο έχει αλλά έχω βαρεθεί να ακούω κριτικές για το φυσικό.Πως να το κάνουμε εμένα αυτό μου αρέσει έστω και αν είναι κορεσμένο το επάγγελμα.
Συμφωνώ αλλά εδώ υπάρχουν συνομήλικοί σου ή/και μικρότεροι που ρωτάνε «τι βγαίνεις από το Φυσικό;». Η Φυσική όπως και τα Μαθηματικά, η Χημεία και άλλες επιστήμες που δεν ανήκουν στο club του Πολυτεχνείου, σε οδηγούν στο πουθενά μέσω της αδράνειας. Οι εναλλακτικές επιλογές είναι για όσους ψάχνονται και προσπαθούν. Η Φυσική έχει επιλογές και όχι αφοριστικές λογικές σύμφωνα με τον kerasi. Όμως στην Ελλάδα, μην ξεχνάμε ότι μεγάλο μέρος πτυχιούχων τόσα χρόνια λόγω του δημοσίου και των φροντιστηρίων είχε κάπως επαναπαυτεί. Έβγαινε πολύ καλό εισόδημα ειδικά στις εποχές πριν την κρίση. Θεωρούνται επαγγελματικές επιλογές χαμηλών ευθυνών. Αντιθέτως αν κυνηγήσει π.χ. κάποιος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ή Βιολόγος καριέρα έξω από την εκπαίδευση, θα έχει πολλές ευθύνες και αρκετό έλεγχο έργου.

kerasi θα ήθελα να ακούσω τη γνώση σου, για ποιο λόγο αποτρέπεις κάποιον από τις σπουδές Φυσικής.
Παράθεση

physicscrazy

Δραστήριο Μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 297 μηνύματα.

O physicscrazy έγραψε στις 10:40, 30-08-14:

Ξεθάβω ενα παλιό θέμα.Διόρθωση ένα αρκετά παλιό θέμα.Παρά τις φιλικές και άκρως χρήσιμες συμβουλές του Dias(δες εδώ) εγώ έχω διαλέξει από καιρό να σπουδάσω φυσική(όπως θα έλεγε και ο nPb,και όχι φυσικό).Αυτό που με προβληματίζει όμως,αν και δεν θα έπρεπε γιατί είναι ακόμη νωρίς,είναι η πόλη.Θεσσαλονίκη ή Αθήνα;Κρήτη, Πάτρα ή Ιωάννινα; βρίσκομαι σε ένα αδιέξοδο.Παίζουν όλες οι πόλεις δεν αποκλείονται κάποιες λόγω απόστασης ή φοιτητικής ζωής(αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα,αλλά είναι άλλη κουβέντα).Με ενδιαφέρει κυρίως η θεωρητική φυσική και μετά να ασχοληθώ με την έρευνα,αλλά δεν θέλω να το προδικάσω από τώρα.Τέλος πάντων ακούω γνώμες.

και εγω φιλε φυσικη θελω να σπουδασω. θελω να ασχοληθώ με τη θεωρητικη φυσικη, αλλα εχει αρχισει να μου φαινεται γελοιο πια που ολοι πριν καν μπουμε στο πανεπιστημιο ξερουμε σε ποιον τομεα θελουμε να κανουμε διδακτορικο χωρις καν να εχουμε κανει ένα μαθημα στο φυσικο (αν και η θεωρητικη φυσικη δεν είναι τομεας)... λοιπον στο θεμα μας....πριν 1-2 χρονια ειχα μπει στην ιδια τρυπα και εγω για το ποιο τμημα φυσικης να διαλέξω....καταρχας δεν μπορεις σε κανενα ελληνικο τμημα να ''εξειδικευτεις'' στη θεωρητικη φυσικη σε προπτυχιακο επιπεδο(όπως και στα περισσοτερα τμηματα του κοσμου και πολύ σωστα κατά τη γνωμη μου) ......ειχα λοιπον κατσει και συγκρινα τα προγράμματα σπουδων ολων των σχολων και να σου πω την αληθεια δεν υπηρχε διαφορα... και πιστεψε με θα εκπλαγεις ποσο ιδια είναι τα προγράμματα σπουδων.....η μονη διαφορα ισως ηταν σε καποιο μαθημα επιλογης ....π.χ. η θεσσαλονικη ειχε μαθημα επιλογης χημεια ενώ η αθηνα όχι και η αθηνα ειχε κατι άλλο.....(παράδειγμα φερνω δε θυμαμαι καν αν ισχυε)....και αυτό είναι πολύ λογικο αφου ο φυσικος σε προπτυχιακο επιπεδο εχει ένα πολύ συγκεκριμενο κορμο μαθηματων......επομένως οσον αφορα τα μαθηματα κατά τη γνωμη μου δεν υπαρχει διαφορα.... η δια φορα μπορει να υπαρχει στους καθηγητές και στη γενικη λειτουργια του τμηματος(καταληψεις,απεργιες κλπ...) αλλα αυτά θα στα πουν καλυτερα οι φοιτητες.......
Παράθεση

schooliki

Φοιτητής

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.

O schooliki έγραψε στις 10:57, 30-08-14:

Παιδιά, να κλείνουμε τα αυτιά μας σε τρομολάγνες συμβουλές για την αποφυγή της φυσικής, διότι:
1. Ό,τι και να σπουδάσεις, στην Ελλάδα σήμερα έχεις ένα γολγοθά μπροστά σου.
Αυτοί που δίνουν τις συμβουλές έχουν μηχανικούς στην οικογένεια; Γνωρίζουν τι γίνεται στον εργασιακό χώρο; Οι περισσότεροι συνάδελφοι μηχανικοί του πατέρα μου προέτρεψαν τα παιδιά τους να σπουδάσουν στο πολυτεχνείο. Ένας από αυτούς έλεγε πριν δυο-τρία χρόνια. "Κοιτώ τα παιδιά μου και ντρέπομαι που επέμενα να σπουδάσουν μηχανικοί. Τώρα είμαστε τρεις άνεργοι στην οικογένεια".
Δε λέω ότι είναι καλύτερα από πλευράς εργασίας στις θετικές επιστήμες. Στη σημερινή Ελλάδα τα πάντα είναι δύσκολα έως αδύνατα.
2. Όταν σπουδάζεις αυτό που αγαπάς θα δουλέψεις πιο πολύ. Δε θα είσαι τουρίστας στο πανεπιστήμιο. Θα γίνεις ένας καλός επιστήμονας.
3. Πρέπει πλέον να θεωρούμε τον εαυτό μας πολίτη του κόσμου. Δυστυχώς ή ευτυχώς δε μπορείς να οργανώσεις το μέλλον σου σκεπτόμενος μόνο την Ελλάδα. Αν το κάνεις, κλείνεις τα μάτια και αρνείσαι να δεις την πραγματικότητα.
4. Στο εξωτερικό η επιλογή γίνεται από τα πανεπιστήμια. Στη Βρετανία π.χ. κάνεις αιτήσεις σε 5 πανεπιστήμια για όποια επιστήμη θέλεις. Στα κορυφαία πανεπιστήμια, ποιά τμήματα νομίζετε ότι έχουν τη μεγαλύτερη ζήτηση και τις περισσότερες απαιτήσεις, όπως φαίνεται από τα entry standards (μέση βαθμολογία των μαθητών που γίνονται δεκτοί σε ένα τμήμα);
Δέστε ας πούμε το cambridge και το imperial (το κατ' εξοχήν τεχνολογικό ινστιτούτο).
Μαθηματικά
http://www.thecompleteuniversityguid...?s=Mathematics
Φυσική
http://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?s=Physics+%26+Astronomy
Ηλεκτρολόγοι μηχανικοί
http://www.thecompleteuniversityguid...ic+Engineering
Θεωρείτε ότι οι κορυφαίοι μαθητές που γίνονται δεκτοί στα τμήματα των μαθηματικών και της φυσικής, είναι παντελώς ηλίθιοι; Διαλέγουν τμήματα με υψηλά entry standards, με κίνδυνο να μη γίνουν δεκτοί, από βίτσιο; Προφανώς όχι. Γνωρίζουν ότι στη χώρα τους και αλλού στον κόσμο οι επιστήμες τους τους δίνουν τη δυνατότητα να εργαστούν είτε στην έρευνα είτε σε εταιρείες.
Είπαμε. Σκεπτόμαστε ως πολίτες του κόσμου, χωρίς ενοχές. Δε φταίμε εμείς γιαυτό. Δε φέραμε εμείς τη χώρα σ' αυτή την άθλια κατάσταση.
5. Και για το τέλος.
Τι να κάνουμε, αγαπάμε τα δύσκολα, ακόμα και αν αρκετοί από μας μπορούσαν να σπουδάσουν στις λεγόμενες μουράτες σχολές, αδιαφορώντας για την απαξία που συνοδεύει τις σχολές μας στην Ελλάδα.
Η γελοιότητα του συστήματος στην Ελλάδα φάνηκε και φέτος.
Πρώτο θέμα η άνοδος των βάσεων. Και πάλι γυρίσαμε στα εύκολα θέματα για να είναι όλοι ευχαριστημένοι, με τη βάση της Ιατρικής να τραβάει την ανηφόρα. Σε λίγα χρόνια, αν συνεχίσει έτσι, αν κάνεις το λάθος και ξυθείς σε μιά εξέταση δε θα περνάς Ιατρική. Μόνο τα ρομπότ θα περνάνε.
Δεύτερο θέμα οι μετεγγραφές. Δηλώνεις Κέρκυρα ενώ ξέρεις ότι θα πας Αθήνα και με 15.000 μόρια περνάς σε τμήμα που η βάση του είναι 18.000. Απίστευτο και Ελληνικό. Δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο. Πλήρης απαξίωση των επαρχιακών πανεπιστημίων. Δε λέω να μην εξετάζονται από τα ίδια τα πανεπιστήμια ειδικές περιπτώσεις. Αυτό το ομαδικό ρουσφέτι όμως είναι πατέντα Ελληνική.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη schooliki : 30-08-14 στις 11:04.
Παράθεση

Stelios1997

Απόφοιτος

O Stelios1997 έγραψε στις 11:02, 30-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από physicscrazy
και εγω φιλε φυσικη θελω να σπουδασω. θελω να ασχοληθώ με τη θεωρητικη φυσικη, αλλα εχει αρχισει να μου φαινεται γελοιο πια που ολοι πριν καν μπουμε στο πανεπιστημιο ξερουμε σε ποιον τομεα θελουμε να κανουμε διδακτορικο χωρις καν να εχουμε κανει ένα μαθημα στο φυσικο (αν και η θεωρητικη φυσικη δεν είναι τομεας)
Εδώ θα συμφωνήσω με εσένα και τον nPb,δηλαδή ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε με ποίον τομέα θέλουμε να ασχοληθούμε πριν καν ακόμη έχουμε μπει στο πανεπιστήμιο και δίχως να έχουμε κάνει/περάσει ούτε ένα μάθημα.Αλλά:
1ον: Μπορείς στο 7ο και 8ο εξάμηνο να επιλέξεις κατεύθυνση και αυτό σου δίνει μια(έστω και μικρή)ειδίκευση,αλλά ακόμη και αν δεν είσαι σίγουρος μπορείς να ακολουθήσεις την γενική κατεύθυνση.
2ον: Δεν είναι σίγουρο το αν θα κάνουμε μεταπτυχιακό και πόσο μάλλον διδακτορικό.Μην ξεχνάς ότι μιλάμε σε βάθος χρόνου τουλάχιστον 6-7 ετών (μαζί με τη Γ' Λυκείου) και μπορεί οι οικονομικές συγκυρίες,η ψυχολογία σου,οι αντοχές σου να είναι διαφορετικές.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι εαν μπεις στο φυσικό και σου αρέσει πραγματικά τότε θα βρεις το δρόμο σου.Τώρα εμένα με τραβάει η θεωρητική φυσική,μπορεί στο 4ο,5ο ή 6ο εξάμηνο να αλλάξω γνώμη.Δεν είναι τίποτε σίγουρο.

Συμφωνώ αλλά εδώ υπάρχουν συνομήλικοί σου ή/και μικρότεροι που ρωτάνε «τι βγαίνεις από το Φυσικό;».
Ξέχασες τον κλασσικό διάλογο:
-Τι θες να σπουδάσεις;
-Φυσική
-ααα...καθηγητής δηλαδή
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stelios1997 : 30-08-14 στις 11:02. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

kerasi

Νεοφερμένος

O kerasi έγραψε στις 11:12, 30-08-14:

Δεν είναι εύκολο να σου απαντήσω τοσο συνοπτικά γιατι απέτρεψα το παλικάρι, διοτι πρέπει να γράψω πολλά για να δεις αναλυτικά το σκεπτικό και να απαντήσει στα επιχειρήματα οποιος θελήσει. Θεωρώ επιπόλαιη κίνηση να επιλέγει κάποιος με αποκλειστικό κριτήριο το τι μ' αρέσει. Ένας μαθητής ετσι σκέπτεται βέβαια κατα κανόνα. Μαλλον οχι σκέπτεται, γιατι το τι μ' αρέσει είναι μια συναισθηματική απόφαση.

Ηδη απο μόνο του το τι μ αρέσει σαν κριτήριο, εχει πολλά προβλήματα. Πώς ξέρει ένας μαθητής τι του αρέσει; Πώς έχει διαμορφωθεί αυτό και απο τι επηρεάζεται; Μπορεί να υπάρχει κατι αλλο που να μ' αρέσει και δε το χω διαπιστώσει ακόμα; Είμαι ένα άτομο που μου αρέσει ένα και μόνο ένα αντικείμενο και απο κει και έπειτα το χάος; Oτιδήποτε αλλο το απεχθάνομαι; Μπορεί να συμβεί να μου αρέσουν παρα πολύ δύο ή περισσότερα διαφορετικά αντικείμενα; Εαν στο σχολείο είχαμε διαφορετικό πρόγραμμα σπουδών και ερχόμουν σε επαφή με αλλα αντικείμενα, μήπως τοτε θα λεγα οτι μ' αρέσουν και αλλα πράγματα; Οτι μ'αρέσει ένα μάθημα συνεπάγεται οτι θα μ' αρέσει η εργασία που μπορώ να βρω μέσα απ' αυτό και οι αντίστοιχες σπουδές; Η πραγματικότητα ανήκει σε ένα κλάδο και μονο ή είναι διαθεματική και διεπιστημονική; Υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να αλλάξουν οι προτιμήσεις μου;

Αυτά είναι μονο μερικά απο τα ερωτήματα που καταδεικνύουν με εύγλωττο τρόπο τα προβλήματα του τι σημαίνει μ' αρέσει. Δεν υπεισέρχομαι καν σε αλλες παραμέτρους οπως εύρεση εργασίας, το οικονομικό, αλλους προσωπικούς στόχους κλπ γιατι ηδη μακρυγόρησα. Ισως βέβαια να παρασύρομαι και απ' τον εαυτό μου επειδή είμαι ένα ατομο που μου αρέσουν πολλά και ετερόκλητα αντικείμενα και λαμβάνω και αλλα κριτήρια υπόψη. Θεωρώ πολύ συναισθηματική την απόφαση για ενα τοσο σοβαρό θέμα με μονο κριτήριο το μ' αρέσει, ειδικά οταν δεν έχουν απαντηθεί τα παραπάνω ερωτήματα και πολλα ακόμα που δεν τα κατέγραψα και με δεδομένη τη δυσκολία να απαντηθούν απο έναν μαθητή.
Παράθεση

Stelios1997

Απόφοιτος

O Stelios1997 έγραψε στις 11:33, 30-08-14:

Θα προσπαθήσω να απαντήσω στα ερωτήματά σου.
Αρχική Δημοσίευση από kerasi
1)Πώς ξέρει ένας μαθητής τι του αρέσει; 2)Πώς έχει διαμορφωθεί αυτό και απο τι επηρεάζεται; 3)Μπορεί να υπάρχει κατι αλλο που να μ' αρέσει και δε το χω διαπιστώσει ακόμα;4) Είμαι ένα άτομο που μου αρέσει ένα και μόνο ένα αντικείμενο και απο κει και έπειτα το χάος; 5)Oτιδήποτε αλλο το απεχθάνομαι; 6) Οτι μ'αρέσει ένα μάθημα συνεπάγεται οτι θα μ' αρέσει η εργασία που μπορώ να βρω μέσα απ' αυτό και οι αντίστοιχες σπουδές;
1),2)Έχοντας έλθει σε επαφή με τη φυσική και εκτός σχολείου(ντοκιμαντέρ/βιβλία κτλ.).Δηλαδή δεν θεωρείς αρκετά ώριμο ένα μαθητή 17-18 ετών ώστε να είναι ο ίδιος σε θέση να ξέρει τις προτιμήσεις του;
3)Βεβαίως και κάτι θα υπάρχει.Θα ήταν παράλογο να πω ότι στα δεκαεπτά μου έχω ασχοληθεί με τα πάντα και μου αρέσει μόνο η φυσική.
4),5)Όχι βέβαια,μου αρέσουν τα μαθηματικά,η γεωμετρία και η χημεία έχοντας ασχοληθεί μόνο στα πλαίσια του σχολείου όμως.Παλαιότερα μου άρεσε και ακόμη μου αρέσει ο προγραμματισμός(ΟΧΙ μόνο η ΓΛΩΣΣΑ της Γ' Λυκείου).
6)Υπάρχουν αρκετές διέξοδοι από το φυσικό και όχι μόνο η εκπαίδευση οπότε υπάρχει μια πληθώρα επαγγελμάτων να επιλέξω.Σίγουρα δεν είμαι σε θέση να επιλέξω από τώρα αλλά στο πανεπιστήμιο θα εμβαθύνω και θα μάθω αυτό που μου αρέσει.

Ελπίζω να σε κάλυψα.
Παράθεση

physicscrazy

Δραστήριο Μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 297 μηνύματα.

O physicscrazy έγραψε στις 11:47, 30-08-14:

Εδώ θα συμφωνήσω με εσένα και τον nPb,δηλαδή ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε με ποίον τομέα θέλουμε να ασχοληθούμε πριν καν ακόμη έχουμε μπει στο πανεπιστήμιο και δίχως να έχουμε κάνει/περάσει ούτε ένα μάθημα.Αλλά:
1ον: Μπορείς στο 7ο και 8ο εξάμηνο να επιλέξεις κατεύθυνση και αυτό σου δίνει μια(έστω και μικρή)ειδίκευση,αλλά ακόμη και αν δεν είσαι σίγουρος μπορείς να ακολουθήσεις την γενική κατεύθυνση.
2ον: Δεν είναι σίγουρο το αν θα κάνουμε μεταπτυχιακό και πόσο μάλλον διδακτορικό.Μην ξεχνάς ότι μιλάμε σε βάθος χρόνου τουλάχιστον 6-7 ετών (μαζί με τη Γ' Λυκείου) και μπορεί οι οικονομικές συγκυρίες,η ψυχολογία σου,οι αντοχές σου να είναι διαφορετικές.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι εαν μπεις στο φυσικό και σου αρέσει πραγματικά τότε θα βρεις το δρόμο σου.Τώρα εμένα με τραβάει η θεωρητική φυσική,μπορεί στο 4ο,5ο ή 6ο εξάμηνο να αλλάξω γνώμη.Δεν είναι τίποτε σίγουρο.

κοιτα οσον αφορα την κατευθυνση δεν είναι τιποτα παραπανω από μια σειρα μαθηματων που εχουν σχεση με ένα αντικειμενο της φυσικης. δηλαδή το ότι μια κατευθυνση ονομάζεται <<θεωρητικη φυσικη>> δε σημαινει ότι θα δεις μαθηματα ξεχωριστα .....ισα ισα που τα μαθηματα που εχει μια σχολη σε αυτή την κατευθυνση μπορει να τα εχει μια άλλη στο βασικο κορμο μαθηματων....
για το 2ο συμφωνω απολυτα....
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 17:12, 17-10-14:

σαμπως πολυτεχνεια νομιζεις δεν ειναι κορεσμενα; ιδιως αυτον τον καιρο πεθαμενα,πλεον ειναι και ενα σωρο τμηματα παντου,με ενα σωρο εισακτεους!εχει ξεφυγει η κατασταση

απλα καποιοι ακολουθουν το ρευμα και συνεχιζουν να τα δηλωνουν
αλλοι,λιγοτεροι προφανως επιλεγουν αυτο που γουσταρουν
και η φυσικη αν μη τι αλλο ειναι η βασιλισσα των επιστημων,πως να μην τη δηλωσει καποιος;γινεσαι μετοχος μια καταπληκτικης ιστοριας
οι εφαρμογες εχουν ενα ενδιαφερον ,αλλα οι νομοι της φυσης και η κατανοηση τους ειναι η μεγαλυτερη κατακτηση του ανθρωπινου πνευματος

δεν ειναι ευκολα,με τις προοπτικες κ.λπ,αλλα οκ υπαρχει η εκπαιδευση(που προσωπικα μου αρεσει πολυ),υπαρχει και το εξωτερικο αν εισαι καλος και δεν σου αρεσει η εκπαιδευση,υπαρχει ενας συνδυασμος..κατι γινεται τελος παντων...οι καλοι δεν χανονται νομιζω
η φυσικη κατα την γνωμη μου ειναι μεγαλειο.. μελετας τους νομους που εδωσε ο Θεος στον κοσμο μας,μπαινεις και στην σκεψη γιγαντων της α.διανοησης που καταφεραν να αποκρυπτογραφησουν αυτα τα μυστικα που ειναι μπροστα μας και μην ξεχνας δεν εχει τελειωσει αυτο .συνεχιζεται
θα ρθει εποχη που πιθανον ολα να εχουν ανακαλυφθει.εμεις ζουμε ακομα στην εποχη της αναζητησης.δεν ειναι τρομερο; ο κολομβος ακομα δνε πηγε στην αμερικη!

η φυσικη ειναι η πιο θεμελιωδης επιστημη.η επιστημη των επιστημων .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 17-10-14 στις 17:28.
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 02:33, 15-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από koyote
Κατ'αρχας να επισημανω οτι ειναι δυσκολο να ξερουμε ποιο τμημα ειναι καλυτερο,γιατι δεν εχουμε δει τα πραγματα απο πρωτο χερι..Αν αυτο παντως σε βοηθαει,εγω ενδιαφερομαι για αστρονομια και δηλωσα φυσικο θεσ/νικης.
Για να απαντησω στο αλλο ερωτημα σου,ενας τομεας στον οποιο το φυσικο θεσ/νικης ειναι πολυ καλο ειναι η θεωρια της σχετικοτητας και τα συναφη,αλλα γενικως τα πτυχια του εχουν αρκετα μεγαλο αντικρυσμα εξω..Βεβαια και το φυσικο κρητης οπως προαναφερθηκε ειναι πολυ καλο τμημα.

δεν εχει αστεροσκοπειο παντως η θεσσαλονικη για παρατηρησιακη αστρονομια,δεν θα ηταν η πρωτη μου επιλογη
ξερω ενα μεγαλο τηλεσκοπιο που εχει η χωρα 2.3 μετρα ,αλλα βρισκεται στον χελμο,παλιοτερα υπολειτουργουσε λογω ελλειψης προσωπικου τωρα δεν ξερω τι συμβαινει(μεσα στο υπευθυνο προσωπικο βλεπω και εναν καθηγητη απο την κρητη) και ενα μικροτερης διαμετρου 1.3 συγχρονο ωστοσο τηλεσκοπιο στην χωρα που βρισκεται στην κρητη, στο σκινακα εχουν γινει εγκαταστασεις σε συνεργασια με το "μαξ πλανκ" ινστιτουτο.

επισης γενικοτερα το τμημα φυσικης κρητης εχει ωφεληθει πολυ απο την γειτνιαση του με το ΙΤΕ π.χ το μεγαλο εργαστηριο μικροηλεκτρονικης που εχουν ειναι κοινη εγκατασταση με το ΙΤΕ κ.λπ
παρτε και τον φετινο χαιρετισμο του προεδρου και καποια στατιστικα μιας και πριν λιγο το πετυχα το αρχειο
https://www.physics.uoc.gr/sites/fil..._first2014.pdf
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 15-12-14 στις 04:06.
Παράθεση

slendy

Νεοφερμένος

Ο slendy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O slendy έγραψε στις 19:29, 07-02-15:

γεια σας παιδια ενας φιλος μου ενδιαφερεται να περασει φυσικο (τα μορια τα ποιανει για ολες τις πολεις)... αθηνα το αποκλειει εντελως γιατι εχει ακουσει οτι οι εγκαταστασεις ειναι χαλια, οι καθηγητες δεν ενδιαφερονται, ειναι μεσηλικες και νομιζουν οτι τα ξερουν ολα κλπ.... φημες λενε οτι η κρητη εχει την καλυτερη σχολη θετικων επιστημων με οχι τοσο δυνατο προγραμμα σπουδων αλλα και εχει πολλη μεγαλη αναγνωριση στο εξωτερικο και απο την αλλη το ΑΠΘ το οποιο λενε οτι ειναι το κορυφαιο ιδρυμα στην ελλαδα αλλα δυσκολο στο να το βγαλεις (επιπλεον δυσκολια στον τομεα της φυσικης που ειναι απο μονος του δυσκολος)
παντως θελει να ασχοληθει με την ερευνα (πιο πολυ για μεταπτυχιακα στις ηπα επειδη εκει εχει συγγενεις) και οχι με το διορισμο στην εκπαιδευση...
εσεις τι λετε?
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διδακτορικός

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 20:59, 07-02-15:

Ολα τα φυσικα δυσκολο ειναι να τα βγαλεις .Παντου λιωσιμο θελει . Τωρα ισχυει οτι του ΕΚΠΑ ειναι σαπιες οι εγκαταστασεις ,αλλα δεν σε νοιαζει τοσο για προπτυχιακο ,δεν θα κανεις ερευνα η κατι τετοιο .
Αυτο που πρεπει να κοιταξει (αφου θελει για εξωτερικο μετα ) ειναι τα rankings και τους καθηγητες .Τωρα σχετικα με την διδασκαλια συνηθως ειναι καλο να εχεις νεους καθηγητες ,ομως οι παλιοι (και στο ΕΚΠΑ εχουμε πολλους τετοιους) συνηθως εχουν και πολλες δημοσιευσεις οποτε ειναι πιθανοτερο να εχουν καποιο 'ονομα' στο εξωτερικο αρα ενα letter of recommendation απο αυτους ειναι πολυ καλυτερο απο εναν νεο
Ας επιλεξει οτι θελει ,αλλα να το κανει σωστα τουλαχιστον
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,370 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 21:56, 07-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από slendy
γεια σας παιδια ενας φιλος μου ενδιαφερεται να περασει φυσικο ...... αθηνα το αποκλειει εντελως γιατι εχει ακουσει οτι οι εγκαταστασεις ειναι χαλια, οι καθηγητες δεν ενδιαφερονται, ειναι μεσηλικες και νομιζουν οτι τα ξερουν ολα κλπ.... φημες λενε οτι η κρητη εχει την καλυτερη σχολη θετικων επιστημων ...... το ΑΠΘ το οποιο λενε οτι ειναι το κορυφαιο ιδρυμα στην ελλαδα αλλα δυσκολο στο να το βγαλεις ...... εσεις τι λετε?
Παλικάρι μου:
1) Γιατί ρωτάς εσύ και όχι ο ίδιος ο "φίλος" σου; Ντρέπεται; Για ιατρικά θέματα συνήθως όλοι ρωτάνε για το "φίλο" ή τη "φίλη" που έχει το πρόβλημα.
2) Εδώ θα πάρει τις εντελώς ...αντικειμενικές απαντήσεις, καθώς όπως λέει και η παροιμία "Αν δεν υποστηρίξεις το πανεπιστήμιό σου θα πέσει να σε πλακώσει".
3) Περίμενε λίγο, όπου να ' ναι θα σου απαντήσει κάποιος χρήστης, ο οποίος χωρίς να είναι φυσικός, έχει σπουδάσει σε όλα τα φυσικά της Ελλάδας και έχει την απόλυτα ορθή άποψη.

Υ.Γ. Φίλε Bemanos, ξέρεις τη δουλειά σου.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eyb0ss

Φοιτητής

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 637 μηνύματα.

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 22:34, 07-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
3) Περίμενε λίγο, όπου να ' ναι θα σου απαντήσει κάποιος χρήστης, ο οποίος χωρίς να είναι φυσικός, έχει σπουδάσει σε όλα τα φυσικά της Ελλάδας και έχει την απόλυτα ορθή άποψη.
Φυσικό Κρήτης και τα μυαλά στα κάγκελα λέμε.

Ελπίζω να μην παρεξηγηθεί ο Κομνηνός
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eyb0ss : 07-02-15 στις 22:43.
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 00:42, 08-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Παλικάρι μου:
1) Γιατί ρωτάς εσύ και όχι ο ίδιος ο "φίλος" σου; Ντρέπεται; Για ιατρικά θέματα συνήθως όλοι ρωτάνε για το "φίλο" ή τη "φίλη" που έχει το πρόβλημα.
2) Εδώ θα πάρει τις εντελώς ...αντικειμενικές απαντήσεις, καθώς όπως λέει και η παροιμία "Αν δεν υποστηρίξεις το πανεπιστήμιό σου θα πέσει να σε πλακώσει".

Υ.Γ. Φίλε Bemanos, ξέρεις τη δουλειά σου.
δεν χρειαζεται να μαι ασθενης ή να σπουδασω ιατρικη για να μετρησω τον πυρετο καποιου
κανεις δεν προκειται να σπουδασει σε ολα τα τμηματα,για να εχει την απολυτη κριση και να επιλεξει,αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν πρεπει να ψαξει για καποια αντικειμενικα κριτηρια που θα βοηθησουν στην επιλογη του,αλλιως να καταργησουμε και τις εξωτερικες αξιολογησεις.
τελος παντων εκφραζεις,για πολλοστη φορα, ενοχληση και ισως και θυμο.οκ σπουδαζεις φυσικο αθηνων και σε ενοχλει να ακους καλα λογια για αλλο τμημα
εγω ως πιο αντικειμενικος αφου δεν σπουδαζω φυσικη οπως λες,εχω την αισθηση πως εχω λιγοτερο μεροληπτικη κριση

παρεμπιπτοντως ποτε δεν ειπα πως ειναι θεσφατο τα οσα γραφω.οταν κανω λογο, αναφερω δεδομενα και συγκριτικα,δεν τα βγαζω απο το κεφαλι μου,ουτε εκφραζω αποψεις
αντιθετως η σταση η δικη σου ειναι να με ειρωνευεσαι και το κανεις καλα

σημειωνω πως δεν γραφω μονο για το φυσικο κρητης,αλλοι μου τα χωνουν που κανω λογο για το ΗΜΜΥ ΕΜΠ ,για το ιστορικο π.χ ΑΠΘ κ.λπ,ενω δεν ειπα ποτε πως το φυσικο αθηνων δεν ειναι καλο

αλλα τι τα θες

τωρα οσον αφορα για το θεμα,εχουν σηκωθει λογης νηματα για το θεμα,με απαντησεις που παραδιδουν ερευνες,συγκριτικα,ειδησεις.Μπορει να κανει την μινι ερευνα ο φιλος σου παντου στο διαδικτυο,να ψαχτει(αλλωστε ειναι και βασικο προσον αυτο στο αντικειμενο που θα επιλεξει)και να αποφασισει,επισης υπαρχουν και οι εξωτερικες αξιολογησεις των τμηματων που γινονται απο καθηγητες της αλλοδαπης.
η αποψη μου ειναι πως το κορυφαιο τμημα φυσικης στην Ελλαδα και ενα απο τα καλυτερα πανευρωπαικως ειναι αυτο της κρητης με βαση τις κρισεις και τις ερευνες που εχω διαβασει,χωρις να σημαινει οπως ειπα ηδη πως τα αλλα τμηματα δεν ειναι καλα.

edit για το προγραμμα σπουδων δεν αντιλαμβανομαι γιατι δεν ειναι δυνατο οπως λες ,στην εξωτερικη αξιολογηση που διαβασα δεν αναφερει κατι τετοιο,το αντιθετο , βασιζεται στα ευρωπαικα στανταρς
οσο για την ευκολια αποφοιτησης θα σε απογοητευσω,σε οποιο τμημα και αν παει φυσικης θα ζοριστει εξ ορισμου,φερ ειπειν και στο κρητης που αναφερεις μολις ενα 8% αποφοιτει στα 4 χρονια.
ενα θετικο του φυσικου θεσσαλονικης ειναι πως εξ ορισμου εχει περισσοτερους αριστουχους απο το φυσικο κρητης που αντλει τους αριστουχους του απο μια μικροτερη πολη,συνεπως ο μ.ο συμφοιτητων ειναι καλυτερος,
αν και οπως ηδη σου ειπα ελαχιστοι το βγαζουν και εκει στην ωρα τους

Αρχική Δημοσίευση από Bemanos
Ολα τα φυσικα δυσκολο ειναι να τα βγαλεις .Παντου λιωσιμο θελει . Τωρα ισχυει οτι του ΕΚΠΑ ειναι σαπιες οι εγκαταστασεις ,αλλα δεν σε νοιαζει τοσο για προπτυχιακο ,δεν θα κανεις ερευνα η κατι τετοιο .
Αυτο που πρεπει να κοιταξει (αφου θελει για εξωτερικο μετα ) ειναι τα rankings και τους καθηγητες .Τωρα σχετικα με την διδασκαλια συνηθως ειναι καλο να εχεις νεους καθηγητες ,ομως οι παλιοι (και στο ΕΚΠΑ εχουμε πολλους τετοιους) συνηθως εχουν και πολλες δημοσιευσεις οποτε ειναι πιθανοτερο να εχουν καποιο 'ονομα' στο εξωτερικο αρα ενα letter of recommendation απο αυτους ειναι πολυ καλυτερο απο εναν νεο
Ας επιλεξει οτι θελει ,αλλα να το κανει σωστα τουλαχιστον
συνολικα ενα τμημα με πολλους καθηγητες θα εχει περισσοτερες δημοσιευσεις στο συνολο
,αλλα κατα κεφαλην δημοσιευσεις και αναφορες σε αυτες μετραμε οταν θελουμε "το ονομα"
δες π.χ εδω τον συγκριτικο πινακα,λιγο παλιο βεβαια,με τα γραφομενα και καποιες υποκειμενικες κρισεις που εκφραζονται εκει μεσα δεν σημαινει φυσικα πως σοι και καλα συμφωνω ,απλα τον συγκριτικο πινακα επισημαινω
https://greekuniversityreform.wordpr...4%CF%89%CE%BD/

για πιο προσφατη αξιολογηση παραπεμπω στο U-multiranks της ευρωπαικης ενωσης και φυσικα στην αξιολογηση του πανεπιστημιου leiden ,ειναι οι αξιολογησεις που μετρανε κατα κεφαλην ποιοτητα (της leiden επικεντρωνεται στην ερευνα),οι αλλες που βγαινουν κατα καιρους QS,times κ.λπ δεν ειναι κακες αλλα δινουν βαση στην ποσοτητα,ενω ενα ενα μικρο ποσοστο της βαθμολογιας καταλαμβανει η φημη και η ηλικια κ το μεγεθος του ιδρυματος
σημειωνω πως λαμπρους.κορυφαιους καθηγητες με μεγαλο εργο και δημοσιευσεις βρισκεις φυσικα και στα αλλα τμηματα,οι αξιολογησεις μετρανε τον Μ.Ο συνολικα του τμηματος
επισης για μια πιο σφαιρικη ματια των τμηματων παραπεμπω στις εξωτερικες αξιολογησεις καθηγητων της αλλοδαπης που υπαρχουν ηδη αναρτημενες στο διαδικτυο.
ψαχτειτε,αναζητηστε,αποκτηστε την δικη σας κριση,μην περιμενετε απο τους αλλους,ποσο μαλλον εδω μεσα που ο καθενας συχνα θα παινεψει το τμημα του,ανθρωπινο ειναι, και θα χαντακωσει τα αλλα(και σε αυτο συμφωνω με τον dias)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 08-02-15 στις 04:42.
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 04:39, 08-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από mathguy1996
Φυσικό Κρήτης και τα μυαλά στα κάγκελα λέμε.

Ελπίζω να μην παρεξηγηθεί ο Κομνηνός
κανενα προβλημα,αλλα δεν θα αυτολογοκρινομαι κιολας για να ειμαι αρεστος

ασχετο,βλεπω ΟΠΑ παλιοτερα με ενδιεφερε ενα μεταπτυχιακο απο το πανεπιστημιο σου δυνατο και αναγνωρισμενο διεθνως,αλλα και με κατι διδακτρα εξισου δυνατα,κοινωνια ενοχη.Εντωμεταξυ τοτε αν μας λεγαν για το ΙΚΥ θα το περνουσαμε για προιστορικο τερας ή ξερω γω για παραδοσιακο γλυκο της ιαπωνιας,ιδεα δεν ειχαμε.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 08-02-15 στις 04:55.
Παράθεση

eyb0ss

Φοιτητής

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 637 μηνύματα.

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 04:59, 08-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Κομνηνός
κανενα προβλημα,αλλα δεν θα αυτολογοκρινομαι κιολας για να ειμαι αρεστος

ασχετο,βλεπω ΟΠΑ παλιοτερα με ενδιεφερε ενα μεταπτυχιακο απο το πανεπιστημιο σου δυνατο και αναγνωρισμενο διεθνως,αλλα και με κατι διδακτρα εξισου δυνατα,κοινωνια ενοχη.
Γενικώς είναι υψηλά τα δίδακτρα στα ΠΜΣ του ΟΠΑ, να ξέρεις επίσης ότι συνήθως δεν συνυπολογίζονται τα συγγράμματα στην "ενδεικτική τιμή" οπότε πρέπει να προσθέσεις και ενα χιλιάρικο παραπάνω (Διαφορετικά δανίζεσαι από τη βιβλιοθήκη).
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 05:02, 08-02-15:

μην συζητας,σοσιαλισμος

τωρα για να ειμαι ειλικρινης ιδεα δεν ειχαμε γενικως για τα τμηματα τοτε ακομα και της ιδιας της πολης μας,ποσο μαλλον για εξω απο αυτην.μεταγενεστερη ηταν η επιθυμια,αλλα μπα απερριφθη μετα επαινων
αληθεια εσυ δεν εχεις πει ακομα εντυπωσεις για την σχολη σου,ωραιο θα ηταν να ανοιξεις ενα σχετικο νημα,ειναι και πιασαρικο των ημερων,αφου ολοι για τα οικονομικα μιλανε.
Παράθεση

eyb0ss

Φοιτητής

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 05:09, 08-02-15:

Η αλήθεια είναι πως είναι καλό το τμήμα μου (Αν θέλει ας δώσει ο Giorgos216 τις εντυπώσεις του μιας και ξέρει να εκφράζεται καλύτερα, ή ο Equilibria που είναι δευτεροετής) αλλά ενδιαφέρομαι περισσότερο για μαθηματικά οπότε ίσως φύγω στο άμεσο μέλλον. Μην μου πεις για τμήματα μαθηματικών άλλων πόλεων, δεν έχω την οικονομική δυνατότητα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eyb0ss : 08-02-15 στις 05:12.
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 05:56, 08-02-15:

το τμημα οικονομικων που σπουδαζεις ειναι το κορυφαιο στην χωρα μας,βεβαια μεγαλυτερη ζητηση εχει το λογιστικης χρηματοοικονομικης που εχει ας πουμε περισσοτερο πρακτικο αποτελεσμα και ειναι εξισου καλο. καποια μαστερ στο ΟΠΑ ειναι ψηλα διεθνως,ιδιως ενα διατμηματικο αγγλοφωνο που λογικα το εχεις υποψιν,αλλα το οποιο εχει και τα περισσοτερα διδακτρα μακραν!
μια φορα σε καταλαβαινω ..και γω τα οικονομικα τα βλεπω με σκεπτικισμο,θα προτιμουσα καθαρη επιστημη
οσον αφορα τα μαθηματικα τμηματα σε γενικες γραμμες δεν εχουν μεγαλες διαφορες ,με μια δυο εξαιρεσεις,για να μαι ειλικρινης ωστοσο δεν το εχω ψαξει ιδιαιτερα το συγκεκριμενο θεμα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 08-02-15 στις 06:32.
Παράθεση

dr.tasos

Φοιτητής

Ο dr.tasos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.

O dr.tasos Fuck y'all If you doubt me. έγραψε στις 01:42, 09-02-15:

φυσικο σαλόνικα φυσικα αδερφε μου γιατι ειναι σθε και εδω που τα λεμε ποιος τραβιεται μεχρι την κρητη ;
Παράθεση

ioanna00

Νεοφερμένος

H ioanna00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H ioanna00 έγραψε στις 20:13, 18-02-15:

Σπουδάζω στο φυσικό Ιωαννίνων και μπορώ να πω ότι οι εγκαταστάσεις είναι πολύ καλές. Έχει δυο (σχετικά καινούργια) κτήρια, τα εργαστήρια είναι κομπλέ και οι καθηγητές είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν (δέχονται για απορίες στα γραφεία τους κλπ). Επίσης, πέρα από τα βιβλία που παίρνουμε από τον Εύδοξο, σε κάποια μαθήματα παίρνουμε εξτρά σημειώσεις του εκάστοτε καθηγητή!
Μπόνους: Το Π.Ι. έχει την μεγαλύτερη βιβλιοθήκη στην Ελλάδα και θα υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ioanna00 : 18-02-15 στις 20:17.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    johny_02

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους