Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,028 εγγεγραμμένα μέλη και 2,416,145 μηνύματα σε 75,336 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 510 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιο φυσικό να διαλέξω;

Οδυσσέας

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 2,334 μηνύματα.

O Οδυσσέας έγραψε: στις 20:41, 13-07-09:

Aν όμως έχει πάρει πτυχίο στο Ηράκλειο θα τον ξέρουν οι καθηγητές και θα του δώσουν πιο εύκολα μεταπτυχιακό.Αυτό είναι ένα από τα πλεονεκτήματα των επαρχιακών πόλεων.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RottenCrusader!

Φοιτητής

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O RottenCrusader! έγραψε: στις 20:42, 13-07-09:

Νταξει δεν πας Νορβηγία αδελφέ,Ιωάννινα πας καλά είναι!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antonela

Φοιτητής

H antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

H antonela έγραψε: στις 23:16, 13-07-09:

ευχαριστώ παιδιά!:thanks:
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

taratata (Ηρώ)

Φοιτητής

H Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Πάτρας και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H taratata έγραψε: στις 13:55, 20-07-09:

επειδή με ενδιαφέρει για του χρονου και το χω ψάξει,κατά σειρά από το "καλύτερο" στο "χειρότερο" είναι
Ηρακλείου
Ιωαννίνων
Πάτρας-Θεσσαλονίκης
Αθήνας
(ξεχνάω κάποιο; )

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

milanezos92

Δραστήριο Μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 212 μηνύματα.

O milanezos92 έγραψε: στις 16:40, 20-07-09:

(προτεινω σε οποιον εχει αληθινο ενδιαφερον για τις επιστημες να μεινει μακρια απο τα πανεπιστημια.. αν εχει ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΓΚΗ το πτυχιο τοτε.... καλο κουραγιο!)[/quote]
σορυ δεν το επιασα....?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Adamsdoor (Χριστίνα)

Μαθητής Α' λυκείου

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 614 μηνύματα.

H Adamsdoor έγραψε: στις 16:47, 20-07-09:

θεσσαλονικης!και εγω εκει το σκεφτομαι:no1:
Παράθεση

Οδυσσέας

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 2,334 μηνύματα.

O Οδυσσέας έγραψε: στις 17:40, 20-07-09:

Να το ξανασκεφτείς.
Παράθεση

nansy_astr

Φοιτητής

H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιδιωτική σχολή . Έχει γράψει 1,697 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε: στις 17:43, 20-07-09:

Eγλω προτείνω πάντως στην Κρήτη ή τα Ιωάννινα!!
Παράθεση

Οδυσσέας

Μαθητής Γ' λυκείου

O Οδυσσέας έγραψε: στις 17:57, 20-07-09:

Καταρχάς προτείνω αναζήτηση.Μετά προτείνω του Ηρακλείου.
http://www.ischool.gr/showthread.php?t=48337
Παράθεση

Adamsdoor (Χριστίνα)

Μαθητής Α' λυκείου

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 614 μηνύματα.

H Adamsdoor έγραψε: στις 18:37, 20-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από cris@tos
Να το ξανασκεφτείς.
γτ?κοιτα το ξερω πως στη κρητη ειναι καλυτερο..απλα εκει σπουδαζει και η ξαδερφη μου και γενικοτερα οι φιλιες που ειχα κατα τη διαρκεια του σχολειου θα ειναι εκει..το ξερω πως αυτο δεν αποτελει και ισχυροτατο επιχειρημα..αλλα στο χευω πολυ στη θεσσαλονικη...
Παράθεση

Οδυσσέας

Μαθητής Γ' λυκείου

O Οδυσσέας έγραψε: στις 18:39, 20-07-09:

Aν θες να γίνεις καθηγητρια οκ αλλά αν θες κάτι παραπάνω ξανασκέψου το.Φίλους θα κάνεις όπου και να πας.Κι εγώ θα ήθελα να πάω σε άλλη πόλη αλλά αφού το Ηράκλειο έχει το καλύετο επίπεδο σπουδών θα περάσω εδώ μάλλον ή Αλεξανδρούπολη.
Παράθεση

Adamsdoor (Χριστίνα)

Μαθητής Α' λυκείου

H Adamsdoor έγραψε: στις 18:39, 20-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από amalfi
η θεωρητικη φυσικη ασχολειται με την πτωση μιας πετρας, με τους κυματισμους του νερου, με την πολωση του φωτος και με αλλα τετοια μυστηρια και συναρπαστικα θεματα

(προτεινω σε οποιον εχει αληθινο ενδιαφερον για τις επιστημες να μεινει μακρια απο τα πανεπιστημια.. αν εχει ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΓΚΗ το πτυχιο τοτε.... καλο κουραγιο!)
πως??:!:
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από cris@tos
Aν θες να γίνεις καθηγητρια οκ αλλά αν θες κάτι παραπάνω ξανασκέψου το.Φίλους θα κάνεις όπου και να πας.Κι εγώ θα ήθελα να πάω σε άλλη πόλη αλλά αφού το Ηράκλειο έχει το καλύετο επίπεδο σπουδών θα περάσω εδώ μάλλον ή Αλεξανδρούπολη.
βασικα σκεφτομαι να παρω αστρονομια στο 3ο νομιζω ετος..δεν το σκεφτομαι με τπτ για καθηγητρια..και επειτα να συνεχισω τις σπουδες μου για καποιο διδακτορικο στο εξωτερικο..
Παράθεση

nansy_astr

Φοιτητής

H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιδιωτική σχολή . Έχει γράψει 1,697 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε: στις 22:08, 20-07-09:

Mεταπτυχιακό??Δεν ακούς τι έγινε στο ΑΠΘ...δίνανε μεταπτυχιακά σε αυτούς που ήταν σε κάποιο κόμμα ή με κοινωνικά κριτήρια..

Πιστεύω για να φύγεις για μεταπτυχιακό είναι αρκετά δύσκολο..άσε που τα πανεπιστήμια του εξωτερικού παίρνουν φοιτήτες που σπουδάζουν εκεί για προπτυχιακά..

Καλά τα όνειρα αλλά να βλέπουμε και την αλήθεια,όσους καθηγητές φυσικούς ξέρω όλοι μπήκαν με άριστα στο φυσικό και ήθελαν να ασχοληθούν με αστρονομία αλλά κατέληξαν καθηγητές...είναι μόνοδρομος..Συμφωνώ απόλυτα με τον cris@tos..
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,805 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε: στις 23:39, 20-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από nansy_astr
Καλά τα όνειρα αλλά να βλέπουμε και την αλήθεια,όσους καθηγητές φυσικούς ξέρω όλοι μπήκαν με άριστα στο φυσικό και ήθελαν να ασχοληθούν με αστρονομία αλλά κατέληξαν καθηγητές...είναι μόνοδρομος..Συμφωνώ απόλυτα με τον cris@tos..
Το φυσικό είναι πολύ απαιτητικό τμήμα και έτσι λίγοι θέλουν να συνεχίσουν για μεταπτυχιακά ακόμη και αν είναι πολύ καλοί. Αυτό ΔΕ σημαίνει ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις μεταπτυχιακό-διδακτορικό και να βρεις εργασία σχετική με τις σπουδές σου εκτός του τομέα της μέσης εκπαίδευσης. Αν δε θέλεις να γίνεις καθηγητής, θα το καταφέρεις, αρκεί να είσαι διατεθειμένος να κάνεις κάποιες θυσίες.

Προφανώς οι κατά τα άλλα πρωτέυσαντες καθηγητές φυσικής που γνωρίζεις, έδωσαν παραπάνω σημασία στη "φοιτητική ζωή" από όσο θα έπρεπε.
Παράθεση

nansy_astr

Φοιτητής

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε: στις 00:12, 21-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από exc
Το φυσικό είναι πολύ απαιτητικό τμήμα και έτσι λίγοι θέλουν να συνεχίσουν για μεταπτυχιακά ακόμη και αν είναι πολύ καλοί. Αυτό ΔΕ σημαίνει ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις μεταπτυχιακό-διδακτορικό και να βρεις εργασία σχετική με τις σπουδές σου εκτός του τομέα της μέσης εκπαίδευσης. Αν δε θέλεις να γίνεις καθηγητής, θα το καταφέρεις, αρκεί να είσαι διατεθειμένος να κάνεις κάποιες θυσίες.

Προφανώς οι κατά τα άλλα πρωτέυσαντες καθηγητές φυσικής που γνωρίζεις, έδωσαν παραπάνω σημασία στη "φοιτητική ζωή" από όσο θα έπρεπε.
Θα συμφωνήσω εν μέρει αλλά όταν συζητούσαμε μου είχε πει ένας φυσικός συγκεκριμένα ότι τ έβγαλε στα 5 χρόνια..οπότε δεν νομίζω ότι έδωσε σημασία στη φοιτητική ζωή...

Βέβαια υπάρχει δυνατότητα αλλά πόσοι πάνε?Πόσοι έχουν το κουράγιο...?Ελάχιστοι...
Παράθεση

Adamsdoor (Χριστίνα)

Μαθητής Α' λυκείου

H Adamsdoor έγραψε: στις 00:18, 21-07-09:

Θα συμφωνήσω εν μέρει αλλά όταν συζητούσαμε μου είχε πει ένας φυσικός συγκεκριμένα ότι τ έβγαλε στα 5 χρόνια..οπότε δεν νομίζω ότι έδωσε σημασία στη φοιτητική ζωή...

Βέβαια υπάρχει δυνατότητα αλλά πόσοι πάνε?Πόσοι έχουν το κουράγιο...?Ελάχιστοι...
αμα το θελεις πραγματικα και με τη καρδια σου θα το κανεις και θα θυσιασεις τελειωσε!οσο δυσκολο και να ειναι αμα το εχεις βαλει στοχο και ειναι πραγματικα αυτο που ονειρευεσαι θα το καταφερεις...
Παράθεση

nansy_astr

Φοιτητής

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε: στις 00:25, 21-07-09:

Μην εισαι τοσο απόλυτη!!Πολλά παιδια ξεκινησαν αλλιως και κατεληξαν αλλιως!!
Να εισαι ρεαλιστρια και στο πισω μερος του μυαλου σου να εχεις και παντα την αλλη πλευρα...Η θεληση απο μονη της δεν λεει πολλα...Ειναι πολλοι οι παραγοντες..
Παράθεση

Adamsdoor (Χριστίνα)

Μαθητής Α' λυκείου

H Adamsdoor έγραψε: στις 00:31, 21-07-09:

Μην εισαι τοσο απόλυτη!!Πολλά παιδια ξεκινησαν αλλιως και κατεληξαν αλλιως!!
Να εισαι ρεαλιστρια και στο πισω μερος του μυαλου σου να εχεις και παντα την αλλη πλευρα...Η θεληση απο μονη της δεν λεει πολλα...Ειναι πολλοι οι παραγοντες..
ειμαι ρεαλιστρια και κοιταω την αλλη πλευρα..ομως προσωπικα οσα ατομα ξερω που εχουν περασει απο τη συγκεκριμανη σχοληεχουν πετυχει γτ πραγματικα το ηθελαν..βεβαιως και η θεληση δεν ειναι ο μοναδικος παραγοντας ομως ειναι και ο πρωταρχικος!δεν ειπα θα περασω σιγουρα αλλα ξερω πως ειναι κτ που αγαπαω και θελω με τη καρδια μου και θα παλεψω για να το πετυχω οσες θυσιες και αν απαιτει αυτο!
Παράθεση

Zod (Κώστας)

Φοιτητής

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 430 μηνύματα.

O Zod έγραψε: στις 19:08, 21-07-09:

Και γω θα συμφωνήσω και θα πω πως έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για του Ηρακλείου. Επειδή ένας φίλος μου που θέλει φυσικό ψάχθηκε αρκετά, έμαθε πως του Ηρακλείου έχει την μεγαλύτερη ερευνητική δραστηριότητα και συνεργάζεται με το Ινστιτούτο Max Planckt της Γερμανίας αν θυμούμαι καλά. Οπότε αφού μένεις και Χανιά, βουρ για Ηράκλειο! :no1:
Παράθεση

milanezos92

Δραστήριο Μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 212 μηνύματα.

O milanezos92 έγραψε: στις 17:26, 24-07-09:

Mεταπτυχιακό??Δεν ακούς τι έγινε στο ΑΠΘ...δίνανε μεταπτυχιακά σε αυτούς που ήταν σε κάποιο κόμμα ή με κοινωνικά κριτήρια..

Πιστεύω για να φύγεις για μεταπτυχιακό είναι αρκετά δύσκολο..άσε που τα πανεπιστήμια του εξωτερικού παίρνουν φοιτήτες που σπουδάζουν εκεί για προπτυχιακά..

συγγνωμη αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορω να συμφωνισω...ειδικα ενας αποφοιτος του φυσικου εχει πολλοι καλες προοπτικες για μεταπτυχιακο εξω...αν το γουσταρεις και εισαι καλος περνεις υποτροφια για εξω(σε πανεπηστημια οπως το harvard αν σε δεχτουν για σπουδες και το εισοδημα σου ειναι κατω απο 60000$/χρονο(!) τοτε περνεις υποτροφια της ταξεως του 65%(νομιζω...) αρα ουτε το οικονιμικο μπορει να σου σταθει εμποδιο
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια