Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,708 μηνύματα σε 74,626 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 446 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Κατατακτήριες για Ιατρική

pinelopi24185 (Πηνελόπη)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη pinelopi24185
H Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H pinelopi24185 έγραψε στις 19:35, 19-06-09:

απορία μίας φίλης μου....εκείνη ήθελε να περασει ιατρικη ή έστω βιολογικό για να παει μετα σε ιατρικη....μπορει να κάνει το αντίστοιχο από βιοτεχνολογία σε ιατρικη???
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cheery

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cheery
H cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 993 μηνύματα.

H cheery έγραψε στις 20:40, 19-06-09:

Φυσικα και μπορει. Με κατατακτηριες εξετασεις απο οποιοδηποτε ΑΕΙ μπορει να παει. Ομως ειναι πολυ δυσκολες, και πολλοι υποψηφιοι για λιγες θεσεις
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pizza_dora

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη pizza_dora
H pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Πάτρας . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

H pizza_dora έγραψε στις 10:25, 20-06-09:

Και οι μισοι αν και αστοιχειωτοι μπαινουν με βυσμα, αρα στην ουσια μενουν λιγοτερες απο τις επισημες θεσεις για τον απλο κοσμο.

Αλλα αν παει σε κάτι σχετικο με ιατρικη θα εχει ηδη καποιο πλεονεκτημα διοτι θα εχει διδαχτει μερος της υλης των εξετασεων απο τη σχολη της.^^
Παράθεση

Alex_Bell (Αλέξανδρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Alex_Bell
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Alex_Bell έγραψε στις 18:49, 23-06-09:

Όταν λες βιοτεχνολογία εννοείς το τμήμα Βιοχημείας-Βιοτεχνολογίας ετσι;; Από το συγκεκριμένο τμήμα μπορείς σίγουρα να περάσεις μέσω κατατακτηρίων στην ιατρική,τώρα για το πότε θα σε γελάσω,αν χρειάζεται δηλαδή να πάρεις πτυχίο για να το κάνεις ή όχι..
Παράθεση

pizza_dora

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη pizza_dora
H pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Πάτρας . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

H pizza_dora έγραψε στις 19:51, 23-06-09:

Λοιπον, δεν ξέρω αν βοηθάει αυτο, αλλα είναι η επισημη ανακοίνωση της ιατρικής πατρων για τις κατατακτήριες. Βαριεμαι να το διαβασω λεπτομερως, αλλα αμα θες ρίξε μια ματιά μηπως λέει καθαρά ποιοι δικαιούνται τι.

http://www.med.upatras.gr/uploads/an...tomeno/130.doc
Παράθεση

bizzamar

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη bizzamar
H bizzamar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H bizzamar έγραψε στις 22:38, 03-07-09:

Θέλω να δώσω κατατακτήριες για ιατρική μιας και η σχολή που έβγαλα δεν με τρέλανε τελικά (άσχετο πεδίο). Έχει μπει κάποιος σε τέτοια διαδικασία; Η κάποιος φίλος η συγγενής; Ακούω συνέχεια ότι είναι λίγο πολύ ακατόρθωτο..
Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για το τμήμα της Κρήτης γιατί φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Υπάρχει κάποιος που να έχει δώσει στο συγκεκριμένο τμήμα; Η σε οποιοδήποτε για να μου πει την εμπειρία του;
Τελικά ξανά πανελλήνιες ή κατατακτήριες;
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maraki love
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,987 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 18:13, 15-10-09:

Υπάρχουν; και αν ναι καμια πληροφορια; πως γινονται (ευκολα,δυσκολα) αν θελει πτυχιο μονο απο αει..
Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη chris_90
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 20:21, 15-10-09:

Οτι υπαρχουν , υπαρχουν. Τωρα καθε σχολη εχει τα δικα της, μπορεις να δεις στα σαιτ τους για περαιτερω πληροφοριες. Παντως παιρνουν και αποφοιτους απο παραιατρικα ΤΕΙ σιγουρα (απλα με αλλο ποσοστο νομιζω).
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maraki love
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,987 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 22:46, 15-10-09:

α οκ! γιατι στο site της ιατρικης αλεξ/πολης που θελω δεν λεει τίποτα...!
Παράθεση

endless_dream

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη endless_dream
H endless_dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H endless_dream Confusion.....:S έγραψε στις 16:35, 16-10-09:

Eγώ να ρωτήσω κάτι άλλο.Στις κατατακτήριες,η σχολή που θες να μπεις εξαρτάται και από το τι κατεύθυνση είχες ακολουθήσει στο Λύκειο και τι πεδία άνοιγες ή καμία σχέση;
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,181 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 18:05, 16-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Konstadinaki!
Eγώ να ρωτήσω κάτι άλλο.Στις κατατακτήριες,η σχολή που θες να μπεις εξαρτάται και από το τι κατεύθυνση είχες ακολουθήσει στο Λύκειο και τι πεδία άνοιγες ή καμία σχέση;
Όχι. Στις κατατακτήριες δεν παίζει κανένα ρόλο το λύκειο που τελείωσες ούτε τα μαθήματα που έδωσες πανελλήνιες. Είναι τελείως διαφορετικό σύστημα οι κατατακτληριες.
Παράθεση

endless_dream

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη endless_dream
H endless_dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H endless_dream Confusion.....:S έγραψε στις 22:04, 18-10-09:

Α,οκ.Ευχαριστώ
Παράθεση

rolingstones (ΞΕΝΟΦΩΝ)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη rolingstones
Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 869 μηνύματα.

O rolingstones έγραψε στις 15:32, 19-10-09:

αφου θεωρητικη ησουν στο σχολειο τι σχεση εχει η ιατρικη με θεωρητικη?
Παράθεση

anna19

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη anna19
H anna19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H anna19 έγραψε στις 14:00, 03-11-09:

καλησπερα σε ολους!! ειμαι στο τριτο εξαμηνο τει νοσηλευτικης και θελω να δωσω κατατακτηριες για ιατρικη. μπορει καποιος να μου δωσει πληροφοριες;;;; μπορω να δωσω μονο αφου παρω το πτυχιο;;; σε ποια μαθηματα θα εξεταστω και ποια η υλη;; ευχαριστω προκαταβολικα!
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 14:04, 03-11-09:

για όλες τις διαδικασίες που απαιτούνται και εφράζεις ως απορίες εδώ...καλύτερα να ρωτήσεις την Γραμματεία του Τμήματος Ιατρικής που σε ενδιαφέρει...

καλή συνέχεια!
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

O Civilara Farewell έγραψε στις 14:22, 03-11-09:

Για να δώσεις κατατακτήριες πρέπει να έχεις πάρει πτυχίο ή αν δεν έχεις ορκιστεί να έχεις πιστοποιητικό ολοκλήρωσης σπουδών στο οποίο αναγράφεται ότι έχεις ολοκληρώσει τις σπουδές σου και εκκρεμεί η ορκομωσία σου. Οι αιτήσεις για κατάταξη γίνονται το Νοέμβρη και οι εξετάσεις (αν η κατάταξη γίνει με εξετάσεις) τον Δεκέμβρη κάθε έτους.
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,373 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 12:01, 26-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από maraki love
Υπάρχουν; και αν ναι καμια πληροφορια; πως γινονται (ευκολα,δυσκολα) αν θελει πτυχιο μονο απο αει..
Aν θέλεις όντως ιατρική πρέπει να ασχοληθείς αρκετά οι κατακτήριες δεν είναι καθόλου εύκολες και απαιτούν πολύ περισσότερο διάβασμα από τις Πανελλαδικές (είναι και αυτές ανταγωνιστικές εξετάσεις).

Δέχονται πτυχίο Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι. αλλά οι θέσεις που δίνονται είναι ξεχωριστές για Τ.Ε.Ι. και Α.Ε.Ι (στα Τ.Ε.Ι. προσφέρονται συνήθως περισσότερες θέσεις (δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό) Επειδή ησουν θεωρητική κατεύθυνση για σένα θα είναι πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα (σκέψου πως πρέπει να ανταγωσιστείς Βιολόγους και Χημικούς σε μαθήματα όπως η Χημεία και η Βιολογία.

Αποφάσισε ώριμα (να σκεφτείς ότι στην ιατρική θα αφιερώσεις 6 τουλάχιστον χρόνια από την ζωή σου και άλλα τόσα μετά το πτυχίο) συνεπώς αν δε σου αρέσουν τα ιατρικά μαθήματα μην πας γιατί θα το μετανιώσεις.

Επειδή είσαι πρωτοετής πρεπει να σκεφτείς από τώρα πλάνα σου.
1) Αποφάσισε σε ποιο τμήμα θέλεις να δώσεις (από τώρα)
2) Να προμηθευτείς τα βιβλία ή να τα αγοράσεις (συνήθως είναι ακριβά)
3) Να καλύψεις την ύλη της Βιολογίας και των πιο θεωρητικών μαθημάτων από μόνη σου
4) Αν υπάρχει Χημεία ή Βιοχημεία πριν αρχίσεις το διαβασμα από τα πανεπιστημιακά συγγραματα να καλύψεις την ύλης της β΄και της ΄γ λυκείου. Αν δε μπορείς δεν είναι ντροπή να πας σε φροντιστήριο.
6) Αν η ιατρική που θέλεις είναι κοντά από την σχολή που σπουδάζεις τότε να παρακολουθάς τα μαθηματα του 1ου έτους της ιατρικής από το αμφιθέατρο.

Αν το θέλεις θα μπεις ανεξάρτητα από την κατεύθυνση που θέλεις αλλά να ξέρεις ότι τα παιδιά της θεωρητικής πρέπει να προσπαθήσουν περισσότερο από τους αλλους. (δεν θέλω να υποτιμήσω τα παιδιά της θεωρητικής είναι σαν ένας θετικοτεχνολόγος δώσεις κατακτήριες για φιλολογία ή νομική θα του φανούν βουνό όλα ).

Η ιατρική Αλεξανδρούπολης που θέλεις ως και φέρος ήταν με βαθμό πτυχίου η επιλογή (φέτος δε ξέρω αν θα αλλάξει να πας σε κανά μήνα στην γραμματεία της σχολής ή να τους παρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις.)
.
Παράθεση

tyrex

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tyrex
H tyrex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H tyrex έγραψε στις 19:30, 10-02-11:

greekmeds.........γραψου και θα βρεις ο.τι ζητας
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,373 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 20:56, 10-02-11:

φέτος η Ιατρική Αθήνας η Ιατρική Θεσσαλονίκης η Ιατρική Αλεξανδρούπολης ήταν με βαθμό πτυχίου. Το ίδιο συμβαίνει και με άλλες σχολές Πρακτικά καταθέτουν ένα πιστοποιητικο που φαίνεται ο βαθμός πτυχίου και οι καλύτεροι (με μεγαλύτεο βαθμό πτυχίου ) από τα ΑΕΙ από τα ΤΕΙ (δέχονται παραπάνω άτομα) και οι καλύτεροι απόφοιτους οδοντιατρικής (ξεχωριστή κατηγορία περνάνε).
Η διαδικασία είναι απολύτως κρυφή (Δε δημοσιεύοτναι ούτε στο site της σχολής ούτε είναι γνωστά τα στοιχεία αυτών που κάνουν αίτηση και τις σχολές αυτών που περάσανε μέσω τηλεφώνου..). Πρακτικά οι περισσότεροι που περνάνε με βαθμο πτυχίου είναι απόφοιτοι στρατιωτικών σχολών, σχολών ιδιωτικών του εξωτερικού που αναγνωρίζονται μέσω ΔΟΑΤΑΠ όπως και ΤΕΙ που βάζουν εύκολα βαθμούς... Αυτό είναι ένα σκάνδαλο αλλά δυστυχώς οι φοιτητικοί σύλλογοι δεν ασχολούνται με αυτο ....... Είναι κρίμα πάντως γιατί αυτές οι θέσεις πληρώνονται από το Ελληνικό δημόσιο και έπρεπε η διαδικασία να γίνεται όσο το δυνατό να γίνεται πιο αξιοκρατικά....

Ευτυχώς που υπάρχουν σχολές που το σέβονται ... και διοργανώνουν εξετάσεις (που και εκεί δεν είναι και τόσο ρόδινα τα πράγματα)....
Παράθεση

eleana_91

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eleana_91
H eleana_91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H eleana_91 έγραψε στις 12:34, 21-05-11:

Είμαι φοιτήτρια στο 2ο έτος ΑΕΙ νοσηλευτικής. Η σχολή αυτή, όμως, δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή...πάντα ήθελα να περάσω ιατρική. Παρόλα αυτά, επειδή δεν άντεχα να ξαναπεράσω το "μαρτύριο" των πανελλαδικών και μετά από προτροπή της οικογένειάς μου και των καθηγητών μου, αποφάσισα να παραμείνω στη νοσηλευτική με την προοπτική να δώσω κατατακτήριες για ιατρική αφού πάρω το πτυχίο μου... Το πρόβλημα τώρα είναι πως δεν ξέρω αν με το νέο σύστημα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (που θα ισχύει όταν τελειώσω τη σχολή) θα επηρεαστούν και οι κατατακτήριες...Ξέρει κανείς εάν υπάρχει πιθανότητα να καταργηθούν??? Θα υπάρχει, πιστεύετε, δυνατότητα για κάποιον που έχει ήδη ένα πτυχίο ΑΕΙ να περάσει και σε άλλη σχολή και να αποκτήσει και δεύτερο πτυχίο???
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 18:38, 21-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από eleana_91
Ξέρει κανείς εάν υπάρχει πιθανότητα να καταργηθούν??? Θα υπάρχει, πιστεύετε, δυνατότητα για κάποιον που έχει ήδη ένα πτυχίο ΑΕΙ να περάσει και σε άλλη σχολή και να αποκτήσει και δεύτερο πτυχίο???
Αυτή η δυνατότητα δεν γίνεται να καταργηθεί. Εξάλλου δεν σχετίζεται με το σύστημα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

O Civilara Farewell έγραψε στις 23:09, 21-05-11:

Είμαι φοιτήτρια στο 2ο έτος ΑΕΙ νοσηλευτικής. Η σχολή αυτή, όμως, δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή...πάντα ήθελα να περάσω ιατρική. Παρόλα αυτά, επειδή δεν άντεχα να ξαναπεράσω το "μαρτύριο" των πανελλαδικών και μετά από προτροπή της οικογένειάς μου και των καθηγητών μου, αποφάσισα να παραμείνω στη νοσηλευτική με την προοπτική να δώσω κατατακτήριες για ιατρική αφού πάρω το πτυχίο μου... Το πρόβλημα τώρα είναι πως δεν ξέρω αν με το νέο σύστημα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (που θα ισχύει όταν τελειώσω τη σχολή) θα επηρεαστούν και οι κατατακτήριες...Ξέρει κανείς εάν υπάρχει πιθανότητα να καταργηθούν???
Οι κατατακτήριες εξετάσεις δεν θα καταργηθούν. Δεν έχουν καμία σχέση με τις πανελλήνιες εξετάσεις. Είναι καθαρά θέμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και όχι μετάβασης από την δευτεροβάθμια στην τριτοβάθμια.

Θα υπάρχει, πιστεύετε, δυνατότητα για κάποιον που έχει ήδη ένα πτυχίο ΑΕΙ να περάσει και σε άλλη σχολή και να αποκτήσει και δεύτερο πτυχίο???
Ναι...αλλά η ιατρική είναι ιδιαίτερη περίπτωση γιατί είναι πολλά τα χρόνια σπουδών (πτυχίο+ειδικότητα) αν αναλογιστείς ότι στην καλύτερη των περιπτώσεων θα ξεκινήσεις από τα 22 και όχι από τα 18. Αν βέβαια αντέχεις και έχεις όρεξη γιατί όχι. Είναι βέβαια πολύ νωρίς για τέτοιες συζητήσεις. Πάρε πρώτα το πτυχίο σου και μετά βλέπεις αν θες να συνεχίσεις για 2ο πτυχίο ή μεταπτυχιακό ή οτιδήποτε. Πάντως αν ο σκοπός σου είναι η ιατρική και θες μόνο ιατρική τότε η γνώμη μου είναι να ξαναδώσεις πανελλήνιες εξετάσεις του χρόνου.
Παράθεση

Maria17

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Maria17
H Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας . Έχει γράψει 449 μηνύματα.

H Maria17 έγραψε στις 22:57, 31-05-11:

Αμα θες να περασεις ιατρικη (κι εγω το εχω σχεδον αποφασισει παρ ολο που ποτε δεν ειχα "κολλημα" με την ιατρικη ειδικα) καλυτερα παρε πρωτα το πτυχιο. Αφ ενος εχεις ηδη ενα πτυχιο στην περιπτωση που τελικα αλλαξεις γνωμη/"κουραστεις"/δεν τα καταφερεις και αφ ετερου ειναι πιο ευκολο γιατι η υλη της σχολης ειναι αρκετα συναφης με αυτη των κατατακτηριων.. ενω το να κατσεις να διαβαζει παλι μαθηματικα και φυσικες ενω εχεις ξεκοψει ηδη 2 χρονια θα σου φανει καπως ξενο. Επισης αν βρεις δουλεια ως νοσηλευτρια θα μπορεσεις να κανεις παραλληλα την ειδικοτητα χωρις αναμονη.. αναλογα με το τμημα μπορεις να εισαχθεις νομιζω ως το 5ο εξαμηνο της ιατρικης (στην Κρητη)
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 23:18, 31-05-11:

το πρώτο πτυχίο το έχεις στην τσέπη;
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 23:41, 31-05-11:

Οι κατατακτήριες για ιατρική είναι πάρα πολύ δύσκολες εξετάσεις όχι τοσο από άποψη δυσκολίας θεμάτων αλλά από αποψη ανταγωνισμού. Αυτοί που δίνουν από ΑΕΙ να ξέρουν πως θα πρέπει να ανταγωνιστουν χημικούς και βιολόγους στα μαθήματα τους για αυτό το λόγο χρειάζεται αρκετό και προσεκτικό διάβασμα.
Για να περάσω έδωσα 2 φορές και κυριολεκτικα για ενάμισι χρόνο ήμουν κλεισμένος μέσα σε έναν τετράγωνο κόσμο. Το σπίτι μου. Για 2 χρονια δεν πήγα πουθενά διακοπές έκανα μόνο μονοήμερες εκδρομές....

κάποιοι ίσως να τα καταφέρουν με λιγότερες θυσίες εγώ μιλώ για μένα.

φυσικά αφού τα κατάφερα εγώ μπορείτε να τα καταφέρετε όλοι.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maria17

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας . Έχει γράψει 449 μηνύματα.

H Maria17 έγραψε στις 01:45, 01-06-11:

Εχω γνωστο ενα βιολογο που εδωσε κατατακτηριες με μια αποφοιτη του τμηματος και περασαν και οι 2.. επισης μια που δουλευε στο νοσοκομειο που καναμε κλινικη ασκηση και αυτη που μας εκανε μικροβιολογια.. ολοι λεγανε οτι δεν ειναι δυσκολο τωρα τι να πω εμπειρια προσωπικη δεν εχω..
[Ασχετο.. ομως αυριο εχω νοσοκομειο στις 7μιση και μετα γραφουμε χειρουργικη.. και δε μπορω να κοιμηθω.. αυτο το ετος ειναι απαισιο.. με ολες αυτες τις προοδους και τα νοσοκομεια και τα παλουκομαθηματα εχω 1 χρονο να ξεκουραστω, να πω πως κανω διακοπες και ηρεμω... το καλοκαιρι διαβαζα καθε μερα για την καταραμενη κοινωνιολογια.. τα χριστουγεννα διαβαζα για την παθολογικη νοσ. και τη χειρουργικη.. το πασχα το ιδιο... τις καθημερινες το ιδιο.. και μετα στις εξεταστικες να τρεχω να προλαβω για τα μαθηματα που δεν ειχα διαβασει τιποτα σ ολο το εξαμηνο επειδη διαβαζα για τις προοδους... Δεν ξερω ομως αν η μεγαλυτερη κοπωση ειναι η σωματικη η η ψυχικη, γιατι τους τελευταιους μηνες νιωθω πως ολα τα κανω ματαια. Παιρνω μετα απο τοσο διαβασμα 8 στη χειρουργικη και τελικα καποιος που κοπηκε στις προοδους επειδη εχει +20% παιρνει 10 και τα παει και καλυτερα στην εξεταστικη γιατι δεν ξεσκιστηκε ολο το εξαμηνο για 2 μαθηματα μονο... 10000 συγνωμη για το οφ τοπικ... οι κατατακτηριες ειναι χειροτερες;...]
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 21:53, 01-06-11:

Η νοσηλευτική σχολή του πανεπιστημίου Αθηνών είναι πάρα πολύ δύσκολη και μόνο όσοι φοιτήσαμε μπορούμε να το ξέρουμε. Δυστυχώς η πλειοψηφία έξω πιστεύουν ότι το επίπεδο μαθημάτων είναι εύκολο και γενικά σνομπάρουν. Υπάρχουν πάρα πολλοί ιατροί ειδικά αυτοί που έρχονται από Ρουμανοβουλγαρίες που μπρούμε να τους καπελώσουμε πολύ έυκολα στις γνώσεις (παρόλα αυτά στην πράξη μπορούμε να κάνουμε ελάχιστα πράγματα χωρίς παρουσία ιατρού)

Γενικά να διαβάζεις και μη σε νοιάζει καθόλου για τους βαθμούς (ειδικά αν θέλεις να πας μετά ιατρική) γιατί όλα αυτά θα τα βρεις μπροστά σου όποιο δρόμο και να διαλέξεις π.χ. στην χειρουργική αλκάλωση και οξέωση οι καθηγητές την εξηγούν πολύ καλύτερα από ότι στην ιατρική (εκεί απλώς παπαγαλίζεται).

. Σημασία δεν έχει ο βαθμός αλλά τι θα σου μείνει στο τέλος για να το χρησιμοποιήσεις στην πράξη.

Στο έτος μου ήξερα πολλά άτομα που έγραφαν παραπάνω από μένα (κομματόσκυλα, από τύχη κ.ο.κ. αλλά στο τέλος ήξεραν να κάνουν λιγότερα από μένα )

Οι εξετάσεις δεν είναι δύσκολες ως προς την δυσκολία των θεμάτων (η ύλη είναι χαώδης πάντως)και θέλει διάβασμα αρκετό ) αλλά λόγω ανταγωνισμού. Οποιος με ρωτάει για τις κατατακτήριες του λέω να ξεχάσει την Αθήνα (επειδή είναι πάρα πολύ δύσκολο να περάσεις με την αξία σου, ενώ παίζεται και παιχνίδι με βύσματα) φυσικά τα τελευταία παντού υπάρχουν. Τώρα η εισαγωγή κρίνεται με βάση το βαθμό πτυχίου συνεπώς ξέχασε την Αθήνα.

Κατατακτήριες εδωσα Ιωάννινα πέρσι και Πάτρα φέτος. Αν και δε πέρασα πέρσι κρίνω τα θέματα των Ιωαννίνων πιο εύκολα και την ύλη πιο βατή ενώ ο ανταγωνισμός εκεί ήταν πιο μικρός.

Το κακό με τις κατατακτήριες για μένα ότι έκανα τεράστιες διαδρομές και έδινα εξετάσεις τις οποίες αν αποτύγχαναν θα έπρεπε να κάτσω άλλο ένα χρόνο να διαβάζω.(δεν είναι ότι καλύτερο) Αν είσαι μέσα στην σχολή και να μείνεις ξέρεις ότι θα το δώσεις Σεπτέμβρη στις κατατακτήριες ομως δεν έχεις αυτή την πολυτέλεια.

Αυτοί που σου λέγανε ότι περάσανε ανεξάρτητα τι είναι πρέπει να ψάξεις πως περάσανε. Ειναι παρα πολλοί που περνάνε με μέσο ΄(ειδικα΄αυτοί που είναι στα κόμματα). Επίσης υπάρχουν και φροντιστήρια που προετοιμάζουν με αποτέλεσμα να αυξάνεται ο ανταγωνισμός.

Η χημεία που εξετάστηκα ήταν οργανική και στοιχεία βιοχημείας (που δεν υπάρχει στην ύλη της νοσηλευτικής---> εκεί μας κάνανε κατευθείαν την βιοχημεία ΙΙ της ιατρικής.

Το 3ο έτος της νοσηλευτικής είναι αρκετά δύσκολο αλλά στο 4ο τα πράγματα χαλαρώνουν. Στο τελευταίο εξάμηνο θα έχεις στην ουσία πρακτική μαζί με 2 μάθήματα από ότι θυμάμαι.

Τον επόμενο Απρίλιο που θα τελειώνεις δε θα ήταν κακό να αρχίσεις οργανική σε ένα φροντιστήριο που προετοιμάζει. Πρώτα όμως πρέπει να αποφασίσεις σε ποια πόλη θέλεις (και να ξεχάσεις την Αθήνα και την Θεσσαλονίκη).
Παράθεση

Maria17

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Maria17 έγραψε στις 22:15, 01-06-11:

Το θεμα ειναι οτι εχω προσβαση μονο σε σχολες αθηνας/θεσσαλονικης που και οι 2 ειναι με βαθμο πτυχιου... μεχρι στιγμης εχω γενικο μεσο ορο 7,9 που φανταζομαι δεν ειναι και οτι καλυτερο οταν μιλαμε για κατατακτηριες σε μεγαλο αστικο κεντρο.. Αυτο που με στεναχωρει ειναι το να σκοτωνεσαι και να μη γραφεις. Παλι για 8 με βλεπω στη χειρουργικη... ειχα σκιστει παλι, ειχα διαβασει απ το τεραστιο βιβλιο ενω οι περισσοτεροι λεγανε οτι θα διαβασουν μονο απ τις διαφανειες. Και παλι καταφερα να κανω λαθος, μερικα επειδη δεν τα διαβασα σωστα! Οχι οτι το 8 ειναι κακος βαθμος.. ομως ξερω οτι αμα εγραφα το ιδιο στην εξεταστικη θα επαιρνα 10 και ο βαθμος ειναι παρα πολυ σημαντικος για το λογο που σου ειπα. Τι να κανω πια; να βαλω σ ολα τα μαθηματα ρητρα 9; Ελπιζω πραγματι το 7ο και το 8ο να ειναι καλυτερα γιατι ο μεσος ορος του 5ου εξαμηνου ηταν σχεδον ιδιος με του 1ου που βρεθηκαμε σε μια εντελως διαφορετικη κατασταση απο το λυκειο και με τα βιβλια να ερχονται 2-3 βδομαδες πριν την εξεταστικη..
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 22:34, 01-06-11:

Ξέχασε το Με βαθμό πτυχίου παίρνανε με πολύ ψηλή βαθμολογία (στην Αλεξανδρούπολη από ότι θυμάμαι που ήταν φέτος με βαθμό πτυχίου ο τελευταίος που πέρασε από ΑΕΙ είχε βαθμό 19,68 (όσο και να διαβάζεις δε νομίζω να υπάρχει αυτός ο βαθμός στην σχολή μας).

Αυτοί που περνάνε απλώς δεν έχουν καμία σχέση με ιατρική.

Τα πράγματα είναι απλά αποφάσισε σε ποια πόλη θέλεις και από του χρόνου διαβάζεις μόνη σου ή με φροντιστήριο και δίνεις τον επόμενο Δεκέμβρη και Φεβρουάριο μπαίνεις ιατριή και συνεχίζεις.
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,196 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 22:36, 01-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Maria17
Το θεμα ειναι οτι εχω προσβαση μονο σε σχολες αθηνας/θεσσαλονικης που και οι 2 ειναι με βαθμο πτυχιου... μεχρι στιγμης εχω γενικο μεσο ορο 7,9 που φανταζομαι δεν ειναι και οτι καλυτερο οταν μιλαμε για κατατακτηριες σε μεγαλο αστικο κεντρο.. Αυτο που με στεναχωρει ειναι το να σκοτωνεσαι και να μη γραφεις. Παλι για 8 με βλεπω στη χειρουργικη... ειχα σκιστει παλι, ειχα διαβασει απ το τεραστιο βιβλιο ενω οι περισσοτεροι λεγανε οτι θα διαβασουν μονο απ τις διαφανειες. Και παλι καταφερα να κανω λαθος, μερικα επειδη δεν τα διαβασα σωστα! Οχι οτι το 8 ειναι κακος βαθμος.. ομως ξερω οτι αμα εγραφα το ιδιο στην εξεταστικη θα επαιρνα 10 και ο βαθμος ειναι παρα πολυ σημαντικος για το λογο που σου ειπα. Τι να κανω πια; να βαλω σ ολα τα μαθηματα ρητρα 9; Ελπιζω πραγματι το 7ο και το 8ο να ειναι καλυτερα γιατι ο μεσος ορος του 5ου εξαμηνου ηταν σχεδον ιδιος με του 1ου που βρεθηκαμε σε μια εντελως διαφορετικη κατασταση απο το λυκειο και με τα βιβλια να ερχονται 2-3 βδομαδες πριν την εξεταστικη..
Καλά στα είπε ο Φόκος. Μία χαρά μο έχεις, ξέχνα τις ρήτρες. Πρωτίστως προσπαθείς να περάσεις το μάθημα και δευτερευόντως αν έρθει ο βαθμός καλοδεχούμενος. Εξάλλου για να έχεις ελπίδες στις κατατακτήριες με βαθμό θα πρέπει να έχεις άνω του 9.5, δηλαδή φέξε μου και γλίστρησα.
Παράθεση

Maria17

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Maria17 έγραψε στις 22:50, 01-06-11:

Και να ερθουν οι βαθμοι τελικα τι να τους κανεις.. τωρα με το βαθμο πτυχιου δε βλεπω κανενα μελλον γενικα..
Παράθεση

heidi.enjoy

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη heidi.enjoy
H heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H heidi.enjoy έγραψε στις 23:07, 01-06-11:

Ιατρική με κατατακτήριες?Δηλαδή στην καλύτερη των περιπτώσεων,να πάρεις το πτυχίο από την πρώτη σχολή στα 4 χρόνια.Ένα χρόνο να κάνεις προετοιμασία -τουλάχιστον- για τις κατατακτήριες.Έξι χρόνια η Ιατρική,2 χρόνια η ειδικότητα -αν όλα πάνε καλά,που δεν πρόκειται να βρεις θέση τόσο γρήγορα-..Οπότε μιλάμε για ηλικία 31 πλας (καλά 35 για να λέμε την αλήθεια αλλά ας πούμε ότι κάποιος θα σταθεί υπερβολικά τυχερός και θα έχει υπερβολικά χοντρό βίσμα).Και θα περιμένετε τα 35 για να βγείτε στην αγορά εργασίας?Όσο και να το θέλετε,όσο κι αν είμαι υπέρ του να κυνηγάμε τα όνειρα μας,αυτό δε μοιάζει και πολύ υγιές,ειδικά για την εποχή που διανύουμε.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maria17

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Maria17 έγραψε στις 23:12, 01-06-11:

Για οσους δουλευουν ηδη σε νοσοκομεια η ιατρικη ειναι "λουκουμι" γιατι και σε μεγαλυτερο ετος κατατασσονται, και χρηματοδοτηση εχουν και την ειδικοτητα την κανουν παραλληλα με τη δουλεια. Το θεμα ειναι πως απ οτι φαινεται δεν προκειται να περασει ιατρικη κανεις απ το 3ο πεδιο.. εκτος αν ψαξει σε ποια τμηματα δινουν ακομα εξετασεις και δεν παει με το βαθμο..
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 23:13, 01-06-11:

Τι 35; Ξέρω πτυχιούχο ιατρικής που περιμένει 10 χρόνια για την ειδικότητα...και απλά έχει πάθει κατάθλιψη.

Μαρία δεν σου άρεσε η Νοσηλευτική ΑΕΙ; Γιατί θες να μπεις Ιατρική;
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 23:15, 01-06-11:

Άλλο είναι ο φιλος σου και άλλο αν έχεις βγάλει νοσηλευτική σπουδάζοντας παράλληλα ιατρική μπορεί να δουλεύεις (συνδιάζονται και παίρνεις και πολύτιμη κλινική εμπειρία).

Στο αγροτικό και στην ειδικότητα δεν είσαι φοιτητής είσαι εργαζόμενος. και η ειδικότητα είναι τουλ 4 χρόνια

Εγώ πιστευω ότι η επιλογη΄για κατακτακτηριες στην ιατρική είναι η καλύτερη επιλογή
γιατί όσα διδακτορικά κ μεταπτυχιακά και να κάνεις στη νοσηλευτική ακόμα και ο αγροτικό ιατρος έχει παραπάνω δικαιώματα από σένα

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Τι 35; Ξέρω πτυχιούχο ιατρικής που περιμένει 10 χρόνια για την ειδικότητα...και απλά έχει ]
10 χρόνια δε παίζει είναι πάρα πολλά.
Παράθεση

kaleidoscope

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 23:16, 01-06-11:

Η ειδικότητα στην Ελλάδα κυμαίνεται από 3 έως 7 έτη, δεν είναι μόνο 2.
Επίσης η αναμονή για ειδικότητα στην Ελλάδα κυμαίνεται από 5-13 χρόνια, κατά μέσο όρο για όλες τις ειδικότητες 7 χρόνια.
Οπότε, θα πρέπει να το λέει η ψυχούλα σας, θα πρέπει να μην μπορείτε να φανταστείτε τον εαυτό σας να κάνει τίποτα άλλο, θα πρέπει να πιστεύετε πως θα είστε δυστυχισμένοι αν δεν πάτε Ιατρική. Αν δεν ισχύουν τα παραπάνω, μην κάνατε τον κόπο, άδικα θα ταλαιπωρηθείτε. Ειδικά όταν πρόκειται για 2η σχολή...
Παράθεση

heidi.enjoy

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη heidi.enjoy
H heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H heidi.enjoy έγραψε στις 23:24, 01-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Maria17
Για οσους δουλευουν ηδη σε νοσοκομεια η ιατρικη ειναι "λουκουμι" γιατι και σε μεγαλυτερο ετος κατατασσονται, και χρηματοδοτηση εχουν και την ειδικοτητα την κανουν παραλληλα με τη δουλεια. Το θεμα ειναι πως απ οτι φαινεται δεν προκειται να περασει ιατρικη κανεις απ το 3ο πεδιο.. εκτος αν ψαξει σε ποια τμηματα δινουν ακομα εξετασεις και δεν παει με το βαθμο..
Τι εννοείς έχουν χρηματοδότηση?
Ναι,δεν ήξερα όλα αυτά που αναφέρατε και χαίρομαι που τα έμαθα.Αλλά γνωρίζοντας από την Ιατική του ΑΠΘ που έχει αρκετά εργαστήρια,πως μπορείς να εργάζεσαι και να παρακολουθείς μία τόσο απαιτητική σε χρόνο σχολή?
Παράθεση

Maria17

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Maria17 έγραψε στις 23:42, 01-06-11:

Η νοσηλευτικη μ αρεσει, 1η μου επιλογη ηταν. Αυτο που μ εχει ενθουσιασει ειναι πως πολυ απλα πραγματα τελικα κανουν τεραστιο καλο και στην υγεια του αρρωστου και στην ποιοτητα ζωης του. Αυτο που δε μ αρεσει καθολου ειναι ο τροπος που εφαρμοζεται στα νοσοκομεια, οι συναδελφικες σχεσεις, οι αντιδρασεις των ασθενων. Μερικοι αντιλαμβανονται το ενδιαφερον που πρεπει να δειχνει ο νοσηλευτης προς τους ασθενεις (για ψυχολογικη υποστηριξη, μειωση του αγχους του ασθενους, καλυτερη συμμορφωση στη θεραπεια κλπ) ως.. πολυ προσωπικο και μου εχει τυχει, γιατι ειπα η καημενη να αρχισω την εφαρμογη οσων μαθαιναμε ηδη κατα τη διαρκεια των κλινικων ασκησεων. Επισης δυστυχως ετσι οπως σχεδιαζουν να τα κανουν με την υγεια τα πραγματα θα γινουν ακομα χειροτερα και ποτε δε θα μπορεσω να κανω τη δουλεια μου με τον τροπο που θα εκανε καλο στους ανθρωπους αλλα και θα αναδεικνυε τη νοσηλευτικη σαν επαγγελμα. Πιστευω πως θα προσφερω περισσοτερα και θα νιωθω πιο ολοκληρωμενη σαν επαγγελματιας ως γιατρος.. Αλλα.. ονειρα θερινης νυκτος.

Αρχική Δημοσίευση από heidi.enjoy
Τι εννοείς έχουν χρηματοδότηση?
Ναι,δεν ήξερα όλα αυτά που αναφέρατε και χαίρομαι που τα έμαθα.Αλλά γνωρίζοντας από την Ιατική του ΑΠΘ που έχει αρκετά εργαστήρια,πως μπορείς να εργάζεσαι και να παρακολουθείς μία τόσο απαιτητική σε χρόνο σχολή?
εννοω οτι δεν τους ταιζουν οι γονεις τους στα 35 τους. Εχουν οικονομικη ανεξαρτησια, ασφαλιση. Ειναι δυσκολο αλλα γινεται. Ο fockos εχει περασει σε ιατρικη αλλης πολης και δουλευει παραλληλα.
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,196 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 00:02, 02-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από heidi.enjoy
Ιατρική με κατατακτήριες?Δηλαδή στην καλύτερη των περιπτώσεων,να πάρεις το πτυχίο από την πρώτη σχολή στα 4 χρόνια.Ένα χρόνο να κάνεις προετοιμασία -τουλάχιστον- για τις κατατακτήριες.Έξι χρόνια η Ιατρική,2 χρόνια η ειδικότητα -αν όλα πάνε καλά,που δεν πρόκειται να βρεις θέση τόσο γρήγορα-..Οπότε μιλάμε για ηλικία 31 πλας (καλά 35 για να λέμε την αλήθεια αλλά ας πούμε ότι κάποιος θα σταθεί υπερβολικά τυχερός και θα έχει υπερβολικά χοντρό βίσμα).Και θα περιμένετε τα 35 για να βγείτε στην αγορά εργασίας?Όσο και να το θέλετε,όσο κι αν είμαι υπέρ του να κυνηγάμε τα όνειρα μας,αυτό δε μοιάζει και πολύ υγιές,ειδικά για την εποχή που διανύουμε.
Άστο δεν το 'χεις.

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Η ειδικότητα στην Ελλάδα κυμαίνεται από 3 έως 7 έτη, δεν είναι μόνο 2.
Επίσης η αναμονή για ειδικότητα στην Ελλάδα κυμαίνεται από 5-13 χρόνια, κατά μέσο όρο για όλες τις ειδικότητες 7 χρόνια.
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Thoba19
Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 1,036 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε στις 00:17, 02-06-11:

Να ρωτησω κατι αν καποιος θελει να δοση καταταχτιριες για ιατρικη καλητερο ειναι να εχει τελιωσει νοσηλευτικη (τει η αει)
η καποιο τμημα με σχεση με την βιολογια;
Παράθεση

kaleidoscope

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 15:49, 02-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
Πώς είναι δηλαδή; Τα νούμερα για τις αναμονές τα πήρα από ένα blog, δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, αν εννοείς αυτό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 02-06-11 στις 15:55. Αιτία: split
Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 16:44, 02-06-11:

http://www.inews.gr/115/allagi-topio...idikotitas.htm

Αλόχα, σας μιλάω από ένα πισι σε ένα σπίτι της Ελλάδας το 2011, με λαμβάνετε?
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 16:46, 02-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Alchemist
http://www.inews.gr/115/allagi-topio...idikotitas.htm

Αλόχα, σας μιλάω από ένα πισι σε ένα σπίτι της Ελλάδας το 2011, με λαμβάνετε?
Το άρθρο δεν έχει να κάνει με τις κατατακτήριες αλλά με την ειδικότητα που θα μουν εξετάσεις. Αυτό είναι πάρα πολύ καλό γιατί θέση στα νοσοκομέια θα πάίρνει αυτό που την αξίζει και όχι ο κάθε άσχετος που έχει ένα πτυχείο στο χέρι.
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

O venividivici43946 έγραψε στις 16:53, 02-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Πώς είναι δηλαδή; Τα νούμερα για τις αναμονές τα πήρα από ένα blog, δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, αν εννοείς αυτό.
Εξαρτάται από το χρόνο αποφοίτησης, την ειδικότητα, το μέρος και πολλά άλλα. Όποιος το κυνηγήσει μπορεί να είναι τελειωμένος απ' όλα περί τα 30- 35, αν μιλάμε για πρώτο πτυχίο Ιατρική.
Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 16:53, 02-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Το άρθρο δεν έχει να κάνει με τις κατατακτήριες αλλά με την ειδικότητα που θα μουν εξετάσεις. Αυτό είναι πάρα πολύ καλό γιατί θέση στα νοσοκομέια θα πάίρνει αυτό που την αξίζει και όχι ο κάθε άσχετος που έχει ένα πτυχείο στο χέρι.
Ακριβώς!

Το ανέφερα επειδή στις 2-3 τελευταίες σελίδες αναφέρθηκαν τα χρόνια αναμονής, κτλ. κτλ., κλάψα και τα λοιπά, ε και να είπα να το ρίξω να βρίσκεται.
Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Thoba19
Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 1,036 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε στις 17:23, 02-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Thoba19
Να ρωτησω κατι αν καποιος θελει να δοση καταταχτιριες για ιατρικη καλητερο ειναι να εχει τελιωσει νοσηλευτικη (τει η αει)
η καποιο τμημα με σχεση με την βιολογια;
Eπισης ποιες σχολες περνουν ατομα με βαθμο πτυχιου και ποιες οχι;
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 17:34, 04-06-11:

Κρήτη, Πάτρα, Ιωαννινα , λαρισα με εξετάσεις
Αθήνα Θεσσαλονίκη, Κομοτηνή βαθμό πτυχίου

Παράθεση

ArisXatzis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ArisXatzis
Ο ArisXatzis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O ArisXatzis έγραψε στις 14:44, 11-12-11:

γεια σας ειμαι μαθητης β λυκειου θετικη κατευθηνση στοχος μου ειναι να γινω γιατροσ αλλα βλεπω οτι στα μαθηματικα παιρνω 15 αποτε φανταζομαι οτι του χρονου θα εχω και κατω απο τη βαση....ετσι σκεφτομαι να περασω νοσηλευτικη θα δηλωσω και τει και αει..και μετα να δωσω κατατακτηριες για ιατρικη..βλεποντας προηγουμενα σχολια καταλαβα οτι μαλλον ειναι τσαμπα κοπος διοτι ειναι ακατορθωτο....θα θελα να μου πει καποιος που ξερει...με βαθμο πτυχιο δηλαδη ποσο πρεπει να το βγαλεις για να πας αθηνα...επισησ τα μαθηματα που δινεις για ιατρικη συμβαδιζουν με αυτα που μαθαινω στην νοσηλευτικη η να κανω φροντηστηριο....σε περιπτωση αποτυχιας μενω και αθηνα θα πρεπει να μεινω αλλον ενα χρονο στα γιαννενα μεχρι να ξσαναδωσω? αν περασω απο πιο ετοσ ξεκιναω στην ιατρικη....επισης διαβασα οτι περνανε περισσοτεροι απο τει εγω δηλαδη που θα δηλωσω και τα 2 θα παραλειψω το αει και θα παω τει για να περασω πιο ευκολα? επισησ ο ανταγωνισμος και οι ενδιαφερομενοι σε ποια πολη ειναι λιγοτεροι...και τελος για να περασω τισ κατατακτηριες και να μπω ιατρικη ποσο θα πρεπει να παρω στις κατατακτηριες τι βαθμο δηλαδη ?
Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη papas
Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 22:47, 11-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από ArisXatzis
γεια σας ειμαι μαθητης β λυκειου θετικη κατευθηνση στοχος μου ειναι να γινω γιατροσ αλλα βλεπω οτι στα μαθηματικα παιρνω 15 αποτε φανταζομαι οτι του χρονου θα εχω και κατω απο τη βαση....ετσι σκεφτομαι να περασω νοσηλευτικη θα δηλωσω και τει και αει..και μετα να δωσω κατατακτηριες για ιατρικη..βλεποντας προηγουμενα σχολια καταλαβα οτι μαλλον ειναι τσαμπα κοπος διοτι ειναι ακατορθωτο....θα θελα να μου πει καποιος που ξερει...με βαθμο πτυχιο δηλαδη ποσο πρεπει να το βγαλεις για να πας αθηνα...επισησ τα μαθηματα που δινεις για ιατρικη συμβαδιζουν με αυτα που μαθαινω στην νοσηλευτικη η να κανω φροντηστηριο....σε περιπτωση αποτυχιας μενω και αθηνα θα πρεπει να μεινω αλλον ενα χρονο στα γιαννενα μεχρι να ξσαναδωσω? αν περασω απο πιο ετοσ ξεκιναω στην ιατρικη....επισης διαβασα οτι περνανε περισσοτεροι απο τει εγω δηλαδη που θα δηλωσω και τα 2 θα παραλειψω το αει και θα παω τει για να περασω πιο ευκολα? επισησ ο ανταγωνισμος και οι ενδιαφερομενοι σε ποια πολη ειναι λιγοτεροι...και τελος για να περασω τισ κατατακτηριες και να μπω ιατρικη ποσο θα πρεπει να παρω στις κατατακτηριες τι βαθμο δηλαδη ?
Προσπάθησε να περάσεις από Πανελλήνιες και αν τελικά μπείς Νοσηλευτική,κάτσε λιώσε εκεί για έναν άριστο βαθμό πτυχίου.
Παράθεση

ArisXatzis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ArisXatzis
Ο ArisXatzis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O ArisXatzis έγραψε στις 23:12, 11-12-11:

βασικα δεν καλειφθηκα πληρως θελω ο φοκος να μου απαντησει που εχει δωσει κατατακτηριες και ξερει
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους