Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,451 εγγεγραμμένα μέλη και 2,396,056 μηνύματα σε 74,345 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 677 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Αρκεί η θέληση και οι ικανότητες για την επιτυχία;

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 9,468 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:27, 02-07-08:

Ανέφερα παραπάνω τη γνώμη μου για την κοινωνία. Η κοινωνία είναι ένα ιδιότυπο κρεβάτι του Προκρούστη που ο,τι βρίσκεται παραπάνω ή παρακάτω από το μέσο όρο το κατακρίνει και το παραμερίζει.
Αλήθεια miv, αν το παιδί σου βγει ιδιοφυία και αντιμετωπίζει για αυτό το θέμα ρατσισμό από την κοινωνία θα το συμβουλέψεις να βλέπει περισσότερη τηλεόραση ώστε να αποβλακωθεί λίγο;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,076 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 01:30, 02-07-08:

Θα το στείλω σε μία χώρα στην οποία, τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, θα έχει καλύτερη αντιμετώπιση και κυρίως καλύτερη δυνατότητα ν'αξιοποιήσει την ιδιαιτερότητά του. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι οτι, θα εκθέσω μεν τη δυσφορία μου, αλλά δεν θα αναγκάσω την ελληνική κοινωνία ν'αλλάξει τις ιδέες της για πάρτη του παιδιού μου.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 9,468 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:33, 02-07-08:

Θα προτιμήσεις δηλαδή να μεταναστεύσεις αντί να το μάθεις να γράφει στα παλιά του τα παπούτσια τη γνώμη της κοινωνίας; :ee:
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 01:50, 02-07-08:

Δεν μπορεί να γράφει στα παπούτσια τη γνώμη της οργάνωσης ανθρώπων στην οποία ζει, γιατί αυτό θα το αποξένωνε από αυτήν. Προτεραιότητα για το παιδί μου είναι να γίνει κοινωνικό ον, δηλαδή να μάθει να προσαρμόζεται και να συμβιώνει όσο καλύτερα γίνεται με την κοινωνία. Τα υπόλοιπα, αν είναι γκέι, στρέιτ, ξύπνιο, χαζό κλπ. είναι δευτερεύοντα.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 01:58, 02-07-08:

Λολ, δεν θα μπορούσα να διαφωνώ περισσότερο μαζί σου!
Για μένα έχει πολύ μεγαλύτερη προτεραιότητα το παιδί μου να γίνει αξιόλογος και πετυχημένος άνθρωπος, παρά να κόψει και να ράψει τη συμπεριφορά του στα στενά μέτρα της ευρύτερης κοινωνίας για να είναι "κοινωνικό ον".
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 02:02, 02-07-08:

Εντάξει, τι να κάνουμε, εγώ είμαι αριστοτελικός και πιστεύω οτι η κοινωνία έχει πάντα προτεραιότητα από τον εαυτούλη μου, το παιδάκι μου και το σπιτάκι μου.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 02:26, 02-07-08:

Μακάρι αγαπητέ να νοιάζονταν όλοι πραγματικά να βελτιώσουν τον εαυτούλη τους, το σπιτάκι τους και το παιδάκι τους. Μόνο τότε θα προοδεύσει και το σύνολο, όχι με την παθητικότητα...
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 02:49, 02-07-08:

Εγώ το βλέπω αλλιώς...Κι όπως έχει πει πολύ σοφά ο φίλος μου ο in flames gn μια μέρα στο shoutbox, ένας για όλους και όλοι για κανέναν.
Ο άνθρωπος, όταν δει τη γλύκα που έχει να φροντίζει μόνο για την παρτούκλα του, τότε θα γίνει απληστος, όπως έχει γίνει δηλαδή. Λυπάμαι, μα δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα στην ανθρώπινη απληστία ώστε να ισχύει η παρακάτω, λογική μα ανεδαφική, σκέψη:
"Αν ο άνθρωπος, σαν μονάδα ζήσει καλύτερα, τότε και η κοινωνία θα ζήσει καλύτερα, διότι κοινωνία=πολλές μονάδες"

Κι επίσης, αξίζει ν'αναφερθεί οτι στατιστικά μόνο το 8% των ανθρώπων του πλανήτη έχει το υπόβαθρο να ζήσει καλύτερα, γιατί το υπόλοιπο 92% είναι άπορο, αμόρφωτο και στάσιμο. Ας μάθουμε να βλέπουμε και λίγο πέρα από την υπέροχη Δύση μας, όπου όλα φαντάζουν εύκολα, κακό δεν θα κανει.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 02:54, 02-07-08:

Ενώ είναι σωστότερη στάση η παθητικότητα;
Άλλωστε οι μεγαλύτερες φιλανθρωπίες προς αυτό το 92% προέρχονται από αυτούς που θεωρείς άπληστους.
Οι υπόλοιποι απλώς αρέσκονται σε διαννοουμενοφανείς αφορισμούς...

ΥΓ: Είμαστε εντελώς οφτοπικ.
ΥΓ2: Καληνύχτα.
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 03:00, 02-07-08:

Ας αφήσουν οι δυτικοί τις φιλανθρωπίες σε κάθε καταστροφή, που θυμούνται να στείλουν, κι ας κοιτάξουν να δώσουν σ'αυτούς τους ανθρώπους όσα τους έκλεψαν τα τελευταία 600 χρόνια. Υποκρισία ξεκάθαρη είναι όταν κλέβεις 100, δίνεις πίσω 1 και καταφέρνεις να το διαφημίσεις σαν "καλή καρδιά", καθώς και πολύ καλό ταλέντο στην υποκρισία.
Οι αφορισμοί των "καλόκαρδων" ληστών της Δύσης δεν είναι διανοουμενοφανείς, είναι διανοούμενοι και πέρα για πέρα δίκαιοι.

Και τέλος, αν για σένα το "δεν κοιτάω την πάρτη μου, αλλά πρώτα την κοινωνία" σημαίνει παθητικότητα, τότε εντάξει παθητικότητα. Αλλά με την έννοια που προσδίδεις εσύ στη λέξη, όχι με την έννοια που της προσδίδουν τα Νέα Ελληνικά.

YΓ: Διάσταση απόψεων φυσικά κι έχουμε, διότι αν και στο θέμα περί πολιτικής φιλοσοφίας διαφωνούμε καθαρά φιλοσοφικά (δεκτό, φυσιολογικό), με αυτά που λες στο παρόν θέμα, πραγματικά σε βρίσκω παράλογη. Οι έχοντες (και μάλιστα οι ληστές) είναι υποχρεωμένοι να δίνουν στους μη έχοντες, ως μέρος της συγγνώμης για τις κλοπές και τις εκμεταλλεύσεις τους. Και μάλιστα θα συμφωνούσα και με σχετική υποχρεωτική νομοθεσία, όπως γινόταν στην Αρχαία Αθήνα. Δεν θα τους ευχαριστήσουμε κι απο πάνω, με συγχωρεις πολύ. Είναι η ελάχιστη αποζημίωση που οφείλουν για τα εγκλήματα των Ευρωπαίων και των Αμερικάνων εις βάρος του Τριτου Κόσμου.

Βγήκαμε εκτός θέματος, αλλά ένιωσα την υποχρέωση να κάνω μια παρέμβαση γιατί πραγματικά βλέπω ορισμένους να νομίζουν οτι τα πάντα είναι τόσο εύκολα κι απλά, επειδή εκείνοι προφανώς ευνοήθηκαν από τις συγκυρίες.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 15:19, 02-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Και τέλος, αν για σένα το "δεν κοιτάω την πάρτη μου, αλλά πρώτα την κοινωνία" σημαίνει παθητικότητα, τότε εντάξει παθητικότητα. Αλλά με την έννοια που προσδίδεις εσύ στη λέξη, όχι με την έννοια που της προσδίδουν τα Νέα Ελληνικά.
Στο 90% (και λίγο λέω...) των περιπτώσεων είναι παθητικότητα, μασκαρεμένη πίσω από διαννοουμενοφανείς αγορεύσεις.
Τι ακριβώς κάνεις για να βελτιώσεις την κοινωνία; Τι πρόκειται να κάνεις στο μέλλον;

Βγήκαμε εκτός θέματος, αλλά ένιωσα την υποχρέωση να κάνω μια παρέμβαση γιατί πραγματικά βλέπω ορισμένους να νομίζουν οτι τα πάντα είναι τόσο εύκολα κι απλά, επειδή εκείνοι προφανώς ευνοήθηκαν από τις συγκυρίες.
Ίσως να τα βλέπω όλα τόσο εύκολα και απλά επειδή έχω στο περιβάλλον μου άτομα που ξεπέρασαν τις δυσκολίες που εσύ θεωρείς ανυπέρβλητες, απλά επειδή έτσι σε έμαθαν όσοι βαριούνται να προσπαθήσουν...
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 19:27, 02-07-08:

Καλά ΟΚ, η θέληση είναι το παν λοιπόν...Τι να πω...
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 19:37, 02-07-08:

Η θέληση (πρωτίστως) και οι ικανότητες (δευτερευόντως).
Βέβαια ο άνθρωπος έχει την τάση να ψάχνει δικαιολογίες για τις αποτυχίες του, ώστε να μην απογοητευτεί και να μην απογοητεύσει. Οπότε δεν θα δεις κανέναν να παραδέχεται ότι απέτυχε επειδή δεν είχε τις ικανότητες ή τη θέληση ή δεν προσπάθησε. "Φταίει το σύστημα, δεν με άφησε να τα καταφέρω", η εύκολη λύση όλων....
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 19:49, 02-07-08:

Πάντως οφείλω να ομολογήσω οτι μέχρι πέρσι που στη ζωή μου είχαν έρθει όλα εύκολα ώστε να είμαι σε θέση να πω "έλα μωρε, παραπονιέται ο άχρηστος" και λοιπά, κι εγώ της ίδιας άποψης ήμουνα. Όχι οτι άλλαξαν και πολλά απο πέρσι, απλά γνώρισα ανθρώπους για τους οποίους το πρόβλημα δεν είναι ούτε η έλλειψη θέλησης, ούτε η έλλειψη ικανοτήτων. Και δυστυχως είναι παρα πολλοί.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 19:54, 02-07-08:

Εγώ πάλι στο 99% των "αποτυχημένων" που έχω γνωρίσει, το πρόβλημα είναι πάντα κάποιο από αυτά τα δύο, ασχέτως αν δεν το παραδέχονται.
Τουλάχιστον μιλώντας για μη τριτοκοσμικές χώρες.
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 19:58, 02-07-08:

Φυσικά δεν απέκλεισα ποτέ κι αυτές τις περιπτώσεις.
Επειδή όμως στις πρωτοκοσμικές χώρες δε ζει παρα ένα ελάχιστο ποσοστό ανθρώπων, νομίζω οτι τέτοιες γενικεύσεις δεν ειναι επιτρεπτό να γίνονται. Και όχι μόνο...Απορώ πραγματικά αν έχει μείνει εν έτει 2008 με τη διεθνή κλιμακούμενη κρίση εστω μια δυτική χώρα που ν'αρκεί η θέληση και οι ικανότητες για να πετύχεις. Για μένα θα πρεπε να αρκεί μόνο η θέληση, όπως έχω ξαναπεί, αλλα αυτο δεν συμβαίνει. Όσον αφορά τις ικανότητες, αυτες καθορίζονται απ'το περιβάλλον αποκλειστικά, οπότε είναι τουλάχιστον απάνθρωπο να καταδικάζονται άνθρωποι σε κάτι λιγότερο από αυτούς που έτυχε να ζήσουν σε ευνοικότερο περιβάλλον. Δεν ξέρω, αλλα νομίζω οτι η λογική σου περι ικανοτήτων ενισχύει την πεποίθηση μερικών αμερικανόφιλων οτι ο κόσμος θα πρέπει να διοικείται από τη G8.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 20:03, 02-07-08:

Όπως δεν καθορίζεται αποκλέιστικά από το περιβάλλον το πόσο όμορφος θα είναι κανείς, έτσι δεν καθορίζονται αποκλειστικά από το περιβάλλον και οι ικανότητες που θα έχει.
Είναι απίστευτο πως μερικοί άνθρωποι ακυρώνουν ακόμα και τη βιολογία για χάρη της πολιτικής ορθότητας!!
Όσο για τις τριτοκοσμικές χώρες, μπορεί να μην ισχύει αυτό εκεί, αλλά σε σύγκριση με παλιότερα, ισχύει πολύ περισσότερο.
Όσο προχωράει η παγκοσμιοποίηση, που τόσο φοβάστε οι σοσιαλιστές, τόσο βελτιώνεται η θέση των τριτοκοσμικών χωρών. Το γιατί είναι προφανές.
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 20:14, 02-07-08:

Είσαι σοβαρή όταν λες οτι ο ανθρωπος είναι υπεύθυνος για τις ικανότητές του; Έχεις υπ'οψιν σου για πόσα δισεκατομμύρια ανθρώπους κύριο μέλημα είναι η επιβίωση; Είναι δυνατόν, για να υποστηρίξεις τον καπιταλισμό, να κλείνεις τα μάτια στην πραγματικότητα;
Και η πραγματικότητα είναι οτι ναι μεν με τον καπιταλισμό η κρατική μηχανή μπορεί ν'αποκομίσει κέρδη, όχι όμως και ο λαός. Είμαι υπερ της παγκοσμιοποίησης σε μερικά θέματα, μη με βάζεις σε τσουβάλια, δεν ανήκω σε καμία ομάδα προγραμματισμένων απόψεων. Είμαι κατά της πολιτισμικής παγκοσμιοποίησης, όμως, που δυστυχώς το πρόγραμμα της ΦΙΣ προωθεί ξεκάθαρα.
Εγώ αυτό που βλέπω σε χώρες όπως η Κίνα είναι ναι μεν η οικονομική μεγέθυνση σε αριθμούς (περισσότερες επιχειρήσεις κλπ.), αλλά αυτό που βλέπω είναι η πληρης εξαθλίωση του λαού. Κι όταν τόλμησε το Χου Τσιντάο να προαναγγείλει μέτρα προστασίας των εργαζομένων, έλαβε τελεσίγραφο απ'ολες τις δυτικές εταιρείς με δραστηριότητες στην Κίνα, οτι αν κάτι τέτοιο γινόταν, αυτομάτως θα σταματούσε κάθε νέα επιχειρηματική δραστηριότητα στη χώρα. Η θέση των τριτοκοσμικών χωρών μπορεί να βελτιώνεται σε αριθμούς, όπως αυτοί φαινονται στο GDP, αλλά σε καμία περίπτωση δε βελτιώνεται η θέση των τριτοκοσμικών λαών.
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 20:22, 02-07-08:

Ορθόν το σπλίτ. !:thanks:
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 20:26, 02-07-08:

Είσαι σοβαρή όταν λες οτι ο ανθρωπος είναι υπεύθυνος για τις ικανότητές του; Έχεις υπ'οψιν σου για πόσα δισεκατομμύρια ανθρώπους κύριο μέλημα είναι η επιβίωση;
Πρώτον, δεν είπα ότι ο άνθρωπος είναι υπεύθυνος για τις ικανότητες του.
Ένα μεγάλο μέρος των ικανοτήτων του δεν εξαρτάται ούτε από το περιβάλλον, ούτε από τον ίδιο, όπως ο σεξουαλικός προσανατολισμός ένα πράγμα (για να είμαστε και λίγο εντός θέματος )
Είναι δυνατόν, για να υποστηρίξεις τον καπιταλισμό, να κλείνεις τα μάτια στην πραγματικότητα;
Βάλε όπου καπιταλισμός, σοσιαλισμός, και θα διαβάσεις τη δική σου στάση.
Και η πραγματικότητα είναι οτι ναι μεν με τον καπιταλισμό η κρατική μηχανή μπορεί ν'αποκομίσει κέρδη, όχι όμως και ο λαός.
Τι ακούνε τα αυτάκια μου!!
Ενώ με το σοσιαλισμό αποκομίζει κέρδη ο λαός και όχι η κρατική μηχανή;;;
Εγώ αυτό που βλέπω σε χώρες όπως η Κίνα είναι ναι μεν η οικονομική μεγέθυνση σε αριθμούς (περισσότερες επιχειρήσεις κλπ.), αλλά αυτό που βλέπω είναι η πληρης εξαθλίωση του λαού. Κι όταν τόλμησε το Χου Τσιντάο να προαναγγείλει μέτρα προστασίας των εργαζομένων, έλαβε τελεσίγραφο απ'ολες τις δυτικές εταιρείς με δραστηριότητες στην Κίνα, οτι αν κάτι τέτοιο γινόταν, αυτομάτως θα σταματούσε κάθε νέα επιχειρηματική δραστηριότητα. Η θέση των τριτοκοσμικών χωρών μπορεί να βελτιώνεται σε αριθμούς, όπως αυτοί φαινονται στο GDP, αλλά σε καμία περίπτωση δε βελτιώνεται η θέση των τριτοκοσμικών λαών.
Η Κίνα θεωρείται τριτοκοσμική χώρα;
Αμφιβάλλω...
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 20:33, 02-07-08:

Έγινε σπλιτ, δεν υπάρχει σύνδεση με τους Ομοφυλόφιλους πλέον.

Μπα, δεν το νομίζω...Τα άκρα, είτε σοσιαλιστικά, είτε καπιταλιστικά ειναι καταδικαστέα. Κι εγώ πάντα μισούσα τα άκρα.

Ακριβώς, γιατί εξασφαλίζονται όλα τα δικαιώματα του εργαζόμενου λαού και δεν υφίσταται εκμετάλλευση από ιδιώτες, μη ελεγχόμενους επιχειρηματίες.

Όλες οι χώρες με de facto καπιταλιστικοποιημένα συστήματα, αλλά μεγάλες ιστορικές περιόδους δικτατοριών με πρόσχημα το σοσιαλισμό, πλέον ανήκουν στον τρίτο κόσμο, διότι η οικονομία τους ελέγχεται απο ξένα καπιταλιστικά συμφέροντα, ενώ παράλληλα τα δικαιώματα του λαού ανυπαρκτα. Μάλλον ο χάρτης σου αφορά πριν το 1990, γιατί τώρα υπάρχουν μόλις δύο κόσμοι. Το άρθρο απ'το οποίο πήρες το χάρτη σου (http://en.wikipedia.org/wiki/Second_world) αναφέρει ξεκάθαρα οτι ο Δεύτερος Κόσμος ήταν οι χώρες της σφαίρας επιρροής της πρώην USSR, από το 1950 έως το 1980.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 20:36, 02-07-08:

Μιας και το λες και το ξαναλές...
Για όρισε μου την "εκμετάλλευση των εργαζομένων από τον επιχειρηματία"...
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 20:38, 02-07-08:

...Κι όταν τόλμησε ο Χου Τσιντάο να προαναγγείλει μέτρα προστασίας των εργαζομένων, έλαβε τελεσίγραφο απ'ολες τις δυτικές εταιρείς με δραστηριότητες στην Κίνα, οτι αν κάτι τέτοιο γινόταν, αυτομάτως θα σταματούσε κάθε νέα επιχειρηματική δραστηριότητα.
Η απάντηση ειναι ξεκάθαρη και δίνεται από τους ιδιους τους καπιταλιστές επιχειρηματίες.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 18:06, 03-07-08:

Υπεκφεύγεις...
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 18:08, 03-07-08:

Όχι, απλά νομίζω οτι είσαι αρκετά ξύπνια και ψαγμένη για να γνωρίζεις τι ακριβώς εννοώ χωρίς να χρειαστεί να το αναλύσω, πράγμα που απαιτεί τεράστια έκταση καθώς είναι μια πολύπλευρη κατάσταση με χιλιάδες διαφορετικές εκφάνσεις.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 18:16, 03-07-08:

Ξεχνάς ότι επιχειρηματίες δεν είναι μόνο οι μέτοχοι πολυεθνικών...
Επίσης ότι δεν παράγουν όλες οι εταιρείες υλικά προιόντα.

Ενιγουεί, αυτό που προσπαθώ να εκμαιεύσω είναι: Λέγοντας εκμεταλλευση αναφέρεσαι στην υπεραξία;
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 18:32, 03-07-08:

Φυσικά και δεν είναι, αλλά οι πολυεθνικές και ελέγχουν την αγορά και κατέχουν μεγάλο μερίδιο αυτής παγκοσμίως. Οπότε προφανώς καθορίζουν πολλά πράγματα, μεταξύ των οποίων και η πολιτική των επιχειρήσεων σε θέματα εργασιακών σχέσεων.

Δεν γνωρίζω τη σημασία του όρου υπεραξία.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 18:48, 03-07-08:

Πολυεθνική είναι και η Google, θεωρεις ότι εκμεταλλεύεται τους εργαζόμενους;

Με εκπλήσσει που δεν γνωρίζεις τη σημασία του όρου υπεραξία, είναι όρος που εφήυρε ο αγαπημένος σου Μάρξ. Πολύ περιληπτικά, υπεραξία είναι η διαφορά μεταξύ του μισθού του εργαζομένου και του κόστους της εργασίας που παράγει. Πχ ένας γραφίστας σε διαφημιστική μπορεί να παίρνει 1000 ευρώ το μήνα και η διαφημιστική από τη δουλειά του να κερδίζει 5000.
Ο όρος χρησιμοποιήθηκε λανθασμένα για να στηρίξει το επιχείρημα ότι η εργασία είναι εκμετάλλευση. Ωστόσο όσοι χρησιμοποιούν αυτό το επιχείρημα, αγνοούν το ρίσκο που ενέχει η επιχειρηματική δράση. Ο υπάλληλος, μήνας μπει, μήνας βγει θα πάρει το μισθό του. Ο επιχειρηματίας ρισκάρει, και μπορεί να καταστραφεί από λάθος κινήσεις (πολλές φορές μάλιστα, ούτε καν δικά του λάθη) και σε ορισμένες περιπτώσεις να χάσει ακόμα και την προσωπική του περιουσία, εκτός από την εταιρεία του (στην Ελλάδα αυτό ισχύει για εταιρείες τύπου ΟΕ, ατομικές, ομόρρυθμοι εταίροι σε ΕΕ). Επίσης, ο υπάλληλος δουλεύει το 8ωρο του και πάει σπίτι του (υπό κανονικές συνθήκες, δεν συζητάμε τώρα για παθογενή φαινόμενα απλήρωτων υπερωριών). Ο επιχειρηματίας δεν έχει ωράριο. Δουλεύει ημέρες, νύχτες, σαββατοκύριακα, αργίες.
Δεδομένων των παραπάνω, θεωρώ την υπεραξία απόλυτα δίκαιη.
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 19:09, 03-07-08:

Προφανώς δεν οφείλω να γνωρίζω την οικονομική ορολογία απ'τα δεκαεπτά μου κι επιπλέον σου έχω ξανατονίσει οτι δεν σε τιμά να μου μιλάς με εκφράσεις όπως "ο αγαπημένος σου Μαρξ", όπως δεν τιμά και το διάλογο. Να τις κόψεις λοιπόν.

Στο δια ταύτα, θεωρώντας κι εγώ την υπεραξία ως ένα είδος ανταμοιβής στον επιχειρηματικό κίνδυνο, δεν ειναι καθόλου αυτό που θεωρώ εκμετάλλευση. Κι επειδή σου είπα, η πραγματική εκμετάλλευση ειναι τόσο πολύπλευρη που δε μπορεί ν'αναλυθεί σε ένα κείμενο, σου επαναλαμβάνω οτι είσαι αρκετά έξυπνη για να καταλάβεις τι εννοώ και χωρίς να κάτσω να το αναλύσω (λόγω πρακτικής αδυναμίας).
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 20:18, 03-07-08:

Δεν αποτελεί οικονομική ορολογία, με την αυστηρή έννοια του όρου, αν αποτελούσε οικονομική ορολογία δεν θα την ήξερα, δεδομένου ότι στα hardcore οικονομικά είμαι σκράπας
Πάντως προσωπικά δεν θα με προσέβαλλε να μου πει κάποιος "ο αγαπημένος σου Adam Smith" ή "ο αγαπημένος σου Νίκος Δήμου" κοκ και δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς βρήκες εσύ μεμπτό στην εν λόγω έκφραση

Δεν μου απάντησες πάντως για την Google...
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 21:59, 03-07-08:

Με προσβάλλει γιατί ο τόνος σου ήταν καθαρά ειρωνικός. Η ειρωνία σε μία συζήτηση δεν εχει καμία θεση.

Για τη Google σου απάντησα και σου είπα οτι ο μόνος λόγος που δεν εκμεταλλεύεται τους μισθωτούς εις βάρος τους είναι το γεγονός οτι δραστηριοποιείται σε μία χώρα όπου τα εργασιακά δικαιώματα εξασφαλίσθηκαν πολύ πριν η χώρα υποπέσει στην ανάγκη να εξαρτάται απ'τα ιδιωτικά κεφάλαια, συνεπώς οι επιχειρηματίες δε μπορούν παρα να σέβονται τα κεκτημένα αυτά δικαιώματα. Δεν θα είχαν κανέναν ενδοιασμό, βεβαιως, να μην το κάνουν αν υπήρχε περίπτωση να βγάλουν όσα περισσότερα μπορούν, δηλαδή αν δραστηριοποιούνταν σε μία χώρα που έχει την ανάγκη επενδύσεων και ταυτόχρονα οι επενδυτές εκβιάζουν για εκπτώσεις στα εργασιακά δικαιώματα και φυσικά η χώρα, αφού εξαρτάται οικονομικά από αυτους, ενδίδει στον ανήθικο εκβιασμό. Ανέφερα ήδη το παράδειγμα της Κίνας. Οι εταιρείες υψηλών τεχνολογιών συνήθως δεν εκμεταλλεύονται τους εργαζομένους απλά και μόνο γιατί δραστηριοποιούνται σε χώρες όπου δεν τους παίρνει να το κάνουν.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 22:06, 03-07-08:

Επέτρεψε μου να γνωρίζω καλύτερα από σένα τα του τόνου μου.

Που μου απάντησες προηγουμένως περι Google?
Θεωρείς δηλαδή ότι τα όσα κάνει η Google για τους εργαζομένους της τα κάνει επειδή την υποχρεώνει κάποιος;
Θα σου συνιστούσα να ψάξεις περισσότερο για τις παροχές της Google στους εργαζομένους της, προτού βιαστείς να απαντήσεις "ναι", διότι θα εκτεθείς...
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 22:20, 03-07-08:

Σου λέω για τρίτη φορά οτι η ευνοική, όντως, μεταχείριση των εργαζομένων της Google από την επιχείρηση οφείλεται μόνο και μόνο στο οτι δραστηριοποιείται στις Ηνωμένες Πολιτείες. Και ναι, φυσικά υπεύθυνοι για μια τέτοια στάση είναι οι αμερικάνικοι νόμοι που δεν επιτρέπουν εξεφτελιστικά μεροκάματα. Αντικειμενικός σκοπός κάθε επιχείρησης ειναι το κέρδος. Θεωρείς οτι αν δεν τους υποχρέωνε η νομοθεσία, δεν θα μπορούσαν κάλλιστα να δίνουν πολύ λιγότερα; Εγώ σου λέω οτι κάθε επιχειρηματίας εξυπηρετεί το σκοπό του και έτσι είναι κι έτσι πρέπει να είναι. Θα μπορούσαν να έχουν και άμισθους υπαλλήλους αν δεν τους το απαγόρευε η νομοθεσία.
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,554 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 22:23, 03-07-08:

Δεν αρκεί μόνο η θέληση και οι ικανότητες για την επιτυχία, σημαντικότατο ρόλο έχει και το περιβάλλον.

-petros
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 03:46, 04-07-08:

Σου λέω για τρίτη φορά οτι η ευνοική, όντως, μεταχείριση των εργαζομένων της Google από την επιχείρηση οφείλεται μόνο και μόνο στο οτι δραστηριοποιείται στις Ηνωμένες Πολιτείες. Και ναι, φυσικά υπεύθυνοι για μια τέτοια στάση είναι οι αμερικάνικοι νόμοι που δεν επιτρέπουν εξεφτελιστικά μεροκάματα. Αντικειμενικός σκοπός κάθε επιχείρησης ειναι το κέρδος. Θεωρείς οτι αν δεν τους υποχρέωνε η νομοθεσία, δεν θα μπορούσαν κάλλιστα να δίνουν πολύ λιγότερα; Εγώ σου λέω οτι κάθε επιχειρηματίας εξυπηρετεί το σκοπό του και έτσι είναι κι έτσι πρέπει να είναι. Θα μπορούσαν να έχουν και άμισθους υπαλλήλους αν δεν τους το απαγόρευε η νομοθεσία.
Αγνοείς τον ψυχολογικό παράγοντα. Ένας εργαζόμενος που δεν πληρώνεται καλά, δεν αποδίδει. O φόβος της απόλυσης μπορεί να οδηγήσει κάποιον να δουλεύει μέτρια, αλλά ποτέ δεν θα τον οδηγήσει να δουλεύει με πάθος και να πρωτοπορεί (γι'αυτό άλλωστε στην Ελλάδα δεν πρωτοπορούμε). Δεν υποχρεώνει κανένα κράτος την Google να παρέχει στους εργαζομένους της ΤΟΣΟ υψηλούς μισθούς, δωρεάν γαστρονομικές απολαύσεις, πισίνα και spa, καθαριστήριο, πλυντήριο για τα αυτοκίνητα, μασάζ και ιατρική φροντίδα και να μπορούν να χρησιμοποιήσουν μέρος από το ωράριό τους για να ασχολούνται με ό,τι τους αρέσει, ενώ κάποιοι άλλοι για να δουλέψουν πάνω στα προσωπικά τους επαγγελματικά σχέδια. Ο μόνος που θα μπορούσες να πεις ότι την "υποχρεώνει", είναι η επιστήμη του μάνατζμεντ

To sum it up, Ευχαριστημένος εργαζόμενος = υψηλή απόδοση = περισσότερα κέρδη για την εταιρεία.
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,291 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 10:52, 04-07-08:

Θα μπορούσαν να έχουν και άμισθους υπαλλήλους αν δεν τους το απαγόρευε η νομοθεσία.
Σιγα μην δεν το κανουν επειδη τους το απαγορευει η νομοθεσια. Απλως ξερουν οτι δεν θα ειχαν υπαλληλους αν δεν εδιναν μισθους, οπως και το ξερει καθε εταιρια φυσικα. Ποιος ειναι αρκετα βλακας ωστε να δουλεψει εθελοντικα σε τετοια δουλεια;;;

Αυτο που λεει η Michelle ειναι πολυ σωστο, για να αποδωσει καποιος θα πρεπει να αισθανεται πανω απ'όλα ανετα στο χωρο εργασιας του. Πιστευω ακομα και αν δεν πληρωνονταν τοσο πολυ (καλα δε ξερω και ποσο πληρωνονται, αλλα υποθετουμε πιο χαμηλα) με τετοιες ανεσεις δε θα τους ενοιαζε τοσο, γιατι θα ενιωθαν ομορφα.

Και για να απαντησω στο αρχικο ερωτημα του τοπικ, οχι δεν αρκει, εχει να κανει και με τις συγκυριες, κυριως το περιβαλλον στο οποιο ζεις δηλαδη. Μπορει να ζεις σε ενα περιβαλλον που δεν αφηνει τις ικανοτητες να αναπτυχθουν ή να φανουν εστω.
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 11:32, 04-07-08:

Είπα, αυτοί, αν μπορούσαν, θα είχαν και άμισθους υπαλλήλους. Δεν είπα οτι γίνεται κιόλας, γιατί φυσικά δεν είναι δικό τους το θέμα.
Φυσικά για ν'αποδώσει κάποιος πρέπει να βρίσκεται σε σωστό περιβάλλον. Επειδή όμως σε πολλές δραστηριότητες του δευτερογενούς κυρίως τομέα οι αποκλίσεις σε απόδοση δε μπορεί να είναι και πολύ μεγάλες, κύριο μέλημα των εργαζομένων στις τρικοσμικές χώρες που αυτές οι επιχειρήσεις δραστηριοποιούνται είναι η εξασφάλιση μιας βασικής, πλην εξαθλιωμένης, επιβίωσης. Δεν έχουν την πολυτέλεια ν'απαιτήσουν και παραπάνω, γιατί πολύ απλά το ελάχιστο είναι καλύτερο απ'το καθόλου.
Συγκρίσεις μεταξύ εταιρειών διαφορετικού παραγωγικού τομέα δεν γίνονται σε καμία περίπτωση. Η Google δεν έχει εργάτες, έχει επιστήμονες, οπότε, θέλοντας και μη, στις ΗΠΑ ειναι υποχρεωμένη να τους δώσει από ενα συγκεκριμένο μισθό και πάνω. Μιλώντας για εκμετάλλευση της εργασίας έχω στο νου μου τις επιχειρησεις του δευτερογενούς τομέα, όπως εταιρείες αθλητικών ειδών και ένδυσης που τα βασικά τους εργοστάσια είναι σε χώρες που de facto επιτρέπεται το trafficking και η σύγχρονη δουλεία. Και φυσικά οι επιχειρήσεις αυτές ακριβώς γι'αυτό το λόγο μετακόμισαν...Ξέρεις τι είναι να σου φτιάχνει ο άλλος 100 ζευγάρια παπούτσια Adidas και να τον αμοίβεις με ένα πιάτο ρύζι και μάλιστα όταν η κυβέρνηση πάει να το ελαττώσει να χρησιμοποιείς την οικονομική σου δύναμη για να εκβιάζεις; Πάντως σίγουρα δε λέγεται business με ήθος και σεβασμό στα ανθρώπινα δικαιώματα. Εκτος κι αν άνθρωποι ή εργαζόμενοι ονομάζονται μόνο αυτοί που είχαν την τύχη να γεννηθούν σε δυτική χώρα.
Και βεβαίως κάθε άρνηση της πραγματικότητας αυτή που έχει απασχολήσει πάρα πολύ κόσμο είναι απολύτως ανεδαφική. Είναι μια πραγματική, ισχύουσα, παρούσα κατάσταση.
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 12:04, 04-07-08:

φιλε miv αν εισαι τεχνολογικη κατευθηνση υπαρχει ενα κεφαλαιο στο τελους του βιβλιου της διοικησης που αναφερει τεχνικες παρακινησης. οσο παπαγαλια αν ειναι αυτο το μαθημα εχει καλα πραγματα μεσα..

δεν εχεις αδικο σε αυτα που λες για τα ανθρωπινα δικαιωματα αλλα σημερα (ειδικα)
οι ΗΠΑ αρχησαν να αγνοουν τους διαφορους οργανισμους και να κανουν του κεφαλιου τους
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 12:15, 04-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Πολυεθνική είναι και η Google, θεωρεις ότι εκμεταλλεύεται τους εργαζόμενους;

Με εκπλήσσει που δεν γνωρίζεις τη σημασία του όρου υπεραξία, είναι όρος που εφήυρε ο αγαπημένος σου Μάρξ. Πολύ περιληπτικά, υπεραξία είναι η διαφορά μεταξύ του μισθού του εργαζομένου και του κόστους της εργασίας που παράγει. Πχ ένας γραφίστας σε διαφημιστική μπορεί να παίρνει 1000 ευρώ το μήνα και η διαφημιστική από τη δουλειά του να κερδίζει 5000.
Ο όρος χρησιμοποιήθηκε λανθασμένα για να στηρίξει το επιχείρημα ότι η εργασία είναι εκμετάλλευση. Ωστόσο όσοι χρησιμοποιούν αυτό το επιχείρημα, αγνοούν το ρίσκο που ενέχει η επιχειρηματική δράση. Ο υπάλληλος, μήνας μπει, μήνας βγει θα πάρει το μισθό του. Ο επιχειρηματίας ρισκάρει, και μπορεί να καταστραφεί από λάθος κινήσεις (πολλές φορές μάλιστα, ούτε καν δικά του λάθη) και σε ορισμένες περιπτώσεις να χάσει ακόμα και την προσωπική του περιουσία, εκτός από την εταιρεία του (στην Ελλάδα αυτό ισχύει για εταιρείες τύπου ΟΕ, ατομικές, ομόρρυθμοι εταίροι σε ΕΕ). Επίσης, ο υπάλληλος δουλεύει το 8ωρο του και πάει σπίτι του (υπό κανονικές συνθήκες, δεν συζητάμε τώρα για παθογενή φαινόμενα απλήρωτων υπερωριών). Ο επιχειρηματίας δεν έχει ωράριο. Δουλεύει ημέρες, νύχτες, σαββατοκύριακα, αργίες.
Δεδομένων των παραπάνω, θεωρώ την υπεραξία απόλυτα δίκαιη.
το προβλημα με την υπεραξια συμφωνα με τον μαρξ ειναι οτι την καρπονεται ο επιχειρηματιας. και ο επιχειρηματιας δεν παραγει εργο. απλα οργανωνει την παραγωγη. συνεπως πιστευω οτι ειναι παραλογο να κερδιζει καποιος χρηματα δυσαναλογα με τις υπηρεσιες που προσφερει..
δεν θα ηταν προτιμοτερο αν αυτη ειτε μιραζονταν ειτε χρησιμοποιουταν για να βελτιωθει η κοινωνια?

πιστευεις σημερα οτι οι ηνωμενες πολιτειες εχουν ενα "πετυχημενο" καπιταλισμο?

στα ματια μου η καπιταλιστικη κοινωνια εχει αποτυχει οπως και ο κομουνισμος απλα οι συνεπειες δεν ειναι οι ιδιες. το αιτιο και στις δυο περιπτωσεις ειναι η υπερμετρη φιλοδοξια του ανθρωπου
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 12:22, 04-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από fasdag
φιλε miv αν εισαι τεχνολογικη κατευθηνση υπαρχει ενα κεφαλαιο στο τελους του βιβλιου της διοικησης που αναφερει τεχνικες παρακινησης. οσο παπαγαλια αν ειναι αυτο το μαθημα εχει καλα πραγματα μεσα..

δεν εχεις αδικο σε αυτα που λες για τα ανθρωπινα δικαιωματα αλλα σημερα (ειδικα)
οι ΗΠΑ αρχησαν να αγνοουν τους διαφορους οργανισμους και να κανουν του κεφαλιου τους
Ολόκληρο το μάθημα ειναι πολύ αξιόλογο κι εγώ τουλάχιστον θα προσπαθήσω να μην αρκεστώ στην φροντιστηριακή παπαγαλία.

Αρχική Δημοσίευση από fasdag
το προβλημα με την υπεραξια συμφωνα με τον μαρξ ειναι οτι την καρπονεται ο επιχειρηματιας σε ενα καπιταλιστικο συστημα...
δεν θα ηταν προτημοτερο αν αυτη ειτε μιραζονταν ειτε χρησιμοποιουταν για να βελτιωθει η κοινωνια?

πιστευεις σημερα οτι οι ηνωμενες πολιτειες εχουν ενα "πετυχημενο" καπιταλισμο?

στα ματια μου η καπιταλιστικη κοινωνια εχει αποτυχει οπως και ο κομουνισμος απλα οι συνεπειες δεν ειναι οι ιδιες. το αιτιο και στις δυο περιπτωσεις ειναι η υπερμετρη φιλοδοξια του ανθρωπου
Προτιμότερος ο διαμοιρασμός του πλούτου φυσικά και θα ήταν γιατί έτσι θα εκμηδενιζε τις ανισότητες που προκαλούν ρατσισμό και ειδική μεταχείριση ανθρώπων, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα ήταν δίκαιο για τους πραγματικά ηθικούς επιχειρηματίες, όσοι τουλάχιστον απ'αυτούς έχουν απομείνει.

Οι Ηνωμένες Πολιτείες έχουν ενα αποτυχημένο σύστημα και όλως τυχαίως χθες βράδυ συζητούσα την κατρακύλα της Αμερικής, όπως η ασφάλιση, τα ιατρικά και οι ανισότητες με ένα θείο μου που ήρθε για καλοκαίρι απ'το Μιζούρι και την αμερικάνα γυναίκα του. Το μόνο καλό είναι οτι απλώς στην Αμερική μπορείς ακόμη να γίνεις πλούσιος ξεκινώντας απ'το μηδέν. Με την προυπόθεση οτι έχεις την ευχέρεια (οικονομική κυρίως) να εγκαταλείψεις την Ευρώπη.
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 12:24, 04-07-08:

το ζητημα ειναι να βγαλεις χρηματα ομως...?
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 12:32, 04-07-08:

ΚΑΙ αυτό...Άλλωστε αν όλοι οι άνθρωποι μπορούσαν να είναι Bill Gates, τότε φυσικά και θα πρεπε να είναι.
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 12:51, 04-07-08:

ΚΑΙ αυτό...Άλλωστε αν όλοι οι άνθρωποι μπορούσαν να είναι Bill Gates, τότε φυσικά και θα πρεπε να είναι.
σε αυτο θα διαφωνησω
τα χρηματα ειναι ενα μεσο εξυπηρετησης
δεν ειναι σκοπος
κανονικα θα πρεπει να εργαζομαστε οχι με σκοπο να βγαλουμε χρηματα αλλα με σκοπο να βελτιωσουμε το κοινωνικο συνολο.
τα χρηματα τωρα απλα βοηθουν τις συναλαγες μας.
θεωρω πολυ υπερβολικο να εχει καποιος 10 αυτοκινητα, 5 τεραστια σπιτια κοκ
οταν αυτη τη στιγμη η πλειοψια του κοσμου βρισκεται σε κατασταση (απολυτης και σχετικης) φτωχιας
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 12:55, 04-07-08:

Αν μπορούσαν ΟΛΟΙ να έχουν 85 αυτοκινητα και 10 βίλες πραγματικά δεν θα με πείραζε καθόλου. Αυτό με το οποίο διαφωνώ είναι να υπάρχουν 500 με 100 αυτοκίνητα και 40 σπίτια, ενώ 2 δισεκατομμύρια που να μην έχουν νερό, στέγη και τροφή.
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 13:11, 04-07-08:

στο μονο πραγμα που διαφωνω μαζι σου ειναι οτι κανενασ μας δεν χρειαζεται ουτε 80 αυτοκινητα ουτε 10 βιλες
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 13:15, 04-07-08:

Αν μπορεί, να τα χει, αλλά να τα χουν κι όλοι οι υπόλοιποι...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους