Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,069 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 405 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Πανελλήνιες μετά από πολλά χρόνια

confusius

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη confusius
H confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυτικής Παραγωγής Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθήνας . Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H confusius έγραψε στις 01:20, 21-04-09:

Καλησπέρα!
Έφτασα στο φόρουμ ψάχνωντας να βρω εμπειρίες ανθρώπων που ξαναέδωσαν πανελλήνιες, μήπως πάρω λίγο κουράγιο... :s
Βλέπετε,το πρόβλημα έχει ως εξής: αυτή τη στιγμή είμαι δευτεροετής φοιτήτρια στο γεωπονικό, και το θέμα είναι ότι καλώς ή κακώς η γεωπονική είναι μια σχολή με ΠΟΛΛΑ μαθήματα, γι αυτό και θέλει στενή παρακολούθηση (εννοώ να ενδιαφέρεσαι), και φυσικά έχει εργαστήρια,αρκετά απ τα οποία σε αναγκάζουν να κλείνεις 12ωρα στη σχολή. Βέβαια μετά από δύο χρόνια αποφάσισα να παραδεχτώ στον εαυτό μου ότι ποσώς μ ενδιαφέρει το φυτό,και ό,τι αυτό συνεπάγεται. Επίσης αποφάσισα να παραδεχτώ ότι το μόνο που θέλω είναι να γίνω γιατρός. Σε οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα απλά θα συμβιβαστώ.

Και στη ζυγαριά έχουμε το εξής:
- Απ τη μία πλευρά έχω τρία χρόνια ακόμα για να τελειώσω μια ΚΑΛΗ σχολή (γιατί πιστέψτε με, η γεωπονική είναι καλή σχολή), με αρκετές πιθανότητες να την τελειώσω επιτυχώς στην ώρα της, χωρίς όμως διάθεση να το κυνηγήσω παραπάνω απο προσωπικό ενδιαφέρον,παρά μόνο γιατί πρέπει.
Εννοώ ότι σ αυτό που θα κάνω θέλω να είμαι καλή,κι όχι απλά ένα περιφερόμενο πτυχίο, όμως φοβάμαι ότι δεν βρίσκω ενδιαφέρον...
-Απ την άλλη έχουμε την καταστροφη... :thanks: Το σενάριο του να παρατήσω τη σχολή και να πέσω με τα μούτρα στο διάβασμα για τις επόμενες πανελλήνιες, με μοναδικό στόχο τις Ιατρικές. Βέβαια το 'παρατάω τη σχολή' δεν είναι και τόσο εύκολο, αφού εκτός απ το ότι μένω πίσω ένα ολόκληρο ακαδημαϊκό έτος, πρέπει να αφήσω πίσω και ανθρώπους,και μια ολόκληρη ζωή που είχε αρχίσει να διαμορφώνεται, για να γυρίσω στη μαμά και στο μπαμπά, και στα παλιά μου φροντιστήρια.
Παρόλαυτά το σκέφτομαι πολυ έντονα τις τελευταίες μέρες και νομίζω ότι δεν θα βολευτώ σε κανένα άλλο επάγγελμα εκτός απ αυτό του γιατρού. Σίγουρα το "δίνω πανελλήνιες" δεν σημαίνει κι αυτόματα ότι περνάω στην ιατρική, όμως θέλω να έχω τουλάχιστον την ευκαιρία που μου στέρησα πριν 2 χρόνια, όταν δεν μπήκα καν στον κόπο να προσπαθήσω για το άπιαστο όνειρο μου.
Βέβαια σε περίπτωση αποτυχίας λειτουργεί και το plan B: γυρνάω πίσω και τελειώνω τη σχολή,έστω και με μια καθυστέρηση...

Οπότε εδώ έχω το δίλημμα... Παρατάω μια αρκετά καλά στρωμένη πορεία στη σχολή για να κυνηγήσω μάγισσες ή μένω εδώ που είμαι και απλά θυμάμαι ότι κάποτε ήθελα να γίνω γιατρός? Και για να έρθω και στον τίτλο του θέματος...ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΞΑΝΑ??
Δεν είναι καθόλου εύκολο να περάσεις ξανά απ τη διαδικασία των πανελληνίων και μάλιστα για κάτι τόσο αβέβαιο... (Ειδικά τώρα που μπλεχτηκα λίγο στα πράγματα και διάβασα τα πλέον δυσοίωνα για τους φοιτητές ιατρικής!) Έλαα όμως που δεν μ αφήνει η ιδέα να ησυχάσω!!

Οποιαδήποτε συμβουλή/πληρόφορία/anything θα ήταν κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη!

Καληνύχτα και καλή συνέχεια στους ξενύχτηδες σα κι εμάς!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cheery

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cheery
H cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 993 μηνύματα.

H cheery έγραψε στις 19:44, 21-04-09:

Κατ αρχάς συγχαρητηρια! Πολύ λίγοι θα σκεφτόνοτυσαν έστω να ξαναδώσουν μετά από 2 χρόνια σπουδων και φοιτητικής ζωής.

Εγώ θα σου έλεγα να το τολμήσεις. Μόνο το ότι το σκέφτεσαι δείχνει πως αγαπάς την ιατρική πραγματικά. Διαφορετικά πρώτη πρώτη θα σε αποθάρρυνα.
Θα σου πω τι θα έκανα αν ήμουν στη θέση σου κατ αρχάς.
Θα έδινα. Θα έδινα μόνο και μόνο για να μη μου μείνει το "Τι θα γινόταν αν είχα τολμήσει τότε?"
Θα παρέμενα στην πόλη σπουδών μου και θα έβρισκα ένα καλό φροντιστήριο για να ξαναδώσω.
Αυτό σου το προτείνω για δύο λόγους. Αφενός δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθούσε να ακουσεις ακριβώς τα ίδια από τους ίδιους καθηγητές (και στην πόλη σου να επέστρεφες καλό θα ήταν να αλλάξεις φροντιστήριο για να δεις καποια πράγματα από διαφορετική οπτική γωνία) και αφετέρου θα έχεις παρεα, κάποιους φίλους και γνωστούς με τους οποίους θα μπορείς να βγαίνεις και να ξεσκας. Από φίλους μου που φέτος ξαναδίνουν, θα σου έλεγα πως δεν είναι ό,τι καλύτερο να είσαι μόνος σου στο hometown και όλοι οι συμμαθητές σου να σπουδάζουν ενώ εσύ ξαναδίνεις πανελλήνιες. Από ένα ςσημεί ο ακι μετα μπορεί να σου τη δώσει πολύ άσχημα. Σου χρειάζεται καμια έξοδος που και που. Βεβαια αυτό που σου προτείνω εαν και εσύ έχεις αυτοέλεγχο ώστε να αφοσιωθείς στο στόχο σου και να μην παρασυρθείς και εάν τα οικονομικά της οικογένειας το επιτρέπουν.
Ναι, το γεωπονικό είναι πολύ καλή σχολή ,με προοπτικές. Αμα δε σου αρέσει όμως τι να κάνουμε? Είναι σαν αν βλέπεις ένα αντικειμενικά πολύ ωραίο ρούχο, το οποίο όμως δε σου ταιριάζει. Δεν ισχυουν τα ίδια για όλους. Ακριβώς το ίδιο σου λέω και για την ιατρική. Γενικά είναι δυσοίωνα. Για κάποιον που ψάχνεται όμως,δεν περιορίζεται στις πιο δημοφιλεις ειδικότητες και αγαπάει πραγματικά τη δουλεια (και αυτό καταλαβαίνω από σενα όταν μου λες πως δε σ αφήνει η ιδεα να ησυχάσεις) τα πράγματα σίγουρα είναι καλύτερα. Η μιση μου οικογένεια είναι μεσα στα νοσοκομεία, από τα χέρια συγγενών μου περνουν κατα καιρούς πολλοί ειδικευόμενοι και μπορώ να σε διαβεβαιώσω γι αυτό. Αν έχεις μεράκι, όλα γίνονται, ακομα και στην ιατρική.
Αυτο που επιδιώκεις ούτε άπιαστο είναι, ούτε καταστροφή. Στο κατω κάτω έχεις εμπειρία από τις προηγουμενες εξετάσεις, θα έχεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ελεύθερο χρόνο για να αφοσιωθείς στην προετοιμασία σου και γι αυτούς τους λόγους στις περισσότερες περιζήτητες σχολές (κυρίως στις ιατρικές) μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας έχουν οι απόφοιτοι.
Το να μείνεις στη γεωπονική τώρα φαίνεται η εύκολη λύση, δεν ξέρω όμως εάν είναι η σωστή.

Έχω δει γνωστούς μου να φτάνουν 25 χρονών και να ξαναδίνουν για αυτη τη σχολή ενώ έχουν τελειώσει κατι άλλο προηγουμενως (μοριακή βιολογία ή αστυνομια).
Εγω δει τριετείς και τεταρτοετείς να παρατουν τη σχολή και να ξαναδίνουν.
Εχω δει παιδιά να δίνουν για τριτη φορά προκειμένου να μπουν ιατρική.

Μη σκας, δεν το περνάς μόνο εσύ αυτό το λούκι.

Και στο κάτω κάτω η θέση σου στη σχολή είναι εξασφαλισμένη. Κανένας δεν μπορεί να σε βγάλει απο κει. Δωσε και το πολύ πολύ επιστρέφεις αν το κρίνεις αναγκαίο.

Όμως θα πρέπει πρώτα απ όλα να καταλάβεις αν έχεις δυνάμεις να μπεις σε όλη συτή τη διαδικασία, γιατί κακά τα ψέματα μετά από 2 χρόνια φοιτητικής ζωής δεν ξερω πόσο εύκολο θα ήτσν για τον οποιονδήποτε να ξαναμπει σε αυτό το λουκι.

Σκέψου τα όλα αυτα και αποφασίζεις, έχεις 5 μήνες ακομα μπορστά σου.

Σε κάθε περίπτωση, καλή συνέχεια και για ό,τι άλλο θες εμείς ειμαστε εδώ!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

confusius

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη confusius
H confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυτικής Παραγωγής Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθήνας . Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H confusius έγραψε στις 01:19, 22-04-09:

~Γεια χαρά!
Έχεις δίκιο για όσα λες για την τωρινή μου σχολή, και αυτός είναι και ο λόγος που σκεφτομαι τόσο σοβαρά να ξαναδώσω.
Αυτό που ανέφερες σχετικά με το φροντιστήριο στην πόλη που σπουδάζω ομολογώ ότι το είχα σκεφτεί σαν εναλλακτική,μιας και δεν υπάρχουν οικονομικοί παράγοντες που να μου το αποκλείουν, όμως ήδη η διαδικασία του να περάσω πάλι απο πανελλήνιες το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ότι με τρομάζει, και σκέφτομαι ότι ίσως αισθάνομαι πιο άνετα με τους παλιούς μου καθηγητές...Ίσως πάλι κάνω και λάθος Σίγουρα δεν γίνεται να αποκλείσω εξόδους και παρέες,στο τελος θα καταλήξω να μπω στην Ιατρική για νοσηλεία κι όχι για να σπουδάσω! Ωστόσο το πατρικό μου είναι περίπου 1,5 ώρα μακρυά απ την πόλη που σπουδάζω κι έτσι σκέφτομαι ότι ίσως μπορώ να το σκάω για μικρά διαλείμματα και για φίλους
Όσο πιο πολύ το σκέφτομαι τόσο περισσότερο πείθομαι ότι πρέπει να προσπαθήσω, όμως η αλήθεια είναι ότι για πρώτη φορά στη ζωή μου φοβάμαι ~ και σου μιλάει άνθρωπος που ήδη έχει κάνει κουλά πράγματα στη ζωή του [ενδεικτικά απλά να αναφέρω ότι στη β λυκείου ήμουν θεωρητική, ενώ στην γ λυκείου πήγα θετική -ευτυχώς χώρις απώλειες ].
Ξέρω πως είναι δύσκολο, αλλά επίσης ξέρω πως δεν είναι ακατόρθωτο, κι αν υπάρχει κάτι που προσπαθώ να αποφύγω τότε αυτό είναι τ απωθημένα...Γιατί πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα σε κάνουν να μιζεριάσεις.
Και τώρα που το σκέφτομαι ο μόνος λόγος που στη β λυκείου άφησα την θεωρητική και την ιδέα της νομικής(και μιλάμε για έτοιμες δουλειΕς) ήταν επειδή πάντα ήλπιζα πως ίσως κάνω την υπέρβαση.
Βέβαια ελπίζω ότι δεν είναι ακόμα αργά,γιατί η ιδέα του να κάνεις 30 χρόνια κάτι που δεν αγαπάς ακούγεται το λιγότερο βασανιστικό

Σ ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να γράψεις, οποιαδήποτε γνώμη με βάζει σε σκέψεις και με βοηθάει ν αποφασίσω! Ευχαριστώ και πάλι!

Υ.Γ.: Όταν τελειώσω με την απόφαση μου και έρθει η ώρα να τ ανακοινώσω στους γονείς μου ελπίζω η κλίση μου προς τις ιατρικές επιστήμες να με βοηθήσει ν αντιμετωπίσω εγκεφαλικά και εμφράγματα
Παράθεση

Silent-Knight

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Silent-Knight
Ο Silent-Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Silent-Knight έγραψε στις 21:35, 24-04-09:

Ειμαι 37 χρονων και φοιτω στην Β' λυκειου σε εσπερινο λυκειο
στην Χιο. Ομως στα εσπερινα λυκεια η Α' λυκειου των ημερησιων
λυκειων αντιστοιχει σε δυο χρονιες. Επεστρεψα στα θρανια μετα
απο παρα πολλα χρονια και με μεγαλη μου εκπληξη διαπιστωσα οτι
τωρα σε μεγαλη ηλικια πλεον τα παω παρα πολυ καλα στα μαθηματα
σε σχεση με αυτο που θυμομουν απο τον εαυτο μου τοτε. Τελειωσα
την πρωτη χρονια στο εσπερινο λυκειο με γενικο μεσο ορο 19,3.
Στο πρωτο τετραμηνο για την δευτερη χρονια ειχα μεσο ορο
19,7. Βεβαια υποθετω οτι ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα σε σχεση
με τα ημερησια, ομως δεν παυει να με εκπλησει αυτη η επιδοση μου
σε μεγαλη πλεον ηλικια. Στο εσπερινο τελειωνεις το λυκειο
υποχρεωτικα σε τεσσερις χρονιες και στην συνεχεια εαν θελεις
μπορεις να δωσεις πανελληνιες για εσπερινα λυκεια. Γινονται
ειδικες πανελληνιες με ποσοστο επιτυχιας 1%. Ποια ειναι η γνωμη σας ;
Μου προτεινετε να δωσω πανελληνιες σε αυτη την ηλικια ( θα ειμαι
40 χρονων οταν θα ειναι η περιοδος για τις πανελληνιες τοτε ) ή οχι ;
Θα με ενδιεφερε να ακουσω μερικες αποψεις.
Παράθεση

n1kous (Νικος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη n1kous
Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιόνιο Ειδίκευση Μετάφρασης ή Διερμηνείας (Κέρκυρα) . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O n1kous έγραψε στις 21:54, 24-04-09:

go for it μεγαλε!!!αν εχεισ αυτοπεποιθηση στον εαυτο σου δεν υπαρχει περιπτωση να μη γραψεις.και οσον αφορα στο 1% απλα σκεψου οτι τα περισσοτερα ατομα που φοιτουν στα νυχτερινα δε στοχευουν σε κτ παραπανω απο το απολυτηριο γιατι ηδη ασχολουνται με κτ αλλο.και στα νυχτερινα ωαζουν νομιζω και πιο ευκολα θεματα....:no1::no1::no1::no1::no1:
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,293 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 22:00, 24-04-09:

Αν το θες καντο φυσικα
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη domenica7
H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε στις 22:02, 24-04-09:

Συμφωνώ με τον Νίκο.Αν θες να σπουδάσεις βάλτο πείσμα και θα τα καταφέρεις!!Η αποψη μου είναι να συνεχίσεις.Δεν είσαι και τόσο μεγάλος πια.Αν μπορείς μη το εγκαταλήψεις.Κάθε επιτυχία σου εύχομαι.:no1:
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 22:04, 24-04-09:

Έχεις κάποιο συγκεκριμένο στόχο, αν επιτρέπεται; Αν δεν υπάρχουν προβλήματα άλλης φύσεως (οικονομικά, χρόνου κτλ), δεν βλέπω κανένα λόγο να μην το κάνεις
Παράθεση

vickaki-4 (BIKY)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vickaki-4
H BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 237 μηνύματα.

H vickaki-4 έγραψε στις 22:10, 24-04-09:

τα ονειρα και οι στοχοι δεν εχουν οριο ηλικιας!εγω πιστευω και μονο που μπηκες σε αυτη τη διαδικασια πρεπει να τη φτασεις μεχρι το τελος,αν το θελεις φυσικα!
Παράθεση

Silent-Knight

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Silent-Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Silent-Knight έγραψε στις 22:12, 24-04-09:

Θελω να ευχαριστησω ολα τα παιδια που εκαναν τον κοπο να διαβασουν
αλλα και να διαθεσουν λιγο απο τον χρονο τους για να μου γραψουν
δυο λογια. Σας ευχαριστω απο καρδιας. Οταν αποφασισα να επιστρεψω
στα θρανια ο μονος στοχος που ειχα ηταν απλως να παρω το απολυτηριο
του λυκειου με εναν αξιοπρεπη βαθμο. Τωρα ομως (και αφου με εχουν
ενθαρρυνει πολλοι καθηγητες μου ) σκεφτομαι να δωσω, μονο και μονο για
να μην το εχω τυψεις στην συνειδηση μου αργοτερα, σκεφτομενος
γιατι δεν εδωσα. Απλα δεν γνωριζω εαν μπορει να με οφελησουν
επαγγελματικα αυτα μου τα καινουργια βηματα. Εννοω καποια πιθανη
επαγγελματικη αποκατασταση. Ή μηπως απλα θα αποκτησω μονο
περισσοτερες γνωσεις ; Αυτο ειναι που δεν γνωριζω. Εχω ελπιδες
εαν συνεχισω μεχρι τελους να αποκτησω ενα καλυτερο μελλον ;
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 22:19, 24-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Silent-Knight
Εχω ελπιδες
εαν συνεχισω μεχρι τελους να αποκτησω ενα καλυτερο μελλον ;
Αυτό εξαρτάται απο το πως είναι το παρόν σου. Η ερώτησή σου σχετίζεται άμεσα με την κατάσταση στην αγορά εργασίας, για την οποία εγώ προσωπικά ξέρω ελάχιστα πράγματα, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω. Δεν είπες κιόλας που θέλεις να πετύχεις μέσω των πανελληνίων.

Γνώσεις θα αποκτήσεις σίγουρα, θα ανοίξει το μυαλό σου γενικότερα και θα μάθεις να σκέφτεσαι με διαφορετικούς και πιο αποδοτικούς τρόπους. Αν υπάρχει όρεξη, χρόνος και χρήμα (με σειρά σημαντικότητας), μη το σκέφτεσαι καν.
Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη beautiful loser
Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 1,117 μηνύματα.

O beautiful loser έγραψε στις 22:30, 24-04-09:

Οταν αποφασισα να επιστρεψω
στα θρανια ο μονος στοχος που ειχα ηταν απλως να παρω το απολυτηριο
του λυκειου με εναν αξιοπρεπη βαθμο. Τωρα ομως (και αφου με εχουν
ενθαρρυνει πολλοι καθηγητες μου ) σκεφτομαι να δωσω, μονο και μονο για
να μην το εχω τυψεις στην συνειδηση μου αργοτερα, σκεφτομενος
γιατι δεν εδωσα.
Τι σε οδηγησε στο να θελεις να εχεις εναν αξιοπρεπη βαθμο στο απολυτηριο?
Αμα σκεφτεσαι οτι μπορει να εχεις τυψεις αμα δεν το κανεις καν' το
Παράθεση

Silent-Knight

Μαθητής Α' λυκείου

O Silent-Knight έγραψε στις 22:34, 24-04-09:

Εαν δωσω πανελληνιες θα επιλεξω πιθανοτατα Θεωρητικη κατευθυνση
και θα συμπληρωσω το πρωτο και το πεμπτο επιστημονικο πεδιο.
Πιστευετε οτι μπορω να πετυχω κατι καλο οσον αφορα το μελλον
μου οταν 40 χρονων θα δινω τοτε πανελληνιες επιλεγοντας Θεωρητικη
κατευθυνση και πρωτο και πεμπτο επιστημονικο πεδιο; Ορεξη υπαρχει,
χρονος ειναι σχετικος με τα χρηματα που δεν υπαρχουν. Ας πουμε
οτι υπαρχουν λιγα και θα χρειαστει να εργαζομαι παραλληλα, ειδικα
εαν φυγω απο τον τοπο μου και θα πρεπει να αντιμετωπισω οπως
και τα αλλα παιδια που ειναι φοιτητες σε διαφορα μερη της πατριδας μας,
εξοδα ενοικιου κ.τ.λ.
Παράθεση

cheery

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cheery
H cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 993 μηνύματα.

H cheery έγραψε στις 22:55, 24-04-09:

Χμμ...δεν μπορώ να πω ελαφρα τη καρδια να δώσετε ή να μη δώσετε, προφανώς υπάρχουν πολλά περισσότερα ν αντιμετωπίσετε σε σχέση με ένα 18χρονο που δινει πανελλήνιες. Και δυστυχώς δεν μπορώ να γνωρίζω ακριβώς την κατάσταση (οικονομική,επαγγελματική,οικογενειακή) στην οποία βρίσκεστε ώστε να σχηματίσω μία πιο ολοκληρωμένη άποψη.
Νομίζω πως στη δεδομένη φάση καλό θα ήταν να συζητήσετε με κάποιο καθηγητή σας, τον οποίο εμπιστεύεστε αρκετά, κυρίως τα ζητηματα που θα αντιμετωπίσετε σε μία πιθανή επιτυχία και να του εκθεσετε τους προβληματισμούς σας, αυτός σας γνωριζει καλύτερα εξάλλου και μπορεί να σας δώσει μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.
Παράθεση

Silent-Knight

Μαθητής Α' λυκείου

O Silent-Knight έγραψε στις 22:59, 24-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από beautiful loser
Τι σε οδηγησε στο να θελεις να εχεις εναν αξιοπρεπη βαθμο στο απολυτηριο?
Αμα σκεφτεσαι οτι μπορει να εχεις τυψεις αμα δεν το κανεις καν' το

Υπαρχουν καποιες στιγμες στην ζωη μας που καποια πραγματα μας
εμποδιζουν να κανουμε αυτο που θα επρεπε να ειχαμε κανει.
Για διαφορους λογους που δεν θα ηθελα να αναλυσω αυτη τη στιγμη, επελεξα οτι επρεπε να σταματησω το σχολειο απλα τελειωνοντας το γυμνασιο τοτε. Αφου ομως περασαν πολλα χρονια απο τοτε, αρχισε να στριφογυριζει στο μυαλο μου, ενα γιατι δεν συνεχισα τοτε. Προσπαθουσα να φανταστω πως μπορει να ηταν το μελλον μου τωρα, εαν απλως ειχα συνεχισει τοτε και αυτο με εκανε να σκεφτομαι να επιστρεψω στα θρανια. Ομως αυτο ειναι μια αποφαση που δεν μπορεις να την παρεις αμεσως λογω της μεγαλης μου ηλικιας. Για να καταλαβεις τι εννοω, θα σου πω οτι εχω για συμμαθητες μου παιδια που ειτε εχουν την μιση μου ηλικια, ειτε θα μπορουσαν να ειναι παιδια μου. Αφου περασαν καποια χρονια και ωριμασε μεσα μου η ιδεα της επιστροφης στα θρανια, επελεξα να εγγραφω σε ενα εσπερινο λυκειο οπου θα φοιτουσα τεσσερα χρονια, αντι τριων των ημερησιων, επειδη μετα απο τοσα χρονια αποχης θα ειχα μεγαλες ελειψεις στα μαθηματα και υπολογισα οτι τα δυο χρονια που θα εκανα για τελειωσω την Α' λυκειου ( οι δυο πρωτες χρονιες στο εσπερινο αντιστοιχουν με την Α' λυκειου του ημερησιου) θα με οφελουσαν στο να καλυψω αρκετο μερος απο τις ελειψεις που θα ειχα. Ετσι τις επομενες δυο χρονιες θα ημουν πιο
δυνατος. Σκεφτηκα οτι αφου θα περνουσα τεσσερα χρονια απο την ζωη
μου σε αυτο το σχολειο, τουλαχιστον ας προσπαθησω να παρω οτι μπορω
απο εκει. Ποτε δεν μου περασε απο το μυαλο να δωσω πανελληνιες
εξετασεις τοτε. Απλα αφου η επιστροφη μου στα θρανια ηταν για να παρω
αυτο που απερριψα τοτε, σκεφτηκα οτι θα ηταν καλλιτερο να το παρω
με εναν αξιοπρεπη βαθμο σαν ανταλαγμα για την προσπαθεια μου.
Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 1,117 μηνύματα.

O beautiful loser έγραψε στις 23:16, 24-04-09:

Δεν ειμαι απαισιοδοξος αλλα λιγο επιφυλακτικος λεγοντας πως με τετοια ορθογραφια ειναι κομματακι δυσκολο ,μονο αν εχεις σκοπο να δουλεψεις πολυ σκληρα να θεσεις ως στοχο της πανελλαδικες.Δικη σου η αποφαση
Παράθεση

napstor

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη napstor
Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 682 μηνύματα.

O napstor έγραψε στις 23:20, 24-04-09:

εγω θα σου πω να παρεις το απολυτηριο με καλο βαθμο αλλα να δωσεις και πανελληνιες.θα εχεις σιγουρα μια καλυτερη μοιρα απο οτι τωρα.
αλλα θα ελεγα καλυτερα να πας για 4 και 5 πεδιο γιατι εχει καλυτερη αγορα εργασιας.φυσικα ειναι και τι κλαδος μαθηματων σου αρεσει.
οτι και να κανεις ελπιζω να πετυχεις τους στοχους σου
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 23:46, 24-04-09:

Εαν δωσω πανελληνιες θα επιλεξω πιθανοτατα Θεωρητικη κατευθυνση
και θα συμπληρωσω το πρωτο και το πεμπτο επιστημονικο πεδιο.
Πιστευετε οτι μπορω να πετυχω κατι καλο οσον αφορα το μελλον
μου οταν 40 χρονων θα δινω τοτε πανελληνιες επιλεγοντας Θεωρητικη
κατευθυνση και πρωτο και πεμπτο επιστημονικο πεδιο; Ορεξη υπαρχει,
χρονος ειναι σχετικος με τα χρηματα που δεν υπαρχουν. Ας πουμε
οτι υπαρχουν λιγα και θα χρειαστει να εργαζομαι παραλληλα, ειδικα
εαν φυγω απο τον τοπο μου και θα πρεπει να αντιμετωπισω οπως
και τα αλλα παιδια που ειναι φοιτητες σε διαφορα μερη της πατριδας μας,
εξοδα ενοικιου κ.τ.λ.
βασικά για η θεωρητική είναι η μόνη που σε σχέση με τις άλλες δεν χρειάζεται τόσο πολύ φροντιστήριο...
Παράθεση

Silent-Knight

Μαθητής Α' λυκείου

O Silent-Knight έγραψε στις 00:50, 25-04-09:

Δεν ειμαι απαισιοδοξος αλλα λιγο επιφυλακτικος λεγοντας πως με τετοια ορθογραφια ειναι κομματακι δυσκολο ,μονο αν εχεις σκοπο να δουλεψεις πολυ σκληρα να θεσεις ως στοχο της πανελλαδικες.Δικη σου η αποφαση

Δεν θελω να με παρεξηγησεις, ομως οταν αναφερεις :"με τετοια
ορθογραφια ειναι κομματακι δυσκολο...", τι εννοεις ; Σε ρωταω
γιατι νομιζω οτι η ορθογραφια μου δεν ασχημη. Θα με ενδιεφερε
να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος στο θεμα αυτο. Παντα φιλικα.
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 09:52, 25-04-09:

Πως έκανε μια λέξη λάθος ο άνθρωπος, δε σημαίνει πως είναι ανορθόγραφος.Μια χαρά ορθογραφία ξέρει.Δε θα κοπεί στις εξετάσεις πως θα κάνει ένα ορθογραφικό άμα έχει διαβάσει και προσπαθήσει.

Silent Knigth:
*ελλείψεις
*καλύτερο
*αντάλλαγμα
Παράθεση

Irida1973 (Renia)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Irida1973
H Renia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Μηλιές (Μαγνησία). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Irida1973 έγραψε στις 10:31, 25-04-09:

Είναι υπερόχο αυτό π κάνεις!!!!!!! Ποτέ δεν είναι αργά!!!!!!!!!!!Εγώ προσωπικά σ θαυμάζω για αυτή σου τν πράξη!!!!!!!!!!!!!!!! :iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree:
Παράθεση

Rock_Sugar (Μαριάννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rock_Sugar
H Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών Πειραιά και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.

H Rock_Sugar έγραψε στις 10:52, 25-04-09:

Η γνώμη μου είναι να πάρεις το απολυτήριο. Σίγουρα θα κερδίσεις πράγματα απο το σχολείο. Απλά αν δεν έχεις κάποια σχολή στο μυαλό σου - όσον αφορά στις πανελλήνιες - δε θα σε συμβούλευα να μπεις σε αυτή τη διαδικασία. Όχι γιατί δε θα τα καταφέρεις, αλλά γιατί αν δε θες κάτι πολύ, είναι ρίσκο να αφήσεις πίσω σου όσα έχεις χτίσει μέχρι τώρα.
Είναι δύσκολη απόφαση και δε χρειάζεται να την πάρεις τώρα. Δες πως θα σου φανούν αυτά που κάνουμε στην κατεύθυνση, αν τα βρίσκεις ενδιαφέροντα, και βλέπεις
Παράθεση

crazygirl96 (Eύα)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη crazygirl96
H Eύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 75 μηνύματα.

H crazygirl96 έγραψε στις 11:42, 25-04-09:

αν το θες πολυ καντο φυσικα!!!
Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

O beautiful loser έγραψε στις 12:06, 25-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από domenica7
Πως έκανε μια λέξη λάθος ο άνθρωπος, δε σημαίνει πως είναι ανορθόγραφος.Μια χαρά ορθογραφία ξέρει.Δε θα κοπεί στις εξετάσεις πως θα κάνει ένα ορθογραφικό άμα έχει διαβάσει και προσπαθήσει.
Χμ εγω το χρησιμοποιησα ως δειγμα για την γενικη του γνωση.Ανεξαρτητα ομως απ αυτο δεν μου αρεσει να χαιδευω ψευδαισθησεις , ηθελα απλα να του επιστησω την προσοχη στο οτι θα ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα (χωρις να υπολογιζουμε ορθογραφικο υποβαθρο).Εννοειται πως ευχομαι καλη τυχη σε οτι και αν αποφασισει
(Εγω ειμαι στο αβαταρ παρεπιπτωντος)
Παράθεση

Silent-Knight

Μαθητής Α' λυκείου

O Silent-Knight έγραψε στις 13:41, 25-04-09:

Χμ εγω το χρησιμοποιησα ως δειγμα για την γενικη του γνωση.Ανεξαρτητα ομως απ αυτο δεν μου αρεσει να χαιδευω ψευδαισθησεις , ηθελα απλα να του επιστησω την προσοχη στο οτι θα ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα (χωρις να υπολογιζουμε ορθογραφικο υποβαθρο).Εννοειται πως ευχομαι καλη τυχη σε οτι και αν αποφασισει
(Εγω ειμαι στο αβαταρ παρεπιπτωντος)
Κανενα προβλημα. Απλα θα ηθελα να σου πω οτι και εσυ κανεις
ορθογραφικα λαθη, ομως τα καταφερες και περασες στο Μαθηματικο
τμημα της Αθηνας.

Το σωστο ειναι : παρεμπιπτοντως.

Καλη επιτυχια και σε εσενα.
Παράθεση

Irida1973 (Renia)

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Irida1973
H Renia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Μηλιές (Μαγνησία). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Irida1973 έγραψε στις 13:49, 25-04-09:

Ρε παιδια μν τρελαθούμε............Όλοι κάνουμε ορθγραφικά λάθη.....Δν θ κρίνουν αυτά όμως τν μετ'επειτα πορεία μσ!!!!!
Παράθεση

Zed

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 13:58, 25-04-09:

Ότι πρέπει να δουλέψει σκληρά, ναι πρέπει, αλλά όπως είπε και κάποιος άλλος, οι περισσότεροι στα εσπερινά ενδιαφέρονται για το απολυτήριο μόνο, οπότε κατ'εμέ έχει βάσιμες ελπίδες αν προσπαθήσει όσο χρειάζεται.

Από 'κει και πέρα, αφενός αποθαρρύνεις τον άνθρωπο χωρίς λόγο όταν λες ότι είναι ανορθόγραφος επειδή έκανε 2-3 λάθη (ενώ άλλα παιδιά σε αυτό το φόρουμ ή άνθρωποι στην ηλικία του κάνουν πολλά περισσότερα), αφετέρου δεν νομίζω εσύ συγκεκριμένα να έχεις δικαίωμα να μιλάς, ενώ έχεις κάνει πολύ πιο κραυγαλέα λάθη από αυτά σε τούτο το φόρουμ.
Παράθεση

Proudqueen

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Proudqueen
H Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 539 μηνύματα.

H Proudqueen έγραψε στις 15:38, 25-04-09:

Silent Knigth:
*ελλείψεις
*καλύτερο
*αντάλλαγμα
γραφεται και καλυτερο και καλλιτερο! οποτε δεν εκανε λαθος σε αυτο

Οφ τόπικ:αλήθεια ή με δουλεύεις;;:p
σε δουλευει http://www.imdb.com/title/tt0374900/
Παράθεση

Fousekis (Φουσέκης λέγομαι!)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Fousekis
Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Fousekis άσντασντάς έγραψε στις 15:42, 25-04-09:

Με τέτοιους καλούς βαθμούς ίσως να μην χρειαστείς να φύγεις από τον τόπο σου.
Μπράβο σου πάντως!

(Με το να γράφετε πως είναι off-topic το άκυρο που λέτε, δε σημαίνει πως δικαιολογήστε. )
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 15:46, 25-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από proudqueen
γραφεται και καλυτερο και καλλιτερο! οποτε δεν εκανε λαθος σε αυτο

σε δουλευει http://www.imdb.com/title/tt0374900/
Όχι,αν δε με απατά η μνήμη μου στη νέα ελληνική το σωστό είναι το καλύτερο.

Δες κι αυτό το άρθρο που βρήκα:
Ως προς τη λέξη καλύτερος, η φιλόλογος στο τελευταίο κείμενό της προσπάθησε πάλι να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα, δηλ. τη γραφή καλλίτερος. Φυσικά, άφησε αναπάντητο ένα εύλογο ερώτημα που της ετέθη, δηλ. πώς θα γραφούν τα συγκριτικά μεγαλύτερος, κοντύτερος, χοντρύτερος, αρχύτερα πρωτύτερα, που δεν έχουν αρχαίους τύπους. Αυτά, επειδή σχηματίζονται κατά τα συγκριτικά σε -ύτερος -ύς ( ευρύς- ευρύτερος, βαρύς- βαρύτερος κ.λπ.), γράφονται σωστά με -υ-. Το καλύτερος δεν ανήκει στην ίδια κατηγορία; Για να δικαιολογήσει την εσφαλμένη γραφή με -ι- ( καλλίτερος ), η Ά. Τζ. υποστήριξε ότι το κάλλιο, που χρησιμοποιούμε μεταξύ άλλων στην παροιμιώδη φράση «κάλλιο αργά παρά ποτέ», προέρχεται από το καλλίτερα (!) Κατά τη φιλόλογο, αφού το κάλλιο γράφεται με -ι-, άρα και το καλύτερα γράφεται με -ι- ( καλλίτερα )! Μόνο που το κάλλιο, που επικαλείται η Ά. Τζ., δεν ετυμολογείται από τον ανύπαρκτο τύπο καλλίτερα, αλλά από το αρχαίο επίρρημα κάλλιον (βλ. ΛΝΕΓ, λ. κάλλιο ). Επομένως, ο συλλογισμός με τον οποίον η φιλόλογος προσπάθησε να δικαιολογήσει τη γραφή καλλίτεροςκαλύτερος προέρχεται από το …καλλίων, ενώ τη δεύτερη ότι το κάλλιο ετυμολογείται από το …καλλίτερα. Κάθε φορά η Ά. Τζ. προσπαθεί με διαφορετικό τρόπο να αποδείξει ότι το καλύτερος γράφεται με -ι- ). Όπως εξήγησε αναλυτικά ο Χατζιδάκις (1905: 577- 585), το συγκριτικό καλύτερος γράφεται βεβαίως με ύψιλον, γιατί έχει σχηματιστεί κατά τον αντίστοιχο βαθμό των επιθέτων σε -ύς (πλατύς- πλατύτερος, ταχύς- ταχύτερος κ.λπ.). Ας προστεθεί, επίσης, ότι από την επιστημονική- ετυμολογική ορθογραφία της συγκεκριμένης λέξης αποκλίνει και ο Απόστολος Τζαφερόπουλος ( Ελληνική Αγωγή, φύλλο Μαρτίου 199, που γράφει επανειλημμένως καλύτερο με -ι- (καλλίτερο),μολονότι είναι αυτός που διδάσκει την ετυμολογία στη σχολή αρχαίων Ελληνικών Ελληνική Αγωγή ! και των επιθέτων σε είναι αυθαίρετος (την πρώτη φορά ισχυρίστηκε ότι το
Αμφιλεγόμενη λέξη:p
Παράθεση

Proudqueen

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Proudqueen
H Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 539 μηνύματα.

H Proudqueen έγραψε στις 15:49, 25-04-09:

In Babiniotis I Trust
Παράθεση

Alexandra_4400 (Ale3a:*)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Alexandra_4400
H Ale3a:* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Alexandra_4400 έγραψε στις 16:00, 25-04-09:

................?...............
Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

O beautiful loser έγραψε στις 16:01, 25-04-09:

Κανενα προβλημα. Απλα θα ηθελα να σου πω οτι και εσυ κανεις
ορθογραφικα λαθη, ομως τα καταφερες και περασες στο Μαθηματικο
τμημα της Αθηνας.

Το σωστο ειναι : παρεμπιπτοντως.

Καλη επιτυχια και σε εσενα.
Εγω δεν συντηρουσα τον εαυτο μου ομως , οπως υποθετω γινεται με εσενα , τοποθετήθηκαν παντως οι αποψεις μου στο θεμα δεν νομιζα οτι εχω κατι παραπανω να πω.
Αρχική Δημοσίευση από ZedBlue
Από 'κει και πέρα, αφενός αποθαρρύνεις τον άνθρωπο χωρίς λόγο όταν λες ότι είναι ανορθόγραφος επειδή έκανε 2-3 λάθη (ενώ άλλα παιδιά σε αυτό το φόρουμ ή άνθρωποι στην ηλικία του κάνουν πολλά περισσότερα), αφετέρου δεν νομίζω εσύ συγκεκριμένα να έχεις δικαίωμα να μιλάς, ενώ έχεις κάνει πολύ πιο κραυγαλέα λάθη από αυτά σε τούτο το φόρουμ.
Χανεις την ουσια (οπως καθε φορα που διαφωνουμε) , η ορθοτητα της αποψης μου θα πρεπει να αξιολογειται στη συζητηση και οχι το περιεχομενο του χαρακτηρα μου.Μονο μια φτηνη μεθοδο διαψευσης αποτελουν τετοια σχολια.
Παντως για να ειμαι ειλικρινης σχολιασες και για μια φορα τι ειπα ,αντι για το πως το ειπα , μπραβο εχεις ωριμασει.
Επιπλεον οπως εχω πει 3 φορες στο φορουμ ειμαι διγλωσσος και ορισμενες φορες αποσυντονιζομαι στο γραπτο λογο , ξεχναω δηλαδη τον τροπο γραφης των λεξεων.
Μα εγω ειμαι ο ναπολεοντας δυναμιτης
Παράθεση

@Maraki@

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη @Maraki@
H @Maraki@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H @Maraki@ έγραψε στις 16:02, 25-04-09:

:no1:Εγώ αυτό που έχω να σου πώ είναι ένα μεγάλο bravo. Χρειάζεται πολύ κουράγιο για να πάρεις την απόφαση έστω να πάρεις το απολυτήριο. Πάντως είμαι 100% σύμφωνη και με την επιλογή σου να δώσεις πανελλήνιες, γιατί η εκπαίδευση και η απόκτηση γνώσεων στη ζωή δεν πρέπει να σταματά ποτέ. Σαφώς και θα είναι δύσκολο όπως και κάθε νέο τόλμημα στη ζωή μας, αλλά έχω να σου πώ το εξής: στη σχολή μου καθόμασταν δίπλα δίπλα με μια κοπέλα γύρω στα 35 η οποία ήταν παντρεμένη, εργαζόμενη, μητέρα, έγγυος και φοιτήτρια. Τη θάυμαζα πραγματικά! Και πίστεψέ με δεν ήταν η μόνη. Είμαι μαζί σου. Και αν σε ενδιαφέρει πρώτο πεδίο τότε το τμήμα Αγγλικής Γλώσσας είναι μια πολύ καλή επιλογή.
Παράθεση

Zed

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 16:11, 25-04-09:

Nαι, κι αυτός είναι 37 χρονών και μπορεί να ξεχνάει μερικά. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα σταθεί εμπόδιο η ορθογραφία στο να περάσει κάπου. Εδώ πέρασες εσύ που κάνεις χειρότερα λάθη, αυτό λέω.
Παράθεση

Eftychialou

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Eftychialou
H Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

H Eftychialou έγραψε στις 16:16, 25-04-09:

Και εγώ με τη σειρά μου σας επιδοκιμάζω για την προσπάθεια σας :no1:
Είναι πολύ σημαντικό να βλέπουμε όλοι τέτοιες προσπάθειες και να παραδειγματιζόμαστε από το θάρρος και την υπομονή σου.

Τα πράγματα όπως φαίνονται και τα ξέρουμε είναι πολύ δύσκολα στην αγορά εργασίας, μεγάλα ποσοστά από τους απόφοιτους που βγαίνουν από τα πανεπιστήμια βρίσκουν κλειστές πόρτες.
Από την στιγμή που η ηλικία σας είναι όταν θα βγήτε από κάποιο πανεπιστήμιο θα είναι γύρο στα 44 αν πούμε οτι η κάθε σχολή έχει 4 χρόνια φοίτησης μέσο όρο αν περάσετε τα μαθήματα στην ώρα τους. Πρέπει επείσις να έχουμε υπόψιν μας και τα συντάξιμα χρόνια εργασίας αν και δεν γνωρίζω ακριβώς αυτά τα συστήματα.

Αυτά είναι κάποια δεδομένα που ισχύουν όμως δεν γνωρίζω τους στόχους σας δηλαδή αν έχετε οικογένεια ή αν έχετε σκοπό να δημιουργήσετε στο μέλλον όμως και αυτός είναι πολύ σημαντικός παράγοντας που πρέπει να σκεφτήτε γιατί επηρεάζετε άμεσα.
Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

O beautiful loser έγραψε στις 16:23, 25-04-09:

Nαι, κι αυτός είναι 37 χρονών και μπορεί να ξεχνάει μερικά. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα σταθεί εμπόδιο η ορθογραφία στο να περάσει κάπου. Εδώ πέρασες εσύ που κάνεις χειρότερα λάθη, αυτό λέω.
Δεν νομιζω οτι κανω τοσα λαθη οσο αφηνεις να εννοηθει
Παράθεση

Zed

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 16:26, 25-04-09:

Ούτε ο Silent-Knight έκανε τόσα όσα άφησες να εννοηθεί.
Παράθεση

razorbladeDream

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη razorbladeDream
H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 16:28, 25-04-09:

Ειμαι 37 χρονων και φοιτω στην Β' λυκειου σε εσπερινο λυκειο
στην Χιο. Ομως στα εσπερινα λυκεια η Α' λυκειου των ημερησιων
λυκειων αντιστοιχει σε δυο χρονιες. Επεστρεψα στα θρανια μετα
απο παρα πολλα χρονια και με μεγαλη μου εκπληξη διαπιστωσα οτι
τωρα σε μεγαλη ηλικια πλεον τα παω παρα πολυ καλα στα μαθηματα
σε σχεση με αυτο που θυμομουν απο τον εαυτο μου τοτε. Τελειωσα
την πρωτη χρονια στο εσπερινο λυκειο με γενικο μεσο ορο 19,3.
Στο πρωτο τετραμηνο για την δευτερη χρονια ειχα μεσο ορο
19,7. Βεβαια υποθετω οτι ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα σε σχεση
με τα ημερησια, ομως δεν παυει να με εκπλησει αυτη η επιδοση μου
σε μεγαλη πλεον ηλικια. Στο εσπερινο τελειωνεις το λυκειο
υποχρεωτικα σε τεσσερις χρονιες και στην συνεχεια εαν θελεις
μπορεις να δωσεις πανελληνιες για εσπερινα λυκεια. Γινονται
ειδικες πανελληνιες με ποσοστο επιτυχιας 1%. Ποια ειναι η γνωμη σας ;
Μου προτεινετε να δωσω πανελληνιες σε αυτη την ηλικια ( θα ειμαι
40 χρονων οταν θα ειναι η περιοδος για τις πανελληνιες τοτε ) ή οχι ;
Θα με ενδιεφερε να ακουσω μερικες αποψεις.
:no1:Θελει κοτσια αυτο ειναι εξαιρετικα δυσκολο να μπορεσει καποιος να ξαναπροσαρμοστει στο κλιμα του σχολιου.Ναι και καλα θα κανεις οχι μονο να παρεις οπως θες ενα καλο απολυτηριο αλλα και να περασεις στις πανελληνιες, γιατι οχι?Η ζωη δεν σταματα στα 40 και ουτε εχει οριο ηλικιας η γνωση.Οσο για τα ορθογραφικα,τι αλλη μαλακια θα ακουσω,1ον τι σχεση εχουν με το αν θα περασει ή οχι και 2ον ειναι πολυ προσβλητικο να κανει καποιος ενα τετοιο σχολιο.Δεν νομιζω να φταιει καποιος επειδη κανει ορθογραφικα και ουτε θα τον κρεμασουμε, κανεις δεν θελει να κανει λαθος αλλα μερικα ξεφευγουν.Ειδικα εσυ beautyful loser δεν δικαιολογησε να λες κατι τετοιο,κοιτα ουτε εγω εχω την τελεια ορθογραφια(βασικα ο δολοφονος της ειμαι)αλλα οκ ας μην προσβαλουμε τον αλλον επειδη του ξεφυγαν καποια λαθη,φυσικα και κατανοω το οτι λογω του οτι εισαι διγλωσσος, οπως ειπες, ειναι δυσκολο να προσαρμοστεις και εχει δικιο,ναι,αλλα αφου ξερεις απο τον εαυτο σου πως την λες ετσι στον αλλον?Που ξερεις οτι δεν εχει ενα αντιστοιχο προβλημα?

καλη επιτυχια silent knight
Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

O beautiful loser έγραψε στις 16:40, 25-04-09:

Δεν πηρα καμια κρεμαλα (οπως βλεπω μερικους εδω ετοιμους να μου περασουνε μια), ουτε τον προσεβαλα , εκανα εποικοδομητικη κριτικη σε συνδιασμο με μια ειλικρινης απαντηση.Δεν θελω να φωναζω σαν μαζορετα "μπρος , πηγαινε" χωρις να κοιταω λιγο παραπερα
Δεν νομιζω να μαζευτήκαμε ολοι οι διγλωσσοι στο φορουμ ρειζορ
Παράθεση

Zed

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 16:46, 25-04-09:

Kαλά ρε, την παλεύεις? Φυσικά και να μην φωνάξεις "Κάν'το, μην το σκέφτεσαι" και να κάνεις κριτική, αλλά είναι δυνατόν να κολλάς στην ορθρογραφία?
Παράθεση

razorbladeDream

Φοιτητής

H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 16:47, 25-04-09:

Δεν πηρα καμια κρεμαλα (οπως βλεπω μερικους εδω ετοιμους να μου περασουνε μια), ουτε τον προσεβαλα , εκανα εποικοδομητικη κριτικη σε συνδιασμο με μια ειλικρινης απαντηση.Δεν θελω να φωναζω σαν μαζορετα "μπρος , πηγαινε" χωρις να κοιταω λιγο παραπερα
Δεν νομιζω να μαζευτήκαμε ολοι οι διγλωσσοι στο φορουμ ρειζορ
Οχι καμμια κρεμαλα,αλιμονο,δεν σε κατηγορω για τα λαθη,μα σου πα ειμαι χειροτερη και απο διγλωσσο() απλα καλο θα ταν να μην κανεις αυτο που δεν θα θελαν να σου κανουν.Στα ορθογραφικα λαθη δεν παιζει ρολο μονο αν εισαι διγλωσσος ή οχι υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες που το ενισχυουν αυτο.Ολα μπορουν να γινουν με δουλεια και θεληση.Γιατι να αποθαρρυνεις καποιον με ορεξη για δουλεια?Ειδικα οταν ειναι πολυ δυσκολο το να γυρισεις στα θρανια επειτα απο τοσα χρονια..

Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

O beautiful loser έγραψε στις 17:01, 25-04-09:

Δεν αποθαρρυνα κανεναν ρειζορ , προσπαθησα απλα να θεσω ρεαλιστικες βασεις στην συζητηση
Kαλά ρε, την παλεύεις? Φυσικά και να μην φωνάξεις "Κάν'το, μην το σκέφτεσαι" και να κάνεις κριτική, αλλά είναι δυνατόν να κολλάς στην ορθρογραφία?
Δεν κολλησα απλα ητανε ενα απ τα επιχειρηματα μου -- >"ηθελα απλα να του επιστησω την προσοχη στο οτι θα ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα (χωρις να υπολογιζουμε ορθογραφικο υποβαθρο)" , εγραψα
Παράθεση

Silent-Knight

Μαθητής Α' λυκείου

O Silent-Knight έγραψε στις 17:07, 25-04-09:

Παιδια θα ηθελα να σας ευχαριστησω για τον χρονο να διαβασετε
αλλα και να γραψετε την σκεψη σας σχετικα με το θεμα που με απασχολει.
Διαβαζω ολα τα σχολια που κανετε και θα ηθελα να αναφερω το εξης :
καθε σχολιο ειναι δεκτο. Ειτε θετικο, ειτε αρνητικο. Δεν ειναι σωστο εξαιτιας μου
να γινονται αρνητικα σχολια για αλλα παιδια σε αυτο το forum, επειδη εγραψαν
αυτο που πιστευουν και ισως σε καποιους να μην αρεσε. ( Αυτο ισχυει και για μενα. )
Κανεις δεν ειναι τελειος. Μεσα ομως απο αυτο το διαλογο μπορουμε να βελτιωθουμε
ολοι μας και επειδη ζουμε σε μια δημοκρατικη χωρα εχουμε την ελευθερια να
εκθετουμε τις αποψεις. Οταν σκεφτηκα να γραψω αυτο το post, ποτε δεν μου περασε
απο τη σκεψη οτι ισως αυτο που θα εγραφα εγω για να ακουσω τις αποψεις νεων
ανθρωπων που σφυζουν απο ζωη και εχουν ονειρα για ενα καλυτερο μελλον, θα
κατεληγε στο να μαλωνουμε μεταξυ μας. Παιδια ειλικρινα δεν θελω κατι τετοιο.
Το μονο που θα ηθελα ειναι να ακουσω τις αποψεις των νεων ανθρωπων με ονειρα,
σχετικα με το θεμα που με απασχολει. Δεν θα ηθελα ποτε να ειμαι η αιτια να πικραθει
καποιος απο ενα σχολιο. Μπορει να μην γνωριζομαστε απο κοντα, ομως απο τη στιγμη
που συζηταμε ( εστω γραπτα ) οσοι ειμαστε εδω σε αυτο το forum, πιστευω οτι
πρεπει να δειχνουμε σεβασμο ο ενας προς τον αλλο. Γιατι μονο ετσι μπορουμε
να γινουμε καλυτεροι.
Παράθεση

ἅλς

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ἅλς
Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,081 μηνύματα.

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε στις 17:11, 25-04-09:

Συνέχισε χωρίς ενδοιασμούς!!!!

Δεν έγινες αφορφή ή αιτία για τίποτα! Αυτός που είναι να πει κακία ή αρνητικό σχόλιο θα το πει είτε στο δικό σου ποστ είτε κάπου αλλού οπότε....
Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

O beautiful loser έγραψε στις 17:17, 25-04-09:

Δεν φταις εσυ καλε μου ανθρωπε , απλα το αιμα μας βραζει , συν του οτι ο ζεντμπλε εχει κατι απωθημενα μαζι μου
Παράθεση

razorbladeDream

Φοιτητής

H razorbladeDream έγραψε στις 17:22, 25-04-09:

Παιδια θα ηθελα να σας ευχαριστησω για τον χρονο να διαβασετε
αλλα και να γραψετε την σκεψη σας σχετικα με το θεμα που με απασχολει.
Διαβαζω ολα τα σχολια που κανετε και θα ηθελα να αναφερω το εξης :
καθε σχολιο ειναι δεκτο. Ειτε θετικο, ειτε αρνητικο. Δεν ειναι σωστο εξαιτιας μου
να γινονται αρνητικα σχολια για αλλα παιδια σε αυτο το forum, επειδη εγραψαν
αυτο που πιστευουν και ισως σε καποιους να μην αρεσε. ( Αυτο ισχυει και για μενα. )
Κανεις δεν ειναι τελειος. Μεσα ομως απο αυτο το διαλογο μπορουμε να βελτιωθουμε
ολοι μας και επειδη ζουμε σε μια δημοκρατικη χωρα εχουμε την ελευθερια να
εκθετουμε τις αποψεις. Οταν σκεφτηκα να γραψω αυτο το post, ποτε δεν μου περασε
απο τη σκεψη οτι ισως αυτο που θα εγραφα εγω για να ακουσω τις αποψεις νεων
ανθρωπων που σφυζουν απο ζωη και εχουν ονειρα για ενα καλυτερο μελλον, θα
κατεληγε στο να μαλωνουμε μεταξυ μας. Παιδια ειλικρινα δεν θελω κατι τετοιο.
Το μονο που θα ηθελα ειναι να ακουσω τις αποψεις των νεων ανθρωπων με ονειρα,
σχετικα με το θεμα που με απασχολει. Δεν θα ηθελα ποτε να ειμαι η αιτια να πικραθει
καποιος απο ενα σχολιο. Μπορει να μην γνωριζομαστε απο κοντα, ομως απο τη στιγμη
που συζηταμε ( εστω γραπτα ) οσοι ειμαστε εδω σε αυτο το forum, πιστευω οτι
πρεπει να δειχνουμε σεβασμο ο ενας προς τον αλλο. Γιατι μονο ετσι μπορουμε
να γινουμε καλυτεροι.
Μην ανησυχεις δεν τσακωνομαστε,απλα συζηταμε με εντονο τροπο..

(που να βλεπες σε αλλα θεματα τι γινεται)
Ναι φυσικα δημοκρατια(δεν)εχουμε(αν και θα πρεπε να χαμε) καθενας λεει την αποψη του,και ετσι πρεπει,απλα την λεμε με εντονο τροπο..
Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη chris_90
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 17:30, 25-04-09:

Εγω λεω οτι αξιζει τον κοπο να προσπαθησεις. Στο οικογενειακο μου περιβαλλον εχω ατομο ακριβως στην ηλικια σου (συγκεκριμενα τη μητερα μου) που εδωσε πανελληνιες στα 34 της και σκεφτεται να ξαναδωσει του χρονου (περασε μεν στη σχολη που ηθελε, αλλα στην επαρχια και δεν της δωσαν μεταγραφη).

Εχει δυσκολιες, αλλα νομιζω οτι τα θετικα που θα σου δωσει ολη αυτη η προσπαθεια αξιζουν τον κοπο.
Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος --- . Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 17:37, 25-04-09:

silent-knight, αν μου επιτρέπεις, θα σου πω ότι είναι λάθος να ρωτάς για αυτό το θέμα παιδιά που πηγαίνουν στο λύκειο. Δεδομένου ότι εισαι μεγαλύτερος τους και ξέρεις τη ζωή και τις ανάγκες της, ενώ εκείνοι προς το παρόν τις αγνοούν. μην ρωτάς για την επαγγελματική σου αποκατάσταση παιδιά-αν μου επιτρέπεις- γιατί και τα ίδια δεν ξέρουν τι δυνατότητες μπορει να τους προσφέρει μια σχολή. Δεν έχουν ενημέρωση από το σχολείο τους. Αυτό έχω διαπιστώσει. το απολυτήριο λυκείου ειναι ένα σημαντικό εφόδιο. Δεν υπάρχει κάποια σχολή στο μέρος που ζεις; μερικες φορές τα ΤΕΙ δίνουν περισσότερες ευκαιρίες για το μετά. Σου μιλάω ως εργαζόμενη και ως άνθρωπος που έχει αγωνιστεί πολύ και για να τελειώσει τη σχολή του και μετά για την επιβίωση. Υπάρχουν, επίσης, κάποιες σχολές του ΟΑΕΔ, δημόσια ΙΕΚ, δηλ, τα οποία μπορεί να σου ανοίξουν πόρτες. Τα ΑΕΙ, αυτα καθ'αυτά, δεν λύνουν πάντα το πρόβλημα, ειδικά για σένα που δεν έχεις πολύ καιρό για χάσιμο. Σου εύχομαι καλή επιτυχία.
Παράθεση

Panteras (dsdsds)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Panteras
Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Πειραιά και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 162 μηνύματα.

O Panteras έγραψε στις 17:41, 25-04-09:

Kαντο φιλε μου!

Δε χωρανε ηλικιες και τετοια εδω.Καταρχας μονο και μονο που το σκεφτεσαι παει να πει πως εχεις σκεφτει μεσα σου οτι υπαρχει ενας τροπος να τα βγαλεις περα.Οποτε συνεχιζω..και μονο να παρεις το απολυτηριο να θελεις παλι μαζι σου ειμαι για το λογο που ανεφερες εσυ,τον ψυχολογικο..οτι το προσπαθησες.
Αν θες ισως μετα να το συνεχισεις και να παρεις κι ενα πτυχιο ακομα καλυτερα.Ανεφερες καπου την επαγγελματικη αποκατασταση.Ενας ανθρωπος 44-45 χρονων(τοσο θα σαι οταν πια θα εχεις τελειωσει και τη σχολη αν εχεις στο μυαλο σου να σπουδασεις κιολας)με πτυχιο εχει σαφως καλυτερη μοιρα απο εναν συνομηλικο χωρις πτυχιο,αυτονοητα πραγματα.Δεν εχει εξασφαλισει τιποτα,αλλα εχει ενα εφοδιο παραπανο.

Στη τελικη σκεψου μεσα σου πραγματικα..τι εχεις να χασεις?(το λεω λιγο εκ του σφαλους αυτο γιατι δε ξερω τη κατασταση σου γενικα,αλλα βλεπω οτι εχεις ορεξη κι ισως κι ενα προσωπικο οραμα κι απλα σου λεω τη γνωμη μου)

Αυτα,εγω μαζι σου ειμαι..

(Γι'αυτο με την ορθογραφια μη σχολιασω καλυτερα..)
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    maniamanitsa, Πα.Κ

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους