Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,042 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 417 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Πιθανότητες επιτυχίας με καθυστερημένο διάβασμα;

Johnnaousa

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 15:38, 03-03-14:

Δεν υπάρχει μυστική συνταγή, αν υπήρχε θα ψάχναμε όλοι για αυτήν και θα γράφαμε 19000 για πλάκα...
Η λύση είναι καλώς ή κακώς διάβασμα...εκτός αν θέλετε να ακούτε το κλασικό παράδειγμα Έλληνα μαθητή..πέρασα χωρίς να διαβάσω...σόρυ αλλά δεν υπάρχει
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aggourigeller

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη aggourigeller
Ο aggourigeller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O aggourigeller έγραψε στις 19:33, 03-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Δεν είναι τόσο εύκολο κάποιος που από μικρός δεν έμαθε να μελετά, ξαφνικά στη Γ λυκείου να τα καταφέρει να στρωθεί σωστά χωρίς μεγάλη προσπάθεια και πολύ κόπο.
Aυτό βασικά. Δεν μπορώ να πω πως έχω κενά απο τις προηγούμενες τάξεις. Έχω παρατηρήσει δηλαδή πως όταν δεν ξέρω να λύσω πχ μια άσκηση στα μαθηματικά ή στην φυσική ή όταν γράφω χάλια σε ενα διαγώνισμα, η αποτυχία οφείλεται περισσότερο στο επιφανειακό διάβασμα που κάνω.

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
Δεν υπάρχει μυστική συνταγή, αν υπήρχε θα ψάχναμε όλοι για αυτήν και θα γράφαμε 19000 για πλάκα...
Η λύση είναι καλώς ή κακώς διάβασμα...εκτός αν θέλετε να ακούτε το κλασικό παράδειγμα Έλληνα μαθητή..πέρασα χωρίς να διαβάσω...σόρυ αλλά δεν υπάρχει
Μάλλον κ εσύ κατάλαβες οτι είπα πως θελώ να γράψω χωρίς να διαβάσω ε; Γιατί ξαναλέω, ρώτησα αν έχει νόημα να ελπίζω ότι θα γράψω πολύ καλά αν διαβάσω στην Γ λυκείου πολύ, χωρίς όμως να έχω υπάρξει διαβαστερός μαθητής τις προηγούμενες τάξεις!

Επειδή ίσως δεν έχω γινεί αρκετά σαφής, θα αδράξω την ευκαιρία να το κάνω τώρα.
Γενικά δεν ήμουν ποτέ ο τελείως αδιάβαστος-τουρίστας/τελευταίος μαθητής που δεν μπορεί και δεν τον νοιάζει να σκέφτεται για το μέλλον του, αδιαφορεί για την γνώση κλπ. Πάντα προσπαθούσα σε γενικά πλαίσια, αλλά τώρα συνειδητοποίησα πως η προσπάθεια που κάνω είναι μηδαμινή για την εκπλήρωση των στόχων που επιθυμώ.

Ελπίζω να έγινα ξεκάθαρος τώρα
Ευχαριστώ και πάλι όλους σας για τις απαντήσεις σας!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aggourigeller : 03-03-14 στις 19:39. Αιτία: AutoMerge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aggourigeller

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη aggourigeller
Ο aggourigeller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O aggourigeller έγραψε στις 18:18, 04-05-14:

Καλησπέρα και συγγνώμη που ξεθάβω το μήνυμα.

Είχα πρόσφατα κάνει μια συζήτηση με τους φίλους μου οι οποίοι τυχαίνει να είναι και συμμαθητές μου και μάλιστα πολύ καλοί. Λέγαμε για το πως θα τα βγάλουμε περά του χρόνου κτλπ, μέχρι που ένας είπε πως στην τεχνολογική για να γράψεις πρέπει να "σου κόβει". Εννοούσε οτί πρέπει να το 'χείς, δηλαδή κάτι που δεν το αναπτύσσεις αλλά σου είναι έμφυτο.

Μ' έχει προβληματίσει αυτό που είπε όμως. Σαν μην μου έφτανε το καθυστερημένο διάβασμα, τώρα έχω και το γεγόνος ότι μπορεί να μην είμαι τόσο έξυπνος για να γράψω.

Πράγματι, μόνο οι "εκλεκτοί" σε θέμα νοημοσύνης μπορούν να πετύχουν, ή μήπως όλοι μπορούμε να βελτιωθούμε και να γίνουμε σαν αυτόυς;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,406 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 18:41, 04-05-14:

Προφανώς σε κάποιους το μυαλό "Στροφάρει" καλύτερα και γρηγορότερα.
Για να γίνει όμως αυτό πρέπει να το "ακονίζουν".

Τα θέματα που πέφτουν στα "πρακτικά" μαθήματα είναι αρκετά έξυπνα...
Αλλά όταν κάποιος ξέρει καλά την μεθοδολογία, την έχει επεξεργαστεί κατάλληλα και έχει ασχοληθεί σε μεγάλο βαθμό αυτά τα έξυπνα θεματάκια απλά γίνονται πιο κατανοητά... Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι πρωτότυπα. Κάποια θα είναι, κάποια άλλα πάλι όχι.

Ελπίζω να σε βοήθησα.
Παράθεση

Gbn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gbn
Ο Gbn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Gbn έγραψε στις 22:19, 04-10-15:

Δίνω πανελλήνιες(θετική) φέτος και δυστυχώς από την αρχή της γ (καλοκαιρινά) μέχρι και τώρα δεν έχω δείξει την κατάλληλη υπευθυνότητα και σοβαρότητα που χρειάζεται αυτή η χρόνια. Υπάρχουν μέρες που δεν θα διαβάσω καθόλου και μέρες που θα διαβάσω 1-2 ώρες . Στο φροντιστήριο βρίσκομαι συνεχώς πίσω στην ύλη σε όλα τα μαθήματα . Κάθε φορά προσπαθώντας να επικεντρωθώ σε ένα μάθημα ώστε να το καλύψω, παραμελώ τα αλλά και μένω ακόμα πιο πίσω σε αυτά...και μετααα...φτου κι από την αρχή.

Νιώθω πνιγμένος,απογοητευμένος και φοβάμαι πως η μ@λ@κι@ που έκανα να μην πιάσω σοβαρά το θέμα από την αρχή θα με εμποδίσει στο να μην πετύχω τον στόχο μου(18000).

Έτσι είναι τα πράγματα;;Δεν υπάρχει χρόνος;
Για δυο μήνες μ@λ@κι@ς θα χάσω έτσι απλά ολόκληρη χρόνια;; Πείτε μου τι μπορώ να κανω
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gbn : 04-10-15 στις 22:41.
Παράθεση

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotis econ
Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 494 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 23:56, 04-10-15:

Εσυ εχεις καιρο μην αγχωνεσαι...αλλα ο αλλος στην 1η σελιδα που εγραφε οτι θελει 17000 μορια σε δυο μηνες και οι αλλοι του λεγανε οτι μπορει να τα καταφερει ειναι απ τις πιο epic μαλακιες που εχω ακουσει στη ζωη μου
Παράθεση

Dovahkin97

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dovahkin97
Ο Dovahkin97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Dovahkin97 έγραψε στις 13:21, 12-10-15:

Γεια σας,ενδιαφέρομαι για σχολή με 18000 και ηθελα να ρωτήσω αν εχω ελπίδες δεδομένης της κατάστασης μου απο άτομα που έχουν ξαναδώσει.Ειναι η δεύτερη χρόνια φέτος αλλα λόγω οικογενειακών άρχισα να διαβαζω τώρα με το καινούργιο σύστημα έχοντας αλλάξει κατ. απο τεχνολογική - ανθρωπιστικών.Δεν εχω θέμα με το πολύωρο διάβασμα όσο και αν ειναι αλλα διαβαζω μόνος μου χωρίς φροντιστήριο.Εχω ελπίδες να την πιάσω;Ευχαριστω
Παράθεση

Ryuzaki (Lost in Infinity)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ryuzaki
Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 374 μηνύματα.

O Ryuzaki έγραψε στις 15:20, 12-10-15:

Αν μπορείς να υπομείνεις το να καταλάβεις μόνος σου και να ταξινομήσεις/ομαδοποιήσεις τις έννοιες που ο καθηγητής θα στις έδινε μασημένες και να βγάλεις άκρη μπορείς.
Δεν ξέρω από θεωρητική να σου πω συγκεκριμένα, αλλά με το να διαβάσεις όλη την ύλη στα σχολικά βιβλία και να παλέψεις 3-4 βοηθήματα σε κάθε μάθημα, δεν πιστεύω να είσαι σε χαμηλότερο επίπεδο από αυτούς που θα ανταγωνιστείς.

Στα παραπάνω παίζει ρόλο η ποιότητα του διαβάσματός σου όμως και το πόσο ώριμος είσαι να καταλάβεις από μόνος σου ότι δεν έχεις αφήσει κενά.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ryuzaki : 12-10-15 στις 15:23.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους