Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,944 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 132 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Εγκληματολογία

Emilouko (Βarn Owl)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,670 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 16:50, 17-12-13:

Αν κάποιος τελειώσει Ψυχολογία υπάρχουν διαθέσιμα μεταπτυχιακά στον τομέα της Εγκληματολογίας;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,289 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 05:14, 18-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από Νικόλας25
Θέλω να εξιχνιάζω εγκλήματα.Γνωρίζω ότι η ψυχολογία είναι για την θεωριτική εγκληματολογία.Απλά ρωτάω πως μπορώ να μπω και εαν υπάρχουν πιο υψηλοί μισθοί από ότι στους Αξιωματικούς ΕΛ.ΑΣ.
2 ειναι οι υπηρεσιες στην ελλαδα που ασχολουνται με την ερευνα ανθωποκτονιων.. η διευθυνση εγκληματολογικων ερευνων αθηνας κ η αντιστοιχη θεσσαλονικης. Για να πας εκει δν αρκει μονο το πτυχιο κ ο βαθμος. Το αν θα σε κρατησουν εξαρταται κυριως απο το ποσες υποθεσεις βγαζεις, κ δεν ειναι απαραιτητο να εισαι αξιωματικος για να πας. Ως πολιτης το αποκλειω να μπει καποιος εκει. Πρεπει να ειναι ηδη αστυνομικος.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dezon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dezon
Ο dezon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O dezon έγραψε στις 19:39, 19-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από fmarulezkd
Σε προηγούμενες σελίδες έχει αναλυθεί η διαφορά εργαστηριακής-θεωρητικής εγκληματολογίας (τουλάχιστον έτσι τα διαχωρίζω εγώ). Ενδεικτικά:
και απο μαθηματικη σχολη με κατευθυνση πιθανοτητων και στατιστικης μπορεις να ακολουθησεις μεταπτυχιακο forensic science. στο αμστερνταμ τουλαχιστον απο οτι ειδα
Παράθεση

adrianaworld

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη adrianaworld
H adrianaworld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H adrianaworld έγραψε στις 13:12, 05-07-14:

Γεια σας είμαι η αντριάνα είμαι από κύπρο και θα πάω πρώτη λυκείου.Καθημερινά με απασχολεί με τι θα ασχοληθώ στο μέλλον υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός και πολλά κορεσμένα επαγγέλματα.Εγώ θέλω να γίνω εγκληματολόγος και περισσότερο να ασχοληθώ με το οικονομικό έγκλημα.Στην 2 λυκείου πρέπει να διαλέξω μαθήματα ενδιαφέροντος και ενισχυμένα μπορείτε να με βοηθήσετε;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Emilouko : 21-07-14 στις 14:10. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

Βάσω.Γλ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βάσω.Γλ
H Βάσω.Γλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Βάσω.Γλ έγραψε στις 16:52, 20-07-14:

Γειά σας!!είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα την βοήθεια σας πάνω σε ένα θέμα...Λοιπόν θέλω να ασχοληθώ με την εγκληματολογία τύπου CSI όμως απ'ότι γνωρίζω στην ελλάδα εκληματολογία παρέχεται μόνο απο το Πάντειο με κυριως θεωρητικό προφιλ και απο την αστυνομία που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που θέλω.Σκεφτόμουν λοιπόν αν σπουδάσω βιολογία και μετά μεταπτυχιακό στο εξωτερικό...Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να πάω μεσω αυτού του τροπου ή αν υπάρχει κάποια εναλλακτική λύση ωστε να μείνω ελλάδα;;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Υ.Π Συγνώμη αν αυτο το θέμα έχει ξαναγραφτεί παλιότερα αλλά δεν έχω προλάβει να τα διαβάσω ολα ..
Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 906 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 17:10, 20-07-14:

Δε μας λες ομως με ποιο ακριβως κομματι του forensic θελεις ν ασχοληθεις. Θες να εισαι μεσα στα εργαστηρια που θα κανεις τα τεστ πχ dna? θες να εισαι αυτη που θα παει στον τοπο του εγκληματος? θες να εξιχνιασεις το εγκλημα? τι ακριβως? το forensic εχει ενα σωρο κατηγοριες απο φωτογραφο μεχρι πληροφορικαριο.
Παράθεση

notis_19 (Παναγιώτης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη notis_19
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Στατιστικής (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,090 μηνύματα.

O notis_19 έγραψε στις 17:13, 20-07-14:

Καλησπέρα! Κι εγώ εγκληματολογία θέλω να σπουδάσω άλλα όσους έχω ρωτήσει μέχρι τώρα μου έχουν πει ότι στην Ελλάδα είναι πάρα πολύ δύσκολο έως και αδύνατο να ασχοληθώ επαγγελματικά με αυτό το αντικείμενο..Προσωπικά θα περάσω αστυνομία και μετά λογικά θα φύγω στο εξωτερικό να αναζητήσω την τύχη μου..

Οι καθηγητές στο σχολείο που έχω ρωτήσει μου έχουν πει ότι αν θέλω εγκληματολογία να φύγω για σπουδές στο εξωτερικό καθώς εδώ δεν γίνεται..

Τώρα για να γίνεις εγκληματολόγος με σπουδές στην βιολογία και μεταπτυχιακό σε σχολή του εξωτερικού δεν ξέρω αν γίνεται...αν ξέρει κανένα άλλο παιδί θα σου πει..
Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 906 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 17:18, 20-07-14:

Αλλο το forensic science και αλλο το criminology.
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 17:30, 20-07-14:

Βάσω.Γλ πώς ξέρεις ότι θα θέλεις ή θα μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό; Ακόμη καλά καλά δεν ξέρεις αν θα σου αρέσει ο βασικός κύκλος σπουδών...
Παράθεση

Βάσω.Γλ

Νεοφερμένος

H Βάσω.Γλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Βάσω.Γλ έγραψε στις 17:40, 20-07-14:

aladin θέλω κυρίως με τον τόπο του εκλήματος να ασχολούμαι... συλλογή στοιχείων κλπ...αν δεν κάνω λάθος όμως με το πτυχίο βιολογίας και με κάποια ειδίκευση σε αυτόν τον τομέα μπορείς να κάνεις και τα δυο {δηλαδή να δουλεύεις και σε εργαστηρια ας πούμε για το DNA}μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο την διαφορά forensic science απο criminology γιατί νομίζω τα έχω μπερδέψει κάπως

notis_19 και εγω το ίδιο ακούω και νομίζω πως αρχίζω να απογοητεύομαιπάντως απο αστυνομία για εμένα δεν το βλέπω...καλή σου τύχη όμως οτι και αν κάνεις!!

nPb πιστεύω πως θα μου αρέσει αρκει να βρω πως να φτάσω ως εκεί...για το αν μπορώ δεν ξέρω σίγουρα ΚΥΡΙΩΣ λόγω οικονομικών τουλάχιστον μπορώ να προσπαθήσω
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βάσω.Γλ : 20-07-14 στις 17:40. Αιτία: AutoMerge
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 17:45, 20-07-14:

Η δυνατότητα να κάνουμε κάτι ή να μην το πετύχουμε εν τέλει, δεν έχει πάντα οικονομικά αίτια. Τίθεται και θέμα ικανοτήτων, προσωπικότητας,... Το πιο σωστό είναι να είμαστε μετριόφρονες και να προσπαθούμε βήμα-βήμα, αφήνοντας τις πράξεις μας να μιλούν σε βάθος χρόνου για εμάς.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Βάσω.Γλ

Νεοφερμένος

H Βάσω.Γλ έγραψε στις 17:49, 20-07-14:

nPb το βρίσκω απόλυτα σωστό αυτό που είπες και πιστεύω πως αμα σου αρεσει κατι και μάλιστα πολύ το πετυχαίνεις και καλύτεραόπως και να το κάνουμε όμως και τα λεφτά σήμερα παίζουν τον ρόλο τους!!!
Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

O aladdin έγραψε στις 17:59, 20-07-14:

Μαλλον εννοεις Βασω οτι χρειαζεται το μεταπτυχιακο γιατι δεν υπαρχει csi σαν πρωτο πτυχιο που να σου δινει την εξειδικευση.
Παράθεση

fmarulezkd

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων (ΤΕΙ/Λάρισα) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 679 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 19:17, 20-07-14:

Από παλιότερο ποστ μου
Λοιπόν,για να τα ξεδιαλύνεις λίγο:
Υπάρχουν 2 ειδών εγκληματολογίας, το ένα είδος είναι αυτό που μελετά την φύση και αίτιο/κίνητρο του εγκλήματος . Μιλάμε δλδ για ψυχολογική μελέτη του ανθρώπου που έκανε το έγκλημα. Με απλά ελληνικά <<ΓΙΑΤΙ Ο ΜΑΚΗΣ ΕΦΑΓΕ ΤΗ ΣΤΕΛΛΑ>>; Αυτό λέγεται στα αγγλικά Criminology.
Αυτόν τον κλάδο μπορείς να τον ακολουθήσεις από:Νομική(ποινικήεγκληματολογία), Πολιτικές επιστήμες(ίσως), Κοινωνιολογία, Ψυχολογία, Ιατρική (Ψυχιατρική συγκεκριμένα), ίσως φιλοσοφία. Γενικά πάντως, από ανθρωπιστικές επιστήμες, δλδ 1ο πεδίο, εκτός της ιατρικής.
Το 2 είδος είναι η εργαστηριακή εγκληματολογία. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτός είναι ο επίσημος τίτλος, αλλά σίγουρα ταιριάζει στη περιγραφή. Στα αγγλικά λέγεται forensic science ή για συντομία forensics. Eδώ ασχολείσαι με τον εγκληματία μόνο σωματικά, αλλά και με τον τόπο του εγκλήματος και το πτώμα.Με απλά ελληνικά <<ΠΩΣ ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ Η ΑΝΝΟΥΛΑ;>>
Παραθέτω απόσπασμα από προηγούμενο ποστ μου:

Σε αυτόν τον κλάδο πας από: Ιατρική (ιατροδικαστική), Χημικό, Βιοχημικό, (Μοριακή)Βιολογία, Τεχνολόγων Ιατρικών εργαστηρίων. Με οποιοδήποτε από αυτά τα πτυχία μπορείς να τρέξεις εργαστηριακές αναλύσεις(ο καθένας με τα δικαιώματά του), περαιτέρω εξειδίκευση(π.χ ανάλυση εγκληματικής σκηνής) όμως γίνεται μόνο μέσω μεταπτυχιακών πάνω στις forensics sciences που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα .
Πρόσεξε πως απ' όλες τις σχολές της τελευταίες παραγράφου έχεις επαγγελματικά δικαιώματα ώστε να δουλέψεις στα εγκληματολογικά εργαστήρια της αστυνομίας, που νομίζω βρίσκονται μόνο στην Αθήνα. Πρακτικά είναι δύσκολο έως αδύνατο, μιας και οι θέσεις είναι ελάχιστες (και βυσματικές!)
Επομένως όταν τελειώσεις με το καλό τη Χ σχολή σου και θες ακόμα να ασχοληθείς με το αντικείμενο, το εξωτερικό είναι μονόδρομος. Όχι μόνο για την εξιδίκευση αλλά και για την εξάσκηση του επαγγέλματος. Όσο για το οικονομικό, πάντα υπάρχουν υποτροφίες ή προγράμματα που μπορείς να κυνηγήσεις. Για παράδειγμα, αυτή τη στιγμή υπάρχει επιδοτούμενο μεταπτυχιακό για forensics από το Erasmus Mundus. Μπες με το καλό στη σχολή σου, κυνήγα βαθμούς, εργασίες, πρακτικές κτλ και όταν τελειώσεις κάτι θα βρεις.

Y.Γ: Στην Αγγλία πάντως, που είναι και στη μόδα αυτόν το καιρό, υπάρχουν βασικά πτυχία (bachelor) στην εγκληματολογία.
Παράθεση

Βάσω.Γλ

Νεοφερμένος

H Βάσω.Γλ έγραψε στις 22:38, 20-07-14:

fmarulezkd ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όπως και τους υπόλοιπους φίλους παραπάνω...με βοήθησαν πολύ οι συμβουλές σας και θα δω τι θα κανω μήπως ξέρεται να μου πείτε και κάτι τελευταίο;;πόσο περίπου διαρκούν τα μεταπτυχιακά αυτού του είδους;;
Παράθεση

Sail Beg

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Sail Beg
Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 305 μηνύματα.

O Sail Beg ax έγραψε στις 14:44, 22-07-14:

Βάσω για κοίταξε εδώ μπορεί να σε ενδιαφέρει,να πάρεις μια ιδέα!
http://www.coursera.org/course/ntufsc
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών (ΑΕΙ/Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,214 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 11:35, 23-07-14:

Κάποτε είχα ανοίξει αυτό το thread.

Για τις αναλύσεις του εγκληματολογικού και την εγκληματολογία, γιατί έχουμε μπερδέψει λιγάκι τα μπούτια μας εδώ μέσα.
Παράθεση

NimertiS

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη NimertiS
H NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Επικοινωνίας Μέσων & Πολιτισμού (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 163 μηνύματα.

H NimertiS They see me trolling,they hatin' έγραψε στις 23:41, 17-12-14:

Επειδή πέρα από 3οετής στα ΜΜΕ (κατατακτήριες καπάκι από Κοινωνιολογία),μπήκα φέτος στο μεταπτυχιακό Εγκληματολογίας Παντείου έχω να πω πως είμαι απόλυτα ευχαριστημένη,από τους καθηγητές,τισ σημειώσεις και τις επισκέψεις (ΕΚΚΕ,Φυλακές Αυλώνα,Εγκληματολογικό Μουσείο και Εγκληματολογικών Ερευνών της Αστυνομίας).
Είναι καθαρή Εγκληματολογία δεν είναι ούτε δικαστική ψυχολογία (profiling και πίτσες μπλε θετικιστικού μοντέλου γεννημένου εγκληματία καθώς έχει καταρριφθεί από τη σύγχρονη εγκληματολογία) ούτε Forensics (βιοχημικά εργαστήρια κλπ).
Ορίστε και η λίστα των μαθημάτων μας:

ΜΑΘΗΜΑΤΑ
Η σύγχρονη εγκληματικότητα, η αντιμετώπισή της και η Εγκληματολογία
Πόλη και εγκληματικότητα, αίσθημα ανασφάλειας και τιμωρητικότητα
Μεθοδολογία της εγκληματολογικής έρευνας
Διεθνοποίηση της αντεγκληματικής πολιτικής και δικαιώματα του ανθρώπου
Νέες τεχνολογίες και έγκλημα
Πρόληψη της εγκληματικότητας
Επιστημολογικά ζητήματα της Εγκληματολογίας
Οργανωμένο έγκλημα και οικονομική εγκληματικότητα
Ο ρόλος του θύματος στην απονομή της ποινικής δικαιοσύνης: ιστορική και σύγχρονη προσέγγιση

+Διπλωματική Εργασία

http://criminology.panteion.gr/%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B5%CF%82/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C/%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών (ΑΕΙ/Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,214 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 19:46, 18-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από NimertiS
Επειδή πέρα από 3οετής στα ΜΜΕ (κατατακτήριες καπάκι από Κοινωνιολογία),μπήκα φέτος στο μεταπτυχιακό Εγκληματολογίας Παντείου έχω να πω πως είμαι απόλυτα ευχαριστημένη,από τους καθηγητές,τισ σημειώσεις και τις επισκέψεις (ΕΚΚΕ,Φυλακές Αυλώνα,Εγκληματολογικό Μουσείο και Εγκληματολογικών Ερευνών της Αστυνομίας).
Είναι καθαρή Εγκληματολογία δεν είναι ούτε δικαστική ψυχολογία (profiling και πίτσες μπλε θετικιστικού μοντέλου γεννημένου εγκληματία καθώς έχει καταρριφθεί από τη σύγχρονη εγκληματολογία) ούτε Forensics (βιοχημικά εργαστήρια κλπ).
Ορίστε και η λίστα των μαθημάτων μας:

ΜΑΘΗΜΑΤΑ
Η σύγχρονη εγκληματικότητα, η αντιμετώπισή της και η Εγκληματολογία
Πόλη και εγκληματικότητα, αίσθημα ανασφάλειας και τιμωρητικότητα
Μεθοδολογία της εγκληματολογικής έρευνας
Διεθνοποίηση της αντεγκληματικής πολιτικής και δικαιώματα του ανθρώπου
Νέες τεχνολογίες και έγκλημα
Πρόληψη της εγκληματικότητας
Επιστημολογικά ζητήματα της Εγκληματολογίας
Οργανωμένο έγκλημα και οικονομική εγκληματικότητα
Ο ρόλος του θύματος στην απονομή της ποινικής δικαιοσύνης: ιστορική και σύγχρονη προσέγγιση

+Διπλωματική Εργασία

http://criminology.panteion.gr/%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B5%CF%82/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C/%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1
Το εγκληματολογικό μουσείο τι ακριβώς είναι;
Παράθεση

NimertiS

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη NimertiS
H NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Επικοινωνίας Μέσων & Πολιτισμού (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 163 μηνύματα.

H NimertiS They see me trolling,they hatin' έγραψε στις 03:10, 23-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από Alma Libre
Το εγκληματολογικό μουσείο τι ακριβώς είναι;
Google?

http://www.criminology-museum.uoa.gr/
Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη MariaLoveItaly
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε στις 09:40, 05-06-15:

Δηλαδη η Εγκλληματολογια ειναι μεταπτυχιακο ή Νομικης ή Ψυχολογίας?

Επισης η Εγκληματολογια γινεται μονο σαν μεταπτυχιακο ή και σαν προπτυχιακο? αν μονο απο μεταπτυχιακο απο ποιες σχολες μπαινεις καλυτερα? Γινεται π.χ αντο για Κοινωνιολογια, Κοινωνικη Θεολογια ας πουμε?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MariaLoveItaly : 05-06-15 στις 09:40. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

8theo1

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη 8theo1
Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΕΙ/Ιωάννινα) . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O 8theo1 έγραψε στις 13:38, 05-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από MariaLoveItaly
Δηλαδη η Εγκλληματολογια ειναι μεταπτυχιακο ή Νομικης ή Ψυχολογίας?

Επισης η Εγκληματολογια γινεται μονο σαν μεταπτυχιακο ή και σαν προπτυχιακο? αν μονο απο μεταπτυχιακο απο ποιες σχολες μπαινεις καλυτερα? Γινεται π.χ αντο για Κοινωνιολογια, Κοινωνικη Θεολογια ας πουμε?
Από κοινωνιολογία παντείου μπορείς να πας. Στις άλλες σχολές κοινωνιολογία δε νομίζω πως προσφέρεται.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obito

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Obito
Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 321 μηνύματα.

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 14:21, 05-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από 8theo1
Από κοινωνιολογία παντείου μπορείς να πας. Στις άλλες σχολές κοινωνιολογία δε νομίζω πως προσφέρεται.

Απο οποιαδηποτε σχολη του 1ου Πεδιου των Κοινωνικων και Ανθρωπιστικων επιστημων τουλαχιτον μπορεις να πας, ξερω και ατομο απο ΦΠΨ που πηγε....

Εγκληματολογια σαν προπτυχιακο απο οσο ξερω προσφερεται σε Νομικες, Κοινωνιολογια, ΜΜΕ και Ψυχολογια. Ισως και σε αλλες, χωρις να ειμαι σιγουρος, δειτε τους οδηγους σπουδων της Σχολης για την οποια ενδιαφερεστε, οι περισσοτεροι υπαρχουν στο Διαδικτυο.

Αποδεκτοί υποψήφιοι είναι οι πτυχιούχοι Τμημάτων Κοινωνικών, Νομικών, Πολιτικών και Ανθρωπιστικών επιστημών, Πανεπιστημίων της ημεδαπής και αναγνωρισμένων ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής καθώς και πτυχιούχοι Τμημάτων των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΤΕΙ) συναφούς γνωστικού αντικειμένου.
Οι πτυχιούχοι ΤΕΙ προκειμένου να συμμετάσχουν στις εισαγωγικές εξετάσεις οφείλουν να έχουν επιτύχει σε προφορικές εξετάσεις επιλεγμένων προπτυχιακών μαθημάτων Εγκληματολογίας, σύμφωνα με το Παράρτημα 1 του Κανονισμού.
http://criminology.panteion.gr/%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B5%CF%82/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C/%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8B%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE%CF%82
Παράθεση

8theo1

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη 8theo1
Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΕΙ/Ιωάννινα) . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O 8theo1 έγραψε στις 14:35, 05-06-15:

http://sociology.panteion.gr/index.p...8&id=15lang=el

Σαν προπτυχιακό υπάρχει εδώ.
Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε στις 14:47, 05-06-15:

Ευχαρσιτω που απαντησατε!
Παράθεση

Quintus Mucius

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Quintus Mucius
H Quintus Mucius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H Quintus Mucius έγραψε στις 13:19, 20-06-15:

Γεια σας Έδωσα φέτος πανελλήνιες από θεωρητική κατεύθυνση και στο μηχανογραφικό θα βάλω Κοινωνιολογία Παντείου ως πρώτη επιλογή.
Αυτό με το οποίο θέλω να ασχοληθώ πραγματικά είναι η εγκληματολογία,και ιδιαίτερα ο τομέας των εργαστηρίων (forensic science).Ξέρω ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει αντίστοιχο τμήμα,γι' αυτό θέλω να φύγω στο εξωτερικό για να το σπουδάσω (συγκεκριμένα Αγγλία).Ωστόσο,οι γονείς μου δε με αφήνουν (δεν είναι οικονομικό το θέμα) Η θεωρητική με την πρακτική εγκληματολογία δεν έχουν άμεση σχέση,αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Σκέφτομαι να παρακολουθήσω μαθήματα στην Πάντειο το πρώτο έτος και τον Ιανουάριο να κάνω την αίτηση για το πανεπιστήμιο που θέλω.Είμαι πολύ στεναχωρημένη που οι γονείς μου δε με στηρίζουν,αλλά δεν πρόκειται να ασχοληθώ όλη μου τη ζωή με κάτι που δε θέλω πραγματικά.Για να με δεχτούν μετρά ο βαθμός των πανελληνίων και του απολυτηρίου,καθώς και το IELTS (πιστοποιητικό αγγλικών),που το θέλουν με συγκεκριμένο βαθμό.Το γεγονός ότι θα έχω κάνει ένα χρόνο στη σχολή εδώ είναι ένα συν,έτσι δεν είναι;
Είμαι πολύ μπερδεμένη Είναι καλή η λύση αυτή ή να εγκαταλείψω για πάντα το όνειρό μου;

*Παρόλο που ήμουν θεωρητική,μέχρι τη Β' λυκείου,που είχαμε χημεία,ήμουν άριστη (το αναφέρω γιατί η χημεία είναι βασικό μάθημα στα forensics)
Παράθεση

kaltsas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kaltsas
Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O kaltsas έγραψε στις 17:54, 20-06-15:

Γεια σου Quintus Mucius, καλα αποτελεσματα! Ως πρωτοετης στο τμημα μπορω να σου δωσω καποια tips σχετικα με το τι εξεταζει το μαθημα, σ' αυτο το 1ο ετος. Επιγραμματικα, θα διδαχθεις τα βασικα στην αρχη, δλδ τι ειναι εγκλημα, τι εγκληματιας, εγκληματικοτητα, νομος, παραβαση και κυρωσεις. Επισης θα διδαχθεις για την καθολικοτητα και τη διαχρονικοτητα του εγκληματος, για το σκοτεινο αριθμο εγκληματικοτητας (τα εγκληματα που εχουν γινει αλλα δε βλεπουν το φως της δημοσιοτητας)... Αυτα αφορουν το 1ο εξαμηνο (συμφωνα με τη φετινη υλη παντα!).
Στο 2ο, θα γινουν ελαφρως πιο συγκεκριμενα τα πραγματα, οπου θα μαθεις για την εγκληματολογια της κοινωνικης αντιδρασης. Το οτι δηλαδη η υπαρξη νομου επιφερει τη δημιουργια του εγκληματος, πως διαχωριζεται το εγκλημα στα κοινωνικα στρωματα, πως γινεται γνωστη η εγκληματικοτητα και ο στιγματισμος του ατομου. Οσον αφορα εργαστηρια, πραγματι στο 1ο ετος δεν ειχαμε...
Δεν ξερω αν βοηθαει το οτι θα κανεις ενα χρονο στο Παντειο, αλλα ελπιζω να βοηθησα στο να γινει πιο σαφες το αντικειμενο της εγκληματολογιας στο εν λογω παν/μιο και να ξεκαθαρισεις αν οντως θες να "σπαταλησεις" αυτο τον 1 χρονο.
Παράθεση

mariats98

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariats98
H mariats98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H mariats98 έγραψε στις 18:47, 20-06-15:

εσυ που σπουδαζεις????με ενδιαφερει και εμενα αλλα δεν καταλαβα σε ποιο τμημα αναφερεσαι
Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H MariaLoveItaly έγραψε στις 18:53, 20-06-15:

Θα ελεγα να ακολουθησεις το ονειρο σου, με καθε τροπο!
Παράθεση

Obito

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 321 μηνύματα.

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 18:59, 20-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Quintus Mucius
Η θεωρητική με την πρακτική εγκληματολογία δεν έχουν άμεση σχέση,αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Βασικα αυτο ειναι ολο το θεμα, εσυ με τι θελεις να ασχοληθεις, forensic science ή θεωρητικη εγκληματολογια;

Ουτως ή αλλως μεχρι να κανεις το UCAS τον Ιανουαριο εχεις χρονο, οποτε το να πας να παρακολουθησεις καποια μαθηματα εγκληματολογιας το χειμερινο εξαμηνο προφανως και εχεις να σου προσφερει κατι, απο την αποψη οτι και τα ενδιαφεροντα σου θα καλυψει και θα σου δωσει ενα θεωρητικο background.

H αλλη λυση πια ειναι να καθεσαι μεχρι τον Ιανουαριο και να περιμενεις; Δεν βλεπω καπου διλλημα.

Btw για να σε δεχτουν σε Bachelor Forensic Science που ειναι Science Degree και οχι Arts, δεν θελει να εχεις κανει μαθηματα Χημειας/Φυσικης/Βιολογιας στην Γ Λυκειου; Εψαξες αν δεχονται και αποφοιτους Ελληνικου Λυκειου Θεωρητικης Κατευθυνσης ή απλα το υποθετεις;
Παράθεση

kaltsas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kaltsas
Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O kaltsas έγραψε στις 01:34, 21-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από mariats98
εσυ που σπουδαζεις????με ενδιαφερει και εμενα αλλα δεν καταλαβα σε ποιο τμημα αναφερεσαι
Κοινωνιολογια
Παράθεση

OralDent

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη OralDent
Ο OralDent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O OralDent έγραψε στις 23:08, 13-08-15:

Γεια σας. Μηπως ξερετε αν στην Ελλαδα αναγνωριζεται το μεταπτυχιακο για οδοντιατρους "forensic odontologist" ( δικαστικος οδοντολογος ) απο εξωτερικο και αν μπορει να συνεργαστει με ιατροδικαστες και αστυνομια ; Ή ολα τα ιατροδικαστικα ειναι αποκλειστικοτητα του ιατροδικαστη και ειναι ο μονος που ειναι εξειδικευμενος σε ολα ;
Παράθεση

Ακάλυπτος

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ακάλυπτος
Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

O Ακάλυπτος έγραψε στις 19:42, 01-09-15:

Υπάρχουν κατοχυρωμένα δικαίωματα Εγκληματολόγου στην Ελλάδα;
(Προφανώς όταν λέω Εγκληματολόγος, δεν εννοώ κάτι σαν τον αστυνόμο Μπέκα)
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,141 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 13:49, 02-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από OralDent
Γεια σας. Μηπως ξερετε αν στην Ελλαδα αναγνωριζεται το μεταπτυχιακο για οδοντιατρους "forensic odontologist" ( δικαστικος οδοντολογος ) απο εξωτερικο και αν μπορει να συνεργαστει με ιατροδικαστες και αστυνομια ; Ή ολα τα ιατροδικαστικα ειναι αποκλειστικοτητα του ιατροδικαστη και ειναι ο μονος που ειναι εξειδικευμενος σε ολα ;
στον ιδιωτικο τομεα εχω την εντυπωση πως ολα αναγνωριζονται. Για το δημοσιο τομεα θα πρεπει να επικοινωνησεις ή να κοιτάξεις τη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ. Εάν δεν υπάρχει αναγνώριση πρέπει να την αιτηθείς.

Αρχική Δημοσίευση από Ακάλυπτος
Υπάρχουν κατοχυρωμένα δικαίωματα Εγκληματολόγου στην Ελλάδα;
(Προφανώς όταν λέω Εγκληματολόγος, δεν εννοώ κάτι σαν τον αστυνόμο Μπέκα)
με μια αναζητηση στο ιντερνετ βρηκα αυτο:
Τα επαγγελματικά δικαιώματα των εγκληματολόγων δεν έχουν κατοχυρωθεί ακόμη στην Ελλάδα. Ωστόσο, στο ΦΕΚ Β463/17-4-03 «Εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας φυλακών (βλ. κυρίως άρθρα 27, 33, 51, 55), προβλέπεται το καθηκοντολόγιο των εργαζομένων στα σωφρονιστικά καταστήματα.
Παράθεση

tweetyslvstr (Αγγελος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tweetyslvstr
Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 502 μηνύματα.

O tweetyslvstr έγραψε στις 11:15, 11-01-16:

Καλημέρα, καλή χρονιά!!
Θέλω να ρωτήσω το εξής
Πώς μπορεί κάποιος να μπει στην εγκληματολογία μέσω κοινωνιολογίας παντείου???
Μπαίνει κάποιος στην κοινωνιολογία και μετά παίρνει κατεύθυνση πάνω σε αυτόν τον τομέα??
Αν ξέρει κάποιος την διαδικασία που ακολουθείται παρακαλώ ας μου απαντήσει.
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,809 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 15:07, 11-01-16:

Δες στο θέμα "Εγκληματολογία".
Παράθεση

Ιοκάστη με λένε

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ιοκάστη με λένε
H Ιοκάστη με λένε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κοινωνιολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Ιοκάστη με λένε έγραψε στις 23:05, 11-03-16:

Προσωπικά πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος να σπουδάσεις εγκληματολογία στην Ελλάδα (ή έστω να ασχοληθείς με το αντικείμενο,παράλληλα με κάτι άλλο),είναι να πας στο τμήμα της κοινωνιολογίας του Παντείου. Από το πρώτο κιόλας εξάμηνο υπάρχουν εγκληματολογικά μαθήματα,αναφέρω ενδεικτικά μερικά που υπάρχουν στο πρόγραμμα σπουδών
- Εισαγωγή στην εγκληματολογία Ι και ΙΙ
- Εμπειρική εγκληματολογία Ι και ΙΙ
- Εγκληματικότητα και κοινωνικός έλεγχος ανηλίκων
- Εγκλήματα διαφθοράς, και πολλά άλλα.
Προφανώς και το πτυχίο θα γράφει "κοινωνιολογία" (κοινωνιολόγος βγαίνεις άλλωστε),αλλά μπορείς μετέπειτα να κάνεις μεταπτυχιακό πάνω στην εγκληματολογία (όσον αφορά την Ελλάδα,το Πάντειο έχει μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία,το μοναδικό νομίζω),και να εξειδικευτείς πάνω σε αυτό. Βέβαια,πρέπει να πω ότι στο αντικείμενο αυτό είναι δύσκολο να βρεις δουλειά στην Ελλάδα,οπότε,αν το θες πολύ,καλύτερα πήγαινε εξωτερικό :/ Αυτά που ανέφερα πιο πάνω είναι η μοναδική διέξοδος για να σπουδάσεις εγκληματολογία στην Ελλάδα.
Αυτά είναι το θεωρητικό πλαίσιο. Αν τώρα θες να ασχοληθείς με εργαστήρια (τύπου CSI),και τέτοια,δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοιο τμήμα εδώ,οπότε πρέπει να κάνεις εξ ολοκλήρου τις σπουδές σου στο εξωτερικό.
Αυτά,ελπίζω να βοήθησα
Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολόγων Γεωπόνων (ΤΕΙ/Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 23:10, 11-03-16:

Και ένας δικηγόρος μπορεί να ασχοληθεί, και ένας αστυνομικός μπορεί να ασχοληθεί, από ότι ξέρω.
Παράθεση

Obito

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 15:07, 12-03-16:

Καταρχας υπαρχουν αντιστοιχα θεματα στο ischool με αναλυτικοτερες πληροφοριες. Τωρα για criminology, στην Ελλαδα μονο σε μεταπτυχιακο. Ή στην Παντειο που ειναι εξειδικευμενο και προσωπικα το θεωρω καλυτερο για το αντικειμενο, γιατι ασχολειται διεπιστημονικα με αυτο ή στα μεταπτυχιακα των Νομικων στους τομεις των Ποινικων Επιστημων, αλλα εχει και αρκετα μαθηματα ποινικου δικαιου, ενω δεν καλυπτει και τοσο πχ κοινωνιολογικες, ψυχολογικες κτλ προσεγγισεις του εγκληματος.

Για forensics, δηλαδη εργαστηρια κτλ μεταπτυχιακα απο οσο ξερω μονο εξω και σαν επαγγελμα, στην αστυνομια.

Με ''θεωρητικη'' εγκληματολογια ο καθενας μπορει να ''απασχοληθει'' και ο δικηγορος και ο κοινωνιολογος και ο ψυχολογος κτλ. Τωρα το τι ακριβως απασχοληση θα βρει στην Ελλαδα, αλλου παπα ευαγγελιο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obito : 12-03-16 στις 15:15.
Παράθεση

Areti91

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Areti91
H Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 281 μηνύματα.

H Areti91 έγραψε στις 09:41, 20-07-16:

Έκκληση βοήθειας! Μεταφέρω εδώ την απορία φίλης μου με την ελπίδα ότι θα βρεθεί κάποιος να τη βοηθήσει.

Η φίλη μου έχει σπουδάσει ψυχολογία και θέλει να κάνει μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία στο Πάντειο Πανεπιστήμιο.

Το πρόβλημα είναι πως δεν έχει Proficiency και της ζητάνε να δώσει εξετάσεις στα αγγλικά.

Γνωρίζει κανείς τι περιλαμβάνουν αυτές οι εξετάσεις; Είναι μόνο κείμενο για μετάφραση; Η θεματολογία ποια είναι; Τι επίπεδο; Υπάρχει κάποιος που να έχει δώσει εξετάσεις αγγλικών για εισαγωγή στο μεταπτυχιακό της εγκληματολογίας να μας δώσει μερικές πληροφορίες;

Ευχαριστώ εκ μέρους της (πολύ αγχωμένης) φίλης Ελένης
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 10:52, 20-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Areti91
Έκκληση βοήθειας! Μεταφέρω εδώ την απορία φίλης μου με την ελπίδα ότι θα βρεθεί κάποιος να τη βοηθήσει.

Η φίλη μου έχει σπουδάσει ψυχολογία και θέλει να κάνει μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία στο Πάντειο Πανεπιστήμιο.

Το πρόβλημα είναι πως δεν έχει Proficiency και της ζητάνε να δώσει εξετάσεις στα αγγλικά.

Γνωρίζει κανείς τι περιλαμβάνουν αυτές οι εξετάσεις; Είναι μόνο κείμενο για μετάφραση; Η θεματολογία ποια είναι; Τι επίπεδο; Υπάρχει κάποιος που να έχει δώσει εξετάσεις αγγλικών για εισαγωγή στο μεταπτυχιακό της εγκληματολογίας να μας δώσει μερικές πληροφορίες;

Ευχαριστώ εκ μέρους της (πολύ αγχωμένης) φίλης Ελένης
http://criminology.panteion.gr/attac...%202016-17.pdf
Στη δεύτερη σελίδα αναφέρει ότι η γραπτή δοκιμασία επάρκειας γνώσεων της ξένης γλώσσας περιλαμβάνει μετάφραση στα ελληνικά αποσπάσματος αγγλικού ή γαλλικού κειμένου από εγκληματολογική επιστημονική δημοσίευση.
Παράθεση

Areti91

Δραστήριο Μέλος

H Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 281 μηνύματα.

H Areti91 έγραψε στις 15:24, 20-07-16:

Ευχαριστώ Λένω, το έχει δει αυτό. Απλά δεν ξέρει αν η εξέταση είναι μόνο μετάφραση ή έχει και άλλες ασκήσεις, και επίσης τι επιπέδου δυσκολίας είναι και περίπου τι θεματολογίας.

Για τη θεματολογία θα μου πεις είναι το προφανές: "εγκληματολογική επιστημονική δημοσίευση" -- αλλά πού μπορεί να βρει τέτοιες δημοσιεύσεις και τι περίπου περιλαμβάνουν; Στατιστική ορολογία; Γενικό σχολιασμό; Έρευνες; Άρθρα από περιοδικά; Κείμενα από βιβλία;

Γι' αυτό προσφέρθηκα να ρωτήσω στο φόρουμ μήπως υπάρχει κάποιος που έχει δώσει αυτή την εξέταση να ρίξει λίγο φως στο θέμα μας (so to speak)
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 08:04, 21-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Areti91
Ευχαριστώ Λένω, το έχει δει αυτό. Απλά δεν ξέρει αν η εξέταση είναι μόνο μετάφραση ή έχει και άλλες ασκήσεις, και επίσης τι επιπέδου δυσκολίας είναι και περίπου τι θεματολογίας.

Για τη θεματολογία θα μου πεις είναι το προφανές: "εγκληματολογική επιστημονική δημοσίευση" -- αλλά πού μπορεί να βρει τέτοιες δημοσιεύσεις και τι περίπου περιλαμβάνουν; Στατιστική ορολογία; Γενικό σχολιασμό; Έρευνες; Άρθρα από περιοδικά; Κείμενα από βιβλία;

Γι' αυτό προσφέρθηκα να ρωτήσω στο φόρουμ μήπως υπάρχει κάποιος που έχει δώσει αυτή την εξέταση να ρίξει λίγο φως στο θέμα μας (so to speak)
Μόνο η μετάφραση είναι. Αν υπήρχε και άλλο είδος ασκήσεων θα το ανέφερε. Τώρα για την εγκληματολογική επιστημονική δημοσίευση εγώ καταλαβαίνω ότι αναφέρεται σε επιστημονικές δημοσιεύσεις που δημοσιεύθηκαν σε έγκυρα ξένα επιστημονικά περιοδικά του κλάδου. ΄Ισως αν προσπαθήσει να βρει κάποιον μεταπτυχιακό φοιτητή, την κατατοπίσει καλύτερα.
Παράθεση

Areti91

Δραστήριο Μέλος

H Areti91 έγραψε στις 13:37, 23-07-16:

Ναι μωρέ, το προσπαθεί να βρει κάποιον να την κατατοπήσει, αλλά ξέρεις πώς είναι, μες το καλοκαίρι... δύσκολο...
Παράθεση

gerikool

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gerikool
Ο gerikool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O gerikool έγραψε στις 12:42, 06-09-16:

καλημέρα,
θα μπορούσε κάποιος μεταπτυχιακός εγκληματολογίας να μας διαφωτίσει σχετικά με τις εισαγωγικές εξετάσεις; τι είδους θέματα προτιμούν; ζητάνε συγκεκριμένα πράγματα, πχ ορισμό σκοτεινού αριθμού ή γενικότερα θέματα ανάπτυξης πανω στην εξεταστέα ύλη;

ευχαριστώ
Παράθεση

GFireP (Γιώργος Μάριος)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη GFireP
Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 931 μηνύματα.

O GFireP ~Hope will never be silent έγραψε στις 14:21, 02-07-17:

Είναι γνωστό ότι για μεταπτυχιακό στην Εγκληματολογία οι τρεις καλύτερες βασικές σπουδές είναι από:
  • Κοινωνιολογία
  • Ψυχολογία
  • Νομική

Ωστόσο, διάβασα κάπου ότι ανάλογα με τις προπτυχιακές σπουδές, αλλάζει και η ειδίκευση στην Εγκληματολογία. Π.χ.
Αν πας από Ψυχολογία είναι προτιμότερο να ασχοληθείς με την σκιαγράφηση/ανάλυση εγκληματικών συμπεριφορών (Profiler), επειδή ταιριάζει περισσότερο με τη Ψυχολογία.

Αν πας από Νομική, ασχολείσαι κυρίως με την εγκληματικότητα όσον αφορά τους νόμους, τα δικαστήρια κλπ

Ενώ από Κοινωνιολογία, ασχολείσαι με το γιατί υπάρχει στη κοινωνία και πώς μπορεί να λυθεί κλπ

Ισχύουν όλα αυτά; Λόγω του ότι είναι διαφορετικές οι βάσεις σου, αλλάζει και η ειδίκευση στην Εγκληματολογία;
Παράθεση

Unseen skygge

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unseen skygge
Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O Unseen skygge έγραψε στις 14:48, 02-07-17:

Αν και έχω κάνει την προσωπική μου έρευνα δυστηχως με αποτελέσματα που δεν μου άρεσαν θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος κάποιον τρόπο ώστε απόφοιτος από ελληνικό Λύκειο να ασχοληθεί με τα forensics
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 15:25, 02-07-17:

Για να είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα την ερώτηση, εννοείς σε ποια σχολή είναι καλύτερο να μπεις για να ασχοληθείς με το forensic science?
Παράθεση

Unseen skygge

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unseen skygge
Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O Unseen skygge έγραψε στις 23:12, 02-07-17:

Εννοώ αν στην Ελλάδα κάποια από τις σχολές που είναι σχετικές με τα forensics έχει κάποιο σχετικό μεταπτυχιακό πρόγραμμα ή μετά αφήνομαι στην μοίρα μου και πρέπει να ψαχτω στο εξωτερικό? Πράγμα δύσκολο καθώς υπάρχουν πολλές διαφορετικές ειδικότητες. Προσωπικά επειδή ανέκαθεν κάτι με τραβούσε στην Εγκληματολογία θα μου άρεσε πολύ να ασχοληθώ. Η σχολή που θα έχω Πρώτη προτίμηση είναι το φυσικό που με ενδιαφέρει πολύ αλλα με την Εγκληματολογία δυστηχως δεν έχει ιδιαίτερη σχέση
Παράθεση

sotos12

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sotos12
Ο sotos12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O sotos12 Γειά σας έγραψε στις 14:29, 27-07-17:

Γεια σας είμαι στην τάξη Β λυκείου και θα ήθελα να σπουδάσω εγκληματολόγος . Θα ήθελα να σας ρωτήσω καταρχάς αν μπορώ να γίνω από ψυχολογία η από νομική . Θα έχει μέλλον αν φύγω για το εξωτερικό ; Θα έχει καλό μισθό εκεί ; Πόσα μόρια θέλει ; Θεωρείτε σωστή την επιλογή μου ;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Χάρης 28

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους