Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,069 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 404 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Εγκληματολογία

red planet

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη red planet
Ο red planet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O red planet έγραψε στις 08:27, 23-02-11:

ρε παιδιά τι κάνει ενας εγληματολόγος??
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 09:20, 23-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από red planet
ρε παιδιά τι κάνει ενας εγληματολόγος??

πάντως δεν μπορεί να κάνει έγκλημα, θα είναι σα να τρολλάρει τον εαυτό του
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

garch

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη garch
Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.

O garch έγραψε στις 04:55, 24-02-11:

http://www.ischool.gr/5%CE%BF-%C...3/#post2555742
Παράθεση

astathmitos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη astathmitos
Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 650 μηνύματα.

O astathmitos έγραψε στις 10:34, 24-02-11:

Υπάρχει νομίζω και κλάδος ιστορικής εγκληματολογίας όπου εξετάζεις διαχρονικά τα ιστορικά εγκληματολογικά συμβάντα πχ γενοκτονίες,δολοφονίες κτλ.
Παράθεση

red planet

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη red planet
Ο red planet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O red planet έγραψε στις 17:51, 24-02-11:

ρε παιδία τι κάνει ένας εγληματολόγος??
Παράθεση

tyrex

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tyrex
H tyrex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H tyrex έγραψε στις 17:35, 05-03-11:

ρε παιδια το πραγμα ειναι ξεκαθαρο...μεταπτυχιακο σημαινει περεταιρω εμβαθυνση σε γνωστικο αντικειμενο που εχεις ηδη διδαχθει σε πιο γενικο επιπεδο...δε μπορει ο καθενας να μπαινει καπου χωρις τις απαραιτητες γνωσεις...αν π.χ. εγω τελειωσω το μαθηματικο τι δουλεια εχω να παω να κανω μεταπτυχιακο στο ποινικο δικαιο? δε βγαζει νοημα να εμβαθυνω σε κατι που δεν εχω διδαχθει καθολου...ή πως θα πας απο φιλολογια να κανεις μεταπτυχιακο στην κβαντομηχανικη οταν θα βλεπεις ολοκληρωμα και θα νομιζεις οτι ειναι σ τελικο...ειναι τελειως λογικο το πραγμα...τωρα το θεμα εγκειται να βρεις ενα τροπο να συσχετισεις τις 2 επιστημες που σ αρεσουν με καποιο διατμηματικο μεταπτυχιακο....π.χ. ιατρικη φυσικη π το κανεις κ απο τις 2 σχολες κτλ...με αυτο το σκεπτικο θα πορευθεις αν δε γουσταρεις να αρχισεις απο το 0....

Η Εγκληματολογία αποτελεί ένα ιδιαίτερο πολυσύνθετο έπιστημονικό κλάδο γνώσης στον οποίο συνεισφέρουν με πορίσματα και μεθόθους η Κοινωνιολογία, η Ψυχολογία, η Ψυχιατρική, η Ανθρωπολογία, η Στατιστική, η Νομική, η Βιολογία κ.ά.Με αλλα λογια προκειται για μη αυτονομη οντοτητα σαν επιστημη αλλα λαμβανει στοιχεια απο τις παραπανω αλλα και απο αλλες π.χ. ιατροδικαστικη...Επειδη ομως διευρυνεται σε πολλα πεδια βρισκεις το αναλογο...υπαρχει το θεωρητικο κομματι που αφορα τη μελετη του εγκληματος ως συνολου σε μια κοινωνια ,το ψυχιατρικο κομματι που εστιαζει στο προφιλ του εγκληματια,το νομικο κομματι που πιστευω στην ελλαδα πηγαινει στο ποινικο δικαιο.H αληθεια ειναι οπως καταλαβαινεις οτι το θεμα ειναι αρκετα ρευστο και αυτο διοτι δε μπορει να γινει ευκολα ξεκαθαρισμα για το ποιες σπουδες σ εξασφαλιζουν την επαρκεια του τιτλου...απο την αλλη και αυτο που προτεινε ο σπηλιοτοπουλος κατ εμε δεν ειναι υλοποιησιμο στην εποχη μας...ειναι και πολυ νωρις για κατι τετοιο αλλα απο την αλλη δε θα μπορουν να αφομοιωθουν 100 τετοιοι αποφοιτοι καθε χρονο σε μια μικρη χωρα ..ειναι γενικα πολυ ενδιαφερουσα επιστημη αλλα δυστυχως απεχει παρα πολυ απο το να φτασεις να εισαι ο κυριος Ντεξτερ Μοργκαν (ο οποιος εχει βγαλει ιατρικη σχολη)...χεσ...μεσα δηλαδη....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 05-03-11 στις 22:52. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eleni_13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eleni_13
H eleni_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H eleni_13 ante meroules mou, peraste grigora! ante έγραψε στις 10:48, 13-05-11:

γειααα σε οοολους,

λοιπον παω β λυκειου.... θα μου αρεσε να γινω εγκληματολογος...αλλα εκτος του οτι πας απο παντειο->κοινωνιολογια->τομεας εγκληματολογιας, δεν ξερω τιποτα αλλο... που θα βρω δουλεια? (ειμαι τεχνολογικη, και δεν εχω κανενα ψυχολογικο να μεταναστευσω )
το τμημα στο παντειο ''μετραει'' σαν πτυχιο?

ευχαριστω εκ των προτερων.
Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,636 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 21:19, 13-05-11:

Δεν ξερεις και ποτε μπορει να καταληξεις μεγαλη συγγραφεας παραμυθιων...........
Ρωτα εκεινον.Αλλωστε και αυτος εγκληματολογος ειναι ......
trivies.jpg
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  trivies.jpg
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  42,7 KB  
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_Morticia_

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη _Morticia_
H _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 5,245 μηνύματα.

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε στις 21:36, 13-05-11:

Μπορείς να φοιτήσεις και στη Νομική σχολή και να κάνεις μεταπτυχιακό στην Εγκληματολογία.
Για την αποκατάσταση δε γνωρίζω κάτι ειδικό πέραν του ότι μπορείς να ακολουθήσεις ακαδημαϊκή καριέρα διδάσκοντας μαθήματα του κλάδου (π.χ. Αντεγκληματική πολιτική) και να συμμετάσχεις ίσως στο αντίστοιχο εργαστήριο.
Αν θες πάντως ρίξε μια ματιά εδώ http://www.theartofcrime.gr/index.php.
Δεν απαντά στο ερώτημά σου αλλά αφού ενδιαφέρεσαι για τον κλάδο θα σου φανεί χρήσιμη η ιστοσελίδα.
Παράθεση

Tania_K

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tania_K
H Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H Tania_K Choose to be me (but not me) έγραψε στις 17:24, 20-08-11:

Λοιπόν, παιδιά. Έχω ένα πολύ σοβαρό θέμα. φέτος είμαι 2α λυκείου και εννοείται πως έχω διάφορα πράγματα στο μυαλό μου όσον αφορά τη δουλεια ποπυ θα επιλέξω.
Έχω ένα πολύ κακό ελλάτωμα. Είμαι τρομερά δίκαιη και γι'αύτο γόνεις, καθηγητές και φίλοι μου λένε ότι η νομική είναι αυτό που μου τεριάζει πιο πολύ. Υπάρχουν κι άλλα πράγματα που με ενδιαφέρουν, αλλά πιστεύω πως τα καλύτερα είναι η νομική και η εγκληματολογία. Δεν ξέρω πως και τι όσον αφορά την εγκληματολογία και θα ήθελα να συζητήσω γι αυτό.

Όποιος ενδιαφέρεται να συζητήσει γ αυτο ας μου στείλει ένα p.m.....
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 17:44, 20-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Tania_K
Λοιπόν, παιδιά. Έχω ένα πολύ σοβαρό θέμα. φέτος είμαι 2α λυκείου και εννοείται πως έχω διάφορα πράγματα στο μυαλό μου όσον αφορά τη δουλεια ποπυ θα επιλέξω.
Έχω ένα πολύ κακό ελλάτωμα. Είμαι τρομερά δίκαιη και γι'αύτο γόνεις, καθηγητές και φίλοι μου λένε ότι η νομική είναι αυτό που μου τεριάζει πιο πολύ. Υπάρχουν κι άλλα πράγματα που με ενδιαφέρουν, αλλά πιστεύω πως τα καλύτερα είναι η νομική και η εγκληματολογία. Δεν ξέρω πως και τι όσον αφορά την εγκληματολογία και θα ήθελα να συζητήσω γι αυτό.

Όποιος ενδιαφέρεται να συζητήσει γ αυτο ας μου στείλει ένα p.m.....
ψυχολόγος
Παράθεση

Tania_K

Δραστήριο Μέλος

H Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H Tania_K Choose to be me (but not me) έγραψε στις 17:46, 20-08-11:

Τι ψυχολόγος?? Δεν σε έπιασα.
Παράθεση

Balthazor

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Balthazor
Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 979 μηνύματα.

O Balthazor έγραψε στις 17:47, 20-08-11:

Μα εγκληματολογια πας και απο νομικη...
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 17:47, 20-08-11:

Τι ψυχολόγος?? Δεν σε έπιασα.
Έχω ένα πολύ κακό ελλάτωμα. Είμαι τρομερά δίκαιη και γι'αύτο γόνεις, καθηγητές και φίλοι μου λένε ότι η νομική είναι αυτό που μου τεριάζει πιο πολύ
Πιστεύω ότι σου ταιριάζει η ψυχολογία παραπάνω από την νομική
Παράθεση

Tania_K

Δραστήριο Μέλος

H Tania_K Choose to be me (but not me) έγραψε στις 17:50, 20-08-11:

.
Αρχική Δημοσίευση από Balthazor
Μα εγκληματολογια πας και απο νομικη...
Γι αυτό δεν ήμουν σίγουρη. Τέτοια θέματα θέλω να συζητήσω.
Αρχική Δημοσίευση από fockos
Πιστεύω ότι σου ταιριάζει η ψυχολογία παραπάνω από την νομική
Από που το συμπέρανες αυτό?
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 17:53, 20-08-11:

.
Γι αυτό δεν ήμουν σίγουρη. Τέτοια θέματα θέλω να συζητήσω.
Από που το συμπέρανες αυτό?
Επειδή είσαι δίκαιη σου αρέσει να ασχολείσαι με ανθρώπους.
Παράθεση

Tania_K

Δραστήριο Μέλος

H Tania_K Choose to be me (but not me) έγραψε στις 18:01, 20-08-11:

Επειδή είσαι δίκαιη σου αρέσει να ασχολείσαι με ανθρώπους.
Ναι εννοείται. Αν και νομίζω πως είναι ελλάτωμα να είμαι τόσο δίκαιη. Επίσης είναι τόσες οι επιστήμες που ασχολούνται με τον άνθρωπο και την δικαιοσύνη που δεν ξέρεις ποια σου τεριάζει περισσότερο και πιο πρέπει να επιλέξεις.
Παράθεση

Balthazor

Φοιτητής

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 979 μηνύματα.

O Balthazor έγραψε στις 18:02, 20-08-11:

Για μενα, οι καλυτερες σχολες για εγκληματολογια ειναι η νομικη και η σσας. Απο κει και περα, θα μιλησω ,οσο ξερω, για τη νομικη. Υπαρχουν στη σχολη των αθηνων πολλα εγκληματολογικα μαθηματα, ενω μπορεις να κανεις μαλιστα μεταπτυχιακο στα ποινικα με ειδικευση εγκληματολογια. Απο πολλους ακουω οτι εχει εντελως θεωρητικο χαρακτηρα. Κατ'εμε, δεν ειναι απολυτο αυτο, αλλωστε καπου διαβασα οτι μπορεις να εργαστεις κατα καποιο τροπο στην αστυνομια. Στην αναγκη μπορεις να κανεις κατατακτηριες στην αστυνομια μετα, αν δεν σε καλυψε. Τουλαχιστον αυτο θα κανω και εγω, αν δω οτι η νομικη δεν με καλυπτει. Βεβαια, επειδη τωρα θα παω 1ο ετος νομικης, να ξερεις οτι υπαρχουν πολλα αλλα πραγματα εξισου ενδιαφεροντα και σχετικα με τα ποινικα.
Καποια εγκληματολογικα μαθηματα που υπαρχουν στη νομικη:
ΓΕΝΙΚΟ ΠΟΙΝΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ
ΕΙΔΙΚΟ ΠΟΙΝΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ
ΠΟΙΝΙΚΗ ΔΙΚΟΝΟΜΙΑ
ΣΥΝΘΕΣΗ ΠΟΙΝΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ
ΕΙΔΙΚΟΙ ΠΟΙΝΙΚΟΙ ΝΟΜΟΙ
ΠΟΙΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ
ΑΝΑΚΡΙΤΙΚΗ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΚΑΤΑ ΦΥΛΟ
ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ
ΠΟΙΝΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ ΑΝΗΛΙΚΩΝ
ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΙΝΙΚΟ
ενω υπαρχει και σεμιναριο ποινικου δικαιου ως μαθημα.
Γινονται κατα καιρους επισκεψεις στο εγκληματολογικο μουσειο, οπως και σε φυλακες.
Ειναι πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα, κοιταξε τα
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 18:03, 20-08-11:

Ναι εννοείται. Αν και νομίζω πως είναι ελλάτωμα να είμαι τόσο δίκαιη. Επίσης είναι τόσες οι επιστήμες που ασχολούνται με τον άνθρωπο και την δικαιοσύνη που δεν ξέρεις ποια σου τεριάζει περισσότερο και πιο πρέπει να επιλέξεις.
ο δικηγόρος δεν πρέπει να είναι δίκαιος πρέπει να έχει πειθώ ο δικαστής πρέπει να είναι δικαιος
Παράθεση

Tania_K

Δραστήριο Μέλος

H Tania_K Choose to be me (but not me) έγραψε στις 18:11, 20-08-11:

Για μενα, οι καλυτερες σχολες για εγκληματολογια ειναι η νομικη και η σσας. Απο κει και περα, θα μιλησω ,οσο ξερω, για τη νομικη. Υπαρχουν στη σχολη των αθηνων πολλα εγκληματολογικα μαθηματα, ενω μπορεις να κανεις μαλιστα μεταπτυχιακο στα ποινικα με ειδικευση εγκληματολογια. Απο πολλους ακουω οτι εχει εντελως θεωρητικο χαρακτηρα. Κατ'εμε, δεν ειναι απολυτο αυτο, αλλωστε καπου διαβασα οτι μπορεις να εργαστεις κατα καποιο τροπο στην αστυνομια. Στην αναγκη μπορεις να κανεις κατατακτηριες στην αστυνομια μετα, αν δεν σε καλυψε. Τουλαχιστον αυτο θα κανω και εγω, αν δω οτι η νομικη δεν με καλυπτει. Βεβαια, επειδη τωρα θα παω 1ο ετος νομικης, να ξερεις οτι υπαρχουν πολλα αλλα πραγματα εξισου ενδιαφεροντα και σχετικα με τα ποινικα.
Καποια εγκληματολογικα μαθηματα που υπαρχουν στη νομικη:
ΓΕΝΙΚΟ ΠΟΙΝΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ
ΕΙΔΙΚΟ ΠΟΙΝΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ
ΠΟΙΝΙΚΗ ΔΙΚΟΝΟΜΙΑ
ΣΥΝΘΕΣΗ ΠΟΙΝΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ
ΕΙΔΙΚΟΙ ΠΟΙΝΙΚΟΙ ΝΟΜΟΙ
ΠΟΙΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ
ΑΝΑΚΡΙΤΙΚΗ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΚΑΤΑ ΦΥΛΟ
ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ
ΠΟΙΝΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ ΑΝΗΛΙΚΩΝ
ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΙΝΙΚΟ
ενω υπαρχει και σεμιναριο ποινικου δικαιου ως μαθημα.
Γινονται κατα καιρους επισκεψεις στο εγκληματολογικο μουσειο, οπως και σε φυλακες.
Ειναι πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα, κοιταξε τα
Είναι όλα πολύ ενδιαφέροντα. το θέμα μου είναι πως η νομίκη ίσωβς είναι κάτι που μου τεριάζει, αλλά νομίζω πως εκεί θα έχω πρόβλημα. Γιαυτό το λέω ελάτωμα τη σικαιοδύνη, γιατί προσωπικά κοιτάω μέχρι και την τελευταία λεπτομέρια ακόμα και στο παραμικρό. Και ο νόμος δεν είναι δίκαιος, όπως και η κρίση του δικαστή μερικές φορές. Σκέφτηκα εγκληματολογία γιατί έχει σχέση με τη νομική και με την αστυνομία. Δεν πάω καθόλου την αστυνομία όπως π.χ τα ματ , τα υμετ κ.λ.π. Αλλά θα με ενδιέφερε να εργαστώ εκεί πάνω σε εγκλήματα. Αυτό δεν κάνει ο εγκληματολόγος.??

ο δικηγόρος δεν πρέπει να είναι δίκαιος πρέπει να έχει πειθώ ο δικαστής πρέπει να είναι δικαιος
Προσωπικά άμα δεν είναι δίκαιη η απόψη μου δεν πρόκειτε να την στηρίξω. Ή μάλλον το διατύπωσα λάθος. Δεν υπήρχε περίπτωση να υπερασπιστώ κάποιον που έχει άδικο. Είναι το κουσούρι μου.
Παράθεση

Balthazor

Φοιτητής

O Balthazor έγραψε στις 18:16, 20-08-11:

Είναι όλα πολύ ενδιαφέροντα. το θέμα μου είναι πως η νομίκη ίσωβς είναι κάτι που μου τεριάζει, αλλά νομίζω πως εκεί θα έχω πρόβλημα. Γιαυτό το λέω ελάτωμα τη σικαιοδύνη, γιατί προσωπικά κοιτάω μέχρι και την τελευταία λεπτομέρια ακόμα και στο παραμικρό. Και ο νόμος δεν είναι δίκαιος, όπως και η κρίση του δικαστή μερικές φορές. Σκέφτηκα εγκληματολογία γιατί έχει σχέση με τη νομική και με την αστυνομία. Δεν πάω καθόλου την αστυνομία όπως π.χ τα ματ , τα υμετ κ.λ.π. Αλλά θα με ενδιέφερε να εργαστώ εκεί πάνω σε εγκλήματα. Αυτό δεν κάνει ο εγκληματολόγος.??

Αυτο κανει περιπου ο εγκληματολογος. Παντως, σε καταλαβαινω, αλλα μεσα απο τη νομικη θα εχεις την ευκαιρια εσυ να αποδωσεις δικαιο και να κανεις το σωστο βοηθωντας τους αλλους. Καταλαβαινω οτι ο νομος μπορει να ειναι αδικος μερικες φορες, ομως αυτο δεν σημαινει οτι εσυ δεν μπορεις να το αλλαξεις...εγω πηγα στη νομικη γιατι ευελπιστω οτι θα μπορεσω να βοηθησω οσους περισσοτερους ανθρωπους...εγω ετσι το βλεπω
Παράθεση

Tania_K

Δραστήριο Μέλος

H Tania_K Choose to be me (but not me) έγραψε στις 18:22, 20-08-11:

Αυτο κανει περιπου ο εγκληματολογος. Παντως, σε καταλαβαινω, αλλα μεσα απο τη νομικη θα εχεις την ευκαιρια εσυ να αποδωσεις δικαιο και να κανεις το σωστο βοηθωντας τους αλλους. Καταλαβαινω οτι ο νομος μπορει να ειναι αδικος μερικες φορες, ομως αυτο δεν σημαινει οτι εσυ δεν μπορεις να το αλλαξεις...εγω πηγα στη νομικη γιατι ευελπιστω οτι θα μπορεσω να βοηθησω οσους περισσοτερους ανθρωπους...εγω ετσι το βλεπω
Ναι σίγουρα, αλλά για παράδειγμα θεωρούμε τδουλειά του διξκηγόρου να προσπαθήσει να πάρει μικρότερη ποινή κάποιος που είναι ένοχος. Προσωπικά δεν θα υπερασπιζόμουν έναν ένοχο. Τουλάχιστον όχι έναν ένοχο που προσπαθεί να ξεφύγει από αυτό.
Θεωρώ πως με το να προσπαθήσεις να μείνει λιγότερο στη φυλακή ένας ένοχος είναι λάθος. Και δεν βοηθάς να γίνει ο κόσμος καλύτερος. Και τώρα μιλάμε για έναν ένοχο που δεν έχει μετανιώσει τίποτα κι απλά θέλει να τη σκαπουλάρει.
Παράθεση

Balthazor

Φοιτητής

O Balthazor έγραψε στις 18:26, 20-08-11:

Ναι σίγουρα, αλλά για παράδειγμα θεωρούμε τδουλειά του διξκηγόρου να προσπαθήσει να πάρει μικρότερη ποινή κάποιος που είναι ένοχος. Προσωπικά δεν θα υπερασπιζόμουν έναν ένοχο. Τουλάχιστον όχι έναν ένοχο που προσπαθεί να ξεφύγει από αυτό.
Θεωρώ πως με το να προσπαθήσεις να μείνει λιγότερο στη φυλακή ένας ένοχος είναι λάθος. Και δεν βοηθάς να γίνει ο κόσμος καλύτερος. Και τώρα μιλάμε για έναν ένοχο που δεν έχει μετανιώσει τίποτα κι απλά θέλει να τη σκαπουλάρει.
Συμφωνω απολυτα, αλλωστε δεν θελω να γινω δικηγορος, υπαρχουν απειρες διεξοδοι, θεωρω πως οι πιο ενδιαφεροντες ειναι του δικαστη και του εγκληματολογου. Αυτες θεωρω οτι και σου ταιριαζουν.
Παράθεση

Tania_K

Δραστήριο Μέλος

H Tania_K Choose to be me (but not me) έγραψε στις 18:30, 20-08-11:

Συμφωνω απολυτα, αλλωστε δεν θελω να γινω δικηγορος, υπαρχουν απειρες διεξοδοι, θεωρω πως οι πιο ενδιαφεροντες ειναι του δικαστη και του εγκληματολογου. Αυτες θεωρω οτι και σου ταιριαζουν.
Σκέψου όμως ότι για ειρηνοδίκης, που είναι ο κατώτερος δικαστής στην ελλάδα, περνάν οι 4 από τους εκατό που δίνουν κάθε χρόνο. Είναι σχέδον μηδαμινές οι πιθανότητες να γίνω δικαστής. Εδώ για να περάσω νομίκη και σκέφτομαι πως θα τα κατεφέρω.
Παράθεση

Balthazor

Φοιτητής

O Balthazor έγραψε στις 18:33, 20-08-11:

Ε αυτο ειναι μες στις δυνατοτητες σου. Αν το θες θα τα καταφερεις πιστεψε με
Παράθεση

Tania_K

Δραστήριο Μέλος

H Tania_K Choose to be me (but not me) έγραψε στις 18:37, 20-08-11:

Ε αυτο ειναι μες στις δυνατοτητες σου. Αν το θες θα τα καταφερεις πιστεψε με
Ξέρεις ότι η νομική έχει πολύ ψηλή βάση. Ξέρω πως δεν έχω σωστές βάσεις και εννοείται πως είμαι διατεθημένη να κάνω προσπάθεια. Πιστεύω πως με πολύ προσπαθεια θα τα καταφέρω να περάσω. Αλλά όταν λες ειρηνοδίκης κι όλοι σου λένε "ααα έδωσε ένας φίλος μου, κόπηκε εννοείται","σίγα μην τα καταφέρεις, ο κουνιάδος μου είχε προσπαθήσει 4 φορές". Εντάξει σε απονθαρύνουν κάπως. Εγώ πάντως την προσπάθεια μου θα την κάνω.
Παράθεση

Balthazor

Φοιτητής

O Balthazor έγραψε στις 19:54, 20-08-11:

Στο ευχομαι ολοψυχα, το αξιζεις απο πολλους αλλους.
Παράθεση

Tania_K

Δραστήριο Μέλος

H Tania_K Choose to be me (but not me) έγραψε στις 20:21, 20-08-11:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Ελπίζω να μην πάει τσάμπα η προσπάθεια.
Παράθεση

Muxu Su

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Muxu Su
H Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 1,222 μηνύματα.

H Muxu Su έγραψε στις 14:23, 11-09-11:

το εχω ψαξει παρα πολυ το 9εμα γτ 9ελω να γινω και εγω εγκληματολογος! (1η επιλογη)μπορεισ να περασεις νομικη και να παρεισ κλαδο εγκληματολογιας και μετα να κανεις μεταπτυχιακο η στο παντειο η εξω. (2η επιλογη) να περασεις κοινωνιολογια στο παντειο και μετα να παρεις κλαδο εγκληματολογιας και μετα μεταπτυχιακο για 2 χρονια παλι παντειο. (3η επιλογη) να πας ψυχολογια και να κανεις εξω μεταπτυχιακο γτ εδω μεσα δν υπαρχει τετοιο τμημα δλδη απο ψυχολογια---> εγκληματολογια. να σημειωσω οτι αμα ακολου9ησεις αυτες τισ σπουδεσ ν 9α εισαι μεσα στα εργαστηρια απλα 9α ψαχνεις για στοιχια και τετοια! (4η επιλογη) να κανεις αυτο που ειπε παραπανω ο μαριος αρκει μονο να βγαλεις ενα πααρα πολυ καλο πτυχειο ωστε να επιλεγεις! ελπιζω να βοη9ησα!
Παράθεση

Muxu Su

Φοιτητής

H Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 1,222 μηνύματα.

H Muxu Su έγραψε στις 12:16, 12-09-11:

γεια σας! Απο οτι καταλαβα ολοι απο εμας 9ελαμε εγκληματολογια αλλα δυστηχως δν υπαρχει αποκατασταση εδω στην ελλαδα. οποιος εχει λεφτα για μεταπτυχιακο η οποιος επυ9ειμει να εγκαταλειψει την ελλαδα ας κανει αυτο πουυ 9ελει... καποιοι που δν 9ελουν να εγκαταλειψουν την πατριδα τουσ η πιο απλα δν εχουν λεφταα τοτε δν ειναι για να ακολου9ησουν αυτο το επαγγελμα γτ πολυ απλα δν 9α πραγματοποιη9ουν οι φιλοδοξιες του ΔΥΣΤΥΧΩΣ. μην στεναχωριεστε παιδια βρειτε καποιο αλλο επαγγελμα και αν δεν μην χολοσκατε! η ζωη ειναι μικρη γιαυτο να προσπα9ειτε να χαμογελατε παρολες τις δυσκολιες!!!
Παράθεση

Penny93 (Πεννυ)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Penny93
H Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Penny93 έγραψε στις 19:42, 14-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από emily 6
γεια σας! Απο οτι καταλαβα ολοι απο εμας 9ελαμε εγκληματολογια αλλα δυστηχως δν υπαρχει αποκατασταση εδω στην ελλαδα. οποιος εχει λεφτα για μεταπτυχιακο η οποιος επυ9ειμει να εγκαταλειψει την ελλαδα ας κανει αυτο πουυ 9ελει... καποιοι που δν 9ελουν να εγκαταλειψουν την πατριδα τουσ η πιο απλα δν εχουν λεφταα τοτε δν ειναι για να ακολου9ησουν αυτο το επαγγελμα γτ πολυ απλα δν 9α πραγματοποιη9ουν οι φιλοδοξιες του ΔΥΣΤΥΧΩΣ. μην στεναχωριεστε παιδια βρειτε καποιο αλλο επαγγελμα και αν δεν μην χολοσκατε! η ζωη ειναι μικρη γιαυτο να προσπα9ειτε να χαμογελατε παρολες τις δυσκολιες!!!
Δεν πιστευω πως αυτη ειναι σωστη τακτικη. Ακριβως επειδη η ζωη ειναι πολυ μικρη δεν υπαρχει χωρος για συμβιβασμους. Αλλωστε αν κανεις κατι που δε σου αρεσει, εχεις μικρες πιθανοτητες να πετυχεις σε αυτο. Εγω παντως απο το γυμνασιο εγκληματολογια ηθελα και θυσιασα πολλα για να περασω στη Νομικη! Οποτε, αν το θελει κανεις πραγματικα, δεν πρεπει να τα παραταει παρα τα εμποδια!
Παράθεση

Muxu Su

Φοιτητής

H Muxu Su έγραψε στις 20:58, 14-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Penny93
Δεν πιστευω πως αυτη ειναι σωστη τακτικη. Ακριβως επειδη η ζωη ειναι πολυ μικρη δεν υπαρχει χωρος για συμβιβασμους. Αλλωστε αν κανεις κατι που δε σου αρεσει, εχεις μικρες πιθανοτητες να πετυχεις σε αυτο. Εγω παντως απο το γυμνασιο εγκληματολογια ηθελα και θυσιασα πολλα για να περασω στη Νομικη! Οποτε, αν το θελει κανεις πραγματικα, δεν πρεπει να τα παραταει παρα τα εμποδια!
μπραβο σου!! πολυ καλα εκανες!!!! εγκληματολογος θες να γινεις??
Παράθεση

Penny93 (Πεννυ)

Φοιτητής

H Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Penny93 έγραψε στις 11:12, 15-10-11:

μπραβο σου!! πολυ καλα εκανες!!!! εγκληματολογος θες να γινεις??
Ε... νομιζω πως ειναι πολυ εμφανες! Απο β΄ γυμνασιου αυτο ηθελα...
Παράθεση

Muxu Su

Φοιτητής

H Muxu Su έγραψε στις 12:51, 15-10-11:

θα εχει ομως δουλεια εδω στην Ελλαδα??
Παράθεση

Penny93 (Πεννυ)

Φοιτητής

H Penny93 έγραψε στις 13:13, 15-10-11:

θα εχει ομως δουλεια εδω στην Ελλαδα??
Φευγω και για το εξωτερικο, δε με νοιαζει και πολυ αυτο
Παράθεση

Muxu Su

Φοιτητής

H Muxu Su έγραψε στις 15:32, 15-10-11:

ετσι βγαζει νοημα!!!
Παράθεση

Despoina k.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Despoina k.
H Despoina k. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Despoina k. έγραψε στις 15:50, 15-10-11:

Γεια σας παιδια, ειμαι κανούργια στην παρεα, παω β λυκειου και ειμαι θεωρητικη κατευθυνση..Θελω να περασω νομικη και πιστευω οτι εχω τις βασεις να το κανω.....Το μεγαλο μου παθος ειναι η εγκληματολογια. Γι αυτο ηθελα να σας ρωτησω έχοντας τελειωσει τη νομικη σχολη και επειτα βγαινοντας στο εξωτερικο και κανοντας ενα μεταπτυχιακο στην εγκληματολογια ποιος ακριβως θα ειναι ο ρολος σου μετα; Θα διαφερει για παραδειγμα απο το ρολο εκεινου ψάχνει και αναλυει στοιχεια (C.S.I) γιατι για να το κανεις αυτο θα πρεπει να εχεις τελειωσει είτε τη χημικη είτε την ιατρικη σχολή. Αυτο ειναι που με μπερδευει..:/
Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 15:53, 15-10-11:

δεν ξερω πολλα για την εγκληματολογια,φαινεται βεβαια πολυ ενδιαφερον κλαδος--> για το εξωτερικο...αλλα το μονο σιγουρο ειναι πως δεν μοιαζει με αυτα που βλεπουμε στο c.s.i
Παράθεση

Despoina k.

Νεοφερμένος

H Despoina k. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Despoina k. έγραψε στις 16:18, 15-10-11:

Σιγουρα δεν εχει απολυτα σχεση με την πραγματικοτητα οπως δεν εχει σχεση με την πραγματικοτητα ο House και ολες αυτες οι σειρες. Ομως εχουν καποια βαση οπωσδηποτε και θα ηθελα να γνωριζω ποια ακριβως ειναι η δουλεια του εγκληματολογου ο οποιος εχει τελειωσει τη Νομικη..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_Morticia_

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη _Morticia_
H _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 5,245 μηνύματα.

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε στις 17:28, 15-10-11:

"Εγκληματολογία είναι η επιστήμη που ασχολείται με τη συστηματική μελέτη του εγκλήματος ως κοινωνικού φαινομένου και ως προϊόν της δραστηριότητας, καθώς και τις μεθόδους πρόληψης και καταστολής του."
Όπως καταλαβαίνετε, το επάγγελμα έχει πιο θεωρητική (κοινωνιολογική θα έλεγα) φύση.
Για λεπτομέρειες δείτε εδώ: http://blogs.sch.gr/7lykkall/files/2...imatologos.pdf
Παράθεση

Muxu Su

Φοιτητής

H Muxu Su έγραψε στις 19:56, 15-10-11:

εχω την εντυπωση οτι στην Ελλαδα προτιμουνται αυτοι που εχουν γινει εγκληματολογοι απο την αστυνομια!
Παράθεση

Despoina k.

Νεοφερμένος

H Despoina k. έγραψε στις 22:18, 15-10-11:

Μα ουτως ή άλλως εγω δεν ενδιαφερομαι να εξασκησω αυτο το επαγγελμα στην Ελλαδα.....Και δεν νομίζω να θέλει και καποιος απο ολους οσους θελουν ακολουθησουν αυτο το επαγγελμα να δουλεψουν στην Ελλαδα..
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,196 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 23:30, 15-10-11:

εχω την εντυπωση οτι στην Ελλαδα προτιμουνται αυτοι που εχουν γινει εγκληματολογοι απο την αστυνομια!
Τα μπλέκεις.
Αστυνομία ίσον ανακριτικοί υπάλληλοι. Ο Εγκληματολόγος ασχολείται θεωρητικά με το έγκλημα και με κοινωνιολογικές προεκτάσεις. πχ. Γιατί εγκληματούν οι έφηβοι; Σχέση οικογένειας και παιδικής παραβατικότητας.
Αυτό που βλέπετε στην τηλεόραση, σας εξιτάρει και εξάπτει την φαντασία σας είναι profiler. Άλλο πράγμα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ
Ο ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ έγραψε στις 22:59, 22-10-11:

Απο ιατρικη δεν μπορεις να μπεις στο τμημα εγληματολογικων ερευνων το λεω επειδη μου αρεσει πολλυ η ιατρικη αλλα σαν δουλεια θα ηθελα να δουλεψω εκει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη toi_toi : 22-10-11 στις 23:18. Αιτία: κεφαλαια
Παράθεση

Dimitra8882

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dimitra8882
H Dimitra8882 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Dimitra8882 έγραψε στις 00:08, 31-12-11:

Γειά σας! Θα μπορούσε κάποιος να μου πει που υπάρχει μεταπτυχιακό εγκληματολογίας, σε ποια πόλη και με ποιες προϋποθέσεις μπορείς να το παρακολουθήσεις; έχω τελειώσει Κοινωνική λειτουργός. Ευχαριστώ!
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 00:24, 31-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitra8882
Γειά σας! Θα μπορούσε κάποιος να μου πει που υπάρχει μεταπτυχιακό εγκληματολογίας, σε ποια πόλη και με ποιες προϋποθέσεις μπορείς να το παρακολουθήσεις; έχω τελειώσει Κοινωνική λειτουργός. Ευχαριστώ!
από ότι ξέρω αυτή την ειδίκευση μπορεί να την παρακολουθήσουν μόνο απόφοιτοι νομικής ή κοινωνιολογίας. Και να σε αφήσουν να το παρακολουθήσεςι δε θα εχεις τα επαγγελματικά δικαιώματα οπότε δώρο άδωρο.
Δεδοεμένο ότι οι θέσεις εργασίας σε αυτο το κλάδο είναι ήδη περιορισμένες πιστεύω πως πιο σοφή επιλογή μεταπτυχιακού θα ήταν κάτι σχετικό με την υγεία.
Παράθεση

Muxu Su

Φοιτητής

H Muxu Su έγραψε στις 00:32, 31-12-11:

Γεια σου Δήμητρα! Επειδή το θέμα το έψαχνα επίμονα επί ένα καλοκαίρι θα σου απαντησω αμέσως στο ερώτημα σου! Κοινωνική λειτουργός; Στο Πάντειο τελείωσες;
Παράθεση

Dimitra8882

Νεοφερμένος

H Dimitra8882 έγραψε στις 00:34, 31-12-11:

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο! Απλά σκεφτόμουν να έκανα και ένα μεταπτυχιακό εγκληματολογία και να πήγαινα μετά αστυνομία ως εγκληματολόγος..

όχι, στην Κοινωνική Διοίκηση Emily... για πες!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη foreverfreak : 31-12-11 στις 05:16. Αιτία: συνεχομενα posts
Παράθεση

Muxu Su

Φοιτητής

H Muxu Su έγραψε στις 00:39, 31-12-11:

Ε τότε θα συμφωνήσω με τον Γιώργο...Στην Ελλάδα είμαι σίγουρη ότι με αυτή την ειδίκευση που εχεις πάρει δεν μπορείς να κανείς μεταπτυχιακό στην εγκληματολογια.... Ίσως στο εξωτερικό μπορεί κα να γίνεται..
Παράθεση

Dimitra8882

Νεοφερμένος

H Dimitra8882 έγραψε στις 00:41, 31-12-11:

Ε τότε θα συμφωνήσω με τον Γιώργο...Στην Ελλάδα είμαι σίγουρη ότι με αυτή την ειδίκευση που εχεις πάρει δεν μπορείς να κανείς μεταπτυχιακό στην εγκληματολογια.... Ίσως στο εξωτερικό μπορεί κα να γίνεται..
okey παιδιά! ευχαριστώ πολύ!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Χάρης 28

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους