Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,250 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,544 μηνύματα σε 74,178 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 301 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

raster

Καθηγητής

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 86 μηνύματα.

O raster έγραψε στις 13:01, 04-08-08:

Βασικά εγώ ούτε καν είχα το βιβλίο. Έμαθα απέξω κάποιους στημένους προλόγους που κόλλαγαν σε μεγάλες κατηγορίες θεμάτων. Πχ έναν τον είχα ονομάσει "Για πρόβλημα που δεν υπήρχε στο παρελθόν" (νομίζω αυτόν επέλεξα να γράψω), έναν άλλον "Για πρόβλημα που υπήρχε και στο παρελθόν", "Για θέμα που δεν αναφέρεται σε πρόβλημα" κτλ. Έφτιαξα και μερικές παραγράφους που κολλάνε σε όλα τα θέματα. Πχ υπάρχει πρόβλημα που δεν έχει για "αίτιο" και "τα λανθασμένα πρότυπα που προβάλλονται από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης"? Υπάρχει πρόβλημα που δεν "αντιμετωπίζεται" και με την "ανάπτυξη της ανθρωπιστικής παιδείας"?
Μʼ αυτά και μʼ αυτά, την έκθεση που έγραψα την είχα προετοιμάσει κατά 90% στο σπίτι από την προηγούμενη μέρα. Και άλλο θέμα να ήταν, πάλι τα ίδια σχεδόν θα έγραφα. Τελικά μέχρι που κατάφερα να κολλήσω και μια παράγραφο απʼ την ΑΟΔΕ ("Παράδοση είναι ένα σύνολο… μπλα μπλα"). Ιδού οι 600 λέξεις και χωρίς να χρειάζεται να αγχώνεσαι για το χρόνο ή να σβήνεις και να ξαναγράφεις (hint: ειδικά στην έκθεση προσοχή στην εικόνα του γραπτού).
Ήμουν και τυχερός γιατί οι ασκήσεις που έπεσαν έβγαιναν με κοινή λογική και ενώ αρχικά είχα υπολογίσει καμιά δεκαριά σίγουρα χαμένα μόρια από τρόπους ανάπτυξης παραγράφου, επαγωγικούς συλλογισμούς κτλ για τα οποία δεν ήξερα την τύφλα μου, τελικά δεν τα έχασα. Αποτέλεσμα: Δεκαεπτά και μισό με διάβασμα μιας μέρας, χωρίς φροντιστήριο και χωρίς να έχω γράψει ούτε μια έκθεση κατά τη διάρκεια της χρονιάς, μόνο 2-3 περιλήψεις για να μπω στο πνεύμα. Η κωλοφαρδία προσωποποιημένη.
Όσο για την άλλη σου ερώτηση, νομίζω φαίνεται ότι η έκθεση δεν μου αρέσει, ή μάλλον, δεν μου αρέσει που εξετάζεται πανελλαδικά γιατί εισάγει σε μεγάλο βαθμό το στοιχείο του τυχαίου. Όσο καλά κι αν έχεις πάει στα άλλα μαθήματα, η έκθεση μπορεί να σε καταστρέψει. Η προσωπική μου εμπειρία μου δείχνει ότι η έκθεση δεν ήθελε διάβασμα, ούτε σχολείο, ούτε φροντιστήρια. Δεν ήθελε κόπο, αλλά κυρίως τρόπο (και τύχη). Anyway, αυτή ήταν μόνο η προσωπική μου εμπειρία, αυτό που δούλεψε σε μένα και τίποτα παραπάνω.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gossipgirl (Στέλλα)

Φοιτητής

H Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 276 μηνύματα.

H gossipgirl έγραψε στις 08:00, 05-08-08:

η καθηγητρια μου μου εχει πει οτι εχουν μπει κειμενα απο τυος θεματικους κυκλους...δεν βλαπτει να τους ριξεις μια ματια...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nanou!!

Φοιτητής

H Nanou!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Nanou!! έγραψε στις 21:20, 11-08-08:

δες τα οπωσδήποτε. είναι πλ ενδιαφέροντα τα περισσότερα κ θα σου δώσουν σίγουρα ιδέες. μερικά αξίζουν κ για περιλήψεις!
Παράθεση

Nanou!!

Φοιτητής

H Nanou!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Nanou!! έγραψε στις 21:21, 11-08-08:

ναι, η εκθεση ειναι πολύ ωραία. αν έχεις φιλόλογο με όρεξη κ δν ζεις στον πλανητη σου, θα την λατρέψεις!
Παράθεση

dimitris17

Απόφοιτος

Ο dimitris17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O dimitris17 έγραψε στις 12:03, 12-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από raster
Βασικά εγώ ούτε καν είχα το βιβλίο. Έμαθα απέξω κάποιους στημένους προλόγους που κόλλαγαν σε μεγάλες κατηγορίες θεμάτων. Πχ έναν τον είχα ονομάσει "Για πρόβλημα που δεν υπήρχε στο παρελθόν" (νομίζω αυτόν επέλεξα να γράψω), έναν άλλον "Για πρόβλημα που υπήρχε και στο παρελθόν", "Για θέμα που δεν αναφέρεται σε πρόβλημα" κτλ. Έφτιαξα και μερικές παραγράφους που κολλάνε σε όλα τα θέματα. Πχ υπάρχει πρόβλημα που δεν έχει για "αίτιο" και "τα λανθασμένα πρότυπα που προβάλλονται από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης"? Υπάρχει πρόβλημα που δεν "αντιμετωπίζεται" και με την "ανάπτυξη της ανθρωπιστικής παιδείας"?
Μʼ αυτά και μʼ αυτά, την έκθεση που έγραψα την είχα προετοιμάσει κατά 90% στο σπίτι από την προηγούμενη μέρα. Και άλλο θέμα να ήταν, πάλι τα ίδια σχεδόν θα έγραφα. Τελικά μέχρι που κατάφερα να κολλήσω και μια παράγραφο απʼ την ΑΟΔΕ ("Παράδοση είναι ένα σύνολο… μπλα μπλα"). Ιδού οι 600 λέξεις και χωρίς να χρειάζεται να αγχώνεσαι για το χρόνο ή να σβήνεις και να ξαναγράφεις (hint: ειδικά στην έκθεση προσοχή στην εικόνα του γραπτού).
Ήμουν και τυχερός γιατί οι ασκήσεις που έπεσαν έβγαιναν με κοινή λογική και ενώ αρχικά είχα υπολογίσει καμιά δεκαριά σίγουρα χαμένα μόρια από τρόπους ανάπτυξης παραγράφου, επαγωγικούς συλλογισμούς κτλ για τα οποία δεν ήξερα την τύφλα μου, τελικά δεν τα έχασα. Αποτέλεσμα: Δεκαεπτά και μισό με διάβασμα μιας μέρας, χωρίς φροντιστήριο και χωρίς να έχω γράψει ούτε μια έκθεση κατά τη διάρκεια της χρονιάς, μόνο 2-3 περιλήψεις για να μπω στο πνεύμα. Η κωλοφαρδία προσωποποιημένη.
Όσο για την άλλη σου ερώτηση, νομίζω φαίνεται ότι η έκθεση δεν μου αρέσει, ή μάλλον, δεν μου αρέσει που εξετάζεται πανελλαδικά γιατί εισάγει σε μεγάλο βαθμό το στοιχείο του τυχαίου. Όσο καλά κι αν έχεις πάει στα άλλα μαθήματα, η έκθεση μπορεί να σε καταστρέψει. Η προσωπική μου εμπειρία μου δείχνει ότι η έκθεση δεν ήθελε διάβασμα, ούτε σχολείο, ούτε φροντιστήρια. Δεν ήθελε κόπο, αλλά κυρίως τρόπο (και τύχη). Anyway, αυτή ήταν μόνο η προσωπική μου εμπειρία, αυτό που δούλεψε σε μένα και τίποτα παραπάνω.
ηταν καθαρα τυχαιο σε αλλο θεμα δε θα εγραφες
Παράθεση

mariaaa (ΜΑΡΙΑ)

Φοιτητής

H ΜΑΡΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H mariaaa έγραψε στις 15:14, 12-08-08:

Κοιτα η εκθεση ειναι ενα τελειως υποκειμενικο μαθημα..σιγουρα δεν μπορεις να διαβασεις ολα τα δοκιμια.θα κανεισ καποια απο τουσ θεματικουσ κυκλουσ αλλα και απο αλλα βιβλια.Ας πουμε εγω εκανα ωραια δοκιμια απο εκει για τον τουρισμο και το πολεμο
Παράθεση

raster

Καθηγητής

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 86 μηνύματα.

O raster έγραψε στις 21:05, 12-08-08:

ηταν καθαρα τυχαιο σε αλλο θεμα δε θα εγραφες
Σίγουρα βοήθησε και το θέμα γιατί σχεδόν όλες οι σάλτσες που είχα ετοιμάσει κόλλαγαν αρκετά καλά. Ο στόχος μου ήταν να πιάσω τις 600 λέξεις χωρίς ο διορθωτής να νομίσει ότι βγήκα εντελώς εκτός θέματος. Αν κάτι μπορούσα να το πω με δυο λέξεις, το έλεγα με δέκα. Από εκεί και πέρα, αν δεν έχεις ορθογραφικά/ συντακτικά λάθη, αν το γραπτό σου είναι καθαρογραμμένο, αν έχεις πιάσει το όριο των λέξεων, ε, πόσο χάλια να σʼ το βαθμολογήσει? Κάτω από δώδεκα? Τόσο περίμενα και μου ήρθε δεκαεφτάμιση.
Αυτή η διαφορά ίσως οφείλεται στους διορθωτές. Κάποιοι φίλοι ασχολούνταν όλη τη χρονιά, στο τέλος ήταν ευχαριστημένοι από την έκθεση που έγραψαν, και παρόλα αυτά βαθμολογήθηκαν πολύ χειρότερα. Τι να πω, καλό είναι πάντα να κρατάς μικρό καλάθι, αλλά στην έκθεση κράτα μικρότερο...
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,987 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 21:39, 01-09-08:

Θα ήθελα αν μπορείτε να μου γράψετε τα αρνητικά των πολυήμερων εκδρομών και πως φαντάζεστε ότι θα μπορούσαν να γίνουν καλύτερες;;; sos
Παράθεση

Afey (Θέμης)

Φοιτητής

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,268 μηνύματα.

O Afey έγραψε στις 21:40, 01-09-08:

Αν στο σχολείο έχεις την παρέα σου και τους φίλους σου, άτομα που ξέρεις καιρό και γουστάρεις να περνάς χρόνο μαζί τους τότε τα σπάνε. Σε αντίθετη περίπτωση είναι ξενέρωμα.
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,987 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 21:43, 01-09-08:

Δεν σε πολυκατάλαβα είναι η αλήθεια....
Παράθεση

d@NTE

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο d@NTE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O d@NTE έγραψε στις 08:36, 02-09-08:

Απλα τα πραγματα, με καλη παρεα οπου και να πας θα περασεις τελεια.
Παράθεση

Stef

Φοιτητής

H Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 221 μηνύματα.

H Stef έγραψε στις 12:29, 02-09-08:

Παιδιά έκθεση είναι ! Συνήθως σε τέτοιες εκθέσεις πρέπει να γράφεις @@@@@ ... Γράψε στα αρνητικά για τα υπερβολικά ξενύχτια , το αλκοόλ ,το κάπνισμα την πνευματική και σωματική κούραση που προκαλούν όλα αυτά ειδικά λίγο πριν τις εξετάσεις . Γράψε οτι θα έπρεπε να έχουν εκπαιδευτικό χαρακτήρα και τέτοια . Καμία σχέση με την πραγματικότητα αλλά τι να κάνεις?!?!?!
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H maraki love έγραψε στις 19:30, 02-09-08:

Με βοήθησες πάρα μα πάρα πολύ Stef 10000 ευχαριστώ!!:thanks:

Έχω μια άσκηση στην έκθεση, η οποία λέει να προτείνω στο Υπουργείο Εμπορίου τρόπους σχετικά με το νομοσχέδιο για την αθέμιτη και παραπλανητική διαφήμιση...Καμιά ιδέα;;; plz βοηθήστε γιατί δεν μου έρχεται τίποτα...sos
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 05-01-11 στις 22:33. Αιτία: Συγχώνευση.
Παράθεση

Afey (Θέμης)

Φοιτητής

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,268 μηνύματα.

O Afey έγραψε στις 21:19, 02-09-08:

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ, τώρα κατάλαβα. Duh.
Παράθεση

Stef

Φοιτητής

H Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 221 μηνύματα.

H Stef έγραψε στις 22:11, 02-09-08:

Τίποτα . Νομίζω οτι τέτοια άσκηση έχει στο βιβλίο των γλωσσικών ασκήσεων!

Ποιό είναι αυτό το νομοσχέδιο ? Γίνεται καμιά αναφορά γι αυτό ?

Κατά τη γνώμη μου απο κει κείμενα δεν πέφτουν. Αλλά μπορούν να σου δώσουν ιδέες . Μπορούν να πέσουν παρόμοια . Διάβασε το Παπανούτσο. Αρέσει σε αυτούς που βάζουν θέματα .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 05-01-11 στις 22:34. Αιτία: Συγχώνευση.
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H maraki love έγραψε στις 23:20, 02-09-08:

Δυστυχώς όχι και έχω μπερδευτεί...
Παράθεση

Stef

Φοιτητής

H Stef έγραψε στις 13:12, 03-09-08:

Διάβασε αυτό , ίσως σε βοηθήσει

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
Κάθε ανακοίνωση που γίνεται στο πλαίσιο εμπορικής, βιομηχανικής, βιοτεχνικής ή επαγγελματικής δραστηριότητας, με σκοπό την προώθηση της διάθεσης αγαθών ή υπηρεσιών.
Ιστορικά. Η επιδίωξη των πωλήσεων με διάφορα μέσα αποτελεί μια από τις πρωταρχικές ανάγκες των εμπόρων. Οι πρώτες μορφές διαφήμισης ήταν οι εκφωνήσεις από τους κήρυκες στους δημόσιους χώρους, όπως και οι επιγραφές έξω από τα πρατήρια και τα εργαστήρια. Μια από τις αρχαιότερες επιγραφές ήταν εκείνη που βρέθηκε στη Μέμφιδα της Αιγύπτου, με την οποία διαφημίζονταν οι ικανότητες επεξηγητών ονείρων. Γνωστές είναι και οι "προεκλογικές" διαφημιστικές τοιχογραφίες της Πομπηίας. Σε όλο το Μεσαίωνα επικρατεί η διαφήμιση των προϊόντων με κήρυκες. Η τυπογραφία καθώς και η αλλαγή των κοινωνικών και οικονομικών δομών οδήγησαν στην ανάπτυξη της διαφήμισης. Στα πρώτα έντυπα που κυκλοφόρησαν στη Γερμανία, Ολλανδία, Αγγλία υπήρχαν υποτυπώδεις διαφημίσεις με τον τίτλο "Συμβουλές". Την 1η Φεβρουαρίου του 1625 δημοσιεύτηκε σε αγγλική εφημερίδα η πρώτη διαφήμιση. Παράλληλα με τις έντυπες διαφημίσεις, αναπτυσσόταν και η διαφήμιση με εμπορικά σήματα, με κρεμασμένα σύμβολα ή παραστάσεις και με πινακίδες και αφίσες. Από το 19ο αι. άρχισαν οι εφημερίδες και αργότερα το ραδιόφωνο, ο κινηματογράφος και η τηλεόραση ν' αποτελούν σπουδαιότατο μέσο διαφήμισης. Ταυτόχρονα, ο επιστημονικός εμπλουτισμός της πρωτόγονης στην αρχή δημοσιότητας με υλικό απ' όλες τις θεωρητικές και πρακτικές επιστήμες, οδήγησε στη δημιουργία μεγάλων διαφημιστικών εταιριών.
Σύγχρονη διαφήμιση. Για να οργανώσουμε μια διαφημιστική εξόρμηση πρέπει να λάβουμε υπόψη τα ακόλουθα στοιχεία: 1) το προϊόν ή την υπηρεσία που θα διαφημιστεί, 2) το κοινό, τον πελάτη που θα αγοράσει το προϊόν, 3) το διαφημιστικό μήνυμα, 4) τις μορφές της διαφημιστικής εξόρμησης, 5) το χρονικό προγραμματισμό, 6) τα μέσα διαφήμισης και 7) τα κονδύλια που διατίθενται. Επίσης πρέπει να σφυγμομετρήσουμε την κοινή γνώμη και τις διαθέσεις της. Γι' αυτό καθορίζομε με επιστημονικές μεθόδους τα πλαίσια μέσα στα οποία θα κινηθούμε. Αυτά είναι: 1) Στοιχεία για την παραγωγή του προϊόντος, για το καταναλωτικό κοινό προς το οποίο απευθύνεται το προϊόν, για το δίκτυο διανομής, για τους παράγοντες πώλησης και για τον ανταγωνισμό. 2) Καθορισμός των στόχων της διαφημιστικής εκστρατείας. 3) Καθορισμός των συνθημάτων. 4) Επιλογή των διαφημιστικών μέσων που θα μεταφέρουν τα διαφημιστικά μηνύματα στο καταναλωτικό κοινό. 5) Καθορισμός των μορφών που θα πάρει η διαφήμιση και 6) Προϋπολογισμός των δαπανών.
Διαφημιστικά μέσα. Τα πιο γνωστά είναι: 1) Τηλεόραση. Με ειδικές εκπομπές γίνεται παραστατική διαφήμιση 2) Τύπος. Εφημερίδες κάθε κυκλοφορίας και περιοδικά. 3) Ραδιόφωνο. Μ' αυτό η διαφήμιση γίνεται ή με πρόγραμμα που προσφέρει μια επιχείρηση ή ένα προϊόν ή με ορισμένο αριθμό διαφημιστικών λέξεων ή με μικρές ραδιοφωνικές σκηνές που μεταδίδονται μεταξύ προγραμμάτων 4) Κινηματογράφος. Η κινηματογραφική διαφήμιση παρουσιάζεται συνήθως με μορφή μικρών ταινιών με παρουσίαση του προϊόντος και της χρήσης του. 5) Έντυπα διαφόρων μορφών που διανέμονται. 6) Υπαίθρια διαφήμιση με αφίσες πανό, φωτεινές επιγραφές τοίχων κλπ.
Η διαφήμιση στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα η διαφήμιση εμφανίστηκε οργανωμένη μετά το Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο. Από το 1950 αναπτύχθηκαν και οι μεγάλες ελληνικές διαφημιστικές εταιρίες με ειδικό επιστημονικό επιτελείο.
Ο Ν. 1961 του 1991 ρυθμίζει τα θέματα που σχετίζονται με την παραπλανητική και αθέμιτη διαφήμιση στην Ελλάδα και εναρμονίζεται με σχετική οδηγία της ΕΟΚ. Ο νόμος αυτός είναι ευρύτερος από τον παλιό Ν. 146 του 1914, τόσο ως προς την έννοια της διαφήμισης γενικά όσο και ως προς τις έννοιες της παραπλανητικής και της αθέμιτης διαφήμισης.
Η παραπλανητική διαφήμιση είναι κάθε διαφήμιση που το περιεχόμενο ή η μορφή της παραπλανά ή ενδέχεται να παραπλανήσει, με οποιονδήποτε τρόπο, τα πρόσωπα στα οποία απευθύνεται και στη γνώση των οποίων περιέρχεται και εξαιτίας αυτής της παραπλάνησης ενδέχεται να επηρεάσει την οικονομική τους συμπεριφορά ή να βλάψει έναν ανταγωνιστή. Είναι, για παράδειγμα, παραπλανητική η διαφήμιση η οποία εμφανίζεται με τη μορφή επιστημονικής ανακοίνωσης ή δημοσιογραφικής έρευνας, χωρίς να δηλώνεται ρητά ή κατά τρόπο ευδιάκριτο ότι πρόκειται για διαφήμιση. Είναι, επίσης, παραπλανητική η διαφήμιση η οποία δημιουργεί ψευδείς εντυπώσεις ως προς τη γεωγραφική προέλευση του προϊόντος ή τις ιδιότητές του.
Η αθέμιτη διαφήμιση είναι κάθε διαφήμιση που αντίκειται στα χρηστά ήθη. Ο νόμος αναφέρει ενδεικτικά περιπτώσεις αθέμιτης διαφήμισης, οι οποίες είναι: α) η διαφήμιση που καπηλεύεται εθνικά θέματα και προσωπικότητες ή την εθνική και πνευματική κληρονομιά μας. β) η διαφήμιση που διακρίνει μειωτικά κοινωνικές ομάδες με βάση το φύλο, τη φυλή, το θρήσκευμα κ.λπ. και γενικά προσβάλλει την ανθρώπινη αξιοπρέπεια. γ) η διαφήμιση που έχει σκοπό να προκαλέσει ανησυχία ή φόβο ή να εκμεταλλευτεί τα συναισθήματα αυτά ή την απειρία ή τις προλήψεις των καταναλωτών. δ) η διαφήμιση που εκμεταλλεύεται κατά τρόπο ανάρμοστο την τάση του κοινού για τυχερά παιχνίδια ή εύκολο κέρδος. ε) η διαφήμιση που προκαλεί σύγχυση στην αγορά μεταξύ του διαφημιζόμενου και του ανταγωνιστή κ.λπ. Στις περιπτώσεις παραπλανητικής ή αθέμιτης διαφήμισης, οποιοσδήποτε έχει έννομο συμφέρον μπορεί να καταφύγει με αγωγή στο δικαστήριο. Το αρμόδιο δικαστήριο μπορεί να διατάξει την παύση της παραπλανητικής ή της αθέμιτης διαφήμισης και την παράλειψή της στο μέλλον. Επίσης, μπορεί να απαγορεύσει την παραπλανητική και αθέμιτη διαφήμιση σε περίπτωση που αυτές δεν έχουν περιέλθει σε γνώση του κοινού, επίκειται όμως η δημοσίευσή τους. Για να εξαλειφθούν τα αποτελέσματα της παραπλανητικής και της αθέμιτης διαφήμισης, το αρμόδιο δικαστήριο μπορεί, εφόσον έχει διαταχτεί η παύση των διαφημίσεων αυτών, να διατάξει: α) τη δημοσίευση της απόφασής του, β) τη δημοσίευση αντίστοιχων διορθωτικών διαφημίσεων.

http://www.neo.gr/website/ergasiamathiti/2.htm

Τα πορτοκαλί γράμματα αναφέρονται στο νόμο αυτό!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 05-01-11 στις 22:34. Αιτία: Συγχώνευση.
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H maraki love έγραψε στις 13:18, 03-09-08:

Πολύ καλό 1000 ευχαριστώ!:thanks:
Παράθεση

'Ερικα (Ερικα)

Φοιτητής

H Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογοθεραπείας ΤΕΙ Πάτρας και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 187 μηνύματα.

H 'Ερικα shaaaalalalaalala... έγραψε στις 20:13, 03-09-08:

Παιδια sos!!!!!!!...Μπορειτε να με βοηθησετε δινοντας μου ιδεες για το εξης θεμα?Θα σας ειμαι υποχρεη ειλικρινα,απο εμενα ο,τι θελετε!!!!! :

Σε ενα δοκιμιο 500 περιπου λεξεων,να υποστηριξετε τη σκοπιμοτητα της μελετης και αξιοποιησης καποιου στοιχειου της ελληνικης παραδοσης(λ.χ.της μουσικης,του χορου,της αρχιτεκτονικης,της λαικης τεχνης.).

Ενα απο αυτα παιδακια και τις περισσοτερες ιδεες που θα δω για ενα απο αυτα,θα διαλλεξω και για ποιο θα γραψω....Εχω αγχωθει...Πρεπει να το παραδοσω,γι'αυτο θα ηθελα ιδεουλες συντομουτσικα!

Ευχαριστω
Παράθεση

Thra

Φοιτητής

Ο Thra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Thra έγραψε στις 23:05, 03-09-08:

Μη την γράψεις την έκθεση. Απλά χάσιμο χρόνου. Πες με μεγάλη φυσικότητα στον φροντιστή σου "Το θεώρησα περιττό να γράψω έκθεση για την παράδοση καθώς έπεσε στις φετινές πανελλαδικές".
Παράθεση

Afey (Θέμης)

Φοιτητής

O Afey έγραψε στις 23:20, 03-09-08:

Είναι πάντα ωραίο να βλέπεις επιτυχόντες να ενθαρρύνουν τις επόμενες γενιές υποψηφίων για μια καλή αρχή .
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H maraki love έγραψε στις 08:41, 04-09-08:

Μα δεν γίνεται να μην τη γράψει,ενθαρρύνετε λίγο την κοπέλα....Μπορεί να πέσει και στις πανελλήνιες κάποιο θέμα που ίσως δεν γνωρίζουμε πολλά γι' αυτό....Τι θα πούμε ότι δεν το γράφουμε να το αλλάξουν;;;;
Παράθεση

elli@ (Έλλη)

Φοιτητής

H Έλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κιάτο (Κόρινθος). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H elli@ έγραψε στις 14:18, 04-09-08:

Ρε παιδια γιατί ψάχνετε τα αρνητικά???Ζήστε τις πιο ωραίες φάσεις της σχολικής ζωής γιατί δεν θα ξαναυπάρξουν... Με λίγο καλή διάθεση κ παρέα τα αρνητικά εκμηδενίζονται...Μην είστε πια τόσο απαισιόδοξοι...
Παράθεση

'Ερικα (Ερικα)

Φοιτητής

H Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογοθεραπείας ΤΕΙ Πάτρας και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 187 μηνύματα.

H 'Ερικα shaaaalalalaalala... έγραψε στις 15:52, 04-09-08:

αχ βρε μαιδια..αληθεια τωρα!καντε κτ!α!και η εκθεση δν λεει για παραδοση!δειτε το θεμα!
Παράθεση

'Ερικα (Ερικα)

Φοιτητής

H 'Ερικα shaaaalalalaalala... έγραψε στις 15:52, 04-09-08:

*παιδια
Παράθεση

Afey (Θέμης)

Φοιτητής

O Afey έγραψε στις 15:56, 04-09-08:

Δεν είναι τόσο δύσκολο, προσπάθησε μόνη σου . Εξάλλου δεν θα έχεις κέρδος αν σου δώσουμε κάτι έτοιμο.
Παράθεση

'Ερικα (Ερικα)

Φοιτητής

H 'Ερικα shaaaalalalaalala... έγραψε στις 16:01, 04-09-08:

δεν ειπα να μου δωσετε κατι ετοιμο!ιδεες ειπα οτι θελω!οποιος θελει βοηθαει!
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H maraki love έγραψε στις 20:33, 04-09-08:

Παράδοση, μια διαχρονική αξία
Ένα σύνθημα και μια προτροπή που ακούγεται τα τελευταία χρόνια είναι "επιστροφή στην παράδοση". Αυτό φανερώνει έναν προβληματισμό κάθε σκεπτόμενου ανθρώπου σχετικά με ποιο τρόπο η παράδοση θα συμβάλλει στην προκοπή μας ως άτομα και ως κοινωνία. Και βέβαια το σύνθημα αυτό παίρνει νόημα και περιεχόμενο, όχι με την αντιγραφική τήρηση των παραδοσιακών αξιών, αλλά με την αναγνώριση και εμπέδωση των καλών τους στοιχείων, που θα μπολιάζονται στο δικό μας πολιτισμό.
Η λέξη παράδοση είναι παράγωγο ουσιαστικό του ρήματος "παραδίδωμι" που σημαίνει δίνω στα χέρια κάποιου, εμπιστεύομαι κάτι σε κάποιον. Είναι δηλαδή η παράδοση μια διαδικασία, μια μεταβίβαση - συνήθως προφορική - με την οποία μεταφέρονται από τη μια γενιά στην άλλη ήθη, έθιμα, γνώσεις ή δοξασίες και έτσι διαιωνίζονται. Οι πολιτιστικές αξίες του παρελθόντος, που έδωσαν το ιδιαίτερο χρώμα, που διαμόρφωσαν τα διακριτικά στοιχεία του ελληνικού λαού αποτελούν την ελληνική παράδοση. Οι αξίες αυτές εξακολουθούν και σήμερα να αρδεύουν τον πολιτιστικό μας χώρο και να προσθέτουν στο παρόν στοιχεία από τις εθνικές μας ρίζες.
Η παράδοση δεν είναι μονοσήμαντη. Έχει πολλούς κλάδους: γλωσσική παράδοση, πνευματική ( ήθη, έθιμα, δημοτικό τραγούδι, παροιμίες, μυθοπλασία κ.τ.λ. ), οικιστική παράδοση ( χωριά και μεμονωμένα κτίσματα ), λαϊκή οικοτεχνία, ενδυματολογία, χοροί, γιορτές, πανηγύρια κ.τ.λ. Το πλάτος της καλύπτει τόσες πτυχές όσες και η ζωή, από τη χαρά ως το θάνατο. Έτσι διασώζει το ύφος με το οποίο ένας λαός ζει την καθημερινότητά του.
Όμως παράδοση δε σημαίνει οπισθοδρόμηση, ούτε αποσυνδέεται από την πρόοδο, αλλά εξελίσσεται, βιώνοντας τις τρεις διαστάσεις του χρόνου ( παρελθόν - παρόν - μέλλον ) και συνδέεται με την έννοια της συνέχειας των στοιχείων εκείνων που έχουν τη δυνατότητα να επιζήσουν. Γιατί η ζωή του ανθρώπου δεν είναι ποτέ στατική, δεν είναι στάσιμη. Με την παράδοση κρατούμε αυτό που έχουμε και προσθέτουμε αυτό που δημιουργούμε.
Η ελληνική παράδοση είναι τα λαϊκά δημιουργήματα που τα ονομάζουμε λαϊκό πολιτισμό, όπως τα ήθη και έθιμα, δημοτικά τραγούδια, παραμύθια, παραδόσεις, διάφορα κτίσματα, η γλώσσα, το ντύσιμο, οι θρησκευτικές παραδόσεις, αλλά κι ό,τι επιβίωσε από παλιότερες εποχές και συνθέτει το νεοελληνικό ήθος και ύφος ζωής, τον τρόπο που αντιμετωπίζει τη ζωή και τον κόσμο ο νεοέλληνας, όπως η περηφάνεια, η αγωνιστικότητα, η αγάπη για την ελευθερία κ.τ.λ.
Η παράδοση είναι η αλυσίδα που συνδέει τις γενιές μεταξύ τους. Με την παράδοση χάσμα δεν υπάρχει. Η γενιά μας συνδέεται με τις προηγούμενες αλλά και με εκείνες που θα ρθουν. Συνάμα αποτελεί και προϋπόθεση για την ύπαρξη του πολιτισμού. Γιατί ποτέ ο πολιτισμός μιας γενιάς δε δημιουργείται από το μηδέν. Ριζώνεται στο πολιτισμό των γενιών που πέρασαν. Ένας λαός που έχει ξεχάσει την παράδοση είναι σαν τον άνθρωπο που έχει χάσει το μνημονικό του, που έχει πάθει αμνησία. Ιδιαίτερα σήμερα, που ο βιομηχανικός πολιτισμός έχει μια οικουμενικότητα που καταργεί όλες τις διαδικασίες επιλογής, επιβάλλεται η ένταξη στον οικουμενικό πολιτισμό να συνδυάζεται με τη στερεότητα που εξασφαλίζει η παράδοση, ώστε οι κίνδυνοι της εξαφάνισης στο ευρύτερο σύνολο παραμερίζονται. Μας χρειάζεται , λοιπόν, η παραδοσιακή γνώση, για να κρατήσουμε την ιστορική μας φυσιογνωμία.
Όμως τήρηση της παράδοσης σε όλες τις γραμμές της σημαίνει αποστέωση και οδηγεί στη συντήρηση εξωτερικών τύπων, ενώ πρέπει να παίρνουμε το ζωντανό πνεύμα από την παράδοση και όχι τους κενούς τύπους. Γι' αυτό για κάθε έθνος δύναμη και συστατικό του στοιχείο είναι και η παράδοση και η δημιουργία. Όταν μεταξύ παράδοσης και δημιουργίας, συντηρητικότητας και προοδευτικότητας βρεθεί ισορροπία, τότε το έθνος ζει με σταθερότητα, γιατί τότε το παρελθόν επιδρά δημιουργικά στο παρόν. Και η ισορροπία επιτυγχάνεται, όχι με αντιγραφή των παλιών τρόπων, αλλά με δραστηριοποίηση των στοιχείων εκείνων που βοηθούν στην αντιμετώπιση των νέων μορφών της ζωής. Ο νεοέλληνας έχει χρέος να αποκαταστήσει την επαφή του με τις πηγές της νεοελληνικής πνευματικότητας και τις ηθικές αξίες της νέας ελληνικής ζωής. Έτσι θα έχουμε τα δικά μας θεμέλια, τις δικές μας ρίζες, για να μη μιμούμαστε ανόητα, αλλά από την ξένη εμπειρία να μπορούμε να παίρνουμε αυτό που μας ταιριάζει και αυτό που μπορούμε να αφομοιώνουμε γόνιμα.
Το να καλλιεργήσουμε την εθνική μας προσωπικότητα δε σημαίνει όμως ότι θα αρνηθούμε ή θα περιφρονήσουμε τις προσωπικότητες άλλων εθνών. Όλα τα έθνη έχουν κάτι να προσφέρουν στον πολιτισμό. Αλλά και κανένα δεν μπορεί να υπάρξει κλεισμένο στον εαυτό του. Η αλληλεξάρτηση των λαών εντείνεται κι έτσι αυξάνεται η ανάγκη ειρηνικής συμβίωσης και συνεργασίας τους. Εξάλλου η εθνική μας παράδοση με τα δυο μεγάλα ρεύματά της, τον ανθρωπισμό και το χριστιανισμό, μας κατευθύνει στο ιδανικό της πανανθρώπινης αδελφοσύνης. Όμως με τον ίδιο σεβασμό και την ίδια διαλλακτικότητα πρέπει να αντιμετωπίζουμε και να δεχόμαστε τον πολιτισμό και των άλλων και να τους θεωρούμε εξίσου αξιόλογους, αφού όλοι μαζί δημιουργούν τον ελληνικό λαϊκό πολιτισμό.
Θα ήταν ακόμα σωστό να αναφέρουμε ότι μια μεγάλη επιστήμη - η Λαογραφία - ασχολείται με την παράδοση, μια επιστήμη που ίδρυσε ο Νικόλαος Πολίτης και που χαιρέτησαν την παρουσία της μορφές όπως του Κωστή Παλαμά και του Γιάννη Αποστολάκη. Η χώρα μας με τη μακρύτερη πολιτιστική διαδρομή επιβάλλεται να δραστηριοποιηθεί και να διαφυλάξει τον πολιτισμό της αλλά και να τον προβάλλει με ευαισθησία και υπευθυνότητα στους άλλους λαούς. Οι πολιτιστικοί σύλλογοι αποτελούν γερά στηρίγματα της ελληνικής παράδοσης. Γιατί διατηρούν και προβάλλουν το λαϊκό μας πολιτισμό αλλά και το μεταβάλουν από μουσειακό είδος σε ζωντανό οργανισμό.
Με τις εκδηλώσεις τους κάνουν πιο σαφείς τις ιδέες που αποκρυσταλλώνουν την ελληνική κουλτούρα αλλά και σταθεροποιούν τις πανανθρώπινες αξίες. Ένας άλλος θεσμός που συμβάλλει στη γνώση του παρελθόντος, τη διατήρηση της πολιτιστικής κληρονομιάς, την καλλιέργεια της ιστορικής συνείδησης αλλά και την ανάπτυξη της ιστορικής σκέψης και κρίσης είναι τα μουσεία.
Αυτά είναι τα θησαυροφυλάκια του παρελθόντος, όπου προβάλλεται η πορεία ενός λαού. Το Υπουργείο Πολιτισμού με ευαισθητοποίηση πρέπει να στηρίξει οικονομικά και ηθικά όλες τις προσπάθειες που γίνονται για την αναβίωση των παραδοσιακών αξιών. Η Τοπική Αυτοδιοίκηση είναι σε θέση να αξιοποιήσει το δυναμικό του λαϊκού μας πολιτισμού δημιουργώντας πολιτιστικούς φορείς και οργανισμούς, όπου θα εκφράζονται όλες οι μορφές του. Το σχολείο μπορεί να βοηθήσει το νέο να αποκτήσει βιωματική σχέση με την εθνική μας κληρονομιά. Αλλά και η οικογένεια πρέπει να προτρέπει τα παιδιά να συμμετέχουν σε ανάλογες εκδηλώσεις και δραστηριότητες. Τέλος δεν είναι λίγα τα άτομα που με τον προσωπικό τους μόχθο, την αγάπη τους και το μεράκι τους προσφέρουν τις ιδέες τους και την ψυχή τους στην υπόθεση του λαϊκού πολιτισμού.
Ελπίζουμε ότι με την ατομική και συλλογική προσπάθεια θα μεταδώσουμε και στις επόμενες γενιές όσα δημιούργησαν οι πρόγονοί μας.
Γιατί πιστεύουμε ότι παράδοση δε σημαίνει οπισθοδρόμηση, αλλά πηγή γνώσεων, αρχών και αξιών από το παρελθόν για μια σωστή πορεία στο μέλλον.

Αυτό ίσως σε βοηθήσει...
http://www.laosver.gr/news/articles/3624.html
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H maraki love έγραψε στις 20:35, 04-09-08:

Μα δεν είμαστε απαισιόδοξοι,έκθεση είχα να γράψω με αυτό το θέμα...
Παράθεση

elli@ (Έλλη)

Φοιτητής

H Έλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κιάτο (Κόρινθος). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H elli@ έγραψε στις 20:51, 04-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από marakigreece
Μα δεν είμαστε απαισιόδοξοι,έκθεση είχα να γράψω με αυτό το θέμα...
ΑΑΑΑΑΑ...Οk...Δεν κατάλαβα καλά...Sorry...
Παράθεση

Stef

Φοιτητής

H Stef έγραψε στις 22:41, 04-09-08:

Κάτω οι σχολικές εκδρομές!!!
Παράθεση

Stef

Φοιτητής

H Stef έγραψε στις 22:47, 04-09-08:

Σκέψου πως απο τη παράδοση ενός λαού διαγράφεται ο πολιτισμός και η ιστορία του . Αν και η παράδοση έπεσε φέτος . Δίκιο έχουν τα παιδιά .
Παράθεση

'Ερικα (Ερικα)

Φοιτητής

H 'Ερικα shaaaalalalaalala... έγραψε στις 11:36, 05-09-08:

λεμε το θεμα δεν ειναι η παραδοση!για τη μελετη λεει η εκθεση!δειτε...
Παράθεση

'Ερικα (Ερικα)

Φοιτητής

H 'Ερικα shaaaalalalaalala... έγραψε στις 11:42, 05-09-08:

Παιδια μια διευκρίνηση! Το θέμα δεν είναι για την ελληνική Παράδοση! Δεν ξέρω ποιος άλλαξε τον τίτλο... Μια βοήθεια για του θέμα που γράφω στην πρώτη σελίδα θέλω!
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H maraki love έγραψε στις 17:50, 05-09-08:

Θα ψάξω να βρω!! Για ποιο θες;;; Για μουσική,τέχνη;;
Παράθεση

'Ερικα (Ερικα)

Φοιτητής

H 'Ερικα shaaaalalalaalala... έγραψε στις 17:53, 05-09-08:

Thank you!!:no1::thanks:
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H maraki love έγραψε στις 18:04, 05-09-08:

Δες εδώ λίγο..
http://conference.arcadians.gr/index.php?itemid=8
Παράθεση

ilianna

Φοιτητής

H ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 298 μηνύματα.

H ilianna oleee έγραψε στις 21:15, 06-09-08:

Να το κακό με τις εκθέσεις. Πρέπει να γράψουμε πράγματα στα οποία δεν πιστεύουμε!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alexia91 (Αλεξάνδρα)

Φοιτητής

H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H Alexia91 έγραψε στις 12:26, 09-09-08:

Hi!Καλα δεν θα σχολιασω οτι τα πεpισσοτεpα θεματα στην εκθεση ειναι gtp .τεσπα θελω μια βοηθεια.εχετε καμια ιδεα γιατι η φωνη των πνευματικων ανθpωπων ακουγεται ολο κ λιγοτεpο στις μεpες μας?την εχω τελειωσει σχεδον ωστοσο μου φαινεται λιγο μικpη,γι'αυτο αν εχετε καμια ιδεα...
Παράθεση

Thra

Φοιτητής

Ο Thra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Thra έγραψε στις 14:57, 09-09-08:

Μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις, τι σου ζητάει η έκθεση! Αν διαβάσεις με προσοχή και βάλεις το μυαλό σου να δουλέψει, μιλά για την σκοπιμότητα της μελέτης κάποιου στοιχείου της παράδοσής μας. Διάβαζε πιο προσεχτικά!
Παράθεση

petalouda56 (ΣΟΦΙΑ)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H ΣΟΦΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H petalouda56 έγραψε στις 12:07, 13-09-08:

ρε παιδια γεια σε ολους!
φετος τριτη και ακομα δν αρχισαμε τ δευτερα 2ωρο ΕΚΘΕΣΗ!
και δε φτανει που θ γραψουμε εκθεσητο θεμα χαλια<Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Η ΠΟΛΙΤΙΜΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΙ Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ>ΧΑΛΙΑ
ΧΑΛΙΑΧΑΛΙΑ!κ τ λεω αυτο γιατι μισωτα φιλολλογικα!!!!!!!!!!!!
ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙΑΣ Μ ΒΟΗΘΗΣΕΙ:no1:!
Παράθεση

SCULLY

Μαθητής Β' λυκείου

H SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.

H SCULLY έγραψε στις 12:09, 13-09-08:

το θεμα τι ακριβως εχει και ειναι κακο ?

θα προτιμουσες να εγραφες για τον γραπτο και τον προφορικο λογο οπως καναμε εμεις?

για την δημοκρατια υπαρχει σχετικο θρεντ στο γενικα και αοριστα.
Παράθεση

stargirl (Νάνσυ:p)

Μαθητής Α' λυκείου

H Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H stargirl έγραψε στις 12:10, 13-09-08:

Καλά αυτό είναι έλεος!! Δε μας λυπούνται καθόλου!! Είπαμε να μη χάνουμε ώρες οκ αλλά όχι κι έτσι!! Και είναι και δύσκολο θέμα!! Αν μπορύσα θα σε βοηθούσα αλλά δεν είμαι καλή στις εκθέσεις. Ελπίζω να μη συνεχίσετε έτσι!
Παράθεση

petalouda56 (ΣΟΦΙΑ)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H ΣΟΦΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H petalouda56 έγραψε στις 12:14, 13-09-08:

οκ παιδια δν μ καταλαβατε,ΜΙΣΩ ΤΙΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ!!!
Παράθεση

SCULLY

Μαθητής Β' λυκείου

H SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.

H SCULLY έγραψε στις 12:19, 13-09-08:

και γω δεν ειμαι και πολυ των εκθεσεων αλλα το θεμα δεν εχει κατι το τοσο χαλια..θα μπορουσαν να σου βαλουν χειροτερα και να μη ξερεις τι να γραψεις ουτε μια γραμμη..για την δημοκρατια φανταζομαι εχεις ακουσει,θα ξερεις και κανα ιστορικο στοιχειο ,κανε μια συγκριση/αντιπαραβολη με αλλα πολιτευματα,τονισε το ρολο του ενεργου πολιτη σε αυτην,το πως βρισκεις τον σημερινο τροπο ασκησης της δημοκρατιας(αν δλδ διατηρει την σημασια της) κλπ κλπ..σιγουρα ειναι καπως νωρις για να γραψετε εκθεση (ακομα μαθημα δν εχετε κανει) αλλα στο σχολειο εισαι..πρεπει να προσαρμοζεσαι γιατι επονται χειροτερα..
Παράθεση

petalouda56 (ΣΟΦΙΑ)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H petalouda56 έγραψε στις 12:20, 13-09-08:

μπορεις να με βοηθησεις λιγο ακομα:thanks:
-----------------------------------------
ευχαριστω:thanks::thanks:
Παράθεση

stargirl (Νάνσυ:p)

Μαθητής Α' λυκείου

H Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H stargirl έγραψε στις 12:22, 13-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από SCULLY
και γω δεν ειμαι και πολυ των εκθεσεων αλλα το θεμα δεν εχει κατι το τοσο χαλια..θα μπορουσαν να σου βαλουν χειροτερα και να μη ξερεις τι να γραψεις ουτε μια γραμμη..για την δημοκρατια φανταζομαι εχεις ακουσει,θα ξερεις και κανα ιστορικο στοιχειο ,κανε μια συγκριση/αντιπαραβολη με αλλα πολιτευματα,τονισε το ρολο του ενεργου πολιτη σε αυτην,το πως βρισκεις τον σημερινο τροπο ασκησης της δημοκρατιας(αν δλδ διατηρει την σημασια της) κλπ κλπ..σιγουρα ειναι καπως νωρις για να γραψετε εκθεση (ακομα μαθημα δν εχετε κανει) αλλα στο σχολειο εισαι..πρεπει να προσαρμοζεσαι γιατι επονται χειροτερα..
Μπράβο ρε!! Φτιάξ'της κι άλλο το κέφι!! Άκου να προσαρμόζεσαι γιατί έπονται χειρότερα!! Κακιασμένη!!
Παράθεση

nfk (Nίκος)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 182 μηνύματα.

O nfk έγραψε στις 12:26, 13-09-08:

Ξεκίνα το θέμα "Γενικά"

Τί προσφέρει η δημοκρατία στην σύγχρονη κοινωνία? Γιατί είναι απαραίτητη κτλ........

Μετά πάνε στα πλεονεκτήματα(ελεύθερη βούληση , ελευθερία απόψεων)

Αφίερωσε 2 - 3 παραγράφους στο κυρίως θέμα...

Μετά αν κάνεις κι'έναν καλό επίλογο είσαι οk!!!

Aπό το να κλαις την μοίρα σου , καλύτερο είναι να οργανώσεις το θέμα σου..
Παράθεση

petalouda56 (ΣΟΦΙΑ)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H petalouda56 έγραψε στις 12:26, 13-09-08:

πεστα εσυ γτ εγω ασταανχος,ανχος κ παλι ανχος!
Παράθεση

SCULLY

Μαθητής Β' λυκείου

H SCULLY έγραψε στις 12:33, 13-09-08:

σταρ με το μηνυμα σου ΕΣΥ την βοηθησες παντως παρα πολυ.:iagree:
εγω της ειπα να προσαρμοζεται...οτι οταν φτασει στην ηλικια μου και στην γ λυκειου τα πραγματα θα ειναι δυσκολοτερα,ειναι ψεμα ?

λοιπον κοπελια γραψε πανω απο ολα την δικη σου αποψη..ενδεικτικα σου δινω καποια στοιχεια για τη σημασια της δημοκρατιας:
διασφαλιζει (ή τουλαχιστον ετσι θα επρεπε) τα συμφεροντα του λαου.
κατοχυρωνει την πολυφωνια,τον πλουραλισμο,το δικαιωμα να εκφερει κανεις ελευθερα την αποψη του.
επιτρεπει την πραγματικη καλλιεργεια του πνευματος και κατοχυρωνει την ισονομια.
προασπιζει την ελευθερια και συμβαλλει στην αναπτυξη ελπιδας και δημιουργικοτητας απο την πλευρα των πολιτων.

δες και το θρεντ στο γενικα και αοριστα...εκει λεμε την αποψη μας πιο αυθορμητα και μπορει να συναντησεις και τις δικες σου αποψεις εκει περα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    klean, Nefeloula, ParisGr

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους