Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,944 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 136 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Μαθητικές Καταλήψεις

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 22:54, 11-09-10:

Θα πω και εγώ την γνώμη μου.

Οι καταλήψεις των προηγούμενων ετών (ακόμα και στα σχολεία) ήταν υποκινούμενες από κόμματα (πολλές από τις καταλήψεις των προηγούμενων ετων έγιναν επειδή όλη η αντιπολίτευση και το ΠΑΣΟΚ διαμαρτυρόντουσαν για διάφορα θέματα π.χ. ιδιωτικοποίηση της παιδείας). Με το ΠΑΣΟΚ στην κυβέρνηση δύσκολα να ξαναγίνουν οι καταλήψεις των προηγούμενων ετών γιατί πολύ απλά η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δε θα διαμαρτυρηθεί για πολιτικές που η ίδια προσπαθούσε να περάσει στο παρελθόν. Έτσι τα καθαρά αριστερά κόμματα θα είναι τα μοναδικά που θα προτείνουν καταλήψεις αλλά επηρεαζόμενα σαφως από τα 2 μεγάλα κόμματα δύσκολα δε θα μπορούν να δημιουργήσουν ένα κλίμα κατάληψης σε όλης την Ελλάδα από μόνα τους. Θα υπάρχουν κάποιες ωρες αποχής μπορεί και μια μέρα να υπάρχει συμβολική κατάληψη. Παρόλα αυτά δε νομίζω να δημιουργηθεί για φέτος τουλάχιστον το κλίμα καταλήψεων των προηγούμενων ετών για τους λόγους που ανέλυσα παραπανω.

Είμαι καθαρά κατά των καταλήψεων. Γιατί όλο αυτό το κλίμα είναι φτιαχτό από πριν.....στην ουσία χρησιμοποιούν τους μαθητές και φοιτητές σαν πιόνια....
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Trolletarian

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 22:56, 11-09-10:

Θα χορτάσετε καταλήψεις φέτος.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας (ΤΕΙ/Αίγιο) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 22:59, 11-09-10:

Χαχ..Ναι οντως
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη transient
Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.

O transient έγραψε στις 23:26, 11-09-10:

Πάντως και τους καθηγητές δεν τους χαλάνε οι καταλήψεις... Ένας φίλος μου, μου είπε ότι οι δάσκαλοι του ελεγαν "άντε βρε παιδιά κάντε και καμια κατάληψη να πιούμε και κανα καφεδάκι". Αυτό το τροπάριο σε πολλές εκδοχές το έχω ακούσει πάρα πολλές φορές.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:27, 11-09-10:

Μα πού είναι ένας Mod να διορθώσει τον τίτλο σε "Καθισιό 2010";
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Trolletarian

Φοιτητής

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 01:34, 12-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Polorst
Πάντως και τους καθηγητές δεν τους χαλάνε οι καταλήψεις... Ένας φίλος μου, μου είπε ότι οι δάσκαλοι του ελεγαν "άντε βρε παιδιά κάντε και καμια κατάληψη να πιούμε και κανα καφεδάκι". Αυτό το τροπάριο σε πολλές εκδοχές το έχω ακούσει πάρα πολλές φορές.
Συμφωνώ ότι υπάρχουν καθηγητές που τη βρίσκουν με τις καταλήψεις γιατί όπως είπες θα πιούν κανένα καφεδάκι, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όλοι οι καθηγητές σκέφτονται με αυτόν τον τρόπο.Υπάρχουν καθηγητές που τους προβληματίζει αυτή η κατάσταση κάθε χρόνο και δεν σκέφτονται απλά ότι θα χάσουν μάθημα.

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
πραγματικά οι καταλήψεις έχουν καταντήσει καθισιό.Έλεος, ας σταματήσει αυτή η κοροϊδία κάθε χρόνο.Και θα συνεχίσω για να μην παρεξηγηθώ, ότι τάχα είμαι κατά της κατάληψης.
Καταλήψεις πρέπει να γίνονται με τη συμμετοχή όλων, λίγο αδύνατο εε? Και όμως εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει η συμμετοχή όλων γιατί αποφασίζονται απο τη μία στιγμή στην άλλη και δεν υπάρχει ενημέρωση και συντονισμός και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να γίνεται μπάχαλο και τα αιτήματα να μην είναι λογικά.Αιτήματα υπάρχουν, δεν είναι απαραίτητο να έχουν να κάνουν με το συγκεκριμένο σχολείο αλλά με το εκπαιδευτικό σύστημα γενικότερα.Είναι δυνατόν να συμμετέχουν όλοι σε μία κατάληψη που έχει αίτημα "γιατί τα κουλούρια στο κυλικείο είναι στρόγγυλα και δεν ξέρουμε απο που να αρχίσουμε".Αυτό το πράγμα είναι κοροϊδία, τέτοιου είδους καταλήψεις δεν πρέπει να γίνονται γιατί χαλάν και το νόημα των σοβαρών.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 19-10-12 στις 20:36.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Φοιτητής

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας (ΤΕΙ/Αίγιο) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 08:52, 12-09-10:

Ναι ρε παιδια τα ιδια και οι δικοι μας καθηγητες περιμενουν πως και πως,Γιατι δεν τους συμφερει να κανουν απεργιες αρα ποια η λυση?ΚΑΤΑΛΗΨΗ..Γιωργο εχεισ δικιο ΚΑΘΙΣΙΟ 2010 επρεπε να χα βαλει
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 11:00, 12-09-10:

Δεν έχω πρόβλημα να το πω: Είμαι αντίθετος στις καταλήψεις της ξεφτίλας που γίνονται με γενικά ή ανόητα αιτήματα μόνο και μόνο για να χάσουμε το μάθημα.
Αν όμως φέτος γίνουν κινητοποιήσεις μαζί μαθητές, καθηγητές, γονείς με καθαρό αίτημα "οχι πάνω από 25 παιδιά στο τμήμα" είμαι μέσα.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Φοιτητής

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 12:03, 12-09-10:

Οπως τα λες γιατι φετος ετσι που θελουν να μας βαλουν ΜΑΘΗΜΑ δεν θα γινει
Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis4ever
Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 654 μηνύματα.

O giannis4ever έγραψε στις 12:11, 12-09-10:

Προβλέπω λίγες έως καθόλου απεργίες, αλλά καταλήψεις θα υπάρξουν. Να δούμε πόσο θα κρατήσουν, γιατί όσες καταλήψεις έγιναν πέρσι κράτησαν μια μέρα μόνο. Άντε να έγινε και καμιά αποχή.
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stathakis
Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.

O stathakis έγραψε στις 12:12, 12-09-10:

δηλαδη παλι καταληψεις!μου το ειπε και ενας καθηγητης εμενα που ειχα παει να ρωτησω σε ενα φροντ για μαθηματα!ειμαι και εγω κατα των καταληψεων διοτι δεν εχουν ουσια αλλα να πω και την αμαρτια μου λιγο καθισιο(εννοω οχι σχολειο εξαλλου εχω φροντ) θα μου εδινε χρονο να ξεκουραστω αλλα δεν λυνει κανενα προβλημα!και θα πρπει να σεβαστουμε οσοι απο εμας ειναι καταληψιες τα παιδια που δεν εχουν χρηματα να πανε φροντ και το μονο μεσον τους για μαθηση σε κατευθυνσης μαθηματα μιλαω παντα ειναι το σχολειο!τι να πω?????και η πλακα ειναι οτι παλια σε καποια σχολεια τα αιτηματα ηταν γελοια!οπως πχ η τυροπιτα να μην ειναι στρογγυλη αλλα μονο τετραγωνη!!!!!χαχαχαχαχ
Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Φοιτητής

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 12:13, 12-09-10:

Ναι επειδη δεν ξερουμε να διεκδικουμε.Ας κανουμε μια καταληψη εναν μηνα και θα δεις για ποσο!!!!!!!!!!!
Παράθεση

Μιχάλης9867 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Μιχάλης9867
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 840 μηνύματα.

O Μιχάλης9867 έγραψε στις 12:21, 12-09-10:

οι καταληψεις δεν εχουν κανενα απολυτως αποτελεσμα
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

milanopassion

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη milanopassion
Ο milanopassion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O milanopassion έγραψε στις 12:23, 12-09-10:

Ειμαι κατα της καταληψης για οποιοδηποτε λογο αυτη γινεται.Ειναι η ευκολη λυση,η λυση του καθισιου.Αν υπαρχουν 4-5 ατομα σε καθε σχολειο που πραγματικα ενδιαφερονται για τα προβληματα της εκπαιδευσης αυτα ανθιστανται στις καταληψεις.Το φαινομενο αυτο φανερωνει τη δυναμη της μαζας.Το 95% των καταληψεων γινονται , γιατι οι καθε λογης προεδροι 15μελων προσπαθωντας να δικαιολογησουν τις ψηφους τους το παιζουν μαγκες στους καθηγητες και κανουν τις περιφημες ψηφοφοριες του τυπου "ποιοι ειναι υπερ και ποιοι κατα" που στην ουσια σημαινει"ρε παιδια να κανουμε μαθημα σημερα ή οχι";Ρητορικες ερωτησεις...Αν και οι καθηγητες φερουν μεγαλο μεριδιο ευθυνης υπαρχουν και καποιοι(το λεω απο προσωπικη εμπειρια)που θελουν να γινεται μαθημα οχι για να δουλεψουν(κατι τετοιο θα ηταν αυταπατη) αλλα γιατι θελουν να βοηθησουν τους μαθητες.
Υ.Γ προς τα παιδια της γ λυκειου: ΓΡΑΨΤΕ ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΣΑΣ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΕΙΤΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Φοιτητής

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 12:23, 12-09-10:

Aναλογως Μιχαλη..Αα και συγνωμη για το avatar το ζηλεψα και κουταμαρα μου που εβαλα ταξη στην δημοσκοπηση
Παράθεση

BRUCE (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη BRUCE
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 234 μηνύματα.

O BRUCE έγραψε στις 16:11, 12-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Δεν έχω πρόβλημα να το πω: Είμαι αντίθετος στις καταλήψεις της ξεφτίλας που γίνονται με γενικά ή ανόητα αιτήματα μόνο και μόνο για να χάσουμε το μάθημα.
Αν όμως φέτος γίνουν κινητοποιήσεις μαζί μαθητές, καθηγητές, γονείς με καθαρό αίτημα "οχι πάνω από 25 παιδιά στο τμήμα" είμαι μέσα.
Συμφωνώ μαζί σου. Είμαι υπέρ των καταλήψεων, αλλά για σοβαρά θέματα όπως πχ αυτό που θα συμβεί φέτος με 30+ άτομα στις αίθουσες. Αλλά από την άλλη φέτος είμαστε τρίτη λυκείου και δεν νομίζω ότι μας συμφέρει και πολύ άμα γίνει κατάληψη πολλών ημερών. Μέχρι 4-5 μέρες κατάληψης είναι καλά, παραπάνω όχι.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Luis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Luis
Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.

O Luis έγραψε στις 18:40, 12-09-10:

Μακάρι οι καθηγητές να σκέφτονταν μόνο το καφεδάκι! Υπάρχουν και κάποιοι που σκέφτονται: "Ωραία! Λίγες παραπάνω ώρες για ιδιαίτερα!"
Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Φοιτητής

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 18:43, 12-09-10:

μπααα δεν νομιζω
Παράθεση

LoCo0o0:-):-P:-0

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη LoCo0o0:-):-P:-0
Ο LoCo0o0:-):-P:-0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O LoCo0o0:-):-P:-0 έγραψε στις 15:10, 19-09-10:

Εμεις εχουμε διπλοβαρδια και συνεχεια υποσχονται σχολειο ... ΕΛΕΟΣ .... Εχουμε λογω για καταληψηη ... Αλλα γενικαα μας Ειπαν οτι λογω περικοπων Πρεπει να κανουμε καταληψεις Με συνθημα : Κοψτε Απο Αλλου ... Οχι Απ΄την Παιδεία και απο τρίτη βδομαδα σχολείου θα ξεκινήσουμε για κανα 2 αρχικά (!)
Παράθεση

summer

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη summer
H summer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H summer έγραψε στις 18:52, 10-10-10:

εχουμε κανει μια βδομαδα και ανοιξαμε συμβιβαστικα... θα ξανακανουμε μαλλον σε κανα μηνα... φετος υπαρχουν λογοι που σηκωνουν καταληψη η δευτερη θα ειναι πανω απο βδομαδα αν με το καλο γινει... εδω για να καταλαβαιτε την κατασταση και οι καθηγητες και ο συλλογος μας λενε οτι ειναι μαζι μας
Παράθεση

Trolletarian

Φοιτητής

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 19:01, 10-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από summer
εχουμε κανει μια βδομαδα και ανοιξαμε συμβιβαστικα... θα ξανακανουμε μαλλον σε κανα μηνα... φετος υπαρχουν λογοι που σηκωνουν καταληψη η δευτερη θα ειναι πανω απο βδομαδα αν με το καλο γινει... εδω για να καταλαβαιτε την κατασταση και οι καθηγητες και ο συλλογος μας λενε οτι ειναι μαζι μας
αλήθεια για ποιό λόγο?πήρε κανένα καινούργιο σχήμα η τυρόπιτα?
σόρρυ για το υφάκι αλλά πάω στοίχημα ότι μόνο με τη κατάληψη δεν θα κερδίσετε τίποτα.Μένοντας μέσα σε ένα κτίριο δεν κερδίζετε τίποτα ,εάν δεν βγείτε στους δρόμους να διαδηλώσετε και να ασκήσετε πίεση στους αρμόδιους φορείς μην περιμένετε τίποτα και όχι φυσικά μόνο το 15μελές αλλά όλοι και απο όλα τα σχολεία,τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η παιδεία αφορούν όλα τα σχολεία.
Πραγματικά με τις καταλήψεις στα @ρχίδι@ τους σας έχουν γραμμένους.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ntinaki_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ntinaki_
H ntinaki_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H ntinaki_ έγραψε στις 19:34, 10-10-10:

να ρωτησω κατι?? η <<κανονικη>> καταλυψη πως γινεται?? περιγραψτε τν λιγο εσεισ που ειστε σε αλλα σχολεια γιατι εμεισ παμε το πρωι και στισ 12 το μεσημερι φευγουμε και αντε παλι την αλλη μερα....πχ τα παιδια μενουν μεσα στ σχολειο??
Παράθεση

Trolletarian

Φοιτητής

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 19:43, 10-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από ntinaki_
να ρωτησω κατι?? η <<κανονικη>> καταλυψη πως γινεται?? περιγραψτε τν λιγο εσεισ που ειστε σε αλλα σχολεια γιατι εμεισ παμε το πρωι και στισ 12 το μεσημερι φευγουμε και αντε παλι την αλλη μερα....πχ τα παιδια μενουν μεσα στ σχολειο??
αχ τι μου θύμησες,τον εαυτό μου όταν ήμουν στις πρώτες τάξεις του γυμνασίου και δεν ήξερα τίποτα απο καταλήξεις και δεν μπορούσα να καταλάβω τι είναι η κατάληψη. Αλλά τώρα το έχω βιώσει και απο την καλή και απο την ανάποδη.
Παράθεση

halvas (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη halvas
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε στις 19:55, 10-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Καθισιό; Ξέρεις πόσα πράγματα μπορείς να κάνεις σε μία κατάληψη;
Παράθεση

akiroskirios

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη akiroskirios
Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 716 μηνύματα.

O akiroskirios εγώ χώνω τις αρνητικές έγραψε στις 19:56, 10-10-10:

ναι, μωρέ...μπυρόνια, τζόνι, τσιγαριλίκια, πόκερ...τέτοια φάση...
Παράθεση

ntinaki_

Νεοφερμένος

H ntinaki_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H ntinaki_ έγραψε στις 19:59, 10-10-10:

χριστο οταν λεσ και απ τν καλη και απ τν αναποδη?
Παράθεση

halvas (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη halvas
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε στις 19:59, 10-10-10:

Το σεξ ξέχασες
Παράθεση

ntinaki_

Νεοφερμένος

H ntinaki_ έγραψε στις 20:02, 10-10-10:

τα παιδια κοιμουνται μεσα στ σχολειο η ειναι πλ παραπερα?
Παράθεση

akiroskirios

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη akiroskirios
Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 716 μηνύματα.

O akiroskirios εγώ χώνω τις αρνητικές έγραψε στις 20:02, 10-10-10:

το άφησα στα αποσιωπητικά...

τα παιδια κοιμουνται μεσα στ σχολειο η ειναι πλ παραπερα?
κοιμούνται αν τους αφήσει η μάνα τους και μετά μας πρήζουν τη μύτη ότι θυσιάστηκαν για τα δικαιώματά μας γιατί είχε πολικό ψύχος...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 10-06-11 στις 14:21. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων.
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 20:18, 10-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από akiroskirios
κοιμούνται αν τους αφήσει η μάνα τους και μετά μας πρήζουν τη μύτη ότι θυσιάστηκαν για τα δικαιώματά μας γιατί είχε πολικό ψύχος...
Συνήθως τη νυχτερινή βάρδια την αναλαμβάνουν οι εξωσχολικοί. Πολλές φορές με το αζημίωτο. Πρόπερσι στο Παγκράτι κλέψανε όλους τους υπολογιστές του σχολείου και ότι άλλο είχε αξία και τα πούλησαν στο Μοναστηράκι. Όσο για τον μπάφο, άσε καλύτερα.
Υ.Γ. Και υπάρχουνε και κάποιοι που αηδιάζουν όταν κατηγορούμε τις καταλήψεις...

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 20:43, 10-10-10:

Φέτος είναι ο πέμπτος χρόνος που βλέπω κατάληψη στο σχολείο.. Από τότε που είμαι πρώτη γυμνασίου κάνουν καταλήψεις και πραγματικά μία ή το πολύ δύο φορές υπήρξαν σοβαροί λόγοι(και όπως ειπώθηκε και σε άλλο τόπικ, τις περισσότερες φορές μέσα στο σχολείο είναι εξωσχολικοί). Δεν έχω μπει ποτέ μέσα σε κατάληψη, όχι για κανέναν άλλο λόγο, παρά μόνο γιατί δεν έχει νόημα. Τα αιτήματα δεν αφορούσαν ποτέ την ηλικία μου ή συγκεκριμένα το σχολείο μου, ούτε καν τώρα που είμαι σε μεγαλύτερη τάξη...
Κατά κύριο λόγο οι καταλήψεις γίνονται χειμώνα.. Και μόνο που βλέπω τα παιδιά μέσα στο σχολείο, στο ψοφόκρυο, πολλές φορές με βροχή, τους λυπάμαι. Αλλά αν κάποτε υπάρξει πραγματικός λόγος για κατάληψη θα είμαι μέσα.. Όχι για να σπάω παράθυρα, να πίνω μπύρες, να κατουράω το γραφείο των καθηγητών, αλλά για να διεκδικώ τα δικαιώματα μου.
Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,896 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 16:44, 11-10-10:

το λυκειο εκανε. εμεις οχι
ψηφισαμε βεβαια αλλα πουυυυ... ολο το 15μελες κατα ενω αυτοι τους ξεσηκωσανε!!...αλλα που αφου ηταν φανερη η ψηφοφορια και μπροστα σε ολους τους καθηγητες...
Παράθεση

ioanna1993 (Ποιο άλλο;)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ioanna1993
H Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 307 μηνύματα.

H ioanna1993 έγραψε στις 10:24, 14-10-10:

Εμείς κάναμε χθες κατάληψη και λένε πως φέτος μπορεί να πάει μέχρι την Τετάρτη,αν και εγώ πιστεύω ότι αύριο θα είναι η τελευταία μέρα!
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη michael92
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 10:58, 14-10-10:

Τεμπέληδες
Παράθεση

ioanna1993 (Ποιο άλλο;)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ioanna1993
H Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 307 μηνύματα.

H ioanna1993 έγραψε στις 11:00, 14-10-10:

ΕΕ!όχι και τεμπέληδες!Εγώ τουλάχιστον χθες έφυγα νωρίς από το σχολείο για να διαβάσω και σήμερα ξύπνησα νωρίς πάλι για να διαβάσω!Άσχετα που καίγομαι στο i-school
Παράθεση

thanos323 (σουπερ γουμαρ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thanos323
Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 149 μηνύματα.

O thanos323 χαρτοσακουλας απο ναιλον και βαμβακι έγραψε στις 11:11, 14-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από christos0987
αλήθεια για ποιό λόγο?πήρε κανένα καινούργιο σχήμα η τυρόπιτα?
σόρρυ για το υφάκι αλλά πάω στοίχημα ότι μόνο με τη κατάληψη δεν θα κερδίσετε τίποτα.Μένοντας μέσα σε ένα κτίριο δεν κερδίζετε τίποτα ,εάν δεν βγείτε στους δρόμους να διαδηλώσετε και να ασκήσετε πίεση στους αρμόδιους φορείς μην περιμένετε τίποτα και όχι φυσικά μόνο το 15μελές αλλά όλοι και απο όλα τα σχολεία,τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η παιδεία αφορούν όλα τα σχολεία.
Πραγματικά με τις καταλήψεις στα @ρχίδι@ τους σας έχουν γραμμένους.
ακουσα αιτημα απο τον ξαδερφο μου και εχασα πασα ιδεα....
ακουστε εδς...... να τρεχουν οι βρυσες κοκα κολα.....
και μετα αμα τους λενε θα κανουμε μαθημα και σαββατα και κομμενες οι εκδρομες φωναζουνε..
εγω πιστευω πως εχει γινει συνηθεια τωρα πλεον κανουν απλα για να κανουν και να χασουνε καμια ωρα μαθημα. και εμεις ειχαμε κανει καταληψη και τα αιτηματα ητανε τραγικα. δεν λεω πως καποια σχολεια και πανεπιστημια δεν εχουνε λογο αλλα η καταληψη ειναι κατα καποιο τροπο παρανομη σωστα? μονο κακο χαρακτηρα δειχνουμε με της καταληψεις
Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα ^^
H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,028 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 12:40, 14-10-10:

Ήθελα να 'ξερα πως κάποιο γυμνάσιο καταφέρνει και κλείνει το σχολείο, όταν συστεγάζεται με λύκειο. Εμάς μας φοβούνται τόσο, που ήρθαν να ρωτήσουν πότε μας βολεύει να κάνουν κατάληψη για να μην χάσουμε μαθήματα και τους είπαμε ότι τον Μάιο οι περισσότεροι ελαττώνουν τις επισκέψεις στο σχολείο και λένε να κάνουν τότε. xD
Που ακόμα και να αποφάσιζαν να κάνουν δεν υπάρχει περίπτωση να κρατούσε πάνω από 1-2 μέρες γιατί θα έκανε την έσπαγε η 3η λυκείου τσακ – μπαμ.

Γενικά πάντως είναι σπουδαίο μέσο διεκδίκησης οι καταλήψεις. Πριν από 3 χρόνια αν δεν κάνω λάθος τα παιδιά μέσα σε όλα ζήτησαν να φτιαχτούν οι τουαλέτες, οι οποίες πραγματικά ήταν επικίνδυνες και σε άθλια κατάσταση. Κάτι που οι μαθητές ζητούσαν επίμονα για χρόνια, μέσα από την πίεση που άσκησε μια τότε κατάληψη επιτεύχθηκε τελικά.
Αυτό με τις τυρόπιτες πχ. είναι μια μαλακία που δεν ξέρω καν ποιο σχολείο άρχισε (και τρέχουν σαν τα μοσχάρια όλοι ν' αρπάξουν τη δόξα λες και ήταν κανένα επίτευγμα) και που ευτυχώς δεν ειπώθηκε ποτέ στα αιτήματα που υπήρχαν όταν γίνονταν προ ετών καταλήψεις στο δικό μας σχολείο.
Παράθεση

maria.... (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maria....
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.

H maria.... έγραψε στις 15:24, 19-12-10:

Βρε παιδια στην καταληψη γιατι ψηφιζουμε;
Παράθεση

koum

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη koum
Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 875 μηνύματα.

O koum έγραψε στις 15:26, 19-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από maria....
Γιατί θεωρητικά, και η κατάληψη είναι ένα δημοκρατικό γεγονός.
Παράθεση

mariza_93

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη mariza_93
H mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H mariza_93 Εγω κ συ εσυ κ γω μονοι πανω στην γη.... έγραψε στις 15:28, 19-12-10:

για το αν εισαι υπερ της καταληψης ή οχι.....αν η πλειοψηφια ειναι υπερ πραγματοποιείται καταληψη διαφορετικα δεν γινεται!
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 15:39, 19-12-10:

Για να νομομοποιήσουμε τάχα, την παράνομη απόφαση που ήδη κάποιοι έχουν πάρει...

Παράθεση

maria.... (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.

H maria.... έγραψε στις 15:56, 19-12-10:

Γινεται με δικαστικη αποφαση να τελειωσει η καταληψη;
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 16:07, 19-12-10:

Είδες σε πολλά σχολεία να παρεμβαίνει δικαστικός για την κατάληψη;
Παράθεση

maria.... (Μαρία)

Φοιτητής

H maria.... έγραψε στις 16:09, 19-12-10:

Όχι,αλλά φοβαμαι οτι και αυτό μπορεί να συμβεί λόγω ασυλίας.
Παράθεση

pop corn

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 16:14, 19-12-10:

Μα βρε παιδιά, με ποια λογική 30 μαθητές στα τμήματα; Εδώ πέρα δεν μπορούσε να γίνει σωστό μάθημα με 20 και 23 μαθητές, πώς θα συννενοηθούν τώρα με περισσότερους;
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 16:36, 19-12-10:

Γινεται με δικαστικη αποφαση να τελειωσει η καταληψη;
... φοβαμαι οτι και αυτό μπορεί να συμβεί λόγω ασυλίας.
Σύμφωνα με το νόμο οι καταλήψεις είναι εντελώς παράνομες και όποιοι τις κάνουν διαπράττουν 4-5 ποινικά αδικήματα. Καμία ψηφοφορία δεν μπορεί να νομιμοποιήσει μια κατάληψη σχολείου. Δεν υπάρχει άσυλο μαθητικό, μόνο πανεπιστημιακό. Θεωρητικά, σύμφωνα με τους νόμους ο εισαγγελέας μπορεί να διατάξει την αστυνομία να επέμβει με τη βία και να σταματήσει μια κατάληψη. (Δεν χρειάζεται ούτε δικαστική απόφαση). Όμως, αυτό ποτέ δεν έχει γίνει ως τώρα (και ούτε πρόκειται να γίνει) γιατί η όποια κυβέρνηση το κάνει, την έβαψε κανονικά. Και ακόμα αν γίνει κάποιος τραυματισμός ή θάνατος, θα γίνει η Ελλάδα κόλαση.
Αρχική Δημοσίευση από pop corn
Μα βρε παιδιά, με ποια λογική 30 μαθητές στα τμήματα; Εδώ πέρα δεν μπορούσε να γίνει σωστό μάθημα με 20 και 23 μαθητές, πώς θα συννενοηθούν τώρα με περισσότερους;
Σιγά μην γίνονται οι καταλήψεις για αυτό το λόγο. (Ο μόνος λόγος που γίνονται είναι για να μην γίνει μάθημα). Στο σχολείο μου φέτος στη Γ ήρθαν καινούργια παιδιά (κυρίως λόγω Τ-1) και γίναμε 124, οπότε ενώ ήμασταν 4 τμήματα γενικής γίναμε 5 (των 25 παιδιών). Οι περισσότεροι μαθητές δεν ήθελαν και διαμαρτύρονταν γιατί προτιμούσαν λέει νά μείνουμε 4 τμήματα (των 32 παιδιών). Έλεγαν μάλιστα να κάνουν και κατάληψη για το θέμα αυτό!!! Δηλαδή έλεος!!!!

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,599 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 09:30, 15-10-12:

Αρχίσαμε την κατάληψη σήμερα.

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα Πανελλήνιες 2013.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hurricane : 15-10-12 στις 13:22. Αιτία: Προσθήκη Σημείωσης
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,641 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 10:48, 15-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από evangelie :)
Αρχίσαμε την κατάληψη σήμερα.
Αιτήματα;
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,599 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 11:04, 15-10-12:

Μαζική κινητοποίηση για τα νέα μέτρα και τα προβλήματα του εκπαιδευτικού συστήματος.
Και μετά όλοι οι υπέρ πήγαν για καφέ, κλασσικά.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,641 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 11:05, 15-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από evangelie :)
Μαζική κινητοποίηση για τα νέα μέτρα και τα προβλήματα του εκπαιδευτικού συστήματος.
Και μετά όλοι οι υπέρ πήγαν για καφέ, κλασσικά.
Για πόσο λέτε να κρατήσει;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους