Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,082 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,768 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 502 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ενδιαφέρουσες σχολές της Θεωρητικής

Οδυσσέας

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Οδυσσέας
Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

O Οδυσσέας έγραψε στις 13:39, 21-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από kambana
Επειδή πρώτη φορά άκουσα για τη συγκεκριμένη σχολή (θα μου πείτε μικρή είμαι ακόμη, αλλά...) ήθελα να ρωτήσω. Πρέπει να ξέρεις κάποιες ξένες γλώσσες, πλην των αγγλικών; Και στα πόσα μόρια κυμαίνεται;Φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα οφείλω να πω!:iagree:
Νομιζω πρεπει να δωσεις ως ειδικα μαθηματα 3 ξενες γλωσσες.
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από Ραφαέλα
Μήπωσ ξέρει κανείς πόσω φτάνει η βαση της κατευθυνσης της Ιστορίας
Ιξκιουζ μι?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Foux ((:)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Foux
H (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

H Foux έγραψε στις 23:44, 01-06-09:

η αποκατάσταση στη δημοσιογραφία είναι πολύύύ χάλια;;;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

arkenea moses

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη arkenea moses
H arkenea moses αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H arkenea moses έγραψε στις 00:34, 02-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Foux
η αποκατάσταση στη δημοσιογραφία είναι πολύύύ χάλια;;;
Κοίτα αν επιθυμείς να εργαστείς στον Τύπο ,ναι ειναι. Οι δημοσιογράφοι,αρθρογράφοι είναι παρα πολλοι (και απο φιλολογια μπορεις να εργαστεις στον Τυπο) και δυστυχως ,συμφωνα και με τη φιλη μου που τελειωσε περσι τη σχολη αυτη, πρεπει να δουλευεις τουλαχιστον για 7 μηνες ως ενα χρονο σε μικρα αρθρα και διχως μισθο. Ειναι δυσκολο να ανελιχθεις επαγγελματικα και πρεπει να το παλεψεις πολυ ,για να πετυχεις σε αυτο το επαγγελμα. Βεβαια, ισως και να κανω λαθος διοτι δεν με ενδιαφερει αυτη η σχολη και δεν εχω ασχοληθει περαιτερω ,ομως αυτο γνωριζω απο "πρωτο χέρι".
Πιστευω αν το επιθυμεις εντονα, θα τα καταφέρεις! Απλως θελει πεισμα..
Φυσικα και μετραει η επαγγελματικη αποκατασταση ,ομως περισσοτερη σημασια εχει να σπουδασεις κατι που σου αρεσει και σε ευχαριστει. Απο κει και περα η ζωη ειναι παλη , και αν δε παλεψεις γι αυτο π θες , δε κανεις τπτ..δε θα σου ερθουν ολα απλοχερα.
Σου ευχομαι καλη επιτυχια και να περασεις εκει π θες!
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 09:10, 02-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από arkenea moses
Φυσικα και μετραει η επαγγελματικη αποκατασταση ,ομως περισσοτερη σημασια εχει να σπουδασεις κατι που σου αρεσει και σε ευχαριστει. Απο κει και περα η ζωη ειναι παλη , και αν δε παλεψεις γι αυτο π θες , δε κανεις τπτ..δε θα σου ερθουν ολα απλοχερα.
Συμφωνω απολυτα.
Αυτο που ειπες ειναι ενα απο τα σημαντικοτερα πραγματα που πρεπει να καταλαβει καποιος.
Θεωρω πως το να κανει καποιος κατι που του αρεσει ειναι ζωτικης σημασιας.
Απο κει και περα,με προσπαθεια και πεισμα θα βρει ο καθενας τον δρομο του.
Παράθεση

johngreek_mad (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη johngreek_mad
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

O johngreek_mad έγραψε στις 14:32, 02-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από _elena_
Συμφωνω απολυτα.
Αυτο που ειπες ειναι ενα απο τα σημαντικοτερα πραγματα που πρεπει να καταλαβει καποιος.
Θεωρω πως το να κανει καποιος κατι που του αρεσει ειναι ζωτικης σημασιας.
Απο κει και περα,με προσπαθεια και πεισμα θα βρει ο καθενας τον δρομο του.
Εγω θελω να σπουδασω Δημοσιογραφια, και αν και μου λενε συνεχεια οτι δυσκολα θα βρω επαγγελμα, εμενα δεν με ενδιαφερει καθολου γιατι εχω σκοπο να το ψαξω πολυ... Απο το να σπουδασω κατι που δεν μ'αρεσει καλυτερα!
Παράθεση

Φοιτητής

H (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

H Foux έγραψε στις 15:14, 02-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από arkenea moses
Κοίτα αν επιθυμείς να εργαστείς στον Τύπο ,ναι ειναι. Οι δημοσιογράφοι,αρθρογράφοι είναι παρα πολλοι (και απο φιλολογια μπορεις να εργαστεις στον Τυπο) και δυστυχως ,συμφωνα και με τη φιλη μου που τελειωσε περσι τη σχολη αυτη, πρεπει να δουλευεις τουλαχιστον για 7 μηνες ως ενα χρονο σε μικρα αρθρα και διχως μισθο. Ειναι δυσκολο να ανελιχθεις επαγγελματικα και πρεπει να το παλεψεις πολυ ,για να πετυχεις σε αυτο το επαγγελμα. Βεβαια, ισως και να κανω λαθος διοτι δεν με ενδιαφερει αυτη η σχολη και δεν εχω ασχοληθει περαιτερω ,ομως αυτο γνωριζω απο "πρωτο χέρι".
Πιστευω αν το επιθυμεις εντονα, θα τα καταφέρεις! Απλως θελει πεισμα..
Σου ευχομαι καλη επιτυχια και να περασεις εκει π θες!
μάλιστα.. ευχαριστώ πολύ!
απλά όλες οι υπόλοιπες σχολές του πεδίου μου δεν μ'αρέσουν..
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 15:44, 02-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από johngreek_mad
Εγω θελω να σπουδασω Δημοσιογραφια, και αν και μου λενε συνεχεια οτι δυσκολα θα βρω επαγγελμα, εμενα δεν με ενδιαφερει καθολου γιατι εχω σκοπο να το ψαξω πολυ... Απο το να σπουδασω κατι που δεν μ'αρεσει καλυτερα!

To θεμα ειναι να κανεις κατι που σου αρεσει οπως ειπα και πριν.
Ειναι πολυ σημαντικο να κυνηγαει καποιος τα ονειρα του,χωρις να υπολογιζει μονο το πως θα βολευτει σε καποια δουλεια που δεν του αρεσει.
Και παρα τις δυσκολιες,στο τελος οποιος προσπαθει παντα τα καταφερνει.
Παράθεση

Freedom_

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Freedom_
H Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H Freedom_ έγραψε στις 16:12, 02-06-09:

Κάποτε ήθελα και εγω ΜΜΕ και ήταν το μοναδικό που μου άρεζε..
Στην αρχή αυτής της χρονιάς όμως, γνωριζοντας ενα ημοσιογραφο άλλαξα γνώμη..

Με ενδιαφέρει το ιστορικό- αρχαιολογικό! Ποια είναι η γνωμη σας για αυτή την σχολή?
Παράθεση

φανίλα

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη φανίλα
H φανίλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H φανίλα έγραψε στις 00:54, 03-06-09:

ψυχολογια! και διαβασμα διαβασμα διαβασμααααα... δεν εχω καταλαβει την κινηματογραφικη σχολη.. τι ειναι αυτο? :/ το θεμα ειναι να περασουμε καπου και να σπουδασουμε αυτο που μας ευχαριστει... το προβλημα ειναι οτι και να σπουδασουμε δουλεια δεν θα βρουμε. -,-
Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vampi
H Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.

H Vampi έγραψε στις 01:04, 07-06-09:

Θέλω να περάσω στα ΤΕΙ φωτογραφίας και οπτικοακουστικών τεχνών. Θα πάω θεωρητική κατεύθυνση. Από το 5ο πεδίο νομίζω πως γίνεται. Ξέρει κανείς για να με "διαφωτίσει"; χιχι

Αρχαιολογικό ήθελα κι εγώ..Αλλά όσους έχω ρωτήσει, μου λένε πως δεν βρίσκεις με τίποτα δουλειά..
Παράθεση

kaliorova (Χριστίνα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη kaliorova
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H kaliorova έγραψε στις 13:01, 08-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaso
εχει η ψυχολογια αποκατασταση??
Αν το θες πραγματικά και το κυνηγήσεις έχει ΄ Σπούδασε μια φίλη μου και ξέρω!
Κυνήγησε τα όνειρά σου όποια και αν είναι αυτά και εξάλλου σκέψου πως δεν ξέρεις πως θα έχουν τα πράγματα στην Δημοσιογραφία μετά απο κάποια χρόνια!
Μια γνωστή μου σπουδάζει εκεί και μου λέει πως άμα σ αρέσει είναι μεγάλη πόρωση η σχολή! Αλλά είναι πάρα πολύ δύσκολο να δουλέψεις ως αρχαιολόγος αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.
Παράθεση

roilCall (Γλυκερία)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη roilCall
H Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H roilCall έγραψε στις 23:47, 08-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστιάννα ^^
Επίσης έχω ακούσει τα χειρότερα για Διεθνών και Ευρωπαϊκών σπουδών τελευταία. =/

Με βλέπω να εκνευρίζομαι. :boom:

Αυτή η φιλοσοφική στην Πάτρα τι να είναι;,
edit: Ηλία μόνο το φπψ υπάρχει.
Δηλ. τι έχεις ακούσει; Μη με τρομάζεις σε παρακαλώ, γιατί για κάποια περίοδο είχα έρωτα μ' αυτή τη σχολή (νομίζω λες για την Κέρκυρα). Τώρα επανήλθα σε περίοδο πλήρης αυτοσύγχυσης και αναποφαστιστικότητας...
Υπάρχει κανείς που να ξέρει για την Κοινωνικής ανθρωπολογίας ή/και την ιστορικής εθνολογίας; Ακούγονται πολύ ενδιαφέρουσες σχολές, αλλά δε βλέπω πού θα μπορούσαν να απορροφηθούν οι απόφοιτοι τέτοιων σχολών. Επίσης, δεν είναι πολύ γνωστές και έχουν πολύ χαμηλές βάσεις. Αυτό σημαίνει πως δε γίνεται καλή δουλειά, οι καθηγητές δεν είναι καλοί; Τι στο καλό; Όποιος ξέρει, please, είμαι όλο αυτιά...!
Παράθεση

kaliorova (Χριστίνα)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H kaliorova έγραψε στις 20:56, 09-06-09:

Εμένα μου αρέσει πολυ το τμήμα Φιλοσοφίας-Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας (Προγρ. Ψυχολ.) γιατί έχεις 2 διεξόδους είτε καθηγητής στην παιδεία ή στην παραπαιδεία είτε ως ψυχολόγος.
Αρχική Δημοσίευση από anast
ναι αλλά τα παιδαγωγικά για πόσο θα έχουν επάγγελματική αποκατάσταση? θεωρώ ότι οι στρατιωτικές σχολές είναι οι καλύτερες όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση. στις επιλογές που έχεις βέβαια από τη θεωρητική κατεύθυνση...
Αν αντέχεις τον στρατό τότε μια χαρά, αλλά δεν είναι εύκολο να έχεις κάποιον συνέχεια πάνω απο το κεφάλι σου αν σε διατάζει και σε περίπτωση που το μετανιώσεις για κάποιους λόγους δεν μπορείς να φύγεις απο το στράτευμα!
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

H aegloswen έγραψε στις 12:06, 10-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από kaliorova
Εμένα μου αρέσει πολυ το τμήμα Φιλοσοφίας-Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας (Προγρ. Ψυχολ.) γιατί έχεις 2 διεξόδους είτε καθηγητής στην παιδεία ή στην παραπαιδεία είτε ως ψυχολόγος.
Δεν βγαινεις ψυχολογος απο εκει, φιλολογος βγαινεις.
Παράθεση

Wrong (αβάπτιστη)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Wrong
H αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H Wrong έγραψε στις 13:08, 10-06-09:

Πιστεύω ότι ενδιαφέρον έχει η Αγγλική Φιλολογία, οι σχολές πολιτικών επιστημών και όποια σχολή σχετίζεται με αρχαιολογία και ψυχολογία.
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

H aegloswen έγραψε στις 09:16, 11-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Wrong
Πιστεύω ότι ενδιαφέρον έχει η Αγγλική Φιλολογία, οι σχολές πολιτικών επιστημών και όποια σχολή σχετίζεται με αρχαιολογία και ψυχολογία.
Nαι και εγω εχω αρχισει να σκεφτομαι για Αγγλικη Φιλολογια.

Υπαρχει και το ειδικο μαθημα των Αγγλικων για να μπεις στη σχολη οποτε εαν γνωριζεις Αγγλικα σε ικανοποιητικο επιπεδο τις 4 μοναδες τις εχεις σιγουρες.

Εγω θα δωσω ειδικο Αγγλικα μιας και ειναι το μονο αντικειμενο που μπορω να πω πως κατεχω και στηριζομαι σε αυτο αρκετα.

Εχω αρχισει να σκεφτομαι εναλλακτικες παντως γιατι στη σχολη που μου αρεσει δυσκολο να περασω.

Yπαρχει παντα ως στοχος και ονειρο στο μυαλο μου βεβαια. (:
Παράθεση

Φοιτητής

H Foux έγραψε στις 12:11, 13-06-09:

τις 4 μοναδες τις εχεις σιγουρες.
σόρρυ κιόλας αλλά όσο καλά αγγλικά και να ξέρεις τις 4 μονάδες δεν τις έχεις σίγουρες!
πάνω από 18 πολύ δύσκολο να γράψεις..
Παράθεση

Kotatsuneko

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Kotatsuneko
H Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,319 μηνύματα.

H Kotatsuneko έγραψε στις 12:13, 13-06-09:

σόρρυ κιόλας αλλά όσο καλά αγγλικά και να ξέρεις τις 4 μονάδες δεν τις έχεις σίγουρες!
Αγγλικά? -.-'
Παράθεση

johngreek_mad (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη johngreek_mad
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

O johngreek_mad έγραψε στις 14:05, 13-06-09:

και 18 να μη γραψεις και να γραψεις 15 (που του χρονου θα πιανεται πιο ευκολα το 1, παλι 3.000 μορια παιρνεις για την Αγγλικη Φιλολογια!
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

H aegloswen έγραψε στις 14:57, 13-06-09:

Aχεμ μιλησα για το δικο μου επιπεδο Αγγλικων βασικα.
Αλλα ενταξει δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο δυσκολο πια, τι να πω.
Αλλα ακομα και να ισχυει αυτο που λες,τοτε δεν νομιζω να ειναι ακατορθωτο να πιασει καποιος εστω τα 3.000 μορια για Αγγλικη οπως ειπε και ο johngreek_mad.

Αρχική Δημοσίευση από johngreek_mad
και 18 να μη γραψεις και να γραψεις 15 (που του χρονου θα πιανεται πιο ευκολα το 18), παλι 3.000 μορια παιρνεις για την Αγγλικη Φιλολογια!
:iagree: :no1:
Παράθεση

foreverfreak (Βαγγελας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη foreverfreak
Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ζωϊκής Παραγωγής ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) . Έχει γράψει 1,329 μηνύματα.

O foreverfreak Τσομπανακος ημουνα, κατσικουλες εβοσκα! έγραψε στις 15:03, 13-06-09:

Λοιπον, θα προσπαθησω να σας βγαλω απο το αδιεξοδο και να σας δειξω οτι υπαρχουν και αλλες ενδιαφερουσες και καλες (απο πλευρας αποκαταστασης) σχολες, που δεν εχουν καν αναφερθει!! Καταρχας να ξεκαθαρισω οτι πρωτη μου επιλογη θα ειναι το παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης, απλα και μονο επειδη λατρευω τα παιδια!! Απο κει και περα αν δεν περασω εχω κι αλλες σχολες υποψην μου... Σα δευτερη επιλογη θα βαλω το Εκπαιδευτικης και Κοινωνικης Πολιτικης Θεσσαλονικης. Συμφωνα με τις περσινες επιδοσεις η βαση της σχολης εφτασε στα 16.603μορια και αυτο μαρτυραει κα την ποιοτητα της!! Στον τριτο νομιζω χρονο σου δινεται η ευκαιρια να επιλεξεις αναμεσα σε δυο κλαδους:α)Συνεχης Εκπαιδευση και β)Ειδικη αγωγη. Αν επιλεξεις τον πρωτο τα πραγματα δεν ειναι και πολυ καλα, ακθως μπορεις να εργαστεις μονο σε σχολεια δευτερης ευκαιριας και επιμορφωτικα σεμιναρια... Αν επιλεξεις ομως το δευτερο (αυτος ειναι που με ενδιαφερει), τοτε γινεσαι δασκαλος σε σχολεια με παιδεια με ειδικες αναγκες!! Μαλιστα απο φετος οι αποφοιτοι του τμηματος εχουν δικαιωμα να δωσουν εξετασεις στον ΑΣΕΠ και υπαγονατι στον κλαδο ΠΕ 71 Δασκαλων σε ΑΜΕΑ... Εχεις δηλαδη τα ιδια (και καλυτερα) δικαιωματα με αυτα του τμηματος ειδικης αγωγης στο Βολο!! Βεβαια το να ασχολεισαι με τετοια παιδεια θελει ψυχικη δυναμη και σθενος, αλλα αν το θελεις πραγματικα. τοτε ειναι σιγουρο πως θα το αγαπησεις!! Επιπλεον σε αυτη τη σχολη κανει μαθημα ο Παυλιδης (εχει το μεγαλυτερο κεντρο λογοθεραπειας στην Ελλαδα) και με ενα μεταπτυχιακο μπορεις να γινεις και λογοθεραπευτης!! Οποτε να μην ακουω σαχλαμαρες του τυπου <η θεωρητικη δεν εχει καλες σχολες> και τετοια.. Τι λεει, εψησα κανεναν να δηλωσει αυτο το τμημα??

Υ.Γ Στα θετικα πρεπει να προσθεσω οτι καθε χρονο παιρνει μονο 63 ατομα!!
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

H aegloswen έγραψε στις 15:09, 13-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από foreverfreak
Λοιπον, θα προσπαθησω να σας βγαλω απο το αδιεξοδο και να σας δειξω οτι υπαρχουν και αλλες ενδιαφερουσες και καλες (απο πλευρας αποκαταστασης) σχολες, που δεν εχουν καν αναφερθει!! Καταρχας να ξεκαθαρισω οτι πρωτη μου επιλογη θα ειναι το παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης, απλα και μονο επειδη λατρευω τα παιδια!! Απο κει και περα αν δεν περασω εχω κι αλλες σχολες υποψην μου... Σα δευτερη επιλογη θα βαλω το Εκπαιδευτικης και Κοινωνικης Πολιτικης Θεσσαλονικης. Συμφωνα με τις περσινες επιδοσεις η βαση της σχολης εφτασε στα 16.603μορια και αυτο μαρτυραει κα την ποιοτητα της!! Στον τριτο νομιζω χρονο σου δινεται η ευκαιρια να επιλεξεις αναμεσα σε δυο κλαδους:α)Συνεχης Εκπαιδευση και β)Ειδικη αγωγη. Αν επιλεξεις τον πρωτο τα πραγματα δεν ειναι και πολυ καλα, ακθως μπορεις να εργαστεις μονο σε σχολεια δευτερης ευκαιριας και επιμορφωτικα σεμιναρια...Αν επιλεξεις ομως το δευτερο (αυτος ειναι που με ενδιαφερει), τοτε γινεσαι δασκαλος σε σχολεια με παιδεια με ειδικες αναγκες!!Μαλιστα απο φετος οι αποφοιτοι του τμηματος εχουν δικαιωμα να δωσουν εξετασεις στον ΑΣΕΠ και υπαγονατι στον κλαδο ΠΕ 71 Δασκαλων σε ΑΜΕΑ... Εχεις δηλαδη τα ιδια (και καλυτερα) δικαιωματα με αυτα του τμηματος ειδικης αγωγης στο Βολο!! Βεβαια το να ασχολεισαι με τετοια παιδεια θελει ψυχικη δυναμη και σθενος, αλλα αν το θελεις πραγματικα. τοτε ειναι σιγουρο πως θα το αγαπησεις!! Επιπλεον σε αυτη τη σχολη κανει μαθημα ο Παυλιδης (εχει το μεγαλυτερο κεντρο λογοθεραπειας στην Ελλαδα) και με ενα μεταπτυχιακο μπορεις να γινεις και λογοθεραπευτης!! Οποτε να μην ακουω σαχλαμαρες του τυπου <η θεωρητικη δεν εχει καλες σχολες> και τετοια.. Τι λεει, εψησα κανεναν να δηλωσει αυτο το τμημα??

Υ.Γ Στα θετικα πρεπει να προσθεσω οτι καθε χρονο παιρνει μονο 63 ατομα!!
Xαχ.
Εμενα.

Οχι οκ ειλικρινα πρωτη φορα ακουω για τη συγκεκριμενη σχολη ειναι η αληθεια.

Το εχεις ψαξει πολυ το θεμα ετσι?

Ακουγεται ενδιαφερον παντως οφειλω να ομολογησω.
Παράθεση

foreverfreak (Βαγγελας)

Φοιτητής

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ζωϊκής Παραγωγής ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) . Έχει γράψει 1,329 μηνύματα.

O foreverfreak Τσομπανακος ημουνα, κατσικουλες εβοσκα! έγραψε στις 15:22, 13-06-09:

Xαχ.
Εμενα.

Οχι οκ ειλικρινα πρωτη φορα ακουω για τη συγκεκριμενη σχολη ειναι η αληθεια.

Το εχεις ψαξει πολυ το θεμα ετσι?

Ακουγεται ενδιαφερον παντως οφειλω να ομολογησω.
To εχω ψαξει, γαιτι οπως εχω πει λατρευω τα παιδια!!Ασε που σε 9 μερες βγαινουν τα αποτελεσματα των εξετασεων... Τωρα το αν θα κανω μαθημα σε παιδια που ειναι εντελως υγειη η εχουν καποιο συγκεκριμενο προβλημα δε με απασχολει καθολου. Ασε που αν εισαι δασκαλος/καθηγητης σ'ενα σχολειο ειδικης αγωγης νιωθεις οτι η προσφορα σου ειναι μεγαλυτερη!!
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

H aegloswen έγραψε στις 15:31, 13-06-09:

To εχω ψαξει, γαιτι οπως εχω πει λατρευω τα παιδια!!Ασε που σε 9 μερες βγαινουν τα αποτελεσματα των εξετασεων... Τωρα το αν θα κανω μαθημα σε παιδια που ειναι εντελως υγειη η εχουν καποιο συγκεκριμενο προβλημα δε με απασχολει καθολου. Ασε που αν εισαι δασκαλος/καθηγητης σ'ενα σχολειο ειδικης αγωγης νιωθεις οτι η προσφορα σου ειναι μεγαλυτερη!!
Ναι αυτο δεν το συζητω σιγουρα. :iagree:

Και γενικα πιστευω οτι πρεπει να αγαπας και τα παιδια για να μπορεις να κανεις μια τετοια δουλεια αλλα να ειναι και ο χαρακτηρας σου τετοιος ωστε να μπορεις να συμβιωσεις με αυτα και να τα βοηθησεις.

Εχω την αισθηση πως λιγα ατομα εχουν την ικανονοτητα και τη διαθεση να ασχοληθουν με κατι τετοιο, ειναι αρκετα δυσκολο κιολας.

Καλη επιτυχια με τα αποτελεσματα παντως.
Παράθεση

foreverfreak (Βαγγελας)

Φοιτητής

O foreverfreak Τσομπανακος ημουνα, κατσικουλες εβοσκα! έγραψε στις 15:47, 13-06-09:

Ναι αυτο δεν το συζητω σιγουρα. :iagree:

Και γενικα πιστευω οτι πρεπει να αγαπας και τα παιδια για να μπορεις να κανεις μια τετοια δουλεια αλλα να ειναι και ο χαρακτηρας σου τετοιος ωστε να μπορεις να συμβιωσεις με αυτα και να τα βοηθησεις.

Εχω την αισθηση πως λιγα ατομα εχουν την ικανονοτητα και τη διαθεση να ασχοληθουν με κατι τετοιο, ειναι αρκετα δυσκολο κιολας.

Καλη επιτυχια με τα αποτελεσματα παντως.
Σε ευχαριστω πολυ και εσυ να εχεις επιτυχια σε ο,τι και αν αποφασισεις να κανεις!!
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

H aegloswen έγραψε στις 15:53, 13-06-09:

Σε ευχαριστω πολυ και εσυ να εχεις επιτυχια σε ο,τι και αν αποφασισεις να κανεις!!
Σ'ευχαριστω πολυ.

Μακαρι : p
Παράθεση

kaliorova (Χριστίνα)

Μαθητής Γ' λυκείου

H kaliorova έγραψε στις 17:42, 15-06-09:

Δεν βγαινεις ψυχολογος απο εκει, φιλολογος βγαινεις.
Βγαίνεις αν μπείς στο Φ.Π.Ψ. (Προγρ. Ψυχολογίας).
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

H aegloswen έγραψε στις 17:48, 15-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από kaliorova
Βγαίνεις αν μπείς στο Φ.Π.Ψ. (Προγρ. Ψυχολογίας).
Nope.

Δες λιγο προηγουμενα ποστ στο θεμα και θα καταλαβεις.

http://www.ischool.gr/showthread.php?t=41430&page=4
Παράθεση

aleka1

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη aleka1
H aleka1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H aleka1 έγραψε στις 07:46, 21-06-09:

1.Στη σχολή Φιλοσοφία της Πάτρας όταν τελειώσεις γίνεσαι φιλόλογος?
Παίρνεις άδεια άσκησης επαγγέλματος? Διότι μου είπε ένας καθηγητής ότι δεν παίρνεις άδεια άσκησης επαγγέλματος από ότι ήξερε πριν από 3 χρόνια. Τώρα τι ισχύει.

2. Στο τμήμα βρεφοκομίας (ΤΕΙ) μπορείς να ανοίξεις δικό σου παιδικό σταθμό?
Παράθεση

guess

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη guess
H guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H guess έγραψε στις 11:37, 23-06-09:

παιδια θέλω καποιος να μου τα ξεμπερδέψει όλα!
μέχρι τώρα ημουν κατασταλαγμένη στην θετική κατεύθυνση αλλά λόγω των βαθμών σκέφτομαι και την θεωρητικη..
έχω γράψει πολύ καλυτερα στα θεωρητικα μαθηματα απ'οτι στα θετικα!
πειτε μου τα μαθηματα της θεωρητικης
και ποιο συμφερει να διαλεξω ως μαθημα επιλογης αν παω θεωρητικη καττευθυνση ..
ευχαριστω
Παράθεση

Pavlitos (Παύλος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Pavlitos
Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 683 μηνύματα.

O Pavlitos έγραψε στις 13:39, 24-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από guess
μέχρι τώρα ημουν κατασταλαγμένη στην θετική κατεύθυνση αλλά λόγω των βαθμών σκέφτομαι και την θεωρητικη..
ευχαριστω
Στην 'Β Λυκείου τα μαθήματα της θεωρητικής είναι : Αρχαία, Λατινικά και Φιλοσοφία κατεύθυνσης.Στην 'Γ Λυκείου τα μαθήματα της θεωρητικής είναι : Αρχαία, Λατινικά, Νεοελληνική Λογοτεχνία και Ιστορία κατεύθυνσης.Θα σου πρότεινα να πάρεις Μαθηματικά Γ.Π και ΑΟΘ (Αρχές Οικονομικής Θεωρίας) για να ανοίξεις το 5ο πεδίο (οικονομικές σχολές).Αλλιώς πάρε Βιολογία Γ.Π αλλά θα επιβαρυνθείς με επιπλέον διάβασμα.
Παράθεση

Kotatsuneko

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Kotatsuneko
H Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,319 μηνύματα.

H Kotatsuneko έγραψε στις 17:42, 24-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από guess
ευχαριστω
Καταρχάς αν το πας με βαθμούς χάνεις την μπάλα,με την έννοια ότι οκ,έγραψες καλά. Αν δεν πας τα αρχαία? Αν βαριέσαι? Είναι ανάλογα το διάβασμα. Και η θεωρητική δεν παίζει τρίλιζα,έχει πολύ διάβασμα.
Επίσης,αυτό που θα επιλέξεις να σπουδάσεις θα το ακολουθήσεις σε όλη σου τη ζωή και πρεπει να σου αρέσει. Μην επιλέξεις κάτι με βάση τους βαθμούς.
Παράθεση

Dorom

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Dorom
H Dorom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Dorom έγραψε στις 07:06, 27-06-09:

πως θα το κανεις αυτο?
υπαρχουν κατατακτηριες για το ιονιο?
Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ραφαέλα33847
H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ισπανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

H Ραφαέλα33847 Si lo puedes soñar, lo puedes hacer έγραψε στις 07:58, 27-06-09:

Εγώ πάντος θεωριτική πάω.Συγκεκριμένα Ιστορία κατευθυνσης.Αλλα έχω 2 χρόνια μεχρι τοτε και δεν με απασχολεί και πολύ.
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 12:48, 27-06-09:

Eξηγείς λίγο το συγκεκριμένα;Μάλλον εννοείς ότι θα πας για ιστορικό
Παράθεση

tebelis13

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη tebelis13
Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O tebelis13 έγραψε στις 13:22, 27-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaso
Eξηγείς λίγο το συγκεκριμένα;Μάλλον εννοείς ότι θα πας για ιστορικό
Αφου εχει πει σε ποσα thread οτι λατρευει την ιστορια
Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ραφαέλα33847
H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ισπανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

H Ραφαέλα33847 Si lo puedes soñar, lo puedes hacer έγραψε στις 15:15, 27-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από tebelis13
Αφου εχει πει σε ποσα thread οτι λατρευει την ιστορια
Σωστά.Βέβαια θα πάω για Ιστορικός!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παράθεση

seize the day

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη seize the day
H seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H seize the day έγραψε στις 21:43, 02-07-09:

Από θεωρητική απίστευτα ενδιαφέρουσες σχολές είναι η Ψυχολογία και η Νομική.Τρελαίνομαι επίσης και για Κινηματογραφίας.Αλλά από αποκατάσταση??????
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 21:56, 02-07-09:

Γιατί η νομική και η ψυχολογία έχουν;
Παράθεση

seize the day

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη seize the day
H seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H seize the day έγραψε στις 22:13, 02-07-09:

Φυσικά και όχι...Αυτό εννοώ.Βασικά από θεωρητική μόνο τα Παιδαγωγικά έχουν απορρόφηση,αλλά σύντομα αναμένεται να κλείσουν...
Παράθεση

1994kc

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη 1994kc
Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 800 μηνύματα.

O 1994kc έγραψε στις 18:05, 17-07-09:

παιδιά,πολύ ενδιαφέρουσα σχολή(τμήμα της φιλολογίας για την ακρίβεια) είναι και η εκμάθηση ελληνικών σε ξένους...όμως δεν ξέρω κατά πόσο έχει επαγγελματική αποκατάσταση!!!!!;;;;
Παράθεση

lega93

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη lega93
H lega93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H lega93 έγραψε στις 10:08, 01-08-09:

ρε παιδια γινεται να περασεις απο θεωριτικη κατευθυνση στην γυμναστικη ακαδημια??????????/
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maraki love
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,987 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 11:02, 01-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από lega93
ρε παιδια γινεται να περασεις απο θεωριτικη κατευθυνση στην γυμναστικη ακαδημια??????????/
ναι,αφού στο 1ο πεδίο είναι η σχολή....
Παράθεση

vasoyla

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vasoyla
H vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γεωπονίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H vasoyla έγραψε στις 11:59, 01-08-09:

Αν κι εγω ειμαι θετικη πιστευω πως η ψυχολογια ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα σχολη με σχετικα μετρια επαγγελματικη αποκατασταση.
Παράθεση

Χαρούλα!!! (Χαρούλα)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Χαρούλα!!!
H Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Χαρούλα!!! έγραψε στις 14:38, 17-08-09:

ενδιαφέρουσες σχολές είναι η στρατιωτική νομική και ψυχολογία, καθώς και η νομική.η ψυχολογία είναι επίσης ενδιαφέρουσα,αλλά δεν έχει καλή αποκατάσταση!!!Και επίσης και η κλασική φιλολογία,αν σου αρέσουν τα αρχαία,ενδιαφέρεσαι για την ιστορία της ελλάδας,αλλά και για την παγκόσμια, θέλεις να ανακαλύψεις τους θησαυρούς της ελληνικής γλώσσας και να μεταδώσεις τις γνώσεις σου στους νεότερους!!!!!!!
Παράθεση

_AnNouLa_

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη _AnNouLa_
H _AnNouLa_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H _AnNouLa_ έγραψε στις 18:54, 19-08-09:

και η αρχαιολογια ειναι μια αρκετα καλη σχολη κ ενδιαφερουσα..τι λετε??
Παράθεση

Athinoul@91 (Αθηνά)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Athinoul@91
H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιόνιο Ειδίκευση Μετάφρασης ή Διερμηνείας (Κέρκυρα) . Έχει γράψει 622 μηνύματα.

H Athinoul@91 Lost In Translation...:DD έγραψε στις 20:50, 25-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από 'Ερικα
θα σου πω εκει που προσπαθω να μπω φετος(ως γ λυκειου):ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΟ!πολυ καλη σχολη παιδια και το εχω ψαξει πολυ!
περασες ερικα?εγω ναι!
Παράθεση

@reti (Αρετή)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη @reti
H Αρετή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H @reti έγραψε στις 16:59, 27-08-09:

ενδιαφέρομαι για στρατιωτική ψυχολογία..θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει...κατά πόσο είναι καλή σχολή αλλά και καλή επιλογή για ένα κορίτσι..ακούω διάφορα για τις σχολές του στρατού κ οι περίσσοτεροι με αποτρέπουν να την διαλέξω...τι να κανω;
Παράθεση

3leni (Ελένη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη 3leni
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

H 3leni έγραψε στις 17:25, 27-08-09:

γιατι δεν εχει η ψυχολογια αποκατασταση?ολες οι εταιρειες χρειαζονται πλεον ψυχολογους κ ολοενα κ αυξανεται η ζητηση τους...επισης στο εξωτερικο(απο εγκυρες πηγες)οι ψυχολογοι βγαζουν τρελα λεφτα..αν θελει καποιος(οπως εγω) μπορει να παει εκει,,κ αφου εξω ειναι πολυ καλο επαγγελμα,δε θα αργησει να ερθει κ στη χωρα μασ(ελπιζω)..
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 21:33, 27-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από 3leni
γιατι δεν εχει η ψυχολογια αποκατασταση?ολες οι εταιρειες χρειαζονται πλεον ψυχολογους κ ολοενα κ αυξανεται η ζητηση τους...επισης στο εξωτερικο(απο εγκυρες πηγες)οι ψυχολογοι βγαζουν τρελα λεφτα..αν θελει καποιος(οπως εγω) μπορει να παει εκει,,κ αφου εξω ειναι πολυ καλο επαγγελμα,δε θα αργησει να ερθει κ στη χωρα μασ(ελπιζω)..
Mπα μετρημένες είναι..
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Demy.chr2, klean

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους