Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 366 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 845)
Να καταργηθούν τελείως
252
29,82%
Να μείνουν ως έχουν
187
22,13%
Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες
387
45,80%
Δεν έχω άποψη επι του θέματος ακόμα
19
2,25%

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 22:12, 13-08-07:

Θεωρείτε αναγκαίο το μάθημα των Θρησκευτικών στα σχολεία με το τρόπο που διδάσκεται σήμερα;
Πώς γίνεται η διδασκαλία του μαθήματος στη τάξη σας; Οι μαθητές και οι καθηγητές δείχνουν σοβαρότητα και ενδιαφέρον κατά τη διδασκαλία του μαθήματος ή γίνετε μια προφανή προχειροδουλειά που μπορεί να χαρακτηριστεί και ως χάσιμο χρόνου;

Τι πιστεύετε ότι πρέπει να αλλάξει σε ό,τι αφορά το εν λόγω μάθημα (ύλη, ώρες διδασκαλίας, τρόπος διδασκαλίας κ.τ.λ.); :iagree:
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 03:45, 16-08-07:

Πιστεύω οτι το μάθημα θα έπρεπε να καταργηθεί.
Στην τωρινή του μορφή είναι παντελώς άχρηστο, καθώς ουσιαστικά αποτελεί προπαγάνδα υπέρ του χριστιανισμού και δημιουργεί ανθρώπους μισαλλόδοξους και φανατισμένους, που σοκάρονται όταν γνωρίζουν κάποιον πχ άθεο.
Ακόμα κι αν αυτό έπαυε, και γινόταν κάτι ανάμεσα σε φιλοσοφία και ιστορία, περιγράφοντας εξίσου όλες τις θρησκείες και αφήνοντας στην κρίση του μαθητή να αποφασίσει (κατ'εμε αν είναι να υπάρχει μάθημα θρησκευτικών έτσι θα έπρεπε να είναι), και πάλι θεωρώ οτι υπάρχουν πολλά άλλα γνωστικά αντικείμενα που είναι πολύ πιο χρήσιμα απο αυτό (πχ σεξουαλική διαπαιδαγώγηση; )
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:18, 17-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
πχ σεξουαλική διαπαιδαγώγηση;
Ένα μάθημα που λείπει και χρειάζεται.

Κατ' εμέ διδάσκεται λάθος... Κατ' αρχάς ο τίτλος από μόνος του είναι λάθος. Θα έπρεπε να λέγεται "Ορθόδοξος Χριστιανισμός" κι όχι "Θρησκευτικά" και να ήταν μάθημα επιλογής, καθότι μπορεί να μη θέλουν όλοι να ακολουθήσουν τον Ορθόδοξο Χριστιανισμό (και το επιχείρημα "Του μαθαίνω με το έτσι θέλω τη θρησκεία μου κι όταν μεγαλώσει αποφασίζει... δεν με πείθει).

Θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να έκανε μεγαλύτερη αναφορά στις άλλες γνωστές και διαδεδομένες θρησκίες όπως και στο φαινόμενο του αθεϊσμού και να διαδασκόταν από φιλόλογο (ή φιλόσοφο). :iagree:
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 05:50, 18-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
και να διαδασκόταν από διλόλογο (ή φιλόσοφο). :iagree:
WTF is διλόλογος; :!:
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:05, 18-08-07:

Το διόρθωσα (φιλόλογος ντε!).
Παράθεση

ilianna

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ilianna
H ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 298 μηνύματα.

H ilianna oleee έγραψε στις 12:50, 05-09-07:

Κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να καταργηθούν τα Θρησκευτικά και συμφωνώ με όλα όσα είπατε παραπάνω. Η έσχατη λύση αν δε γινόταν να καταργηθούν τα Θρησκευτικά θα ήταν κατ' εμέ να διδάσκονται ως το Δημοτικό ή Γυμνάσιο το πολύ.Στο Λύκειο δε χρειάζονται σε κανέναν.
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη michael92
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 12:56, 05-09-07:

Πάντως στις τάξεις πέφτει γέλιο στα θρησκευτικά, εγώ πιστεύω ότι θέλουν διόρθωση και να μην είναι ακριβώς μάθημα επιλογής, αλλά να μην παραγκωνίζει και τους αλλόθρησκους και τους άθεους.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 13:06, 05-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από ilianna
Κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να καταργηθούν τα Θρησκευτικά και συμφωνώ με όλα όσα είπατε παραπάνω. Η έσχατη λύση αν δε γινόταν να καταργηθούν τα Θρησκευτικά θα ήταν κατ' εμέ να διδάσκονται ως το Δημοτικό ή Γυμνάσιο το πολύ.Στο Λύκειο δε χρειάζονται σε κανέναν.
Στο Δημοτικό και το Γυμνάσιο όμως είναι που διαμορφώνονται τα παιδιά, που ψάχνουν τι να πιστέψουν. Και συνήθως δεν τους αφήνουν κανένα περιθώριο, ούτε η οικογένεια, ούτε το σχολείο. Πλήρης ισοπέδωση της διαφορετικότητας.
Τυχαίο είναι που οι περισσότεροι άθεοι που ξέρω (κι εγώ άθεη είμαι) ήταν χριστιανοί μέχρι τα 16-18?
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ilianna

Φοιτητής

H ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 298 μηνύματα.

H ilianna oleee έγραψε στις 13:09, 05-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Στο Δημοτικό και το Γυμνάσιο όμως είναι που διαμορφώνονται τα παιδιά, που ψάχνουν τι να πιστέψουν. Και συνήθως δεν τους αφήνουν κανένα περιθώριο, ούτε η οικογένεια, ούτε το σχολείο. Πλήρης ισοπέδωση της διαφορετικότητας.
Τυχαίο είναι που οι περισσότεροι άθεοι που ξέρω (κι εγώ άθεη είμαι) ήταν χριστιανοί μέχρι τα 16-18?
Γι'αυτό λέω να διδάσκονται ως το Δημοτικό ή ως το Γυμνάσιο και πάλι όχι στην ίδια μορφή με την τωρινή. Ας καταλάβουν τι είναι θρησκεία κτλ και μετά ας αποφασίσουν μόνοι τους που θα είναι πιο ώριμοι!
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 14:05, 05-09-07:

μη μιλάτε έτσι γιατί ο καλός θεούλης μας βλέπει από πάνω...
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

H Subject to change έγραψε στις 14:07, 05-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop2
μη μιλάτε έτσι γιατί ο καλός θεούλης μας βλέπει από πάνω...
Πλάκα κάνεις, έτσι;
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 14:13, 05-09-07:

κάτι ανάμεσα
Παράθεση

internet_robber

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη internet_robber
Ο internet_robber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O internet_robber έγραψε στις 14:15, 05-09-07:

Εγώ ούτε την προσευχή που λένε το πρωί πριν μπούμε στις τάξεις δεν ξέρω!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 14:15, 05-09-07:

πάτερ ημών ή άλλη λέτε?
Παράθεση

internet_robber

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη internet_robber
Ο internet_robber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O internet_robber έγραψε στις 14:18, 05-09-07:

όλοι το πατερ ημών λένε ! τι θες να λέμε το Κατα Ματθαίον ?
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 14:19, 05-09-07:

α εγώ το ξέρω απ'έξω (6 χρόνια τ'ακούω και το 'μαθα στην 3η)
Παράθεση

Melkon (Κωνινος)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Melkon
Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O Melkon έγραψε στις 14:21, 05-09-07:

Λοιπον εμεις περυσιετυχε να εχουμε ενα παπα για θεολογο.Λοιπον το μαθημα μας το εκανε να φαινεται πολυ ενδιαφερον και μας ελεγε πολλα που δεν ειχαν σχεση με το μαθημα περι της θρησκειας.Για παραδειγμα μια φορα μας τραγουδουσε υμνους.Παρολαφτα εμενα παντα με επαιρνε ο υπνος.Ο τροπος που τα ελεγε με κοιμιζε.Μια φορα μου εκανε και χιουμορ επειδη ειχα τα χερια μου και στηριζα το κεφαλι μου μου ειπε ''ΧΧ παιδι μου μηπως να σου παρακγειλουμε κανενα καφεδακι γιατι σε βλεπω λιγο κοιμισμενο'' πολυ γελιο.
Παράθεση

Astraxan (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Astraxan
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων και Γεωργικής Μηχανικής Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Astraxan έγραψε στις 16:52, 05-09-07:

Πρέπει πράγματι να γίνει κάτι με τα Θρησκευτικά!
Πρέπει να καταργηθούν!
Το μόνο σίγουρο που πρέπει να γίνει είναι να μπεί σεξουαλική διαπαιδαγώγηση γιατί στην ΕΛΛΑΔΑ έχουμε τέτοια προβλήματα..
Στην Γερμανία π.χ είναι ένα βασικό μάθημα..
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 16:55, 05-09-07:

σ'αυτό δε νομίζω ότι θα σας πάρει ο ύπνος (χαιρέκακος)
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 20:31, 05-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Astraxan
Πρέπει πράγματι να γίνει κάτι με τα Θρησκευτικά!
Πρέπει να καταργηθούν!
Το μόνο σίγουρο που πρέπει να γίνει είναι να μπεί σεξουαλική διαπαιδαγώγηση γιατί στην ΕΛΛΑΔΑ έχουμε τέτοια προβλήματα..
Στην Γερμανία π.χ είναι ένα βασικό μάθημα..
Δεν μπαίνει γι' αυτόν ακριβώς το λόγο:

σ'αυτό δε νομίζω ότι θα σας πάρει ο ύπνος (χαιρέκακος)
(δεν αναφέρομαι στον συγκεγκριμένο χρήστη φυσικά, αλλά στη γενικότερη νοοτροπία/φιλοσοφία που υπάρχει )

Γιατί αυτή είναι η νοοτροπία που έχουν περάσει στα μικρά παιδιά για το σεξ. Ότι είναι κάτι "βρώμικο", κάτι "αστείο" και "μέτρο σύγκρισης" για το ποιος είναι "καλύτερος" απ' την αντροπαρέα.
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 21:12, 05-09-07:

Στη μορφή που είναι τώρα δεν έχει καμία χρησιμότητα. Εγώ ήμουν τυχερός πιστεύω, σε όλο το λύκειο είχα αντικειμενικούς θεολόγους (ω ναι, υπάρχουν! ) και το μάθημα ήταν περισσότερο συζήτηση στην οποία συμμετείχε όποιος ήθελε (οι υπόλοιποι μπορούσαν να κάνουν οτι ήθελαν, αρκεί να μην ενοχλούσαν την κουβέντα) παρά μάθημα.
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη michael92
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 22:08, 05-09-07:

Και εμάς κάπως έτσι ήταν, τέσπα δεν σας περιγράψω τις καθηγήτριες γιατί ετοιμάζω σχετικό Thread.
Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 23:28, 05-09-07:

Πάντως και εγώ πιστεύω ότι πρέπει να καταργηθούν τα θρησκευτικά γιατί στην σημερινή μορφή τους κάθε άλλο παρά για τα θρησκεύματα μας μαθαίνουν - ΜΟΝΟ για τον χριστιανισμό αναφέρεται το βιβλίο..
Παράθεση

Dexter

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Dexter
Ο Dexter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Dexter έγραψε στις 13:41, 06-09-07:

Θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να έκανε μεγαλύτερη αναφορά στις άλλες γνωστές και διαδεδομένες θρησκίες όπως και στο φαινόμενο του αθεϊσμού και να διαδασκόταν από φιλόλογο (ή φιλόσοφο). :iagree:
Στη Β' Λυκείου τι γίνεται; Εκτενής αναφορά σε όλες τις "μεγάλες" θρησκείες.

Όσο για το ποιος τα διδάσκει, τι νομίζετε ότι είναι οι περισσότεροι θεολόγοι; Ή άνθρωποι με στόχο παιδαγωγικά/φιλολογία που δεν πέρασαν και πήγαν θεολογία ή κάποιοι που έχουν 2ο πτυχίο θεολογίας και 1ο φιλολογίας/ιστορίας/αρχαιολογίας κτλ.

Προσωπικά θεωρώ την παρουσία του μαθήματος σωστή. Ο χριστιανισμός είναι η επίσημη θρησκεία του κράτους και αυτή έπρεπε να διδάσκεται. Και μην ξεχνάμε ότι υπάρχει η δυνατότητα να ζητήσεις να μην παρακολουθήσεις το μάθημα λόγω διαφορετικής ιδεολογίας.
Παράθεση

ilianna

Φοιτητής

H ilianna oleee έγραψε στις 20:31, 12-09-07:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος
Το μήνυμα μετακινήθηκε από
το θέμα "Λίστα βιβλίων Β' Λυκείου"
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Πάρε απαλλαγή αν δεν σ' αρέσει.

Από τα βιβλία της Β' Λυκείου πάντως θεωρώ πολύ χρήσιμο το Δίκαιο. Έχει ενδιαφέροντα πράγματα πάνω στην νομοθεσία που είναι χρήσιμα να τα ξέρουμε ακόμα κι όσοι δεν πάμε για δικηγόροι.
Μωρέ εύκολο είναι να το υπογράψουν το χαρτάκι με το χαρακτηρισμό "άθεη", αλλά μετά θα κατοχυρωθεί το σκασμένο!

Δίκαιο δε συμπαθώ καθόλου αυτή που θα μας κάνει! Μου τη δίνει αφάνταστα!!!!!!!!!! Κατά τ'άλλα καλούτσικο ως μαθημα!
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:36, 12-09-07:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχική Δημοσίευση από ilianna
Μωρέ εύκολο είναι να το υπογράψουν το χαρτάκι με το χαρακτηρισμό "άθεη", αλλά μετά θα κατοχυρωθεί το σκασμένο!
Μα όχι. Δεν χρειάζεται να γράψεις ούτε "άθεη" ούτε κανέναν άλλο λόγο.

Γ2/61723/13.6.2002 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Απαλλαγή από το μάθημα των θρησκευτικών

Ύστερα από την υποβολή ερωτημάτων σχετικά με το θέμα της απαλλαγής των μαθητών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από το μάθημα των θρησκευτικών, την προσευχή και τον εκκλησιασμό, σας κάνουμε γνωστό ότι η απαλλαγή αυτή πρέπει να στηρίζεται σε δήλωση του ίδιου του μαθητή αν είναι ενήλικος ή των γονέων του αν είναι ανήλικος στην οποία θα αναφέρει ότι δεν είναι Χριστιανός Ορθόδοξος, χωρίς να είναι υποχρεωτική η αναφορά του θρησκεύματος στο οποίο ανήκει.
Σε περίπτωση απαλλαγής του μαθητή από την παρακολούθηση του μαθήματος των θρησκευτικών, στη θέση "θρήσκευμα" στον Απολυτήριο Τίτλο δεν υπάρχει λόγος αναγραφής ενδείξεως.
Δελτίου τύπου 24.02.2005 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Απαλλαγή από το μάθημα των θρησκευτικών

«Για όσους μαθητές δεν επιθυμούν την παρακολούθηση, ή την συμμετοχή τους στις ανωτέρω δραστηριότητες (εννοεί εκκλησιασμός, προσευχές, θρησκευτικές γιορτές κλπ.), το Υπουργείο Παιδείας με την Εγκύκλιο Γ2/61723-13/6/2002, παρέχει το δικαίωμα της πλήρους απαλλαγής τους, αρκεί ο ίδιος ο μαθητής, ή ο γονέας αυτού, να δηλώσει εγγράφως την επιθυμία του χωρίς να υποχρεούται σε καμία περαιτέρω εξήγηση, ή διευκρίνιση. Η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας, θεωρεί πως το όλο θέμα καλύπτεται επαρκώς και με απόλυτο σεβασμό στην μη παραβίαση θρησκευτικών ή άλλων πεποιθήσεων των πολιτών»

Κι άλλωστε στο πιστοποιητικό γεννήσεώς σου αναγράφεται ακόμα το "Χριστιανή Ορθόδοξη".
Παράθεση

Astraxan (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Astraxan
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων και Γεωργικής Μηχανικής Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Astraxan έγραψε στις 15:00, 13-09-07:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Λοιπόν την πρώτη μέρα μας δώσαν μόνο 11 βιβλία και σήμερα μας δώσαν τη Φυσική Κατεύθυνσης και τους εργαστηριακούς οδηγούς..
Υπάρχει μήπως κάποια έλλειψη βιβλίων?

Τώρα όσο για τα Θρησκευτικά!Δεν είναι το θέμα να πάρεις απαλλαγή από το μάθημα..
Εμείς στο σημείο που ζούμε είμαστε μια κλειστή κοινωνία και αν πάρεις απαλλαγή είναι κάπως περίεργη μετά η κατάσταση..
Θα σε βλέπουν όλοι οι συμμαθητές σου και οι συγχωριανοί σου λές και είσαι Μουσουλμάνος και δεν είναι και ότι καλύτερο μπορεί να σου συμβεί!:nono:
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,293 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 18:46, 13-09-07:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Αυτό που λες είναι ρατσιστικό
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 17:21, 18-09-07:

ας γυρίσουμε σελίδα... οι θεολόγοι τι θα κάνουν αν καταργηθούν τα θρησκευτικά?
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,293 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 17:24, 18-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dexter
Στη Β' Λυκείου τι γίνεται; Εκτενής αναφορά σε όλες τις "μεγάλες" θρησκείες.
Χωρίς να δείχνει το σεβασμό που δείχνει στο χριστιανισμό.
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 17:26, 18-09-07:

Η θρησκεία δεν διδάσκεται, είναι κάτι που το αναζητείς μόνος σου.
Άσε που αυτούς που παίρνουν απαλλαγή πάντα τους κοιτάνε με μισό μάτι, αντίχριστοι ουυυυ σιξσιξσιξ!
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 17:36, 18-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Η θρησκεία δεν διδάσκεται, είναι κάτι που το αναζητείς μόνος σου.
Άσε που αυτούς που παίρνουν απαλλαγή πάντα τους κοιτάνε με μισό μάτι, αντίχριστοι ουυυυ σιξσιξσιξ!
Η απαλλαγή είναι απλά μια ανόητη δικαιολογία για να μας πουν ότι και καλά έχουμε επιλογή να μην το διδαχτούμε. Κάτι τέτοιο δεν έχει νόημα από τη στιγμή που το σχολείο και η οικογένεια βγάζουν άτομα μισαλλόδοξα.

-petros
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:24, 18-09-07:

ας γυρίσουμε σελίδα... οι θεολόγοι τι θα κάνουν αν καταργηθούν τα θρησκευτικά?
Εγώ δεν λέω να καταργηθούν, αλλά να μπουν σαν μάθημα επιλογής ως "η επίσημη θρησκεία του κράτους" (μη χε..)

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Ειδικά σε κλειστές κοινωνίες, όπου είναι πολύ δύσκολο να αγνοήσεις τις γνώμες των άλλων. Αλλά και σε μεγάλους ανθρώπους.
Παράθεση

sir ImPeCaBlE (George)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη sir ImPeCaBlE
Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O sir ImPeCaBlE έγραψε στις 19:15, 18-09-07:

ΤΙ ΛΕΤΕ!!!Έτσι και καταργηθούν τα θρησκευτικά με τι θα γελάμε?Τα πιο κουφά τα έχω ακούσει εκεί!Μια φορα είχε γίνει σεισμός στη λευκάδα και ο θεολόγος είχε πει στη τάξη οτι η "δυναμη" του σεισμού πήγαινε κατευθείαν πάνω στο νησί και μπήκε η παναγία στη μέση με αποτέλεσμα να χτυπήσει λίγο στην άκρη και να μην υπάρχουν θύματα και ζημείες
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:13, 20-09-07:

Οπως ειναι τωρα δεν ειναι τπτ παραπανο απο πλυση εγκεφαλου... Αμα οι θρησκευτικοι παψουν να ειναι φανατικοι χριστιανοι και το μαθημα διαδασκει περισσοτερες θρησκιες (γιατι και τωρα που στην δευτερα Λυκειου διδασκοντα αλλες θρησκιες δεν μου εχει πει κανεις οτι κανανε αυτα τα κεφαλεα) τοτε θα γινει ενα χρησιμο μαθημα
Παράθεση

The President (Αλίκη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη The President
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H The President έγραψε στις 13:04, 06-11-07:

Εγώ παιδιά είμαι υπέρ των θρησκευτικών... Δεν είμαι καμιά τρελλοφανατισμένη, απλά θεωρώ ότι πρέπει να γνωρίζουμε τη θρησκεία μας... Λόγω του ότι οι περισσότεροι στην Ελλάδα είναι ορθόδοξοι, στα σχολεία τα παιδιά μαθαίνουν για τον ορθόδοξο χριστιανισμό. Παρ΄όλα αυτά αν κάποιος δεν είναι χριστιανός ορθόδοξος, απλούστατα δεν θα το διδάσκεται... Υπήρχαν δύο παιδιά στην τάξη μου όταν πήγαινα Γυμνάσιο (και οι δύο Χριστιανοί αλλά όχι ορθόδοξοι), και no problem, απλά δεν το παρακολουθούσαν και τις ώρες που είχαμε εμείς, αυτοί έκαναν κενό. Γενικά πιστεύω ότι έτσι όπως λέμε ότι οι Έλληνες πρέπει να μαθαίνουν την ιστορία της χώρας τους, έτσι και οι ορθόδοξοι πρέπει να μαθαίνουν την ιστορία της θρησκείας τους, όπως και οι μουσουλμάνοι και γενικότερα όλες οι θρησκείες.... Δεν είναι λογικό να είσαι χριστιανός και να μην ξέρεις το πάτερ ημών, ή για τη ζωή του Χριστού, όπως δεν είναι λογικό να είσαι βουδιστής και να μην ξέρεις τίποτα για τον Βούδα κλπ.:iagree:
Όσο για το βιβλίο (αν και διαφωνώ με τον τίτλο "θρησκευτικά", είναι όντως λάθος και θέλει μια γενικότερη "αναβάθμιση" για να γίνει λίγο πιο ενδιαφέρον γιατί από μόνο του δεν λέει...), δεν το θεωρώ πλύση εγκεφάλου, ειδικά σε συνδιασμό με τον κατάλληλο καθηγητή. Εμείς πέρσυ (Α λυκείου) κάναμε κάτι κεφάλαια που είναι προς το τέλος του βιβλίου και μάθαμε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα για τους Μασώνους και τους Μάρτυρες του Ιεχωβά (είδαμε και dvd για τη Μασωνεία!). Στην τάξη συζητάμε γενικά για διάφορα θέματα, χαλαρά και αντικειμενικά. Ειδικά τώρα στα πρώτα μαθήματα φέτος που κάνουμε για την αρχή του κόσμου (είδαμε και πάλι ένα dvd) μιλούσαμε σε πιο επιστημονικό στάδιο (καλά μη φανταστείτε και τίποτα υπερβολικό) και δεν μας έλεγε "ο καλός θεούλης έφτιαξε τα ζωάκια" κλπ...
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 14:03, 06-11-07:

Το πιο ειρωνικο ειναι ισως το οτι αυτοι οι πολιτικοι που υποστηριζουν τα θρησκευτικα στο σχολειο, ειναι ολοι βαθμοφοροι της Μασωνειας. Ασχετα απο αυτο, εμενα τα θρησκευτικα μου αρεσουν σαν μαθημα και συγκεκριμενα οι δυο καθηγητες που ειχα, στο γυμνασιο και στο λυκειο τα εκαναν αφορμη για κοινωνιολογικες αναζητησεις και συζητησεις μεσα στην ταξη, οι οποιες ειχαν πολυ ενδιαφερον. Ισως βεβαια αν ηταν θρησκειολογια, να ηταν ακομη πιο ενδιαφερον. Οσο για τους θεολογους, οχι, δε μπορουν να διδαξουν αποδοτικα θρησκειολογια. Η θεολογικη ειναι αλλος τομεας, ασχετα αν ενα απο τα μαθηματα ειναι η θρησκειολογια.
Παράθεση

Ωρίωνας

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Ωρίωνας
Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 185 μηνύματα.

O Ωρίωνας έγραψε στις 14:34, 06-11-07:

Εμένα το μόνο που μου αρέσει από τα Θρησκευτικά είναι το γεγονός ότι θα καταλήξουμε στο τέλος να αναλύουμε την ύπαρξη του θεού ή κάτι παρόμοιο . Αλλά γενικώς πιστεύω και εγώ πως δεν πρέπει να υπάρχουν στα σχολεία μ' αυτήν τη μορφή μιας και δε μας προσφέρει τίποτα ουσιαστικό . Για μένα το σωστό θα ήταν να διδασκόμασταν για όλες τις μεγάλες θρησκείες, να μάθουμε σε τι πιστεύουν τόσα (δισ)εκατομμύρια άνθρωποι στον πλανήτη (ή εναλλακτικά στις ώρες των θρησκευτικών να κάνουμε κάποιο άλλο μάθημα)

ΥΓ επίσης αν δεν κάνω λάθος είμαστε η μόνη χώρα στην Ευρώπη που έχουμε θρησκευτικά ως μάθημα.
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 13:03, 07-11-07:

Ενταξει, αν σου αρεσει η κουβεντα, καλα ειναι τα Θρησκευτικα. Το οτι δε μας προσφερει τιποτα ουσιαστικο ενταξει. Ας μη μιλησουμε καλυτερα για το τι τελος παντων μας προσφερει κατι ουσιαστικο απο τα μαθηματα του σχολειου, γιατι θα θεσουμε σε αμφισβητηση πρωτα απ'ολα τη κατευθυνση.
Η θρησκειολογια θα ηταν πολυ ενδιαφερουσα. Οσο για την αντικατασταση του απο αλλο μαθημα, ναι ισως να ηταν ορθο αν τοποθετουσαν καποιο ωφελιμο μαθημα, οπως το Δικαιο.
Παράθεση

Semina (Σεμίνα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Semina
H Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής (ΑΕΙ/Αλεξανδρούπολη) . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H Semina έγραψε στις 15:57, 13-11-07:

ε... εχω ψιλοσοκαριστεί μ'αυτά που διαβάζω..:!: μόνο εγω είχα αντικειμενικότατους θεολόγους σ'αυτόν τον κόσμο?? ελάτε ρε παιδιά, οκ..

the President, συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ!! Μπράβο..:bravo:
Παράθεση

The President (Αλίκη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη The President
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H The President έγραψε στις 18:52, 13-11-07:

Thanks Σεμίνα!:thanks:

Παρ όλα αυτά έχω να πω ότι είναι λογικό πολλοί να αντιπαθούν τα θρησκευτικά, κυρίως όταν υπάρχουν στη μέση φανατισμένοι καθηγητές που κάνουν τα πράγματα χειρότερα:

Αρχική Δημοσίευση από sir ImPeCaBlE
Μια φορα είχε γίνει σεισμός στη λευκάδα και ο θεολόγος είχε πει στη τάξη οτι η "δυναμη" του σεισμού πήγαινε κατευθείαν πάνω στο νησί και μπήκε η παναγία στη μέση με αποτέλεσμα να χτυπήσει λίγο στην άκρη και να μην υπάρχουν θύματα και ζημείες
(τυχαία το πήρα το παράδειγμα επειδή είναι το πιο πρόσφατο που γράφτηκε)
Ε, τέτοια να ακούνε οι μαθητές να μένουν κάγκελο....:!:
Παράθεση

Semina (Σεμίνα)

Φοιτητής

H Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής (ΑΕΙ/Αλεξανδρούπολη) . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H Semina έγραψε στις 19:43, 13-11-07:

κάγκελο δε λες τίποτα.....!! έλεος δλδ... δε γίνονται αυτά.....
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 21:10, 13-11-07:

Καλα ενταξει, σαν θετικος ανθρωπος δεν μπορω να αποδεχτω τετοιες παπ...εις στον κυβο κιολας!
Παράθεση

Semina (Σεμίνα)

Φοιτητής

H Semina έγραψε στις 22:40, 13-11-07:

γιατί, σαν αρνητικός θα μπορούσες???
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 22:43, 13-11-07:

Σαν αντιθετο του θετικος αντιπαραβαλλω το θεωρητικος...
Παράθεση

pintsie

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη pintsie
H pintsie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H pintsie έγραψε στις 18:50, 18-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Petros
Θεωρείτε αναγκαίο το μάθημα των Θρησκευτικών στα σχολεία με το τρόπο που διδάσκεται σήμερα;
Πώς γίνεται η διδασκαλία του μαθήματος στη τάξη σας; Οι μαθητές και οι καθηγητές δείχνουν σοβαρότητα και ενδιαφέρον κατά τη διδασκαλία του μαθήματος ή γίνετε μια προφανή προχειροδουλειά που μπορεί να χαρακτηριστεί και ως χάσιμο χρόνου;

Τι πιστεύετε ότι πρέπει να αλλάξει σε ό,τι αφορά το εν λόγω μάθημα (ύλη, ώρες διδασκαλίας, τρόπος διδασκαλίας κ.τ.λ.); :iagree:
Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να αλλάξει ο τρόπος που κάνουμε στο σχολείο μου το μάθημα των Θρησκευτικών.
Ο καθηγητής μας, δείχνει την απαιτούμενη σοβαρότητα χωρίς αυτό να τον περιορίζει να διδάσκει μόνο αυτά που λέει το βιβλίο.
Κάνουμε εργασίες χωρισμένοι σε ομάδες και αυτό μας βοηθάει εκτός από το να μάθουμε σωστά το μάθημα, να αναπτύξουμε ομαδικό πνεύμα!

Δεν θα άλλαζα με τίποτα το μάθημα και μακάρι να το έκανα για πάντα!
Παράθεση

~Baron~

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη ~Baron~
Ο ~Baron~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O ~Baron~ έγραψε στις 20:42, 18-11-07:

εγώ πιστεύω ότι τα θρησκευτικά έτσι υποχρεωτικά όπως ορίζονται για όλες τις τάξεις αναγκάζουν τους μαθητές να δείξουν ένα ελαχιστο ενδιαφέρον κι αυτό θα έλεγα τα κάνει στους περισσότερους "μισητά" ώς μάθημα.Όντως όπως αναφέρατε πιο πάνω αν γινόταν ώς μάθημα επιλογής θα μπορούσε να λύσει ώς ενα βαθμό τα προβλήματα απο πλευράς μαθητών.
Το θέμα όμως,που έθεσε ένας γνωστός, είναι πώς μπορούν να διατηρηθούν κάποιες γιορτές θρησκευτικού χαρακτήρα ,σημαντικές αρκετα για την ιστορία μας και τα έθιμα μας (π.χ Πάσχα κτλ) , χωρίς να έχουμε κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις γι αυτήν...??? (τη θεώρησα ενδιαφέρουσα ερώτηση...για να μην είμαστε και απόλυτοι ) κι έπειτα αν το καλοσκεφτούμε έχουμε τόση πολλή χαλαρότητα από άποψης χριστιανισμού που είτε τα έχουμε στα σχολεία τα θρησκευτικά είτε δεν τα έχουμε δεν αλλάζει κατι...
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 21:33, 18-11-07:

Γιατι, τα υπολοιπα μαθηματα δεν ειναι αναγκαστικα? Αν η εκπαιδευση ηταν γενικα "προαιρετικη" ολοι θα ηταν αμορφωτοι. Σε καποια πραγματα δε μπορεις να αφησεις επιλογες.
Παράθεση

~Baron~

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη ~Baron~
Ο ~Baron~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O ~Baron~ έγραψε στις 17:55, 19-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Γιατι, τα υπολοιπα μαθηματα δεν ειναι αναγκαστικα? Αν η εκπαιδευση ηταν γενικα "προαιρετικη" ολοι θα ηταν αμορφωτοι. Σε καποια πραγματα δε μπορεις να αφησεις επιλογες.
σ' αυτό που λες έχεις δικιο:no1:.όμως εγω μιλάω ειδικότερα... άλλο να μη μαθαίνουμε μαθηματικά αρχαία κτλ κι άλλο τα θρησκευτικα. Οι αντιλήψεις κυρίως που προσπαθούν να μας περάσουν (περισσότερο οι ίδιοι οι καθηγητές παρά το μάθημα) μας υποχρεώνουν να ασπαστούμε ιδέες που δεν εφαρμόζουμε και δεν πιστεύουμε οι ίδιοι πολλές φορές.κι ας πούμε ότι γίνεται μάθημα αυτό τι σημαίνει ότι είμαστε χριστιανοί? δηλαδή εσύ προτιμάς, κατα τη διάρκεια του μαθήματος,τη γελιοποίηση των θρησκευτικών από άτομα που δεν ενδιαφέρονται? είναι καλύτερο να τα θεωρούμε ως ένα δευτερεύον μάθημα κυρίως στο λύκειο και να δηλώνουμε αδιαφορία?
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 18:31, 19-11-07:

Οχι, κανεις λαθος. Υπαρχουν οντως μισαλλοδοξοι καθηγητες. Δεν ειναι ομως ο κανονας. Και χαριν καποιων ηλιθιων καθηγητων δε μπορει να ευτελιζεται το μαθημα. Αν δεν θελει καποιος να το δει χριστιανικα, ας το δει γνωστικα. Μαθαινει καποια πραγματα για τη φιλοσοφια μιας θρησκειας. Και τελικη επιλογη αν δεν ενδιαφερεται ουτε γι'αυτο ας δηλωσει απαλλαγη.
Για τη γελιοποιηση, αν δεν το γελιοποιεις εσυ, τοτε τι προβλημα εχεις? Μαλλον εχουν αυτοι που το πραττουν, κι οποιος θελει να μορφωθει μορφωνεται. Κι ο Νανοπουλος σε δημοσιο σχολειο πηγαινε...
Για το δευτερευον, εσυ ο ιδιος δεν ειπες οτι "αλλο να μη μαθαινουμε θρησκευτικα και αρχαια κι αλλο θρησκευτικα?". Γιατι λοιπον σε απασχολει αν υποβιβαζεται σε δευτερευον?

Μην τα παρεις προσωπικα αυτα, κουβεντα κανουμε και μιλαω γενικα, δεν σε κατηγορω για κατι.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους