Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 371 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Συμπεριφορά καθηγητών

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη CaneSenpai
Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 624 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 10:37, 17-10-15:

Συζητουσα με εναν φιλο μου(Ο οποιος ειναι θετικη) λοιπον στο διαλειμμα και οπως το εφερε η κουβεντα μου λεει ο καθηγητης της πληροφορικης βαζει κανονικα ασκησεις και μετα λεει και "γιατι δεν τις κανατε". Κατσε ρε φιλε αμα ηθελα να λυνω τις μαλακιες σου θα πηγαινα τεχνολογικη εγω θα του ελεγα σοβαρα. Με ποια λογικη αναγκαζεις τον αλλον να κανει ανουσια πραγματα? Δεν καταλαβαινουν οτι στην 3η λυκειου δεν προλαβαινουμε να κουνηθούμε? Ευτηχως εγω στην δικια μου κατευθυνση(τεχνολογικη) εχω σχεδον φυσιολογικους καθηγητες. Για παραδειγμα στην ιστορια κατευθυνσης (που δεν ξερω που κολλαει) μας κανει 10-15 λεπτα μαθημα καθε φορα και τελος. Και μπραβο της γιατι εχει καταλαβει πως παει το κολπο. Τσαμπα ο κοπος ειναι.. Επισης στα θρησκευτικα το ιδιο πραγμα και μου ερχεται να την βρισω πολυ ασχημα πραγματικα ομως. Μαθηματα σκουπιδια τελειως και σου βαζουν και εργασιες για το σπιτι ..dem logic. Δεν θελω απαντησεις τυπου"αα πας σχολειο για να τα μαθαινεις ολα και αν σου αρεσει" Oχι δεν μου αρεσει και αμα γουσταρω δεν διαβαζω και τιποτα απο τα αλλα μαθηματα και δεν χανω απολυτως τιποτα .
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bekker

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bekker
Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 181 μηνύματα.

O bekker έγραψε στις 11:13, 17-10-15:

Κατάληψη, η μόνη λύση να σου μένει χρόνος για διάβασμα, άσε που μπορεί να γίνεις και πρωθυπουργός.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Andypro

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Andypro
Ο Andypro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 15 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

O Andypro έγραψε στις 11:41, 17-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από CaneSenpai
Συζητουσα με εναν φιλο μου(Ο οποιος ειναι θετικη) λοιπον στο διαλειμμα και οπως το εφερε η κουβεντα μου λεει ο καθηγητης της πληροφορικης βαζει κανονικα ασκησεις και μετα λεει και "γιατι δεν τις κανατε". Κατσε ρε φιλε αμα ηθελα να λυνω τις μαλακιες σου θα πηγαινα τεχνολογικη εγω θα του ελεγα σοβαρα. Με ποια λογικη αναγκαζεις τον αλλον να κανει ανουσια πραγματα? Δεν καταλαβαινουν οτι στην 3η λυκειου δεν προλαβαινουμε να κουνηθούμε? Ευτηχως εγω στην δικια μου κατευθυνση(τεχνολογικη) εχω σχεδον φυσιολογικους καθηγητες. Για παραδειγμα στην ιστορια κατευθυνσης (που δεν ξερω που κολλαει) μας κανει 10-15 λεπτα μαθημα καθε φορα και τελος. Και μπραβο της γιατι εχει καταλαβει πως παει το κολπο. Τσαμπα ο κοπος ειναι.. Επισης στα θρησκευτικα το ιδιο πραγμα και μου ερχεται να την βρισω πολυ ασχημα πραγματικα ομως. Μαθηματα σκουπιδια τελειως και σου βαζουν και εργασιες για το σπιτι ..dem logic. Δεν θελω απαντησεις τυπου"αα πας σχολειο για να τα μαθαινεις ολα και αν σου αρεσει" Oχι δεν μου αρεσει και αμα γουσταρω δεν διαβαζω και τιποτα απο τα αλλα μαθηματα και δεν χανω απολυτως τιποτα .
Άμα δεν έχεις θέμα με τις απουσίες κάτσε που και που έξω, αλλιώς απλά μην συμμετέχεις, ούτως ή άλλως να μείνεις σε Θρησκευτικά, αν όχι απίθανο, είναι πολύ δύσκολο.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitris S
Ο Dimitris S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.

O Dimitris S έγραψε στις 11:48, 17-10-15:

Άμα δεν σου αρέσει μην κάνεις τις ασκήσεις και μην διαβάζεις,δεν σε αναγκάζει κανείς αλλά μην κατηγορείς τους καθηγητές που κάνουν την δουλειά τους. Πως κάνεις ιστορία κατ. αν είσαι τεχνολογική? Φυσιολογικός καθηγητής θεωρείται αυτός που κάνει μάθημα για 10 λεπτά?
Στο bold παίζει να έγραψες τον λόγο για τον οποίο δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα στην παιδεία.
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 624 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 12:32, 17-10-15:

Δεν γινεται να μεινει κανεις στο λυκειο αυτην την στιγμη αλλα δεν συμφερει να κανουμε απουσιες γιατι θα τις χρειαστω για το τελος που δεν θα παταω. Δεν ξερω γιατι το κανω αλλα κανω.. Αφου δεν το δινουμε το μαθημα πανελληνιες για ποιο λογο ακριβως να μας κουραζει? Δεν ξερω αν φταιει αυτο που ειπες αλλα αυτην την στιγμη να πω την αληθεια δεν με ενδιαφερει. Αυτο το βιβλιο κανουμε αλλα δεν λεει θεωρητικη κατευθυνση μονο :
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 13:39, 17-10-15:

Οπότε οι καθηγητές σχολείου πρέπει να ξεχνάνε ποια είναι η δουλειά του εκπαιδευτικού σε παιδιά της Γ' λυκείου που δεν είναι στην κατεύθυνσή τους?
Κάνεις λάθος. Το κόλπο δεν είναι ότι γίνεται 10 και 20 λεπτά μάθημα. Το κόλπο είναι ότι πέφτει ξύσιμο με σχεδόν μηδενική παρουσία στην τάξη και στα καθήκοντα και στο τέλος παίρνετε όλοι πάνω από 18 στα τετράμηνα. (Με λίγες εξαιρέσεις που αφορούν καθηγητές συνήθως, και όχι σχολεία).
Άρα το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις αν δεν θες ή δεν προλαβαίνεις ή δεν γουστάρεις να ασχοληθείς με ιστορία και κείμενα, ή με πληροφορική ή με βιολογία, είναι να κάθεσαι να ακούς τι έχει να σου λέει αυτός ο άνθρωπος που βρήκε όρεξη να διδάξει σε 17χρονα καμμένα από τα φροντιστήρια όλο το 45λεπτο. Και να μην λες "α τον μαλάκα έχει την απαίτηση να κάνουμε τις ασκήσεις" ή "α τον ηλίθιο, δεν μας έβγαλε στο 20λεπτο για να διαβάσουμε λίγο παραπάνω".

Ντροπή γενικά. Εγώ θυμάμαι πριν 5 χρόνια ήμουν σε τάξη που παρακαλούσε να της κάνουν μάθημα μπας και φύγουμε λίγο από το κάψιμο των πανελληνίων με τα 6 γαμημένα κωλομαθήματα all day all night, και εσάς σας φαίνεται περίεργο αν σας κρατάνε πάνω από 10λεπτο μέσα. Ούτε καν περίεργο, μεμπτό. Τι να πω γενικά...
13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άννα1510

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Άννα1510
H Άννα1510 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Άννα1510 έγραψε στις 13:47, 17-10-15:

Άσε έχω κι εγώ καθηγητές που δείχνουν να νομίζουν πως έχουμε άπειρο χρόνο να λύσουμε και να έχουμε έτοιμο και το παραμικρό! Τι να πω, μια χρονιά είναι..θα περάσει..! Υπομονή..!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,406 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 14:04, 17-10-15:

Η στάση του νεοέλληνα όλο και χειροτερεύει.
Δεν δύναται να κατανοήσει το γεγονός πως στόχος του σχολείου δεν είναι (μόνο) η επιτυχία στις πανελλήνιες.

Θα μπορούσαν να γραφτούν πολλά πάνω σε αυτό το θέμα που μας ... "στοιχειώνει", αλλά ούτε χρόνος υπάρχει ούτε διάθεση για κουβέντα με άτομα με ηλίθια νοοτροπία.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 14:15, 17-10-15:

Μπορει να ειμαι τελειως λαθος αλλα εγω πιστευω οτι το συστημα ειναι τελειως λαθος αυτην την στιγμη. Οι πανελληνιες δυστηχως δεν παιζει ρολο ποσο σου κοβει αλλα ποσο δουλεια μπορεις να αντεξεις.
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 9,075 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 15:22, 17-10-15:

αυτός που έχει θέληση να προσπαθήσει και να πετύχει θα το κάνει. τα μαθήματα γενικής δε θα τον εμποδίσουν από αυτό, το facebook και τα πολλά club -αν τους το επιτρέψει φυσικά- θα το κάνουν. οι καθηγητές που δεν κάνουν κατεύθυνση δεν είναι ζώα να έρχονται για λίγο μέσα στην τάξη και να σας αφήνουν ν' αλωνίζετε μετά. πίστεψέ με αυτοί που θέλουν να τα πάνε καλά, και εν τέλει τα καταφέρνουν, δεν φωνάζουν για τις 4-5 ώρες γενικής. αυτοί που θέλουν να δείξουν ότι διαβάζουν αλλά λίγο η βόλτα μετά τα φροντιστήρια, λίγο ο η/υ, λίγο το γκομενιλίκι από εδώ κι από εκεί, τσαντίζονται που το σχολείο τους "στερεί χρόνο διαβάσματος".
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 17-10-15 στις 16:39.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κομνηνός
Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,487 μηνύματα.

O Κομνηνός έγραψε στις 16:02, 17-10-15:

κατακρινεις τους καθηγητες επειδη κανουν την δουλεια τους;
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σωτηρης13
Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,934 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 17:37, 17-10-15:

Μισό δε ξέρουν οι καθηγητές ότι στη Γ λυκείου κανένα παιδί πάνω κάτω δε διαβάζει για το σχολείο εγώ μόνο για φροντιστήριο διάβαζα
Παράθεση

Marios2795

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Marios2795
Ο Marios2795 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O Marios2795 έγραψε στις 20:13, 17-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Vold
Η στάση του νεοέλληνα όλο και χειροτερεύει.
Δεν δύναται να κατανοήσει το γεγονός πως στόχος του σχολείου δεν είναι (μόνο) η επιτυχία στις πανελλήνιες.

Θα μπορούσαν να γραφτούν πολλά πάνω σε αυτό το θέμα που μας ... "στοιχειώνει", αλλά ούτε χρόνος υπάρχει ούτε διάθεση για κουβέντα με άτομα με ηλίθια νοοτροπία.

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά για να παύσει να αποτελεί προθάλαμο του Πανεπιστημίου/ΤΕΙ το λύκειο, θα πρέπει να αποσυνδεθεί από την τριτοβάθμια, δηλαδή θα πρέπει να καταργηθούν οι πανελλήνιες. Και εδώ επανεντοπίζεται η άποψη του νεοέλληνα, που θεωρεί τις πανελλήνιες αξιοκρατικό και επιτυχημένο σύστημα. Αυτο και αν δεν είναι ηλίθια νοοτροπία, ε;
Το σύστημα των πανελληνίων έχει εξασθενίσει τη δευτεροβάθμια, αλλά και την τριτοβάθμια, έχει αποτύχει παταγωδώς.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 22:58, 17-10-15:

μα παλι εξετασεις θα υπαρξουν
και ναι οι πανελληνιες ειναι αξιοκρατικες,το αλλο συστημα δεν γνωριζουμε αν ειναι αξιοκρατικο
πω ςθα ειναι δηλ; τυπου κατατακτηριων; να λειπει
ποιος θα διασφαλιζει την αξιοκρατια του συστηματος;
Παράθεση

greeklover13

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη greeklover13
Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 215 μηνύματα.

O greeklover13 έγραψε στις 23:39, 17-10-15:

προεδρο εχει το σχολειο? Πηγαινετε μια αντιπροσωπια φοιτητων και μιληστε με τους καθηγητες αυτους που βαζουν τις παραλογες εργασιες και παρακαλεστε τους να μην σας βαζουν.Γενικα καντε του να νοιωσουν οτι ειναι ανωτεροι (οχι δεν ειναι) αυτο θελουν τα σκουπιδια, γιατι σκουπιδια ειναι ατομα με τετοιες συμπεριφορες βγαζουν τα κομπλεξ τους και τα προβληματα τους στον χωρο του σχολειου.Γενικα αποφυγετε να πατε στον διευθυντη του σχολειο γιατι δεν παιζει καν να τους κανει παρατηρηση γιατι θεωρητικα οτι νομιζουν μπορουν να σας βαζουν.
Μην κολατε τοσο ομως σε αυτον τον βαθμο και 15 να σου βαλει σε 2 μαθηματα ασχετα σιγα δεν πεφτει τοσο ο μεσοσ ορος αποφοιτησης.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

Ο Dimitris S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.

O Dimitris S έγραψε στις 12:28, 18-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από greeklover13
προεδρο εχει το σχολειο? Πηγαινετε μια αντιπροσωπια φοιτητων και μιληστε με τους καθηγητες αυτους που βαζουν τις παραλογες εργασιες και παρακαλεστε τους να μην σας βαζουν.Γενικα καντε του να νοιωσουν οτι ειναι ανωτεροι (οχι δεν ειναι) αυτο θελουν τα σκουπιδια, γιατι σκουπιδια ειναι ατομα με τετοιες συμπεριφορες βγαζουν τα κομπλεξ τους και τα προβληματα τους στον χωρο του σχολειου.Γενικα αποφυγετε να πατε στον διευθυντη του σχολειο γιατι δεν παιζει καν να τους κανει παρατηρηση γιατι θεωρητικα οτι νομιζουν μπορουν να σας βαζουν.
Μην κολατε τοσο ομως σε αυτον τον βαθμο και 15 να σου βαλει σε 2 μαθηματα ασχετα σιγα δεν πεφτει τοσο ο μεσοσ ορος αποφοιτησης.
Ναι,και να απαιτήσετε να σας φτιάχνουν φραπε και να φέρουν και έναν stand up comedian για να γελάτε λίγο την ώρα του μαθήματος.
Ρε τι διαβάζουμε....
11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 13:51, 18-10-15:

Ο παραλογισμός μερικές φορές δεν έχει όρια, απλά...
Παράθεση

din@!! (Κωνσταντίνα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη din@!!
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 398 μηνύματα.

H din@!! έγραψε στις 16:45, 18-10-15:

Βρε για σκεψου.....μα καλα, παει καλα αυτός ο καθηγητης; Να του βαζει ασκησεις στην ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ;; Το ποιο αχρηστο μαθημα στον σημερινο ανθρωπο; Και απο τη στιγμη μαλιστα που ειναι ΘΕΤΙΚΗ, οποτε σημαινει οτι δεν τον νοιαζει, γιατι οπως ολοι ξερουμε οι γιατροί και οι βιολόγοι ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ούτε στο ελάχιστο νεες τεχνολογιες; Δεν εχουν ιδεα απο προγραμματισμο και δικτυα γιατι δεν τους χρειαζονται ΠΟΥΘΕΝΑ, καθώς όλα τα δεδομενα που παιρνουν από τις εργασίες τους μπορουν να αναλυθουν με τον παλιο καλο αβακα και μαυροπινακα; Μα που ζει;;

Περα από την πλακα, αυτο ακριβως ειναι ο λόγος που συναντας αριστούχους που δεν μπορουν να σου δειξουν που ειναι η Νιγηρία πανω στο χάρτη, δεν μπορουν να ξεχωρισουν την προεδρική από την προεδρευόμενη δημοκρατία, δε γνωριζουν τα γεγονοτα του εμφυλιου, ή δεν μπορουν να σου εξηγήσουν γιατί βλεπουμε διαφορετικά χρώματα ....
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

formio4

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη formio4
H formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 298 μηνύματα.

H formio4 έγραψε στις 20:16, 18-10-15:

Έλεος σε όλους εσάς που υπερασπίζεστε τους καημένους καθηγητές που έχουν "θέληση" να κάνουν μάθημα, βάζουν ασκήσεις, ενδιαφέρονται για την γενική παιδεία των μαθητών, αλλά αυτά τα παλιόπαιδα σα δεν ντρέπονται, τους βρίζουν και τους περιφρονούν κλπ κλπ για να πάρετε like και να ανεβείτε στα μάτια όσων συμμετέχουν στο φόρουμ, μπουχτίσαμε πια με την υποκρισία!

Η πραγματικότητα είναι ότι η πλειοψηφία αυτών των καθηγητών είναι στο φουλ κομπλεξικοί και βλέπουν ότι είσαι σε μια χρονιά που ζορίζεσαι με τα μαθήματα και έρχονται να κάνουν τις μαλακίες τους βάζοντας υπερβολικά πολλές ασκήσεις για το σπίτι, εκβιάζοντας για χαμηλούς βαθμούς στα τετράμηνα, απαγορεύοντας σου να ασχοληθείς με άλλα μαθήματα στην ώρα τους παρόλο που κάνεις ησυχία κλπ. Συνήθως, έχουν παιδιά που έχουν περάσει στο πανεπιστήμιο και βγάζουν ελεύθερα τα απωθημένα τους.

Δεν είπαμε να το ξεφτιλίσουμε τελείως, αλλά μια επιείκεια απλά να δείχνουν σε μια δύσκολη χρονιά για τους μαθητές, αφού όλο το σύστημα είναι σάπιο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη formio4 : 18-10-15 στις 20:22.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

din@!! (Κωνσταντίνα)

Φοιτητής

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 398 μηνύματα.

H din@!! έγραψε στις 20:36, 18-10-15:

Δηλαδη, κατσε για να καταλαβω...οταν μπαινει ο αλλος στην αιθουσα να διδαξει, ας πουμε αρχαια γενικης παιδειας, και η μιση ταξη μπροστα του εχει ανοιχτο τον Μαθιουδάκη και λύνει ασκήσεις, αυτος ειναι ο κομπλεξικος και κακώς θυμωνει για το γραψιμο που τρωει μπροστα στη μουρη του; Ξερεις, είναι θέμα στοιχειωδους ευγένειας.
Οσο για τα παιδια τους που περασαν πανεπιστημιο, τι επιχειρημα ειναι αυτο; Να εχει απωθημενα που το παιδι του καταφερε και μπηκε στο πανεπιστημιο και προσπαθει να τα βγαλει πανω σου...δινοντας σου ασκησεις;

Ας ειμαστε λιγο αντικειμενικοι....οι περισσοτερες φοβερες και τρομερες εργασιες και ασκησεις, μπορουν να απαντηθουν σε ενα πενταλεπτο μεταξυ τριτης και τεταρτης ωρας.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη manolis_98
Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 20:46, 18-10-15:

Κάτι που πρέπει να συνυπολογίσουμε στην (κανονική)συμπεριφορά των καθηγητών/τριών είναι το γεγονός ότι είμαστε ακόμα στις "αρχές" της χρονιάς.Έχω την εντύπωση ότι με το πέρασμα του καιρού θα υπάρξουν αμοιβαίες υποχωρήσεις και από τις δύο πλευρές (μαθητές , εκπαιδευτικοί)
(αρχές χρονιάς=αρχές 1ου τετραμήνου=υποχρεωτικό διαγώνισμα )
Παράθεση

formio4

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη formio4
H formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 298 μηνύματα.

H formio4 έγραψε στις 20:47, 18-10-15:

Αν κάποιος θέλει να προσέξει και να παρακολουθήσει το μάθημα θα το κάνει, με το ζόρι ΔΕΝ γίνεται.
Αυτά που έγραψα είναι λόγια κομπλεξικού καθηγητή.
Δεν γουστάρω να αφιερώσω ούτε δευτερόλεπτο σε αυτές τις ασκήσεις. Ανκαι για κάποιον που δεν έχει ιδέα από το μάθημα παίρνει πολλή ώρα να κάνει τις ασκήσεις, 5 λεπτά είναι η αντιγραφή από το βοήθημα. Τέλος, δεν γίνεται κανένας να είναι αντικειμενικός, όλοι έχουμε μια ξεχωριστή οπτική γωνία.
Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

O timonierhs έγραψε στις 20:57, 18-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από formio4
Αν κάποιος θέλει να προσέξει και να παρακολουθήσει το μάθημα θα το κάνει, με το ζόρι ΔΕΝ γίνεται
Γιατί ποιος είπε να το παρακολουθήσει με το ζόρι ; Αν δεν γουστάρει ας μην πάει να παρακολουθήσει το μάθημα.
Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

O Dimitris S έγραψε στις 21:11, 18-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από formio4
Έλεος σε όλους εσάς που υπερασπίζεστε τους καημένους καθηγητές που έχουν "θέληση" να κάνουν μάθημα, βάζουν ασκήσεις, ενδιαφέρονται για την γενική παιδεία των μαθητών, αλλά αυτά τα παλιόπαιδα σα δεν ντρέπονται, τους βρίζουν και τους περιφρονούν κλπ κλπ για να πάρετε like και να ανεβείτε στα μάτια όσων συμμετέχουν στο φόρουμ, μπουχτίσαμε πια με την υποκρισία!

Η πραγματικότητα είναι ότι η πλειοψηφία αυτών των καθηγητών είναι στο φουλ κομπλεξικοί και βλέπουν ότι είσαι σε μια χρονιά που ζορίζεσαι με τα μαθήματα και έρχονται να κάνουν τις μαλακίες τους βάζοντας υπερβολικά πολλές ασκήσεις για το σπίτι, εκβιάζοντας για χαμηλούς βαθμούς στα τετράμηνα, απαγορεύοντας σου να ασχοληθείς με άλλα μαθήματα στην ώρα τους παρόλο που κάνεις ησυχία κλπ. Συνήθως, έχουν παιδιά που έχουν περάσει στο πανεπιστήμιο και βγάζουν ελεύθερα τα απωθημένα τους.

Δεν είπαμε να το ξεφτιλίσουμε τελείως, αλλά μια επιείκεια απλά να δείχνουν σε μια δύσκολη χρονιά για τους μαθητές, αφού όλο το σύστημα είναι σάπιο.
Ναι γιατί άλλη πρεμούρα δεν έχουμε από το να ανεβάσουμε το πρεστίζ μας στο steki
Η πλειοψηφία των καθηγητών είναι υπερβολικά ελαστικοί(μια δόση επιείκειας προφανώς χρειάζεται αλλά όχι σε σημείο σε μαθήματα γενικής παιδείας καθηγητής να λέει πρακτικά τι θα πέσει στις εξετάσεις) στη Γ λυκείου με αποτέλεσμα όσοι κάνουν κανονικά την δουλειά τους και βάζουν και καμιά άσκηση να φαίνονται σαδιστές. Προφανώς, δεν επιβάλλει κανείς στους μαθητές να τρελαθούν απ την χαρά τους για αυτό (ούτε εγώ σαν μαθητής γούσταρα) αλλά όχι και να χαρακτηρίζεις π.χ σκουπίδι τον καθηγητή ή να περιμένεις 19 γράφοντας τον καθηγητή εκεί που δεν πιάνει μελάνι επειδή εσύ κρίνεις ότι δεν μπορείς να δώσεις 15 λεπτά από τον πολύτιμο χρόνο σου για τα μαθήματα γενικής παιδείας.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,406 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 21:15, 18-10-15:

Ποίος διαβάζει 16 ώρες την ημέρα για μήνες ώστε να μην προσφέρει την στοιχειώδη παρακολούθηση στο μάθημα του σχολείου;
Δεν είπε κανείς να κάνετε ηλίθιες ασκήσεις, αλλά τουλάχιστον να παρακολουθείται και να συμμετέχετε σε πράγματα που ενδεχομένως θα τα δείτε στην σχολή σας.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,934 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 21:16, 18-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από din@!!
Δηλαδη, κατσε για να καταλαβω...οταν μπαινει ο αλλος στην αιθουσα να διδαξει, ας πουμε αρχαια γενικης παιδειας, και η μιση ταξη μπροστα του εχει ανοιχτο τον Μαθιουδάκη και λύνει ασκήσεις, αυτος ειναι ο κομπλεξικος και κακώς θυμωνει για το γραψιμο που τρωει μπροστα στη μουρη του; Ξερεις, είναι θέμα στοιχειωδους ευγένειας.
Οσο για τα παιδια τους που περασαν πανεπιστημιο, τι επιχειρημα ειναι αυτο; Να εχει απωθημενα που το παιδι του καταφερε και μπηκε στο πανεπιστημιο και προσπαθει να τα βγαλει πανω σου...δινοντας σου ασκησεις;

Ας ειμαστε λιγο αντικειμενικοι....οι περισσοτερες φοβερες και τρομερες εργασιες και ασκησεις, μπορουν να απαντηθουν σε ενα πενταλεπτο μεταξυ τριτης και τεταρτης ωρας.
Μισό 1 σύστημα που σε προετοιμάζει μόνο για πανελλήνιες πρέπει να διαβάζεις μόνο για πανελλήνιες.
Αυτό δε στο λέω εγώ το πε 1 θείος μου που στη πόλη που μένω (σοφάδες) ήταν Λυκειάρχης χρόνια και διαφωνεί με την άποψη να διαβάζεις μόνο για τα μαθήματα των πανελληνίων:
  1. Εϊναι ο καλύτερος λυκειάρχης που έχει περάσει ποτέ από εδώ δίκαιος και αυστηρός
  2. 2ον αν ψήφιζαν τώρα τα παιδιά ποιο λυκειάρχη θέλετε θα εβγαίνε με πλειοψηφία εδώ πέρα
Σκέψου και στεναχωριέται να βλέπει παιδιά να διαβάζουν μόνο για πανελλήνιες και να μην έχουν γενικές γνώσεις
Παράθεση

din@!! (Κωνσταντίνα)

Φοιτητής

H din@!! έγραψε στις 21:42, 18-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Σωτηρης13
Μισό 1 σύστημα που σε προετοιμάζει μόνο για πανελλήνιες πρέπει να διαβάζεις μόνο για πανελλήνιες.
Αυτό δε στο λέω εγώ το πε 1 θείος μου που στη πόλη που μένω (σοφάδες) ήταν Λυκειάρχης χρόνια και διαφωνεί με την άποψη να διαβάζεις μόνο για τα μαθήματα των πανελληνίων:
  1. Εϊναι ο καλύτερος λυκειάρχης που έχει περάσει ποτέ από εδώ δίκαιος και αυστηρός
  2. 2ον αν ψήφιζαν τώρα τα παιδιά ποιο λυκειάρχη θέλετε θα εβγαίνε με πλειοψηφία εδώ πέρα
Σκέψου και στεναχωριέται να βλέπει παιδιά να διαβάζουν μόνο για πανελλήνιες και να μην έχουν γενικές γνώσεις
Δεν διαφωνω εντελως, το συστημα εισαγωγης απαιτει καποια πραγματα και προφανως θα τα κανεις. Άλλο ομως αυτο, αλλο να λυνεις ασκήσεις για το φροντιστήριο την ωρα της γενικης παιδείας.
Το δευτερο ειναι αγενεστατο και δειχνει παντελή ελλειψη σεβασμου προς τον καθηγητη που καθεται απεναντι σου, προσπαθει να σου διδαξει πεντε πράγματα και στο κατω κατω πληρωνεται και ελάχιστα. Όσο για τις ασκήσεις, το πολυ πολύ να σας ζητανε καποιες στο πρωτο τετραμηνο, μετα και οι ιδιοι σεβονται την προσπαθεια σας και το αποφευγουν. Στο κατω κατω, δεν υπαρχει περίπτωση να σου παιρνουν πανω απο 10-20 λεπτα...
Συγνωμη που θα σας το χαλασω, αλλα υπο φυσιολογικες συνθηκες ( ) στο πανεπιστημιο θα εχετε πολυ μεγαλυτερο φορτο εργασιας....πλεον το "διαβασμα" που εκανα στις πανελληνιες (που δεν ηταν και φοβερο προσωπικα, αλλα λεμε τωρα) μου φαινεται αστειο μπροστα στις εξεταστικες που εχω περασει και τις εργασιες που ειχα να παραδωσω ενω διαβαζα ταυτοχρονα για αλλα διαγωνισματα.
Bottom line, δεν ειναι τραγικο να λυσετε 2-3 ασκησεις μαθηματικων γενικης και να διαβασετε 2 παραγραφους ιστοριας (που στην ουσια εχετε ξαναδιδαχει). Ως μαθητρια θετικης κατευθυνσης, τα μαθηματικα γενικης μου περνανε 5 λεπτα, και τα αρχαια (που ειναι ΜΟΝΟ μεταφραση), κανενα 10λεπτο. Ιστορια εκανα μια αναγνωση πριν μπει η καθηγητρια στην αιθουσα και τα "μαγειρευα" με τις γνωσεις που ηδη ειχα... Μια-δυο φορες που μας εβαλε ερωτησεις στην ιστορια, απλα εκανα "αντιγραφη¨μια παραγραφο του βιβλιου...5 λεπτα;
Δεν μπορω να σκεφτω τι φοβερη ασκηση θα μπορουσε να ειχε ζητησει ο καθηγητης πληροφορικης που αναφερθηκε στην αρχη της συζητησης, αν και θα ημουν πολυ περιεργη να μαθω!
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φοιτητής

O Σωτηρης13 έγραψε στις 21:46, 18-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από din@!!
Δεν διαφωνω εντελως, το συστημα εισαγωγης απαιτει καποια πραγματα και προφανως θα τα κανεις. Άλλο ομως αυτο, αλλο να λυνεις ασκήσεις για το φροντιστήριο την ωρα της γενικης παιδείας.
Το δευτερο ειναι αγενεστατο και δειχνει παντελή ελλειψη σεβασμου προς τον καθηγητη που καθεται απεναντι σου, προσπαθει να σου διδαξει πεντε πράγματα και στο κατω κατω πληρωνεται και ελάχιστα. Όσο για τις ασκήσεις, το πολυ πολύ να σας ζητανε καποιες στο πρωτο τετραμηνο, μετα και οι ιδιοι σεβονται την προσπαθεια σας και το αποφευγουν. Στο κατω κατω, δεν υπαρχει περίπτωση να σου παιρνουν πανω απο 10-20 λεπτα...
Συγνωμη που θα σας το χαλασω, αλλα υπο φυσιολογικες συνθηκες ( ) στο πανεπιστημιο θα εχετε πολυ μεγαλυτερο φορτο εργασιας....πλεον το "διαβασμα" που εκανα στις πανελληνιες (που δεν ηταν και φοβερο προσωπικα, αλλα λεμε τωρα) μου φαινεται αστειο μπροστα στις εξεταστικες που εχω περασει και τις εργασιες που ειχα να παραδωσω ενω διαβαζα ταυτοχρονα για αλλα διαγωνισματα.
Bottom line, δεν ειναι τραγικο να λυσετε 2-3 ασκησεις μαθηματικων γενικης και να διαβασετε 2 παραγραφους ιστοριας (που στην ουσια εχετε ξαναδιδαχει). Ως μαθητρια θετικης κατευθυνσης, τα μαθηματικα γενικης μου περνανε 5 λεπτα, και τα αρχαια (που ειναι ΜΟΝΟ μεταφραση), κανενα 10λεπτο. Ιστορια εκανα μια αναγνωση πριν μπει η καθηγητρια στην αιθουσα και τα "μαγειρευα" με τις γνωσεις που ηδη ειχα... Μια-δυο φορες που μας εβαλε ερωτησεις στην ιστορια, απλα εκανα "αντιγραφη¨μια παραγραφο του βιβλιου...5 λεπτα;
Δεν μπορω να σκεφτω τι φοβερη ασκηση θα μπορουσε να ειχε ζητησει ο καθηγητης πληροφορικης που αναφερθηκε στην αρχη της συζητησης, αν και θα ημουν πολυ περιεργη να μαθω!
Πίστεψε με ευτυχώς εδώ ήμασταν κλειστή κοινωνία και πάνω κάτω δε μας έβαζαν τίποτα για το σπίτι ειδικα σε μαθηματα θρησκευτικων η ιστοριας αλλα και μαθηματικα γενικης π εδωσα για το σχολειο ελυσα 1-2 φορες και δεν ασχοληθηκα καθολου ξερω εγω.
Ενω στο αοθ το ελεγα απο την αρχη θα γραψω 20 θα γραψω 20 και εγραψα 20
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 23:02, 18-10-15:

Μόνο μια παρατήρηση - διαπίστωση: Συνήθως οι υποψήφιοι που γράφουν τα πολλά μόρια και μπαίνουν στις "ακριβές" σχολές, είναι εκείνοι που σέβονται ΚΑΙ τα μαθήματα γενικής παιδείας και έχουν μια αξιοπρεπή παρουσία ΚΑΙ σ΄αυτά.

Παράθεση

Φοιτητής

O Σωτηρης13 έγραψε στις 23:13, 18-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Μόνο μια παρατήρηση - διαπίστωση: Συνήθως οι υποψήφιοι που γράφουν τα πολλά μόρια και μπαίνουν στις "ακριβές" σχολές, είναι εκείνοι που σέβονται ΚΑΙ τα μαθήματα γενικής παιδείας και έχουν μια αξιοπρεπή παρουσία ΚΑΙ σ΄αυτά.

Συνήθως ξέρω μια που μπήκε ιατρικη και δε τα διαβαζε καν αν τώρα εσύ έχεις παράδειχμα γνωστού σου ναι βέβαια θα το δεχτώ
υγ μιλάμε για την γ λυκείου τώρα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σωτηρης13 : 18-10-15 στις 23:17.
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 00:12, 19-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Σωτηρης13
Συνήθως ξέρω μια που μπήκε ιατρικη και δε τα διαβαζε καν αν τώρα εσύ έχεις παράδειχμα γνωστού σου ναι βέβαια θα το δεχτώ
1) Σωστά τόνισες τη λέξη συνήθως. Οι πιο πολλές περιπτώσεις που ξέρω (βάζω και τον εαυτό μου) ανήκουν στην περίπτωση που ανέφερα.
2) Λέγοντας ότι κάποιοι "σέβονται ΚΑΙ τα μαθήματα γενικής παιδείας και έχουν μια αξιοπρεπή παρουσία ΚΑΙ σ΄αυτά" δεν εννοώ ότι ξεσκίζονται να τα διαβάζουν. Απλά βλέπουν τον καθηγητή σαν άνθρωπο που θέλει να κάνει σωστά τη δουλειά του, δεν κάνουν φασαρία, δε λύνουν την ώρα του μαθήματος ασκήσεις για το φροντιστήριο, δεν κοιμούνται στο θρανίο, προσέχουν και συμμετέχουν στο μάθημα, όταν έχουν χρόνο διαβάζουν και λιγάκι, στις τελικές εξετάσεις αφιερώνουν ένα απόγευμα για τα SOS. Με δεδομένη την κατανόηση των καθηγητών αυτά είναι αρκετά.

Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 9,075 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 07:37, 19-10-15:

1) Σωστά τόνισες τη λέξη συνήθως. Οι πιο πολλές περιπτώσεις που ξέρω (βάζω και τον εαυτό μου) ανήκουν στην περίπτωση που ανέφερα.
2) Λέγοντας ότι κάποιοι "σέβονται ΚΑΙ τα μαθήματα γενικής παιδείας και έχουν μια αξιοπρεπή παρουσία ΚΑΙ σ΄αυτά" δεν εννοώ ότι ξεσκίζονται να τα διαβάζουν. Απλά βλέπουν τον καθηγητή σαν άνθρωπο που θέλει να κάνει σωστά τη δουλειά του, δεν κάνουν φασαρία, δε λύνουν την ώρα του μαθήματος ασκήσεις για το φροντιστήριο, δεν κοιμούνται στο θρανίο, προσέχουν και συμμετέχουν στο μάθημα, όταν έχουν χρόνο διαβάζουν και λιγάκι, στις τελικές εξετάσεις αφιερώνουν ένα απόγευμα για τα SOS. Με δεδομένη την κατανόηση των καθηγητών αυτά είναι αρκετά.
αυτό ακριβώς. σταματήστε να νιώθετε τόσο "ιδιαίτεροι" και "ξεχωριστοί" επειδή πάτε στην γ' λυκείου. δε χάλασε κι ο κόσμος. μπορείτε να παρακολουθήσετε το μάθημα και να κάνετε τις ασκήσεις του φροντιστηρίου στο διάλειμμα, μπορείτε ν' αφιερώσετε ένα 20λεπτο για να διαβάσετε για το διαγώνισμα του τετραμήνου (το οποίο σίγουρα θα είναι πολύ εύκολο). οι καθηγητές δεν είναι σκουπίδια για να τους αντιμετωπίζετε κατ' αυτό τον τρόπο. τα πανεπιστήμια, ιδίως τα ελληνικά, χρειάζονται ανθρώπους με παιδεία κι όχι αυτούς που παπαγάλισαν όλο το βιβλίο της ιστορίας ή ξέρουν να λύνουν τέλεια ένα συγκεκριμένο τύπο ασκήσεων και συνεχίζουν αυτό το σάπιο σύστημα παιδείας που έχουμε τώρα.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,751 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 09:07, 19-10-15:

Mην το ψάχνετε εξαιτίας της μείωσης των μισθών υπάρχει μεγάλο κόμπλεξ σήμερα από τη μεριά των καθηγητών.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 19-10-15 στις 09:17.
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 10:12, 19-10-15:

Σίγουρα υπάρχει και κόμπλεξ από τη μεριά των καθηγητών αλλά νομίζω πως και οι μαθητές αντιδρούν κάπως υπερβολικά. Λογικό είναι ένας καθηγητής να θέλει να ασχοληθείς με το μάθημα του. Αυτό όμως τι εμποδίζει τον καθένα αν θέλει να τον γράψει κανονικά και να ασχοληθεί με άλλα μαθήματα;

Αν και για να τα λέμε όλα και οι καθηγητές από τη μεριά τους ό,τι και να λένε προσπαθούν έμμεσα να βοηθήσουν τα παιδιά χαμηλώνοντας το επίπεδο και τις απαιτήσεις του μαθήματος, πολύ κακώς για μένα γιατί έτσι αναπαράγεται αυτή η νοοτροπία.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

faeton

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη faeton
Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 109 μηνύματα.

O faeton έγραψε στις 12:50, 19-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Mην το ψάχνετε εξαιτίας της μείωσης των μισθών υπάρχει μεγάλο κόμπλεξ σήμερα από τη μεριά των καθηγητών.
Ti άλλο θα ακουσουμε; Επειδή οι μισθοι μειώθηκαν οι καθηγητες έχουν κομπλεξ και στη γενικη παιδεια εχουν περισσοτερες απαιτησεις απο τα παιδια. Το σκεφτηκες αυτο που έγραψες;
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 13:49, 19-10-15:

Ενταξει εχουμε δει και απουσιολογους να πατωνουν, αυτο το συνηθως τι να το κανω? Ο καθενας εχει το δικαιωμα να κανει οτι θελει στο σχολειο. Εγω προσωπικα αρνουμε να ασχοληθω μα αλλα μαθημα τι να κανουμε.. Δεν αντεχω 5 λεπτα παραπανω διαβασματος ετσι ειμαι εγω ομως. Ο αλλος μπορει να ειναι σκυλι να μην καταλαβαινει τιποτα απο κουραση. Απο πολυ παλια σχεδον 2α γυμνασιου καταλαβα οτι μερικα μαθηματα ειναι τελειως σκουπιδια τι να κανουμε. Τι να τα κανω εγω τα αρχαια και τις ιστοριες τωρα στην τεχνολογικη.. Μα σοβαρα τωρα τον κοπο να εκανα να τα μαθω σε 2 μηνες ΑΚΡΙΒΩΣ ειχαν διαγραφει .
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,807 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 14:36, 19-10-15:

Γιατί δεν απαιτείτε από τους καθηγητές του σχολείου να σας βοηθούν στην κατανόηση και τη λύση των ασκήσεων του φροντιστηρίου; ΄Ετσι, σύμφωνα με το σκεπτικό σου, θα αξιοποιείτε τον χρόνο σας και μπορεί να ξεκλέβετε και καμιά ωρίτσα παραπάνω ύπνου τη νύχτα. ΜΑ ΕΙΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ;;;;;;; ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΙΑ;;;;;;;
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

din@!! (Κωνσταντίνα)

Φοιτητής

H din@!! έγραψε στις 18:50, 19-10-15:

Τι να τα κανω εγω τα αρχαια και τις ιστοριες τωρα στην τεχνολογικη.. Μα σοβαρα τωρα τον κοπο να εκανα να τα μαθω σε 2 μηνες ΑΚΡΙΒΩΣ ειχαν διαγραφει .
Μα και μηχανικος, και οικονομολογος να γινεις, δεν ειναι δυνατο να μην εχεις μερικες ΓΕΝΙΚΕΣ γνωσεις. Το σχολείο δεν ειναι για να σε εξειδικεύσει, αλλα για να σε βοηθήσει να ακολουθησεις τους στοχους σου ενω παραλληλα σε μορφώνει και σε άλλα πεδία.

Είναι τραγικότατο να συναντάς ατομα που έχουν σπουδάσει, έχουν αποκτήσει πτυχία σε φιλολογίες, σε πολυτεχνικά τμήματα, και δεν γνωρίζουν για παράδειγμα πως όταν έχεις ίωση δεν θα πάρεις αντιβίωση γιατί δε θα σε ωφελήσει σε τίποτα. Αντίστοιχα, είναι εξίσου άσχημο να συναντάς ατομα θεωρητικής κατεύθυνσης που δεν γνωρίζουν βασικά πράγματα, όπως το να υπολογίσουν την αρχική τιμή ενός προιόντος πριν την έκπτωση ή ατομα που εχουν περάσει από θετικη κατευθυνση και δεν μπορούν να δομήσουν μια σωστή πρόταση, να κανουν ανάλυση ενός κειμένου ή να σου μιλήσουν για ιστορικά θέματα.
Μην τα θεωρειτε όλα αυτά τραβηγμένα, και μη νομίζετε πως η παιδεία σας αρχίζει στο δημοτικό και τελειώνει στο γυμνάσιο. Υπάρχουν πράγματα, γεγονότα και ιδέες που ωφείλεται να γνωρίζετε ως άτομα που θελουν να λογίζονται μορφωμένα.

Δεν είπαμε να αναλύετε Αντιγόνη από το πρωτότυπο, ούτε να γνωρίζετε με λεπτομέρεια όλες τις κοινωνικο-πολιτικο-οικονομικες εξελίξεις στις χωρες της πρώην Σοβιετικής ένωσης από την Οκτωβριανή επανάσταση ως την πτώση του τείχους του Βερολίνου. Δεν μπορείτε όμως να δηλώνετε παντελή αγνοια και να βαφτίζετε "αχρηστες" τετοιες πληροφορίες. "Ψαρεψτε" όσες γνωσεις, και όσα ερεθίσματα μπορείτε ΤΩΡΑ, που σας δίνετε η ευκαιρία. Το ενδιαφέρον θα παραμείνει ακόμα και μετα το σχολείο, και ειναι αυτά τα ερεθίσματα που θα σας ωθησουν να συνεχίσετε να μορφώνεστε ως ενήλικοι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη din@!! : 19-10-15 στις 21:24.
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 20:04, 19-10-15:

Λοιπόν για να τελειώνουμε. Ο καθηγητής που είναι σωστός και ΔΕΝ έχει κόμπλεξ (είτε από φυσικού του είτε λόγω της μείωσης του μισθού του) πρέπει στη Γ λυκείου στα μαθήματα γενικής παιδείας (και όχι μόνο) να κάνει τα εξής:
1) Να αφήνει τους μαθητές στην ώρα του να κάνουν ότι θέλει ο καθένας. Π.χ. άλλος να λύνει ασκήσεις για το φροντιστήριο, άλλος να κοιμάται , άλλος να ακούει μουσική, άλλος να ζωγραφίζει το θρανίο, άλλοι να κουβεντιάζουν μεταξύ τους.
2) Εννοείται ότι όλοι οι μαθητές θα έχουν στο θρανίο δίπλα τους και τον καφέ τους.
3) Δεν πρέπει να κάνει μάθημα πάνω από 5 - 10 λεπτά. Και όταν λέμε μάθημα, εννοούμε έτσι τυπικά να λέει μερικά πραγματάκια ώστε να μπορεί να τα γράψει στο βιβλίο ύλης, άσχετα αν κανένας δεν τον παρακολουθεί.
4) Να δέχεται πάντα τους καθυστερημένους μαθητές, γράφοντας "προσήλθε" στο απουσιολόγιο. Ειδικά την πρώτη ώρα, να δέχεται ακόμα και όσους έρχονται στις 9 παρά 5. Ακόμα, να γράφει πάντα τη λέξη "προσήλθε" και για όποιον απόντα του κλαφτεί ότι έχει πολλές απουσίες ή τις χρειάζεται για το τέλος.
5) Να αφήνει ελεύθερα να βγαίνουν από την τάξη όσοι το ζητούν, άσχετα αν επιστρέφουν μετά από 20 λεπτά ή δεν επιστρέφουν καθόλου. Δίνει χαρά και ανεβάζει το ηθικό, όταν 7-8 μαθητές γυρίζουν στους διαδρόμους χτυπώντας τις πόρτες των άλλων τάξεων ή κάνουν φασαρία ή βάζουν ντουλάπες, θρανία ή άλλα εμπόδια στις πόρτες των άλλων τμημάτων. ΄
6) Αν κάποιος κάνει φασαρία στην ώρα του, θα τον παρακαλέσει ευγενικά να σταματήσει. Αν συνεχίσει, θα του πει να βγει έξω, χωρίς απουσία φυσικά, ώστε να ενωθεί με τους προηγούμενους.
7) Για το υποχρεωτικό διαγώνισμα του πρώτου τετραμήνου, θα τους πει ακριβώς τι θα βάλει, αλλά επειδή κανένας δεν θα έχει διαβάσει, θα κάνει οπωσδήποτε τα στραβά μάτια καθώς όλοι θα αντιγράφουν, είτε από βιβλία είτε από τους άλλους.
8.) Είναι αυτονόητο ότι στα τετράμηνα θα βάλει βαθμούς μόνο 19 ή 20 σε όλους. Εντάξει, το 20 για τα γνωστά "φυτά" και 19 για τους υπόλοιπους.
9) Αν πρόκειται για καταλήψεις φυσικά και θα λέει πάντα ΝΑΙ.
10) Στην περίπτωση που συζητιέται να τιμωρηθεί μαθητής, ότι και να έχει κάνει, να λέει πάντα ΟΧΙ.
11) Αν τα κακόμοιρα τα παιδιά δεν βρίσκουν συνοδούς για την "πενταήμερη" επειδή πέρυσι ήταν πολύ ζωηρά, θα είναι ο πρώτος που θα δεχθεί.
12) Στο τέλος στις εξετάσεις, θα έχει πει ακριβώς τα θέματα, αλλά οι πιο πολλοί δεν θα έχουν κοιτάξει ούτε κι αυτά. Δεν πειράζει όμως, με τους προφορικούς που θα έχουν, κανένας δεν θα κινδυνεύει.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φοιτητής

O Σωτηρης13 έγραψε στις 20:12, 19-10-15:

Oπα οπα οπα και πρέπει να το βγάζουν το κομπλεξ τους στα παιδιά μπράβο βρε τα βρήκες

Λοιπόν για να τελειώνουμε. Ο καθηγητής που είναι σωστός και ΔΕΝ έχει κόμπλεξ (είτε από φυσικού του είτε λόγω της μείωσης του μισθού του) πρέπει στη Γ λυκείου στα μαθήματα γενικής παιδείας (και όχι μόνο) να κάνει τα εξής:
1) Να αφήνει τους μαθητές στην ώρα του να κάνουν ότι θέλει ο καθένας. Π.χ. άλλος να λύνει ασκήσεις για το φροντιστήριο, άλλος να κοιμάται , άλλος να ακούει μουσική, άλλος να ζωγραφίζει το θρανίο, άλλοι να κουβεντιάζουν μεταξύ τους.
2) Εννοείται ότι όλοι οι μαθητές θα έχουν στο θρανίο δίπλα τους και τον καφέ τους.
3) Δεν πρέπει να κάνει μάθημα πάνω από 5 - 10 λεπτά. Και όταν λέμε μάθημα, εννοούμε έτσι τυπικά να λέει μερικά πραγματάκια ώστε να μπορεί να τα γράψει στο βιβλίο ύλης, άσχετα αν κανένας δεν τον παρακολουθεί.
4) Να δέχεται πάντα τους καθυστερημένους μαθητές, γράφοντας "προσήλθε" στο απουσιολόγιο. Ειδικά την πρώτη ώρα, να δέχεται ακόμα και όσους έρχονται στις 9 παρά 5. Ακόμα, να γράφει πάντα τη λέξη "προσήλθε" και για όποιον απόντα του κλαφτεί ότι έχει πολλές απουσίες ή τις χρειάζεται για το τέλος.
5) Να αφήνει ελεύθερα να βγαίνουν από την τάξη όσοι το ζητούν, άσχετα αν επιστρέφουν μετά από 20 λεπτά ή δεν επιστρέφουν καθόλου. Δίνει χαρά και ανεβάζει το ηθικό, όταν 7-8 μαθητές γυρίζουν στους διαδρόμους χτυπώντας τις πόρτες των άλλων τάξεων ή κάνουν φασαρία ή βάζουν ντουλάπες, θρανία ή άλλα εμπόδια στις πόρτες των άλλων τμημάτων. ΄
6) Αν κάποιος κάνει φασαρία στην ώρα του, θα τον παρακαλέσει ευγενικά να σταματήσει. Αν συνεχίσει, θα του πει να βγει έξω, χωρίς απουσία φυσικά, ώστε να ενωθεί με τους προηγούμενους.
7) Για το υποχρεωτικό διαγώνισμα του πρώτου τετραμήνου, θα τους πει ακριβώς τι θα βάλει, αλλά επειδή κανένας δεν θα έχει διαβάσει, θα κάνει οπωσδήποτε τα στραβά μάτια καθώς όλοι θα αντιγράφουν, είτε από βιβλία είτε από τους άλλους.
8.) Είναι αυτονόητο ότι στα τετράμηνα θα βάλει βαθμούς μόνο 19 ή 20 σε όλους. Εντάξει, το 20 για τα γνωστά "φυτά" και 19 για τους υπόλοιπους.
9) Αν πρόκειται για καταλήψεις φυσικά και θα λέει πάντα ΝΑΙ.
10) Στην περίπτωση που συζητιέται να τιμωρηθεί μαθητής, ότι και να έχει κάνει, να λέει πάντα ΟΧΙ.
11) Αν τα κακόμοιρα τα παιδιά δεν βρίσκουν συνοδούς για την "πενταήμερη" επειδή πέρυσι ήταν πολύ ζωηρά, θα είναι ο πρώτος που θα δεχθεί.
12) Στο τέλος στις εξετάσεις, θα έχει πει ακριβώς τα θέματα, αλλά οι πιο πολλοί δεν θα έχουν κοιτάξει ούτε κι αυτά. Δεν πειράζει όμως, με τους προφορικούς που θα έχουν, κανένας δεν θα κινδυνεύει.

Σέχασες αφήνει να πέφτει ξύλο μες στην στην τάξη το ξέχασες
Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

O timonierhs έγραψε στις 22:24, 19-10-15:

Αν ήταν η μείωση του μισθού να επηρεάζει την συμπεριφορά ενός καθηγητή (αν και στις περισσότερες περιπτώσεις αμφιβάλλω) αυτό θα ήταν προς αντιθετη κατεύθυνση. Θα έγραφε όλους τους μαθητές στα @@ του κι αυτός θα άραζε, δεν θα τους ζητούσε να λύνουν ασκήσεις για ένα μάθημα στο μέλλον που θα τους χρησιμεύσει.
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 02:05, 20-10-15:

εντωμεταξυ διορθωστε με ,αλλα οι νεοτεροι δεν δινουν τελικες γραπτες εξετασεις στα γενικης καθως συνεβαινε στα χρονια μας
σωστα;

πραγμα που να συμπληρωσω περιοριζε κατα πολυ την οποια ελαστικοτητα στην βαθμολογηση των μαθηματων
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 20-10-15 στις 02:11.
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

H meetmeinmontauk έγραψε στις 07:34, 20-10-15:

δίνουν τα γενικής παιδείας αλλά όχι πανελληνίως, μόνο ενδοσχολικά
Παράθεση

din@!! (Κωνσταντίνα)

Φοιτητής

H din@!! έγραψε στις 08:49, 20-10-15:

Καποια κατευθυνση ομως δεν δινει ως επι το πλειστον γενικης; Νομιζω τα παιδιά που θελουν μονο παιδαγωγικα...ή κανω λαθος;

Εντωμεταξυ αλλο και αυτο....μερικοι, οχι απλα να αδιαφορουν, αλλα να κάνουν τον κακό χαμό στα μαθήματα γενικής, ειδικότερα σε αυτά που οταν εδινα εγώ ήταν επιλογής για τις εξετάσεις. Τωρα μιλαω για το 2012, δεν ξερω κατα πόσο ισχύει ακόμα, αλλά αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο, μονο για την περιπτωση που ΕΝΑΣ συμμαθητης σου εξεταζεται σε καποιο μαθημα γενικής πανελλαδικα, ωφείλεις να είσαι υπόδειγμα συμπεριφορας. Αν θες, μην κάνεις ασκήσεις, αλλά εφόσον ΕΝΑΣ μονο χρειάζεται αυτα τα εξτρα 45 λεπτα πρεπει να τον/την σεβαστείς.
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

O Vold έγραψε στις 09:04, 20-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Κομνηνός
εντωμεταξυ διορθωστε με ,αλλα οι νεοτεροι δεν δινουν τελικες γραπτες εξετασεις στα γενικης καθως συνεβαινε στα χρονια μας
Εννοείς στα μαθήματα γενικής παιδείας που εξετάζονται στις πανελλαδικές ; Αν εννοείς αυτό, τότε δεν ισχύει.
Σε όλα τα μαθήματα εξεταζόμαστε πλην όσων έχουμε επιλέξει να εξεταστούμε στις πανελλαδικές.
Δηλαδή, αν ως μάθημα επιλογής για τις πανελλαδικές επιλέξω Βιολογία Γ.Π, στα υπόλοιπα(Φυσική, Μαθηματικά, Ιστορία - όλα Γ.Π) θα εξεταστώ κανονικά. Αυτό ισχύει για κάθε κατεύθυνση. Τώρα με το νέο σύστημα δεν ξέρω τι παίζει βέβαια.

Τι να τα κανω εγω τα αρχαια και τις ιστοριες τωρα στην τεχνολογικη.. Μα σοβαρα τωρα τον κοπο να εκανα να τα μαθω σε 2 μηνες ΑΚΡΙΒΩΣ ειχαν διαγραφει .
Αναρωτιέμαι τι θα έκανες αν έδινες με το παλιό σύστημα κι είχες Α.Ο.Δ.Ε...
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,751 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 10:19, 20-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από faeton
Ti άλλο θα ακουσουμε; Επειδή οι μισθοι μειώθηκαν οι καθηγητες έχουν κομπλεξ και στη γενικη παιδεια εχουν περισσοτερες απαιτησεις απο τα παιδια. Το σκεφτηκες αυτο που έγραψες;
Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
Αν ήταν η μείωση του μισθού να επηρεάζει την συμπεριφορά ενός καθηγητή (αν και στις περισσότερες περιπτώσεις αμφιβάλλω) αυτό θα ήταν προς αντιθετη κατεύθυνση. Θα έγραφε όλους τους μαθητές στα @@ του κι αυτός θα άραζε, δεν θα τους ζητούσε να λύνουν ασκήσεις για ένα μάθημα στο μέλλον που θα τους χρησιμεύσει.
Θέλουν να δώσουν αξία στο μάθημά τους, επειδή ως μη πανελλαδικό εξεταζόμενο μάθημα νιώθουν ότι είναι υποβαθμισμένο. Η απαξίωση που νιώθουν αυξάνεται και με τη μείωση των μισθών. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο καθηγητής πέρασε τα όρια βάζοντας ασκήσεις για το σπίτι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 20-10-15 στις 10:36.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 14:18, 20-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
δίνουν τα γενικής παιδείας αλλά όχι πανελληνίως, μόνο ενδοσχολικά
οταν λες ενδοσχολικα εννοεις σε γραπτες τελικες εξετασεις τυπου πανελληνιων,προ των πανελληνιων;

στα χρονια μου διναμε ολα τα μαθηματα στις τελικες γραπτες και τα μαθηματα των δεσμων και τα παντα
και μετα μας βαζαν να δινουμε και πανελληνιες

νομιζα πως δεν ισχυει πια αυτο.
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη manolis_98
Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 14:35, 20-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Κομνηνός
οταν λες ενδοσχολικα εννοεις σε γραπτες τελικες εξετασεις τυπου πανελληνιων,προ των πανελληνιων;

στα χρονια μου διναμε ολα τα μαθηματα στις τελικες γραπτες και τα μαθηματα των δεσμων και τα παντα
και μετα μας βαζαν να δινουμε και πανελληνιες

νομιζα πως δεν ισχυει πια αυτο.
Φέτος που εφαρμόζεται πρώτη φορά το νέο σύστημα θα ισχύουν τα εξής:
Πρώτα θα δίνουμε ενδοσχολικές (όλα τα μαθήματα ακόμα και αυτά που θα εξεταστούμε πανελλαδικά)
Έπειτα όποιος επιθυμεί θα δίνει πανελλήνιες - τα μαθήματα που έχει επιλέξει αναλόγως τον προσανατολισμό του-(αποδέσμευση απολυτηρίου από πανελλήνιες)
(νέο σύστημα=δέσμες)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolis_98 : 20-10-15 στις 15:22.
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 19:36, 20-10-15:

ναι ετσι ηταν την δικια μας εποχη,
με καποιες διαφοροποιησεις(π.χ γραφαμε μονο εκθεση,οχι γλωσσικες ασκησεις,η υλη ηταν μεγαλυτερη,ενω δεν υπηρχε και η τωρινη ευελιξια στις κατευθυνσεις,διαλεγες μια δεσμη και αντε να ειχες και μια κοινη ομαδα λιγων σχολων,οι αλλες διαφοροποιησεις ειναι ποσοτικες π.χ τωρα ειναι μεγαλυτερος ο αριθμος εισακτεων και οι σχολες )
στις εξετασεις παντως η πεπατημενη ηταν αυτη που ειπες και τοτε,οπως και στον αρθμο των εξεταζομενων μαθηματων

παρεμπιπτοντως καλη επιτυχια
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

O Vold έγραψε στις 19:46, 20-10-15:

Να σε ρωτήσω κι εγώ τώρα Κομνηνέ μιας και το έχω απορία, όλα αυτά που κολλάνε με το υπάρχον topic ;
Έχεις μια τάση να ξεφεύγεις από την συζήτηση ή μου φαίνεται;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους