Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,096 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,093 μηνύματα σε 74,654 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 500 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

ΕΠΑ.Λ. Vs Γενικό Λύκειο

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 87)
Γενικό Λύκειο
64
73,56%
ΕΠΑΛ
23
26,44%

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολόγων Γεωπόνων (ΤΕΙ/Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 21:13, 29-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Italiano..Lover
Γεια σας παιδια, γραφτηκα στο φορουμ για να ρωτησω μια απορια που με τρωει! Ειμαι μαθητρια του 15, τελειωσα το Γυμνασιο και δεν ξερω που να παω ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ, πιστευεται οτι θα μπορω να ανταπεξελθω στο ΓΕΛ με φροντιστηριο & ιδιαιτερα?
Και, αν παω και τελειωσω ΕΠΑΛ ειμαι υποχρεωμενη να παω ΙΕΚ με την ειδικοτητα που θα εχω απο το ΕΠΑΛ ή μπορω να παρω και αλλη ειδικοτητα?
Σας παρακαλω βοηθηστε με απο εγκυρες πηγες, ειμαι πολυ αγχομενη!
Πολύ αργά σε είδαμε...
Και από ΓΕΛ και από ΕΠΑΛ περνάς όπου θέλεις, αλλά προτιμούμε το Γενικό Λύκειο!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vera123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vera123
H vera123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H vera123 έγραψε στις 14:58, 27-01-16:

γεια σας...πηγαίνω πρώτη Λυκείου άλλα μου φαίνονται πολύ δύσκολα τα μαθήματα και δεν μπορώ να συνεχίσω...λέτε είναι σωστή επιλογή να πάω σε επαλ στη διοίκησή και οικονομία...??γιατί έχω δει τα μαθήματα και μου φαίνονται εύκολα...κ να πάρω στο τέλος ένα χαρτί και να μην γράψω πανελλήνιες..γιατί θέλω να μπω σε σχολή κομμωτικής..κ το επαλ το θέλω για ένα κάλο απολυτήριο...γιατί στο γενικό θα μείνω έτσι όπως πάω!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 27-01-16 στις 18:52. Αιτία: greeklish
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,118 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 15:47, 27-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από vera123
γεια σας...πηγαίνω πρώτη Λυκείου άλλα μου φαίνονται πολύ δύσκολα τα μαθήματα και δεν μπορώ να συνεχίσω...λέτε είναι σωστή επιλογή να πάω σε επαλ στη διοίκησή και οικονομία...??γιατί έχω δει τα μαθήματα και μου φαίνονται εύκολα...κ να πάρω στο τέλος ένα χαρτί και να μην γράψω πανελλήνιες..γιατί θέλω να μπω σε σχολή κομμωτικής..κ το επαλ το θέλω για ένα κάλο απολυτήριο...γιατί στο γενικό θα μείνω έτσι όπως πάω!
Από τη στιγμή που θέλεις να γίνεις κομμώτρια..γιατί δεν πας ΕΠΑ.Λ στον τομέα υγείας πρόνοιας και αισθητικής-κομμωτικής; Μπορείς να πάρεις ειδικότητα κομμωτικής τέχνης απευθείας από 'κει και να μην ταλαιπωρείσαι με ό,τι να 'ναι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 27-01-16 στις 18:52. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

GFireP (Γιώργος Μάριος)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη GFireP
Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 932 μηνύματα.

O GFireP ~Hope will never be silent έγραψε στις 17:50, 27-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από vera123
Out: Καλό θα ήταν να μη γράφεις με greeklish γιατί απαγορεύεται από τους κανόνες του φόρουμ.

In: Για εμένα, αν θες κομμωτική, να επιλέξεις αυτή την ειδικότητα. Αν δεν έχει, καλώς. Πιστεύω πως αν θες να προχωρήσεις, καλό θα ήταν να πας στο Γενικό. Να διαβάζεις περισσότερο και να το προσπαθήσεις. Σε όλους φαίνονται τα μαθήματα δύσκολα αλλά προσπαθούν.
Από εκεί και πέρα, κάνε αυτό που θες για το επάγγελμά σου κλπ.

Αυτά από εμένα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 27-01-16 στις 18:53. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

chrysta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chrysta
H chrysta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H chrysta έγραψε στις 00:28, 09-03-16:

πλησιάζει και αυτή η στιγμή που άπλα πρέπει να διαλέξεις τι θα ακολουθήσεις,που σκέφτεσαι το μέλλον σου.. και πάντα υπάρχει κάποιος αναποφάσιστος,στην προκείμενη περίπτωση είμαι εγώ. δεν είμαι μαθητής του 20 ούτε του 10 είμαι μέτρια ως μαθήτρια άλλα αν βάλω κάτι στο μυαλό μου το καταφέρνω.μονό που τώρα έχω τόσα πολλά πράγματα που Θέλω να κάνω,που δεν ξέρω καν αν είναι εφικτό να τα κάνω όλα.. σκέφτομαι βοηθός νοσηλεύτριας από επαλ,μαρεσει να βοηθάω ανθρώπους να είμαι με ανθωπους που με χρειάζονται και επίσης με ανθρώπους που έχουν το ίδιο πάθος να βοηθήσουν τον άλλον με έμενα.άπλα φοβάμαι πως κάποια μέρα θα την βαρεθώ και θα κουραστώ με αποτέλεσμα να τα παρατήσω ..χρήματα..χώρος δουλείας..κ άλλα με βάζουν σε σκέψεις επίσης. 2η σκέψη,δασκάλα δημοτικού πραγματικά μαρεσει το ίδιο με το παραπάνω εππαγελμα. λατρεύω να βλέπω στα μάτια τους αυτήν την απορία για το τι άλλο θα μάθουν,την εξέλιξη της προσωπικότητας τους και γενικά εκείνη η ηλικία είναι περίεργη με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων, έχω όρεξη και κατανοση και νομίζω πως θα ταιριαξω.βεβαίως και ήρθαν να μας κάνουν σεπ άλλα υπήρχε λιγοστός χρόνος και λεπτομέρειές δεν δοθήκαν ούτε ευκαιρία να ρωτήσουμε . σκέφτομαι εάν τελικά αλλάξω γνώμη για νοσηλευτική να πάω 2ο έτος στο γενικό απευθείας ανθρωπιστικές άλλα θα είναι δύσκολα; θα χάσω πολλή ύλη; τι γνώμη έχετε για νοσηλευτική και παιδαγωγική; τι λέτε;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 09-03-16 στις 14:00. Αιτία: κεφαλαία
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 09:30, 09-03-16:

Όταν λες ότι έχεις τόσα πράγματα που θες να κάνεις; Πίστεψέ με στα 14 σου έχεις περισσότερο από άπειρο χρόνο για οτιδήποτε.
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 15:54, 09-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από chrysta
πλησιάζει και αυτή η στιγμή που άπλα πρέπει να διαλέξεις τι θα ακολουθήσεις,που σκέφτεσαι το μέλλον σου.. και πάντα υπάρχει κάποιος αναποφάσιστος,στην προκείμενη περίπτωση είμαι εγώ. δεν είμαι μαθητής του 20 ούτε του 10 είμαι μέτρια ως μαθήτρια άλλα αν βάλω κάτι στο μυαλό μου το καταφέρνω.μονό που τώρα έχω τόσα πολλά πράγματα που Θέλω να κάνω,που δεν ξέρω καν αν είναι εφικτό να τα κάνω όλα.. σκέφτομαι βοηθός νοσηλεύτριας από επαλ,μαρεσει να βοηθάω ανθρώπους να είμαι με ανθωπους που με χρειάζονται και επίσης με ανθρώπους που έχουν το ίδιο πάθος να βοηθήσουν τον άλλον με έμενα.άπλα φοβάμαι πως κάποια μέρα θα την βαρεθώ και θα κουραστώ με αποτέλεσμα να τα παρατήσω ..χρήματα..χώρος δουλείας..κ άλλα με βάζουν σε σκέψεις επίσης. 2η σκέψη,δασκάλα δημοτικού πραγματικά μαρεσει το ίδιο με το παραπάνω εππαγελμα. λατρεύω να βλέπω στα μάτια τους αυτήν την απορία για το τι άλλο θα μάθουν,την εξέλιξη της προσωπικότητας τους και γενικά εκείνη η ηλικία είναι περίεργη με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων, έχω όρεξη και κατανοση και νομίζω πως θα ταιριαξω.βεβαίως και ήρθαν να μας κάνουν σεπ άλλα υπήρχε λιγοστός χρόνος και λεπτομέρειές δεν δοθήκαν ούτε ευκαιρία να ρωτήσουμε . σκέφτομαι εάν τελικά αλλάξω γνώμη για νοσηλευτική να πάω 2ο έτος στο γενικό απευθείας ανθρωπιστικές άλλα θα είναι δύσκολα; θα χάσω πολλή ύλη; τι γνώμη έχετε για νοσηλευτική και παιδαγωγική; τι λέτε;
Αν και θα αλλάξεις γνώμη άλλες 40 φορές μέχρι την στιγμή που θα πρέπει να καταθέσεις το μηχανογραφικό σου..θα έλεγα ΓΕ.Λ για έναν και μοναδικό λόγο. Αν πας ΓΕ.Λ και τελικά αποφασίσεις πως δεν σου ταιριάζει θα μπορέσεις εύκολα να μεταβείς στο ΕΠΑ.Λ...θα έλεγα όμως ότι το αντίστροφο δεν ισχύει...Από ΕΠΑ.Λ σε ΓΕ.Λ θα δυσκολευτείς πολύ να προσαρμοστείς και γενικά θα τα βρεις σκούρα. Μιας και οι επιλογές σου μπορούν να επιτευχθούν και οι δύο από ΓΕ.Λ δεν βλέπω τον λόγο να πας ΕΠΑ.Λ! Επίσης, γιατί να θέλεις να γίνεις βοηθός νοσηλεύτριας και όχι νοσηλεύτρια; Γι'αυτό που μου περιγράφεις η νοσηλευτική είναι αυτή που ψάχνεις. Οι γνώσεις που θα πάρεις θα είναι αμέτρητες καθώς θα καταλαβαίνεις τι γίνεται με την κάθε ασθένεια και γιατί πρέπει ο τάδε ασθενής να πάρει το τάδε φάρμακο. Ως βοηθός νοσηλεύτριας, αυτό που θα κάνεις κυρίως θα είναι οι αγγαρείες των νοσηλευτών. Δεν θα πολυαγγίζεις ασθενείς, μόνο θα βοηθάς. Και εννοείται δεν θα παίρνεις πρωτοβουλίες. Και από άποψη χρημάτων, η νοσηλευτική υπερτερεί.
Συμπερασματικά, σου προτείνω να πας ΓΕ.Λ, να πάρεις ομάδα ανθρωπιστικών σπουδών (θεωρητική κατεύθυνση) απ'όπου μπορείς να περάσεις παιδαγωγικά. Σε περίπτωση που τα θες εξίσου πολύ και τα δύο μπορείς να δώσεις και μαθηματικά και βιολογία γεν. για να έχεις πρόσβαση και στα δύο πεδία. Αυτά!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

χαρης σαλβανος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη χαρης σαλβανος
Ο χαρης σαλβανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O χαρης σαλβανος έγραψε στις 23:15, 05-07-16:

εγω οταν ειμουν τριτη γυμνασιου μου ειχε προτεινει μια θεια μου παο σε επαλ μου ειχε πει οτι το επαλ ειναι καλητερο απο το γενικο λυκειο επιδει στο επαλ σπουδαζεις μια ειδικοτητα και περνεις και ενα πτυχειο απο την ειδικοτητα που σπουδαζεις στο επαλ ενο στο γενικο περνεις απλα ενα αχριστο χαρτι . εγω προσοπικα δεν θεωρο το χαρτι του γενικου λυκειου αχριστο . οταν η θεια μου μου ειχε πει οτι το επαλ ειναι αρκετα καλο σχολειο και οτι απο το επαλ μπορεις να διαλεξεις μια ειδκοτητα και να παρεις πτυχιο απο την ειδικοτητα που θα κανεις στο λυκειο ειχα ενθουσιαστει παρα πολυ και ειχα αποφασισει να παο σε επαλ με σκοπο να βρω μια ειδικοτητα απο το επαλ που να μου αρεσει και μετα οταν θα τελιονα το επαλ να την σπουδαζα την ειδικοτητα που εκανα στο επαλ σε καποιο ιεκ κια μετα να την ακολουθουσα μελοντικα . και ετσι πιγα απο την πρωτη λυκειου με την τριτη λυκειου στο επαλ του τζαβρου οταν ειμουν πρωτη λυκειου καναμε γενικα μαθηματα δεν επιλεγαμαι ειδικοτητα ειδικοτητα επιλεγαμε στην δευτερα λυκειου . στο επαλ του τζαβρου που πιγενα ιπιρχαν τρεις ειδικοτητες αυτες ειναι η γεωπονια τα οικονομικα και η πληροφορικη . οταν πιγα δευτερα λυκειου επρεπε να επιλεξω μια απο αυτες της ειδικοτητες εγω ειχα διαλεξει γεωπονια επιδει ειναι πιο ευκολη ποιο ωραια και πιο ευχαριστη και πιο ενδιαφερουσα απο τα οικονομικα και την πληροφορικη και επιδει η πληροφορικη και τα οικονομικα δνε μου αρεσαν καθολου με επιρεασε και το γεγονος οτι μου αρεσει η φυση εμενα μου αρεσει πολυ η φυση και το γεγονος οτι μου αρεσει πολη η φυση με επιρεασε στο να επιλεξω την γεωοπονια επιδει εμενα μου αρεσει πολη η φυση και η γεωπονια εχει σχεση με την φυση ειχα σκεφτει οτι η γεωπονια ειναι για εμενα οτι ειναι ενα επαγγελμα που μου τεριαζει . στην αρχη που καναμε γεωπονια οταν ειμουν δευτερα λυκειου η γεωπονια μου αρεσε και σκεφτομουν οταν θα πιγενα τριτη λυκειου να δοσω πανελλινιες για να περασω σε καποιο τει που εχει σχεση με την γεωπονια αλλα μετα απο κατι μηνες καταλαβα οτι δεν μου αρεσει η γεωπονια και ειχα αποφασισει οτνα θα πιγενα τριτη λυκειου να μην δοσω πανελλινιες για να περασω σε καποιο τει που εχει σχεση με την γεωπονια ειχα σκεφτει οτι αφου δεν μου αρεσει η γεωπονια οτι δεν ιπαρχει λογος να μπω στον κοπο να δοσω πανελλινιες αυτο ειχε γινει οταν ειμουν δευτερα λυκειου . και ετσι οταν ειμουν τριτη λυκειου δεν ειχα δοσει πανελλινιες το θεμα ειναι οτι ειχα χασει τον χρονο μου τσαμπα σε ενα επαλ και πιστευο οτι θα ηταν καλητερο να ειχα παει σε γενικο γιατι το επαλ με ειχε ανχοσει καπος γιατι επρεπε απο την ηλικια τον 16 μου αν ξερω τι επαγγελμα θα κανω σε ολη την ζωη ενο αν ειχα παει σε γενικο θα ειχα επιλεξει θεωριτικη κατευθυνση γιατι το εχω με τα θεωριτικα ενο με τα μαθηματικα την φυσικη και την χημεια δεν το εχω και μετα θα ειχα τελιοσει το γενικο λυκειο με θεωριτικη κατευθυνση και θα πιγενα σε καποιο ιεκ οταν τελιονα το λυκειο δεν θα ανχονομουν τοσο πολυγια το τι επαγγελαμ θα ακολουθουσα μελλοντικα αν ειχα παει σε γενικο . ειχα κανει μαλακια
Παράθεση

χαρης σαλβανος

Νεοφερμένος

Ο χαρης σαλβανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O χαρης σαλβανος έγραψε στις 23:36, 05-07-16:

εγω οταν ειμουν τριτη γυμνασιου μου ειχε προτεινει μια θεια μου παο σε επαλ μου ειχε πει οτι το επαλ ειναι καλητερο απο το γενικο λυκειο επιδει στο επαλ σπουδαζεις μια ειδικοτητα και περνεις και ενα πτυχειο απο την ειδικοτητα που σπουδαζεις στο επαλ ενο στο γενικο περνεις απλα ενα αχριστο χαρτι . εγω προσοπικα δεν θεωρο το χαρτι του γενικου λυκειου αχριστο . οταν η θεια μου μου ειχε πει οτι το επαλ ειναι αρκετα καλο σχολειο και οτι απο το επαλ μπορεις να διαλεξεις μια ειδκοτητα και να παρεις πτυχιο απο την ειδικοτητα που θα κανεις στο λυκειο ειχα ενθουσιαστει παρα πολυ και ειχα αποφασισει να παο σε επαλ με σκοπο να βρω μια ειδικοτητα απο το επαλ που να μου αρεσει και μετα οταν θα τελιονα το επαλ να την σπουδαζα την ειδικοτητα που εκανα στο επαλ σε καποιο ιεκ κια μετα να την ακολουθουσα μελοντικα . και ετσι πιγα απο την πρωτη λυκειου με την τριτη λυκειου στο επαλ του τζαβρου οταν ειμουν πρωτη λυκειου καναμε γενικα μαθηματα δεν επιλεγαμαι ειδικοτητα ειδικοτητα επιλεγαμε στην δευτερα λυκειου . στο επαλ του τζαβρου που πιγενα ιπιρχαν τρεις ειδικοτητες αυτες ειναι η γεωπονια τα οικονομικα και η πληροφορικη . οταν πιγα δευτερα λυκειου επρεπε να επιλεξω μια απο αυτες της ειδικοτητες εγω ειχα διαλεξει γεωπονια επιδει ειναι πιο ευκολη ποιο ωραια και πιο ευχαριστη και πιο ενδιαφερουσα απο τα οικονομικα και την πληροφορικη και επιδει η πληροφορικη και τα οικονομικα δνε μου αρεσαν καθολου με επιρεασε και το γεγονος οτι μου αρεσει η φυση εμενα μου αρεσει πολυ η φυση και το γεγονος οτι μου αρεσει πολη η φυση με επιρεασε στο να επιλεξω την γεωοπονια επιδει εμενα μου αρεσει πολη η φυση και η γεωπονια εχει σχεση με την φυση ειχα σκεφτει οτι η γεωπονια ειναι για εμενα οτι ειναι ενα επαγγελμα που μου τεριαζει . στην αρχη που καναμε γεωπονια οταν ειμουν δευτερα λυκειου η γεωπονια μου αρεσε και σκεφτομουν οταν θα πιγενα τριτη λυκειου να δοσω πανελλινιες για να περασω σε καποιο τει που εχει σχεση με την γεωπονια αλλα μετα απο κατι μηνες καταλαβα οτι δεν μου αρεσει η γεωπονια και ειχα αποφασισει οτνα θα πιγενα τριτη λυκειου να μην δοσω πανελλινιες για να περασω σε καποιο τει που εχει σχεση με την γεωπονια ειχα σκεφτει οτι αφου δεν μου αρεσει η γεωπονια οτι δεν ιπαρχει λογος να μπω στον κοπο να δοσω πανελλινιες αυτο ειχε γινει οταν ειμουν δευτερα λυκειου . και ετσι οταν ειμουν τριτη λυκειου δεν ειχα δοσει πανελλινιες το θεμα ειναι οτι ειχα χασει τον χρονο μου τσαμπα σε ενα επαλ και πιστευο οτι θα ηταν καλητερο να ειχα παει σε γενικο γιατι το επαλ με ειχε ανχοσει καπος γιατι επρεπε απο την ηλικια τον 16 μου αν ξερω τι επαγγελμα θα κανω σε ολη την ζωη ενο αν ειχα παει σε γενικο θα ειχα επιλεξει θεωριτικη κατευθυνση γιατι το εχω με τα θεωριτικα ενο με τα μαθηματικα την φυσικη και την χημεια δεν το εχω και μετα θα ειχα τελιοσει το γενικο λυκειο με θεωριτικη κατευθυνση και θα πιγενα σε καποιο ιεκ οταν τελιονα το λυκειο δεν θα ανχονομουν τοσο πολυγια το τι επαγγελαμ θα ακολουθουσα μελλοντικα αν ειχα παει σε γενικο . ειχα κανει μαλακια πιστευεται οτι ειχα κανει μαλακια θα ηταν καλητερο να ειχα παει σε γενικο λυκειο εγω γενικα θελω πολυ χρονο για να κατασταλαξω σε καποιο επαγγελμα οποτε το επαλ πιστευο οτι δεν ηταν για εμενα εσεις τι πιστευεται ?
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 23:37, 05-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από χαρης σαλβανος
εγω οταν ειμουν τριτη γυμνασιου μου ειχε προτεινει μια θεια μου παο σε επαλ μου ειχε πει οτι το επαλ ειναι καλητερο απο το γενικο λυκειο επιδει στο επαλ σπουδαζεις μια ειδικοτητα και περνεις και ενα πτυχειο απο την ειδικοτητα που σπουδαζεις στο επαλ ενο στο γενικο περνεις απλα ενα αχριστο χαρτι . εγω προσοπικα δεν θεωρο το χαρτι του γενικου λυκειου αχριστο . οταν η θεια μου μου ειχε πει οτι το επαλ ειναι αρκετα καλο σχολειο και οτι απο το επαλ μπορεις να διαλεξεις μια ειδκοτητα και να παρεις πτυχιο απο την ειδικοτητα που θα κανεις στο λυκειο ειχα ενθουσιαστει παρα πολυ και ειχα αποφασισει να παο σε επαλ με σκοπο να βρω μια ειδικοτητα απο το επαλ που να μου αρεσει και μετα οταν θα τελιονα το επαλ να την σπουδαζα την ειδικοτητα που εκανα στο επαλ σε καποιο ιεκ κια μετα να την ακολουθουσα μελοντικα . και ετσι πιγα απο την πρωτη λυκειου με την τριτη λυκειου στο επαλ του τζαβρου οταν ειμουν πρωτη λυκειου καναμε γενικα μαθηματα δεν επιλεγαμαι ειδικοτητα ειδικοτητα επιλεγαμε στην δευτερα λυκειου . στο επαλ του τζαβρου που πιγενα ιπιρχαν τρεις ειδικοτητες αυτες ειναι η γεωπονια τα οικονομικα και η πληροφορικη . οταν πιγα δευτερα λυκειου επρεπε να επιλεξω μια απο αυτες της ειδικοτητες εγω ειχα διαλεξει γεωπονια επιδει ειναι πιο ευκολη ποιο ωραια και πιο ευχαριστη και πιο ενδιαφερουσα απο τα οικονομικα και την πληροφορικη και επιδει η πληροφορικη και τα οικονομικα δνε μου αρεσαν καθολου με επιρεασε και το γεγονος οτι μου αρεσει η φυση εμενα μου αρεσει πολυ η φυση και το γεγονος οτι μου αρεσει πολη η φυση με επιρεασε στο να επιλεξω την γεωοπονια επιδει εμενα μου αρεσει πολη η φυση και η γεωπονια εχει σχεση με την φυση ειχα σκεφτει οτι η γεωπονια ειναι για εμενα οτι ειναι ενα επαγγελμα που μου τεριαζει . στην αρχη που καναμε γεωπονια οταν ειμουν δευτερα λυκειου η γεωπονια μου αρεσε και σκεφτομουν οταν θα πιγενα τριτη λυκειου να δοσω πανελλινιες για να περασω σε καποιο τει που εχει σχεση με την γεωπονια αλλα μετα απο κατι μηνες καταλαβα οτι δεν μου αρεσει η γεωπονια και ειχα αποφασισει οτνα θα πιγενα τριτη λυκειου να μην δοσω πανελλινιες για να περασω σε καποιο τει που εχει σχεση με την γεωπονια ειχα σκεφτει οτι αφου δεν μου αρεσει η γεωπονια οτι δεν ιπαρχει λογος να μπω στον κοπο να δοσω πανελλινιες αυτο ειχε γινει οταν ειμουν δευτερα λυκειου . και ετσι οταν ειμουν τριτη λυκειου δεν ειχα δοσει πανελλινιες το θεμα ειναι οτι ειχα χασει τον χρονο μου τσαμπα σε ενα επαλ και πιστευο οτι θα ηταν καλητερο να ειχα παει σε γενικο γιατι το επαλ με ειχε ανχοσει καπος γιατι επρεπε απο την ηλικια τον 16 μου αν ξερω τι επαγγελμα θα κανω σε ολη την ζωη ενο αν ειχα παει σε γενικο θα ειχα επιλεξει θεωριτικη κατευθυνση γιατι το εχω με τα θεωριτικα ενο με τα μαθηματικα την φυσικη και την χημεια δεν το εχω και μετα θα ειχα τελιοσει το γενικο λυκειο με θεωριτικη κατευθυνση και θα πιγενα σε καποιο ιεκ οταν τελιονα το λυκειο δεν θα ανχονομουν τοσο πολυγια το τι επαγγελαμ θα ακολουθουσα μελλοντικα αν ειχα παει σε γενικο . ειχα κανει μαλακια
Καταρχήν..ΚΑΚΏΣ άφησες τη θεία σου να σε επηρεάσει..ουσιαστικά έκανες αυτό που ήθελε εκείνη και όχι αυτό που ήθελες εσύ. Τώρα εδώ έγραψες για να πεις την ιστορία σου ή για να διορθώσεις το "λάθος"; Η Γεωπονία γενικά είναι ένας καλός κλάδος..διότι μπορείς να ασχοληθείς με πολλά πράγματα πέρα από τα κλασικά φυτά. Μπορείς να ασχοληθείς με έλεγχο τροφίμων και διατροφή, ζωϊκή/φυτική παραγωγή, βιοτεχνολογία, αγροτική ανάπτυξη και οικονομία, οινολογία-αμπελουργία κ.α. Εαν σε ενδιαφέρει κάτι από αυτά και θέλεις να το ακολουθήσεις, προτείνω να στρωθείς στο διάβασμα και να δώσεις πανελλήνιες από ΕΠΑ.Λ ομάδας Β'. Εαν δε σε ενδιαφέρει καθόλου η Γεωπονία, πάλι το ίδιο θα κάνεις απλά θα βάλεις άλλες σχολές. Εσύ με τι θα ήθελες να ασχοληθείς;;;
Παράθεση

χαρης σαλβανος

Νεοφερμένος

O χαρης σαλβανος έγραψε στις 23:57, 05-07-16:

εγω τοτε που ειμουν δευτερα λυκειου δεν ειμουν σε φαση να αποφασισω τι θα κανω σε ολη μου την ζωη
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 23:59, 05-07-16:

εγω τοτε που ειμουν δευτερα λυκειου δεν ειμουν σε φαση να αποφασισω τι θα κανω σε ολη μου την ζωη
Ναι, αλλά καλώς ή κακώς έπρεπε να αποφασίσεις. Όλοι το κάνουμε. Ενδιαφέρεσαι να δώσεις Πανελλήνιες ή απλά είπες την ιστορία σου;
Παράθεση

χαρης σαλβανος

Νεοφερμένος

O χαρης σαλβανος έγραψε στις 00:06, 06-07-16:

εμενα οχι δεν ενδιαφερομαι για έλεγχο τροφίμων και διατροφή, ζωϊκή/φυτική παραγωγή, βιοτεχνολογία, αγροτική ανάπτυξη και οικονομία, οινολογία-αμπελουργία δεν μου αρεσει καθολου η γεωπονια
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 00:12, 06-07-16:

εμενα οχι δεν ενδιαφερομαι για έλεγχο τροφίμων και διατροφή, ζωϊκή/φυτική παραγωγή, βιοτεχνολογία, αγροτική ανάπτυξη και οικονομία, οινολογία-αμπελουργία δεν μου αρεσει καθολου η γεωπονια
Αυτό που ρώτησα ήταν αν ενδιαφέρεσαι να δώσεις Πανελλήνιες ή αν απλά μοιράστηκες την ιστορία σου...αλλά ντάξει
Παράθεση

χαρης σαλβανος

Νεοφερμένος

O χαρης σαλβανος έγραψε στις 00:24, 06-07-16:

οχι δεν θα δοσω πανελλινιες απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι με το παραδιγμα μου ειναι οτι το επαλ ειναι χρισιμο μονο αν καποιο ξερουν τι θελουν αν δεν ξερουν τι θελουν οι αλλοι ειναι προτιμοτερο να πανε σε γενικο λυκειο και οχι σε επαλ

οχι δεν θελω να δοσω πανελλινιες απλα ειθελα να μιραστω να ιστορια μου με καποιον
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 00:35, 06-07-16:

οχι δεν θα δοσω πανελλινιες απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι με το παραδιγμα μου ειναι οτι το επαλ ειναι χρισιμο μονο αν καποιο ξερουν τι θελουν αν δεν ξερουν τι θελουν οι αλλοι ειναι προτιμοτερο να πανε σε γενικο λυκειο και οχι σε επαλ

οχι δεν θελω να δοσω πανελλινιες απλα ειθελα να μιραστω να ιστορια μου με καποιον
Αα εντάξει, καλά έκανες!!
Παράθεση

χαρης σαλβανος

Νεοφερμένος

O χαρης σαλβανος έγραψε στις 00:38, 06-07-16:

απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι με το παραδιγμα μου ειναι οτι το επαλ ειναι χρισιμο μονο αν καποιο ξερουν τι θελουν αν δεν ξερουν τι θελουν οι αλλοι ειναι προτιμοτερο να πανε σε γενικο λυκειο και οχι σε επαλ
Παράθεση

orange23

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη orange23
H orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 111 μηνύματα.

H orange23 έγραψε στις 21:20, 12-07-16:

Γεια σας. Ειμαι 18 χρονων. Εδωσα φετος πανελληνιες και πιανω την φιλολογια αλλα σκεφτομαι να ξαναδωσω για νομική ή ψυχολογία. Με ποια πτυχια μπορεις να εργαστεις στο εξωτερικο? Εχω ελληνικη και αυστραλιανη υπηκοοτητα και σκεφτομαι ίσως για σπουδες εκει ή να εργαστώ εκει στο μελλον. Με πιο πτυχιο πιστευετε οτι μπορω να εχω αποκατασταση εκει?
Παράθεση

Sofia Chrl (Σοφία)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Sofia Chrl
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Sofia Chrl Μου αρ έγραψε στις 22:11, 16-12-16:

Καταρχήν γεια σας . Είμαι μαθήτρια της Α' Γενικού Λυκείου αλλά τον τελευταίο καιρό έχω μπει σε σκέψεις . Ενώ από την αρχή της χρονιάς ξεκίνησα το συστηματικό διάβασμα και σκεφτόμουν να ακολουθήσω την τεχνολογική κατεύθυνση, μετά από τους χαμηλούς μου βαθμούς στα διαγωνίσματα άλγεβρας και γεωμετρίας , άρχισα να αναθεωρώ την απόφασή μου. Αυτό συνέβη επειδή άρχισα να σκέφτομαι ότι ίσως στη θεωρητική κατεύθυνση να είχα μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας , λόγω του ότι θα μπορούσε να με βοηθήσει η μητέρα μου που είναι φιλόλογος με τα μαθήματα. Όμως και στα αρχαία δεν έγραψα καλά, παρότι πέρυσι ήμουν άριστη μαθήτρια. Με λίγα λόγια δεν ξέρω τι να κάνω. Οι συμμαθητές μου έχουν ξεκινήσει τα μαθήματα εκτός σχολείου , αλλά εγώ δε θέλω να επιβαρύνω οικονομικά την οικογένειά μου. Αυτός είναι ένας παράγοντας που σκέφτομαι τη φοίτηση στο ΕΠΑΛ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 28-12-16 στις 14:59. Αιτία: split
Παράθεση

GTR-890

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη GTR-890
Ο GTR-890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 252 μηνύματα.

O GTR-890 έγραψε στις 16:40, 11-02-17:

Ποια ειναι τα επαγγελματα που εχουν αμεση επαγγελματικη αποκατασταση ?
Παράθεση

miss marple

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη miss marple
H miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 422 μηνύματα.

H miss marple έγραψε στις 17:09, 11-02-17:

κανενα
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 17:11, 11-02-17:

Στρατός-αστυνομία-πυροσβεστική.
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,406 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 17:19, 11-02-17:

Δολοφόνος, Πωλητής ναρκωτικών, Πωλητής ομπρελών τις βροχερές ημέρες κλπ κλπ
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,758 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 17:20, 11-02-17:

Ιατρική, στρατιωτικές σχολές, αστυνομικές στολές
Παράθεση

Guru5ουΠεδίου

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Guru5ουΠεδίου
Ο Guru5ουΠεδίου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 110 μηνύματα.

O Guru5ουΠεδίου έγραψε στις 17:21, 11-02-17:

Ιερατικές σπουδές
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 17:25, 11-02-17:

Αν είσαι εμφανίσιμη κοπέλα μπορείς να γίνεις cam girl. Βγάζουν περισσότερα από ότι θα βγάζουμε εμείς στα καλά μας.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,351 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 17:37, 11-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Αν είσαι εμφανίσιμη κοπέλα μπορείς να γίνεις cam girl. Βγάζουν περισσότερα από ότι θα βγάζουμε εμείς στα καλά μας.
Aν ειναι εμφανισιμη κοπέλα, μπορεί να κανει πολλά και διαφορα...
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 18:59, 11-02-17:

Μηχανικοί Αυτό που πουλάει στις μέρες μας δεν είναι ούτε οι οικοδομές ούτε τα μηχανικά συνεπώς οι μηχανικοί δε προσφέρουν άμεση επαγγελματική αποκατάσταση ακόμα και αν θεωρούνταν σχολές του μέλλοντος και σχολές χρυσάφι στις εποχές προ ολυμπιακών αγώνων. Οι μηχανικοί στις μέρες μας όταν αποφασίσουν να δουλέψουν Ελλάδα έχουν πολύ σημαντικά προβλήματα που στις σχολές δεν λένε........

Νομική: Η νομική είναι σχολή που από αυτή μπορείς να βγεις πολλά πράγματα. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν ήδη μεγάλα δικηγορικά γραφεία και πολύ δύσκολα μπορεί να σταθεί δικηγόρος μόνος του παρόλα αυτά αν είνα ικανός μπορεί να το κάνει αλλά δυστυχώς η πλειοψηφία θέλει να είναι διορισμένη σε ένα δικηγορικό γραφείο.

Φαρμακευτική: Είναι κλειστό επάγγελμα. Κακά τα ψέματα στις μέρες οι περισσότεροι φαρμακοποιοί είναι υπάλληλοι άλλων φαρμακοποιών.... στα μαγαζιά τους. Πουλάνε φάρμακα που έχουν ζήτηση για αυτό υπάρχουν πολλά περιθώρια κέρδους παρόλα αυτά αυτά τα κέρδη είναι για τους λίγους. Δε γνωρίζω κατά πόσο ένα φαρμακοποιός μπορεί να ανοίξει σε περιοχές που υπάρχει έλλειψη αν ήμουν φαρμακοποιός αυτό θα το έκανα. Παρόλα αυτά λίγα παιδιά το τολμάνε.

Ιατρική: Σε αντίθεση με την νοσηλευτική η ιατρική μου πρόσφερε μια μεγάλη ασφάλεια όταν τέλειωσα. Δεν αγχώθηκα ποτέ αν θα βρω δουλειά και η διαδικασία και τα γραφειοκρατικά είναι σχετικά απλά. Δεν ξέρω πως θα είναι οι συνθήκες εργασίας στην Ελλάδα της κρίσης παρόλα αυτά ξέρω ότι θα έχω μια δουλειά με ένα καλό μισθό τουλάχιστον για κάποια χρόνια από τώρα. Αν θα ξενυχτώ, αν δουλεύω πολλές ώρες δεν είναι κάτι που με απασχολή ίσα ίσα θα με κάνει καλύτερο ιατρό.

Δάσκαλοι και καθηγητές:
Πολλά προβλήματα, πλέον δουλεύουν οι περισσότεροι ως ωρομίσθιοι δουλεύοντας μακρία από τα σπίτια τους πολλές φορές για έναν βασικό μισθό του 550 ευρώ με την ελπίδα πως κάποτε θα διοριστούν.

Ακαδημαικές καριέρες Ο στόχος πολλών παιδιών που εισάγονται σε μια σχολή με βέβαιη ανεργία. Ο στόχος είναι εφικτός αλλά η ακαδημαική καριέρα δεν είναι τόσο καλή που νομίζουν κάποιοι. Είσαι ο δούλος του καθηγητή για πολλά χρόνια παίρνοντας 400 ευρώ.... με την ελπίδα πως κάποτε θα γίνεις και εσύ σαν και αυτόν.
[B]

Επίλογος
Δυστυχώς ή ευτυχώς στο Ischool γράφουν μερικά παιδιά που φοιτούν ιατρική, μερικά πληροφορική ή πολυτεχνείο, μερικά που κάνουν ακαδημαική καριέρα αλλά δεν γράφουν πολλοι άλλοι στε να το φορουμ να είναι μια πλούσια πηγή επαγγελματικού προσανατολισμού, ενώ πολλοί όταν τελειώσουν την φοιτητική τους ζωή φεύγουν από το φορουμ.

Υπάρχουν σχολές με άμεση επαγγελματική αποκατάσταση .. πρέπει ο καθένας να ψάξει στην περιοχή του , τους γνωστούς του και να το ανακαλύψει μόνος του....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 11-02-17 στις 19:36.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras9
Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,536 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε στις 19:19, 11-02-17:

Oι σχολές πού έχουν άμεση επαγγελματική αποκατάσταση και μονιμότητα είναι μόνο οι σχολές αξιωματικών/υπαξιωματικών του Στρατού της Αστυνομίας της Πυροσβεστικής και του Λιμενικού.Aπο εκεί και πέρα ξεχνάτε και Σ/Κ ξεχνάτε και αργίες τύπου 1η Μαίου (πανεργατική) ή 15 Αυγούστου όπως και οτι το ξύρισμα θα γίνει καθημερινή συνήθεια για τα επόμενα 40 χρόνια.Εδώ φαντάρος πας και στους 9 μήνες εκτός του οτι έχεις πετάξει τα κέρατα σου απο λεφτά σε αφρούς και ξυραφάκια και after shave βαριέσαι το ξύρισμα για φαντάσου κάθε πρωί απο τα 18 σου μέχρι τα 58 τι θα γίνεται?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristaras9 : 11-02-17 στις 19:52.
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,406 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 19:26, 11-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Πληροφορική Αν γνωρίζεις το αντικείμενο μπορείς να βγάλεις λεφτά.. το πρόβλημα είναι ότι οι καθηγητές δεινόσαυροι δεν γνωρίζουν νέες γλώσσες προγραμματισμού και δεν έχουν την διάθεση να μάθουν έτσι μαθαίνουν στα παιδιά Πασκαλ, C++ και τελειώνοντας τα παιδιά την σχολή πρέπει να προσπαθήσουν μόνα τους να μάθουν αυτά που δε μάθανε στην σχολή. Δυστυχώς μερικά παιδια΄δεν είναι φτιαγμένα για αυτό για αυτό στρέφονται στην ήδη κορεσμένη εκπαίδευση.
Ειλικρινά fockos σταμάτα να γράφεις μ-α-λ-α-κ-ι-ε-ς, ειδικά ό,τι σχετίζεται με την πληροφορική (μού) είναι πέραν για πέραν οφθαλμοφανές.

Καλύτερα μίλα για την ζωγραφική, φαίνεται εκεί το κατέχεις καλύτερα το άθλημα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vold : 11-02-17 στις 19:36.
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 19:37, 11-02-17:

έχεις δίκιο έβγαλα την πληροφορική από το κείμενο μου αλλά θεωρώ ότι χρειάζεται πολύ προσωπική δουλειά για να προοδεύσεις σε αυτό τον κλάδο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 11-02-17 στις 20:30.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,758 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 20:31, 11-02-17:

O fockos έχει δίκαιο. Πληροφορική αν γνωρίζεις το αντικείμενο παίρνεις καλά λεφτά. Η αγορά στην Ελλάδα έχει έλλειψη από προγραμματιστές.
Παράθεση

Μάρκο Πόλο

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μάρκο Πόλο
Ο Μάρκο Πόλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Μάρκο Πόλο έγραψε στις 20:59, 11-02-17:

Δουλειές με άμεση αποκατάσταση, δηλαδή με το που πάρεις το πρώτο χαρτί σου έχεις και δουλειά είναι εξής.

Ηλεκτρολόγοι/Υδραυλικοί: Παρότι η οικοδομή έχει πεθάνει στην Ελλάδα μόνο από μερεμέτια σε σπίτια αυτές οι ειδικότητες έχουν πάντα δουλειά. Αν επίσης είσαι επαγγελματίας, δηλαδή κάνεις καλή δουλειά, είσαι συνεπής, δεν κοιτάς να κλέψεις τον άλλο κτλ θα έχεις πάντα σίγουρη και καλοπληρωμένη δουλειά.

Ιατροί: Αν μπορείς να υπομείνεις τα άπειρα χρόνια σπουδών και το ίδιο το επάγγελμα η ιατρική είναι πάντα σίγουρη λύση, καθώς έχει και καλά λεφτά και άμεση αποκατάσταση και θα συνεχίσει να έχει επ' αόριστον καθώς η υγεία είναι το νούμερο ένα αγαθό στις δυτικές χώρες. Η καλύτερη ειδικότητα για χρήματα είναι ο οδοντίατρος.

Νοσηλευτές: Η ίδια λογική με τους γιατρούς, απλά αρκετά πιο εύκολο να γίνεις που φυσικά σημαίνει λιγότερα λεφτά και χειρότερο περιβάλλον εργασίας. Ο γιατρός δεν θα ξεσκατίσει την γριά, ο νοσηλευτής θα το κάνει. Προσωπικά θα προτιμούσα να σπάω πέτρες σε νταμάρι.

Στρατιωτικός/Αστυνομικός: Αν καταφέρεις να μπεις μπήκες. Αν γενικά επίσης είσαι άνθρωπος τεμπέλης και της εύκολης λύση ο στρατός είναι καλή καλή επιλογή. Αντίθετα στην αστυνομία θα χρειαστεί να δουλέψεις.

Προγραμματιστής: Επίσης επάγγελμα με μηδενική ανεργία που θαπαραμείνει έτσιεπ αόριστον. Με το που τελειώσεις είσαι προσλήψιμος. Δεν χρειάζεσαι ούτε μεταπτυχιακά, ούτε διδακτορικά. Η παγίδα εδώ, είναι πως το επάγγελμα δεν απευθύνεται σε άσχετους, καθώς είναι επάγγελμα που πρέπει να φτιάξεις κάτι, οπότε είτε ξέρεις να το φτιάχνεις είτε όχι. Σίγουρα όχι επάγγελμα για άτομα που βαριούνται να δουλέψουν αλλά για του υπόλοιπους έχει και καλές αμοιβές και προοπτικές.

Λογιστής: Επίσης επάγγελμα με σίγουρο μέλλον καθώς κάθε επιχείρηση ή οργανισμός χρειάζεται λογιστές άρα δεν πρόκειται ποτέ να μείνεις χωρίς δουλειά.

Γραφίστας: Αν σου αρέσει να σχεδιάζεις μην φας τα νιάτα σου στην Αρχιτεκτονική. Γίνε γραφίστας και θα έχεις και δουλειά και λεφτά, τόσο στην Ελλάδα όσο και έξω.

Κομμωτής: Όλοι (σχεδόν) έχουμε μαλλιά και χρειαζόμαστε και θα χρειαζόμαστε κούρεμα. Ειδικά οι γυναίκες σκάνε χοντρό χρήμα σε κομμωτήρια οπότε είναι ακόμη ένα καλό επάγγελμα. Έχω φίλο κομμωτή που δουλεύει σε μουράτα μαγαζιά της Αθήνας και παίρνει 2.500-3.000 το μήνα. Not bad. Είναι επίσης επάγγελμα με χαμηλό entry barrier, άρα πολύ καλή επιλογή.

Φυσικοθεραπευτές: Goldmine αν ξέρεις τι κάνεις.

Μάγειρες: Αν και υπάρχει ένα τεράστιο inflation λόγω της τηλεόρασης, καθώς όλοι ξαφνικά θέλουν να γίνουν σεφ, είναι ένα επάγγελμα που αν το αγαπάς και έχεις όρεξη για σκληρή δουλειά έχει και λεφτά και άμεση αποκατάσταση.

Εμπορικό Ναυτικό: Αν αντέχεις το καράβι μιλάμε για σίγουρο επάγγελμα και με καλά λεφτά.

Streamer: Αν είσαι γυναίκα με καλή εμφάνιση και δεν είσαι μπροστά σε μία κάμερα, you know nothing. Το ευκολότερο επάγγελμα στον κόσμο. Απλά βάφεσαι, ποζάρεις για μια ωρίτσα και αφήνεις το ρευστό να τρέξει. Δεν χρειάζεται καν να κάνεις γυμνό.

Τα παρακάτω επαγγέλματα έχουν δουλειά αλλά κυρίως στο εξωτερικό καθώς η Ελλάδα δεν έχει αξιόλογη βιομηχανία.

Χημικός Μηχανικός: Όπως ο προγραμματιστής είναι και αυτό ένα επάγγελμα που ποτέ δεν θα γνωρίσει κρίση σε χώρες που έχουν βιομηχανία, όπως Γερμανία, Αγγλία, Γαλλία κτλ από Ευρώπη. Καλά λεφτά και σίγουρη δουλειά έξω. Δύσκολο στο να γίνεις φυσικά.

Πολιτικός Μηχανικός: Στην Ελλάδα θα βαράς μύγες. Στο εξωτερικό αν ειδικευτείς σε αναδυόμενες τεχνολογίες όπως π.χ. σπίτια μηδενικής κατανάλωσης κτλ υπάρχει ψωμί. Δεν θα το πρότεινα βέβαια καθώς κατά πάσα πιθανότητα θέλει μάστερ και εξωτερικό. Αν θες να γίνεις πολιτικός μηχανικός στην Ελλάδα πρέπει να είσαι είτε μαζοχιστής είτε να έχεις μπαμπά με μεγαλογραφείο.

Μηχανικοί ορυκτών καυσίμων: Άμεση αποκατάσταση και πολύ καλά λεφτά, αλλά θα φύγεις έξω.

Αεροναυπηγική: Όπως με τους παραπάνω μηχανικούς. Καλά λεφτά έξω. Κατά πάσα πιθανότητα θες μάστερ. Καμία προοπτική στην Ελλάδα.

Ηλεκτρολόγος Μηχανικός: Same as above.

Τι να αποφύγεις:

Σχολές θεωρητικής: Αν θες το επάγγελμά σου να έχει σχέση με τις σπουδές σου τότε δεν πας θεωρητική για κανένα λόγο. Η μοναδική διέξοδος είναι το δημόσιο, στο οποίο δεν θα μπεις ποτέ. Αν θες δημόσιο και αραλίκι γίνε στρατιωτικός. Η μοναδική εξαίρεση της θεωρητικής είναι νομική και αυτό μονάχα αν έχεις γερό κονε σε καλό δικηγορικό γραφείο.

Διοίκηση επιχειρήσεων: Δεν χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω. Μιλάμε για σχολή που δεν μαθαίνεις τίποτα ουσιαστικό, πράγμα που σε καθιστά άμεσα μη προσλήψιμο. Κανείς δεν πρόκειται να πάρει μάνατζερ 22 χρονών στην επιχείρησή του.

Οικονομολόγος: Ένα μεγάλο παράδοξο. Αν και είναι μια σχολή με τεράστιο ενδιαφέρον όσον αφορά το αντικείμενο, η ουσία είναι πως κανείς δεν θέλει να προσλάβει οικονομολόγους, καθώς όλες οι επιχειρήσεις αυτό που θέλουν είναι λογιστές. Έτσι η μόνη λύση είναι το phd και η ακαδημαϊκή καριέρα. Οι μόνες επιχειρήσεις που παίρνουν οικονομολόγους είναι οι τράπεζες και πέραν του ότι δεν υπάρχουν αρκετές θέσεις στην Ελλάδα σε ανταγωνίζονται και οι μαθηματικοί που βγαίνουν με το κιλό κάθε χρόνο. Αν σου αρέσουν τα οικονομικά γίνε λογιστής και διάβαζε οικονομικά για την καύλα σου μόνος σου.

Βιολόγος: Γνωστή και ως η φιλολογία της θετικής. Όπως με τα οικονομικά έτσι κι εδώ μιλάμε για πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο αλλά δυστυχώς χωρίς προοπτικές καθώς δεν έχει πολλές εφαρμογές στην βιομηχανία. Οι μόνες θέσεις είναι θέσεις έρευνας όπου το phd είναι must. Οπότε αν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο πας με προοπτική 10ετούς φοίτησης και ΑΝ μετά βρεις δουλειά. Δεν θα το πρότεινα.

Τουριστικές σχολές: Αν και ο τουρισμός στην Ελλάδα είναι ένας ακμάζων κλάδος δεν έχεις κάτι να αποκομίσεις από τέτοιες σχολές. Αν θες να ασχοληθείς με τουρισμό είτε πας να δουλέψεις σε τουριστική επιχείρηση είτε ανοίγεις μια ο ίδιος. Μην χάσεις 4 χρόνια από τη ζωή σου.

That's all folks.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάρκο Πόλο : 11-02-17 στις 21:13.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

O xristaras9 έγραψε στις 21:17, 11-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρκο Πόλο
Δουλειές με άμεση αποκατάσταση, δηλαδή με το που πάρεις το πρώτο χαρτί σου έχεις και δουλειά είναι εξής.

Ηλεκτρολόγοι/Υδραυλικοί: Παρότι η οικοδομή έχει πεθάνει στην Ελλάδα μόνο από μερεμέτια σε σπίτια αυτές οι ειδικότητες έχουν πάντα δουλειά. Αν επίσης είσαι επαγγελματίας, δηλαδή κάνεις καλή δουλειά, είσαι συνεπής, δεν κοιτάς να κλέψεις τον άλλο κτλ θα έχεις πάντα σίγουρη και καλοπληρωμένη δουλειά.

Ιατροί: Αν μπορείς να υπομείνεις τα άπειρα χρόνια σπουδών και το ίδιο το επάγγελμα η ιατρική είναι πάντα σίγουρη λύση, καθώς έχει και καλά λεφτά και άμεση αποκατάσταση και θα συνεχίσει να έχει επ' αόριστον καθώς η υγεία είναι το νούμερο ένα αγαθό στις δυτικές χώρες. Η καλύτερη ειδικότητα για χρήματα είναι ο οδοντίατρος.

Νοσηλευτές: Η ίδια λογική με τους γιατρούς, απλά αρκετά πιο εύκολο να γίνεις που φυσικά σημαίνει λιγότερα λεφτά και χειρότερο περιβάλλον εργασίας. Ο γιατρός δεν θα ξεσκατίσει την γριά, ο νοσηλευτής θα το κάνει. Προσωπικά θα προτιμούσα να σπάω πέτρες σε νταμάρι.

Στρατιωτικός/Αστυνομικός: Αν καταφέρεις να μπεις μπήκες. Αν γενικά επίσης είσαι άνθρωπος τεμπέλης και της εύκολης λύση ο στρατός είναι καλή καλή επιλογή. Αντίθετα στην αστυνομία θα χρειαστεί να δουλέψεις.

Προγραμματιστής: Επίσης επάγγελμα με μηδενική ανεργία που θαπαραμείνει έτσιεπ αόριστον. Με το που τελειώσεις είσαι προσλήψιμος. Δεν χρειάζεσαι ούτε μεταπτυχιακά, ούτε διδακτορικά. Η παγίδα εδώ, είναι πως το επάγγελμα δεν απευθύνεται σε άσχετους, καθώς είναι επάγγελμα που πρέπει να φτιάξεις κάτι, οπότε είτε ξέρεις να το φτιάχνεις είτε όχι. Σίγουρα όχι επάγγελμα για άτομα που βαριούνται να δουλέψουν αλλά για του υπόλοιπους έχει και καλές αμοιβές και προοπτικές.

Λογιστής: Επίσης επάγγελμα με σίγουρο μέλλον καθώς κάθε επιχείρηση ή οργανισμός χρειάζεται λογιστές άρα δεν πρόκειται ποτέ να μείνεις χωρίς δουλειά.

Γραφίστας: Αν σου αρέσει να σχεδιάζεις μην φας τα νιάτα σου στην Αρχιτεκτονική. Γίνε γραφίστας και θα έχεις και δουλειά και λεφτά, τόσο στην Ελλάδα όσο και έξω.

Κομμωτής: Όλοι (σχεδόν) έχουμε μαλλιά και χρειαζόμαστε και θα χρειαζόμαστε κούρεμα. Ειδικά οι γυναίκες σκάνε χοντρό χρήμα σε κομμωτήρια οπότε είναι ακόμη ένα καλό επάγγελμα. Έχω φίλο κομμωτή που δουλεύει σε μουράτα μαγαζιά της Αθήνας και παίρνει 2.500-3.000 το μήνα. Not bad. Είναι επίσης επάγγελμα με χαμηλό entry barrier, άρα πολύ καλή επιλογή.

Φυσικοθεραπευτές: Goldmine αν ξέρεις τι κάνεις.

Μάγειρες: Αν και υπάρχει ένα τεράστιο inflation λόγω της τηλεόρασης, καθώς όλοι ξαφνικά θέλουν να γίνουν σεφ, είναι ένα επάγγελμα που αν το αγαπάς και έχεις όρεξη για σκληρή δουλειά έχει και λεφτά και άμεση αποκατάσταση.

Εμπορικό Ναυτικό: Αν αντέχεις το καράβι μιλάμε για σίγουρο επάγγελμα και με καλά λεφτά.
To Εμπορικό Ναυτικό είναι κλειστό επάγγελμα δεν μπαίνει όποιος να είναι και ειδικά τώρα που έχουν μπεί οι σομαλοί/νηγιαριανοί/μαλαισιανοί που είναι φθηνότεροι και παίρνουν τα μισά απο τον Έλληνα και δουλεύουν και ανασφάλιστα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristaras9 : 12-02-17 στις 00:30.
Παράθεση

Μάρκο Πόλο

Νεοφερμένος

Ο Μάρκο Πόλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Μάρκο Πόλο έγραψε στις 21:19, 11-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από xristaras12345
To Εμπορικό Ναυτικό είναι κλειστό επάγγελμα δεν μπαίνει όποιος και ειδικά τώρα που έχουν μπεί οι σομαλοί/νηγιαριανοί/μαλαισιανοί που είναι φθηνότεροι και παίρνουν τα μισά απο τον Έλληνα και δουλεύουν και ανασφάλιστα
Γιατί είναι κλειστό επάγγελμα?
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

O xristaras9 έγραψε στις 21:27, 11-02-17:

Γιατί είναι κλειστό επάγγελμα?
Δεν απορροφάτε το ανθρώπινο δυναμικό όλο στο εμπορικό ναυτικό υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός απο ξένα φθηνά χέρια γι αυτό και έχει συρρικνωθεί ο αριθμός ναυτικών στο 1/10 απο ότι ήταν το 1981 που πήραμε την πρώτη θέση στην ναυτιλία και όσο πάει θα συνεχίσει να χειροτερεύει το πράγμα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristaras9 : 11-02-17 στις 21:36.
Παράθεση

Μάρκο Πόλο

Νεοφερμένος

O Μάρκο Πόλο έγραψε στις 21:43, 11-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από xristaras12345
Δεν απορροφάτε το ανθρώπινο δυναμικό όλο στο εμπορικό ναυτικό υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός απο ξένα φθηνά χέρια γι αυτό και έχει συρρικνωθεί ο αριθμός ναυτικών στο 1/10 απο ότι ήταν το 1981 που πήραμε την πρώτη θέση στην ναυτιλία και όσο πάει θα συνεχίσει να χειροτερεύει το πράγμα.
Από που το ξέρεις αυτό?
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,351 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 21:48, 11-02-17:

Καμιά πομπούλα;
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

O xristaras9 έγραψε στις 22:05, 11-02-17:

Από που το ξέρεις αυτό?
Εχω άτομα γνωστά που είναι εμποροπλοίαρχοι/μηχανικοί και σου λέω ότι όταν είναι να βρείς πλοίο χτυπάνε τα τηλεφωνάκια στις διασυνδέσεις τους στα γραφεία των ναυτιλιακών και βρέθηκε ως διαμαγείας το πλοίο για μπάρκο και δεν μιλάμε για απλές εταιρείες μιλάμε για costamare shipping SA και για Anangel Maritime.Ο άτυχος που δεν έχει γνωστό αν είναι τυχερός θα βρεί σε καμιά ακτοπλοία ή αλλιώς πούλο απο το επάγγελμα του ναυτικού και η ΑΕΝ μάλιστα αν δεν βρείς πλοίο εκτός του ότι δεν μπορείς να συνεχίσεις στο επόμενο εξάμηνο μετά απο κάποιες αποτυχημένες προσσπάθειες σε πετάνε εκτός σχολής.

http://www.statistics.gr/statistics?...o4lN_locale=el
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristaras9 : 11-02-17 στις 22:13.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

O akikos έγραψε στις 22:08, 11-02-17:

ημερίδα του epolytechneio.gr για τα ναυτιλιακά με έμφαση τους μηχανικούς. Πάνω κάτω λέει αυτά που λέει ο xristaras12345
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 11-02-17 στις 22:19.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

O xristaras9 έγραψε στις 22:20, 11-02-17:

Το επάγγελμα του ναυτικού δεν είναι ρόδινο ούτε και πανεύκολο γιατί όπως το γράφει ο Μάρκο Πόλο κάποιοι νομίζουν ότι θα πας θα κάθεσαι σε ενα πλοίο 6 μήνες και τα χιλιάρικα θα πέφτουν στον λογαριασμό.Πρώτα απο όλα όπως προείπα το επάγγελμα είναι κλειστό και όσοι επιβιώνουν είναι κυρίως άτομα που προέρχονται απο οικογένειες ναυτικών και έχουν γνωστούς στις ναυτιλιακές.Σημαντικός παράγοντας για την ανεργία των ελλήνων ναυτικών είναι και τα ξένα εργατικά χέρια κυρίως ναυτικοί απο χώρες της Ασίας όπως Φιλιππινέζοι,Σομαλοί και Νιγηριανοί που δουλεύουν μαύρα και ανασφάλιστα καθιστώντας το κόστος εργασίας χαμηλότερο για τις ναυτιλιακές εταιρείες.

Σχολές

Οι σχολές βρίσκονται σε χάλια κατάσταση ασυντήρητες με παλιό εξοπλισμό και υποστελεχωμένος απο προσωπικό μάλιστα κάποιες απο αυτές φέρουνε σημαντικές ζημιές σε τζάμια και πόρτες αφήνοντας το κρύο να εισχωρεί μέσα στην αίθουσα ενώ γίνεται μάθημα.Πολλές δεν ανάβουν ούτε καλοριφέρ λόγο έλλειψης πετρελαίου ενώ ακόμα και όταν τα ανάβουν τα καλοριφέρ όντας πανάρχαια και χωρίς να έχει γίνει εξαέρωση απο την εποχή του Κολοκοτρώνη δεν βγάζουν καθόλου θερμότητα.Οι σόμπες πετρελαίου και υγραέριου απαγορεύονται ρητά μέσα στην σχολή.Η σίτιση σε όλες τις σχολές έχει διακοπεί οριστικά απο το 2013 ενώ το μαγείρεμα εντός σχολής με πετρογκάζι απαγορεύεται για αποφυγή έκρηξης απο διαρροή μπουκάλας επομένως οι σπουδαστές πληρώνουν μόνοι τους την σίτιση τους στα τοπικά μαγαζιά εστίασης.Η σχολή διαθέτει δυο στολές μια επίσημη με κόστος 450 ευρώ και μια απλή με κόστος 100 ευρώ.Ο σπουδαστής αγοράζει όποια θέλει και πληρώνει ο ίδιος την σχολή απο τα χρήματα του.

Πλοίο
Οι συνθήκες στο πλοίο μέσα δεν είναι όπως τις νομίζετε οι ναυτικοί όταν ταξιδεύουν με κύμα επειδή κουνάει πολύ το πλοίο δένονται στο κρεβάτι με ιμάντες.Οι μηχανικοί μέσα στο μηχανοστάσιο αντιμετωπίζουν υψηλές θερμοκρασίες που μπορεί να αγγίζουν και τους 100 βαθμούς ενώ η μουτζούρα και τα λάδια είναι η καθημερινότητα τους.Οι καμπίνες κλειδώνονται για την αποφυγή κλοπών απο τα υπόλοιπα μέλη του πληρώματος ενώ οι πιθανότητες να πετύχεις έλληνα μέσα στο πλοίο είναι ελάχιστες που αυτό σημαίνει οτι πρέπει να επιβιώσεις μέσα στο πλοίο για 6-7 μήνες με κάθε καρυδιάς καρύδι ακόμα και άτομα με ποινικό μητρώο που έχουν εκτίσει φυλακή.

Φορολογία

Οι φόροι του Πλοίαρχου και Α Μηχανικού προς το ελληνικό κράτος ανέρχονται σε περίπου 20.000 ευρώ ετησίως ενώ για τα πλοία με ελληνική σημαία προβλέπεται και κράτηση 700 ευρώ το μήνα (δηλαδή περίπου 8400 ευρώ ετησίως) υπερ του χρεοκοπημένου ΝΑΤ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristaras9 : 12-02-17 στις 01:13.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 11:20, 12-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Μηχανικοί Αυτό που πουλάει στις μέρες μας δεν είναι ούτε οι οικοδομές ούτε τα μηχανικά συνεπώς οι μηχανικοί δε προσφέρουν άμεση επαγγελματική αποκατάσταση ακόμα και αν θεωρούνταν σχολές του μέλλοντος και σχολές χρυσάφι στις εποχές προ ολυμπιακών αγώνων. Οι μηχανικοί στις μέρες μας όταν αποφασίσουν να δουλέψουν Ελλάδα έχουν πολύ σημαντικά προβλήματα που στις σχολές δεν λένε........

Υπάρχουν σχολές με άμεση επαγγελματική αποκατάσταση .. πρέπει ο καθένας να ψάξει στην περιοχή του , τους γνωστούς του και να το ανακαλύψει μόνος του....
Μην το παιζεις ειδικος σε πραγματα που δεν γνωριζεις. Αναφερεσαι ξεκαθαρα σε Πολιτικους Μηχανικους και τους τσουβαλιαζεις ολους τους Μηχανικους εκει. Δεν υπαρχει επαγγελμα μηχανικος, υπαρχουν δεκαδες κλαδοι που ο καθενας ειναι πολυ διαφορετικος. Μεινε καλυτερα στην Ιατρικη και τη Νοσηλευτικη που τις ξερεις...
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 11:32, 12-02-17:

Έχεις δίκιο τους έβαλα όλους μαζί και τους σύνδεσα με την οικοδομή θα ασχολούμαι με τις σχολές υγείας που ξέρω.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dim1234

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dim1234
Ο Dim1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O Dim1234 έγραψε στις 15:23, 12-02-17:

ρε παιδια πως γινεται να ψηφισεις αρνητικα??το παταω μιση ωρα αλλα τιποτα..
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 16:03, 12-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Dim1234
ρε παιδια πως γινεται να ψηφισεις αρνητικα??το παταω μιση ωρα αλλα τιποτα..
Έχεις λίγα μηνύματα είσαι νέο μέλος. Αν γράψεις κάποια ποστ θα σου ξεκλειδωθει αυτή η δυνατότητα και θα μπορεις να ψηφίσεις αρνητικά ή θετικά ένα ποστ
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κομνηνός
Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,487 μηνύματα.

O Κομνηνός έγραψε στις 02:03, 25-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Μην το παιζεις ειδικος σε πραγματα που δεν γνωριζεις. Αναφερεσαι ξεκαθαρα σε Πολιτικους Μηχανικους και τους τσουβαλιαζεις ολους τους Μηχανικους εκει. Δεν υπαρχει επαγγελμα μηχανικος, υπαρχουν δεκαδες κλαδοι που ο καθενας ειναι πολυ διαφορετικος. Μεινε καλυτερα στην Ιατρικη και τη Νοσηλευτικη που τις ξερεις...
οχι οτι ειναι καλη η κατασταση και για τους αλλους μηχανικους
οκ για τους πολ.μηχ τα πραγματα ειναι τραγικα αυτην την περιοδο.

αλλα με εξαιρεση οσους εστιαζουν στην πληροφορικη(κυριως απο ΗΜΜΥ) και εχουν οντως αποκτησει(συνηθως μονοι τους) τις απαραιτητες δεξιοτητες,ποιος αλλος μηχανικος εχει αληθινα σοβαρες προοπτικες στην ελλαδα αυτην την στιγμη;
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αγγελος Κοκ
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 03:01, 20-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Κομνηνός
οχι οτι ειναι καλη η κατασταση και για τους αλλους μηχανικους
οκ για τους πολ.μηχ τα πραγματα ειναι τραγικα αυτην την περιοδο.

αλλα με εξαιρεση οσους εστιαζουν στην πληροφορικη(κυριως απο ΗΜΜΥ) και εχουν οντως αποκτησει(συνηθως μονοι τους) τις απαραιτητες δεξιοτητες,ποιος αλλος μηχανικος εχει αληθινα σοβαρες προοπτικες στην ελλαδα αυτην την στιγμη;
Αυτος που εχει γνωστο σε καλη θεση
Προσωπικα (μιας και θελω να γινω χημικος μηχανικος) επειδη το εχω ψαξει το θεμα η πιθανοτητα να βρεις αμεσα δουλεια στην ελλαδα ειναι μηδαμινες,θα φας τουλαχιστον 2-3 χρονια ψαχνοτας (εκτος κι αν σταθεις τυχερος και κοιμηθει ο θεος)...Δυστυχως θελει πολυ ψαξιμο και αρκετη υπομονη αν θες να παραμεινεις και να εργαστεις στην Ελλαδα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αγγελος Κοκ : 20-03-17 στις 03:07.
Παράθεση

paopaopao

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη paopaopao
Ο paopaopao αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 180 μηνύματα.

O paopaopao έγραψε στις 18:38, 20-03-17:

οσοι εχουν εστω και ενα γραμμαριο μυαλου θα ξερουν πως η μονη σχολη που εχει μελλον,χρηματικες απολαβες και κυρος ειναι η ΗΜΜΥ.Παρτε το χαμπαρι επιτελους,οι υπολοιπες σχολες εξαιρουμενης της ιατρικης ειναι για να παιζουν τα παιδακια και να χαιρονται με το αχρησυο πτυχιο τους
Παράθεση

harry akritas

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 606 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 19:15, 20-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από paopaopao
οσοι εχουν εστω και ενα γραμμαριο μυαλου θα ξερουν πως η μονη σχολη που εχει μελλον,χρηματικες απολαβες και κυρος ειναι η ΗΜΜΥ.Παρτε το χαμπαρι επιτελους,οι υπολοιπες σχολες εξαιρουμενης της ιατρικης ειναι για να παιζουν τα παιδακια και να χαιρονται με το αχρησυο πτυχιο τους
Η σχολή σου δηλαδή.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 19:43, 20-03-17:

Το ιστορικό και το τμήμα της φιλολογίας έχουν αρκετά καλές προοπτικές απασχόλησης, όπως έχει επίσης και το τμήμα κοινωνιολογίας.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους