Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,082 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,768 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 501 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχετικά με το 10%

Drama Prinzessin

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Drama Prinzessin
H Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 2,309 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε στις 16:31, 29-06-15:

Καλησπέρα.
Να ρωτήσω, μπορούμε να πάρουμε ακόμα κωδικούς από το σχολείο; Ξέρω ότι η προθεσμία για το μηχανογραφικό είναι μέχρι την άλλη Τρίτη.
Επίσης, μπορεί να πάει κάποιος γονιός να τον πάρει;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χρυσα21

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Χρυσα21
H Χρυσα21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H Χρυσα21 έγραψε στις 16:38, 29-06-15:

Η προθεσμία για τους κωδικούς λήγει στις 7 Ιουλίου μαζί με την ημερομηνία υποβολής του μηχανογραφικού δελτίου. Μπορεί να τον πάρει κάποιος γονιός , αλλά πρέπει να γίνει εξουσιοδότηση μέσω Κ.Ε.Π. Επειδή δεν γνωρίζω ακριβώς τη διαδικασία πάρε καλύτερα τηλ στο σχολείο που πήγαινες.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Drama Prinzessin

Φοιτητής

H Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 2,309 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε στις 16:40, 29-06-15:

Έγινε, σε ευχαριστώ πολύ!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mar_gr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mar_gr
H mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επικοινωνίας Μέσων & Πολιτισμού (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H mar_gr έγραψε στις 23:56, 30-06-15:

μεχρι ποτε ισχυει το 10%+?+
Παράθεση

Angelos97 (Άγγελος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angelos97
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O Angelos97 έγραψε στις 02:16, 01-07-15:

Παιδιά καλησπέρα.. Το ερώτημά μου είναι μάλλον off topic αλλά βλέπω πως μονο εδώ ειναι πιο δραστήρια τα μελη ...!! Ξερει κανεις αν του χρονου εχουμε δικαίωμα για 10% οσοι δωσαμε φετος, δηλαδη πανελληνιες 2015;;;
Παράθεση

t.m.n.x

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη t.m.n.x
H t.m.n.x αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H t.m.n.x έγραψε στις 02:30, 01-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Angelos97
Παιδιά καλησπέρα.. Το ερώτημά μου είναι μάλλον off topic αλλά βλέπω πως μονο εδώ ειναι πιο δραστήρια τα μελη ...!! Ξερει κανεις αν του χρονου εχουμε δικαίωμα για 10% οσοι δωσαμε φετος, δηλαδη πανελληνιες 2015;;;
Ναι,γίνεται!
Παράθεση

argyro16

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη argyro16
H argyro16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H argyro16 έγραψε στις 14:34, 01-07-15:

νομιζω για να παρεις κωδικο εχει τελειωσει η ημερομηνια αλλα για να υποβαλεις το οριστικο μηχανογραφικο σου εχεις μεχρι τις 7 ιουλίου
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Giorgos216
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,070 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 03:19, 16-07-15:

Για να διαγραφώ από το τμήμα στο οποίο φοιτώ τώρα, προκειμένου να μπορώ να εγγραφώ σε νέο με το 10%, μπορώ ανά πάσα στιγμή να πάω στη γραμματεία του τμήματος για να παραδώσω το πάσο και να διαγραφώ απευθείας, ή πρέπει να έχω ακολουθήσει κάποια διαδικασία;
Παράθεση

chrispap1997

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη chrispap1997
Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

O chrispap1997 ο αγων δια το δικαιο έγραψε στις 09:44, 20-07-15:

γινεται κατοχυρωση βαθμολογιας οπως τα προηγουμενα χρονια ή διεκδικεις το 10 % με νεες πανελλαδικες?
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,808 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 11:57, 20-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Angelos97
Αρχική Δημοσίευση από chrispap1997
γινεται κατοχυρωση βαθμολογιας οπως τα προηγουμενα χρονια ή διεκδικεις το 10 % με νεες πανελλαδικες?
Στον τελευταίο Νόμο 4327 (ΦΕΚ 50 Τ.Α΄/14-5-2015) όπου περιλαμβάνεται το νέο σύστημα εισαγωγής δεν αναφέρεται τίποτα για το 10%. Τα δύο τελευταία χρόνια δόθηκε "κατ΄εξαίρεση" η δυνατότητα των αποφοίτων του 2012 (για το ακαδημαικό έτος 2014-15) και του 2013 ( για το ακαδημαικό έτος 2015-16) να διεκδικήσουν το 4% των θέσεων του 10% ενώ των αποφοίτων της ακριβώς προηγούμενης χρονιάς ( 2013 και 2014 αντίστοιχα) το 6% του 10% των θέσεων. Πριν γίνουν οι παραπάνω ρυθμίσεις με τον Ν.4186 (ΦΕΚ 193 τ.Α΄/17-9-2013) άρθρο 39, περίπτωση 33, το δικαίωμα του 10% ασκείται μόνο από τους απόφοιτους της ακριβώς προηγούμενης χρονιάς. ΄Οπως καταλαβαίνετε επειδή δεν βγαίνει νόημα, θα πρέπει να περιμένετε τη νέα υπουργική απόφαση που θα το ρυθμίζει.
Παράθεση

chrispap1997

Φοιτητής

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Κομοτηνή) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

O chrispap1997 ο αγων δια το δικαιο έγραψε στις 13:47, 20-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Στον τελευταίο Νόμο 4327 (ΦΕΚ 50 Τ.Α΄/14-5-2015) όπου περιλαμβάνεται το νέο σύστημα εισαγωγής δεν αναφέρεται τίποτα για το 10%. Τα δύο τελευταία χρόνια δόθηκε "κατ΄εξαίρεση" η δυνατότητα των αποφοίτων του 2012 (για το ακαδημαικό έτος 2014-15) και του 2013 ( για το ακαδημαικό έτος 2015-16) να διεκδικήσουν το 4% των θέσεων του 10% ενώ των αποφοίτων της ακριβώς προηγούμενης χρονιάς ( 2013 και 2014 αντίστοιχα) το 6% του 10% των θέσεων. Πριν γίνουν οι παραπάνω ρυθμίσεις με τον Ν.4186 (ΦΕΚ 193 τ.Α΄/17-9-2013) άρθρο 39, περίπτωση 33, το δικαίωμα του 10% ασκείται μόνο από τους απόφοιτους της ακριβώς προηγούμενης χρονιάς. ΄Οπως καταλαβαίνετε επειδή δεν βγαίνει νόημα, θα πρέπει να περιμένετε τη νέα υπουργική απόφαση που θα το ρυθμίζει.
μαλιστα...ευχαριστω πολυ..ξερεις ειναι σημαντικο για μενα αυτο το δικαιωμα γιατι θα χασω σχολη μαλλον για 20-100 μορια...
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 14:49, 20-07-15:

μαλιστα...ευχαριστω πολυ..ξερεις ειναι σημαντικο για μενα αυτο το δικαιωμα γιατι θα χασω σχολη μαλλον για 20-100 μορια...
Παρακαλώ. Φαντάζομαι ότι μετά την έναρξη του νέου ακαδημαικού έτους, θα ξεκαθαρίσει το θέμα. Πάντως μην απογοητεύεσαι από τώρα. Φέτος εκτός της πτώσης των βάσεων για την οποία όλοι συμφωνούν, είναι πολύ δύσκολες οι προβλέψεις. Μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα, πράγμα που σου εύχομαι!
Παράθεση

chrispap1997

Φοιτητής

O chrispap1997 ο αγων δια το δικαιο έγραψε στις 15:26, 20-07-15:

Παρακαλώ. Φαντάζομαι ότι μετά την έναρξη του νέου ακαδημαικού έτους, θα ξεκαθαρίσει το θέμα. Πάντως μην απογοητεύεσαι από τώρα. Φέτος εκτός της πτώσης των βάσεων για την οποία όλοι συμφωνούν, είναι πολύ δύσκολες οι προβλέψεις. Μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα, πράγμα που σου εύχομαι!
ευχαριστω παρα πολυ και το ελπιζω..για να σου δωσω να καταλαβεις εχω 17.563 μορια και πρωτο στοχο εχω νομικη κομοτηνης
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 17:03, 20-07-15:

ευχαριστω παρα πολυ και το ελπιζω..για να σου δωσω να καταλαβεις εχω 17.563 μορια και πρωτο στοχο εχω νομικη κομοτηνης
Σε καταλαβαίνω! Ανήκεις στις περιπτώσεις "θρίλερ". Τη στιγμή όμως που οι εκτιμήσεις κυμαίνονται από 17500 μέχρι 17700, νομίζω ότι έχεις ελπίδες. Ο πολύ αξιόπιστος δικός μας Chris1993 δίνει + - 17500.
Παράθεση

legisperitus

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη legisperitus
Ο legisperitus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O legisperitus έγραψε στις 19:48, 20-07-15:

Πιστευω θα περασεις!!!!
Η πτωση θα ειναι φοβερη!!!!Καποιοι δινουν κομοτηνη κατω απο 17.500
Παντως θα ειναι απαραδεκτο αν δεν κατοχυρωθει νομικα το δικαιωμα του 10% και για εμας(των πανελλαδικων του 2015 εννοω!!)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη legisperitus : 20-07-15 στις 19:49. Αιτία: Διορθωση ορθογραφικου
Παράθεση

chrispap1997

Φοιτητής

O chrispap1997 ο αγων δια το δικαιο έγραψε στις 20:52, 20-07-15:

Σε καταλαβαίνω! Ανήκεις στις περιπτώσεις "θρίλερ". Τη στιγμή όμως που οι εκτιμήσεις κυμαίνονται από 17500 μέχρι 17700, νομίζω ότι έχεις ελπίδες. Ο πολύ αξιόπιστος δικός μας Chris1993 δίνει + - 17500.
χαχα ..οι ελπιδες μου εκει βασιζονται , στον κρις και στον στρατηγακη (17.550 βαση) ..τωρα ο θεος βοηθος..πιστευω με 10 % θα ειμαι μεσα αν οχι φετος...
Παράθεση

marizel (Σέβη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη marizel
H Σέβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 79 μηνύματα.

H marizel έγραψε στις 21:10, 20-07-15:

χαχα ..οι ελπιδες μου εκει βασιζονται , στον κρις και στον στρατηγακη (17.550 βαση) ..τωρα ο θεος βοηθος..πιστευω με 10 % θα ειμαι μεσα αν οχι φετος...
Πόσα μόρια έχεις βγάλει και αγχώνεσαι? Από οτι έχω καταλάβει θέλεις Νομική!!! Έχεις βγάλει πάνω από 17500? Πάντως τη Νομική κομοτηνής και εγώ στο 17500 την έχω!!!
Παράθεση

chrispap1997

Φοιτητής

O chrispap1997 ο αγων δια το δικαιο έγραψε στις 21:15, 20-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από marizel
Πόσα μόρια έχεις βγάλει και αγχώνεσαι? Από οτι έχω καταλάβει θέλεις Νομική!!! Έχεις βγάλει πάνω από 17500? Πάντως τη Νομική κομοτηνής και εγώ στο 17500 την έχω!!!
ακριβως ..εχω στοχο νομικη κομοτηνης με 17.563 μορια
Παράθεση

marizel (Σέβη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη marizel
H Σέβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 79 μηνύματα.

H marizel έγραψε στις 21:28, 20-07-15:

ακριβως ..εχω στοχο νομικη κομοτηνης με 17.563 μορια
Είναι φυσιολογικό να αγχώνεσαι αλλά πιστεύω οτι την πιάνεις!!!Οι περισσότεροι την έχουν την Νομική Κομοτηνής στο 17500-17550!!! Ελπίζω να σου δίνει κουράγιο αυτό!! Κατα 90% είσαι αυτή την στιγμή ένας εν δυνάμει φοιτητής της Νομικής!!
Παράθεση

chrispap1997

Φοιτητής

O chrispap1997 ο αγων δια το δικαιο έγραψε στις 21:31, 20-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από marizel
Είναι φυσιολογικό να αγχώνεσαι αλλά πιστεύω οτι την πιάνεις!!!Οι περισσότεροι την έχουν την Νομική Κομοτηνής στο 17500-17550!!! Ελπίζω να σου δίνει κουράγιο αυτό!! Κατα 90% είσαι αυτή την στιγμή ένας εν δυνάμει φοιτητής της Νομικής!!
απο το στομα σου και στου θεου το αυτη ..εσυ τι θελεις (αν εδωσες φετος) ?
Παράθεση

mar_gr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mar_gr
H mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επικοινωνίας Μέσων & Πολιτισμού (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H mar_gr έγραψε στις 11:44, 21-07-15:

θα καταργηθει του χρονου το 10%?
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 15:21, 21-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από mar_gr
θα καταργηθει του χρονου το 10%?
Δες παραπάνω. Τα έχουμε πει!
Παράθεση

kelly.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kelly.
H kelly. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H kelly. έγραψε στις 15:51, 28-07-15:

Ξερω οτι ειναι λιγο νωρις αλλα εχω μετανιωσει για την σειρα που δηλωσα τις σχολες αφου οπως φαινεται μαλλον δεν θα μπω στην σχολη που ηθελα , αυτη τη σιγμη βρισκομαι σε απογνωση αφου βασικα μαλλον εχασα τη σχολη αυτη λογω κακης συμπληρωσης του μηχανογρφικου ενω τα μορια μου αρκουσαν για να περασω σε αυτην, εχω αρχισει να σκεφτομαινα ξαναδωσω κατι που οπως καταλαβαινεται αυτη τη στιγμη μου ακουγεται τρομερα βασανιστικο. Ηλπιζα να μπορεσω να χρησιμοποιησω το 10% την επομενη χρονια αλλα ακουσα οτι ψηφιστηκε καταργηση του, μηπως γνωριζεται τιποτα παραπανω για αυτο?
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras9
Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,536 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε στις 23:14, 28-07-15:

Άρθρο 60 - Απόφοιτοι Λυκείου του σχολικού έτους 2014-15

1. Απόφοιτοι Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων του σχολικού έτους 2014-5 καθώς και προηγούμενων σχολικών ετών, οι οποίοι συμμετείχαν ή προετοιμάστηκαν για να συμμετέχουν στις εξετάσεις για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με το σύστημα εισαγωγής των καταργηθεισών διατάξεων του ν.2525/1997 όπως ίσχυε, έχουν το δικαίωμα αν το επιθυμούν να διαγωνισθούν με το ανωτέρω καταργηθέν σύστημα εισαγωγής κατά τα δύο επόμενα σχολικά έτη (2015-6 και 2016-7) προκειμένου να εγγραφούν στο 10% των θέσεων των Τμημάτων της Ανώτατης Εκπαίδευσης.

2. Εναλλακτικά, οι ανωτέρω υποψήφιοι έχουν το δικαίωμα κατά τα δύο επόμενα σχολικά έτη (2015-6 και 2016-7) να επιλέξουν να συμμετέχουν στις εξετάσεις για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με το σύστημα εισαγωγής που θεσπίσθηκε με το ν.4127/2015 (Α΄ 50). Στην περίπτωση αυτή: Α) οι υποψήφιοι δεν έχουν δικαίωμα εγγραφής σε κάποιο ειδικό ποσοστό θέσεων των Τμημάτων της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης και β) οφείλουν να καταθέσουν μέχρι την 25η Φεβρουαρίου ενυπόγραφη αίτηση στη σχολική μονάδα από την οποία αποφοίτησαν, όπου θα δηλώνουν στους υποψήφιους ποιας Ομάδας Προσανατολισμού επιθυμούν να καταταχθούν και σε ποια μαθήματα πρόκειται να διαγωνισθούν.
Παράθεση

tweetyslvstr (Αγγελος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tweetyslvstr
Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 502 μηνύματα.

O tweetyslvstr έγραψε στις 19:29, 04-08-15:

καλησπέρα παιδιά!! να ρωτήσω γιατί δεν το έχω καταλάβει πολύ καλά, το 10% πως λειτουργεί?? δηλαδή για αυτούς που έγραψαν το 2014 και θέλουν να κάνουν 10% ισχύουν οι βάσεις του 2014?? ή επηρεάζουν και οι βάσεις του 2015??
Παράθεση

leouv

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη leouv
H leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΕΙ/Ρέθυμνο) . Έχει γράψει 268 μηνύματα.

H leouv Όσα έχουμε είναι τα πιο όμορφα όνειρα. έγραψε στις 22:59, 04-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από tweetyslvstr
καλησπέρα παιδιά!! να ρωτήσω γιατί δεν το έχω καταλάβει πολύ καλά, το 10% πως λειτουργεί?? δηλαδή για αυτούς που έγραψαν το 2014 και θέλουν να κάνουν 10% ισχύουν οι βάσεις του 2014?? ή επηρεάζουν και οι βάσεις του 2015??
Όσοι έδωσαν Πανελλήνιες το 2014 και το 2015 δήλωσαν ξανά με το 10% κρατούν το βαθμό του 2014 και αναμένουν τις καινούργιες βάσεις. Υπάρχουν βάσεις του 90% των θέσεων ενός τμήματος, που αφορούν τους υποψηφίους που έδωσαν την ίδια χρονιά Πανελλήνιες και διαφορετικές βάσεις του 10%, που αφορούν τους υποψηφίους του 2013 και του 2014 (νομίζω επίσης διαφορετικές βάσεις ανάμεσα σε 10% 2013-2014).

Δες εδώ τις περσινές βάσεις για κάθε περίπτωση, για να καταλάβεις πώς διαμορφώνονται περίπου!
Παράθεση

nuria.m

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nuria.m
H nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 180 μηνύματα.

H nuria.m έγραψε στις 17:59, 21-08-15:

Αν περασω π.χ φιλολογια πατραςξ, κανω ξανα μηχανογραφικο με το 10% για φιλολογια αθηνας και περασω θα μου αναγνωρισουν το πρωτο ετος και θα μπω απευθειας στο δευτερο?
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,070 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 18:13, 21-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από nuria.m
Αν περασω π.χ φιλολογια πατραςξ, κανω ξανα μηχανογραφικο με το 10% για φιλολογια αθηνας και περασω θα μου αναγνωρισουν το πρωτο ετος και θα μπω απευθειας στο δευτερο?
Όσα αντίστοιχα μαθήματα (που υπάρχουν και στα δύο τμήματα) έχεις περάσει, μπορούν να αναγνωριστούν. Νομίζω πως εξαρτάται από τον καθηγητή γενικώς, αλλά γενικώς αναγνωρίζονται! Πάντως, ακόμα και όλα να τα περάσεις στο πρώτο έτος, δε νομίζω πως δε θα υπάρχει κανένα διαφορετικό μάθημα, άρα όλο και κάποιο/-α θα χρειαστεί να περάσεις από το πρώτο έτος του νέου σου τμήματος.
Παράθεση

nuria.m

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nuria.m
H nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 180 μηνύματα.

H nuria.m έγραψε στις 18:17, 21-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos216
Όσα αντίστοιχα μαθήματα (που υπάρχουν και στα δύο τμήματα) έχεις περάσει, μπορούν να αναγνωριστούν. Νομίζω πως εξαρτάται από τον καθηγητή γενικώς, αλλά γενικώς αναγνωρίζονται! Πάντως, ακόμα και όλα να τα περάσεις στο πρώτο έτος, δε νομίζω πως δε θα υπάρχει κανένα διαφορετικό μάθημα, άρα όλο και κάποιο/-α θα χρειαστεί να περάσεις από το πρώτο έτος του νέου σου τμήματος.
Τωρα που το σκεφτομαι ισως να ηταν λιγο ηλιθια η απορια μου.
Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση.
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Φοιτητής

O Giorgos216 έγραψε στις 18:59, 21-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από nuria.m
Τωρα που το σκεφτομαι ισως να ηταν λιγο ηλιθια η απορια μου.
Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση.
Δεν ήταν, να'σαι καλά. Μην κολλήσεις πολύ στο έτος στο οποίο θα είσαι, δες τα αντίστοιχα μαθήματα και πράξε αναλόγως (αν δεν έχεις σίγουρη την εισαγωγή σου στο τμήμα της Αθήνας με το 10%, καλό θα είναι να περάσεις όσα μπορείς ούτως ή άλλως). Ακόμα και με λίγα να ξεμπερδέψεις αν αλλάξεις τμήμα, καλά θα είναι!
Παράθεση

Alexl1996

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Alexl1996
Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγρονόμων & Τοπογράφων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

O Alexl1996 έγραψε στις 17:57, 31-08-15:

Παιδιά να ρωτήσω κάτι, αν κάποιος με το 10% περνάει σε κάποια σχολή αλλά αποφασίσει να μην πάει, πρέπει να κάνει κάποια/κάποιες ενέργειες;; Ή δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα;;
Παράθεση

Alan

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Alan
Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 556 μηνύματα.

O Alan έγραψε στις 17:58, 31-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από Alexl1996
Παιδιά να ρωτήσω κάτι, αν κάποιος με το 10% περνάει σε κάποια σχολή αλλά αποφασίσει να μην πάει, πρέπει να κάνει κάποια/κάποιες ενέργειες;; Ή δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα;;
Νομίζω πως δε χρειάζεται τίποτα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Xaris SSSS

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Xaris SSSS
Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε στις 01:18, 10-09-15:

Οι αποφοιτοι του 2015 θα μπορούμε να ξανακάνουμε μηχανογραφικά με τις ίδιες βαθμολογίες για το 10% των θέσεων έτσι δεν ειναι?
Παράθεση

Alexl1996

Φοιτητής

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγρονόμων & Τοπογράφων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

O Alexl1996 έγραψε στις 10:35, 18-09-15:

Παιδιά ξαναρωτάω για να είμαι σίγουρος. Πέρασα στην τελευταία μου επιλογή με το 10% (δεν ήθελα να εξελιχθεί έτσι και να στερήσω θέση από κάποιον που θα την ήθελε...) και δεν θέλω να πάω στην σχολή αυτή. Δεν χρειάζεται να κάνω κάτι, ώστε να παραμείνω στην παλιά μου σχολή, έτσι; Απλά παραμένω στην σχολή μου.
Παράθεση

Drama Prinzessin

Φοιτητής

H Drama Prinzessin έγραψε στις 10:46, 18-09-15:

Παιδιά ξαναρωτάω για να είμαι σίγουρος. Πέρασα στην τελευταία μου επιλογή με το 10% (δεν ήθελα να εξελιχθεί έτσι και να στερήσω θέση από κάποιον που θα την ήθελε...) και δεν θέλω να πάω στην σχολή αυτή. Δεν χρειάζεται να κάνω κάτι, ώστε να παραμείνω στην παλιά μου σχολή, έτσι; Απλά παραμένω στην σχολή μου.
Ναι δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Συνεχίζεις στην σχολή που ήσουν σαν να μην έκανες ποτέ μηχανογραφικό.
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 13:15, 18-09-15:

Πέρασα στην τελευταία μου επιλογή με το 10% (δεν ήθελα να εξελιχθεί έτσι και να στερήσω θέση από κάποιον που θα την ήθελε...) και δεν θέλω να πάω στην σχολή αυτή.
Αφού δεν την ήθελες βρε αγόρι μου τότε γιατί τη δήλωσες; Κρίμα!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 13:26, 18-09-15:

Αφού δεν την ήθελες βρε αγόρι μου τότε γιατί τη δήλωσες; Κρίμα!
Κάποτε κάποιος θα πρέπει να προσθέσει στο νόμο το αυτονόητο: "Υποψήφιος ο οποίος είναι εγγεγραμμένος φοιτητής και εισάγεται σε τμήμα με το 10% , διαγράφεται αυτόματα από την παλιά του σχολή". Το ποσοστό των επιτυχόντων που δεν πάνε στη νέα τους σχολή, ξεπερνά το 60%.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alexl1996

Φοιτητής

O Alexl1996 έγραψε στις 16:39, 18-09-15:

Συμφωνώ μαζί σας, ήταν η μόνη σχολή του μηχανογραφικού που δήλωσα χωρίς να το σκεφτώ καλά.. Κυρίως γιατί πίστευα ότι θα περνούσα σε μια από τις προηγούμενες επιλογές μου. Δεν χρειαζόταν καν να την δηλώσω αλλά δυστυχώς το έκανα. Με την ίδια λογική, γι αυτό το λόγο δεν μπήκα στις πιο πάνω επιλογές μου, επειδή τις δήλωσαν άλλοι οι οποίοι πιθανώς να μην πάνε. Όπως και να έχει, μάλλον κακώς έκανα το 10% καθ'εαυτο γιατί είναι μια χαρά η σχολή μου...
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 14:07, 19-09-15:

Είχες έναν ολόκληρο χρόνο να το σκεφτείς. Τα πράγματα είναι δύσκολα από όλες τις πλευρές, τουλάχιστον όσο περνά από το χέρι μας ας μην τα κάνουμε δυσκολότερα!
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 21:34, 18-11-15:

Τι χαρτιά απαιτούνται για να δηλώσει κανείς για το 10%;
Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Φοιτητής

O Giorgos216 έγραψε στις 03:25, 19-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Mάιρα
Τι χαρτιά απαιτούνται για να δηλώσει κανείς για το 10%;
Πηγαίνεις, μαζί με τους υποψήφιους για τη φετινή χρονιά, δηλαδή μετά τις Πανελλήνιες, σε κάποιο ΓΕΛ της επιλογής σου με τη Βεβαίωση Πρόσβασης και το Απολυτήριό σου, αν δεν κάνω λάθος. Εκεί παίρνεις κωδικό, και μετά κάνεις κανονικά τη διαδικασία που έχεις ήδη κάνει στο παρελθόν.
Παράθεση

Merendaki

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Merendaki
H Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 249 μηνύματα.

H Merendaki YOLO....You Only Live Once! <3 έγραψε στις 10:20, 19-11-15:

Για ΕΠΑΛ τι χαρτιά θέλει?
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 11:39, 19-11-15:

Σύμφωνα με τον Ν.4342 που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 143 τ.Α΄/9-11-2015 στο Κεφάλαιο VII, άρθρο 40, παράγραφος 3 αναφέρεται " Ειδικά για το ακαδημαικό έτος 2016-17 δίνεται κατ΄εξαίρεση το δικαίωμα συμμετοχής στο 10% των θέσεων εισακτέων και σε όσους είχαν συμμετάσχει στις πανελλαδικές εξετάσεις των ημερησίων Λυκείων το έτος 2014. Οι θέσεις που αντιστοιχούν στο 10% του αριθμού εισακτέων κατανέμονται στους υποψηφίους του έτους 2014 σε ποσοστό 40% και στους υποψηφίους του έτους 2015 σε ποσοστό 60%".
Παράθεση

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη STRATOSZAX
Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O STRATOSZAX έγραψε στις 11:49, 19-11-15:

Καλημερα,ειμαι αποφοιτος του 2015 και θα ηθελα να δωσω για το 10%.Γνωριζετε αν εχει δημοσιευθει καποια σχετικη εγκυκλιος,σχετικα με την διαδικασια(περιοδος εγγραφων,δικαιολογητικα κλπ);
Ευχαριστω εκ των προτερων
Παράθεση

nikos kaladas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nikos kaladas
Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 215 μηνύματα.

O nikos kaladas έγραψε στις 11:56, 19-11-15:

ρε παιδια απο ποτε αρχισε να εφαρμοζεται αυτο το λογικο μετρο ο καθε υποψηφιος τους 10% να ανταγωνιζεται τον υποψηφιο της αντιστοιχης χρονιας του?σκεφτειτε πριν καποια χρονια ανταγωνιζοσουν και υποψηφιους αλλων ετων που διναν της πλακας θεματα και ετσι γινοταν τρομερη αλλοιωση αποτελεσματων.σκεφτειτε υποψηφιος του 2009 ανταγωνιζοταν εναν του 2000 που εδινε της πλακας θεματα και ετσι εμενε απεξω.
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 12:51, 19-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από STRATOSZAX
Καλημερα,ειμαι αποφοιτος του 2015 και θα ηθελα να δωσω για το 10%.Γνωριζετε αν εχει δημοσιευθει καποια σχετικη εγκυκλιος,σχετικα με την διαδικασια(περιοδος εγγραφων,δικαιολογητικα κλπ);
Ευχαριστω εκ των προτερων
Πέρα από το Νόμο που ανέφερα παραπάνω, δεν έχει δημοσιευτεί κάτι άλλο. Λογικά θα ακολουθηθεί η ίδια διαδικασία με τα προηγούμενα χρόνια που αναφέρεται στην ανάρτηση 354.
Παράθεση

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη STRATOSZAX
Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O STRATOSZAX έγραψε στις 21:44, 19-11-15:

Οκ,σε ευχαριστω πολυ!
Παράθεση

Johnman97

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnman97
Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 93 μηνύματα.

O Johnman97 έγραψε στις 13:10, 04-12-15:

Καλημερα! Σκεφτομαι να κανω 10% το καλοκαιρι για το χημικο αθηνας. Στις πανελληνιες του 2015 συγκεντρωσα 17.141 μορια. Ακουσα οτι οι βασεις του 10% διαμορφωνονται συμφωνα με τις βασεις 90% των δυο προηγουμενων χρονιων. Οποτε για το 2016 που θελω εγω κοιταω τις βασεις 90% των 2014,2015.Ακουσα επισης οτι συνηθως οι βασεις 10% ειναι λιγο χαμηλοτερες απο τις υψηλοτερες βασεις 90% των δυο χρονιων.(στη περιπτωση αυτη του 2014). Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Εχω ελπιδες για το χημικο Αθηνας ή μπααα??
Βαση 90% 2014: 17.089 μορια
Βαση 90% 2015: 16.653 μορια
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,697 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 22:51, 04-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Johnman97
Καλημερα! Σκεφτομαι να κανω 10% το καλοκαιρι για το χημικο αθηνας. Στις πανελληνιες του 2015 συγκεντρωσα 17.141 μορια. Ακουσα οτι οι βασεις του 10% διαμορφωνονται συμφωνα με τις βασεις 90% των δυο προηγουμενων χρονιων. Οποτε για το 2016 που θελω εγω κοιταω τις βασεις 90% των 2014,2015.Ακουσα επισης οτι συνηθως οι βασεις 10% ειναι λιγο χαμηλοτερες απο τις υψηλοτερες βασεις 90% των δυο χρονιων.(στη περιπτωση αυτη του 2014). Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Εχω ελπιδες για το χημικο Αθηνας ή μπααα??
Βαση 90% 2014: 17.089 μορια
Βαση 90% 2015: 16.653 μορια
Βάση 10% 2015 (αποφοίτους 2014) - Χημικό Αθήνας 17.989
Δεν ισχύουν για όλα τα τμήματα αυτό. Ειδικά για τα τμήματα της Αθήνας.
Για Χημικό Πάτρας σε βλέπω!Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια!
Παράθεση

Johnman97

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnman97
Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 93 μηνύματα.

O Johnman97 έγραψε στις 18:36, 05-12-15:

Βρηκα αυτο http://www.neolaia.gr/2015/10/26/pan...-10-tis-ekato/ .Δηλαδη αυτο σημαινει οτι δε θα μπορω να κανω αιτηση για 10% φετος??? Φιατι νομιζα οτι γινεται το καλοκαιρι. Παρακαλω απαντηστε..
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σχετικά με το ΑΦΜ - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 28 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-07-15 στις 14:07.
    • Φυσική Σχετικά με το π² - Από andreas157
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θετικών Σπουδών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-04-09 στις 19:39.
    • Σχετικα με το usb 2.0 - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Hardware.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-06-06 στις 19:49.
    • σχετικα με το mp3.de - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-05-06 στις 16:49.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους