Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,434 εγγεγραμμένα μέλη και 2,395,569 μηνύματα σε 74,327 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 506 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Θερινά Μαθήματα

John

Νεοφερμένος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O John έγραψε στις 14:42, 06-02-18:

Γειά σας με λένε John,

Είμαι μαθητής Β Λυκείου (θετική κατεύθυνση) και έχω απορείς με τα θερινά.

Εγώ προσωπικά δεν θέλω να κάνω καθόλου θερινά για την Γ Λυκειου.

Η απορία είναι η εξής: Μπορεί ο διευθυντής του φροντιστηρίου να με υποχρεώσει να πάω στα θερινά ή μπορώ να κανω τις διακοπές μου όπως πάντα ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

frofru

Φοιτητής

H frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 126 μηνύματα.

H frofru έγραψε στις 15:47, 07-02-18:

Καλησπέρα,
Δεν θεωρώ πως μπορεί να σε υποχρεώσει ν πας στα θερινά μαθήματα, απλά θα επιμείνει να πας γιατί και καλά θα τελειωσείς νωρίτερα την ύλη και θα τα εμπεδώσεις καλύτερα, Σε πολλά φροντιστήρια κυλάει και τμήμα από σεπτέμβρη. Καλύτερα να ρωτήσεις αν υπάρχει τέτοιο τμήμα στο φροντιστήριο σου ή αν μπορείς να καλύψεις την ύλη του καλοκαιριού μόνος σου από σεπτέμβρη (υπάρχει κι αυτή η επιλογή αν και θα σε τρέξουν αρκετά).
Πάντως συμφωνώ μαζί σου να μην κάνεις καλοκαιρινά, αν δεν αφήνεις κενά μέσα στη χρονιά προλαβαίνεις μια χαρά. Ούτε εγώ έκανα καλοκαιρινά , ξεκίνησα στις 15/9 με τα σχολεία και το αποτέλεσμα μου ήταν θετικό.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,533 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 16:25, 07-02-18:

Κι εμάς προαιρετικό ήταν το θερινό!
Αλλά λογικά θα υπάρχει τμήμα που ξεκινάει από το μηδέν την ύλη τον Σεπτέμβριο.

Απλά κάνω μια υπόθεση, ότι ΑΝ το προωθούν ως υποχρεωτικό, ίσως έχει να κάνει με το ότι μπορεί να μην έχουν τμήμα που ξεκινάει την ύλη τον Σεπτέμβριο (πχ σε καμία επαρχιακή πόλη; ) και θα χρειάζεται όλοι οι μαθητές να έχετε βγάλει την ίδια ύλη για να προχωράει ομαλά το τμήμα.
Παράθεση

Unseen skygge

Δραστήριο Μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O Unseen skygge έγραψε στις 18:17, 07-02-18:

Να σε υποχρεώσει; αν θυμάμαι καλά το πληρώνεις το φροντιστήριο. Πώς γίνεται να σε υποχρεώσει να τον πληρώσεις με το ζορι; Το θέμα είναι Εσύ να σκεφτείς Καλά το τι θα κάνεις γιατί Προσωπικά σου συστήνω να κάνεις καλοκαιρινά γιατί μετά αν αναγκαστικά τρέξεις την ύλη και την κάνεις επιπόλαια την πρώτη φορά θα έχεις θέμα
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

John

Νεοφερμένος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O John έγραψε στις 15:09, 08-02-18:

Αν δεν κανω λάθος δεν έχουν τμήμα από Σεπτέμβρη παρόλο που είμαι Αθήνα
Η Α Λυκείου η περσινή (συμμαθητές μου τώρα) κάναν θερινά και εγώ που γράφτηκα το Σεπτέμβρη εκνα περίπου 5-6 έξτρα μαθήματα

Εγώ θσ δώσω με βιολογια την μπορώ να την διαβάσω μόνος το καλοκαίρι
Θα έχω ένα μικρό προβληματάκι στη φυσική και λίγο στη χημεία κατά την άποψη μου...

Σκεφτόμουν ότι και να μην έχει Τμήμα από Σεπτέμβριο η ύλη ολοκληρώνεται μέχρι αρχές Ιανουαρίου οπότε κανουμε φουλ επαναλήψεις και ίσως τα πιάσω εκεί
Παράθεση

John

Νεοφερμένος

O John έγραψε στις 18:26, 12-02-18:

Ποτέ λέτε πρέπει να το αναφέρω στο διευθυντή ;
Σκεφτόμουν κάπου προς τον Μάιο.
Να του πω "Δεν θα έρθω στα θερινά" ; ή να ξεκινήσω μικρή σηζητηση στη τάξη μαζί του ;
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,853 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 08:18, 13-02-18:

Αρχική Δημοσίευση από John
Αν δεν κανω λάθος δεν έχουν τμήμα από Σεπτέμβρη παρόλο που είμαι Αθήνα
Ποτέ λέτε πρέπει να το αναφέρω στο διευθυντή ;
Σκεφτόμουν κάπου προς τον Μάιο.
Να του πω "Δεν θα έρθω στα θερινά" ; ή να ξεκινήσω μικρή σηζητηση στη τάξη μαζί του ;
Αν δεν ανοίξει τμήμα που να ξεκινάει τον Σεπτέμβριο, θα αναγκαστείς να κάνεις θερινά παρόλο που δεν το θέλεις. Δεν θα είναι εύκολο για σένα να αναπληρώσεις μόνος σου την ύλη συγχρόνως με την καινούρια ύλη που θα διδάσκεται τον Σεπτέμβριο. Θα κάνεις πασαλείμματα και θα είναι εις βάρος σου. Η συζήτηση με τον διευθυντή του φροντιστηρίου κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να γίνει ιδιαιτέρως.
Παράθεση

Unseen skygge

Δραστήριο Μέλος

O Unseen skygge έγραψε στις 13:02, 13-02-18:

Τι σχολή στοχεύεις αν επιτρέπεται;
Παράθεση

John

Νεοφερμένος

O John έγραψε στις 14:30, 13-02-18:

Πολλοι γνωστοί μου δεν κάναν θερινά και τα πήγαν μια χαρά.
+πέρσι δεν έκανα θερινά και αναπληρωσα τα μαθήματα με άλλους δύο συμμαθητές (μόνο την άλγεβρα, την φυσική την αναπληρωσα στο σχολείο)

Σχολές από το 3 πεδίο αλλά όχι πάνω από 15-16000 μόρια
Πχ νοσηλευτική, έργοθεραπεία, κτλ
Παράθεση

Unseen skygge

Δραστήριο Μέλος

O Unseen skygge έγραψε στις 19:44, 13-02-18:

Για β Λυκείου από α σχεδόν κάνεις κανείς δεν κάνει θερινα. Κοίτα να δεις επειδή το 3ο πεδίο είναι πολύ ανταγωνιστικό Προσωπικά θα σου συνιστούσα βιολογία πχ που έχει τον συντελεστή βαρύτητας να τελειώσεις την ύλη όσο πιο γρήγορα γίνεται. Τώρα έκθεση πχ μπορείς και να μην κάνεις θερινα,δεν είναι τόσο σημαντικό.
Παράθεση

John

Νεοφερμένος

O John έγραψε στις 15:22, 14-02-18:

Στο φροντ που πάω όλοι κάναν θερινά από Α προς Β. Ακόμη και μια φίλη μου που πήγε για εγγραφή τον Μάιο για Σεπτέμβριο της είπε ότι θα κάνει θερινά ενώ δεν ήθελε.
Βιολογία Γ Λυκειου έχουμε ήδη ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα (δεν έχω πάρει ποτέ κάτω από 18 είναι το αγαπημένο μου μαθημα).
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,853 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 16:35, 14-02-18:

Στο φροντ που πάω όλοι κάναν θερινά από Α προς Β. Ακόμη και μια φίλη μου που πήγε για εγγραφή τον Μάιο για Σεπτέμβριο της είπε ότι θα κάνει θερινά ενώ δεν ήθελε.
Βιολογία Γ Λυκειου έχουμε ήδη ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα (δεν έχω πάρει ποτέ κάτω από 18 είναι το αγαπημένο μου μαθημα).
Στο είπαν και παραπάνω αλλά μάλλον δεν θέλεις να το καταλάβεις. Δεν έχουν καμία σχέση τα θερινά από την Α΄προς την Β΄με τα θερινά από την Β΄προς την Γ΄. Πέρσι καλά έκανες και δεν έκανες. Φέτος πρέπει να κάνεις για να παρακολουθήσεις τον προγραμματισμό της ύλης που έχει κάνει το φροντιστήριο. Ακόμα και παιδιά που δεν έχουν πατήσει μέχρι το τέλος της Β΄στο φροντιστήριο, ξεκινούν κανονικά προετοιμασία για τις πανελλαδικές από το καλοκαίρι. Δηλαδή δεν σου φτάνει ένας μήνας διακοπές; Πρέπει να κάνεις 3 μήνες για να ξεκουραστείς; Τέλος πάντων σου απαντάμε αυτό που πιστεύουμε επειδή ρώτησες, το τι θα κάνεις είναι δική σου υπόθεση.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

miss marple

Φοιτητής

H miss marple αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 423 μηνύματα.

H miss marple έγραψε στις 21:13, 14-02-18:

Δεν ξέρω τι ισχύει πια, πόσο μάλλον για τη θετική.

Προσωπικά, τέσσερα χρόνια πριν, δεν έκανα θερινά.
Για να μη τα ωραιοποιώ, εννοείται ότι άργησα να βγάλω την ύλη σε σχέση με τους συμμαθητές μου.
Ωστόσο, σε εμένα προσωπικά, αυτό δεν είχε καμία βαθμολογική επίπτωση.
Θα σου πρότεινα να το συζητήσεις με τους καθηγητές που εμπιστεύεσαι και που σε ξέρουν αρκετά καλά, είτε σε σχολείο, είτε σε φροντιστήριο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Θερινά μαθήματα - Από alchemia
      Το θέμα έχει λάβει 254 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Β' Λυκείου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-05-15 στις 20:13.
    • Θερινά Μαθήματα: Προαιρετικά ή Όχι; - Από κυριάκος1204
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πανελλαδικές Εξετάσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-07-12 στις 12:49.
    • Γενικό Θερινά για όλα τα μαθήματα; - Από No_name
      Το θέμα έχει λάβει 25 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ανθρωπιστικών Σπουδών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-07-11 στις 14:56.
    • Γενικό Καλύπτονται τα κενά στα θερινά μαθήματα; - Από stellaki_g
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ανθρωπιστικών Σπουδών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-06-11 στις 21:21.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους