Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,263 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,834 μηνύματα σε 74,192 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 313 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;

Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 522)
Ναι
103
19,73%
Όχι
398
76,25%
Αδιαφορώ
21
4,02%

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,812 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 17:57, 07-01-18:

Να κάνω μια ερώτηση;Γιατί να καταργηθούν μην μου πείτε ότι σας κουράζουν τα αρχαία από το γυμνάσιο γιατί τωρα ούτε στις εξετάσεις δεν τα έχουν,άρα ότι κουράζονται κάποιοι είναι απόλυτος ψέματα.Αν το πάρουμε έτσι ας καταργηθεί το γυμνάσιο εντελώς και να υπάρχει μόνο λύκειο.Και μετά μας φταίνε οι Γερμανοί και γενικότερα οι ευρωπαίοι που η Ελλάδα καταρρέει!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 3,078 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 18:04, 07-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan
Να κάνω μια ερώτηση;Γιατί να καταργηθούν μην μου πείτε ότι σας κουράζουν τα αρχαία από το γυμνάσιο γιατί τωρα ούτε στις εξετάσεις δεν τα έχουν,άρα ότι κουράζονται κάποιοι είναι απόλυτος ψέματα.Αν το πάρουμε έτσι ας καταργηθεί το γυμνάσιο εντελώς και να υπάρχει μόνο λύκειο.Και μετά μας φταίνε οι Γερμανοί και γενικότερα οι ευρωπαίοι που η Ελλάδα καταρρέει!
εγώ σου είπα είναι περιττές δημοσιες δαπανες που τα πληρωνουμε απο τους φορους μας εσυ και εγω
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,812 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 18:10, 07-01-18:

Περιττή δαπάνη;Αν το πάρουμε έτσι περιττές δαπάνες είναι τα πάντα.Οχι ότι έχει να κάνει με την παιδεία και την υγεία δεν είναι περιττό.
Επίσης για να απαντήσω στο παιδί που Παει Γ γυμνασίου παιδί μου δεν ξέρεις τι λες το σχολείο είναι χρήσιμο και σε μαθαίνει πολλά.Συμφωνω σε ένα μέρος με τους βαθμούς αλλα μην είσαι απόλυτος εγώ στο γυμνάσιο ειμουν μαθητής του 19.9-19.10/13 όμως κανείς δεν μου είπε(πάρε 20 γιατί είσαι όμορφος)διάβαζα και μου άρεσε.τωρα στο λύκειο είμαι του 18.5-19 και πάλι διαβάζω πολύ.Τα σχόλια του τύπου οι βαθμοί δεν λένε τίποτα συγνώμη που στο λέω είναι από μαθητές του 13-14 που επειδή βαριούνται να διαβάσουν 1-2 ώρες την ημέρα απαξιώνουν τα πάντα.
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 3,078 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 18:13, 07-01-18:

Περιττή δαπάνη;Αν το πάρουμε έτσι περιττές δαπάνες είναι τα πάντα.Οχι ότι έχει να κάνει με την παιδεία και την υγεία δεν είναι περιττό.
Επίσης για να απαντήσω στο παιδί που Παει Γ γυμνασίου παιδί μου δεν ξέρεις τι λες το σχολείο είναι χρήσιμο και σε μαθαίνει πολλά.Συμφωνω σε ένα μέρος με τους βαθμούς αλλα μην είσαι απόλυτος εγώ στο γυμνάσιο ειμουν μαθητής του 19.9-19.10/13 όμως κανείς δεν μου είπε(πάρε 20 γιατί είσαι όμορφος)διάβαζα και μου άρεσε.τωρα στο λύκειο είμαι του 18.5-19 και πάλι διαβάζω πολύ.Τα σχόλια του τύπου οι βαθμοί δεν λένε τίποτα συγνώμη που στο λέω είναι από μαθητές του 13-14 που επειδή βαριούνται να διαβάσουν 1-2 ώρες την ημέρα απαξιώνουν τα πάντα.
είναι περιττή τα σχολεία και τα νοσοκομεία δυστυχώς κάνουν πολλές περιττές δαπάνες γενικά όπως και όλες οι Δημόσιες Υπηρεσίες
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Supervisor

Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,909 μηνύματα.

O klean έγραψε στις 18:13, 07-01-18:

Ρε Σωτο, πες μας το κόστος με νούμερα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Andypro

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Andypro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 15 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 370 μηνύματα.

O Andypro έγραψε στις 18:19, 07-01-18:

Εμένα τα Αρχαία ποτέ δεν με κούρασαν και μου αρέσουν πολύ. Για αρκετούς είναι όμως κούραση (το γιατί είναι άλλο θέμα). Δεν πρέπει και να καταργηθούν βέβαια. Όπως είπα σε προηγούμενο ποστ είναι αναγκαία. Θέτω όμως σε αμφισβήτιση την Αρχαία Ελληνική Γραμματεία. Θα πρότεινα συγχώνευση Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας & Γραμματείας με διδασκαλία της Γραμματείας με περισσότερα κείμενα από το πρωτότυπο, όπως γίνεται στο Λύκειο. Έτσι κατακτάται και η γλώσσα και αναλύονται περισσότερο και τα κείμενα της Α.Ε.Γρ. σε όλα τα επίπεδα (εκτός από ερμηνευτικό σε λεξιλογικό, γραμματικό, συντακτικό) και δεν θα υποτιμάται σαν μάθημα και θα έχει μεγαλύτερη χρησιμότητα.

Όντως, δεν μας φταίνε οι Γερμανοί και γενικότερα οι ευρωπαίοι που η Ελλάδα καταρρέει...

Klean, το οικονομικό ζήτημα έχει να κάνει και με τα φροντιστήρια-ιδιαίτερα, όπου οι δαπάνες για αυτά είναι πολύ μεγαλύτερες. Αλλά όπως προείπα δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με το οικονομικό που έχει σαφώς λιγότερη σημασία από ένα μάθημα που κανείς δεν το αντιμετωπίζει σωστά και με τον τρόπο του δεν παρουσιάζει ιδιαίτερη χρησιμότητα.
Παράθεση

Φοιτητής

O Σωτηρης13 έγραψε στις 18:19, 07-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από klean
Ρε Σωτο, πες μας το κόστος με νούμερα.
το νούμερο σε νοιάζει ότι είναι ανούσιο και το πληρώνεις εσύ και εγώ δε μας πειράζει. Σκοπός του δημοσιου ποιος είναι;
Να έχει μικρό κόστος με όσο το δυνατόν το μεγαλύτερο αποτέλεσμα. Οπότε μαθήματα που τα βαριούνται όλοι ναι να καταργηθούν δίνουμε εκατομμύρια € σε φόρους μόνο για εκτύπωση - μεταφορά βιβλίων (η νομίζεις ότι είναι κάτι χιλιάρικα επειδή κάποιοι καθηγητές παίρνουν πάνω από 1.000€ και είναι φιλόλογοι με αυτά τα μαθήματα). Θες να μιλήσουμε για κόστος θα μιλήσουμε για όλα οχι μονο μισθούς.
Οπότε ναι αυτά να καταργηθούν
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 18:21, 07-01-18:

Όχι φίλε Σωτήρη σκοπός του δημοσίου είναι να προσφέρει τις καλύτερες υπηρεσίες στους πολίτες!
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Supervisor

Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,909 μηνύματα.

O klean έγραψε στις 18:23, 07-01-18:

Ρε παιδί μου, θα μας πεις το κόστος με νούμερα να ξέρουμε για τι μιλάμε; Μιας και είσαι σχετικός με τα οικονομικά δηλαδή. Μιλάμε για έναν τίτλο ανάμεσα σε τουλάχιστον 100 και για καθηγητές φιλόλογους που διδάσκουν εκτός από αυτά κι άλλα 3-4 μαθήματα. Περιμένω να ακούσω το κόστος, διότι απάντησα πριν για το πόσο σημαντικά είναι αυτά τα μαθήματα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φοιτητής

O Σωτηρης13 έγραψε στις 18:26, 07-01-18:

Όχι φίλε Σωτήρη σκοπός του δημοσίου είναι να προσφέρει τις καλύτερες υπηρεσίες στους πολίτες!
γιατί ως γνωστόν το Δημόσιο δεν έχει κόστος. Μην ακούω βλακείες έχουμε το χειρότερο Δημόσιο στην ΕΕ και θέλετε να το επεκτείνουμε και αλλο και οχι να το κοψουμε για να ερθουν επενδυσεις.

Ρε παιδί μου, θα μας πεις το κόστος με νούμερα να ξέρουμε για τι μιλάμε; Μιας και είσαι σχετικός με τα οικονομικά δηλαδή. Μιλάμε για έναν τίτλο ανάμεσα σε τουλάχιστον 100 και για καθηγητές φιλόλογους που διδάσκουν εκτός από αυτά κι άλλα 3-4 μαθήματα. Περιμένω να ακούσω το κόστος, διολτι απάντησα πριν για το πόσο σημαντικά είναι αυτά τα μαθήματα.
Ακουσε με επειδη εσυ νομιζεις οτι αυτα δεν εχουν κοστος και δυστυχως εχει πανω απο 10 εκ για Ιλιαδα Οδυσσεια Ελενη και το θεωρεις ασήμαντο για αυτο ειμαι υπερ της καταργησης αυτων των 4 και τα Αρχαία μονο στο λύκειο
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Supervisor

O klean έγραψε στις 18:28, 07-01-18:

Από πού βγαίνει το 10εκ; Πόσα δίνουμε κάθε χρόνο για την εκτύπωση όλων των βιβλίων;

Σύμφωνα με αυτό το άρθρο: http://www.kathimerini.gr/910470/art...-ta-vivlia-sas
Το ετήσιο κόστος εκτύπωσης 700 περίπου τίτλων ειναι 19εκ με τα μεταφορικά. δηλαδή περίπου 27.000 ανά τίτλο. Κι εσύ μας λες ότι κοστίζει πάνω από 10εκ για να τυπώνονται 4 τίτλοι από τους 700. Συν το μηδαμινό μισθολογικό κόστος, καθώς όπως είπαμε φιλόλογοι διδάσκουν κι άλλα μαθήματα και ελάχιστοι θα απολύονταν.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klean : 07-01-18 στις 18:43.
Παράθεση

Φοιτητής

O Σωτηρης13 έγραψε στις 18:48, 07-01-18:

Από πού βγαίνει το 10εκ; Πόσα δίνουμε κάθε χρόνο για την εκτύπωση όλων των βιβλίων;
το κράτος τυπώνει βιβλία κάθε χρόνο. Συνολικά στην Α γυμνασίου πάνε κατά μέσο όρο 100.000 με 150.000 παιδιά τα τυπώνει τα βιβλία πληρώνουμε εμείς
  • εκτυπωση
  • μελανι
  • φυλλα
Μετα τα μεταφέρουν πληρωνουμε εμεις ολο το κοστος μεταφορας το οποίο με τα νεα διοδια ειναι τσουχτερα σε εθνικες οδους με βαση οτι το μεταφερουν σε ολη την Ελλαδα.
Μετα πληρωνουμε μισθους καθηγητων + το παγιο κοστος ανα 45 λεπτο που γινεται το μαθημα.
Μπορει 1-2 να τα ξεχασα ε οχι αυτο δε το δεχομαι να καταργηθει η οικιακη οικονομια στην Α Β γυμνασιου και να κανουμε ενα μαθημα μονο οικονομικα για να μην εχουμε κοσμο οπου σε παρανομα δημοψηφισματα ψηφιζει οχι (μεχρι και ο καλυτερος ΣΥνταγματολογος της χωρας το εβγαλε παρανομο) ναι το δεχομαι

Σύμφωνα με αυτό το άρθρο: http://www.kathimerini.gr/910470/art...-ta-vivlia-sas
Το ετήσιο κόστος εκτύπωσης 700 περίπου τίτλων ειναι 19εκ με τα μεταφορικά. δηλαδή περίπου 27.000 ανά τίτλο. Κι εσύ μας λες ότι κοστίζει πάνω από 10εκ για να τυπώνονται 4 τίτλοι από τους 700. Συν το μηδαμινό μισθολογικό κόστος, καθώς όπως είπαμε φιλόλογοι διδάσκουν κι άλλα μαθήματα και ελάχιστοι θα απολύονταν.
δεν εχουν μιδανικό κόστος το ωρομίσθιο γιατι συνολικα τους χρυσοπληρωνουμε ακομα και κοστος ειναι ολα αυτα που ειπα τι νομιζεις τα υπολοιπα ειναι τζαμπα τα χρυσοπληρωνουμε.
γιατι ολα αυτα και το μετα γινονται με λεφτα του υπουργειου τι νομιζεις οτι εχουμε ιδιώτες
υβ βάζεις μονο το μεταβαλλομενο κοστος υπουργειο εγω βαζω
παγιο κοστος υπουργειου παγιο κοστος σχολειου μεταβαλλομενου υπουργειου μεταβαλλομενου σχολειου κανε τις πραξεις
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σωτηρης13 : 07-01-18 στις 18:53. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Supervisor

O klean έγραψε στις 19:03, 07-01-18:

Ούτε 2εκ δε βγαίνουν. Νομίζω πως κουράζει η συζήτηση, πουθενά δε γίνεται παιδαγωγική πολιτική με αναφορά στο "πάγιο κόστος 45λέπτου ενός μαθήματος", υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα εν προκειμένω.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Andypro

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Andypro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 15 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 370 μηνύματα.

O Andypro έγραψε στις 19:07, 07-01-18:

Για να λυθεί το ζήτημα των μισθών, χοντρικά έχουμε:
Οι καθηγητές (μόνιμοι) έχουν ετήσιες αποδοχές 13104 € τον χρόνο.
Οι καθηγητές (αναπληρωτές) έχουν ετήσιες αποδοχές 11040 € τον χρόνο.
Στην κατηγορία ΠΕ02 έχουμε 20765 αναπληρωτές (2017) και 16847 μόνιμους.
Το μάθημα της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας (στο γυμνάσιο) καταλαμβάνει τα 6/74 των συνολικών ωρών της β'βάθμιας που διδάσκουν οι φιλόλογοι.
Δηλαδή το μάθημα αναλαμβάνεται (κατά μέσο όρο) από 3049 φιλολόγους.
Δηλαδή, έαν ο μέσος όρος των μισθών μόνιμων και αναπληρωτών είναι περίπου 12000 € μιλάμε για 36.588.000 € (το μισθολογικό κόστος του μαθήματος)
Αυτά εάν δεν παρέλειψα κάποιον σημαντικό παράγοντα.
Παράθεση

Φοιτητής

O Σωτηρης13 έγραψε στις 19:15, 07-01-18:

Ούτε 2εκ δε βγαίνουν. Νομίζω πως κουράζει η συζήτηση, πουθενά δε γίνεται παιδαγωγική πολιτική με αναφορά στο "πάγιο κόστος 45λέπτου ενός μαθήματος", υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα εν προκειμένω.
ναι σημαντικό ότι όλα αυτά φέρνουν την υπερφορολόγηση. Μισθοί και συντάξεις εκπαιδευτικών το 2018 σύμφωνα με τον προϋπολογισμό 4.684.930.000€. (ελα το μηδενικο κοστος των μισθων) που κάθε χρόνο εδώ αυξάνονται
2016: 4.359.147.357,10
2017: 4.515.852.434,35
Θα μου πεις για κοστος
Είναι πολλά; Ναι
Πρέπει να μειωθουν; Ναι
Πρέπει να καταργηθουν μαθηματα ωστε να μην πετάμε ασκοπες δημοσιες δαπάνες; ναι
Πρέπει τα αρχαία να διδάσκονται μόνο στο Λύκειο και για οικονομικούς λόγους και για να μην επιβαρύνονται τα παιδιά με αυτά από νωρίς; Ναι
Κάνουμε σπατάλες σαν κράτος σε μαθήματα που βαριούνται και οι καθηγητές; Ναι
Πρέπει η Οικιακή οικονομία να καταργηθεί οριστικά; Ναι
Πρέπει να μπει ένα υποχρεωτικό μάθημα οικονομικά (πως είναι τα μαθηματικά) ένα αντίστοιχο γιατί μας κυβερνούν φωστήρες που είναι κατά των επενδύσεων; Ναι

Αρχική Δημοσίευση από Andypro
Για να λυθεί το ζήτημα των μισθών, χοντρικά έχουμε:
Οι καθηγητές (μόνιμοι) έχουν ετήσιες αποδοχές 13104 € τον χρόνο.
Οι καθηγητές (αναπληρωτές) έχουν ετήσιες αποδοχές 11040 € τον χρόνο.
Στην κατηγορία ΠΕ02 έχουμε 20765 αναπληρωτές (2017) και 16847 μόνιμους.
Το μάθημα της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας (στο γυμνάσιο) καταλαμβάνει τα 6/74 των συνολικών ωρών της β'βάθμιας που διδάσκουν οι φιλόλογοι.
Δηλαδή το μάθημα αναλαμβάνεται (κατά μέσο όρο) από 3049 φιλολόγους.
Δηλαδή, έαν ο μέσος όρος των μισθών μόνιμων και αναπληρωτών είναι περίπου 12000 € μιλάμε για 36.588.000 € (το μισθολογικό κόστος του μαθήματος)
Αυτά εάν δεν παρέλειψα κάποιον σημαντικό παράγοντα.
βάλε και αυτά του Γυμανσιου να δεις που πάει συνολικά το κόστος νομίζω πάνω από 50 εκ
γιατί αν θυμάμαι καλα
Α Γυμνασιου: 3 ωρες αρχαια
Β Γυμνασιου: 2 ωρες αρχαια
Γ γυμνασιου: 3 ωρες αρχαια
Α λυκειου: 5 ωρες αρχαια
Β λυκειου: 3 ωρες αρχαια
Γ λυκειου: 2 ωρες αρχαια
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Supervisor

O klean έγραψε στις 19:15, 07-01-18:

Πόσοι είναι οι φιλόλογοι στα Γυμνάσια που διδάσκουν Γραμματεία;
Παράθεση

Φοιτητής

O Σωτηρης13 έγραψε στις 19:17, 07-01-18:

Πόσοι είναι οι φιλόλογοι στα Γυμνάσια που διδάσκουν Γραμματεία;
εμείς στο Γυμνάσιο Σοφάδων μόνο στην Γ γυμνασιου είχαμε αν θυμάμαι καλά 7-8 φιλόλογους
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Supervisor

O klean έγραψε στις 19:19, 07-01-18:

Πόσοι θα απολύονταν αν δεν διδάσκονταν τα ομηρικά έπη;
Παράθεση

Φοιτητής

O Σωτηρης13 έγραψε στις 19:20, 07-01-18:

Πόσοι θα απολύονταν αν δεν διδάσκονταν τα ομηρικά έπη;
το κράτος πόσα θα γλίτωνε και δεύτερον εσύ λες "ειπαμε φιλόλογοι διδάσκουν κι άλλα μαθήματα" μπορεί και κανένας
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Supervisor

O klean έγραψε στις 19:21, 07-01-18:

Α γεια σου, αυτό εννοώ μηδαμινό κόστος.
Παράθεση

Φοιτητής

O Σωτηρης13 έγραψε στις 19:22, 07-01-18:

είπα εγώ πουθενα απολυση ειπα καταργηση μαθηματων γιατι βλεπεις φαντασματα δε ξερω. Μειωση μισθων σε φιλολογους λεω
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Supervisor

O klean έγραψε στις 19:23, 07-01-18:

Δεν πάνε με τα μαθήματα οι μισθοί.
Παράθεση

Φοιτητής

O Σωτηρης13 έγραψε στις 19:24, 07-01-18:

Δεν πάνε με τα μαθήματα οι μισθοί.
πάει και με το ωράριο παει και με τα χρονια και με την θεση
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 21:18, 07-01-18:

Δηλαδή αν δεν κάνουμε αρχαία στο γυμνάσιο η Ελλάδα θα ανακάμψει οικονομικά;
Παράθεση

Φοιτητής

O Σωτηρης13 έγραψε στις 21:55, 07-01-18:

Δηλαδή αν δεν κάνουμε αρχαία στο γυμνάσιο η Ελλάδα θα ανακάμψει οικονομικά;
Ποιο είναι το πρόβλημα της Ελλάδας ότι η δημόσια αποταμίευση
S=T-G είναι ελλειμματική συγκεκριμένα το 2009 (16% του GDP) άρα μειώνεις το G ώστε να έχεις μια καλή δημόσια αποταμίευση ώστε να σου μειώθουν
  • χρέος σε μακροχρόνια
  • φόροι
  • επιτόκια
για να σου έρθουν επενδύσεις οπότε ναι τις αχρηστες δημοσιες δαπανες τις κοβεις
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 22:02, 07-01-18:

Δεν το πιστεύω αυτο που ακούω.
Οι Άχρηστες δαπάνες είναι.
4 δημόσιοι υπάλληλοι στο ΙΚΑ σε κάθε γραφείο
Τα χρήματα που παίρνουν οι βουλευτές
Τα εκατομμύρια που ξοδεύει το κράτος στην άμυνα
Οι συντάξεις των 5.000€
Και αλλα τέτοια και όχι ο καθηγητής των αρχαίων που ταυτόχρονα κάνει και ιστορία και γλώσσα.Η μήπως να μην κάνουμε ούτε αυτά;

Φίλε έχεις προβάλει ένα άσχετο επιχείρημα ώστε να καταργηθούν τα αρχαία.Ουτε εσύ δεν το πιστεύεις,μου θυμίζεις βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ τωρα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 07-01-18 στις 23:51. Αιτία: Merge
Παράθεση

Φοιτητής

O Σωτηρης13 έγραψε στις 22:38, 07-01-18:

Φίλε έχεις προβάλει ένα άσχετο επιχείρημα ώστε να καταργηθούν τα αρχαία.Ουτε εσύ δεν το πιστεύεις,μου θυμίζεις βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ τωρα.
καθόλου ασχετο το κοστος ειναι κοστος που το πληρωνουμε εμεις
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 22:41, 07-01-18:

Καλά ότι πεις.Ετσι κι αλλιώς τα αρχαία δεν θα καταργηθούν όποτε εντάξει!
Παράθεση

Φοιτητής

O Σωτηρης13 έγραψε στις 22:44, 07-01-18:

Καλά ότι πεις.Ετσι κι αλλιώς τα αρχαία δεν θα καταργηθούν όποτε εντάξει!
στο Γυμνασιο πιστευω οτι πρεπει αλλα τεσπα
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 22:45, 07-01-18:

Άλλο τι πρέπει.και άλλο τι γίνεται.
Παράθεση

Φοιτητής

O Σωτηρης13 έγραψε στις 22:46, 07-01-18:

Άλλο τι πρέπει.και άλλο τι γίνεται.
δε σε νοιάζει το τι πρέπει η την φορολογικη σου δηλωση την κανεις στην Γαλλια γιατι εμεις χρεωνομαστε με βλακειες του δημοσιου
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 22:50, 07-01-18:

Τωρα είμαι εδώ και μιλάω για την Ελλάδα.Αν στο μέλλον μείνω γερμανια η Γαλλία θα μιλάω για εκεί(κατα 99% δεν θα μείνω εδώ)
Παράθεση

Φοιτητής

O Σωτηρης13 έγραψε στις 22:54, 07-01-18:

Τωρα είμαι εδώ και μιλάω για την Ελλάδα.Αν στο μέλλον μείνω γερμανια η Γαλλία θα μιλάω για εκεί(κατα 99% δεν θα μείνω εδώ)
και αν δε κανω λαθος ακομα δε φορολογεισαι αλλα το τι θα πληρωνω εγω με τους φορους μακροχρονια το λες πολυ ωραια.
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 22:56, 07-01-18:

Φίλε μου και αρχαία να μην υπήρχαν άντε να πλήρωνες 9€ λιγότερα.Αληθεια δεν έχω σκεφτεί αν μείνω γερμανια η Γαλλία;
Παράθεση

Φοιτητής

O Σωτηρης13 έγραψε στις 22:57, 07-01-18:

Φίλε μου και αρχαία να μην υπήρχαν άντε να πλήρωνες 9€ λιγότερα.Αληθεια δεν έχω σκεφτεί αν μείνω γερμανια η Γαλλία;
9; το εχεις ψαξει σου λεω ειναι παραπανω
Παράθεση

Axl rose63

Νεοφερμένος

Ο Axl rose63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Axl rose63 έγραψε στις 23:00, 07-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Unseen skygge
Ναι ωστόσο το Λυκείου πλέον είναι φτιαγμένο για τις κατευθύνσεις και όχι για γενική παιδεία. Είναι αδύνατο να μπουν στο Λυκείου όλα αυτα τα μαθήματα. Τώρα όσον αφορά εσένα που πας γ γυμνάσιου μπορεί ένα βαθμός να μην καθορίζει το τι ξέρεις και τι όχι Αλλά ξέρεις τι; Δεν ξέρεις να μιλάς και αυτό λέει πολλά. Επίσης όταν μεγαλώσεις θα καταλάβεις πως γράφεις μπούρδες. Αν δεν σου αρέσει το σύστημα αγαπητέ Κάνε και τις προτάσεις σου. Το ποστ σου μου θύμισε ένα κλαψιαρικο 5χρονο ενώ εισαι 15
φιλε να σου πω οτι μιλησα σωστα πριν θα σου οω ψεματα.....απλα ειμαι νευριαζμενος με το σχολειο......και μιας και ζητησες προτασεις εγω θα προτεινα το υπουργειο να ειχε φτιαξει ενα σχολειο που να δινει βασει στα αγγλικα και στην πληροφορικη.....αυτα ειναι συμαντικα τωρα.....οχι να πληρωνουμε στο δημοσιο για καθηγητες και βιβλια αγγλικων και να αναγκαζομαστε να πηγαινουμε φροντιστιριο γιατι στο σχολειο δεν μας μαθαινουν τιποτα......και ενταξει εμενα οι γονεις μου εχουν λεφτα για φροντιστιριο......αυτος που δεν εχει ομως τι κανει ? επισης να καταργηθουν πολλα μαθηματα οπως τα καλλητεχνικα και η γυμναστικη........τιποτα δεν μαθαινουμε σε αυτα .....ερχετε ο καθηγητης καθετε δεν μας μαθαινει τιποτα και πληρωνετε τσαμπα......και αυτο συμβαινει σε ολα τα σχολειο........να καταργηθουν επισης πολλα αλλα μαθηματα οπως η φυσικη τα μαθηματικα.......να τα κανουν μονο στο δημοτικο εκει ενταξει......να μας μαθαινουν πραγματα που εχουν αξεια ......αυτο ζηταω γενικα
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giannhs2001

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο giannhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O giannhs2001 έγραψε στις 21:35, 10-01-18:

Πολυ σωστα τα λες ... Αλλα εχω να πω περισσοτερα. Αυτα ειναι σχολεια ή φυλακες ανηλικων ?? Ενας καθηγητης μας απο Αυστραλια μας ειπε πως ειναι τα δημοσια σχολεια εκει και ειχαμε παθει ολοι κοκομπλοκο . Ουτε τα ιδιωτικα δεν ειναι τοσο καλα .. Ενα μεγαλο χειροκροτημα στην Αριστερη Κυβερνηση ΣΥΡΙΖΑ που επρεπε να αγορασουμε βιβλια αγγλικων εμεις περυσι στην Α Λυκειου .. Και αυτο ειναι μονο η αρχη .... Μετα απο 7 ωρες σχολειο επειδη το συστημα ειναι ανικανο +οι εκπαιδευτικοι με την νοοτροπια<<μπηκα δημοσιο για το σιγουρο μισθο>> μας αναγκαζουν να παμε να πληρωνουμε ενα σκασμο φροντιστηρια(Αντι να υπαρχει ενισχυτικη διδασκαλια , αλλα ναι ξεχασα ζουμε στον καπιταλισμο οπου οι ιδιωτες ακμαζουν) . Εχουμε να διαβαζουμε και για σχολεια και για φροντιστηρια . Και που ειστε ακομα .. Τα νεα νομοσχεδια της κυβερνησης ΣΥΡΙΖΑ που αναμενεται να ψηφιστουν μεσα στην χρονια θελουν να διαλυσουν ολοκληρωτικα το Γυμνασιο(ενοποιηση χημειας βιολογιας και φυσικης σε ενα μαθημα και βαση βαθμου να περνας ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ με σκοπο να αναγκαζουν και τα παιδια του γυμνασιου να παν φροντιστηρια , αλλιως ΕΠΑΛ οπου θα γινουν οι εργατες των 200 ευρω )Για το Λυκειο να μην το συζητησω καλυτερα ... Το να καταργηθουν τα μαθηματικα και η φυσικη ειναι ανουσιο . Και εγω θεωρητικη ειμαι αλλα πιστευω οτι χρειαζονται αναδιαρθρωση .. Απλα οταν ακους οτι τα μαθηματικα ΓΕΝΙΚΗΣ της Β Λυκειου ειναι μαθηματικα που στο εξωτερικο διδασκονται στις καλυτερες μαθηματικες σχολες ειναι αρκετο για να σε πεισει οτι ωπα φιλε . Το γαμ**** . Τα βασικα μαθηματικα που μαθαινουμε στο δημοτικο ειναι τα μονα που χρειαζονται στην ζωη .. Αλλα δεν θα το συνεχισω το θεμα γιατι ειναι ενα θεμα που παντα με φερνει να μαλωνω αγρια με τους μαθηματικους του σχολειου που λεν <<χωρις μαθηματικα δεν πας πουθενα>> .. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ... ΠΟΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΟΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΠΟΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ??? ΚΥΡΙΕ ΥΠΟΥΡΓΕ ΓΑΜΩ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΣΑΣ .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannhs2001 : 10-01-18 στις 21:38.
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Unseen skygge

Δραστήριο Μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O Unseen skygge έγραψε στις 22:02, 10-01-18:

Πληροφοριακά τα μαθηματικά της Β Λυκείου ειναι βασικά μαθηματικά. Όταν πας στις καλύτερες μαθηματικές σχολές του εξωτερικού να έχεις αποψη. Μάλιστα σε πολλές χώρες του εξωτερικού η ύλη τους στα μαθηματικά είναι πολύ μεγαλύτερη από την δικιά μας (Ρωσία, Κορέα).
Παράθεση

giannhs2001

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giannhs2001 έγραψε στις 22:43, 10-01-18:

Αχρηστα μαθηματικα ειναι . Δεν εχω παει και ουτε θελω . Αλλα αυτα μας ειπαν καθηγητες . ΩΠΑ ΡΕ UNSEEN ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ?? ΚΑΛΟ 2018 .ΠΩΠΩ το 2017 καυγαδιζαμε για τους emo .. Ελα να καυγαδισουμε και εδω να παει καλα η χρονια :')
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Supervisor

O klean έγραψε στις 00:45, 11-01-18:

Δεν είναι άχρηστα τα μαθηματικά του Λυκείου, πάσχει ο τρόπος που διδάσκονται, διότι διδάσκονται έννοιες προς εξέταση και όχι εφαρμογές. Το να αντιληφθείς την χρησιμότητα και την εφαρμογή τους δεν είναι κάτι ούτε εύκολο ούτε προσιτό σε κάποιον που δεν έχει την απαραίτητη τριβή με την επιστήμη. Γι' αυτό είναι ο δάσκαλος. Το ίδιο ισχύει και σε όλα τα μαθήματα.
Παράθεση

giannhs2001

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giannhs2001 έγραψε στις 14:43, 11-01-18:

Ξερω πως το υφος μου ειναι γενικα λιγο επιθετικο αλλα επετρεψε μου να πω πως ειτε ειναι ο δασκαλος ειτε οχι το ιδιο πραγμα ειναι ... Ειναι απαραδεκτο .. Γιατι εχω π.χ. μια Φυσικο η οποια απο περυσι στην Α Λυκειου μεχρι και φετος δεν εχει κανει ουτε ΕΝΑ μαθημα .. Μπαινει καθετε ..Και καλα εξηγει καποια πραγματα(μερικα τα λεει και λαθος) και ποτε δεν ξερει τι καναμε την προηγουμενη φορα , ουτε καν σε ποιο κεφαλαιο ειμασταν . Και ερχεται τελευταιο μαθημα πριν τα χριστουγεννα και μας λεει δεν θα κανουμε μαθημα τελευταια ημερα. Ε μου ηρθε να της φωναξω ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΑΜΕ ?? Και εχω μια αλλη καθηγητρια στην πολιτικη παιδεια και στο ΒΑΚΕ(Θεωρητικη Κατευθυνση) η οποια σε καθε μαθημα εχει προετοιμασει power point , βιντεακια για την πληρη κατανοηση του μαθηματος . Και παιρνουν ιδιο μισθο . Αυτο ειναι αισχος ... Ως ποτε θα υπαρχει η νοοτροπια <<μπαινω στο δημοσιο για σιγουρο μισθο >> . Και συμφωνω στα παραπανω που λες αλλα ολοι ξερουμε οτι και χωρις αυτα επιβιωνεις ανετα στον εξω κοσμο . Απλα απαντησα σε αυτο που ειπες <<Γι'αυτο ειναι ο δασκαλος>> . Μακαρι να προσλαβουν νεαρους νεοεξερχομενους απο τις σχολες γιατι οι παλιοι υπολειτουργουν .. Θελω σχολειο που να μορφωνει και οχι να εξοντωνει .. Α και επισης ρε παιδια εσεις που εχετε αρνητικες αντιδρασεις πανω στο σχολιο μου θελω να σας κανω μια ερωτηση .. Μπορειτε να μου προτεινετε εσεις τροπους με τους οποιους θα γινουν καλυτερα τα πραγματα στην παιδεια??? Τωρα αν τα βλεπετε ολα ροδινα και ωραια ... Τι να πω ...
Παράθεση

Andypro

Μαθητής Α' λυκείου

O Andypro έγραψε στις 15:36, 11-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από giannhs2001
Πολυ σωστα τα λες ... Αλλα εχω να πω περισσοτερα. Αυτα ειναι σχολεια ή φυλακες ανηλικων ?? 1) Ενας καθηγητης μας απο Αυστραλια μας ειπε πως ειναι τα δημοσια σχολεια εκει και ειχαμε παθει ολοι κοκομπλοκο . Ουτε τα ιδιωτικα δεν ειναι τοσο καλα .. 2) Ενα μεγαλο χειροκροτημα στην Αριστερη Κυβερνηση ΣΥΡΙΖΑ που επρεπε να αγορασουμε βιβλια αγγλικων εμεις περυσι στην Α Λυκειου .. Και αυτο ειναι μονο η αρχη .... 3) Μετα απο 7 ωρες σχολειο επειδη το συστημα ειναι ανικανο +οι εκπαιδευτικοι με την νοοτροπια<<μπηκα δημοσιο για το σιγουρο μισθο>> μας αναγκαζουν να παμε να πληρωνουμε ενα σκασμο φροντιστηρια(Αντι να υπαρχει ενισχυτικη διδασκαλια , αλλα ναι ξεχασα ζουμε στον καπιταλισμο οπου οι ιδιωτες ακμαζουν) . Εχουμε να διαβαζουμε και για σχολεια και για φροντιστηρια . 4) Και που ειστε ακομα .. Τα νεα νομοσχεδια της κυβερνησης ΣΥΡΙΖΑ που αναμενεται να ψηφιστουν μεσα στην χρονια θελουν να διαλυσουν ολοκληρωτικα το Γυμνασιο(ενοποιηση χημειας βιολογιας και φυσικης σε ενα μαθημα και βαση βαθμου να περνας ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ με σκοπο να αναγκαζουν και τα παιδια του γυμνασιου να παν φροντιστηρια , αλλιως ΕΠΑΛ οπου θα γινουν οι εργατες των 200 ευρω )Για το Λυκειο να μην το συζητησω καλυτερα ... Το να καταργηθουν τα μαθηματικα και η φυσικη ειναι ανουσιο . Και εγω θεωρητικη ειμαι αλλα πιστευω οτι χρειαζονται αναδιαρθρωση .. 5) Απλα οταν ακους οτι τα μαθηματικα ΓΕΝΙΚΗΣ της Β Λυκειου ειναι μαθηματικα που στο εξωτερικο διδασκονται στις καλυτερες μαθηματικες σχολες ειναι αρκετο για να σε πεισει οτι ωπα φιλε . Το γαμ**** . Τα βασικα μαθηματικα που μαθαινουμε στο δημοτικο ειναι τα μονα που χρειαζονται στην ζωη .. Αλλα δεν θα το συνεχισω το θεμα γιατι ειναι ενα θεμα που παντα με φερνει να μαλωνω αγρια με τους μαθηματικους του σχολειου που λεν <<χωρις μαθηματικα δεν πας πουθενα>> .. 6) ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ... ΠΟΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΟΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΠΟΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ??? 7) ΚΥΡΙΕ ΥΠΟΥΡΓΕ ΓΑΜΩ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΣΑΣ .
1) Δηλαδή τι σας είπε;
2) Στο "θαυμάσιο" εξωτερικό που έχεις ως πρότυπο σκάνε πολλά για να πάρουν ΟΛΑ τα βιβλία τους. Τα 10€ σε πείραξαν; Αν δε θες δεν τα δίνεις στο κάτω κάτω. Και νομίζω αυτό ίσχυε και πριν έρθει ο ΣΥΡΙΖΑ.
3) Δεν σε αναγκάζουν. Όπως πολύ σωστά λες:
ναι ξεχασα ζουμε στον καπιταλισμο οπου οι ιδιωτες ακμαζουν
4) Πότε είπε ο ΣΥΡΙΖΑ αυτό; Έχεις κάποια πηγή;
5) Το οποίο και δεν ισχύει.
6) Η παιδεία δημόσια είναι, όχι δωρεάν. Τι σχέση έχει η δημοκρατία; Για ποια προγράμματα λες;
7) Τα περισσότερα είναι αποτελέσματα των προηγούμενων. Αλλά λες... Ποιον να βρίσουμε; Ε ας βρίσουμε τον τωρινό. ΕΣΥ που πριν έλεγες για την νοοτροπία:
μπηκα δημοσιο για το σιγουρο μισθο
Η δική μας γενιά σε λίγο θα ψηφίσει, η δική σου νοοτροπία δεν σου δίνει κανένα δικαίωμα να κρίνεις των άλλων... Με την συμπεριφορά σου και αυτά που γράφεις έχεις την ίδια ακριβώς νοοτροπία με αυτήν που τόσα χρόνια μας καταστρέφει!

Μπορειτε να μου προτεινετε εσεις τροπους με τους οποιους θα γινουν καλυτερα τα πραγματα στην παιδεια??? Τωρα αν τα βλεπετε ολα ροδινα και ωραια ... Τι να πω ...
Ναι μπορούμε. Και όχι δεν τα βλέπουμε ρόδινα και ωραία. Απλώς έχουμε συγκροτημένες απόψεις και έχουμε μελετήσει το θέμα και δεν μασάμε το κάθε κουτόχορτο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andypro : 11-01-18 στις 15:36. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

giannhs2001

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giannhs2001 έγραψε στις 16:24, 11-01-18:

Α ναι ξεχασα. Οταν διαφωνουμε με κατι ο αλλος μασαει κουτοχορτο. Α ρε αθανατη ελλαδα με τα επιχειρηματα σου . Εχω καθε δικαιωμα να κρινω τους αλλους απο την στιγμη που δεν κανουν καλα την δουλεια τους και μου καταστρεφουν το μελλον (γιατι η δουλεια των εκπαιδευτικων ειναι να με βοηθησουν να πετυχω τους στοχους μου , στο εκπαιδευτικο κομματι παντα , αλλα δεν βλεπω να με βοηθανε)
1)Σχολεια με τρομερη περιφραξη και φρουρο στην πυλη με καμερα ασφαλειας μαλιστα (για να μην μπαινει ο καθενας) και για να μπει καποιος γονεας πρεπει να παρει ειδικο καρτελακι που δινεται μονο οταν ειναι ΜΕΓΑΛΗ αναγκη . Οχι σαν εμας εδω που μπαινουν εξωσχολικοι οποτε θελουν . Πολυ καλα γηπεδα μπασκετ, ποδοσφαιρου κλπ και γενικα μια τεραστια αυλη . Στις αιθουσες εχει ξεπεραστη αυτη η βλακια με τα θρανια που ακομη υπαρχει στην ελλαδα και υπαρχουν εργαστηρια για την καθε ειδικοτητα(χημεια,βιολογια κλπ) κατι που σε εμας διαθετουν ελαχιστα σχολεια και οχι τοσο καλα οργανωμενα ουτε με για καθε ειδικοτητα . Υπαρχει ενισχυτικη διδασκαλια για τα παιδια που χρειαζονται περαιτερω βοηθεια .. play station ,PCs κλπ για ψυχαγωγια και για αλλες δουλειες κλπ κλπ κλπ

2)Ναι αλλα εχουν καλυτερες εγκαταστασεις και καλυτερη παιδεια
3)με αναγκαζουν εμμεσα. Χωρις φροντιστηρια αν δεν εχεις γονεις εκπαιδευτικους πολυ δυσκολα τα καταφερνεις πλεον . Βεβαια δεν γενικευω . Παντα υπαρχει το ενδεχομενο να πεσεις σε καλους εκπαιδευτικους αλλα πολυ δυσκολο γιατι ακομα και καλοι να ειναι το συστημα δεν τους αφηνει να δουλεψουν οπως μπορουν και εχουν μαθει

4) θα ψηφιστει μην ανησυχεις μεσα στο ετος

5)Ξαναλεω, δεν τα ειπα εγω αλλα ενας εκπαιδευτικος

6)Εκτος απο δημοσια παιδεια σαν κρατος καυχιομαστε οτι εχουμε και δωρεαν παιδεια . Η δημοκρατια ως προς τις επιλογες μας . Δεν θα το ανοιξω το θεμα εδω γιατι ειναι μεγαλο θεμα αν θες σε κανα social media ok . Τα προγραμματα αναφερομαι σε αυτα που κατα καιρους οργανωνει το Υπουργειο για την βοηθεια και την αναπτυξη της ομαδικοτητας των μαθητων( π.χ. περυσι Α Λυκειου ομαδικη εργασια για ενα μαθημα της επιλογης μας)

7)Δεν ειναι αποτελεσματα των προηγουμενων . Βριζω τον τωρινο υπουργο που δεν κανει τιποτα για να εχουμε ενα σχολειο που να μορφωνει και οχι να εξοντωνει .
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Andypro

Μαθητής Α' λυκείου

O Andypro έγραψε στις 17:07, 11-01-18:

Α ναι ξεχασα. Οταν διαφωνουμε με κατι ο αλλος μασαει κουτοχορτο. Α ρε αθανατη ελλαδα με τα επιχειρηματα σου . Εχω καθε δικαιωμα να κρινω τους αλλους απο την στιγμη που δεν κανουν καλα την δουλεια τους και μου καταστρεφουν το μελλον (γιατι η δουλεια των εκπαιδευτικων ειναι να με βοηθησουν να πετυχω τους στοχους μου , στο εκπαιδευτικο κομματι παντα , αλλα δεν βλεπω να με βοηθανε)
Ε... Είσαι σίγουρος;; Όταν διαφωνούμε χωρίς να έχει ψάξει το θέμα ο άλλος μασάει κουτόχορτο.
Όσο για το επιχειρήματά μου μάθε πρώτα να διαβάζεις τι γράφουν οι άλλοι και σκέψου λίγο δε βλάπτει. Και όχι. Δεν σου καταστρέφουν το μέλλον αυτοί. Το μέλλον σου το καταστρέφουν όσοι Έλληνες βολεύονται με όλα όσα συμβαίνουν που περιγράφεις και δεν αντιδρούν. Είναι θέμα νοοτροπίας.

1)Σχολεια με τρομερη περιφραξη και φρουρο στην πυλη με καμερα ασφαλειας μαλιστα (για να μην μπαινει ο καθενας) και για να μπει καποιος γονεας πρεπει να παρει ειδικο καρτελακι που δινεται μονο οταν ειναι ΜΕΓΑΛΗ αναγκη . Οχι σαν εμας εδω που μπαινουν εξωσχολικοι οποτε θελουν . Πολυ καλα γηπεδα μπασκετ, ποδοσφαιρου κλπ και γενικα μια τεραστια αυλη . Στις αιθουσες εχει ξεπεραστη αυτη η βλακια με τα θρανια που ακομη υπαρχει στην ελλαδα και υπαρχουν εργαστηρια για την καθε ειδικοτητα(χημεια,βιολογια κλπ) κατι που σε εμας διαθετουν ελαχιστα σχολεια και οχι τοσο καλα οργανωμενα ουτε με για καθε ειδικοτητα . Υπαρχει ενισχυτικη διδασκαλια για τα παιδια που χρειαζονται περαιτερω βοηθεια .. play station ,PCs κλπ για ψυχαγωγια και για αλλες δουλειες κλπ κλπ κλπ
Ναι ως γνωστόν εκεί υπάρχουν και μεγαλύτερες δαπάνες και διαφορετική νοοτροπία. Όσον αφορά τα ΘΡΑΝΙΑ πες μου ότι το να έχουμε θρανία (όπως και εκατοντάδες χώρες) είναι παλιομοδίτικο και πρέπει και αυτό να το καταργήσουμε. Επίσης κάτι άλλο. Τα θρανία μας φταίνε Ή εμείς που τα καταστρέφουμε. Ή καλύτερα το υπουργείο που δεν μεριμνά για το θέμα και κάνουμε έτσι μάθημα (). Κι εδώ υπάρχει ενισχυτική διδασκαλία (για το γυμνάσιο σίγουρα). Δεν το ήξερες; Και ψάξε λίγο αυτό για PlayStations.
Γενικώς σου πέταξε κάποια πράγματα ένας καθηγητής και τα μεταφέρεις χωρίς να ψάξεις έστω και για ένα λεπτό αν αυτά ισχύουν.
2)Ναι αλλα εχουν καλυτερες εγκαταστασεις και καλυτερη παιδεια
Το καλύτερη παιδεία είναι σχετικό.

3)με αναγκαζουν εμμεσα. Χωρις φροντιστηρια αν δεν εχεις γονεις εκπαιδευτικους πολυ δυσκολα τα καταφερνεις πλεον . Βεβαια δεν γενικευω . Παντα υπαρχει το ενδεχομενο να πεσεις σε καλους εκπαιδευτικους αλλα πολυ δυσκολο γιατι ακομα και καλοι να ειναι το συστημα δεν τους αφηνει να δουλεψουν οπως μπορουν και εχουν μαθει
Ω αδερφέεε... Εγώ θα αλλάξω το σύστημα;;;

4) θα ψηφιστει μην ανησυχεις μεσα στο ετος
Σε παρακαλώ μία πηγή.

5)Ξαναλεω, δεν τα ειπα εγω αλλα ενας εκπαιδευτικος
Και τώρα πετάς αλλού το μπαλάκι...

6)Εκτος απο δημοσια παιδεια σαν κρατος καυχιομαστε οτι εχουμε και δωρεαν παιδεια . Η δημοκρατια ως προς τις επιλογες μας . Δεν θα το ανοιξω το θεμα εδω γιατι ειναι μεγαλο θεμα αν θες σε κανα social media ok . Τα προγραμματα αναφερομαι σε αυτα που κατα καιρους οργανωνει το Υπουργειο για την βοηθεια και την αναπτυξη της ομαδικοτητας των μαθητων( π.χ. περυσι Α Λυκειου ομαδικη εργασια για ενα μαθημα της επιλογης μας)
Δεν καυχιέται κανείς νομίζω για τη δωρεάν παιδεία. Δεν κατάλαβα αυτό για τη δημοκρατία. Και τι σχέση έχουν αυτά τα προγράμματα.

7)Δεν ειναι αποτελεσματα των προηγουμενων . Βριζω τον τωρινο υπουργο που δεν κανει τιποτα για να εχουμε ενα σχολειο που να μορφωνει και οχι να εξοντωνει .
ΕΙΝΑΙ αποτέλεσμα των προηγούμενων. Ναι να μορφώνει και όχι να εξοντώνει... Και πώς μας "εξοντώνει" δηλαδή; Τα κενά σου και τις καταλήψεις δεν τις απολαμβάνεις; Έχεις πάει μια φορά κόντρα στο σύστημα (γιατί αυτό μας εξοντώνει); Έχεις διαμαρτυρηθεί; Έχεις ΑΝΤΙΠΡΟΤΕΙΝΕΙ;
Παράθεση

giannhs2001

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giannhs2001 έγραψε στις 17:28, 11-01-18:

Τα κενα δεν με χαροποιουν (βασικα στα μαθηματα που δεν με νοιαζουν με χαροποιουν αλλα και παλι νιωθω ασχημα γιατι καποιοι αλλοι τα χρειαζονται)Και ομως συμμετεχω σε πορειες, καταληψεις , αποχες ειμαι μελος μιας παραταξης κλπ . Οποτε ναι οσο μπορω παω κοντρα στο συστημα . Καυχιουνται πιστεψεμε . Δεν πεταξα κανενα μπαλακι αλλου , αυτο που μου ειπαν σας ειπα(και επισης αυτος ο καθηγητης μεγαλωσε στην Αυστραλια οποτε κατι ξερει καλυτερα απο εσενα . Τα θρανια δεν βοηθαν στην ομαδικοτητα ιδιαιτερα. Αν δεις εκπαιδευτικα συστηματα στις σκανδιναβικες χωρες(που οι ανθρωποι εκει σε αυτα τα θεματα και οχι μονο ειναι αιωνες μπροστα) θα δεις πως τα θρανια ειναι τεραστια και καθονται 4-6 παιδια σε καθενα απο αυτα και η συζητηση ειναι μερος του μαθηματος (κατι που εδω η συζητηση θεωρειτε φασαρια ). Σε ολα αυτα που ειπες συμφωνω μονο με το πανω που λες : Το μέλλον σου το καταστρέφουν όσοι Έλληνες βολεύονται με όλα όσα συμβαίνουν που περιγράφεις και δεν αντιδρούν. Είναι θέμα νοοτροπίας..... Εδω respect . Η ενισχυτικη διδασκαλια ειναι ενα μεγαλο πληγμα ... Δεν δουλευει με την ιδια οργανωση οπως τα φροντιστηρια .. Ο αδερφος μου πηγε για λιγο καιρο και μου ειπε πως ενας αλλος μαθητης ειχε φερει ηχεια μεσα και εβαζε μουσικη και αλλοι παιζαν με τα κινητα ... Το συστημα επιτηδες τα αφηνει να γινονται αυτα... Γιατι στο σχολειο τετοια δεν γινονται?? Γιατι εκει τηρουνται οι κανονες ενω στην ενισχυτικη επιτηδες την εχουν ξεχασμενη στον Θεο για να σε αναγκασουν να πας να πληρωσεις στα φροντιστηρια ...
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,217 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 18:23, 11-01-18:

Πολυ σωστα τα λες ... Αλλα εχω να πω περισσοτερα. Αυτα ειναι σχολεια ή φυλακες ανηλικων ?? Ενας καθηγητης μας απο Αυστραλια μας ειπε πως ειναι τα δημοσια σχολεια εκει και ειχαμε παθει ολοι κοκομπλοκο . Ουτε τα ιδιωτικα δεν ειναι τοσο καλα .. Ενα μεγαλο χειροκροτημα στην Αριστερη Κυβερνηση ΣΥΡΙΖΑ που επρεπε να αγορασουμε βιβλια αγγλικων εμεις περυσι στην Α Λυκειου .. Και αυτο ειναι μονο η αρχη .... Μετα απο 7 ωρες σχολειο επειδη το συστημα ειναι ανικανο +οι εκπαιδευτικοι με την νοοτροπια<<μπηκα δημοσιο για το σιγουρο μισθο>> μας αναγκαζουν να παμε να πληρωνουμε ενα σκασμο φροντιστηρια(Αντι να υπαρχει ενισχυτικη διδασκαλια , αλλα ναι ξεχασα ζουμε στον καπιταλισμο οπου οι ιδιωτες ακμαζουν) . Εχουμε να διαβαζουμε και για σχολεια και για φροντιστηρια . Και που ειστε ακομα .. Τα νεα νομοσχεδια της κυβερνησης ΣΥΡΙΖΑ που αναμενεται να ψηφιστουν μεσα στην χρονια θελουν να διαλυσουν ολοκληρωτικα το Γυμνασιο(ενοποιηση χημειας βιολογιας και φυσικης σε ενα μαθημα και βαση βαθμου να περνας ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ με σκοπο να αναγκαζουν και τα παιδια του γυμνασιου να παν φροντιστηρια , αλλιως ΕΠΑΛ οπου θα γινουν οι εργατες των 200 ευρω )Για το Λυκειο να μην το συζητησω καλυτερα ... Το να καταργηθουν τα μαθηματικα και η φυσικη ειναι ανουσιο . Και εγω θεωρητικη ειμαι αλλα πιστευω οτι χρειαζονται αναδιαρθρωση .. Απλα οταν ακους οτι τα μαθηματικα ΓΕΝΙΚΗΣ της Β Λυκειου ειναι μαθηματικα που στο εξωτερικο διδασκονται στις καλυτερες μαθηματικες σχολες ειναι αρκετο για να σε πεισει οτι ωπα φιλε . Το γαμ**** . Τα βασικα μαθηματικα που μαθαινουμε στο δημοτικο ειναι τα μονα που χρειαζονται στην ζωη .. Αλλα δεν θα το συνεχισω το θεμα γιατι ειναι ενα θεμα που παντα με φερνει να μαλωνω αγρια με τους μαθηματικους του σχολειου που λεν <<χωρις μαθηματικα δεν πας πουθενα>> .. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ... ΠΟΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΟΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΠΟΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ??? ΚΥΡΙΕ ΥΠΟΥΡΓΕ ΓΑΜΩ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΣΑΣ .
Αχρηστα μαθηματικα ειναι . Δεν εχω παει και ουτε θελω . Αλλα αυτα μας ειπαν καθηγητες . ΩΠΑ ΡΕ UNSEEN ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ?? ΚΑΛΟ 2018 .ΠΩΠΩ το 2017 καυγαδιζαμε για τους emo .. Ελα να καυγαδισουμε και εδω να παει καλα η χρονια :')
Ξερω πως το υφος μου ειναι γενικα λιγο επιθετικο αλλα επετρεψε μου να πω πως ειτε ειναι ο δασκαλος ειτε οχι το ιδιο πραγμα ειναι ... Ειναι απαραδεκτο .. Γιατι εχω π.χ. μια Φυσικο η οποια απο περυσι στην Α Λυκειου μεχρι και φετος δεν εχει κανει ουτε ΕΝΑ μαθημα .. Μπαινει καθετε ..Και καλα εξηγει καποια πραγματα(μερικα τα λεει και λαθος) και ποτε δεν ξερει τι καναμε την προηγουμενη φορα , ουτε καν σε ποιο κεφαλαιο ειμασταν . Και ερχεται τελευταιο μαθημα πριν τα χριστουγεννα και μας λεει δεν θα κανουμε μαθημα τελευταια ημερα. Ε μου ηρθε να της φωναξω ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΑΜΕ ?? Και εχω μια αλλη καθηγητρια στην πολιτικη παιδεια και στο ΒΑΚΕ(Θεωρητικη Κατευθυνση) η οποια σε καθε μαθημα εχει προετοιμασει power point , βιντεακια για την πληρη κατανοηση του μαθηματος . Και παιρνουν ιδιο μισθο . Αυτο ειναι αισχος ... Ως ποτε θα υπαρχει η νοοτροπια <<μπαινω στο δημοσιο για σιγουρο μισθο >> . Και συμφωνω στα παραπανω που λες αλλα ολοι ξερουμε οτι και χωρις αυτα επιβιωνεις ανετα στον εξω κοσμο . Απλα απαντησα σε αυτο που ειπες <<Γι'αυτο ειναι ο δασκαλος>> . Μακαρι να προσλαβουν νεαρους νεοεξερχομενους απο τις σχολες γιατι οι παλιοι υπολειτουργουν .. Θελω σχολειο που να μορφωνει και οχι να εξοντωνει .. Α και επισης ρε παιδια εσεις που εχετε αρνητικες αντιδρασεις πανω στο σχολιο μου θελω να σας κανω μια ερωτηση .. Μπορειτε να μου προτεινετε εσεις τροπους με τους οποιους θα γινουν καλυτερα τα πραγματα στην παιδεια??? Τωρα αν τα βλεπετε ολα ροδινα και ωραια ... Τι να πω ...
Κατσε ρε φιλε εσυ εχεις προτεινει κανενα τροπο ωστε να γινει καλυτερα η παιδεια στην Ελλαδα; Οχι απο οσο βλεπω το μονο που κανεις ειναι να γκρινιαζεις για τα μαθηματικα στα τελευταια σου μηνυματα.Ναι συμφωνω οκ ενας θεωρητικος δεν εχει αναγκη απο γνωσεις πανω στον αλγεβρικο και γεωμετρικο λογισμο,ομως και για μενα η λογοτεχνια η τα αρχαια τι μου προσφερουν;Συμπερασμα δεν θα τα παιρνεις μονοπλευρα.Κοιτας και τις 2 πλευρες και προσπαθεις να βγαλεις καποια πορισματα.
Γυρναμε πισω στο θεμα της παιδειας τωρας.Αν θελαμε να μιλαγαμε για παιδεια δεν θα πιαναμε καν στο στομα μας μαθηματα οπως μαθηματικα,χημεια,φυσικη,αρχαια,λογοτεχνια κλπ.Θες παιδεια; Τοτε θα πρεπει να χωσεις μεσα στο προγραμμα και μαθηματα οπως σεξολογια,οδικης συμπεριφορας,σεπ κλπ.Καποια μαθηματα ειναι σιγουρα ξεπερασμενα και καλλιστα μπορουν αντικατασταθουν με σαφως πιο σημαντικα μαθηματα.Σιγουρα μια ευκολη λυση ειναι να βγαλουμε ολα αυτα τα "αχρηστα" που θεωρουμε μαθηματα και να τα αντικαταστησουμε με αλλα,αλλα αυτο δεν μας εξασφαλιζει τιποτε.Τα πραγματα μπορει να καταληξουν πολυ χειροτερα απο οτι ειναι ηδη.Γενικα οι ραγδαιες αλλαγες δεν ειναι καλες,τα πραγματα πρεπει να πηγαινουν σταδιακα και αργα.

Τα κενα δεν με χαροποιουν (βασικα στα μαθηματα που δεν με νοιαζουν με χαροποιουν αλλα και παλι νιωθω ασχημα γιατι καποιοι αλλοι τα χρειαζονται)Και ομως συμμετεχω σε πορειες, καταληψεις , αποχες ειμαι μελος μιας παραταξης κλπ . Οποτε ναι οσο μπορω παω κοντρα στο συστημα . Καυχιουνται πιστεψεμε . Δεν πεταξα κανενα μπαλακι αλλου , αυτο που μου ειπαν σας ειπα(και επισης αυτος ο καθηγητης μεγαλωσε στην Αυστραλια οποτε κατι ξερει καλυτερα απο εσενα . Τα θρανια δεν βοηθαν στην ομαδικοτητα ιδιαιτερα. Αν δεις εκπαιδευτικα συστηματα στις σκανδιναβικες χωρες(που οι ανθρωποι εκει σε αυτα τα θεματα και οχι μονο ειναι αιωνες μπροστα) θα δεις πως τα θρανια ειναι τεραστια και καθονται 4-6 παιδια σε καθενα απο αυτα και η συζητηση ειναι μερος του μαθηματος (κατι που εδω η συζητηση θεωρειτε φασαρια ). Σε ολα αυτα που ειπες συμφωνω μονο με το πανω που λες : Το μέλλον σου το καταστρέφουν όσοι Έλληνες βολεύονται με όλα όσα συμβαίνουν που περιγράφεις και δεν αντιδρούν. Είναι θέμα νοοτροπίας..... Εδω respect . Η ενισχυτικη διδασκαλια ειναι ενα μεγαλο πληγμα ... Δεν δουλευει με την ιδια οργανωση οπως τα φροντιστηρια .. Ο αδερφος μου πηγε για λιγο καιρο και μου ειπε πως ενας αλλος μαθητης ειχε φερει ηχεια μεσα και εβαζε μουσικη και αλλοι παιζαν με τα κινητα ... Το συστημα επιτηδες τα αφηνει να γινονται αυτα... Γιατι στο σχολειο τετοια δεν γινονται?? Γιατι εκει τηρουνται οι κανονες ενω στην ενισχυτικη επιτηδες την εχουν ξεχασμενη στον Θεο για να σε αναγκασουν να πας να πληρωσεις στα φροντιστηρια ...
<<Αν δεις εκπαιδευτικα συστηματα στις σκανδιναβικες χωρες(που οι ανθρωποι εκει σε αυτα τα θεματα και οχι μονο ειναι αιωνες μπροστα) θα δεις πως τα θρανια ειναι τεραστια και καθονται 4-6 παιδια σε καθενα απο αυτα και η συζητηση ειναι μερος του μαθηματος (κατι που εδω η συζητηση θεωρειτε φασαρια ).>>

Μιας και λεμε για σκανδιναβικες χωρες να σου πω οτι εκει περα τα παιδια δεν βαθμολογουνται(οπως εμεις στα τριμηνα),αλλα βαθμολογουν το ιδιο το συστημα και τους καθηγητες; Ναι δεν διαφωνω οι σκανδιναβικες χωρες ειναι ετη φωτος μπροστα,αλλα αυτο που θελω πιο πολυ να καταλαβεις ειναι οτι αυτο γινεται σταδιακα και αργα.Πρεπει να το καταλαβεις γιατι το θες και να παλεψεις για αυτο.Μονο τοτε θα λειτουργεισει σωστα,αλλιως δεν θα καταφερεις τιποτα ισα-ισα μπορεις να τα κανεις και χειροτερα.Γενικα απ'το Α παμε στο Β και μετα στο Γ και οχι απ'το Α στο Γ γιατι μπορει να προκαλεσουμε ζημια
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αγγελος Κοκ : 11-01-18 στις 18:23. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Unseen skygge

Δραστήριο Μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O Unseen skygge έγραψε στις 21:03, 11-01-18:

Πραγματικά Γιάννη υπάρχει κάτι στο λογο σου που εκτός από σύγχυση μου δημιουργεί μια φοβερή ταση για να διαφωνήσω μαζί σου σε όλα. Ακομα και αν συμφωνώ σε μια ιδέα σου δεν μπορώ παρά να διαφωνήσω γιατί ο τρόπος που την εκφράζεις... Καταρχας μεγάλωσα Αυστραλία μέχρι τα 7 μου με 2 γονείς εκπαιδευτικούς. Επέτρεψε μου να ξέρω κάτι παραπάνω απο τον καθηγητή σου που κάτι μου λέει ότι είναι και φιλόλογος καθώς συνήθως έχουν μια σιγουριά για ολα. Τώρα όσον αφορά το εκπαιδευτικό σύστημα στην Σκανδιναβία πραγματικά τα τελευταία χρόνια δεν είδα ιδιαίτερη ανάπτυξη όσον αφορά τις επιστήμες από τις σκανδιναβικές χωρες σε αντίθεση με το παρελθόν. Ωστόσο η Ελλάδα παρότι έχει να αντιμετωπίσει το brain drain βγάζει μυαλα, με αυτό το απαίσιο σύστημα. Επίσης αυτοαναιρεισαι. Αυτό συμβαίνει επειδή Εσύ ο ίδιος βρίσκεσαι σε σύγχυση και δεν έχεις ξεκαθαρίσει την θεση σου. Απ'την μια απαξιεις τους καθηγητές σου και απ'την Αλλη επικαλείσαι αυτά που έχεις ακούσει από αυτούς σαν να τα ειπε ο Κομφούκιος. Επιπλέον θα ήθελα να σου αναφέρω όταν γράφεις να σκέφτεσαι καλύτερα πρώτα. Διαβάζοντας τα κείμενα σου νιώθω σαν ένα παιδί να μου φωνάζει τα προβλήματα του χωρίς να σταματάει, να τα μπερδεύει κιόλας και εγω να προσπαθώ να καταλάβω τι θελει να πει ο "ποιητης". Τέλος, πολύ κλάψα ρε παιδί μου η ζωή είναι μικρή βρες τι σε κάνει να χαίρεσαι, τι θέλεις να κάνεις και α σε για μετά την προσπάθεια να κάνεις τον κόσμο καλύτερο. Παρατηρώ πως δεν σε ικανοποιεί τίποτα ωστόσο χωρίς να έχεις και κάποια ιδιαίτερη πρόταση για κάτι.
Παράθεση

Marjoriee26 (Μάρτζι)

Φοιτητής

H Μάρτζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνών Ήχου & Εικόνας (ΑΕΙ/Κέρκυρα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H Marjoriee26 Ντον γουόρι μπη χάπι (ντεπόν);) έγραψε στις 13:21, 15-01-18:

εγω πιστεύω οτι τα αρχαία δεν θα έπρεπε να καταργηθούν γιατί πέρα απο πατριωτικούς ,πολιτισμικούς , ηθικούς λόγους ειναι καλό να υπάρχει μια ποικιλία στα μάθηματα στο γυμνάσιο για να μπορέσουν να δουν τα παιδιά και με ποίον τομεά θα ήθελαν να ασχοληθούν ( θεωρητικη,θετικη ,οικονομικη,τεχνες κλπ)
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους