Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,243 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,427 μηνύματα σε 74,172 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 637 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

[Παλιό Σύστημα] Θετική ή Τεχνολογική Κατεύθυνση;

nansy_astr

Φοιτητής

H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιδιωτική σχολή . Έχει γράψει 1,697 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 13:38, 21-07-12:

Από τη στιγμή που οι περισσότερες σχολές σου ανήκουν στο 4ο πεδίο και είναι πολυτεχνείο, στη θέση σου θα πήγαινα τεχνολογική και όχι λόγω ΑΟΔΕ ή ευκολίας.

Και ξέρεις γιατί;

Έστω ότι μένεις θετική κατεύθυνση ωραία; ωραία. Δίνεις πανελλήνιες. Βγάζεις πολλά μόρια και μπαίνεις πολυτεχνείο μιας και εκεί φαίνεται ότι τείνεις. Στον 1ο, 2ο χρόνο θα θες να φύγεις. Και ξέρεις γιατί; Γιατί τα μισά και μαθήματα στηρίζονται στον προγραμματισμό κυρίως στους ΗΜΜΥ συμβαίνει αυτό.

Εγώ χωρίς πολλά πολλά θα σου πω το εξής. Καταστάλαξε στη σχολή που θες περισσότερο και με βαση τι θα σε βοηθήσει στις σπουδές σου και όχι απλά να βγάλεις το 20 διάλεξε και κατεύθυνση.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

exc

Επιφανές Μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 13:53, 21-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από nansy_astr
Από τη στιγμή που οι περισσότερες σχολές σου ανήκουν στο 4ο πεδίο και είναι πολυτεχνείο, στη θέση σου θα πήγαινα τεχνολογική και όχι λόγω ΑΟΔΕ ή ευκολίας.
Και ξέρεις γιατί;
Έστω ότι μένεις θετική κατεύθυνση ωραία; ωραία. Δίνεις πανελλήνιες. Βγάζεις πολλά μόρια και μπαίνεις πολυτεχνείο μιας και εκεί φαίνεται ότι τείνεις. Στον 1ο, 2ο χρόνο θα θες να φύγεις. Και ξέρεις γιατί; Γιατί τα μισά και μαθήματα στηρίζονται στον προγραμματισμό κυρίως στους ΗΜΜΥ συμβαίνει αυτό.
Εγώ χωρίς πολλά πολλά θα σου πω το εξής. Καταστάλαξε στη σχολή που θες περισσότερο και με βαση τι θα σε βοηθήσει στις σπουδές σου και όχι απλά να βγάλεις το 20 διάλεξε και κατεύθυνση.
Ότι και καλά, αυτό που κάνουν στην Γ' λυκείου είναι προγραμματισμός και αν δεν το κάνουν, θα έχουν έλλειμμα όταν πάνε στο Πανεπιστήμιο...
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

moxa15

Επιφανές Μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 14:05, 21-07-12:

συμφωνω με τον φιλο exc και επισης οτι στα 2 πρωτα χρονια κυριως κανουμε και πολυ προγραμματισμο,2-(αν τα επιλεξεις αντε και )3 max μαθηματα το εξαμηνο και πολλα ατομα δεν ξερουν τπτ καθως δεν νοιαζονται για pc αλλα μονο για ενεργειακα μαθηματα(θερμοδυναμικη κτλπ)...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

nansy_astr

Φοιτητής

H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιδιωτική σχολή . Έχει γράψει 1,697 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 14:24, 21-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από exc
Ότι και καλά, αυτό που κάνουν στην Γ' λυκείου είναι προγραμματισμός και αν δεν το κάνουν, θα έχουν έλλειμμα όταν πάνε στο Πανεπιστήμιο...
τουλάχιστον ΄όταν θα πάνε στο πανεπιστήμιο θα ξέρουν τι θα πει αλγόριθμος.Και θεωρητικά θα ξέρουν τι παίζει...γιατί το μόνο πρόβλημα του ΑΕΠΠ στο σχολείο είναι ότι γίνεται θεωρητικά.Δεν σημαίνει ότι δεν παίρνεις κατι.

exc

Επιφανές Μέλος

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 15:35, 21-07-12:

τουλάχιστον ΄όταν θα πάνε στο πανεπιστήμιο θα ξέρουν τι θα πει αλγόριθμος.Και θεωρητικά θα ξέρουν τι παίζει...γιατί το μόνο πρόβλημα του ΑΕΠΠ στο σχολείο είναι ότι γίνεται θεωρητικά.Δεν σημαίνει ότι δεν παίρνεις κατι.
Μπα δεν ισχύει. Να είσαι σίγουρη ότι τους ξεκινούν από την αρχή και τους δίνουν αρκετά βοηθήματα για να μάθουν τα βασικά πριν προχωρήσουν.
Εγώ από θετική ήμουν και παρακολούθησα απρόσκοπτα προγραμματισμό, όπως και τα παιδιά της τεχνολογικής παρακολούθησαν απρόσκοπτα χημεία.

nansy_astr

Φοιτητής

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 15:56, 21-07-12:

δεν ξέρω τι ισχύει στις σχολές σας αλλά στο φυσικό του ΑΠΘ που τυγχάνει να έχω προσωπική εμπειρία δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

exc

Επιφανές Μέλος

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 16:10, 21-07-12:

δεν ξέρω τι ισχύει στις σχολές σας αλλά στο φυσικό του ΑΠΘ που τυγχάνει να έχω προσωπική εμπειρία δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
Φυσικό ΕΚΠΑ εδώ και ήμουν από θετική.
Αφού έμαθα εγώ προγραμματισμό που δεν με ενδιέφερε και ιδιαίτερα, τότε μπορεί να μάθει και ο άλλος στο ΗΜΜΥ που θα τον ενδιαφέρει κιόλας.

Drama Prinzessin

Φοιτητής

H Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε στις 16:21, 21-07-12:

Εγώ πιστεύω ότι αν δεν θέλει κάποιος να γίνει Γιατρός,Βιολόγος ή Χημικός, δεν αξίζει η Θετική.
Κάνει τον κύκλο έτσι..

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 6,557 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε στις 16:25, 21-07-12:

Το ΑΕΠΠ δεν μπορει να θεωριθει βασης προγραμματισμου, μια χαρα θα τα παει και καποιος απο θετικη! 3 πραγματακια ειναι το ΑΕΠΠ, μεσα σε ενα μαθημα διδασκετε ανετα σε πανεπηστιμειο/πολυτεχνειο, απλα με την χρηση καποια πραγματικης γλωσσας...!

iEmma

Μαθητής Γ' λυκείου

H iEmma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H iEmma έγραψε στις 00:18, 28-07-12:

ειμαι θετικη αλλα δεν ενδιαφερομαι για τις ιατρικες σχολες. Μ'αρεσει ομως η βιολογια και η χημεια και θα ηθελα να ασχοληθω με αυτα στο μελλον. Το θεμα ειναι οτι δεν μου αρεσει η τεχνολογικη και γιαυτο σκεφτομαι να συνεχισω θετικη. Πολλοι μου λενε οτι ειναι αρκετα δυσκολα και οτι αν δεν εχω στοχο να γινω γιατρος θα φαω το κεφαλι μου τζαμπα... πιστευετε οτι οντως κανω βλακεια??

Johnnaousa

Φοιτητής

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 13,991 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 00:20, 28-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από iEmma
ειμαι θετικη αλλα δεν ενδιαφερομαι για τις ιατρικες σχολες. Μ'αρεσει ομως η βιολογια και η χημεια και θα ηθελα να ασχοληθω με αυτα στο μελλον. Το θεμα ειναι οτι δεν μου αρεσει η τεχνολογικη και γιαυτο σκεφτομαι να συνεχισω θετικη. Πολλοι μου λενε οτι ειναι αρκετα δυσκολα και οτι αν δεν εχω στοχο να γινω γιατρος θα φαω το κεφαλι μου τζαμπα... πιστευετε οτι οντως κανω βλακεια??
Και εγώ ακριβώς το ίδιο έκανα, αφού σ αρέσουν η βιολογία και η χημεία εγώ λέω να πας θετική Δεν χρειάζεται κάτι άλλο...ειδικά αν δεν σε ενδιαφέρουν και τα μαθήματα της τεχνολογικής

iEmma

Μαθητής Γ' λυκείου

H iEmma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H iEmma έγραψε στις 00:46, 28-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
Και εγώ ακριβώς το ίδιο έκανα, αφού σ αρέσουν η βιολογία και η χημεία εγώ λέω να πας θετική Δεν χρειάζεται κάτι άλλο...ειδικά αν δεν σε ενδιαφέρουν και τα μαθήματα της τεχνολογικής
ακριβως αυτο σκεφτομαι και εγω:ρ αλλα απτην αλλη η βιολογια και η χημεια εχουν προοπτικες μονο στο εξωτερικο απ'οσο ξερω...ετσι δεν ειναι? εννοω αν θελει καποιος να γινει κατι περα απο καθηγητης πανεπιστημιου πρεπει να δουλεψει εξω και εγω θελω να παραμεινω στην ελλαδα. ποιες ειναι οι επιλογες μου?

Johnnaousa

Φοιτητής

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 13,991 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 00:47, 28-07-12:

ακριβως αυτο σκεφτομαι και εγω:ρ αλλα απτην αλλη η βιολογια και η χημεια εχουν προοπτικες μονο στο εξωτερικο απ'οσο ξερω...ετσι δεν ειναι? εννοω αν θελει καποιος να γινει κατι περα απο καθηγητης πανεπιστημιου πρεπει να δουλεψει εξω και εγω θελω να παραμεινω στην ελλαδα. ποιες ειναι οι επιλογες μου?
ε περίμενε, πρέπει να σκεφτείς πιο συγκεκριμένα σχολές. ψάξε και για τα ανάλογα θέματα, σίγουρα θα βρεις απαντήσεις
εγώ πάντως δεν το μετάνιωσα που πήγα θετική, οκ ζορίστηκα με βιολογία κυρίως(και χημεία) αλλά τα προτιμούσα σαν μαθήματα..ναι φαίνεται και από τη σχολή μου

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

H Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.

H Dhmh έγραψε στις 00:49, 28-07-12:

κι εγω ακριβως το ιδιο με εσενα αρχιτεκτονικη θελω αλλα ειμαι θετικη
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 29-07-12 στις 17:32. Αιτία: split
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

iEmma

Μαθητής Γ' λυκείου

H iEmma έγραψε στις 01:04, 28-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
ε περίμενε, πρέπει να σκεφτείς πιο συγκεκριμένα σχολές. ψάξε και για τα ανάλογα θέματα, σίγουρα θα βρεις απαντήσεις
εγώ πάντως δεν το μετάνιωσα που πήγα θετική, οκ ζορίστηκα με βιολογία κυρίως(και χημεία) αλλά τα προτιμούσα σαν μαθήματα..ναι φαίνεται και από τη σχολή μου
ναι το εχω ψαξει και για εδω και για εξωτερικο για το erasmus κυριως εσυ στη σχολη σου τι ακριβως κανετε? ποιες προοπτικες καριερας υπαρχουν απο εκει ας πουμε?

Αρχική Δημοσίευση από Dhmh
κι εγω ακριβως το ιδιο με εσενα αρχιτεκτονικη θελω αλλα ειμαι θετικη
χαχα και εγω αρχιτεκτονικη ήθελα αρχικα αλλα πηγα θετικη και τωρα δε θελω πλεον γτ με κερδισε η βιολογια δεν αντεχω το ΑΟΘ και τις εφαρμογες υπολογιστων! Σοβαρα

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

H Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.

H Dhmh έγραψε στις 13:56, 28-07-12:

ναι το εχω ψαξει και για εδω και για εξωτερικο για το erasmus κυριως εσυ στη σχολη σου τι ακριβως κανετε? ποιες προοπτικες καριερας υπαρχουν απο εκει ας πουμε?

χαχα και εγω αρχιτεκτονικη ήθελα αρχικα αλλα πηγα θετικη και τωρα δε θελω πλεον γτ με κερδισε η βιολογια δεν αντεχω το ΑΟΘ και τις εφαρμογες υπολογιστων! Σοβαρα
ΑΟΔΕ εννοεις, οχι ΑΟΘ
κι εγω για αυτο τον λογο πηγα θετικη! δεν εχουμε τεχνολογικη 1

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,596 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 15:41, 28-07-12:

Εάν σου αρέσουν τότε καλά κάνεις και ακουλοθείς θετική. Η θετική δεν είναι μόνο για τις Ιατρικές δλδ αμάν αυτά τα στερεότυπα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 29-07-12 στις 17:46. Αιτία: split

Greysanatomy

Δραστήριο Μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 176 μηνύματα.

O Greysanatomy έγραψε στις 22:28, 08-05-13:

Έχω βαρεθεί αυτή τη διαμάχη Θετικών Θεωρητικών.Και τα δύο είναι σημαντικά και τα δύο συντείνουν στο να κάνουν τον άνθρωπο πιο ολοκληρωμένο.Ο συνδυασμός αυτών των δύο επιστήμων κάνει τον άνθρωπο πιο δυνατό.Δεν νοείται Έλληνας που να μην γνωρίζει την ιστορία αν όχι της Ευρώπης της ΧΏΡΑΣ ΤΟΥ.Δεν νοείται Έλληνας να μην ξέρει να μιλάει τη Γλώσσα του και να λέει ότι δεν χρησιμοποιεί τα αρχαία ενώ τα χρησιμοποιεί ΚΑΘΕ στιγμή.Δεν μπορείς να [περηφανεύεσαι για την Ακρόπολη και να μην ξέρει για πιο λόγο υπάρχει ή ποιοι τον χτίσανε.Από την άλλη κάποια στιγμή κάποιος θα χρησιμοποιήσει μια εξίσωση για τους λογαριασμούς του.Όχι όρια και ολοκληρώματα που είναι ανώτατα μαθηματικά αλλά έστω τα βασικά. Ότι όταν δίνει ένας γονιός κατευθείαν αντιβιοτικό στο παιδί του δεν πρέπει.Να μην ξέρει τον κόσμο του τον ίδιο ,Πχ ότι τα τζάμια που σπάγανε όταν ήταν ένας άφωνος στις ταινίες δεν είναι μύθος.Ότι το μονοξείδιο του άνθρακα σε στέλνει πολύ σύντομα.Παράδειγμα τα παιδιά στη Λάρισα που πέθαναν.Πολλές γνώσεις των θετικών επιστημών είναι και θέμα επιβίωσης.Άνθρωπος είχε καθρεφτάκι μαζί του και είχε εγκλωβιστεί και καθώς ήξερε πράγματα για την οπτική και με την ανάκλαση του φωτός σε ένα γυαλί που βρήκε κατάφερε να τον δει το ελικόπτερό.Οι μονωτές δεν μπορεί να πιάσεις κάποιον που έχει υποστεί ηλεκτροπληξία με γυμνά χέρια.Α και για κάποιους θετικούς έχετε κάτσει να λύσετε άγνωστο στα αρχαία ? Και προς τπους θεωρητικούς που είναι λάτρεις του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού.Ο Πυθαγόρας,ο Ευκλείδης ή ο Θαλής αρχαίοι Έλληνες δεν είναι?Δεν αξίζουν και αυτή το σεβασμό κάποιον θεωρητικών?Αυτά από ένα θετικό
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Greysanatomy : 08-05-13 στις 22:35.

angelofdeath

Μαθητής Γ' λυκείου

H angelofdeath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H angelofdeath έγραψε στις 17:54, 03-08-13:

Καλησπερα!
Ειμαι μαθητρια της Γ' Λυκειου και παω θετικη κατευθυνση. Παρολα αυτα, σκεφτομαι να αλλαξω κατευθυνση τον Σεπτεμβριο και να παω τεχνολογικη, μιας και ακουω συνεχεια οτι οποιος δεν θελει Ιατρικη ειναι καλυτερο να παει τεχνολογικη αφου η θετικη θεωρειτε πιο δυσκολη. Ομως, υπαρχει το προβλημα του μαθηματος ΑΕΠΠ. Ο προγραμματισμος, γενικα, ειναι ενα μαθημα ευκολονοητο που αμα εισαι καλος μαθητης το καταλαβαινεις ή πρεπει και να το "εχεις"? Και επισεις, αξιζει να μεινω θετικη ή θα ηταν καλυτερο να παω τεχνολογικη?

elpida k

Νεοφερμένος

H elpida k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H elpida k έγραψε στις 22:08, 26-12-13:

Καλησπέρα σας! Πηγαίνω δευτέρα Λυκείου και έχω επιλέξει Τεχνολογική κατεύθυνση.Πιστεύετε πως για μία μόνο σχολή του τρίτου πεδίου αξίζει να πάω Θετική;

ξαροπ (Ιάσων)

Φοιτητής

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,472 μηνύματα.

O ξαροπ έγραψε στις 22:11, 26-12-13:

Όλοι στη θετική για μία πάνε.

elpida k

Νεοφερμένος

H elpida k έγραψε στις 22:18, 26-12-13:

έχουν όμως στο μυαλό τους γενικότερα τις ιατρικές σχολές.Εγώ όχι

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H blonde_angel ~Επανάσταση; έγραψε στις 22:30, 26-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από elpida k
έχουν όμως στο μυαλό τους γενικότερα τις ιατρικές σχολές.Εγώ όχι
Και εγώ τεχνολογική κατεύθυνση είμαι και ενδιαφέρομαι για παραϊατρικά επαγγέλματα (3 πεδίο). Πόσα μόρια χρειάζεσαι στο περίπου για να μπεις στη σχολή που σε ενδιαφέρει;

elpida k

Νεοφερμένος

H elpida k έγραψε στις 22:32, 26-12-13:

Είναι η φυσικοθεραπεία η σχολή και κυμαίνεται από 14-16

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H blonde_angel ~Επανάσταση; έγραψε στις 22:45, 26-12-13:

Φαντάζομαι ξέρεις πως θα χάσεις κάποια μόρια επιλέγοντας πεδίο που δεν είναι της κατεύθυνσης σου, έτσι; Εάν πιστεύεις πως μπορείς να συγκεντρώσεις τα μόρια που χρειάζεσαι από την κατεύθυνση που έχεις επιλέξει, μην αλλάξεις! Οι περισσότεροι υποστηρίζουν πως η θετική είναι πολύ πιο απαιτητική από την τεχνολογική στην 3η λυκείου.

Ενδιαφέρεσαι και για άλλες σχολές που δεν ανήκουν στο 3 πεδίο;

elpida k

Νεοφερμένος

H elpida k έγραψε στις 22:48, 26-12-13:

Ναι γνωρίζω πως θα χάσω μόρια..επίσης δεν με ενδιαφέρει τόσο κάποια άλλη σχολή του τρίτου πεδίου και γιαυτό τον λόγο είμαι αρκετά μπερδεμένη

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H blonde_angel ~Επανάσταση; έγραψε στις 23:04, 26-12-13:

Σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ ήμουν πάρα πολύ μπερδεμένη αρχικά. Κατά τη γνώμη μου, έχει σημασία το κατά πόσο είσαι διατεθειμένη να διαβάσεις και να ζοριστείς (εε ίσως και το κατά πόσο "το έχεις"). Εγώ που δεν το έχω καθόλου με τη χημεία και ξέρω πως θα τα βρω σκούρα με τη βιολογία κατεύθυνσης, ενώ αντιθέτως τα πάω καλά με την έκθεση, αποφάσισα να το ρισκάρω και να πάω από την τεχνολογική που τα πράγματα είναι κάπως πιο βολικά για μένα. Σου προτείνω να κάτσεις να σκεφτείς και εσύ σε ποια μαθήματα ανταποκρίνεσαι καλύτερα και σε ποια είχες καλύτερες επιδόσεις ως τώρα.

elpida k

Νεοφερμένος

H elpida k έγραψε στις 10:38, 27-12-13:

Έχεις δίκιο!Ευχαριστώ πολύ

transient

Διακεκριμένο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.

O transient έγραψε στις 15:19, 27-12-13:

Προτείνω τεχνολογική κατεύθυνση γιατί τη θεωρώ πιο εύκολη από τη θετική.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

elpida k

Νεοφερμένος

H elpida k έγραψε στις 12:12, 28-12-13:

Και εγώ αυτό συνηθίζω να ακούω..αλλά για να λέμε την αλήθεια διακατέχω μία φοβία για τον προγραμματισμό

toursi.

Νεοφερμένος

H toursi. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H toursi. έγραψε στις 14:42, 15-01-14:

Γεια σας γεια σας και καλώς σας βρήκα!
Ανακάλυψα το forum σήμερα και, εφόσον οι προβληματισμοί μου γύρω από θέματα πάσης φύσεως σχετικά με το σχολείο και τις επερχόμενες πανελλήνιες δεν εκλείπουν στο ελάχιστο είπα να κάνω μια εγγραφή.
Καταρχήν να διευκρινίσω πως είμαι μαθήτρια της δευτέρας λυκείου με εξαιρετικά ανώμαλη σχολική πορεία κατά τη διάρκεια της φετινής χρονιάς: ξεκίνησα από Θεωρητική με υψηλές βλέψεις για σχολές Ψυχολογίας, για να ανακαλύψω ωστόσο στις αρχές του Νοέμβρη πως δεν αντέχω την παπαγαλία. Έτσι, μετά από παρακίνηση από γονείς, καθηγητές και φίλους, οι οποίοι με συμβούλεψαν με δεδομένο τους καλούς μου βαθμούς στα θετικά μαθήματα τα προηγούμενα χρόνια, αποφάσισα να αλλάξω σε Θετική.
Και τότε άρχισαν τα όργανα.
Όχι ότι περίμενα να είναι όλα όμορφα και πουπουλένια, αλλά σίγουρα είχα στο μυαλό μου κάποια πολύ πιο ευχάριστη κατάσταση από την υπάρχουσα. Ήξερα ότι θα έχω κάποιο καινό αλλά τα πράγματα απεδείχθησαν λίγο πιο τραγικά από αυτό.
Τέλος πάντων, πλέον η κατάσταση έχει κάπως εξισορροπηθεί. Κάπως.

Αλλά το θέμα που με απασχολεί τώρα είναι άλλο και αφορά στην Τρίτη. Δεν έχω μεγάλο πρόβλημα με την Χημεία αλλά δεν την συμπαθώ και ιδιαίτερα. Θα μπορούσα να τα βγάλω πέρα αλλά αν η Ανάπτυξη Εφαρμογών θεωρείται πιο εύκολη γενικά, νομίζω πως θα την προτιμούσα. Επίσης ανάμεσα σε ΑΟΔΕ και Βιολογία αν και, όπως σας είπα, η παπαγαλία δεν είναι το φόρτε μου, νομίζω ότι θα προτιμούσα το ΑΟΔΕ αν και μου φαίνεται απολύτως ανιαρό, μόνο και μόνο για να έχω και κάποιο "σιγουράκι", επειδή έχω ακούσει -πείτε μου αν κάνω λάθος- ότι η Βιολογία της κατεύθυνσης έχει και ένα πρακτικό μέρος εκτός από το θεωρητικό, ενώ με το ΑΟΔΕ δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Όσον αφορά τώρα στις σχολές, δεν νομίζω πως με ενδιαφέρει ιδιαίτερα Ιατρική-Φαρμακευτική και τα υπόλοιπα ψηλά, αλλά ίσως να ήθελα να κρατήσω μέσα κάποια παραϊατρικά όπως Φυσικοθεραπεία - Λογοθεραπεία και τα συναφή, όχι όμως ότι καίγομαι κιόλας. Αλλά σκέφτομαι ότι αυτά θα μπορούσα να τα κρατήσω μέσα και με Βιολογία Γενικής, σωστά;

Είμαι αρκετά μπερδεμένη και θέλω τη γνώμη σας! Ευχαριστώ σας!

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 12,211 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 16:22, 15-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από toursi.
Όσον αφορά τώρα στις σχολές, δεν νομίζω πως με ενδιαφέρει ιδιαίτερα Ιατρική-Φαρμακευτική και τα υπόλοιπα ψηλά, αλλά ίσως να ήθελα να κρατήσω μέσα κάποια παραϊατρικά όπως Φυσικοθεραπεία - Λογοθεραπεία και τα συναφή, όχι όμως ότι καίγομαι κιόλας. Αλλά σκέφτομαι ότι αυτά θα μπορούσα να τα κρατήσω μέσα και με Βιολογία Γενικής, σωστά;
Από Τεχνολογική κατεύθυνση για να διαλέξεις 3ο πεδίο παίρνεις Βιολογία γενικής αλλά έχεις απώλεια 1400 μορίων.

toursi.

Νεοφερμένος

H toursi. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H toursi. έγραψε στις 16:28, 15-01-14:

Ναι, ξέρω για την απώλεια, γι' αυτό διευκρίνισα ότι δεν θέλω από τρίτο κάτι στον ουρανό σε καμία περίπτωση (νομίζω)

Νεκταρία8ο

Νεοφερμένος

H Νεκταρία8ο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Νεκταρία8ο έγραψε στις 11:27, 30-06-14:

Γεια σαςς λοιποον, φετος προκειται να μπω γ λυκειου και δεν ξερω αν θα πρεπει να ακολουθησω θετικη ή τεχνολογικη κατευθυνση. Θελω να περασω αρχιτεκτονικη αλλα εχω και το χημικο στο πισω μερος του μυαλου μου. Χημικος μηχανικος για την ακριβεια. Ειμαι πολυ καλη στην χημεια. Σε ολα τα διαγωνισματα που εγραψα πηρα πανω απο 88 και κατευθυνσης και γενικης και διαβαζω αρκετα. Ετσι δεν ξερω αν πρεπει να αφησω την θετικη. Αυτο που φοβαμαι ειναι η βιολογια κατευθυνσης. Ειμαι διατεθειμένη να διαβασω ΠΟΛΥ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θελω ο,τι πιο ευκολο Και απ'οτι ακουω θα ηταν βλακεια να μην παω τεχνολογικη. Καμια αποψη;

sydney96 (Βάσω)

Φοιτητής

H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 712 μηνύματα.

H sydney96 έγραψε στις 11:47, 30-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Νεκταρία8ο
Γεια σαςς λοιποον, φετος προκειται να μπω γ λυκειου και δεν ξερω αν θα πρεπει να ακολουθησω θετικη ή τεχνολογικη κατευθυνση. Θελω να περασω αρχιτεκτονικη αλλα εχω και το χημικο στο πισω μερος του μυαλου μου. Χημικος μηχανικος για την ακριβεια. Ειμαι πολυ καλη στην χημεια. Σε ολα τα διαγωνισματα που εγραψα πηρα πανω απο 88 και κατευθυνσης και γενικης και διαβαζω αρκετα. Ετσι δεν ξερω αν πρεπει να αφησω την θετικη. Αυτο που φοβαμαι ειναι η βιολογια κατευθυνσης. Ειμαι διατεθειμένη να διαβασω ΠΟΛΥ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θελω ο,τι πιο ευκολο Και απ'οτι ακουω θα ηταν βλακεια να μην παω τεχνολογικη. Καμια αποψη;
Το χημικό και το χημικών μηχανικών δεν είναι στο 3ο πεδίο οπότε δε θα χάσεις μόρια αν πας τεχνολογική και όχι θετική.

Στη θετική ίσως έχεις μεγάλο πρόβλημα με τη βιολογία.Και το θέμα είναι ότι η θεωρία της δεν είναι το μόνο που θα έπρεπε να σε ανησυχεί.

Εγώ θα δηλώσω σχολή του 4ου πεδίου(χημικών μηχανικών) αλλά πάλι θετική θα πήγαινα αν ήταν να ξαναδιαλέξω.

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διδακτορικός

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 11:50, 30-06-14:

Αν σου αρεσει η Χημεια ,πηγαινε χημικο ,οχι χημικων μηχανικων.Επισης η χημεια του λυκειου ,δεν εχει σχεση με την πραγματικη

paokara4ever

Νεοφερμένος

Ο paokara4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Τυχερό (Έβρος). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O paokara4ever έγραψε στις 19:44, 13-07-14:

Καλησπέρα παιδιά, πρώτη φορά γράφω μήνυμα, παρότι σας παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό...
Βρίσκομαι σε δίλημμα αυτόν τον καιρό σχετικά με το ποια κατεύθυνση θα ακολουθήσω.
Πέρυσι ήμουν στη θετική κατεύθυνση και ενώ κατάλαβα πολύ καλά την ύλη σε Μαθηματικά και Φυσική, είχα μεγάλο πρόβλημα με τη Χημεία. Στο τέλος, φανταστείτε, έγραψα στο συγκεκριμένο μάθημα κάτω από τη βάση στις ενδοσχολικές (στα υπόλοιπα μαθήματα, με εξαίρεση την Ιστορία (15) και την Χημεία Γεν. (13), είχα πάνω από 18 ).
Το πρόβλημα είναι το εξής: όλη τη χρονιά ήμουν πεπεισμένος ότι θα συνεχίσω θετική, για αυτό το λόγο, όποτε οι καθηγητές μας μάς ρωτούσαν για αυτό το θέμα, έβλεπαν πάντα ανεβασμένη τη χερούκλα μου στο άκουσμα "θετική". Έτσι λοιπόν έγινε και με την "βιολόγο" της τάξης μας (σημείωση:αυτή αναλαμβάνει και τα τμήματα βιολογίας κατ. της γ') με την οποία έχω την καλύτερη σχέση από κάθε άλλο καθηγητή, λόγω της συνεργασίας μας σε διάφορα projects κτλ. Την διαβεβαίωνα κάθε φορά ότι σίγουρα θα με έχει και του χρόνου. Τα ίδια και με τον καθηγητή της Χημείας.
Μετά από απλή ανάλυση των δεδομένων-αποτελεσμάτων καθ'όλη τη διάρκεια της χρονιάς, ωστόσο, προέκυψε ότι έχω τεράστια κενά στην Χημεία και, ενώ αγαπώ τη Βιολογία (δεν έχω γράψει ποτέ κάτω από 19 σε αυτό το μάθημα, από το Γυμνάσιο ακόμα!) η πιο σοφή και λογική επιλογή θα ήταν να επιλέξω την Τεχνολογική ΙΙ (η Τεχνολογική Ι έχει Ηλεκτρολογία, η οποία είναι ο μόνος κλάδος της Φυσικής που δε μου αρέσει)!!!
Συνήθως δεν αθετώ τις υποσχέσεις μου (και δη όταν αυτές δίνονται σε καθηγητές), αλλά μήπως αυτή τη φορά είναι αναγκαία μία "κ@λοτούμπα" που θα ζήλευαν ακόμα και οι πολιτικοί; Ή μήπως δεν αξίζει να πέσω τόσο χαμηλά ηθικά και απλά πρέπει να υποστώ τις συνέπειες της ανευθυνότητάς μου;;; Τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου;
ΥΓ:Στόχος μου για του χρόνου είναι να περάσω στη Σχολή Μηχανολόγων του ΑΠΘ ή το αντίστοιχο τμήμα Μαθηματικών.
ΥΓ2:Ελπίζω να μην φαίνομαι υπερβολικός...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paokara4ever : 13-07-14 στις 19:50.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,688 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 19:49, 13-07-14:

Εννοείται πως θα κανεις αυτο που ΕΣΥ νομίζεις σωστό!! Τι δουλειά εχουν οι καθηγητές σου; Εσυ εισαι αυτός που θα δώσει πανελληνιες και πρέπει να επιλέξεις το καλύτερο για εσένα, οχι αυτο που θέλουν οι άλλοι. Αφού λες οτι εχεις κενά στα μαθηματα βαρύτητας της θετικής και δεν σε ενδιαφέρουν οι ιατρικές σχολές, φυσικα και η τεχνολογική ειναι η καλύτερη λύση. Ποιες υποσχέσεις, εδω μιλάμε για τις εξετάσεις. Και για εμενα όλοι ήταν σιγουροι οτι θα πάω θετική στη Β λυκειου, ακομα και χημεία είχα ξεκινήσει αλλα μετα άλλαξα γνώμη και με ρωτούσαν όλοι γιατι. Γιατι έτσι! Κανε αυτο που σου φαίνεται το καλύτερο και ασε τις υποσχέσεις που είχες δώσει. Άνθρωποι είμαστε και καθημερινά αλλάζουν πολλά δεδομένα Εμενα δεν μου άρεσε η Βιοχημεία, ουτε η Ηλεκτρολογια, οποτε πήρα τεχνολογική με ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ, με το απαραίτητο διάβασμα μια χαρά έβγαιναν τα μαθηματα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη methexys : 13-07-14 στις 20:26.

paokara4ever

Νεοφερμένος

Ο paokara4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Τυχερό (Έβρος). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O paokara4ever έγραψε στις 20:08, 13-07-14:

@methexys Δε διαφωνώ σε αυτά που λες, αλλά πραγματικά και μόνο που σκέφτομαι τη γιούχα που φάω από συμμαθητές (τόσο σε φροντιστήριο όσο και σε σχολείο) μόνο κατάθλιψη με πιάνει... Θα με λένε "γλ@φτη" και με το δίκιο τους. (Προφανώς για να κάνω το ποστ, σημαίνει ότι υποστήριξα με τέτοια θέρμη την Θετική, που μέχρι και ο Λέωνιδας θα τη ζήλευε).
Anyway, end of story, εκτός αν έχει κάποιος άλλος να προσθέσει κάτι άλλο...

Mythik52 (Άγγελος)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

O Mythik52 over the moon έγραψε στις 20:15, 13-07-14:

Να πάρεις Τ1 γιατί έχει Χημεία μιας και σε ενδιαφέρει το χημικό (Βιοχημεία για την ακρίβεια) που η θεωρία της δεν εξετάζεται σαν της Βιολογίας δηλαδή με ερωτήσεις ανάπτυξης και σύντομης απάντησης αλλά σαν της Φυσικής με Σ-Λ κ.λπ. Η ηλεκτρολογία είναι αρκετά εύκολη (ό,τι μου έχουν πει αυτοί που πήγαν Τ1). Τώρα αν δεν θες Χημικό ή Χημικούς Μηχανικούς τότε πήγαινε Τ2 να γράψεις άριστα να περάσεις Αρχιτέκτονες Μηχανικούς...

Αρχική Δημοσίευση από paokara4ever
@methexys Δε διαφωνώ σε αυτά που λες, αλλά πραγματικά και μόνο που σκέφτομαι τη γιούχα που φάω από συμμαθητές (τόσο σε φροντιστήριο όσο και σε σχολείο) μόνο κατάθλιψη με πιάνει... Θα με λένε "γλ@φτη" και με το δίκιο τους. (Προφανώς για να κάνω το ποστ, σημαίνει ότι υποστήριξα με τέτοια θέρμη την Θετική, που μέχρι και ο Λέωνιδας θα τη ζήλευε).
Γράψτους στα @@ σου και συνέχισε... Δεν θα πέσεις στις πανελληνιες τοσο λογω χημειας και δη αν θελεις τετοια υψηλοβαθμη σχολη... Πηγαινε τ2..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mythik52 : 13-07-14 στις 20:15. Αιτία: AutoMerge

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,688 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 20:22, 13-07-14:

Αν προτιμας να...φας στη μάπα τη χημεία, στην οποία έχεις κενά, και τη βιολογια ενώ μπορείς να επιλέξεις τα πιο βατά ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ, και αν εισαι διαθέσιμος να χάσεις μόρια επειδή δεν θες να αλλάξουν γνώμη για εσένα οι άλλοι, τι να σου πω Μετα απο καμια εβδομάδα,κανένας δεν θα θυμάται τι έλεγες πριν ένα χρόνο και οτι τελικά άλλαξες κατευθυνση και θα εχουν σταματήσει να σχολιάζουν την επιλογή σου. Σκέψου το και κανε τις επιλογές που θα σε βοηθήσουν να πετύχεις τον στόχο σου και οχι αυτές που περιμένουν να δουν οι άλλοι. Φιλικά!

intefina (Ιδιαίτερη Περίπτωση)

Φοιτητής

H Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H intefina έγραψε στις 20:24, 13-07-14:

Καλησπέρα παιδιά, πρώτη φορά γράφω μήνυμα, παρότι σας παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό...
Βρίσκομαι σε δίλημμα αυτόν τον καιρό σχετικά με το ποια κατεύθυνση θα ακολουθήσω.
Πέρυσι ήμουν στη θετική κατεύθυνση και ενώ κατάλαβα πολύ καλά την ύλη σε Μαθηματικά και Φυσική, είχα μεγάλο πρόβλημα με τη Χημεία. Στο τέλος, φανταστείτε, έγραψα στο συγκεκριμένο μάθημα κάτω από τη βάση στις ενδοσχολικές (στα υπόλοιπα μαθήματα, με εξαίρεση την Ιστορία (15) και την Χημεία Γεν. (13), είχα πάνω από 18 ).
Το πρόβλημα είναι το εξής: όλη τη χρονιά ήμουν πεπεισμένος ότι θα συνεχίσω θετική, για αυτό το λόγο, όποτε οι καθηγητές μας μάς ρωτούσαν για αυτό το θέμα, έβλεπαν πάντα ανεβασμένη τη χερούκλα μου στο άκουσμα "θετική". Έτσι λοιπόν έγινε και με την "βιολόγο" της τάξης μας (σημείωση:αυτή αναλαμβάνει και τα τμήματα βιολογίας κατ. της γ') με την οποία έχω την καλύτερη σχέση από κάθε άλλο καθηγητή, λόγω της συνεργασίας μας σε διάφορα projects κτλ. Την διαβεβαίωνα κάθε φορά ότι σίγουρα θα με έχει και του χρόνου. Τα ίδια και με τον καθηγητή της Χημείας.
Μετά από απλή ανάλυση των δεδομένων-αποτελεσμάτων καθ'όλη τη διάρκεια της χρονιάς, ωστόσο, προέκυψε ότι έχω τεράστια κενά στην Χημεία και, ενώ αγαπώ τη Βιολογία (δεν έχω γράψει ποτέ κάτω από 19 σε αυτό το μάθημα, από το Γυμνάσιο ακόμα!) η πιο σοφή και λογική επιλογή θα ήταν να επιλέξω την Τεχνολογική ΙΙ (η Τεχνολογική Ι έχει Ηλεκτρολογία, η οποία είναι ο μόνος κλάδος της Φυσικής που δε μου αρέσει)!!!
Συνήθως δεν αθετώ τις υποσχέσεις μου (και δη όταν αυτές δίνονται σε καθηγητές), αλλά μήπως αυτή τη φορά είναι αναγκαία μία "κ@λοτούμπα" που θα ζήλευαν ακόμα και οι πολιτικοί; Ή μήπως δεν αξίζει να πέσω τόσο χαμηλά ηθικά και απλά πρέπει να υποστώ τις συνέπειες της ανευθυνότητάς μου;;; Τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου;
ΥΓ:Στόχος μου για του χρόνου είναι να περάσω στη Σχολή Μηχανολόγων του ΑΠΘ ή το αντίστοιχο τμήμα Μαθηματικών.
ΥΓ2:Ελπίζω να μην φαίνομαι υπερβολικός...
Τα κενά στη χημεία μπορούν να καλυφθούν αν υπάρχει θέληση φυσικά..Ξέρω περίπτωση μαθητή που στη Β΄λυκείου ήταν τεχνολογική και στη Γ΄άλλαξε σε θετική γιατί κατάλαβε πως τον ενδιέφερε η χημεία και τα πήγε αρκετά καλά..Επίσης πολλά παιδιά πηγαίνουν φροντιστήριο χημείας μόνο στη Γ΄που σημαίνει ότι έχουν αρκετά κενά να καλύψουν αλλά με λίγη παραπάνω προσπάθεια τα καταφέρνουν (κι εδώ έχω παραδείγματα και μάλιστα φίλων)
Πέρα απ' αυτό, δεν έχεις υπογράψει κάποιο συμβόλαιο με το το σχολείο σου και με τους συγκεκριμένους καθηγητές για την κατεύθυνση που θα επιλέξεις..Δεν είναι ανευθυνότητα να πάρεις τεχνολογική επειδή έδωσες "υπόσχεση" για θετική..Ανευθυνότητα θα είναι να πάρεις θετική για να ευχαριστήσεις αυτούς κι όχι τον εαυτό σου..
Αν είσαι 100% σίγουρος ότι δε θέλεις σχολές του 3ου πεδίου τότε είναι καλύτερα να διαλέξεις τεχνολογική

Νεκταρία8ο

Νεοφερμένος

H Νεκταρία8ο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Νεκταρία8ο έγραψε στις 20:10, 30-07-14:

ερωτηση: αν κάποιος το καλοκαιρι ακολουθησει θετική κατευθυνση αλλα το σεπτεμβρη (ή ακομα και μέσα αυγουστου) αλλαξει και παει τεχνολογική θα αντιμετωπίσει μεγάλο πρόβλημα;

intefina (Ιδιαίτερη Περίπτωση)

Φοιτητής

H Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H intefina έγραψε στις 20:12, 30-07-14:

Έχεις κάνει θερινά να υποθέσω;

ΕλευθεριⒶκος

Φοιτητής

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 326 μηνύματα.

O ΕλευθεριⒶκος έγραψε στις 20:15, 30-07-14:

ερωτηση: αν κάποιος το καλοκαιρι ακολουθησει θετική κατευθυνση αλλα το σεπτεμβρη (ή ακομα και μέσα αυγουστου) αλλαξει και παει τεχνολογική θα αντιμετωπίσει μεγάλο πρόβλημα;
Κανενα απολυτως !! Για το αντιθετο θα υπηρχε προβλημα.

Marina97

Νεοφερμένος

H Marina97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Marina97 έγραψε στις 22:35, 19-09-14:

Hello
Μεχρι τωρα ειμαι θετική κατευθυνση αλλα το σκεφτομαι σοβαρα να αλλαξω σε τεχνολογικη. Η χημεια ειναι το πιο αγαπητο μου μαθημα και την βιολογια την μαθαινω σχετικα ευκολα όμως ενδιαφερομαι για αρχιτεκτονικη και το σχεδιο μου τρωει αρκετες ωρες διαβασματος (6-9 ωρες την βδομαδα).
Η ερωτηση μου ειναι αν πιστευετε ο,τι αξιζει να επιμεινω στη θετικη (μιας και λατρευω την χημεια) ή να επιλεξω τεχνολογική που εχει την αοδε (δηλ, λιγοτερη υλη απ'οτι η βιολογια). Ας σημειωθει οτι εχω κανει ορισμενα μαθηματα προγραμματισμου και δεν εντυπωσιαστηκα. Επισης, φοβαμαι μηπως δυσκολευει πολυ στην πορεια(???)

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε στις 22:41, 19-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από Marina97
Hello
Μεχρι τωρα ειμαι θετική κατευθυνση αλλα το σκεφτομαι σοβαρα να αλλαξω σε τεχνολογικη. Η χημεια ειναι το πιο αγαπητο μου μαθημα και την βιολογια την μαθαινω σχετικα ευκολα όμως ενδιαφερομαι για αρχιτεκτονικη και το σχεδιο μου τρωει αρκετες ωρες διαβασματος (6-9 ωρες την βδομαδα).
Η ερωτηση μου ειναι αν πιστευετε ο,τι αξιζει να επιμεινω στη θετικη (μιας και λατρευω την χημεια) ή να επιλεξω τεχνολογική που εχει την αοδε (δηλ, λιγοτερη υλη απ'οτι η βιολογια). Ας σημειωθει οτι εχω κανει ορισμενα μαθηματα προγραμματισμου και δεν εντυπωσιαστηκα. Επισης, φοβαμαι μηπως δυσκολευει πολυ στην πορεια(???)
Για να κάνεις σχέδιο σημαίνει ότι έχεις κύριο στόχο την αρχιτεκτονική. Ίσως σου φαίνονται περισσότερο ενδιαφέροντα τα μαθήματα της θετικής, αλλά ναι,το σχέδιο τρώει πολλές ώρες. Πιστεύω ότι θα είναι πιο εύκολο το πρόγραμμά σου αν διαλέξεις τεχνολογική. Το ΑΟΔΕ δεν είναι τίποτα, βγαίνει με συστηματικό διάβασμα και χωρίς φροντ, και το ΑΕΠΠ δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο,ειδικά αν σου αρέσει. Εγώ ήμουν τεχνολογική (με ΑΟΔΕ) και έκανα σχέδιο και φαντάσου ότι κουραζόμουν αρκετά! Είχα 6 ώρες την εβδομάδα, δούλευα πολύ στο σπίτι και έκανα εξάωρα συνεχόμενα τα Σ/Κ. Θα έχεις πολύ δουλειά,ειδικά μετά τις πανελλήνιες που θα κάνεις ακόμα περισσότερο σχέδιο, οπότε σκέψου το καλά.

Marina97

Νεοφερμένος

H Marina97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Marina97 έγραψε στις 22:49, 19-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Για να κάνεις σχέδιο σημαίνει ότι έχεις κύριο στόχο την αρχιτεκτονική. Ίσως σου φαίνονται περισσότερο ενδιαφέροντα τα μαθήματα της θετικής, αλλά ναι,το σχέδιο τρώει πολλές ώρες. Πιστεύω ότι θα είναι πιο εύκολο το πρόγραμμά σου αν διαλέξεις τεχνολογική. Το ΑΟΔΕ δεν είναι τίποτα, βγαίνει με συστηματικό διάβασμα και χωρίς φροντ, και το ΑΕΠΠ δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο,ειδικά αν σου αρέσει. Εγώ ήμουν τεχνολογική (με ΑΟΔΕ) και έκανα σχέδιο και φαντάσου ότι κουραζόμουν αρκετά! Είχα 6 ώρες την εβδομάδα, δούλευα πολύ στο σπίτι και έκανα εξάωρα συνεχόμενα τα Σ/Κ. Θα έχεις πολύ δουλειά,ειδικά μετά τις πανελλήνιες που θα κάνεις ακόμα περισσότερο σχέδιο, οπότε σκέψου το καλά.
Ακριβως γι'αυτο τον λογο σκεφτομαι να αλλαξω. Απλα δεν μου αρεσει το ΑΕΠΠ και προς το παρον δεν πιστευω οτι θα ειναι ενα μαθημα στο οποιο θα ειμαι καλη σε αντιθεση με τα μαθηματα της θετικης. Ωστοσο αναγνωριζω οτι η τεχνολογικη θα ειναι πιο απλη οσον αφορα τις ωρες κλπ και αυτος ειναι το μοναδικος λογος που με βαζει σε αυτο το διλημμα

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,176 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 21:55, 16-11-14:

Εγώ λοιπόν,στην β λυκείου ήμουν θετική.Το καλοκαίρι ενώ ξεκίνησα με τα μαθηματα της θετικής, παρατήρησα ότι δυσκολευόμουν στην αποστήθιση της βιολογίας, αλλά προσωπικά δεν ήθελα να αλλάξω κατεύθυνση γιατί το χημικο/βιολογικό μου φαίνεται ενδιαφέρον σαν σχολή.Έπειτα, έκανα το λαθος να ακούσω καθηγητές και γονείς, οι οποιοι με έπεισαν να ακολουθήσω εν τελει την τεχνολογική (με ΑΟΔΕ).Δεν είναι ότι δεν τα πάω καλά στο ΑΟΔΕ και στο ΑΕΠΠ απλά ως μαθήματα, δεν με "γεμίζουν".Μου φαίνονται αδιάφορα και τα διαβάζω μόνο επειδή πρέπει, όχι επειδη το θέλω.Παρ'όλα αυτά η επίδοση μου σ'αυτά ειναι καλή.Τώρα έχω μείνει "εγκλωβισμένος" σε αυτή την κατεύθυνση και δεν μπορώ να κανω κάτι.Θα προτιμούσα να διάβαζα κάτι επειδή το γούσταρα παρά επειδή πρέπει.To the point, μην αφήσετε κανένα να επηρεάσει τη γνώμη σας.Εγώ το έκανα και το μετανιώνω.

johnietraf (γιαννης)

Φοιτητής

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Ιωάννινα) και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,222 μηνύματα.

O johnietraf έγραψε στις 22:11, 16-11-14:

Ημουν στο τσακ να αλλαξω κατευθυνση και να παω τεχνολογικη λογω χημειας!
Τελικα αποφασισα να μεινω και δικαιωθηκα αφου και χημεια πηγαινω μακραν καλυτερα
Επισης για την βιολογια εχω να πω την λατρευω
Συμφωνω και επαυξανω οτι κανενας δεν πρεπει να σας επιρρεασει για την κατευθυνση αλλα και για την σχολη στο μηχανογραφικο ...ο καθενας αυτο που θελει
Μονο εμεις ξερουμε τι πραγματικα θελουμε

Υ.γ .. πως το αντεχετς το αοδε?

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    gsmara

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους