Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,032 εγγεγραμμένα μέλη και 2,416,342 μηνύματα σε 75,348 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 555 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

[Παλιό Σύστημα] Θετική ή Τεχνολογική Κατεύθυνση;

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Μαθητής Γ' λυκείου

H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,636 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε: στις 17:42, 11-07-11:

Απο ποτε αυτος ο φροντιστης ειναι ο επιγειος Θεος?

1 σε αυτον , 50 σε αλλους.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Polkiu

Φοιτητής

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

O Polkiu έγραψε: στις 13:10, 12-07-11:

Δεν με κατάλαβες πως το είπα. Εννοώ ότι έχει γνωρίσει πολλά παιδία και έχει εμπειρία. Δεν σου ανέφερα έναν σε ένα απλό φροντστήριο της γειτονιάς. Εγώ σου μίλησα με παράδειγμα δεν γενικολόγησα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Dias

Διδακτορικός

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Διδακτορικός . Έχει γράψει 7,410 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 21:10, 12-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Polkiuzxc
πήγαινα φροντιστήριο σε ένα απο τα καλύτερα του Περιστερίου (4ος μεγαλύτερος δήμος στην Ελλάδα) και αυτός που μου έκανε μαθηματικά κατεύθυνσης που είναι 45 χρονών μου είπε ότι όλα αυτά τα χρόνια μόνο ένα παιδί ξέρει να έχει ακολουθήσει την Τεχνολογική 1...έχει γνωρίσει πολλά παιδιά και έχει εμπειρία. Τα συμπεράσματα δικά σας
Αφού λές "τα συμπεράσματα δικά σας" θα σου πω το δικό μου: Ο καθηγητής σου λέει ψέματα.
Αιτιολόγηση: Έχω γνωρίσει παιδιά από το Περιστέρι (δεν ξέρω ποιο λύκειο) που στο σχολείο τους υπάρχει εδώ και χρόνια Τ-1. Επίσης (όπως έγραψε φίλη εδώ στο ischool, στο 3ο ΓΕΛ Αιγάλεω (κοντά σου δεν είναι?) λειτουργεί η Τ-1. Άρα αποκλείεται να μην ήξερε ο καθηγητής σου και με την τόση εμπειρία του να μην έχει συναντήσει παιδιά της Τ-1. Ακόμα αυτό που είπε, ότι : "μόνο ένα παιδί ξέρει να έχει ακολουθήσει την Τεχνολογική 1" το λένε κατά λέξη όσοι φροντιστές ερωτηθούν για την Τ-1. (Τυχαίο? Δε νομίζω).
Εξήγηση: Στα φροντιστήρια δεν συμφέρουν οι πολλές κατευθύνσεις, καθώς θα πρέπει να κάνουν περισσότερα και μικρότερα τμήματα, θα έχουν πιο πολλά μαθήματα, θα πληρώνουν περισσότερους καθηγητές. Έτσι από την αρχή έθαψαν την Τ-1. Και δεν κάνει κάθε φροντιστήριο ότι του έρθει. Έχουν την ένωση τους και είναι καλά συντονισμένοι. Ασχολήθηκα πολύ με το θέμα όταν ήμουν στη Β λυκείου και κάναμε αγώνα να ξεκινήσει στο σχολείο μου η Τ-1. Μπορείς (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) να δεις περισσότερα στο ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ .

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

antwwwnis (Αντωωωνης)

Φοιτητής

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,152 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε: στις 21:37, 12-07-11:

Οντως το επιπεδο μαθητων ειναι πιο χαμηλο στην techno.
Αλλα οι καθηγητες, εδω που τα λεμε, δε στεκονται να εξηγησουν το μαθημα στους αδιαφορους.
Αλλα#2 το 90% του διαβασματος γινεται εκτος σχολειου.
Οποτε το χαμηλο επιπεδο μαθητων στην techno δε στεκει σαν επιχειρημα.
Εμπειρικα, τα υψηλοτερα γραπτα στα μαθηματικα και στη φυσικη κατευθυνσης του σχολειου μου στις εξετασεις της Β' ήταν απο της τεχνολογικης.

Polkiu

Φοιτητής

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

O Polkiu έγραψε: στις 00:00, 13-07-11:

Μην είστε τόσο κάθετοι με τους "φροντιστές". Να κάτσει να μου πει ψέματα γι αυτό το θέμα δεν έχει να τον ωφελήσει καθόλου αφού εγώ είχα επιλέξει την κατεύθυνσή μου απο την Α λυκείου ήδη. Με τον καθηγητή αυτόν δεν είχαμε την σχέση μαθητή-καθηγητή αλλά είχαμε μιλήσει πολλές φορές άρα δεν θα μου έλεγε ψέματα.
Έπειτα το Περιστέρι είνει τεράστιος δήμος και δεν γνωρίζει όλα τα σχολεία του Περιστερίου. Το Αιγάλεω είναι δίπλα απο το Περιστέρι αλλά εγώ μίλησα μόνο για το Περιστέρι. Και όταν είπα "Τα συμπεράσματα δικά σας" έβαλα και μια φατσούλα δίπλα() για να δείξω ότι το λέω με χιούμορ. Δεν ήθελα να προσβάλω κανέναν ούτε να λογομαχήσω με κάποιον.

vassilis498

Φοιτητής

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,783 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε: στις 00:07, 13-07-11:

Το ότι την Τ-1 την επιλέγουν λίγοι είναι γεγονός. Αυτό όμως δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τη δυσκολία της κατεύθυνσης.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

pizza1993

Δραστήριο Μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

O pizza1993 έγραψε: στις 00:31, 13-07-11:

εγω πιστευω οτι την τ1 δεν την επιλεγουν γιατι ακουνε ηλεκτρολογια,δηλαδη 'φυσικη' αρα κοβουν περα...

vassilis498

Φοιτητής

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,783 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε: στις 00:49, 13-07-11:

μπα, πιο πολύ για τη χημεία εγώ πιστεύω. Γενικά είναι πολλά. Οι περισσότεροι δεν την ξέρουν καν, ή θεωρούν αδύνατο να την ακολουθήσουν μιας και δεν υπάρχει ήδη αντίστοιχο τμήμα στο σχολείο τους.

pizza1993

Δραστήριο Μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

O pizza1993 έγραψε: στις 00:53, 13-07-11:

και αυτο εγω ηθελα να την ακολουθησω αλλα νομιζα οτι δεν γινετε στο σχολειο μου.Εδω στο αι σχοολ απο τον Δια εμαθα οτι αν την επιλεξουν καποιος αριθμος ατομων ειναι υποχρεωμενοι να την φτιαξουν..

Polkiu

Φοιτητής

O Polkiu έγραψε: στις 16:30, 13-07-11:

Θεωρητικά γίνεται αλλά είναι πολύ δύσκολο να βρουν καθηγητή για βιοχημεία και ηλεκτρολογία. Χρειάζεται πολύ υπομονή και προσωπική κινητοποίηση.

pizza1993

Δραστήριο Μέλος

O pizza1993 έγραψε: στις 16:36, 13-07-11:

ο φυσικος δεν μπορει να κανει ηλεκτρολογια και ο χημικος βιοχημεια?Σιγα το επιπεδο των μαθηματων που θελουν και ξεχωριστο καθηγητη!
Εδω οι Αγγλικουδες κανουν ιστορια σε αυτα θα κολοσουν...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

moxa15

Επιφανές Μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε: στις 23:40, 17-07-11:

εισαι καλος στη χημεια;;;;

ναι: Θετική(πιστεψεμε εισαι τυχερος το ΑΟΔΕ was killing me)
οχι: Τεχνολογική(α τι να κανουμε και εγω εκει ημουν,shit happens)

Dias

Διδακτορικός

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Διδακτορικός . Έχει γράψει 7,410 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 23:52, 17-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis497
Το ότι την Τ-1 την επιλέγουν λίγοι είναι γεγονός. Αυτό όμως δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τη δυσκολία της κατεύθυνσης.
Προφανώς έχεις δίκιο. Πάντως φέτος στην Τ-1 σε όλη την Ελλάδα είμασταν 777 ! ! !

Αρχική Δημοσίευση από Polkiuzxc
1) είναι πολύ δύσκολο να βρουν καθηγητή για βιοχημεία και ηλεκτρολογία.
2) Χρειάζεται πολύ υπομονή και προσωπική κινητοποίηση.
Για το (1): Ένας βιολόγος ή ένας χημικός άνετα μπορεί να διδάξει τη βιοχημεία, όπως και ένας φυσικός την ηλεκτρολογία. Ειδικά στην ηλεκτρολογία, η μισή ύλη ήταν με τις δέσμες στην ύλη της φυσικής.
Για το (2): Εδώ έχεις δίκιο. Πάντως, τα μεγαλύτερα εμπόδια για την Τ-1 τα βάζουν τα φροντιστήρια.

moxa15

Επιφανές Μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε: στις 00:25, 18-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Προφανώς έχεις δίκιο. Πάντως φέτος στην Τ-1 σε όλη την Ελλάδα είμασταν 777 ! ! !

Για το (1): Ένας βιολόγος ή ένας χημικός άνετα μπορεί να διδάξει τη βιοχημεία, όπως και ένας φυσικός την ηλεκτρολογία. Ειδικά στην ηλεκτρολογία, η μισή ύλη ήταν με τις δέσμες στην ύλη της φυσικής.
Για το (2): Εδώ έχεις δίκιο. Πάντως, τα μεγαλύτερα εμπόδια για την Τ-1 τα βάζουν τα φροντιστήρια.
ναι ναι ναι τα φροντιστηρια φταινε μμμ...το γεγονος οτι ειστε 777 ατομα σε ολη την ελλαδα φετος δεν σου προκαλει εντυπωση;;;
η κατευθυνση 1(τεχν) ειναι παλουκα.δες τα μαθηματα ρωτα καθηγητες,ρωτα μη καμένους μαθητες με την φυσικη και θα σε απωθήσουν σιγουρα απο μια τετοια επιλογη...

Dias

Διδακτορικός

O Dias έγραψε: στις 00:45, 18-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από alehunter
ναι ναι ναι τα φροντιστηρια φταινε μμμ...το γεγονος οτι ειστε 777 ατομα σε ολη την ελλαδα φετος δεν σου προκαλει εντυπωση;;;
η κατευθυνση 1(τεχν) ειναι παλουκα. δες τα μαθηματα ρωτα καθηγητες,ρωτα μη καμένους μαθητες με την φυσικη και θα σε απωθήσουν σιγουρα απο μια τετοια επιλογη...
Όχι δα και παλούκα η Τ-1!!! Τα μαθήματα και τα είδα και τα έγραψα στις πανελλήνιες. Είμασταν 16 παιδιά στο τμήμα, βγάλε τους 4 που ήταν ...περαστικοί, από τους 12 κανένας δεν έγραψε ηλεκτρολογία και χημεία-βιοχημεία κάτω από 16 (ενώ μαθηματικά και φυσική κάποιοι έγραψαν και κάτω από τη βάση). Ποιους μαθητές μου λες να ρωτήσω? Αυτούς που ΔΕΝ ήταν στην Τ-1? Γιατί όσοι ήταν στην Τ-1 (ακόμα και οι μη καμένοι με τη φυσική) μάλλον μαζί μου συμφωνούν. Ναι, αν ρωτήσεις τους φροντιστές θα σου πουν οτιδήποτε εναντίον της Τ-1. (Το εξηγώ πιο πάνω). Και προφανώς για το ότι είμασταν μόνον 777 δεν φταίνε τα φροντιστήρια (αυτά τη δουλειά τους κάνουν). Φταίνε οι μαθητές που κάνουν τις επιλογές τους χωρίς να σκεφτούνε όσο πρέπει.

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε: στις 00:57, 18-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Όχι δα και παλούκα η Τ-1!!! Τα μαθήματα και τα είδα και τα έγραψα στις πανελλήνιες. Είμασταν 16 παιδιά στο τμήμα, βγάλε τους 4 που ήταν ...περαστικοί, από τους 12 κανένας δεν έγραψε ηλεκτρολογία και χημεία-βιοχημεία κάτω από 16 (ενώ μαθηματικά και φυσική κάποιοι έγραψαν και κάτω από τη βάση). Ποιους μαθητές μου λες να ρωτήσω? Αυτούς που ΔΕΝ ήταν στην Τ-1? Γιατί όσοι ήταν στην Τ-1 (ακόμα και οι μη καμένοι με τη φυσική) μάλλον μαζί μου συμφωνούν. Ναι, αν ρωτήσεις τους φροντιστές θα σου πουν οτιδήποτε εναντίον της Τ-1. (Το εξηγώ πιο πάνω). Και προφανώς για το ότι είμασταν μόνον 777 δεν φταίνε τα φροντιστήρια (αυτά τη δουλειά τους κάνουν). Φταίνε οι μαθητές που κάνουν τις επιλογές τους χωρίς να σκεφτούνε όσο πρέπει.

τελος παντων δεν θελω να μαλωσω μαζι σου,
ας συμφωνησουμε στο οτι διαφωνουμε

pizza1993

Δραστήριο Μέλος

O pizza1993 έγραψε: στις 01:14, 18-07-11:

ασχετο ωραια φωτο δια!Αληθεια στην ηλεκτρολογια κανεισ για τρανζιστορσ,διοδους ζενερ ενυσχητες σηματος και τετοια?Βασικα λιγα παιδακια τα πανε καλα με ηλεκτρισμο.Θυμαμε ακομα περσι β λυκειου να σχηματιζει ο φυσικος ενα παραλληλογραμο στην μια μερια να βαζει πηγη,αντισταση και στην απεναντι αντισταση και να λεει ειναι σε σειρα ή παραλληλα προσεξτε μην την πατησετε με το σχημα,και μαθητρια του 19-20 να λεει παραλληλα.χα0χααχαχ0χ0ααχ0.Περα απο την πλακα την περσινη φυσικη που καναμε ηλεκτρισμο πολυ την βλεπαν παλουκι...Ποσο μαλλον αν κανουν συνδεσμολογια συντονισμενων,λογικες πυλες κλπ...

Εμενα σε αυτην την κατευθυνση με χαλαι η βιοχημεια.Γαμοτο να βαζαν αεππ να εκανα παρτι γ λυκειου¨.Παντος εχω δει και θεματα οεφε στην τεχνολογικη 1 και η βιοχημεια και ηλεκτρολογια ειναι Σ-Λ,πολλαπλη επιλογη και γενικα θεωρια εκτος απο 1.5 ασκισιδιο...

JaneWin

Διάσημο Μέλος

H JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 826 μηνύματα.

H JaneWin έγραψε: στις 01:20, 18-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από pizza1993
Θυμαμε ακομα περσι β λυκειου να σχηματιζει ο φυσικος ενα παραλληλογραμο στην μια μερια να βαζει πηγη,αντισταση και στην απεναντι αντισταση και να λεει ειναι σε σειρα ή παραλληλα προσεξτε μην την πατησετε με το σχημα,και μαθητρια του 19-20 να λεει παραλληλα.χα0χααχαχ0χ0ααχ0.Περα απο την πλακα την περσινη φυσικη που καναμε ηλεκτρισμο πολυ την βλεπαν παλουκι...Ποσο μαλλον αν κανουν συνδεσμολογια συντονισμενων,λογικες πυλες κλπ...
Εμάς πάλι ακόμα και οι κοπέλες της θεωρητικής ήξεραν να ξεχωρίζουν κυκλώματα.

pizza1993

Δραστήριο Μέλος

O pizza1993 έγραψε: στις 01:27, 18-07-11:

Εμενα για οι θεωριτικοι ουτε καν παταγαν και οσοι εμπεναν στο μαθημα τα κοιτουσαν λες και ηταν σεξογιοινοι.Γενικα εχω διαπιστωσει πως οι περισσοτεροι μαθητες εχουν προβλημα με την Φυσικη και μετα με τα μαθηματικα και ολα τα αλλα...
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

vassilis498

Φοιτητής

O vassilis498 έγραψε: στις 01:32, 18-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από pizza1993
ασχετο ωραια φωτο δια!Αληθεια στην ηλεκτρολογια κανεισ για τρανζιστορσ,διοδους ζενερ ενυσχητες σηματος και τετοια?Βασικα λιγα παιδακια τα πανε καλα με ηλεκτρισμο.Θυμαμε ακομα περσι β λυκειου να σχηματιζει ο φυσικος ενα παραλληλογραμο στην μια μερια να βαζει πηγη,αντισταση και στην απεναντι αντισταση και να λεει ειναι σε σειρα ή παραλληλα προσεξτε μην την πατησετε με το σχημα,και μαθητρια του 19-20 να λεει παραλληλα.χα0χααχαχ0χ0ααχ0.Περα απο την πλακα την περσινη φυσικη που καναμε ηλεκτρισμο πολυ την βλεπαν παλουκι...Ποσο μαλλον αν κανουν συνδεσμολογια συντονισμενων,λογικες πυλες κλπ...

Εμενα σε αυτην την κατευθυνση με χαλαι η βιοχημεια.Γαμοτο να βαζαν αεππ να εκανα παρτι γ λυκειου¨.Παντος εχω δει και θεματα οεφε στην τεχνολογικη 1 και η βιοχημεια και ηλεκτρολογια ειναι Σ-Λ,πολλαπλη επιλογη και γενικα θεωρια εκτος απο 1.5 ασκισιδιο...
ότι αναφέρεις στην πρώτη σειρά τα κάνουμε.

για την ακρίβεια από ηλεκτρονικά: Δίοδοι, επαφή p/n, transistor, ενισχυτές, λογικές πύλες, συστήματα αρίθμησης, άλγεβρα boole, κάποια λίγα όσον αφορά τα κυκλώματα ανόρθωσης και συνοπτικά θεωρητικά για ολοκληρωμένα και τυπωμένα κυκλώματα.

Το ότι και τα κυκλώματα δεν είναι δύσκολα πάντως είναι γεγονός. Ούτε εγώ ήμουν ο καλύτερος στη φυσική της Β' αλλά στη Γ' με τόσες ασκήσεις που πρόκειται να λύσεις θα πετάς στο τέλος.

συν ότι τα εναλασσόμενα σε βοηθούν να καταλάβεις περισσότερο τις ηλεκτρικές ταλαντώσεις στη φυσική (πχ βλέπεις πώς βγαίνουν κάποιοι τύποι)

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια