Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,250 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,541 μηνύματα σε 74,178 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 192 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Θεωρία

coheNakatos (Βαγγελης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.

O coheNakatos έγραψε στις 17:11, 07-10-09:

αυτο εννοουσα απλα δεν εχω χρονο να στο δειξω τοσο αναλυτικα προσπαθησε και μονος σου αν δεν παλεωψεις την ασκηση δεν θα παρεις απο αυτην ακου με !
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mina14

Μαθητής Γ' λυκείου

H mina14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H mina14 έγραψε στις 12:47, 08-10-09:

Βασικα νομιζω οτι ειναι λαθος.Υπαρχει θεωρια στο βιβλιου που οριζει τι γινεται οταν ειναι συνεχης στην περιπτωση που δεν ειναι η απαντηση ειναι λαθος γιατι το θεωρημα ισχυει για συνεχης συναρτησεις ενω για τις ασυνεχης δεν μπορουμε να αποφασισουμε.Αν κανω λαθος διορθωστε με
-----------------------------------------
[QUOTE=mina14;630441]Βασικα νομιζω οτι ειναι λαθος.Υπαρχει θεωρια στο βιβλιου που οριζει τι γινεται οταν ειναι συνεχης στην περιπτωση που δεν ειναι η απαντηση ειναι λαθος γιατι το θεωρημα ισχυει για συνεχης συναρτησεις ενω για τις ασυνεχης δεν μπορουμε να αποφασισουμε.Αν κανω λαθος διορθωστε με

Συγνωμη κατα λαθως μπηκε εδω
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

doctorkoukoulas

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο doctorkoukoulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O doctorkoukoulas έγραψε στις 20:19, 08-10-09:

1ον . το θεώρημα ακεραίων ριζών είναι αυτό που λέει το βιβλίο , αλλά δύσκολα πάλι ένας μαθητής να το χρησιμοποιήσει γιατί σχεδόν οι πολυωνυμικές του σχολείου έχουν συντελεστή του μεγιστοβαθμίου όρου 1 ... ( σύμφωνα με το θεώρημα , αν υπάρχει ρητή ρίζα , ο παρανομαστής θα είναι από τους διαιρέτες του συντελεστή του μεγιστοβαθμίου όρου - αν θυμάμαι καλά )

2ον , πράγματι ισχύει για οποιωνδήποτε αριθμό , αλλά φίλε μου ... το να έχεις ένα πολυώνυμο και να ψάχνεις τη ρίζα από το C δεν είναι εύκολο , εκτός και αν έχει εμφανής ρίζα - πράγμα που δε νομίζω
Παράθεση

bour1992

Φοιτητής

Ο bour1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών Πάτρας και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O bour1992 έγραψε στις 14:11, 11-10-09:

Μπορείτε να μου πείτε ποιες ταυτότες θεωρούνται γνωστές από πρηγούμενες τάξεις και πρεπεί να τις ξέρω?
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 997 μηνύματα.

O Eukleidis just thinking..... έγραψε στις 14:25, 11-10-09:

D moivre,lagrange, euler και τις ανωνυμες ταυτοτητες τετραγωνο,κύβος αθροισματος/διαφορας, διαφορα τετραγώνων
Παράθεση

bour1992

Φοιτητής

Ο bour1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών Πάτρας και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O bour1992 έγραψε στις 14:34, 11-10-09:

Ποιο είναι το ανάπτυγμα της ?
Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 997 μηνύματα.

O Eukleidis just thinking..... έγραψε στις 14:47, 11-10-09:

συμπτυγμα? εννοεις μάλλον
Παράθεση

Evris7

Απόφοιτος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 784 μηνύματα.

O Evris7 έγραψε στις 15:59, 11-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από bour1992
Ποιο είναι το ανάπτυγμα της ?

(α-β)(α^ν-1 + α^ν-2*β . . . α*β^ν-2 + β^ν-1)
Παράθεση

bour1992

Φοιτητής

O bour1992 έγραψε στις 16:03, 11-10-09:

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τη βοήθεια!
Παράθεση

jimmy007

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O jimmy007 έγραψε στις 21:41, 13-10-09:

Γνωρίζει κανείς αν ισχύει το κριτήριο παρέμβολης στο άπειρο?? Ότι ισχύει ισχύει, αλλά μπορούμε να το χρησιμοποιούμε?
Παράθεση

desolator_X

Φοιτητής

Ο desolator_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

O desolator_X έγραψε στις 21:51, 13-10-09:

Όλες οι ιδιότητες και τα θεωρήματα από τα όρια που διδάχτηκαν στις προηγούμενες παραγράφους ισχύουν και για τα όρια στο άπειρο. Οπότε όπου χρειάζεται μπορείς να το χρησιμοποιείς, φυσικά.
Παράθεση

stroumfotragoudw

Μαθητής Γ' λυκείου

H stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 158 μηνύματα.

H stroumfotragoudw variemai έγραψε στις 18:13, 25-10-09:

έχω μια άσκηση της οποίας ένα υποερώτημα είναι :

να δείξετε ότι h(x)^(-1) = abg

(όπου abg μια παράσταση)..
ισχύει αν δείξω ότι h(abg)=x ;
Παράθεση

coheNakatos (Βαγγελης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.

O coheNakatos έγραψε στις 18:34, 25-10-09:

αν εχεις π.χ το πολυ απλο θετεις και εχεις

και εχεις τελικα
Παράθεση

Evris7

Απόφοιτος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 784 μηνύματα.

O Evris7 έγραψε στις 11:37, 01-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από stroumfotragoudw
έχω μια άσκηση της οποίας ένα υποερώτημα είναι :

να δείξετε ότι h(x)^(-1) = abg

(όπου abg μια παράσταση)..
ισχύει αν δείξω ότι h(abg)=x ;
Ναι θα ισχύει, αλλά δεν ξέρω αν έτσι δείχνεις αυτό που σου ζητά η άσκηση.
Παράθεση

giannis_pilio

Φοιτητής

Ο giannis_pilio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O giannis_pilio έγραψε στις 21:05, 11-11-09:

γεια σας δινω πανελληνιες ξανα μετα απο δυο χρονια ειμαι φοιτητης αλλα η σχολη δεν μου αρεσει.και επειδη δεν εχω επαφη με το σχολειο μπορει να μου πει καποιοσ την θεωρια στα μαθηματικα κατευθηνσησ απο που μεχρι που και τι πρεπει να μαθω απο καθε κεφαλαιο γιατι το βιβλιο το εχασα? αν ναι να του δωσω το ε-μαιλ μου.
Παράθεση

Antonis.1821

Καθηγητής

Ο Antonis.1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 97 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O Antonis.1821 έγραψε στις 19:08, 12-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από giannis_pilio
γεια σας δινω πανελληνιες ξανα μετα απο δυο χρονια ειμαι φοιτητης αλλα η σχολη δεν μου αρεσει.και επειδη δεν εχω επαφη με το σχολειο μπορει να μου πει καποιοσ την θεωρια στα μαθηματικα κατευθηνσησ απο που μεχρι που και τι πρεπει να μαθω απο καθε κεφαλαιο γιατι το βιβλιο το εχασα? αν ναι να του δωσω το ε-μαιλ μου.
Πήγαινε ΕΔΩ και κατέβασε το βιβλίο με τις λύσεις του και με αναλυτικές οδηγίες για τη διδασκαλία του, και ΕΔΩ για να κατεβάσεις την ύλη που είναι στις πανελλήνιες (και στα άλλα μαθήματα).
Good luck!
Παράθεση

giannis_pilio

Φοιτητής

Ο giannis_pilio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O giannis_pilio έγραψε στις 15:24, 13-11-09:

ευχαριστω παρα πολυ αυτο το λινκ δεν το εβρισκα !και παλυ ευχαριστω.
Παράθεση

mixas!!

Μαθητής Γ' λυκείου

H mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H mixas!! kala apotelesmata gia tis eksetaseis έγραψε στις 21:56, 18-11-09:

Υπαρχει η ιδιοτητα των οριων οπου μετατρεπει την προσθεση των δυο συναρτησεων σε οριο του γινομενου τους???το εχω δει σε βιβλιο με λυμενη ασκηση...αλλα οχι σε καποια ιδιοτητα οριων!!Μπορει απλα να μην εχω καταλαβει καλα και α ειναι κατι αλλο για αυτο εβαλα και το παραδειγμα...Ευχαριστω...
Παράθεση

coheNakatos (Βαγγελης)

Μαθητής Γ' λυκείου

O coheNakatos έγραψε στις 22:18, 18-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από mixas!!

Υπαρχει η ιδιοτητα των οριων οπου μετατρεπει την προσθεση των δυο συναρτησεων σε οριο του γινομενου τους???το εχω δει σε βιβλιο με λυμενη ασκηση...αλλα οχι σε καποια ιδιοτητα οριων!!Μπορει απλα να μην εχω καταλαβει καλα και α ειναι κατι αλλο για αυτο εβαλα και το παραδειγμα...Ευχαριστω...
μπορει να δινεται συναρτηση με την ιδιοτητα f(a+b)=f(a)f(b) δεν ισχυει για ολες ομως ...
Παράθεση

mixas!!

Μαθητής Γ' λυκείου

H mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H mixas!! kala apotelesmata gia tis eksetaseis έγραψε στις 22:21, 18-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από coheNakatos
μπορει να δινεται συναρτηση με την ιδιοτητα f(a+b)=f(a)f(b) δεν ισχυει για ολες ομως ...

ναι η ασκηση λεει αν ισχυει η σχεση αυτη και φ συνεχης στο 1 ν.δ.ο θα ειναι συνεχης και στο συνολο των πραγματικων(το οποιο ειναι το ΠΟ)

Σε ευχαριστω πολυ...!!!!Γατος εισαι
Παράθεση

stratos_man (Stratos)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 168 μηνύματα.

O stratos_man έγραψε στις 20:09, 19-11-09:

εχω κατι ερωτησεις πανω στο θεωρημα Bolzano οποιος μπορει να με βοηθησει.Καταρχας σε ποια περιπτωση περνουμε περιπτώσεις δλδ αν μηδενιζεται στα ακρα και τον κανονικο τροπο λυσης. ΙΙ)αμα μας λεει η ασκηση ν.δ.ο υπαρχει ριζα απο το (0,5) και εμεις επειδη μας βολευει δειξουμε στο (1,3) ειναι λαθος..??? κατι τελευταιο στις ρητες (κλασματικα) μονη λυση ειναι αν παρουμε τον αριθμητη σαν ισοδυναμο..??? ΑΥΤΑ.!!
Παράθεση

coheNakatos (Βαγγελης)

Μαθητής Γ' λυκείου

O coheNakatos έγραψε στις 20:23, 19-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από stratos_man
εχω κατι ερωτησεις πανω στο θεωρημα Bolzano οποιος μπορει να με βοηθησει.Καταρχας σε ποια περιπτωση περνουμε περιπτώσεις δλδ αν μηδενιζεται στα ακρα και τον κανονικο τροπο λυσης. ΙΙ)αμα μας λεει η ασκηση ν.δ.ο υπαρχει ριζα απο το (0,5) και εμεις επειδη μας βολευει δειξουμε στο (1,3) ειναι λαθος..??? κατι τελευταιο στις ρητες (κλασματικα) μονη λυση ειναι αν παρουμε τον αριθμητη σαν ισοδυναμο..??? ΑΥΤΑ.!!
Δεν καταλαβαινω τι λες αλλα οκ

Για το 1ο δεν καταλαβα τιποτα φερε παραδειγμα
Για το 2ο μπορεις να το κανεις αυτο που λες εφοσον το (υποσυνολο)
Για το 3ο επισης δεν καταλαβα
Παράθεση

jimmy007

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O jimmy007 έγραψε στις 21:56, 19-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από stratos_man
1. O Bolzano βρίσκει ρίζα στο ανοιχτό διάστημα. Αν παίρνεις Bolzano στο [α,β] και f(a)*f(b)<_0 (μικρότερο η ίσο του 0) τότε παίρνεις περιπτώσεις για μικρότερο όπου ισχύει το θεώρημα και για 0 όπου ένα τουλάχιστον εκ των α,β είναι ρίζα. Επομένως, συνοψίζοντας τελικά προκύπτει ρίζα στο κλειστό. Πρόσεξε αυτές τις ασκήσεις γιατί συνδυάζουν εύκολα και μιγαδικούς.
2. Γενικότερα αν βρεις ρίζα στο γνήσιο υποσύνολο ενός διαστήματος τότε βρίσκεις και στο ίδιο το διάστημα(ανοικτό πάντα). Οπότε ναι ισχύει αυτό που λες.
3. Γενικότερα, σε μία εξίσωση με κλάσματα σαν και αυτή κάνεις συνήθως απαλειφή εφόσον στο διάστημα που ψάχνεις ρίζα οι παρονομαστές είναι διάφοροι του μηδενός. Αλλιώς παίρνεις αναγκαστικά υποδιαστήματα. Μπορεί να βγαίνει και με Rolle αλλά θέλει πολύ "φαντασία" και καλύτερα μην σε μπλέξω..
Παράθεση

blacksheep (ΓιαννηςΤουφεξης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O blacksheep έγραψε στις 21:06, 20-11-09:

αρκετες ασκησεις του bolzano λυνονται και με rolle και πολλες φορες τα δυο θεωρηματα μπορουν να συνδυαστουν σε καλες ασκησεις.
Παράθεση

jimmy007

Μαθητής Γ' λυκείου

O jimmy007 έγραψε στις 21:39, 20-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από blacksheep
αρκετες ασκησεις του bolzano λυνονται και με rolle και πολλες φορες τα δυο θεωρηματα μπορουν να συνδυαστουν σε καλες ασκησεις.
Γενικά, οι περισσότερες ασκήσεις λύνονται με διάφορους τρόπους. Ο Rolle βέβαια κατά την γνώμη μου εφαρμόζεται σε περισσότερες περιπτώσεις από τον Bolzano.
Παράθεση

Alibaba

Φοιτητής

Ο Alibaba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών Πάτρας . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O Alibaba έγραψε στις 22:27, 21-11-09:

Φίλοι του φόρουμ εχω μια ασκηση στην οποία ζητάω βοήθεια, παρακαλώ βοηθήστε με. η ασκηση είναι: Να αποδειχθεί οτι για κάθε πραγματικο αριθμό α υπάρχει μοναδικός θετικός αριθμος β τέτοιος ώστε να ισχύει: α= -1/β^3 + lnβ
Παράθεση

coheNakatos (Βαγγελης)

Μαθητής Γ' λυκείου

O coheNakatos έγραψε στις 23:54, 21-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Alibaba
Φίλοι του φόρουμ εχω μια ασκηση στην οποία ζητάω βοήθεια, παρακαλώ βοηθήστε με. η ασκηση είναι: Να αποδειχθεί οτι για κάθε πραγματικο αριθμό α υπάρχει μοναδικός θετικός αριθμος β τέτοιος ώστε να ισχύει: α= -1/β^3 + lnβ
Θεωρω την συναρτηση

Παιρνεις ορια στο και (προσεξε σε ποιο διαστημα θα εφαρμοσεις bolzano) ->εδειξες οτι υπαρχει τουλαχιστον 1 ριζα

Και δειχνοντας οτι ειναι και γν μονοτονη θα εχεις και μοναδικη ριζα ->μοναδικο b
Παράθεση

mixas!!

Μαθητής Γ' λυκείου

H mixas!! kala apotelesmata gia tis eksetaseis έγραψε στις 18:54, 22-11-09:

Αν και εχω λυσεις ασκησεις(ελαχιστες μεν) δεν μπορω με τπτ να καταλαβω!!!Μιλαω για το θεωρημα boltzano ποτε πως και γτ το χρησιμοποιω???τον ορισμο τον ξερω αλλα....δε μπορω να το καταλαβω...!!
Παράθεση

coheNakatos (Βαγγελης)

Μαθητής Γ' λυκείου

O coheNakatos έγραψε στις 19:09, 22-11-09:

Αν και εχω λυσεις ασκησεις(ελαχιστες μεν) δεν μπορω με τπτ να καταλαβω!!!Μιλαω για το θεωρημα boltzano ποτε πως και γτ το χρησιμοποιω???τον ορισμο τον ξερω αλλα....δε μπορω να το καταλαβω...!!
το θεωρημα Bolzano ειναι θεωρημα γυρω απο την υπαρξη ριζας και οχι αμεση ευρεση αυτης. Δεν ειναι απολυτο το ποτε θα το χρησιμοποιησεις γιατι θα μαθεις και αλλα θεωρηματα για υπαρξη ριζας παντως προς το παρον τουλαχιστον με αυτα που ξερω και εγω οσες ριζες θες να αποδειξεις οτι εχει μια συναρτηση τοσα Bolzano θα κανεις αντιστοιχα ,δηλαδη 2 ριζες - >2 bolzano (προς το παρον λες ξανα δεν εχω κανει αλλο θεωρημα εκτος του bolzano!)
Παράθεση

mixas!!

Μαθητής Γ' λυκείου

H mixas!! kala apotelesmata gia tis eksetaseis έγραψε στις 19:23, 22-11-09:

το θεωρημα Bolzano ειναι θεωρημα γυρω απο την υπαρξη ριζας και οχι αμεση ευρεση αυτης. Δεν ειναι απολυτο το ποτε θα το χρησιμοποιησεις γιατι θα μαθεις και αλλα θεωρηματα για υπαρξη ριζας παντως προς το παρον τουλαχιστον με αυτα που ξερω και εγω οσες ριζες θες να αποδειξεις οτι εχει μια συναρτηση τοσα Bolzano θα κανεις αντιστοιχα ,δηλαδη 2 ριζες - >2 bolzano (προς το παρον λες ξανα δεν εχω κανει αλλο θεωρημα εκτος του bolzano!)

Σε ευχαριστω που απαντησες...θα στρωθω τωρα να λυσω ασκησεις και οτι γινει....καποια στιγμη θα μπω στο νοημα...ααααχχχχχ
Παράθεση

Kasioph

Φοιτητής

H Kasioph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 73 μηνύματα.

H Kasioph έγραψε στις 19:43, 22-11-09:

Το θεώρημα Bolzano αναφέρεται στην ύπαρξη τουλάχιστον μίας ρίζας σε ένα διάστημα.Σπάνια θα σου ζητηθεί μόνο του σε ασκηση όταν προχωρήσεις.Συνηθως συνδιάζεται με άλλα ζητούμενα καθώς και με άλλα θεωρήματα, όπως θα μάθεις και αργότερα και τότε θα καταλάβεις και καλύτερα τη χρήση του.Θέλει πολλές ασκήσεις για να καταλάβεις πότε χρησιμοποιείς τι και γιατί.Προσωπικά το καταλαβά κατα την διάρκεια των επαναλήψεων οπότε μη φρικάρεις από τώρα αλλά και μη σταματήσεις να ασχολείσαι. Η μόνη βοήθεια που μπορώ να σου δώσω είναι ότι: συνήθως σε ασκήσεις που χρησιμοποιείς Bolzano η εκφώνηση λέει να δείξετε ότι η τάδε συνάρτηση έχει τουλάχιστον μία ρίζα στο τάδε διάστημα.
Τέλος για να πω κάι που ίσως είναι και αστειο/κουτο
αν σε μία συνάτηση που ειναι συνεχης σε ενα διαστημα (a,b) του π.ο το f(a) είναι θετικό και το f(b) αρνητικο (η το αντίστροφο) ξέρεις οτι υπάρχει τουλάχιστον ένα σημείο στο όποιο η συνάρτηση μηδενίζεται.(υπάρχει : f(x)=0)
Κα αύτο ακριβώς θες να αποδείξεις κι εσύ.δε θα βρεις συγκεκριμένη ρίζα αλλά θα αποδείξεις την ύπαρξη ρίζας.
Παράθεση

mixas!!

Μαθητής Γ' λυκείου

H mixas!! kala apotelesmata gia tis eksetaseis έγραψε στις 19:51, 22-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kasioph
Το θεώρημα Bolzano αναφέρεται στην ύπαρξη τουλάχιστον μίας ρίζας σε ένα διάστημα.Σπάνια θα σου ζητηθεί μόνο του σε ασκηση όταν προχωρήσεις.Συνηθως συνδιάζεται με άλλα ζητούμενα καθώς και με άλλα θεωρήματα, όπως θα μάθεις και αργότερα και τότε θα καταλάβεις και καλύτερα τη χρήση του.Θέλει πολλές ασκήσεις για να καταλάβεις πότε χρησιμοποιείς τι και γιατί.Προσωπικά το καταλαβά κατα την διάρκεια των επαναλήψεων οπότε μη φρικάρεις από τώρα αλλά και μη σταματήσεις να ασχολείσαι. Η μόνη βοήθεια που μπορώ να σου δώσω είναι ότι: συνήθως σε ασκήσεις που χρησιμοποιείς Bolzano η εκφώνηση λέει να δείξετε ότι η τάδε συνάρτηση έχει τουλάχιστον μία ρίζα στο τάδε διάστημα.
Τέλος για να πω κάι που ίσως είναι και αστειο/κουτο
αν σε μία συνάτηση που ειναι συνεχης σε ενα διαστημα (a,b) του π.ο το f(a) είναι θετικό και το f(b) αρνητικο (η το αντίστροφο) ξέρεις οτι υπάρχει τουλάχιστον ένα σημείο στο όποιο η συνάρτηση μηδενίζεται.(υπάρχει : f(x)=0)
Κα αύτο ακριβώς θες να αποδείξεις κι εσύ.δε θα βρεις συγκεκριμένη ρίζα αλλά θα αποδείξεις την ύπαρξη ρίζας.
ενταξει δε θα φρικαρω απο τωρα!!και βεβαια δε θα σταματησω να ασχολουμαι για να μη φρικαρω αργοτερα...νταξει με βοηθησατε και κουτσα στραβα κατι εχω πιασει...νιωθω πιο σιγουρη τουλαχιστον..να ρωτησω ποτε χρησιμοποιουμε το θεωρημα ενδιαμεσων τιμων και της μεγιστης και ελαχιστης τιμης...αυτα απλα τα αναφεραμε και δεν ειδαμε καμια ασκηση...βασικα μια με των ενδιαμεσων

ευχαριστω πολυ και σενα που απαντησες!!!
Παράθεση

coheNakatos (Βαγγελης)

Μαθητής Γ' λυκείου

O coheNakatos έγραψε στις 22:35, 22-11-09:

ενταξει δε θα φρικαρω απο τωρα!!και βεβαια δε θα σταματησω να ασχολουμαι για να μη φρικαρω αργοτερα...νταξει με βοηθησατε και κουτσα στραβα κατι εχω πιασει...νιωθω πιο σιγουρη τουλαχιστον..να ρωτησω ποτε χρησιμοποιουμε το θεωρημα ενδιαμεσων τιμων και της μεγιστης και ελαχιστης τιμης...αυτα απλα τα αναφεραμε και δεν ειδαμε καμια ασκηση...βασικα μια με των ενδιαμεσων

ευχαριστω πολυ και σενα που απαντησες!!!
το ενδιαμεσων ασχολειτε με εξισωσεις τησ μορφης f(x)=n Παραδειγμα νδο η συναρτηση παιρνει την τιμη "ταδε" ,ξερω δεν ειμαι πολυ κατανοητος :xixi:

το μεγιστης ελαχιστης πρεπει να εχει ΚΛΕΙΣΤΟ διαστημα για να το εφαρμοσεις
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O blacksheep έγραψε στις 22:42, 22-11-09:

με αλλα λογια η συναρτηση να ειναι συνεχης σε κλειστο διαστημα
τα δο αυτα θεωρηματα μπορουν να συνδυαστουν και δινουν αρκετα ευκολες ασκησεις.Καλο θα ηταν να γνωριζετε αυτου του ειδους οι ασκησεις ορισμενες φορες απαιτουν τη διακριση περπτωσεων.

Αυτα τα ολιγα να συμπληρωσω με τα οσα ειπε ο βαγγελης.
Παράθεση

mixas!!

Μαθητής Γ' λυκείου

H mixas!! kala apotelesmata gia tis eksetaseis έγραψε στις 20:17, 23-11-09:

το ενδιαμεσων ασχολειτε με εξισωσεις τησ μορφης f(x)=n Παραδειγμα νδο η συναρτηση παιρνει την τιμη "ταδε" ,ξερω δεν ειμαι πολυ κατανοητος :xixi:

το μεγιστης ελαχιστης πρεπει να εχει ΚΛΕΙΣΤΟ διαστημα για να το εφαρμοσεις
Αρχική Δημοσίευση από blacksheep
με αλλα λογια η συναρτηση να ειναι συνεχης σε κλειστο διαστημα
τα δο αυτα θεωρηματα μπορουν να συνδυαστουν και δινουν αρκετα ευκολες ασκησεις.Καλο θα ηταν να γνωριζετε αυτου του ειδους οι ασκησεις ορισμενες φορες απαιτουν τη διακριση περπτωσεων.

Αυτα τα ολιγα να συμπληρωσω με τα οσα ειπε ο βαγγελης.
εχω αρχισει να μπαινω στο νοημα ειδικα αυτα με τις εκφωνησεις με βοηθησαν πολυ!!!ευχαριστωωωωωωω:no1:
Παράθεση

coheNakatos (Βαγγελης)

Μαθητής Γ' λυκείου

O coheNakatos έγραψε στις 22:51, 23-11-09:

εχω αρχισει να μπαινω στο νοημα ειδικα αυτα με τις εκφωνησεις με βοηθησαν πολυ!!!ευχαριστωωωωωωω:no1:
εκει θελω να καταληξω οτι η εμπειρια θα σου δωσει την απαντηση και μονο .ΔΕΝ υπαρχουν απολυτη μεθοδολογια ,ουτε κατα διανοια
Παράθεση

Metallas (Kostas)

Φοιτητής

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O Metallas έγραψε στις 20:05, 03-12-09:

Παιδιά γεια σας...έχω δυο ασκησεις μπόμπες...
sorry lathos..
Παράθεση

μακροΠΟΥΛΟΣ

Μαθητής Β' λυκείου

Ο μακροΠΟΥΛΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O μακροΠΟΥΛΟΣ έγραψε στις 20:23, 03-12-09:

ρε παιδεια την ασκηση 1 β' ομαδας σελ 220 στο βιβλιο της γ'λυκειου
ημουν με μια κοπελα πριν και εχω κοληση τωρα
Παράθεση

Metallas (Kostas)

Φοιτητής

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O Metallas έγραψε στις 20:46, 03-12-09:

κανείς ρε παιδιά?γαμω το θμτ και το rolle...
Παράθεση

coheNakatos (Βαγγελης)

Μαθητής Γ' λυκείου

O coheNakatos έγραψε στις 20:54, 03-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Metallas
κανείς ρε παιδιά?γαμω το θμτ και το rolle...
Δεν τα εχω κανει ακομα περιμενε τους αλλους
Παράθεση

lowbaper92

Πτυχιούχος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.

O lowbaper92 έγραψε στις 21:20, 03-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από μακροΠΟΥΛΟΣ
Για x=0, f(0)=2

Επομένως
Παράθεση

jimmy007

Μαθητής Γ' λυκείου

O jimmy007 έγραψε στις 22:59, 03-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από μακροΠΟΥΛΟΣ
Με το όριο της παραγώγου, δηλαδή με ορισμό πας...
Παράθεση

penny*

Μαθητής Γ' λυκείου

H penny* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H penny* έγραψε στις 17:27, 14-12-09:

Έχω κάτι Σ-Λ αν μπορείτε να με βοηθήσετε..
1.Αν οι συναρτήσεις f και g δεν είναι συνεχείς στο Χο, τότε η συνάρτηση f+g δεν είναι συνεχής στο Χο.
Εγώ το είπα Σ ως άθροισμα μη συνεχών αλλά η καθηγήτρια Λ..:S

+ σχολικό σελ.202 ΙΙ.1
Παράθεση

Spyros2309 (Ποιο να 'ναι....)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Ποιο να 'ναι.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.

O Spyros2309 έγραψε στις 20:09, 14-12-09:

Το πρώτο ναι είναι λάθος.

Λέει είναι f+g, και f, g ασυνεχείς στο χ0 τότε π.χ. μπορεί να έχουμε:
όριο->χ0- της f(x) = 3
όριο->χ0+ της f(x) = -1
f(x0) = 4
όριo->x0- της g(x) = 12
όριο->χ0+ της g(x) = 16
g(x0) = 11
Με πράξεις βγαίνει ότι (f+g)(x) συνεχής στο x0
Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 20:38, 14-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από penny*
+ σχολικό σελ.202 ΙΙ.1
B. Απο το θεωρημα 2ο σελ. 166. Δεν διατηρουν τη διαταξη.
Επισης οριστε και οι υπολοιπες απαντησεις στις ερωτησεις κατανοησης(εντος σποιλερ παντα).

Δεν τα εχουμε κανει στο σχολειο αλλα νομιζω ειναι σωστα. Αν εχει κανεις καποια ενσταση να την πει, δεν τα εχω τσεκαρει.
Παράθεση

iN`

Φοιτητής

Ο iN` αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O iN` έγραψε στις 21:06, 14-12-09:

Όλα σωστά Rania. :no1:

Τα κάναμε στο σχολείο!
Παράθεση

penny*

Μαθητής Γ' λυκείου

H penny* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H penny* έγραψε στις 12:29, 15-12-09:

ευχαριστώ:thanks:
Παράθεση

forakos (Χριστόφορος)

Φοιτητής

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

O forakos Could we fix you if you broke? έγραψε στις 13:57, 17-12-09:

Υπαρχουν πουθενα τα Σ-Λ/πολλαπλής του Σχολικου για διαφορικο λογισμο;
Παράθεση

jimmy007

Μαθητής Γ' λυκείου

O jimmy007 έγραψε στις 23:58, 17-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από forakos
Υπαρχουν πουθενα τα Σ-Λ/πολλαπλής του Σχολικου για διαφορικο λογισμο;
Στο λυσάρι..
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O blacksheep έγραψε στις 13:35, 18-12-09:

Οχι,σε ενα βιβλιο που λεγεται διαδακτικη η καπως ετσι και λεει ποσες ωρες πρεπει να αφιερωνουν οι καθηγητης στην αναλυση και στις παραγραφους των βιβλιων.
Το εχουν καθηγητες.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους