Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,263 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,834 μηνύματα σε 74,192 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 324 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Lefterisantonop

Νεοφερμένος

Ο Lefterisantonop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Lefterisantonop έγραψε στις 22:02, 21-01-17:

Γεια σας σε όλα τα μέλη. Έχω μια άσκηση στην φυσική κατεύθυνσης που έχω προσπαθήσει πολλές φορές να την λύσω αλλά νομίζω ότι δεν έχει αρκετά δεδομένα και δεν βγαίνει με τίποτα το ερώτημα Δ. Σας παρακαλώ άμα έχετε καμία ιδέα για το πως λύνεται το τελευταίο ερώτημα πείτε μου http://m.imgur.com/5t8SBZN
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 827 μηνύματα.

O unπαικτable έγραψε στις 03:32, 22-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από Lefterisantonop
Γεια σας σε όλα τα μέλη. Έχω μια άσκηση στην φυσική κατεύθυνσης που έχω προσπαθήσει πολλές φορές να την λύσω αλλά νομίζω ότι δεν έχει αρκετά δεδομένα και δεν βγαίνει με τίποτα το ερώτημα Δ. Σας παρακαλώ άμα έχετε καμία ιδέα για το πως λύνεται το τελευταίο ερώτημα πείτε μου http://m.imgur.com/5t8SBZN
Μια χαρα ειναι. Απο διατηρηση ενεργειας η κινητικη ενεργεια που εχει η δεσμη οταν εισερχεται στο ηλεκτρικο πεδιο ειναι ιση με την ενεργεια που εδωσε η ταση στη δεσμη. Δηλαδη Κ=qV
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristianax

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H xristianax αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 106 μηνύματα.

H xristianax έγραψε στις 15:48, 21-09-17:

όταν έχουμε πλάγια πλαστική κρούση για να βρούμε την ταχύτητα ενός εκ των δυο σωμάτων πριν την κρούση εφαρμόζουμε ΑΔΟ σε κάθε άξονα ή πθ ;
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 16:07, 21-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από xristianax
όταν έχουμε πλάγια πλαστική κρούση για να βρούμε την ταχύτητα ενός εκ των δυο σωμάτων πριν την κρούση εφαρμόζουμε ΑΔΟ σε κάθε άξονα ή πθ ;
Τι είναι το πθ? (δε τα πάω καλά με συμβολισμούς, χαχα )
Επίσης η πλάγια κρούση που ζητάς είναι 90°;
Αν ναι
Δες εδώ:

Η μόνη διαφορά είναι ότι στην άσκηση σου ψάχνεις υαρχ κάποιου εκ των 2 σωμάτων, ενώ εδώ τη V συσσωμ.
Η λογική είναι η ίδια.

Αν δεν είναι 90°, πόση είναι; (γιατί εδώ μπαίνει και λιγάκι τριγωνομετρία).
Έχεις ως δεδομένα φαντάζομαι 2 εκ των 3 ταχυτήτων , μάζες και γωνία;;

Βάλε την άσκηση εδώ.
Παράθεση

xristianax

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H xristianax αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 106 μηνύματα.

H xristianax έγραψε στις 16:14, 21-09-17:

με τον συμβολισμό πθ εννοώ το πυθαγόρειο θεώρημα αφού οι αρχικέ ςμου ορμές είνα κάθετες, σε ευχαριστώ πολύ για το βίντεο
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 16:16, 21-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από xristianax
με τον συμβολισμό πθ εννοώ το πυθαγόρειο θεώρημα αφού οι αρχικέ ςμου ορμές είνα κάθετες, σε ευχαριστώ πολύ για το βίντεο
Α, οκ! Άρα καλύφθηκες με τη περίπτωση του βίντεο.
(δεν είχες αναφέρει αρχικά την καθετότητα και μου έκανε εντύπωση γιατί στο σχολείο θυμάμαι, με την πλαστική υπό 'τυχαία' γωνία, δεν είχαμε ασχοληθεί. Παρά μόνον αναφορικά.
Γι αυτό ρώτησα, μου έλειπε βασικό δεδομένο, χαχα)
Παράθεση

GTR-890

Δραστήριο Μέλος

Ο GTR-890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 297 μηνύματα.

O GTR-890 έγραψε στις 16:18, 23-09-17:

Πως βρίσκω το ημ(5π•0.65 + 3π/2) ???
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

#LoveMaths (Δημήτρης)

iSchool Moderator

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

O #LoveMaths #NTUAWannaKnow? έγραψε στις 16:45, 23-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από GTR-890
Εύκολα.

Τα ημ(2κπ + λ) γίνονται ημ(λ) όταν το 2κπ είναι ζυγός π, δηλαδή 2π, 4π, 6π, 8π και ούτω καθ' εξής.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GTR-890

Δραστήριο Μέλος

O GTR-890 έγραψε στις 16:50, 23-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από #LoveMaths
Εύκολα.

Τα ημ(2κπ + λ) γίνονται ημ(λ) όταν το 2κπ είναι ζυγός π, δηλαδή 2π, 4π, 6π, 8π και ούτω καθ' εξής.
Ευχαριστώ !!! αλλά πως έκανες το 3π/4 --->150π/100 και μετα το ημ(4,76) --->ημ(4π + 3π/4)???
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GTR-890 : 23-09-17 στις 16:57.
Παράθεση

Woz

Φοιτητής

Ο Woz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής (ΑΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O Woz έγραψε στις 16:52, 23-09-17:

https://www.wolframalpha.com/input/?i=sin(4.75pi)
Παράθεση

Χαρουλιτα

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,722 μηνύματα.

H Χαρουλιτα έγραψε στις 22:49, 23-09-17:

Ευχαριστώ !!! αλλά πως έκανες το 3π/4 --->150π/100 και μετα το ημ(4,76) --->ημ(4π + 3π/4)???
Φίλε μου, εκανε το 3π/2 ως 150π/100 πολλαπλασιάζοντας αριθμητή και παρανομαστή με το 50..

Στο αλλο, το 4,75 = 4 + 0.75 = 4 + 3/4...
Το χουμε;
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GTR-890

Δραστήριο Μέλος

O GTR-890 έγραψε στις 21:45, 24-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Χαρουλιτα
Φίλε μου, εκανε το 3π/2 ως 150π/100 πολλαπλασιάζοντας αριθμητή και παρανομαστή με το 50..

Στο αλλο, το 4,75 = 4 + 0.75 = 4 + 3/4...
Το χουμε;
Ναι ,ευχαριστω
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,217 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 22:37, 24-09-17:

5*0,65=3,25=3+0,25
3/2=1,5
αρα ημ(4π+0,75π)=ημ(4π+3π/4)=ημ(3π/4)=ημ(π-π/4)=ημ(π/4)=ριζα2/2
Παράθεση

Giovanni_ (Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα)

Φοιτητής

Ο Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 348 μηνύματα.

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 23:01, 24-09-17:

πολύ ωραίος αλγεβρικός χειρισμός
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 694 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 23:04, 24-09-17:

Ένα θα πω : Χαρά στο κουράγιο σας...
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

#LoveMaths (Δημήτρης)

iSchool Moderator

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

O #LoveMaths #NTUAWannaKnow? έγραψε στις 09:39, 25-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από PanosGR
Αυτά που αναλύουμε τώρα είναι προαπαιτούμενες γνώσεις της Β' Λυκείου και προηγούμενων τάξεων
Πράξεις κάνουμε....
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,351 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 09:56, 25-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από PanosGR
Θέλει και γερά νεύρα και υπομονή...
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 348 μηνύματα.

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 11:23, 25-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από juste un instant
Θέλει και γερά νεύρα και υπομονή...
Τι δουλειά έχεις εσύ εδώ;;;
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 694 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 15:23, 25-09-17:

Αυτά που αναλύουμε τώρα είναι προαπαιτούμενες γνώσεις της Β' Λυκείου και προηγούμενων τάξεων
Πράξεις κάνουμε....
Πρώην θεωρητικός εδώ.
Παράθεση

Φοιτητής

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 19:17, 25-09-17:

Πράξεις κάνουμε....
Ήταν κολπατζίδικο
Παράθεση

xristianax

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H xristianax έγραψε στις 19:27, 27-09-17:

γνωρίζοντας οτι η ταχύτητα δίνεται απο την εξίσωση υ=υμαχσυν(ωτ+π) μας ρωτάει για την τ= 3Τ/8 με τι είναι ίση η δυανμική ενέργεια του συστήματος. οι απαντήσεις είναι α)Κ β)Κ/2 και γ)Ε/4

Λύνοντας το μέσο ΑΔΕΤ προκύπτει ότι είναι ίση με Ε/2 ή Κμαχ/2
παρ΄ολα αυτά στις απαντήσεις με το Κ δεν έχει δίπλα το μαχ και αυτό με μπερδεύει. έχετε βρει εσείς κάποιο διαφορετικό αποτέλεσμα ;
Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 827 μηνύματα.

O unπαικτable έγραψε στις 19:32, 27-09-17:

Απο την ταχυτητα που σου δινει βρισκεις οτι Κ=Ε/2. Αρα U=E/2, αρα U=K. Σου ζηταει δυναμικη, ενεργεια να βρεις.
Παράθεση

xristianax

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H xristianax έγραψε στις 19:36, 27-09-17:

σε ευχαριστώ πολύ, βρήκα το λάθος μου
Παράθεση

VforVendetta (Χρήστος)

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O VforVendetta έγραψε στις 13:56, 30-09-17:

Παιδια σας γραφω ενα Σ.Λ απο βοηθημα. Δυο μικρες σφαιρες με μαζες m1 και m2 κινουνται στην ιδια ευθεια με ταχυτητες u1 και u2 αντιστοιχα. Οι δυο σφαιρες εχουν αντιθετες ορμες και συγκρουονται κεντρικα και ελαστικα. Θελω βοηθεια στο εξης: Η κινητικη ενεργεια καθε σφαιρας μετα την κρουση ειναι ιση με την κινητικη ενεργεια που ειχε πριν απο την κρουση. Αυτη την προταση την εχει ως σωστη.. αν μπορει να μου το εξηγησει καποιος
Παράθεση

GTR-890

Δραστήριο Μέλος

O GTR-890 έγραψε στις 15:02, 30-09-17:

A=0,4 m
ω=20rad/s
m=0.5kg

1)Να βρείτε το μέτρο του ρυθμού μεταβολής της ορμής του υλικού σημείου τις χρονικές στιγμές που η δυναμδυναμικη ενέργεια της ταλαντώσεις ισούνται με 1/4 της μέγιστης τιμής της .

Ρε παιδιά τι κάνω σε αυτήν την άσκηση ? ....εγώ ανελυσα Uταλ=1/4Uταλ(max) και βρήκα οτι U=4J ,μετα δεν ξέρω τι να κάνω για να εφαρμοσω τον τυπο ρυθμού μεταβολής [ΔP/DT=Fεπ(-D•x)]
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ έγραψε στις 16:28, 30-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από VforVendetta
Παιδια σας γραφω ενα Σ.Λ απο βοηθημα. Δυο μικρες σφαιρες με μαζες m1 και m2 κινουνται στην ιδια ευθεια με ταχυτητες u1 και u2 αντιστοιχα. Οι δυο σφαιρες εχουν αντιθετες ορμες και συγκρουονται κεντρικα και ελαστικα. Θελω βοηθεια στο εξης: Η κινητικη ενεργεια καθε σφαιρας μετα την κρουση ειναι ιση με την κινητικη ενεργεια που ειχε πριν απο την κρουση. Αυτη την προταση την εχει ως σωστη.. αν μπορει να μου το εξηγησει καποιος
Λίγο 'χοντρικά' γιατί δεν έχω πολύ χρόνο...

ΑΔΟ: m1υ1 - m2υ2 = -m1V1 + m2V2 [1] (τα πρόσημα μπήκαν με σχετική υποθετική θεώρηση για την κίνηση των μαζών μετά τη κρούση. Στις ασκήσεις, οι υποθέσεις προκύπτουν ως σωστές/λανθασμένες, ανάλογα με το πρόσημο που θα βρεις στο τέλος)
Αντίθετες Ορμές: m1υ1 = -m2υ2 [2]
(κεντρική & ελαστική κρούση) ΑΔΕ: ½. m1. υ1² + ½. m2. υ2² = ½.m1. V1² +½. m2. V2² [3]

Θες να "αποδείξεις" ως σωστό ότι Καρχ1 = Κτελ1 και Καρχ2 = Κτελ2
=> ½. m1. υ1² = ½. m1. V1² και ½. m2. υ2² = ½. m2. V2²
=> υ1² = V1² και υ2² = V2²
=> υ1 = ±V1 και υ2 = ±V2

Δουλεύοντας με τις σχέσεις 1,2,3, βγαίνει εύκολα το 'ζητούμενο'.

A=0,4 m
ω=20rad/s
m=0.5kg

1)Να βρείτε το μέτρο του ρυθμού μεταβολής της ορμής του υλικού σημείου τις χρονικές στιγμές που η δυναμδυναμικη ενέργεια της ταλαντώσεις ισούνται με 1/4 της μέγιστης τιμής της .
Ρε παιδιά τι κάνω σε αυτήν την άσκηση ? ....εγώ ανελυσα Uταλ=1/4Uταλ(max) και βρήκα οτι U=4J ,μετα δεν ξέρω τι να κάνω για να εφαρμοσω τον τυπο ρυθμού μεταβολής [ΔP/DT=Fεπ(-D•x)]

Από αυτό που λες , Uταλ=1/4Uταλ(max), θα βρεις τις θέσεις χ, στις οποίες ικανοποιείται αυτή η συνθήκη. (μπορείς και να δουλέψεις και με τη βοήθεια των διαγραμμάτων των ενεργειών ταλάντωσης)

Έχοντας βρει τις θέσεις Χ, όλα είναι εύκολα μετά, γιατί πλέον γνωρίζεις ό,τι σου χρειάζεται:
|dP/dt| = |ΣF| = |-m. ω². χ|
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stavri_ : 30-09-17 στις 16:29. Αιτία: AutoMerge
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

#LoveMaths (Δημήτρης)

iSchool Moderator

O #LoveMaths #NTUAWannaKnow? έγραψε στις 16:39, 30-09-17:

A=0,4 m
ω=20rad/s
m=0.5kg

Μέτρο Ρυθμού μεταβολής της ορμής:

Βρίσκω τις θέσεις για τις οποίες ισχύει η συνθήκη. ()
Ισχύει:

Άρα:

Οπότε είναι:

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη #LoveMaths : 30-09-17 στις 20:38. Αιτία: Σε Ν είναι βρε! :P
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,217 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 17:23, 30-09-17:

Ισχύει:

Άρα:

Οπότε είναι:
(σε Ν οχι σε J)
Αψογος!
Παράθεση

vanessa99

Φοιτητής

H vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής (ΤΕΙ/Ηράκλειο) . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

H vanessa99 έγραψε στις 18:22, 30-09-17:

Γεια σας! Λοιπον, εχω μια ραβδο που τις ασκουνται 3 δυναμεις (4 με τη Fαξονα). Έχω βρεί τη συνολική ροπή που ζητάει το πρώτο ερώτημα και το δεύτερο λέει:
Να υπολογίσετε κατά πόσο πρέπει να μεταβάλλουμε το μέτρο της F2 ώστε η συνολική ροπή των δυνάμεων που ασκούνται στη ράβδο ως προς τον άξονα περιστρογής της να γίνει αντίθετη της αρχικής.
Σαν διαδικασία τι πρέπει να κάνω? Δε σας εγραψα νούμερα μιας και δε θέλω να μου λύσετε την άσκηση αλλά να με βοηθήσετε με τη διαδικασία
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παράθεση

#LoveMaths (Δημήτρης)

iSchool Moderator

O #LoveMaths #NTUAWannaKnow? έγραψε στις 20:39, 30-09-17:

Έχω αρχίσει να τα ξεχνάω βρε Άγγελε.
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 22:45, 30-09-17:

Έχω αρχίσει να τα ξεχνάω βρε Άγγελε.
Μπα δεν θα το λεγα μια χαρα εισαι,απλα η ταχυτητα
Παράθεση

Unseen skygge

Δραστήριο Μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O Unseen skygge έγραψε στις 08:39, 01-10-17:

Vanessa χωρίς να μπορώ να καταλάβω καθόλου πως είναι η άσκηση (αν δεν μας δώσεις σχήμα δυσκολο) πρέπει να λύσεις Στ=-Σταρχ Αν κατάλαβα αυτό που θελ ει. Το Στ ως προς τον άξονα περιστροφής παντα που έχεις δύναμη που μεταββαλεται
Παράθεση

GTR-890

Δραστήριο Μέλος

O GTR-890 έγραψε στις 11:41, 01-10-17:

Ισχύει:

Άρα:

Οπότε είναι:

Εν το μεταξύ είχα τι λύση μπροστά από τα μάτια μου .....ευχαριστώ πολύ
Παράθεση

vanessa99

Φοιτητής

H vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής (ΤΕΙ/Ηράκλειο) . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

H vanessa99 έγραψε στις 15:47, 02-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από Unseen skygge
Vanessa χωρίς να μπορώ να καταλάβω καθόλου πως είναι η άσκηση (αν δεν μας δώσεις σχήμα δυσκολο) πρέπει να λύσεις Στ=-Σταρχ Αν κατάλαβα αυτό που θελ ει. Το Στ ως προς τον άξονα περιστροφής παντα που έχεις δύναμη που μεταββαλεται
Γιατι παντα εχω μια δυναμη που μεταβαλλεται?
Παράθεση

xristianax

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H xristianax έγραψε στις 17:29, 02-10-17:

καλησπέρα παιδιά, όταν έχουμε κρούση δυο σωμάτων και το ένα εκτελεί έπειτα πλήρη κατακόρυφο κύκλο, πώς βρίσκουμε την ελάχιστη τιμή που θα έπρεπε να είχε το άλλο σώμα λίγο πριν την κρούση;
Παράθεση

Unseen skygge

Δραστήριο Μέλος

O Unseen skygge έγραψε στις 22:03, 02-10-17:

Γιατί η δύναμη του άξονα δεν έχει τύπο την υπολογίζεις με βάση τα δεδομένα
Παράθεση

xristianax

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H xristianax έγραψε στις 20:33, 20-10-17:

παιδία θα ήθελα να ρωτήσω, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί στο στερέο υπάρχουνδυο διαφορετικές ταχύτητες; (μεταφορική και γραμμική)
Παράθεση

Unseen skygge

Δραστήριο Μέλος

O Unseen skygge έγραψε στις 22:50, 20-10-17:

Γιατί κάνει ταυτόχρονα δύο κινήσεις. Μια μεταφορική και μια περιστροφική. Δες το Αλλιώς. Στην οριζόντια βολή γιατί έχει δύο ταχύτητες το σωμα; Γιατί κάνει ελεύθερη πτώση στον άξονα y και εοκ στον χ. Έτσι και στο στέρεο το κάθε σημείο έχει ταυτόχρονα την μεταφορική ταχύτητα λόγω της μεταφορικής κίνησης και την γραμμική λόγω της περιστροφικης εάν εκτελεί σύνθετη κίνηση
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους