Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,696 εγγεγραμμένα μέλη και 2,403,702 μηνύματα σε 74,697 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 184 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

[Παλιό Σύστημα] Θετική ή Τεχνολογική Κατεύθυνση;

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,733 μηνύματα.

H methexys έγραψε: στις 20:22, 13-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από paokara4ever
@methexys Δε διαφωνώ σε αυτά που λες, αλλά πραγματικά και μόνο που σκέφτομαι τη γιούχα που φάω από συμμαθητές (τόσο σε φροντιστήριο όσο και σε σχολείο) μόνο κατάθλιψη με πιάνει... Θα με λένε "γλ@φτη" και με το δίκιο τους. (Προφανώς για να κάνω το ποστ, σημαίνει ότι υποστήριξα με τέτοια θέρμη την Θετική, που μέχρι και ο Λέωνιδας θα τη ζήλευε).
Anyway, end of story, εκτός αν έχει κάποιος άλλος να προσθέσει κάτι άλλο...
Αν προτιμας να...φας στη μάπα τη χημεία, στην οποία έχεις κενά, και τη βιολογια ενώ μπορείς να επιλέξεις τα πιο βατά ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ, και αν εισαι διαθέσιμος να χάσεις μόρια επειδή δεν θες να αλλάξουν γνώμη για εσένα οι άλλοι, τι να σου πω Μετα απο καμια εβδομάδα,κανένας δεν θα θυμάται τι έλεγες πριν ένα χρόνο και οτι τελικά άλλαξες κατευθυνση και θα εχουν σταματήσει να σχολιάζουν την επιλογή σου. Σκέψου το και κανε τις επιλογές που θα σε βοηθήσουν να πετύχεις τον στόχο σου και οχι αυτές που περιμένουν να δουν οι άλλοι. Φιλικά!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

intefina (Ιδιαίτερη Περίπτωση)

Φοιτητής

H Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H intefina έγραψε: στις 20:24, 13-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από paokara4ever
Καλησπέρα παιδιά, πρώτη φορά γράφω μήνυμα, παρότι σας παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό...
Βρίσκομαι σε δίλημμα αυτόν τον καιρό σχετικά με το ποια κατεύθυνση θα ακολουθήσω.
Πέρυσι ήμουν στη θετική κατεύθυνση και ενώ κατάλαβα πολύ καλά την ύλη σε Μαθηματικά και Φυσική, είχα μεγάλο πρόβλημα με τη Χημεία. Στο τέλος, φανταστείτε, έγραψα στο συγκεκριμένο μάθημα κάτω από τη βάση στις ενδοσχολικές (στα υπόλοιπα μαθήματα, με εξαίρεση την Ιστορία (15) και την Χημεία Γεν. (13), είχα πάνω από 18 ).
Το πρόβλημα είναι το εξής: όλη τη χρονιά ήμουν πεπεισμένος ότι θα συνεχίσω θετική, για αυτό το λόγο, όποτε οι καθηγητές μας μάς ρωτούσαν για αυτό το θέμα, έβλεπαν πάντα ανεβασμένη τη χερούκλα μου στο άκουσμα "θετική". Έτσι λοιπόν έγινε και με την "βιολόγο" της τάξης μας (σημείωση:αυτή αναλαμβάνει και τα τμήματα βιολογίας κατ. της γ') με την οποία έχω την καλύτερη σχέση από κάθε άλλο καθηγητή, λόγω της συνεργασίας μας σε διάφορα projects κτλ. Την διαβεβαίωνα κάθε φορά ότι σίγουρα θα με έχει και του χρόνου. Τα ίδια και με τον καθηγητή της Χημείας.
Μετά από απλή ανάλυση των δεδομένων-αποτελεσμάτων καθ'όλη τη διάρκεια της χρονιάς, ωστόσο, προέκυψε ότι έχω τεράστια κενά στην Χημεία και, ενώ αγαπώ τη Βιολογία (δεν έχω γράψει ποτέ κάτω από 19 σε αυτό το μάθημα, από το Γυμνάσιο ακόμα!) η πιο σοφή και λογική επιλογή θα ήταν να επιλέξω την Τεχνολογική ΙΙ (η Τεχνολογική Ι έχει Ηλεκτρολογία, η οποία είναι ο μόνος κλάδος της Φυσικής που δε μου αρέσει)!!!
Συνήθως δεν αθετώ τις υποσχέσεις μου (και δη όταν αυτές δίνονται σε καθηγητές), αλλά μήπως αυτή τη φορά είναι αναγκαία μία "κ@λοτούμπα" που θα ζήλευαν ακόμα και οι πολιτικοί; Ή μήπως δεν αξίζει να πέσω τόσο χαμηλά ηθικά και απλά πρέπει να υποστώ τις συνέπειες της ανευθυνότητάς μου;;; Τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου;
ΥΓ:Στόχος μου για του χρόνου είναι να περάσω στη Σχολή Μηχανολόγων του ΑΠΘ ή το αντίστοιχο τμήμα Μαθηματικών.
ΥΓ2:Ελπίζω να μην φαίνομαι υπερβολικός...
Τα κενά στη χημεία μπορούν να καλυφθούν αν υπάρχει θέληση φυσικά..Ξέρω περίπτωση μαθητή που στη Β΄λυκείου ήταν τεχνολογική και στη Γ΄άλλαξε σε θετική γιατί κατάλαβε πως τον ενδιέφερε η χημεία και τα πήγε αρκετά καλά..Επίσης πολλά παιδιά πηγαίνουν φροντιστήριο χημείας μόνο στη Γ΄που σημαίνει ότι έχουν αρκετά κενά να καλύψουν αλλά με λίγη παραπάνω προσπάθεια τα καταφέρνουν (κι εδώ έχω παραδείγματα και μάλιστα φίλων)
Πέρα απ' αυτό, δεν έχεις υπογράψει κάποιο συμβόλαιο με το το σχολείο σου και με τους συγκεκριμένους καθηγητές για την κατεύθυνση που θα επιλέξεις..Δεν είναι ανευθυνότητα να πάρεις τεχνολογική επειδή έδωσες "υπόσχεση" για θετική..Ανευθυνότητα θα είναι να πάρεις θετική για να ευχαριστήσεις αυτούς κι όχι τον εαυτό σου..
Αν είσαι 100% σίγουρος ότι δε θέλεις σχολές του 3ου πεδίου τότε είναι καλύτερα να διαλέξεις τεχνολογική
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Νεκταρία8ο

Νεοφερμένος

H Νεκταρία8ο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Νεκταρία8ο έγραψε: στις 20:10, 30-07-14:

ερωτηση: αν κάποιος το καλοκαιρι ακολουθησει θετική κατευθυνση αλλα το σεπτεμβρη (ή ακομα και μέσα αυγουστου) αλλαξει και παει τεχνολογική θα αντιμετωπίσει μεγάλο πρόβλημα;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

intefina (Ιδιαίτερη Περίπτωση)

Φοιτητής

H Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H intefina έγραψε: στις 20:12, 30-07-14:

Έχεις κάνει θερινά να υποθέσω;

ΕλευθεριⒶκος

Φοιτητής

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 326 μηνύματα.

O ΕλευθεριⒶκος έγραψε: στις 20:15, 30-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Νεκταρία8ο
ερωτηση: αν κάποιος το καλοκαιρι ακολουθησει θετική κατευθυνση αλλα το σεπτεμβρη (ή ακομα και μέσα αυγουστου) αλλαξει και παει τεχνολογική θα αντιμετωπίσει μεγάλο πρόβλημα;
Κανενα απολυτως !! Για το αντιθετο θα υπηρχε προβλημα.

Marina97

Νεοφερμένος

H Marina97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Marina97 έγραψε: στις 22:35, 19-09-14:

Hello
Μεχρι τωρα ειμαι θετική κατευθυνση αλλα το σκεφτομαι σοβαρα να αλλαξω σε τεχνολογικη. Η χημεια ειναι το πιο αγαπητο μου μαθημα και την βιολογια την μαθαινω σχετικα ευκολα όμως ενδιαφερομαι για αρχιτεκτονικη και το σχεδιο μου τρωει αρκετες ωρες διαβασματος (6-9 ωρες την βδομαδα).
Η ερωτηση μου ειναι αν πιστευετε ο,τι αξιζει να επιμεινω στη θετικη (μιας και λατρευω την χημεια) ή να επιλεξω τεχνολογική που εχει την αοδε (δηλ, λιγοτερη υλη απ'οτι η βιολογια). Ας σημειωθει οτι εχω κανει ορισμενα μαθηματα προγραμματισμου και δεν εντυπωσιαστηκα. Επισης, φοβαμαι μηπως δυσκολευει πολυ στην πορεια(???)

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,733 μηνύματα.

H methexys έγραψε: στις 22:41, 19-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από Marina97
Hello
Μεχρι τωρα ειμαι θετική κατευθυνση αλλα το σκεφτομαι σοβαρα να αλλαξω σε τεχνολογικη. Η χημεια ειναι το πιο αγαπητο μου μαθημα και την βιολογια την μαθαινω σχετικα ευκολα όμως ενδιαφερομαι για αρχιτεκτονικη και το σχεδιο μου τρωει αρκετες ωρες διαβασματος (6-9 ωρες την βδομαδα).
Η ερωτηση μου ειναι αν πιστευετε ο,τι αξιζει να επιμεινω στη θετικη (μιας και λατρευω την χημεια) ή να επιλεξω τεχνολογική που εχει την αοδε (δηλ, λιγοτερη υλη απ'οτι η βιολογια). Ας σημειωθει οτι εχω κανει ορισμενα μαθηματα προγραμματισμου και δεν εντυπωσιαστηκα. Επισης, φοβαμαι μηπως δυσκολευει πολυ στην πορεια(???)
Για να κάνεις σχέδιο σημαίνει ότι έχεις κύριο στόχο την αρχιτεκτονική. Ίσως σου φαίνονται περισσότερο ενδιαφέροντα τα μαθήματα της θετικής, αλλά ναι,το σχέδιο τρώει πολλές ώρες. Πιστεύω ότι θα είναι πιο εύκολο το πρόγραμμά σου αν διαλέξεις τεχνολογική. Το ΑΟΔΕ δεν είναι τίποτα, βγαίνει με συστηματικό διάβασμα και χωρίς φροντ, και το ΑΕΠΠ δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο,ειδικά αν σου αρέσει. Εγώ ήμουν τεχνολογική (με ΑΟΔΕ) και έκανα σχέδιο και φαντάσου ότι κουραζόμουν αρκετά! Είχα 6 ώρες την εβδομάδα, δούλευα πολύ στο σπίτι και έκανα εξάωρα συνεχόμενα τα Σ/Κ. Θα έχεις πολύ δουλειά,ειδικά μετά τις πανελλήνιες που θα κάνεις ακόμα περισσότερο σχέδιο, οπότε σκέψου το καλά.

Marina97

Νεοφερμένος

H Marina97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Marina97 έγραψε: στις 22:49, 19-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Για να κάνεις σχέδιο σημαίνει ότι έχεις κύριο στόχο την αρχιτεκτονική. Ίσως σου φαίνονται περισσότερο ενδιαφέροντα τα μαθήματα της θετικής, αλλά ναι,το σχέδιο τρώει πολλές ώρες. Πιστεύω ότι θα είναι πιο εύκολο το πρόγραμμά σου αν διαλέξεις τεχνολογική. Το ΑΟΔΕ δεν είναι τίποτα, βγαίνει με συστηματικό διάβασμα και χωρίς φροντ, και το ΑΕΠΠ δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο,ειδικά αν σου αρέσει. Εγώ ήμουν τεχνολογική (με ΑΟΔΕ) και έκανα σχέδιο και φαντάσου ότι κουραζόμουν αρκετά! Είχα 6 ώρες την εβδομάδα, δούλευα πολύ στο σπίτι και έκανα εξάωρα συνεχόμενα τα Σ/Κ. Θα έχεις πολύ δουλειά,ειδικά μετά τις πανελλήνιες που θα κάνεις ακόμα περισσότερο σχέδιο, οπότε σκέψου το καλά.
Ακριβως γι'αυτο τον λογο σκεφτομαι να αλλαξω. Απλα δεν μου αρεσει το ΑΕΠΠ και προς το παρον δεν πιστευω οτι θα ειναι ενα μαθημα στο οποιο θα ειμαι καλη σε αντιθεση με τα μαθηματα της θετικης. Ωστοσο αναγνωριζω οτι η τεχνολογικη θα ειναι πιο απλη οσον αφορα τις ωρες κλπ και αυτος ειναι το μοναδικος λογος που με βαζει σε αυτο το διλημμα

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Εσθονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,245 μηνύματα.

O ultraviolence i look spooky but i'm really nice έγραψε: στις 21:55, 16-11-14:

Εγώ λοιπόν,στην β λυκείου ήμουν θετική.Το καλοκαίρι ενώ ξεκίνησα με τα μαθηματα της θετικής, παρατήρησα ότι δυσκολευόμουν στην αποστήθιση της βιολογίας, αλλά προσωπικά δεν ήθελα να αλλάξω κατεύθυνση γιατί το χημικο/βιολογικό μου φαίνεται ενδιαφέρον σαν σχολή.Έπειτα, έκανα το λαθος να ακούσω καθηγητές και γονείς, οι οποιοι με έπεισαν να ακολουθήσω εν τελει την τεχνολογική (με ΑΟΔΕ).Δεν είναι ότι δεν τα πάω καλά στο ΑΟΔΕ και στο ΑΕΠΠ απλά ως μαθήματα, δεν με "γεμίζουν".Μου φαίνονται αδιάφορα και τα διαβάζω μόνο επειδή πρέπει, όχι επειδη το θέλω.Παρ'όλα αυτά η επίδοση μου σ'αυτά ειναι καλή.Τώρα έχω μείνει "εγκλωβισμένος" σε αυτή την κατεύθυνση και δεν μπορώ να κανω κάτι.Θα προτιμούσα να διάβαζα κάτι επειδή το γούσταρα παρά επειδή πρέπει.To the point, μην αφήσετε κανένα να επηρεάσει τη γνώμη σας.Εγώ το έκανα και το μετανιώνω.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

johnietraf (γιαννης)

Φοιτητής

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Ιωάννινα) και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,222 μηνύματα.

O johnietraf έγραψε: στις 22:11, 16-11-14:

Ημουν στο τσακ να αλλαξω κατευθυνση και να παω τεχνολογικη λογω χημειας!
Τελικα αποφασισα να μεινω και δικαιωθηκα αφου και χημεια πηγαινω μακραν καλυτερα
Επισης για την βιολογια εχω να πω την λατρευω
Συμφωνω και επαυξανω οτι κανενας δεν πρεπει να σας επιρρεασει για την κατευθυνση αλλα και για την σχολη στο μηχανογραφικο ...ο καθενας αυτο που θελει
Μονο εμεις ξερουμε τι πραγματικα θελουμε

Υ.γ .. πως το αντεχετς το αοδε?

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Εσθονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,245 μηνύματα.

O ultraviolence i look spooky but i'm really nice έγραψε: στις 23:34, 16-11-14:

Με τα χίλια ζόρια δυστηχως..

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους