Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,266 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,877 μηνύματα σε 74,193 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 629 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ισπανικά ή Ιταλικά;

charriss

Νεοφερμένος

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O charriss έγραψε στις 20:25, 24-09-17:

Κοιτα εγω έχω μάθει και τις 2. Ξεκίνησα με ισπανικά, ένα διάστημα και τα 2 και έμεινα στα ισπανικά. Στα ισπανικά ίσως σε δυσκολέψει η προφορά και κάποια ανώμαλα ρήματα. Στα Ιταλικά η γραμματική είναι πιο πολύπλοκη. Μάθε τες και τις 2. Μαθαίνονται. Απλά εμένα προσωπικά με έχουν κερδίσει τα ισπανικά
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Φοιτητής

Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,142 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 21:58, 24-09-17:

εχω πει παλι πρωτα ιταλικα μετα ισπανικα (αν εχεις σκοπο να μαθεις και τις δυο). τα ιταλικα εχουν πολυ γραμματικη κλπ κλπ αλλα εαν τα μαθεις καλα τα ισπανικα θα σου παρουν κανενα χρονο να τα μαθεις
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 12,211 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 22:03, 24-09-17:

Μην τα ξεκινήσεις ταυτόχρονα, θα καταλήξεις να μιλάς μια δική σου ισπανο-ιταλική διάλεκτο
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 46 μηνύματα.

O Animan έγραψε στις 23:47, 25-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Μην τα ξεκινήσεις ταυτόχρονα, θα καταλήξεις να μιλάς μια δική σου ισπανο-ιταλική διάλεκτο
Όντως. Θα αρχίζεις να μιλάς μια γλώσσα και μετά θα καλύπτεις τα κενά των άγνωστων λέξεων με την άλλη γλώσσα. Μπορεί κάποιος να τα κάνει ταυτόχρονα πιστεύω αλλά μόνο αν έχει μεγάλη διαφορά στο επίπεδο, π.χ. τελειώνει τα ισπανικά και ένα χρόνο πριν τελειώσει αρχίσει ιταλικά. Έτσι θα μιλά τόσο καλά την μια που δεν θα μπορεί να χωθεί με τίποτε η άλλη γιατί δεν θα υπάρχουν (πολλά τουλάχιστον) κενά για να καλύψει. Αλλά ξέρω και άτομα που ξέρουν καλά ισπανικά και μετά (αφού τελείωσαν) τα ισπανικά μάθανε πορτογαλικά και επηρρέασε αρκετά την προφορά τους στα ισπανικά. Οπότε μάλλον εξαρτάται και από το κάθε άτομο κατά πόσο μπορεί να τα κρατήσει χωριστά και να μην τις μπερδεύει.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ιταλικά - Από Lazos
      Το θέμα έχει λάβει 449 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ισπανικά - Ιταλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-09-17 στις 09:59.
    • Γαλλικά, ιταλικά, ισπανικά - Από dIm@kIs14
      Το θέμα έχει λάβει 101 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-07-17 στις 23:48.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους