Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,251 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,546 μηνύματα σε 74,178 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 393 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ιταλικά

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 16:02, 15-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από olgalicious97
ciao κι από εμένα! Σκέφτομαι να αρχίσω να μαθαίνω Ιταλικά. Με λεξιλόγιο και γραμματική online. Γνωρίζω καλά γαλλικά κι έχω διαπιστώσει πως μεταξύ τους μοιάζουν αρκετά έως πολύ. in other words, κείμενα (απλά) που έχω διαβάσει τα κατανοώ. Τι συμβουλεύετε;
Συμφωνω πολυ με την Flumen, τα ιταλικα τραγουδια να τα λιωσεις (αλλωστε ειναι υπεροχα♥) και να βλεπεις ιταλικες εκπομπες/να διαβαζεις ιταλικα βιβλια για να εξοικειωθεις με την χρηση του λεξιλογιου.. Eγω σου προτεινω να ξεκινησεις να βλεπεις ιταλικα παιδικα που ειναι πολυ ευκολα στο να τα καταλαβεις (τα καταλαβαινα απο τον πρωτο χρονο) γιατι εχουν απλο λεξιλογιο και μιλανε αργα, και στην πορεια (μετα απο λιγο καιρο), να αρχισεις να βλεπεις live συνεντευξεις απο διασημους και τετοια για να εξοικειωθεις με το ακουσμα και την ομιλια (οι ιταλοι μιλανε ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ γρηγορα, μεχρι και τωρα που πλεον ειμαι σε ικανοποιητικο επιπεδο ΧΑΝΟΜΑΙ).. Δεδομενου οτι δεν εχεις καθηγητη πρεπει να κανεις τετραπλασια προσπαθεια και κοπο γιατι ειναι πολυ πιο δυσκολο... Εγω ομως θα σε συμβουλευα, αν δεν μπορεις να διαθεσεις λεφτα σε καθηγητη να βρεις κατι, καποιον γνωστο σου που μιλαει την γλωσσα, καποιον καθηγητη σου, οτιδποτε, ωστε να σου διορθωνει τα τυχον λαθη που κανεις και δεν μπορεις να τα βρεις μονη σου για να τα διορθωσεις...

Κατα τ'αλλα ειναι πολυ ευκολη γλωσσα και πολυ ευχαριστη, αν την αγαπησεις και την δεις θετικα θα την μαθεις πολυ ευκολα Καλη συνεχειαα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Italian dream... : 15-09-13 στις 16:08.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

olgalicious97

Φοιτητής

H olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 246 μηνύματα.

H olgalicious97 don't believe the hype έγραψε στις 17:32, 15-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Italian dream...
Συμφωνω πολυ με την Flumen, τα ιταλικα τραγουδια να τα λιωσεις (αλλωστε ειναι υπεροχα♥) και να βλεπεις ιταλικες εκπομπες/να διαβαζεις ιταλικα βιβλια για να εξοικειωθεις με την χρηση του λεξιλογιου.. Eγω σου προτεινω να ξεκινησεις να βλεπεις ιταλικα παιδικα που ειναι πολυ ευκολα στο να τα καταλαβεις (τα καταλαβαινα απο τον πρωτο χρονο) γιατι εχουν απλο λεξιλογιο και μιλανε αργα, και στην πορεια (μετα απο λιγο καιρο), να αρχισεις να βλεπεις live συνεντευξεις απο διασημους και τετοια για να εξοικειωθεις με το ακουσμα και την ομιλια (οι ιταλοι μιλανε ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ γρηγορα, μεχρι και τωρα που πλεον ειμαι σε ικανοποιητικο επιπεδο ΧΑΝΟΜΑΙ).. Δεδομενου οτι δεν εχεις καθηγητη πρεπει να κανεις τετραπλασια προσπαθεια και κοπο γιατι ειναι πολυ πιο δυσκολο... Εγω ομως θα σε συμβουλευα, αν δεν μπορεις να διαθεσεις λεφτα σε καθηγητη να βρεις κατι, καποιον γνωστο σου που μιλαει την γλωσσα, καποιον καθηγητη σου, οτιδποτε, ωστε να σου διορθωνει τα τυχον λαθη που κανεις και δεν μπορεις να τα βρεις μονη σου για να τα διορθωσεις...

Κατα τ'αλλα ειναι πολυ ευκολη γλωσσα και πολυ ευχαριστη, αν την αγαπησεις και την δεις θετικα θα την μαθεις πολυ ευκολα Καλη συνεχειαα
πολλά ευχαριστώ! έχω άτομα που μιλάνε ιταλικά, οπότε θα τα συμβουλεύομαι (for the time being). Έχω ακούσει κι από άλλους πως είναι εύκολη γλώσσα - ελπίζω να μου φανεί έτσι! χαχα. Πάντως, ότι -ακουστικά, τουλάχιστον- είναι όμορφη γλώσσα.. είναι! grazie και πάλι
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 18:56, 15-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από olgalicious97
πολλά ευχαριστώ! έχω άτομα που μιλάνε ιταλικά, οπότε θα τα συμβουλεύομαι (for the time being). Έχω ακούσει κι από άλλους πως είναι εύκολη γλώσσα - ελπίζω να μου φανεί έτσι! χαχα. Πάντως, ότι -ακουστικά, τουλάχιστον- είναι όμορφη γλώσσα.. είναι! grazie και πάλι
Τιποτα, και οτι θελεις να ρωτας, παντα θα βρησκεις διαθεσημα μελη να σε βοηθανε και να λυνουν τις αποριες σου! Ειναι πραγματικα πολυ ομορφη γλωσσα, και μαζι με αυτην θα εξοικειωθεις και με την ιταλικη κουλτουρα που ειανι κι αυτη υπεροχη και πολυ ενδιαφερουσα, και θα την αγαπησεις.. Καλη συνεχεια και in bocca al lupo γιατι θα σου χρειαστει..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Flumen

Νεοφερμένος

H Flumen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Flumen έγραψε στις 19:52, 15-09-13:

Καλό είναι πάντως να πάρεις μια γραμματική, κατά προτίμηση με ασκήσεις, ει δυνατόν και με τευχίδιο λύσεων. Μπορεί να είναι το πιο βαρετό κομμάτι της εκμάθησης, αποτελεί όμως το "σκελετό" για να μπορέσεις να μιλήσεις και να κατανοήσεις σωστά τη γλώσσα
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Φοιτητής

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,250 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:02, 01-10-13:

Λοιπόν ας γράψω και΄γω μερικές απορίες επειδή με ενδιαφέρει το θέμα.
Να σημειωθεί ότι δεν έχω κάνει ποτέ μου Ιταλικά. Πήγα τις προάλλες να ρωτήσω σε ένα φροντιστήριο Ιταλικών και μου τα είπα κάπως κινέζικα σε ό,τι αφορά με τα πτυχία. Δυστυχώς δεν έχω πλέον το χρόνο να ασχοληθώ και πολύ με τη γλώσσα παρά μόνο για μέχρι το Β1. Και μόλις με το καλό περάσω να συνεχίσω.
Εγώ έχω μία αντιπάθεια από τις άλλες δύο γλώσσες που κάνω στο ΚΠγ όμως όταν με είπαν για αρνητική βαθμολόγηση or sth like that στο Celi άρχισα να το σκέφτομαι πιο θερμά το θέμα. Εκεί μου είπαν ότι 1,5 με 2 χρόνια θα χρειαστώ.. Πείτε μου γνώμες οι σχετικοί..
Παράθεση

atri32

Νεοφερμένος

Ο atri32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O atri32 έγραψε στις 00:01, 03-10-13:

Καλησπέρα , έχοντας ένα καλό υπόβαθρο
Στην αγγλική γλώσσα μπορείς σε ενάμιση
Χρόνο να δώσεις για το ΚΠΓ B2 το οποίο
Είναι διαβαθμισμενο , δηλαδή εχει θέματα
Και Β1 και β2 και ανάλογα με το βαθμό σου
Έχεις το αντίστοιχο δίπλωμα . Το καλό με το ΚΠΓ
είναι ότι δεν εχει αρνητική βαθμολογία , τα θέματα
Είναι ευκολότερα απο τα διπλώματα του celi
Και επίσης είναι αναγνωρισμένα απο τον ΑΣΕΠ
και απο την ευρωπαϊκή ένωσης . Κάνοντας μετά
Ενάμιση χρόνο , δηλαδή σύνολο 2.5 μπορείς να δώσεις
Το diploma di lingual italiana c1 που το παρέχει
Το ιταλικό ινστιτούτο Αθηνών , το οποίο εχει την
Ίδια βαρύτητα όπως το celi 4 για τον ΑΣΕΠ .
Είναι επίπεδο advance . Έχοντας λοιπόν και το Diploma di lingua italiana
Μπορείς κάνοντας ένα χρόνο επιπλέον να δώσεις
Για το κπγ διαβαθμισμενο Γ1-Γ2 με σκοπό να πάρεις
Το Γ2 το αντίστοιχο proficiency . Σύνολο ετών 4 έτη
Για να ολοκληρώσεις την γλώσσα . Τα celi είναι χάσιμο
Χρόνου , αρνητική βαθμολογία , δύσκολα θέματα
Και ακριβά εξεταστρα
Παράθεση

roula2013

Νεοφερμένος

H roula2013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H roula2013 έγραψε στις 13:46, 25-10-13:

Καλησπέρα.. όποιος γνωρίζει θα ήθελα να μου προτείνει κάποιο βιβλίο Ιταλικών που θα με βοηθήσει να μάθω την Ιταλική γλώσσα. Να μην είναι λεξικό, να έχει γραμματική, ασκήσεις κλπ αλλά να έχει ελληνικά και λύσεις για να μπορώ να καταλαβαίνω.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JKaradakov : 25-10-13 στις 14:23. Αιτία: Greeklish.
Παράθεση

Έφη35891

Φοιτητής

H Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H Έφη35891 έγραψε στις 12:35, 27-10-13:

Μήπως ξέρετε πού μπορώ να βρω βιβλία στα ιταλικά (λογοτεχνία);
Παράθεση

Cydonian Knight

Δραστήριο Μέλος

H Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 270 μηνύματα.

H Cydonian Knight Mardy bum έγραψε στις 14:46, 27-10-13:

Σε βιβλιοπωλεία, νομίζω υπάρχουν αρκετά... Αν πας πχ στον Νκολόπουλο που έχει αποκλειστικά ξενόγλωσσα βιβλία, θα βρεις. Οπως και στην Πολιτεία
Παράθεση

roula2013

Νεοφερμένος

H roula2013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H roula2013 έγραψε στις 15:30, 28-10-13:

γνωρίζει κάποιος αν τα μαθήματα livemocha γίνονται μόνο στ' αγγλικά??
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 19-05-15 στις 17:59. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

killbill123

Νεοφερμένος

H killbill123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H killbill123 έγραψε στις 22:51, 28-10-13:

Καλησπέρα arti32 διαβάζοντας το μήνυμα σου είδα ότι έχεις δώσει το diploma,
μήπως θα μπορούσες να μου πείς πώς είναι η εξέταση των προφορικών και τί θέματα σου έπεσαν εσένα;
Ευχαριστώ πολύ.
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 22:55, 28-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από roula2013
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΟ livemocha ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ??
Oχι, το Livemocha καλυπτει πραγματικα ολες τις γλώσσες, εφόσον βεβαια υπάρχουν ενεργοι χρήστες της εκάστοτε χωρας να σε βοηθήσουν.. Αφου μαλιστα το ρωτησες αυτο στο φορουμ των ιταλικων (αρα προφανως ενδιαφερεσαι για ιταλικα), να ξερεις οτι εγω εμπαινα συμπληρωματικα στο livemocha και με ειχε βοηθήσει πολύ, αλλά θελει πολυ δουλεια για μερικα μονο μαθηματα... (διορθωση 1500 εργασιων για να παρεις ενα μαθημα), οποτε το σταματησα...
Παράθεση

roula2013

Νεοφερμένος

H roula2013 έγραψε στις 23:55, 29-10-13:

Ευχαριστώ πολύ...Μήπως έχεις να μου προτείνεις κανένα βιβλίο εκμάθησης Ιταλικών?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 19-05-15 στις 18:02. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 21:08, 30-10-13:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ ΙΤΑΛΙΚΩΝ?
Για αρχαριο επιπεδο παντα ετσι? Εγω κανω αυτο, που ειναι απο Α1 μεχρι Β1 και γενικα ειναι παρα πολύ καλο και χρησιμο, ειδικα σε συνδιασμο με τα υπολοιπα (βιβλιο ασκησεων, βιβλιο προφορικων)... Αν και τα εχει πολυ συμπυκνωμενα (καλυπτει τεραστια υλη), οποτε το παιρνεις σιγα σιγα... Μονη σου θα κανεις η θα εχεις καθηγητη/τρια?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Italian dream... : 30-10-13 στις 21:11.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roula2013

Νεοφερμένος

H roula2013 έγραψε στις 16:44, 31-10-13:

Μόνη μου μαθαίνω για αρχή..Δεν ξέρω που θα με βγάλει όλο αυτό, δεν με ενδιαφέρει για την ώρα το πτυχίο αλλά κάποια στιγμή στο μέλλον μπορεί να πάω και σε κάποιο φροντιστήριο.. αυτό το βιβλίο έχει απαντήσεις στις ασκήσεις?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 19-05-15 στις 18:04. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 17:54, 31-10-13:

ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙΑ ΑΡΧΗ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΓΑΛΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ, ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΩ Κ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ..ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ?
Οχι δεν εχει απαντησεις, και στην περιπτωση που θα κανεις μονη σου πιστευω πως θα ηταν καλυτερα να επαιρνες μια μεθοδο που να εχει και ελληνικά, κυκλοφορουν πολλες μεθοδοι άνευ διδασκάλου για ότι επίπεδο θέλεις, αλλά επειδή δεν το εχω ψαξει ποτε το θέμα καλύτερα θα ήταν να εψαχνες κατι μονη σου, να προσεγγίσεις ίσως έναν καθηγητή ιταλικών ή κάποιον που είνια σχετικός με το θέμα για να σε συμβουλέψει σχετικα με το ποιες εκδόσεις είναι καλές, τι άλλο θα χρειαστεί να κάνεις περα απο αυτο κλπ, σιγουρα θα ειναι πιο κατατοπιστικός από εμένα.. Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία!!
Παράθεση

daria

Δραστήριο Μέλος

H daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.

H daria έγραψε στις 23:00, 12-12-13:

το diploma του ιταλικού ινστιτούτου αναγνωρίζεται στην ευρωπη???
Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 23:05, 12-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από daria
το diploma του ιταλικού ινστιτούτου αναγνωρίζεται στην ευρωπη???
Πιστεύω πως ναι, λογικά.
Παράθεση

daria

Δραστήριο Μέλος

H daria έγραψε στις 23:29, 12-12-13:

οκ!σ ευχαριστώ...επίσης οι βάσεις για το diploma και για το celi 3 ποιες είναι ??έχω ακούσει ότι το celi είναι πολύ πιο δύσκολο...ισχύει??
Παράθεση

atri32

Νεοφερμένος

O atri32 έγραψε στις 14:51, 14-12-13:

Καλησπέρα , είμαι κάτοχος diploma di lingua italiana
C1. Το δίπλωμα αυτό εχει μόνο ισχυη για την Ελλάδα
Όχι για άλλες χώρες του εξωτερικού . Ο ΑΣΕΠ το
Αναγνωρίζει επίπεδο πολύ καλή γνώση -advance
Τα διπλώματα c1 που έχουν ισχυη έξω είναι celi4 και
ΚΠΓ Γ1

Το diploma εχει βάση 48 δηλαδή το 60% για τα γραπτά
Και 23 δηλαδή 60% για τα προφορικά . Πρέπει να τα περάσεις
Μεμονωμένα , δεν υπάρχει συνψηφισμος αυτών των 2

Το celi3 είναι επίπεδο lower και είναι ευκολότερο
Απο diploma. Το diploma πλέον εχει αλλάξει
Το format εξετάζει αρκετά γραμματική , χρόνους , αντωνυμιες, προθέσεις
Υπό τακτικές , συμφωνία χρόνων . Η τελευταία δοκιμασία
Του reading είναι δύσκολη απαιτεί πολύ καλό λεξιλόγιο .
Και επίσης το ascolto εχει δυσκολέψει . Στην εξεταστική του Μαΐου
Περάσαμε το 40%. Εαν είσαι κάτοχος b2 σε συμφέρει
Να δώσεις διαβαθμισμενο Γ1-γ2 ΚΠΓ .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη atri32 : 14-12-13 στις 14:51. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

atri32

Νεοφερμένος

O atri32 έγραψε στις 16:50, 14-12-13:

Στα προφορικά εμένα μου έπεσε ένα ιταλικό
Κείμενο για την πεζοπορία , εικόνες απο εξωτικά μέρη
Προσωπικές ερωτήσεις σύνολο εξετάσεις
30 λεπτα . Οι εξεταστές είναι Ιταλοί .

Εξέτασης

Σύνολο εξέτασης 30 λεπτα
Παράθεση

daria

Δραστήριο Μέλος

H daria έγραψε στις 22:25, 16-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από atri32
Καλησπέρα , είμαι κάτοχος diploma di lingua italiana
C1. Το δίπλωμα αυτό εχει μόνο ισχυη για την Ελλάδα
Όχι για άλλες χώρες του εξωτερικού . Ο ΑΣΕΠ το
Αναγνωρίζει επίπεδο πολύ καλή γνώση -advance
Τα διπλώματα c1 που έχουν ισχυη έξω είναι celi4 και
ΚΠΓ Γ1

Το diploma εχει βάση 48 δηλαδή το 60% για τα γραπτά
Και 23 δηλαδή 60% για τα προφορικά . Πρέπει να τα περάσεις
Μεμονωμένα , δεν υπάρχει συνψηφισμος αυτών των 2

Το celi3 είναι επίπεδο lower και είναι ευκολότερο
Απο diploma. Το diploma πλέον εχει αλλάξει
Το format εξετάζει αρκετά γραμματική , χρόνους , αντωνυμιες, προθέσεις
Υπό τακτικές , συμφωνία χρόνων . Η τελευταία δοκιμασία
Του reading είναι δύσκολη απαιτεί πολύ καλό λεξιλόγιο .
Και επίσης το ascolto εχει δυσκολέψει . Στην εξεταστική του Μαΐου
Περάσαμε το 40%. Εαν είσαι κάτοχος b2 σε συμφέρει
Να δώσεις διαβαθμισμενο Γ1-γ2 ΚΠΓ .
σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!!δεν έχω πάρει ακόμα το β2, το μάιο-ιούνιο θα το δώσω και μετά δε νομίζω να συνεχίσω γιατί με ενδιαφέρει να έχω τουλάχιστον ένα επίπεδο αντίστοιχο του lower...απ΄οτι κατάλαβα δηλαδη το celi 3 είναι πιο ευκολο??ειχα ακουσει το αντίθετο...
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Φοιτητής

Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 931 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 22:06, 11-03-14:

Ξέρετε κάποιο καλό site/τρόπο διαδικτυακό για να μάθω μόνος μου όσο μπορώ ιταλικά;
Παράθεση

pkat876

Μαθητής Γ' λυκείου

H pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου του τμήματος Δημοσιογραφίας & Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H pkat876 έγραψε στις 16:18, 15-03-14:

Παιδιά δίνω φέτος celi 3. Ξέρετε αν στα προφορικά, στο κείμενο που μας δίνουν για να κάνουμε περίληψη, αν μπορούμε να κρατήσουμε κάποιες σημειώσεις ή έστω να υπογραμμίσουμε τα σημαντικά;
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,688 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 10:51, 06-08-14:

Ποσα χρονια χρειάζονται για να μάθει κάποιος καλα την ιταλική γλώσσα;
Γνωρίζει κάποιος ποιο πιστοποιητικό ιταλικών ζητείται συνηθως στην Ιταλία; Στην Ελλάδα ποια ειναι τα πιο γνωστά πιστοποιητικά;
Και κατι τελευταίο, θα μπορούσε κάποιος να μαθαίνει άλλη μια ξένη γλώσσα ταυτόχρονα με τα ιταλικά; Οχι στην αρχή, αργότερα, αφού εχει κατανοήσει τα βασικά για να μην μπερδευτεί εντελώς. Θα ηταν δυσκολο λετε;
Παράθεση

orange crush

Φοιτητής

H orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H orange crush έγραψε στις 11:15, 06-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Panos188
Ξέρετε κάποιο καλό site/τρόπο διαδικτυακό για να μάθω μόνος μου όσο μπορώ ιταλικά;
http://learn.livemocha.com/ .....δε λέω πως είναι τέλειο , άλλα είναι αρκετά καλό και διαδραστικό . Άσε που έχει και πάρα πολλές γλώσσες
Παράθεση

Hephaestus

Φοιτητής

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,427 μηνύματα.

O Hephaestus έγραψε στις 16:01, 06-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Γνωρίζει κάποιος ποιο πιστοποιητικό ιταλικών ζητείται συνηθως στην Ιταλία; Στην Ελλάδα ποια ειναι τα πιο γνωστά πιστοποιητικά;
Και κατι τελευταίο, θα μπορούσε κάποιος να μαθαίνει άλλη μια ξένη γλώσσα ταυτόχρονα με τα ιταλικά; Οχι στην αρχή, αργότερα, αφού εχει κατανοήσει τα βασικά για να μην μπερδευτεί εντελώς. Θα ηταν δυσκολο λετε;
Ενδιαφερεσαι να μαθεις τη γλωσσα για καποιο μεταπτυχιακο ή απλως θελες να κανεις ταξιδι στην Ιταλια;
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,688 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 16:15, 06-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Hephaestus
Ενδιαφερεσαι να μαθεις τη γλωσσα για καποιο μεταπτυχιακο ή απλως θελες να κανεις ταξιδι στην Ιταλια;
Μεταπτυχιακό, Erasmus... Ξέρω οτι ειναι νωρις αλλα των φρονίμων τα παιδιά,πριν πεινάσουν μαγειρεύουν Ας μάθω τη γλώσσα τωρα που έχω τη δυνατότητα. Γενικά, θα με ενδιέφερε να ψάξω για μεταπτυχιακό ακομα και δουλειά στην Ιταλία αλλα και στη Γερμανία που εχουμε συγγενείς. Γι'αυτο αναρωτιέμαι αν μετα τον πρώτο χρόνο, για παράδειγμα, ιταλικών θα μπορούσα να ξεκινήσω και γερμανικά... ο,τι και να γίνει, ακομα και αν δεν φύγω στο εξωτερικό,δεν ειναι κακο να γνωρίζεις ξένες γλώσσες!
Παράθεση

pkat876

Μαθητής Γ' λυκείου

H pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου του τμήματος Δημοσιογραφίας & Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H pkat876 έγραψε στις 16:29, 06-08-14:

Το πιστοποιητικό που επικυρώνει την καλή γνώση της Ιταλικής γλώσσας είναι, όπως και στα αγγλικά το Β2 ( Celi 3). Συνήθως, οι περισσότεροι δεν προχωρούν σε ανώτερα πτυχία, καθώς η δυσκολία τους είναι πάρα πολύ μεγάλη...Τα καλύτερα πιστοποιητικά είναι τα celi, καθώς είναι διεθνώς αναγνωρισμένα πτυχία, από το πανεπιστήμιο της Perugia, σε αντίθεση με το ΚΠΓ. Υπάρχει και το Plida, αλλά δεν ξέρω τίποτα γι' αυτό, καθώς δεν είναι αρκετά διαδεδομένο. Πρέπει να ξέρεις ωστόσο, ότι η δυσκολία των celi είναι σαφώς μεγαλύτερη από του ΚΠΓ, τόσο γιατί υπάρχει αρνητική βαθμολογία, όσο και γιατί τα θέματά του είναι πολύ πιο δύσκολα. Επιπλέον, μιας και ρώτησες για το ποια πτυχία αναγνωρίζονται στην Ιταλία, νομίζω ότι δεν χρειάζεται καν να σκέφτεσαι για το ΚΠΓ, εφόσον είναι αναγνωρισμένο μόνο στην Ελλάδα. Για να πάρει κάποιος celi 3 χρειάζονται περίπου 3-4 χρόνια. Εξαρτάται πάντα από τους ρυθμούς που προχωράει κανείς, το προσωπικό του διάβασμα, αλλά κατά τη γνώμη μου και από το αν γνωρίζει κάποια παρεμφερή γλώσσα! Για παράδειγμα, τα ισπανικά και τα γαλλικά μοιάζουν πάρα πολύ με τα ιταλικά. Έχει τύχει να ακούω συζήτηση Ισπανών και να καταλαβαίνω το νόημά της! Επίσης, στο σχολείο που έκανα Γαλλικά, μπορώ να σου πω ότι οι χρόνοι είχαν ακριβώς την ίδια δομή με τα ιταλικά, όπως και το λεξιλόγιο ( πχ. avoir - avere, etre- essere ) Επομένως, αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις κάποια στιγμή κάποια από τις παραπάνω γλώσσες, ταυτόχρονα με τα ιταλικά, θεωρώ ότι όχι μόνο δεν θα σε βλάψει αλλά και θα σε βοηθήσει κι όλας το γεγονός ότι μιλάς ιταλικά. Αρκεί βέβαια πρώτα να έχεις πάρει το Β1 (Celi 2), που είναι πτυχίο με αρκετές απαιτήσεις,για να μην μπερδευτείς με τις μικροδιαφορές των 2 γλωσσών

Μεταπτυχιακό, Erasmus... Ξέρω οτι ειναι νωρις αλλα των φρονίμων τα παιδιά,πριν πεινάσουν μαγειρεύουν Ας μάθω τη γλώσσα τωρα που έχω τη δυνατότητα. Γενικά, θα με ενδιέφερε να ψάξω για μεταπτυχιακό ακομα και δουλειά στην Ιταλία αλλα και στη Γερμανία που εχουμε συγγενείς. Γι'αυτο αναρωτιέμαι αν μετα τον πρώτο χρόνο, για παράδειγμα, ιταλικών θα μπορούσα να ξεκινήσω και γερμανικά... ο,τι και να γίνει, ακομα και αν δεν φύγω στο εξωτερικό,δεν ειναι κακο να γνωρίζεις ξένες γλώσσες!
Erasmus μπορείς να κάνεις και με Celi 2! Δυστυχώς όμως τα Ιταλικά δεν μπορούν να σε βοηθήσουν καθόλου στα Γερμανικά. Ωστόσο, φυσικά και μπορείς να μάθεις . Κι εγώ θα ξεκινήσω του χρόνου γερμανικά
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pkat876 : 06-08-14 στις 16:29. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε στις 16:40, 06-08-14:

Το κακο ειναι οτι ξέρω μόνο λίγα γερμανικά, ούτε ισπανικά, ούτε γαλλικά! Βεβαια, έχω αρχίσει να μαθαίνω κάποια βασικά απο το ιντερνετ για να έχω μια ιδέα Έχω ακούσει απο κάποια φροντιστήρια που λενε οτι παίρνεις πτυχίο σε έναν χρόνο για παράδειγμα, αλλα δεν θέλω να βιαστώ! Θέλω να κατανοήσω καλα τη γλωσσα ώστε να μπορω να επικοινωνώ στα ιταλικά και να μην τα βρίσκω σκούρα. Απλά δεν ειμαι σίγουρη αν θα κανω ιδιαίτερα ή φροντιστηριο. Πιστεύεις οτι θα έχω πρόβλημα αν απευθυνθώ κάπου από Οκτώβριο-Νοέμβριο (να δω και τι παίζει με τη σχολη) και οχι απο Σεπτεμρβιο; Γιατι συνηθως κλείνουν τμήματα απο τον Σεπτέμβριο... Ευχαριστώ πολυ!!
Παράθεση

pkat876

Μαθητής Γ' λυκείου

H pkat876 έγραψε στις 16:57, 06-08-14:

Το κακο ειναι οτι ξέρω μόνο λίγα γερμανικά, ούτε ισπανικά, ούτε γαλλικά! Βεβαια, έχω αρχίσει να μαθαίνω κάποια βασικά απο το ιντερνετ για να έχω μια ιδέα Έχω ακούσει απο κάποια φροντιστήρια που λενε οτι παίρνεις πτυχίο σε έναν χρόνο για παράδειγμα, αλλα δεν θέλω να βιαστώ! Θέλω να κατανοήσω καλα τη γλωσσα ώστε να μπορω να επικοινωνώ στα ιταλικά και να μην τα βρίσκω σκούρα. Απλά δεν ειμαι σίγουρη αν θα κανω ιδιαίτερα ή φροντιστηριο. Πιστεύεις οτι θα έχω πρόβλημα αν απευθυνθώ κάπου από Οκτώβριο-Νοέμβριο (να δω και τι παίζει με τη σχολη) και οχι απο Σεπτεμρβιο; Γιατι συνηθως κλείνουν τμήματα απο τον Σεπτέμβριο... Ευχαριστώ πολυ!!
Δεν έγινε και τίποτα που δεν ξέρεις άλλη γλώσσα Ο ένας χρόνος για Celi 3, απλά δεν παίζει!!! Τι κάνουν; 6 ώρες την ημέρα Είναι πολύ απαιτητικό πτυχίο. Εγώ φέτος έκανα 4 ώρες την εβδομάδα, έχοντας πάρει και Celi 2. Σκέφτεσαι πολύ σωστά. Για να μάθεις κάποια γλώσσα καλά πρέπει να ασχοληθείς πολύ μαζί της, να τη νιώσεις...
Εγώ έκανα ιδιαίτερα, οπότε δεν ξέρω καθόλου πώς λειτουργούν τα φροντιστηριακά τμήματα. Ωστόσο, είτε διαλέξεις να κάνεις φροντιστηριακά, είτε ιδιαίτερα μαθήματα, θα πρέπει να προσέξεις πολύ τον καθηγητή που θα εμπιστευτείς, με δεδομένο ότι δεν υπάρχει μεγάλος αριθμός . Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι αν περάσεις στη Θεσσαλονίκη ή στην Αθήνα, να επιλέξεις το ιταλικό ινστιτούτο. Η δουλειά που γίνεται εκεί είναι πολύ καλή και οι τιμές πολύ προσιτές (5,5 ευρώ την ώρα ).
http://www.iicatene.esteri.it/NR/rdo...ORSIPERWEB.pdf
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε στις 17:00, 06-08-14:

Βόλο περνάω..! Υπάρχουν κάποια φροντιστήρια εδω αλλα γνωστή μου έκανε ιδιαίτερα με μια Ιταλίδα καθηγήτρια και ειχε μείνει πολυ ευχαριστημένη. Οποτε θα το σκεφτώ.. ευχαριστώ πολυ και πάλι
Παράθεση

pkat876

Μαθητής Γ' λυκείου

H pkat876 έγραψε στις 17:15, 06-08-14:

Βόλο περνάω..! Υπάρχουν κάποια φροντιστήρια εδω αλλα γνωστή μου έκανε ιδιαίτερα με μια Ιταλίδα καθηγήτρια και ειχε μείνει πολυ ευχαριστημένη. Οποτε θα το σκεφτώ.. ευχαριστώ πολυ και πάλι
Παρακαλώ Για ό,τι άλλο χρειαστείς μπορείς να με ρωτήσεις
Παράθεση

atri32

Νεοφερμένος

O atri32 έγραψε στις 21:08, 06-08-14:

Το ΚΠΓ Γ1 advance η το ΚΠΓ γ2 proficiency
Ειναι αναγνωρισμένα απο την ευρωπαϊκή Ένωση ,
συνεπώς ειναι στο χέρι κάθε πανεπιστήμιου εαν
Το αναγνωρίσει . Ειναι στο επιπεδο δυσκολίας
Του celi 4 - celi 5 απλά εχει άλλο format .
Θέλει άτομα που να διαχειρίζονται το χρόνο καθώς εχει
7 δοκιμασίες 80 ερώτημα σε 120 λεπτα . Γεμάτο
Κείμενα και λεξιλογικες ασκήσεις - εκφραστικές
Απαιτεί ένα σφαιρικό εύρος γνώσης γιατι θα συναντήσεις
Ασκήσεις που εχουν να κάνουν με εμπειρία .
Για το γ2 θέλει 60% . Γενικά βαθμολογίες στην εκθεση
Και στο προφορικό δεν βάζουν μεγάλες . Θέλει τέσσερα
Χρονια. Το diploma τα τελευταία χρονια το εχουν δυσκολέψει
Θέλει 3 χρονια για να το πάρεις και ισχύει για την ελλαδα.
Εγω είμαι κάτοχος ΚΠΓ b1 ,b2,γ1 και diploma di lingua italiana

Επίσης υπάρχει πλέον και plida c2 αναγνωρισμένο
Απο εξωτερικό και ΑΣΕΠ και ειναι αρκετά φιλικό
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη atri32 : 06-08-14 στις 21:08. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Hephaestus

Φοιτητής

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,427 μηνύματα.

O Hephaestus έγραψε στις 02:52, 07-08-14:

Για να φτασει καποιος στο ανωτατο πτυχιο, ποσα χρονια χρειαζονται; ειναι αρκετα 4;
Παράθεση

pkat876

Μαθητής Γ' λυκείου

H pkat876 έγραψε στις 12:09, 07-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Hephaestus
Για να φτασει καποιος στο ανωτατο πτυχιο, ποσα χρονια χρειαζονται; ειναι αρκετα 4;
Celi 5; Λίγα μου φαίνονται... Είναι πάρα πολύ απαιτητικό πτυχίο. Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με το proficiency... Ωστόσο, τα πάντα εξαρτώνται από τους ρυθμούς που θα προχωρήσεις... Αν κάνεις για παράδειγμα 2 ώρες την εβδομάδα, νομίζω ότι δεν είναι εφικτό.
Παράθεση

atri32

Νεοφερμένος

O atri32 έγραψε στις 18:28, 07-08-14:

Celi 5 δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κανείς
Γιατι πολύ απλά τα θέματα ειναι αφάνταστα δύσκολα
Εχουν αρνητική βαθμολογία και δεν υπάρχει συνψηφισμος
Προφορικά με γραπτά. Επίσης δεν δίνει επάρκεια
. Δεν έχεις κάποιος κίνητρο . Plida c2 και ΚΠΓ
Ισχύουν και έξω . Τέσσερα χρονια ειναι εφικτό
Να το καταφέρεις . Γενικά οι περισσότεροι παίρνουν
Β2 ΚΠΓ η celi 3 και μετά πανε για diploma c1 η ΚΠΓ γ1
Που σε τρία χρονια με καλό διάβασμα το περνάς
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε στις 15:52, 25-11-14:

Άρχισα ιταλικά τελικα..! Ειναι πολυ όμορφη γλωσσα και εξαιρετικά χρήσιμη αν πας Ιταλία γιατι κανενας δεν μιλάει αγγλικά Η αλήθεια ειναι οτι δεν ειναι τοοοοοσο ευκολακι οσο λενε, με την έννοια οτι εχουν παραπανω διάβασμα απο τα αγγλικά, τουλάχιστον για εμενα που ξερω μόνο αγγλικά και λίγα γερμανικά. Για παράδειγμα, στα ιταλικα το ρήμα αλλάζει σε κάθε πρόσωπο και υπάρχουν και καποια "ανώμαλα", ενώ στα αγγλικά οχι. Αλλα το καλο ειναι οτι πολλές λέξεις τις χρησιμοποιούμε στα ελληνικά ή ειναι γνωστές απο τα αγγλικά και στην αρχή τουλάχιστον δεν υπάρχει προβλημα. Μαλλον θα δώσω για Β1 τον Μάιο και Β2 του χρόνου τον Νοέμβριο.
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Φοιτητής

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 16:00, 25-11-14:

Άρχισα ιταλικά τελικα..! Ειναι πολυ όμορφη γλωσσα και εξαιρετικά χρήσιμη αν πας Ιταλία γιατι κανενας δεν μιλάει αγγλικά Η αλήθεια ειναι οτι δεν ειναι τοοοοοσο ευκολακι οσο λενε, με την έννοια οτι εχουν παραπανω διάβασμα απο τα αγγλικά, τουλάχιστον για εμενα που ξερω μόνο αγγλικά και λίγα γερμανικά. Για παράδειγμα, στα ιταλικα το ρήμα αλλάζει σε κάθε πρόσωπο και υπάρχουν και καποια "ανώμαλα", ενώ στα αγγλικά οχι. Αλλα το καλο ειναι οτι πολλές λέξεις τις χρησιμοποιούμε στα ελληνικά ή ειναι γνωστές απο τα αγγλικά και στην αρχή τουλάχιστον δεν υπάρχει προβλημα. Μαλλον θα δώσω για Β1 τον Μάιο και Β2 του χρόνου τον Νοέμβριο.
Συγχαρητήρια..!!!
Είναι αλήθεια ότι έχουν πολύ πιο πολύ διάβασμα και τεράστια γραμματική σε σχέση με τα αγγλικά, όμως η σύνταξή τους και ο τρόπος χρήσης των ρημάτων, όπως και πολλές εκφράσεις, μοιάζουν πολύ με τα ελληνικά. Από ανώμαλα αυτή η γλώσσα άλλο τίποτα... Καλή επιτυχία!!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maria.Nik

Μαθητής Β' γυμνασίου

H Maria.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H Maria.Nik έγραψε στις 21:44, 26-01-15:

Γειαααα σας! Να σας κανω μια ερωτηση! Εγω εκανα Γαλλικα, εναν χρονο, και δεν μου πολυαρεσαν και ετσι τα παρατησα! Ετσι, λοιπον, σκεφτομαι να ξεκινησω Ιταλικα, εσεις τι πιστευετε? Αξιζει? Επισης σκεφτομαι και για σπουδες στην Ιταλια, τι αποψη εχετε για αυτο?
Παράθεση

charriss

Νεοφερμένος

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O charriss έγραψε στις 15:54, 19-05-15:

Γεια σας. Ενδιαφέρομαι να μάθω την ιταλική γλώσσα. Εχω την μέθοδο της ελληνοεκδοτικης metodo autodidattico della lingua italiana per stranieri) μελετησα λιγα το χειμωνα αλλα λογω πανελληνιων δεν τα συνεχισα. Εχω μαθει ελάχιστα. θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος καποιο καλο φροντιστηριο στη Θεσσαλονίκη.
Παράθεση

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 494 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 17:59, 24-08-15:

Καλησπερα παιδια....μολις ξεμπερδεψα κι επισημως απ τα αγγλικα (prof) και σκεφτομαι να ξεκινησω ιταλικα...σαν γλωσσα μου αρεσει απλα ο μονος ενδοιασμος μου ειναι σε ποσο χρονικο διαστημα θα μπορεσω να παρω το πρωτο πτυχιο (αντιστοιχο lower) καθως σε ενα χρονο αποφοιτω απ τη σχολη μου και μαλλον φευγω για εξωτερικο..Ειναι δυσκολη γενικα σαν γλωσσα?..Με ενα δυωρο διαβασμα την ημερα θα τα καταφερω σε ενα χρονο?
Παράθεση

atri32

Νεοφερμένος

O atri32 έγραψε στις 08:31, 25-08-15:

Για επιπεδο Β2 θες γεμάτα 2.5 χρονια για να μπορείς να
Πάρεις κάποιο δίπλωμα official αναγνωρισμένο όπως το celi 3 Perugia ή το plida B2 la sapienza Roma .
Εαν σε ενδιαφέρει κάποιο δίπλωμα που ειναι αναγνωρισμένο μόνο στην ελλαδα μπορείς να δώσεις το
ΚΠΓ Β1-Β2 η το diploma du lingua Italiana B2 του ιταλικού ινστιτούτο Αθηνών , τα οποία ισχύουν μόνο ελλαδα πουθενά αλλού . Για αυτά θες 2 χρονια γεμάτα . Εγω πέρασα το ΚΠΓ Β2 σε 2 χρονια το diploma di lingua Italiana c1 σε 2.5 χρονια, το ΚΠΓ Γ1 σε τρία χρονια . Και το plida c2 (proficiency) στα 4.5 χρονια. Τα ιταλικα δεν εχουν καμία σχέση με τα αγγλικά . Θέλει χρόνο
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,982 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:58, 27-10-15:

Θα ξεκινήσω Ιταλικά από το επόμενο εξάμηνο. Δεν γίνεται να μην έχω πιάσει καθόλου την αγαπημένη μου γλώσσα! Αυτό.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,411 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 07:05, 27-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Θα ξεκινήσω Ιταλικά από το επόμενο εξάμηνο. Δεν γίνεται να μην έχω πιάσει καθόλου την αγαπημένη μου γλώσσα! Αυτό.

Κι εγώ ξεκίνησα πριν κάνα μήνα, είναι απλά τέλεια.
Ειδικά η χώρα
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ανοιχτό Πανεπιστήμιο . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 15:05, 27-10-15:

Ναι κι εγώ θα το κάνω αυτό κάποια στιγμή, αλλά προηγούνται τα γερμανικά.
Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε στις 22:03, 23-11-15:

Γεια σας! Ειχα ενα οικογενειακο και τα διεκοψα, και επειδη κανω ιδιαιτερα στα Αγγλικα για Lower, μιας και τα οικονομικα δεν ειναι και τοσο ανθηρα σκεφτομαι να τα συνεχισω σε φροντιστηριο μετα τα Χριστουγεννα, επειδη απο ο,τι εχω ακουσει καπου Ιανουαριο δημιουργουνται ξανα τμηματα αρχαριων. Μηπως ξερετε κανενα καλο φροντιστηριο σε Πειραια, Νικαια, Κορυδαλλο?
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,411 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 20:22, 10-12-15:

Κι εσάς σας δυσκολεύουν οι προθέσεις ή να αρχίσω να αγχώνομαι ;
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε στις 21:48, 10-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Vold
Κι εσάς σας δυσκολεύουν οι προθέσεις ή να αρχίσω να αγχώνομαι ;

Στην αρχη ναιιι,ειναι δύσκολες. Αλλα θα λυσεις μια,δυο,πολλες ασκησεις και θα τις συνηθίσεις καποια στιγμη.
Τον Ιούνιο δινω για το αντίστοιχο lower, πλησιάζει ο καιρος omg
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,351 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 09:59, 07-09-17:

Τι έγινε τελικά; Άρχισες τα μαθήματα;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ισπανικά ή Ιταλικά; - Από george1
      Το θέμα έχει λάβει 53 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ισπανικά - Ιταλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-09-17 στις 23:47.
    • Απορίες στα ιταλικά! - Από panagiotists13
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ισπανικά - Ιταλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-09-14 στις 10:18.
    • Ιταλικά: εξετάσεις - Από erinys
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ισπανικά - Ιταλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-09-14 στις 14:55.
    • Μετάφραση στα Ιταλικά Help - Από CallOfDuty4
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ισπανικά - Ιταλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-02-12 στις 02:39.
    • Τι συμβαίνει με τα ιταλικά; - Από Italikoulis
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ισπανικά - Ιταλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-08-09 στις 15:58.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους