Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,256 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,602 μηνύματα σε 74,182 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 591 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα ιταλικά σε όλα τα Γυμνάσια της χώρας!

Italikoulis

Καθηγητής

Ο Italikoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O Italikoulis έγραψε στις 13:15, 08-09-08:

Πληροφορούμε τους γονείς και τους μαθητές των γυμνασίων ότι από την φετινή σχολική χρονιά 2008-2009 σύμφωνα με απόφαση 111800/Γ2-2/9/2008 του Υπουργείου Παιδείας θα εισαχθεί η Ιταλική Γλώσσα σε όλα τα Γυμνάσια της χώρας. Για το σκοπό αυτό οι μαθητές της Α΄ τάξης του Γυμνασίου, στο πλαίσιο της παράλληλης διδασκαλίας της δεύτερης ξένης γλώσσας, πρέπει να επιλέξουν τη γλώσσα που επιθυμούν να διδαχθούν μεταξύ της Γαλλικής, της Γερμανικής ή της Ιταλικής :no1:.
Η σχετική εγκύκλιος έχει αποσταλεί σε όλα τα σχολεία και οι διευθυντές των Γυμνασίων θα ενημερώσουν τους γονείς-κηδεμόνες των μαθητών της Α΄ τάξης του Γυμνασίου αποστέλλοντας, μέσω των μαθητών, δηλώσεις προτίμησης. Μετά την παραλαβή των δηλώσεων με την προτίμηση των μαθητών σε συνεννόηση με τους συλλόγους των καθηγητών και τους σχολικούς συμβούλους θα πρέπει να οργανώσουν τη λειτουργία της παράλληλης διδασκαλίας και στη συνέχεια, θα πρέπει να αποστείλουν το αίτημά τους στο αντίστοιχο Γραφείο ή Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όπου ανήκουν.

- Αλήθεια, όσοι έχετε τελειώσει πια το σχολείο, θα θέλατε να είχατε διδαχτεί τα Ιταλικά στα μαθητικά σας χρόνια;
- Eσείς παιδιά, που πάτε τώρα στο Γυμνάσιο, θα σας άρεσε η ιδέα να μάθετε Ιταλικά;
- Γονείς που έχετε παιδιά που θα πάνε φέτος στην Α' Γυμνασίου, πως σας φαίνεται η ιδέα να μάθουν και μια 3η ξένη γλώσσα (αφού στο Δημοτικό κάνουν ήδη δύο) και μάλιστα αυτή εύκολα κι εντελώς δωρεάν;
Συνημένες Εικόνες

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnastaZia (Ναστάζια)

Φοιτητής

H Ναστάζια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H AnastaZia έγραψε στις 13:39, 08-09-08:

Ωχ βλεπω να πηγαινουν ολα τα παιδια ιταλικα...aiutoooooo....dioo mio...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aliki_s

Φοιτητής

H aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H aliki_s έγραψε στις 13:40, 08-09-08:

Κρίμα που δεν έγινε νωρίτερα....
Πολύ καλή η ιδέα πάντως,έστω κ αργά!!
Αν και φοβάμαι πως γενικά δεν θα την επιλέγουν οι μαθητές αφού θα έχει προηγηθεί ήδη απ το δημοτικό η διδασκαλία γαλλικών ή γερμανικών, οπότε αυτές οι δύο γλώσσες θα έχουν ένα πλεονέκτιμα...
Παράθεση

AnastaZia (Ναστάζια)

Φοιτητής

H Ναστάζια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H AnastaZia έγραψε στις 13:46, 08-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από aliki_s
Κρίμα που δεν έγινε νωρίτερα....
Πολύ καλή η ιδέα πάντως,έστω κ αργά!!
Αν και φοβάμαι πως γενικά δεν θα την επιλέγουν οι μαθητές αφού θα έχει προηγηθεί ήδη απ το δημοτικό η διδασκαλία γαλλικών ή γερμανικών, οπότε αυτές οι δύο γλώσσες θα έχουν ένα πλεονέκτιμα...
εχει μπλεξει τα μπουτια του το υπουργειο παιδειας...και παιδευουν και τα παιδια..τσ τσ..δεν ξερω κατα ποσο διευκολυνουν την νεα γενια..
Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

H Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 758 μηνύματα.

H Jenny έγραψε στις 13:50, 08-09-08:

Ναι αυτό το έχω πληροφορηθεί κι εγώ, μάλιστα έχω ακούσει ότι πέρα από τα Ιταλικά θα ενταχθούν επίσης μάλλον και τα Ισπανικά. Το έχω διαβάσει στο site του συλλόγου μας (Σύλλογος Καθηγητών Γερμανικής Γλώσσας www.dlv.gr ).

Βρίσκω καλό να διδάσκονται αρκετές ξένες γλώσσες στα σχολεία της Ελλάδας!
Παράθεση

Italikoulis

Καθηγητής

Ο Italikoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O Italikoulis έγραψε στις 14:10, 08-09-08:

:iagree: Πράγματι, ίσως θα έπρεπε τα Ιταλικά να μπουν ως επιλογή από το Δημοτικό έτσι ώστε να μπορούν τα παιδιά, αν τους αρέσει η γλώσσα, να συνεχίζουν με την ίδια στο Γυμνάσιο.
Βέβαια, μην ξεχνάμε πως είναι άλλο να μαθαίνεις μια γλώσσα στο φροντιστήριο με στόχο κάποιο δίπλωμα κι άλλο τι κάνεις στο σχολείο......
Με αυτή την έννοια ίσα- ίσα που οι γονείς μπορεί να συνεχίσουν το παιδί τους στο φροντιστήριο κανονικά, αν το έχουν γράψει για 2η ξένη γλώσσα και να του δώσουν το ελεύθερο να κάνει αν θέλει Ιταλικά στο σχολείο (βλέπε: πιο λίγο διάβασμα, προφανώς πιο εύκολα καλοί βαθμοί) κι έτσι μετά το Λύκειο με το που θα έχει ελεύθερο χρόνο ως φοιτητής θα μπορεί πιο γρήγορα να εμβαθύνει στη γλώσσα και να πάρει κι εκεί τα διπλωματάκια του...
Μην ξεχνάμε πως τώρα πια καλώς, ή κακώς (για μένα καλώς), αφού ζούμε (και πιο πολύ στο μέλλον θα ζούμε) σε πολυπολιτισμικές κοινωνίες πολυγλωσσίας, τα παιδιά, οι νέοι του αύριο, θα μιλούν το λιγότερο 3 γλώσσες, Αφού όλα, μα όλα τα πιτσιρικάκια μιλάνε ήδη δύο...
Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

H Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 758 μηνύματα.

H Jenny έγραψε στις 14:17, 08-09-08:

Είναι καλό να υπάρχουν αρκετές ξένες γλώσσες στα ελληνικά σχολεία.

Άλλωστε πλέον και τα Ιταλικά, όπως επίσης και τα Ισπανικά προτιμούνται στην Ελλάδα και μαθαίνουν όλο και περισσότερα άτομα. :iagree:

Υ.Γ. Πρόσφατα πληροφορήθηκα την ένταξη των Ιταλικών στα σχολεία από το site του Συλλόγου Καθηγητών Γερμανικής Γλώσσας όπου είμαι και μέλος.
Παράθεση

Italikoulis

Καθηγητής

O Italikoulis έγραψε στις 14:24, 08-09-08:

:iagree: Τζένη, να σου πω, συμφωνώ απόλυτα, καθότι πάμε για πολύ διευρυμμένες κοινωνίες, πολυπολιτισμικές και πολυγλωσσικές. Καταλαβαίνουμε, δηλ. ότι χρειάζονται όχι 2, αλλά 3 το λιγότερο, μη πω παραπάνω γλώσσες, για να επιβιώσει, καλύτερα να πω συμβιώσει αρμονικά, ο νέος του αύριο, να νιώθει πολίτης του κόσμου.
Εγώ ρε παιδιά είμαι 35 χρόνων, ξέρω 4 γλώσσες (τις 2 άπταιστα) και τις 3 τις έμαθα πριν βγάλω το Λύκειο! Ε, τι στο καλό, το παιδί μου αύριο μόνο 2 θα μάθει; Κι όλων μας δηλαδή τα παιδιά.
Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

H Jenny έγραψε στις 14:38, 08-09-08:

Σίγουρα είνα απαράιτητες οι ξένες γλώσσες και όσο περνούν τα χρόνια θα γίνονται όλο και πιο απαραίτητες...Γι αυτό και πρέπει να εντάσσονται στα σχολεία.

Κι εγώ με 2 ξεκίνησα (Αγγλικά) και Γερμανικά άπταιστα μιας και έχω τελειώσει Γερμανική φιλολογία και έχει 2 μήνες που έχω ξεκινήσει και 3η γλώσσα (Ισπανικά).
Παράθεση

!Βάλια! (seize the day*)

Μαθητής Α' λυκείου

H seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

H !Βάλια! έγραψε στις 14:48, 08-09-08:

Ωραία ιδέα!Όμως εμείς που θα πάμε τώρα τρίτη δεν θα έχουμε την δυνατότητα να μάθουμε ιταλικά, έτσι δεν είναι;
Παράθεση

AnastaZia (Ναστάζια)

Φοιτητής

H AnastaZia έγραψε στις 14:51, 08-09-08:

Νομιζω πως οχι... δεν γινεται...
Παράθεση

stargirl (Νάνσυ:p)

Μαθητής Α' λυκείου

H Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H stargirl έγραψε στις 15:51, 08-09-08:

Μου φαίνεται αρκετά καλή ιδέα καθώς τα γερμανικά δε μου αρέσουν πλέον....τεσπα πιστεύω ότι τα Ιταλικά μαθαίνονται πολύ πιο εύκολα από τις άλλες δύο γλώσσες....και μου αρέσει η ιδέα να κάνω Ιταλικά...αλλά τώρα που ξεκίνησα γερμανικά δεν ξέρω πώς θα γίνει...πάντως είναι πολύ καλή ιδέα...
Παράθεση

neni

Δραστήριο Μέλος

H neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.

H neni έγραψε στις 15:54, 08-09-08:

Ωραία γλώσσα είναι τα ιταλικά, αλλά νομίζω ότι τα ισπανικά είναι πιο χρήσιμα να τα μάθει κανείς γιατί τα μιλλάει περισσότερος κόσμος...
Παράθεση

neni

Δραστήριο Μέλος

H neni έγραψε στις 15:55, 08-09-08:

Εμείς που πάμε δευτέρα?
Παράθεση

aliki_s

Φοιτητής

H aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H aliki_s έγραψε στις 15:56, 08-09-08:

Μόνο αυτοί που θα ξεκινήσουν φέτος την Α γυμν.

Αρχική Δημοσίευση από Italikoulis
Για το σκοπό αυτό οι μαθητές της Α΄ τάξης του Γυμνασίου, στο πλαίσιο της παράλληλης διδασκαλίας της δεύτερης ξένης γλώσσας, πρέπει να επιλέξουν τη γλώσσα που επιθυμούν να διδαχθούν μεταξύ της Γαλλικής, της Γερμανικής ή της Ιταλικής :no1:.
Παράθεση

KaufenMan

Μαθητής Β' γυμνασίου

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 103 μηνύματα.

O KaufenMan Αποσυνδέθηκε καταλάθος, ξανασυνδέθηκε κ έγραψε στις 16:12, 08-09-08:

Δηλαδή εμείς που θα πάμε 2α θα συνεχίσουμε την γλώσσα που επιλέξαμε στην 1η? Γκρρρρρρρρρρρρρ! Θέλω ιταλικά!
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,500 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 16:53, 08-09-08:

Αν η γλώσσα που έχετε επιλέξει είναι τα γαλλικά, δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριέστε. Πάνω από το 80% των λέξεων είναι κοινό στις δύο γλώσσες. Απλώς αλλάζει η προφορά. Η σύνταξή τους είναι παραπλήσια σε ενικό, πληθυντικό, γένη. Στα ιταλικά όλα αυτά συνήθως προφέρονται. Οι φίλοι μου που ξέρουν γαλλικά θεωρούν τα ιταλικά πανεύκολα (λόγω τών γαλλικών τους). Η Ιταλία είναι και δίπλα στην Ελλάδα. Αυτό κάνει τη δυναμική της ακόμα μεγαλύτερη. Τα λατινικά έχουν τροφοδοτήσει με αναρίθμητες λέξεις τα αγγλικά, τα γαλλικά, τα ισπανικά, τα πορτογαλικά, ακόμα και τα ρουμανικά. Άρα με βαθιά γνώση των ιταλικών τελειοποιείς το λεξολόγιο όλων αυτών των γλωσσών.
Παράθεση

dIm@kIs14 (ΔΗΜΟς)

Μαθητής Α' λυκείου

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O dIm@kIs14 έγραψε στις 16:53, 08-09-08:

να ρωτήσω, αυτό ισχύει για την 1 γυμνασίου, θα ισχύει αράγε για 1η λυκείου? μακάρι!!!! πάντως εγώ αν είχα ευκαιρία τώρα θα άλλαζα σε ιταλικά a presto στην τρίτη!
Παράθεση

Sulfur

Μαθητής Β' λυκείου

H Sulfur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H Sulfur έγραψε στις 20:50, 08-09-08:

φτου κ εγω πηγα γαλλικα στην Α'γυμνασιου τωρα βρηκανε να το αλλαξουν?
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,076 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 20:56, 08-09-08:

Θα ήθελα να είχα μάθει φυσικά στο Γυμνάσιο, αλλά εκείνο τον καιρό μάθαινα Γαλλικά. Οπότε καλό θα ήταν να τελείωνα πρώτα αυτά, όπως κι έκανα. Ιταλικά το χω στους άμεσους σκοπούς μου να μάθω, μετά το Λύκειο. Καθ'οτι ξέρω άπταιστα Αγγλικά και πολύ καλά Γαλλικά, δεν θα 'ναι μεγάλη υπόθεση, πιστεύω.
Παράθεση

kostas221117 (Κώστας)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O kostas221117 έγραψε στις 20:59, 08-09-08:

πάντως πιστεύω αυτό θα κάνει καλό
1)θα μεταδοθεί η γλώσσα
2)πολλοί καθηγητές που σπυδάζουν ιταλική φιλολογία μένουν χωρίς δουλειά και αναγκάζοντε να δουλεύουν σε φροντιστήρια
Παράθεση

spiritual

Φοιτητής

Ο spiritual αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O spiritual έγραψε στις 00:29, 09-09-08:

μπραβο που βαλανε και τα ιταλικα στα γυμνασια αυτο ειναι πολυ καλο αλοστε πιστευω οτι καλυτερα να μαθαινουν τα παιδια ξενες γλωσες παρα κατι θρησκευτικα και αλλα μαθηματα που δεν θα τους χρισιμευσουν πουθενα και το λεω γιατι αυτη τη στιγμη βρισκομαι στην δανια as a exhange student kai βλεπω οτι τα παιδια απο αλλες χωρες μιλανε 3-4 γλωσες απταιστα και τα εχουνε μαθει δωρεαν απο το σχολειο ενω εμεις τα σκαμε στα φροντιστηρια ελεος δηλαδη παιδια μαθετε ξενες γλωσες αν θελετε να προχορησετε στην ζωη σας
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,076 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 00:36, 09-09-08:

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης των μαθημάτων. Και δε μίλησε κανείς για κατάργηση άλλου μαθήματος, στη θέση του οποίου θα μπουν τα Ιταλικά. Τι πάει να πει "δεν θα τους χρησιμεύσουν σε τίποτα"; Αυτό το κρίνεις 2-3 χρόνια μετά την αποφοίτησή σου από το Λύκειο;
Όσο για τις γλώσσες, μην τρελαθούμε κιόλας. Είναι πασίγνωστο, εδώ και χρόνια, ποιοι είναι οι γλωσσομαθείς (μετά από κάποιο σημείο αυτό μεταφράζεται σε μαλάκας) της Ευρώπης...Είτε από φροντιστήριο, λοιπόν, είτε από σχολείο, τα ποσοστά γλωσσομάθειας της Ελλάδας δεν υπάρχουν πουθενά. Άλλωστε όταν εδώ και δύο-τρια χρόνια τα δημοτικά σχολεία έχουν δεύτερη ξένη γλώσσα στην Ελλάδα, στη Γαλλία συζητούν ακόμη για την εισαγωγή των Αγγλικών.
Παράθεση

Valandil (Μπάμπης)

Φοιτητής

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 737 μηνύματα.

O Valandil Just dreaming.. έγραψε στις 01:08, 09-09-08:

Πολύ καλή κίνηση
Νομίζω πως θα την επιλέξουν πολλοί από τους μαθητές.Έχει πέραση άλλωστε,αφού θεωρείται από τις πιο εύκολες γλώσσες.
Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,238 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 09:28, 09-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Valandil
θεωρείται από τις πιο εύκολες γλώσσες.
Μπα... δεν ειναι και τοσο ευκολη τελικα! Η γραμματικη της εχει παρα πολλες εξαιρεσεις. Παντως ειναι πολυ ωραια γλωσσα και συμφωνω μ' αυτη την κινηση. Αν πηγαινα τωρα γυμνασιο θα ημουν απ' αυτους που θα επελεγαν ιταλικα. Ουσιαστικα ειναι η δικη μου δευτερη ξενη γλωσσα (ασχετως αν τα εχω ξεχασει).
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,500 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 09:51, 09-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Άλλωστε όταν εδώ και δύο-τρια χρόνια τα δημοτικά σχολεία έχουν δεύτερη ξένη γλώσσα στην Ελλάδα, στη Γαλλία συζητούν ακόμη για την εισαγωγή των Αγγλικών.
Διευκρίνηση : Στη Γαλλία μιλάν για την εισαγωγή των αγγλικών στα νηπιαγωγεία (maternelle). Στο δημοτικό (primaire) βεβαίως και κάνουν αγγλικά όπως και άλλες γλώσσες όπως ισπανικά κυρίως αλλά και ιταλικά, γερμανικά και ρώσσικα.
Το ότι συζητούν για εισαγωγή των αγγλικών στα νηπιαγωγεία έγκειται κυρίως ότι γνώσεις τους στα αγγλικά είναι μικρότερες σε σύγκριση με τις σκανδιναβικές χώρες ή τη Γερμανία όπου μαθαίνουν σε μεγαλύτερο βάθος τα αγγλικά και πολλές άλλες γλώσσες.
Δίνω κάτω μία διεύθυνση που καταμαρτυρά την ύπαρξη ξένων γλωσσών στα δημοτικά της Γαλλίας. Στο νηπιαγωγείο ήταν να ξεκινήσουν από πρόπερσι απ'ότι ξέρω αλλά αναβλήθηκε.
http://www.momes.net/education/langu...s/langues.html
Παράθεση

kostas221117 (Κώστας)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O kostas221117 έγραψε στις 09:55, 09-09-08:

και γω ξέρω ιταλλικά...pizza,pasta,makaronia,barilla,roma,milan...αυτα
Παράθεση

foteini (foteini)

Μαθητής Α' λυκείου

H foteini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H foteini έγραψε στις 10:24, 09-09-08:

Νομίζω ότι είναι πολύ καλή ιδέα να ενταχθεί και η ιταλική στις γλώσσες επιλογής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, αρκεί όμως να υπάρχουν και οι κατάλληλοι καθηγητές ώστε να διδαχτεί και σωστά η γλώσσα...

Γιατί σε μερικά σχολεία, ειδικότερα αυτα που βρίσκονται στο κέντρο της Αθήνας, δεν υπάρχει καν καθηγητής γερμανικών... Το σωστό κανονικά είναι αφού θέλουν να εφαρμόσουν ένα σύστημα, να το εφαρμόσουν και σωστά..........
Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,238 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 10:53, 09-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από foteini
Γιατί σε μερικά σχολεία, ειδικότερα αυτα που βρίσκονται στο κέντρο της Αθήνας, δεν υπάρχει καν καθηγητής γερμανικών...
Αυτο το επαθα οταν πηγα Γυμνασιο (πριν 6 χρονια ). Μας πηγαν ολους Γαλλικα ανεξαρτητως του τι ειχαμε επιλεξει, γιατι δεν υπηρχε καθηγητης για Γερμανικα!

Και ναι, το σχολειο μου ηταν στο κεντρο της Αθηνας...
Παράθεση

Λουκρητία (Ειρήνη.)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου του τμήματος --- . Έχει γράψει 770 μηνύματα.

H Λουκρητία έγραψε στις 10:57, 09-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από chris_90
Αυτο το επαθα οταν πηγα Γυμνασιο (πριν 6 χρονια ). Μας πηγαν ολους Γαλλικα ανεξαρτητως του τι ειχαμε επιλεξει, γιατι δεν υπηρχε καθηγητης για Γερμανικα!

Και ναι, το σχολειο μου ηταν στο κεντρο της Αθηνας...
αυτο πρωτη φορα το ακουω!!....ελεος ρε π*****, ελεος......
Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

H Jenny έγραψε στις 11:07, 09-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Loukrhtia
αυτο πρωτη φορα το ακουω!!....ελεος ρε π*****, ελεος......

Κι όμως συμβαίνει δυστυχώς...Σε δημοτικό της περιοχής μου μάλιστα ανάγκασαν τους μαθητές να πάρουν όλοι γαλλικά, παρόλο που υπήρχαν ήδη αρκετοί μαθητές για γερμανικά με τη δικαιολογία ότι εφόσον είχαν καθηγήτρια γαλλικών θα έφτιαχναν μόνο τμήματα γαλλικών και δεν θα ζητούσαν να τους στείλουν για γερμανικά...Έλεος.

Ας ελπίσουμε ότι εφόσον τα παιδιά θα έχουν επιλογές για ξένη γλώσσα ότι θα στέλνουν καθηγητές για την αντίστοιχη ειδικότητα και σύντομα μάλιστα...Γιατί σε πολλά σχολεία στέλνουν καθηγητές λίγο πριν τα Χριστούγεννα.
Παράθεση

chrischarmedfan (Chris)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Chris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O chrischarmedfan έγραψε στις 16:58, 09-09-08:

Μου αρεσει η ιδεα των Ιταλικων στα σχολεια!!!Μακαρι να ημουν 1η Γυμνασιου!!!Ετσι θα μου δινοταν και θα δινεται στα παιδια που θα πανε 1η Γυμνασιου να κανουν πιο ευκολα μια τριτη γλωσσα!!!Αν τελειωνα τα Γαλλικα (που ειχα ξεκινησει στο γυμνασιο) τωρα θα ξεκινησου με χαλαρους ρυθμους τις δυο αγαπημενες μου γλωσσε:Ρωσικα και Ιαπωνικα!!!Αλλα δυστηχω με το συστημα που κυριαρχει στην χωρα μας που ελευθερος χρονοσ για Γλωσσες!!!
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 17:03, 09-09-08:

κι εγώ ιταλικά ρε γμτ. Η γενιά των σημερινών (μεθαυριανών :p ) παιδιών της δευτέρας γυμνασίου είναι η πιο άτυχη. Πέτυχε τα καινούρια βιβλία στο δημοτικό μόνο την τελευταία χρονιά, διδάχτηκε το σαβουροβιβλίο της Στ δημοτικού, έχασε την ευκαιρία να μάθει ιταλικά στο τσακ και μάλλον θα κάνει και 1 χρόνο παραπάνω σχολείο αν περάσει η πρόταση βερέμη... γαμώτο πια, στο στόχαστρο μας βάλανε ?
Παράθεση

STAXTOULA

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H STAXTOULA έγραψε στις 22:16, 09-09-08:

κριμα
κ τρελενομαι για τα ιταλικα αν κ δε καταλαβαίνω , αλλά κ μονο η προφορά μου αρέσει αφάνταστα :iagree:
Παράθεση

tinamamagi (Χριστίνα)

Μαθητής Β' γυμνασίου

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

H tinamamagi έγραψε στις 13:33, 10-09-08:

τελεια!
Παράθεση

nfk (Nίκος)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 182 μηνύματα.

O nfk έγραψε στις 13:36, 10-09-08:

Γαμώτο δεν το πρόλαβα!
Παράθεση

Μαθητής Α' λυκείου

H Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H stargirl έγραψε στις 13:52, 10-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από nfk
Γαμώτο δεν το πρόλαβα!
Γιατί εμείς τα προλάβαμε νομίζεις? Πρέπει να συνεχίσουμε Γερμανικά!! (ή Γαλλικά)
Παράθεση

Λουκρητία (Ειρήνη.)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου του τμήματος --- . Έχει γράψει 770 μηνύματα.

H Λουκρητία έγραψε στις 13:53, 10-09-08:

ναι, τωρα που τελειωσε η πρωτη μας το λενε!!!.....
Παράθεση

Μαθητής Α' λυκείου

H stargirl έγραψε στις 13:56, 10-09-08:

Κανονικά θα έπρεπε να κάνουμε κι εμείς...και να τα συνεχίσουμε στο Λύκειο!
Παράθεση

KaufenMan

Μαθητής Β' γυμνασίου

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 103 μηνύματα.

O KaufenMan Αποσυνδέθηκε καταλάθος, ξανασυνδέθηκε κ έγραψε στις 15:31, 10-09-08:

Ακριβώς!
Εγώ νόμιζα ότι τα Γερμανικά είναι ωραία αλλά και αυτά και τα Γαλλικά είναι@@@@@

Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά!
Παράθεση

Constantina!

Απόφοιτος

H Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H Constantina! έγραψε στις 19:33, 10-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γεώργιος_01
Ακριβώς!
Εγώ νόμιζα ότι τα Γερμανικά είναι ωραία αλλά και αυτά και τα Γαλλικά είναι@@@@@
Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά Ιταλικά!
Καλά οκ, αυτή είναι δική σου άποψη. Προσωπικά λατρύω τα γαλλικά ως γλώσσα. Είναι τελείως υποκειμενικό. Τέλος πάντων, υποθέτω πως η εισαγωγή της ιταλικής γλώσσας στα γυμνάσια είναι μία καλή κίνηση, αν και δεν νομίζω να στραφούν πολλά άτομα προς τα ιταλικά.. Ε, όσο να'ναι τα παιδιά έχουν ξεκινησει απο το δημοτικό την εκμάθηση γαλλικών-γερμανικών και θα συνεχίσουν στα ίδια...
Παράθεση

maraki (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 480 μηνύματα.

H maraki έγραψε στις 19:36, 10-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από ConSt@ntIn@!
Καλά οκ, αυτή είναι δική σου άποψη. Προσωπικά λατρύω τα γαλλικά ως γλώσσα. Είναι τελείως υποκειμενικό. Τέλος πάντων, υποθέτω πως η εισαγωγή της ιταλικής γλώσσας στα γυμνάσια είναι μία καλή κίνηση, αν και δεν νομίζω να στραφούν πολλά άτομα προς τα ιταλικά.. Ε, όσο να'ναι τα παιδιά έχουν ξεκινησει απο το δημοτικό την εκμάθηση γαλλικών-γερμανικών και θα συνεχίσουν στα ίδια...

Συμφωνώ απόλυτα με όλα!!!!!

Υ.Γ.Και εγώ λατρεύω τα γαλλικά!!!!!!!!!Είναι τέλεια γλώσσα!!!!!Μου αρέσουν πάρα μα πάρα πλ!!!!!!!
Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

H Jenny έγραψε στις 19:41, 10-09-08:

Για κάθε τι νέο πάντα υπάρχει ενθουσιασμός. Τα Ιταλικά είναι πολύ ωραία γλώσσα, αλλά η επιλογή γίνεται με προσωπικά κριτήρια, όπως συνέβαινε μέχρι τώρα.
Παράθεση

neni

Δραστήριο Μέλος

H neni έγραψε στις 20:00, 10-09-08:

Εμένα δε μου αρέσουν ιδιαίτερα ούτε τα γαλλικά ούτε τα γερμανικά.. Πιο ωραία μου φαίνονται τα γαλλικά. Τα ιταλικά (ελπίχω να μην παρεξηγηθεί κανείς) είναι όμορφη γλώσσα αλλά με κάπως αστεία προφορά, νομίζω.
Παράθεση

Italikoulis

Καθηγητής

O Italikoulis έγραψε στις 20:01, 10-09-08:

Παιδιά, όλες οι γλώσσες είναι όμορφες και πάνω απ' όλα χρήσιμες! Επίσης, όλοι εσείς που έχετε τελειώσει πια τη Α' Γυμνασίου, μην στενοχωριέστε!! Μπορείτε να αρχίσετε τα Ιταλικά, ή κάποια άλλη 3η γλώσσα σε φροντιστήριο, ή ιδιαίτερα, ο καθένας ανάλογα με τις οικον. δυνατότητες του. Πάντως, ναι ρε παιδιά, είναι πια αδύνατον να μην ξέρει κανείς και μια 3η ξένη γλώσσα, όποια προτιμά. Κι αυτό γιατί ήδη τα μικρά σας αδερφάκια στο Δημοτικό κάνουν Αγγλικά - Γαλλικά, ή Αγγλικά - Γερμανικά, οπότε καταλαβαίνετε τι έχει να γίνει στο μέλλον... Όλοι θα ξέρουν 2 γλώσσες! Και πάνω - κάτω τις ίδιες...
Επίσης, είναι καλό να υπάρχει μεγάλη γκάμα επιλογής, έτσι ώστε το κάθε παιδί να διαλέγει ανάλογα με το τι του αρέσει κι έτσι να μη βαριέται και στο μάθημα... :no1:
Παράθεση

Italikoulis

Καθηγητής

O Italikoulis έγραψε στις 20:19, 10-09-08:

neni, όλες οι γλώσσες είναι - καλώς, ή κακώς (μάλλον καλώς) - ΧΡΗΣΙΜΕΣ, αλλά κι ευχάριστες! Δεν ξέρεις τι χαρά κι ικανοποίηση νιώθεις όταν μιλάς π.χ. στις διακοπές, με έναν Γερμανό, ένα Γάλλο, έναν Ιταλό, έναν Άγγλο κλπ. Επίσης, η γνώση πολλών ξένων γλωσσών βοηθάει πολύ και μελλοντικά στο να κάνεις σπουδές στο εξωτερικό (π.χ. προπτυχιακά, μεταπτυχιακά), ή κι εδώ στην Ελλάδα όταν κάνεις κάποια εργασία στο Πανεπιστήμιο, ή την πτυχιακή σου, ή κάποια έρευνα μπορείς να ψάχνεις σε πιο πολλές γλώσσες πληροφορίες (βλέπε ΙΝΤΕΡΝΕΤ, διεθνή βιβλιογραφία) και φυσικά να βρεις πιο εύκολα δουλειά!
Πάντως οι καημενούληδες οι Ιταλοί, παιδιά, είναι να τους λυπάστε... δεν ξέρουν γρι Αγγλικά! Κι όχι από σωβινισμό. Απλώς οι άνθρωποι έχουν μείνει πίσω και τώρα με την Ευρωπαϊκή Ένωση τρέχουν και δεν φτάνουν!!! Βλέπεις κάτι 40άρηδες και τους στέλνει η εταιρία τους να μάθουν Αγγλικά!
Ποτέ δεν είναι αργά, όμως... Σωστά;:no1:
Παράθεση

dIm@kIs14 (ΔΗΜΟς)

Μαθητής Α' λυκείου

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O dIm@kIs14 έγραψε στις 21:17, 10-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Italikoulis
neni, όλες οι γλώσσες είναι - καλώς, ή κακώς (μάλλον καλώς) - ΧΡΗΣΙΜΕΣ, αλλά κι ευχάριστες! Δεν ξέρεις τι χαρά κι ικανοποίηση νιώθεις όταν μιλάς π.χ. στις διακοπές, με έναν Γερμανό, ένα Γάλλο, έναν Ιταλό, έναν Άγγλο κλπ. Επίσης, η γνώση πολλών ξένων γλωσσών βοηθάει πολύ και μελλοντικά στο να κάνεις σπουδές στο εξωτερικό (π.χ. προπτυχιακά, μεταπτυχιακά), ή κι εδώ στην Ελλάδα όταν κάνεις κάποια εργασία στο Πανεπιστήμιο, ή την πτυχιακή σου, ή κάποια έρευνα μπορείς να ψάχνεις σε πιο πολλές γλώσσες πληροφορίες (βλέπε ΙΝΤΕΡΝΕΤ, διεθνή βιβλιογραφία) και φυσικά να βρεις πιο εύκολα δουλειά!
Πάντως οι καημενούληδες οι Ιταλοί, παιδιά, είναι να τους λυπάστε... δεν ξέρουν γρι Αγγλικά! Κι όχι από σωβινισμό. Απλώς οι άνθρωποι έχουν μείνει πίσω και τώρα με την Ευρωπαϊκή Ένωση τρέχουν και δεν φτάνουν!!! Βλέπεις κάτι 40άρηδες και τους στέλνει η εταιρία τους να μάθουν Αγγλικά!
Ποτέ δεν είναι αργά, όμως... Σωστά;:no1:
υπάρχει περίπτωση να μπεί σαν δεύτερη γλώσσα και στο λύκειο η ιταλική?
Παράθεση

Italikoulis

Καθηγητής

O Italikoulis έγραψε στις 21:18, 11-09-08:

Αγαπητέ φίλε dIm@kIs14,
δε νομίζω για φέτος να μπουν τα Ιταλικά στο Λύκειο.
Μάλλον απ' ό,τι έχει πει και το Υπουργείο Παιδείας θα ξεκινήσουν από Γυμνάσιο...
Παράθεση

KaufenMan

Μαθητής Β' γυμνασίου

O KaufenMan Αποσυνδέθηκε καταλάθος, ξανασυνδέθηκε κ έγραψε στις 14:10, 12-09-08:

Εγώ που θα πάω 2α, μας είπε η καθηγήτρια των αγγλικών ότι μπορεί και εμείς οι μεγαλύτεροι, αν μαζευτούν αρκετά άτομα, να κάνουμε ιταλικά! Μακάριιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παράθεση

Italikoulis

Καθηγητής

O Italikoulis έγραψε στις 17:39, 12-09-08:

Φίλε Γεώργιος_01, λες;

Πολύ καλό αυτό το νέο!
Για να δούμε...
Θα δείξει από βδομάδα.
Ως τότε buon fine settimana!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους