Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,266 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,872 μηνύματα σε 74,193 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 641 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Όσοι γερμανόφιλοι γλωσσομαθείς προσέλθετε!

g@ngster95 (m)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 322 μηνύματα.

O g@ngster95 / έγραψε στις 17:14, 25-08-09:

ποιοι απο εσας αγαπανε την γερμανικη γλωσσα; ποιοι γνωριζουν γερμανικα και ποιοι απο αυτους εχχουν καποιο πτυχιο; ποιους συναρπαζει η γερμανικη κουλτουρα; και ποιοι εχουν παει γερμανια; εδω ενα τοπικ για ολουςς τους λατρες των γερμανικων! ας ανταλαξουμε ιδεες αποψεις και ας μηλησουμε για τα πτυχχια γερμανικων!!! ich liebe deutsch!!! du?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Φοιτητής

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε στις 17:17, 25-08-09:

εγω εχω Zertifikat Deutsch B1 και τωρα παω για Β2! εχω συγγενεις εκει, μαρεσουν τα γερμανικα και θα παω τα χριστουγεννα Βερολινο!!!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

george1 (γιωργος)

Φοιτητής

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 121 μηνύματα.

O george1 έγραψε στις 17:29, 25-08-09:

εγω θα δωσω τοω επομενο χρονο zertifikat deutsch! θα παω γερμανια τον επομενο ιουνιο με το φροντηστηριο
Παράθεση

g@ngster95 (m)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 322 μηνύματα.

O g@ngster95 / έγραψε στις 17:33, 25-08-09:

εχω παει γερμανια 3 φορες!!!τις 2 χριστουγεννα και την 1 καλοκαιρι. δν εχω συγγενεις εκει....το βερολινο ειναι απιστευτο!!!!!!!!! δν θα θες να φυγεις!!!! δυστυχως δν εχω πτυχια γερμανικων αλλα πολυ θελω να αποκτισω! οταν πας εκει μην παραλιψεις να πας στο kadewe πασιγνωστο πολυκαταστημα!!! αλλα ακριβουτσικο και βεβαια να πας στην Alexanderplatz μια υπεροχη πλατεια που τα χριστουγεννα γεμιζει απο χριστουγεννιατικα σπιτακια! εκει θε βρεις και το galeria kaufkof! ειναι ενα γαματο πολυκαταστημα που στον τελευταιο οροφο εχει μονο φαγητα!!! φτηνα πιοτικα και τεραααααααααστειααααααααα ποικιλια. καιν τελος στην Alexanderplatz θα δεις τον πυργο τν του βερολινου που θα σου χαρισει μια υπεροχη θεα της πολης! tip: παρε μαζι σου νερο γτ δν βρισκεις πουθενα μη ανθρακουχο!
-----------------------------------------
εγω θα δωσω Zertifikat Deutsch B1 σε ενα με 2 χρονια το πολυ.
Παράθεση

Avicii (Υπόλυττος Βρεττός)

Περιβόητο Μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

O Avicii there's no going back έγραψε στις 20:33, 25-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από g@ngster95
εχω παει γερμανια 3 φορες!!!τις 2 χριστουγεννα και την 1 καλοκαιρι. δν εχω συγγενεις εκει....το βερολινο ειναι απιστευτο!!!!!!!!! δν θα θες να φυγεις!!!! δυστυχως δν εχω πτυχια γερμανικων αλλα πολυ θελω να αποκτισω! οταν πας εκει μην παραλιψεις να πας στο kadewe πασιγνωστο πολυκαταστημα!!! αλλα ακριβουτσικο και βεβαια να πας στην Alexanderplatz μια υπεροχη πλατεια που τα χριστουγεννα γεμιζει απο χριστουγεννιατικα σπιτακια! εκει θε βρεις και το galeria kaufkof! ειναι ενα γαματο πολυκαταστημα που στον τελευταιο οροφο εχει μονο φαγητα!!! φτηνα πιοτικα και τεραααααααααστειααααααααα ποικιλια. καιν τελος στην Alexanderplatz θα δεις τον πυργο τν του βερολινου που θα σου χαρισει μια υπεροχη θεα της πολης! tip: παρε μαζι σου νερο γτ δν βρισκεις πουθενα μη ανθρακουχο!
εγω θα δωσω Zertifikat Deutsch B1 σε ενα με 2 χρονια το πολυ.
όντως το βερολίνο είνα τέλειο
Παράθεση

Athinoul@91 (Αθηνά)

Φοιτητής

H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιόνιο Ειδίκευση Μετάφρασης ή Διερμηνείας (Κέρκυρα) . Έχει γράψει 622 μηνύματα.

H Athinoul@91 Lost In Translation...:DD έγραψε στις 20:42, 25-08-09:

εχω παει γερμανια 3 φορες!!!

ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!:thanks:εγω τα λατρευω τα γερμανικα. το επομενο καλοκαιρι θα δωσω το kleines με το καλο αν δεν με εμποδισει η σχολη. αν και νομιζω οτι ισα ισα θα με βοηθησει, γιατι περασα στο μεταφραστικο φετος. τα λατρευω τα γερμανικα αλλα δεν εχει τυχει να παω ποτε στη γερμανια. δεν πειραζει το καλο αργει να γινει. θα παω με τη σχολη το τελευταιο ετος.θα σιγουρα στα μερη που προανεφερες. danke schoen!:thanks::thanks::thanks:bis bald!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάσος97 : 15-06-12 στις 10:44. Αιτία: Προσθήκη Spoiler στην Παράθεση
Παράθεση

kambana

Φοιτητής

H kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H kambana έγραψε στις 12:56, 26-08-09:

Εγώ είμαι μισή Γερμανίδα...Έχω ζήσει τα έξι πρ[ώτα χρόνια της ζωής μου εκί (μια ώρα από το Düsseldorf) και πάω συν'ηθως μια φορά το χρόνο. Εκεί μένει η γιαγιά μου και έχω θείες, θείους, ξαδέρφια κτλ.Έχω ήδη το ZD και την Τετάρτη θα δώσω το B2...
Παράθεση

g@ngster95 (m)

Μαθητής Β' λυκείου

O g@ngster95 / έγραψε στις 14:23, 26-08-09:

καλη σου επιτυχια για το b2!:no1: η γερμανια ειναι υπεροχη!
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,987 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 14:30, 26-08-09:

έχω το zertifikat και τώρα θα πάω για το b2
Παράθεση

g@ngster95 (m)

Μαθητής Β' λυκείου

O g@ngster95 / έγραψε στις 14:33, 26-08-09:

εγω θα δωσω μαλλον του χρονου β1 και του παραχρονου β2
Παράθεση

kambana

Φοιτητής

H kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H kambana έγραψε στις 16:56, 26-08-09:

καλη σου επιτυχια για το b2!:no1: η γερμανια ειναι υπεροχη!
Ευχαριστώ πολύ...!Να 'σαι καλά...!
Παράθεση

g@ngster95 (m)

Μαθητής Β' λυκείου

O g@ngster95 / έγραψε στις 16:59, 26-08-09:

bite sher! kein broblem!!!
Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Φοιτητής

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε στις 19:19, 26-08-09:

bitte schoen. kein problem...
Παράθεση

Nightwish 4 ever

Μαθητής Β' λυκείου

H Nightwish 4 ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H Nightwish 4 ever έγραψε στις 21:37, 26-08-09:

Τα γερμανικα μου αρεσουν παρα πολυ. Εχω παρει και το Γ1. Σκοπευω να συνεχισω γερμανικα μετα το λυκειο για Kleines Sprachdiplom. Γερμανια δεν εχω παει ποτε αλλα πρεπει να ειναι φανταστικη χωρα! Προτεινω σε οσους θελουν να κρατησουν μια επαφη με τη γλωσσα να βλεπουν γερμανικες ταινιες (ο γερμανικος κινηματογραφος εχει να προσφερει πολυ καλυτερες ταινιες απο τις χαζοαμερικανιες που βγαινουν τακτικα στους κινηματογραφους) και να επισκεπτονται site γερμανικων περιοδικων ή εφημεριδων( εγω προτιμω το focus).
Παράθεση

g@ngster95 (m)

Μαθητής Β' λυκείου

O g@ngster95 / έγραψε στις 21:42, 26-08-09:

σωστα! σε ευχαριστω:thanks:
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 15-06-12 στις 09:24. Αιτία: split
Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε στις 17:30, 28-08-09:

αποφασισα να δωσω τελικα για Γ2 και πρεπει να διαβασω 2 βιβλια προς το παρων

το ενα ειναι αυτο:

και το αλλο αυτο:

ξεκινησα με το 2ο και μου φαινεται λιγο βλακεια :p
Παράθεση

STELLA95 (stella)

Φοιτητής

H stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) . Έχει γράψει 331 μηνύματα.

H STELLA95 Νεα αρχη.νεα ζωη έγραψε στις 17:53, 28-08-09:

εγω κανω γερμανικα μου αρεσουν πολυ και για πτυχιο δινω του χρουνου τν δεκεμβριο
Παράθεση

mariiiiia

Μαθητής Γ' λυκείου

H mariiiiia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H mariiiiia έγραψε στις 15:29, 08-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από NikoTexXx

το ενα ειναι αυτο:

και το αλλο αυτο:

Ωχ! Να σου πω, κάθε χρόνο αυτά τα βιβλία εξετάζονται?

Ξεκίνησα κ εγώ για Kleines σήμερα! είμαι 18 και έχω αφήσει τα γερμανικά από τα 16 μου...καταλαβαίνεις την κατάσταση μου...!
Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε στις 09:39, 09-09-09:

οχι καθε φορα ειναι αλλα γι'αυτο καταλαβαινεις πρεπει να τα κατανοησεις καλα ... ειναι 1 ακομα βιβλιο το οποιο εχει η καθηγητρια μου... εγω διαβασα το 2ο που ειναι στην εικονα ως τωρα και δεν το λες και χαλια αλλα το αλλο που ξεκινησα τωρα μου φαινεται αρκετα βαρετο
Παράθεση

mairhhhh

Φοιτητής

H mairhhhh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H mairhhhh έγραψε στις 12:31, 09-09-09:

Α, κι εγω θα ξεκινησω απο τον Οκτωβριο μαθηματα για Kleines.. πηρα περυσι το C1.. Ποτε θα δωσετε εσεις? εγω λεω να μπω σε εντατικο τμημα για να δωσω το Μαιο.Αν και τα βλεπω δυσκολα τα πραγματα... Πατε σε φροντιστηριο ή ιδιαιτερο?
Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Φοιτητής

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε στις 12:41, 09-09-09:

εγω φετος Β2 και θα παω και γερμανια, οποτε ελπιζω αυτο να με βοηθησει... κανω σε φροντιστηριο και καθηγητρια μου ειναι η Frau Maria την οποια ευχαριστω πολυ πολυ πολυ....!!!!!:xixi:
Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

H Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 758 μηνύματα.

H Jenny έγραψε στις 12:25, 10-09-09:

Παρόμοιο θέμα είχα ανοίξει παλιότερα κι εγώ για τα γερμανικά, μόνο που αυτό έχει ακόμα περισσότερο ενδιαφέρον μιας και θα αναφερθούμε και σε πολιτισμικά στοιχεία. :no1:

Θα παρακαλέσω όμως να είστε ΕΝΤΟΣ θέματος και να αναφέρεστε αποκλειστικά για τα γερμανικά, τη Γερμανία και ό,τι άλλο αναφέρει το 1ο ποστ του θέματος και να μην αρχίσουν κάποιοι να συγκρίνουν τη Γερμανία ή τη γλώσσα της με άλλες χώρες και γλώσσες γιατί διαφορετικά το θέμα θα χαλάσει και κρίμα θα είναι να μεταφερθούν ποστ στα ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ.

Φιλικά,

Jenny
Παράθεση

kambana

Φοιτητής

H kambana έγραψε στις 16:58, 11-09-09:

Εγώ όπως έχω ξαναπει έιμαι μισή γερμανίδα...Έδωσα τώρα το Σεπέμβρη το Β2 και 13 Οκτωβρίου περιμένω τα αποτελέσματα. Δεν έχω κάνει ποτέ μάθημα γερμαικών με καθηγήτρια, μόνο με τη μαμά μου και μόνη μου. Αν με το καλό (πρώτα ο Θεός) πάρω το Β2 θέλω να συνεχίσω για το επόμενο, δηλ. το Γ1...Έχω μία απορία το Γ2 είναι το Kleines Deutsches Sprachdiplom;
Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Φοιτητής

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε στις 21:24, 11-09-09:

Ναι και μετα παει το groesses ...
Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

H Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 758 μηνύματα.

H Jenny έγραψε στις 18:56, 12-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από kambana
Έχω μία απορία το Γ2 είναι το Kleines Deutsches Sprachdiplom;
Kleines Deutsches Sprachdiplom και Großes Deutsches Sprachdiplom είναι επίπεδο Γ2 (ή αλλιώς C2).

Πληροφορίες για τα πτυχία-επίπεδα κλπ μπορείς να βρεις και στην ιστοσελίδα του Γκαίτε http://www.goethe.de/ins/gr/ath/lrn/prf/deindex.htm

(είναι από των Αθηνών)
Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

O NikoTexXx έγραψε στις 23:25, 13-09-09:

το ενα ειναι αυτο:

και το αλλο αυτο:

παιδια τα τελειωσαααααα στην αρχη με φαινοταν πιο ενδιαφερον το 2ο βιβλιο της εικονας και γι' αυτο ξεκινησα και μαυτο 2ο γιατι ηταν αστυνομικο αλλα τελικα αποδειχτηκε το 1ο καλυτερο στν αρχη που ξεκινησα να το διαβαζω το 1ο μ φανηκε βαρετο αλλα στη συνεχεια μ' αρεσε και στο τελος εμφανιζεται και η 1η ερωτικη συνευρεση μεταξυ ενος 14χρονου αγοριου και 14χρονου κοριτσιου πολυ καλο ... εν τω μεταξυ μου φαινοταν λιγο χαζο γιατι μιλουσε για ερωτα και τετοια αλλα ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη
Παράθεση

sofakiss

Μαθητής Γ' λυκείου

H sofakiss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H sofakiss έγραψε στις 13:39, 14-09-09:

παιδια τα τελειωσαααααα στην αρχη με φαινοταν πιο ενδιαφερον το 2ο βιβλιο της εικονας και γι' αυτο ξεκινησα και μαυτο 2ο γιατι ηταν αστυνομικο αλλα τελικα αποδειχτηκε το 1ο καλυτερο στν αρχη που ξεκινησα να το διαβαζω το 1ο μ φανηκε βαρετο αλλα στη συνεχεια μ' αρεσε και στο τελος εμφανιζεται και η 1η ερωτικη συνευρεση μεταξυ ενος 14χρονου αγοριου και 14χρονου κοριτσιου πολυ καλο ... εν τω μεταξυ μου φαινοταν λιγο χαζο γιατι μιλουσε για ερωτα και τετοια αλλα ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη
να σε ρωτησω κατι niko texxx? εχεις παρει τ Γ1? εγω εχω παρει και τ Β2 και τα σταματησα για να αφοσιωθω περισσοτερο για το σχολειο μιας και τωρα ειμαι 3 λυκειου! σε τη ηλικια πηρες το Γ1? δν υπαρχει ενα οριο ηλικιας?
Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Φοιτητής

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε στις 13:49, 14-09-09:

οχι αριαδνη δεν υπαρχει οριο ηλικιας...
Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

O NikoTexXx έγραψε στις 18:03, 14-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Αριαδνη
να σε ρωτησω κατι niko texxx? εχεις παρει τ Γ1? εγω εχω παρει και τ Β2 και τα σταματησα για να αφοσιωθω περισσοτερο για το σχολειο μιας και τωρα ειμαι 3 λυκειου! σε τη ηλικια πηρες το Γ1? δν υπαρχει ενα οριο ηλικιας?
το πειρα τον ιουνιο ... παλια ηταν με οριο ηλικιας τωρα δεν ειναι ...
Παράθεση

sophia_b (Σοφία-Ζωή)

Φοιτητής

H Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H sophia_b έγραψε στις 18:28, 14-09-09:

berlin ist toll εχω παει 3 βδομαδες βερολινο μονη μου και περασα τελεια και πηρα και το zertifikat b1

το προβλημα μου ειναι οτι εδω δεν εχει δασκαλο γερμανικων που να κανει ιδιαιτερα και ουτε φροντιστηριο

οποτε φετος γερμανικα μονο στο σχολειο παιδια.................
Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Φοιτητής

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε στις 20:09, 14-09-09:

εμας ΟΥΤΕ στο σχολειο!
Παράθεση

sophia_b (Σοφία-Ζωή)

Φοιτητής

H Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H sophia_b έγραψε στις 12:18, 22-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από chris_veria
εμας ΟΥΤΕ στο σχολειο!
τι να πω δεν ειναι η ελλαδα να μαθει κανεις κατι περα του κλασσικου
Παράθεση

X-FILER (Χάιδω)

Φοιτητής

H Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Παντείου . Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H X-FILER Όνειρο γλυκό & ξένο και παντοτινά χαμένο έγραψε στις 10:41, 27-09-09:

κι εγω εχω το zertifikat deutch B2 και το κρατικο Β2!πηγα στη γερμανια περσυ.τελεια!!!μακαρι να ξαναπαω.αυτοι στο δρομο που πουλανε κουλουρια(βασικα εκει διπλα στο Berliner Mauer)πουλανε τα καλυτερα κουλουρια που εχω φαει ποτε!
Παράθεση

g@ngster95 (m)

Μαθητής Β' λυκείου

O g@ngster95 / έγραψε στις 16:18, 27-09-09:

και εγω φετος δινω το β1!!!
Παράθεση

poppy91 (ποπη)

Φοιτητής

H ποπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H poppy91 έγραψε στις 14:15, 29-09-09:

εγω εχω το zertifikat Β1.... μ'αρεσουν παρα πολυ τα γερμανικα...γι'αυτο σκεφτομαι τωρα στη σχολη να τα συνεχισω.ομως να δωσω κατευθειαν mittelstufe....λατρευω τη γερμανια αλλα δυστυχως δεν εχω παει ποτε...σκεφτομαι το ερχομενο καλοκαιρι... παντως γενικα ασχολουμαι και μ'αρεσει να διαβαζω κα8ετι που ειναι στα γερμανικα...πιστευω με βοηθα να μην ξεχναω οτι εχω μαθει
Παράθεση

GABRIELLA

Φοιτητής

H GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 789 μηνύματα.

H GABRIELLA έγραψε στις 15:33, 29-09-09:

γεια σας παιδια!!!και εμενα μου αρεσουν πολυ τ γερμανικα και οχι μονο.μ αρεσει και γενικα η χωρα αλλα και η κουλτουρα τους.πιστευω οτι ειναι πολυ οργανωμενοι και δρουν συμφωνα με θεσμους.θα ηθελα καποια στιγμη να παω γερμανια.ειδικα στο βερολινο.οσο για τα πτυχια εχω το β1,β2 και το c1.δεν τ θυμαμαι κ παρα πολυ γτ δεν τα εξασκω αλλα αν μιλησω με κπ πιστευω θα τ θυμηθω.
Παράθεση

poppy91 (ποπη)

Φοιτητής

H ποπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H poppy91 έγραψε στις 16:03, 29-09-09:

εμενα μ'αρεσει πολυ και η γερμανικη μουσικη....και εννοω πολλα γκρουπ που εχει βγαλει η γερμανια τα τελευταια 10 χρονια...
Παράθεση

germ1984 (Νάσος)

Φοιτητής

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 265 μηνύματα.

O germ1984 έγραψε στις 14:14, 20-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από poppy91
εμενα μ'αρεσει πολυ και η γερμανικη μουσικη....και εννοω πολλα γκρουπ που εχει βγαλει η γερμανια τα τελευταια 10 χρονια...
Scorpions, Rammstein...
Αν και είναι λίγο παλιά συγκροτήματα
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roseberry

Πολύ δραστήριο μέλος

H roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 487 μηνύματα.

H roseberry έγραψε στις 17:40, 20-01-10:

το σαββατο δινω
Παράθεση

SICX (GEORGE)

Φοιτητής

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 00:35, 22-01-10:

εμενα οι παπουδες ηταν απο τους μεταναστες του 60' στη στουτγαρδη και εμειναν 30 χρονια. Οποτε ολοι στην οικογενεια μιλανε αψογα γερμανικα. Εγω εχω φτασει μεχρι zertifikat. Διαβαζω και βιβλια και παω γερμανια τακτικα οποτε τα εξασκω. Ισως ως φοιτητης συνεχισω.
Παράθεση

g@ngster95 (m)

Μαθητής Β' λυκείου

O g@ngster95 / έγραψε στις 14:18, 24-01-10:

εγω δινω φετος β1 ....
Παράθεση

g@ngster95 (m)

Μαθητής Β' λυκείου

O g@ngster95 / έγραψε στις 20:53, 29-05-10:

Παιδια αυριο δινουμε β1 στη θεσ/νικη!!!! Καλη μας επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παράθεση

pocaxontas23

Νεοφερμένος

H pocaxontas23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H pocaxontas23 Eίσαι ότι νιώθεις! έγραψε στις 14:41, 15-10-10:

εμ εγώ να σου πω δεν τρελαίνομουν με τα γεερμανικά αλλά με τον καιρό τα αγάπησα.. τώρα δίνω δευτερη φορα c1 και ελπίζω να το παρω.. γερμανία δεν εχω πάει αλλά θα γίνει κι αυτο
Παράθεση

_Ηρώ_

Δραστήριο Μέλος

H _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H _Ηρώ_ έγραψε στις 15:38, 15-10-10:

εγω παιδια λατρευω τα γερμανικα!!!μου αρεσουν παρα πολυ!!!εχω παρει το b1 και το φεβρουαρη παω για b2!!!δεν εχω παει γερμανια αλλα θελω παρα πολυ(βεβαια εχω παει αυστρια που μοιαζει λιγο)μαλλον θα παω να μεινω για ενα διαστημα γερμανια!!!!ο καθηγητης που μου κανει γερμανικα εχει μεγαλωσει στην γερμανια και μου εχει πει τα παντα,για την ζωη,την κουλτουρα και την εχω λατρεψει!!!!
Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Μαθητής Γ' λυκείου

H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,636 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 21:15, 15-10-10:

μια υπεροχη γλωσσα και μια υπεροχη χωρα...γερμανια εχω παει μοναχα 1 φορα με το σχολειο (7 μερουλες μια χαρα )στο υπεροχο Μοναχο..!!και πραγματικα την ερωτευτηκα την πολη!!
απο πτυχια εχω β1 goethe και συνεχιζω μαθηματα για β2 !!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Athinoul@91 (Αθηνά)

Φοιτητής

H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιόνιο Ειδίκευση Μετάφρασης ή Διερμηνείας (Κέρκυρα) . Έχει γράψει 622 μηνύματα.

H Athinoul@91 Lost In Translation...:DD έγραψε στις 21:44, 15-10-10:

ήταν κεραυνοβόλος! αααααααααααααααααααααααααααααααα!!!
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,368 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:49, 15-10-10:

Eγώ παιδιά διαφωνώ. Καταρχάς δεν γνωρίζω γερμανικά αλλά είμαι αντικειμενικός.

Τα γερμανικά δεν ακούγονται ωραία...

Δεν έχουν την μελωδικότητα της ιταλικής γλώσσας, της αριστορκρατία της Γαλλικής και την απλότητα της αγγλικής.

Οι Γερμανοί όπως μιλάνε μου φαίνεται πως βαριούνται να ανοίξουν το στόμα τους.

Κοιτάξτε πως ακούγεται το ίδιο τραγούδι στα γερμανικά

στα γαλλικά

στα ιταλικά

στα αγγλικά

και στα ελληνικά
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alex2395 (Aλεξανδρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 585 μηνύματα.

O alex2395 Where the streets have no name έγραψε στις 22:46, 15-10-10:

εγω πηρα β1και παω για β2
θελω να σπουδασω Γερμανια
Παράθεση

Αμπελοφιλόσοφος

Δραστήριο Μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 353 μηνύματα.

O Αμπελοφιλόσοφος δεν έγραψε στις 04:12, 16-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Eγώ παιδιά διαφωνώ. Καταρχάς δεν γνωρίζω γερμανικά αλλά είμαι αντικειμενικός.

Τα γερμανικά δεν ακούγονται ωραία...

Δεν έχουν την μελωδικότητα της ιταλικής γλώσσας, της αριστορκρατία της Γαλλικής και την απλότητα της αγγλικής.

Οι Γερμανοί όπως μιλάνε μου φαίνεται πως βαριούνται να ανοίξουν το στόμα τους.
Αυτο οφειλεται στο κλιμα, απο ο,τι ξερω... οι γλωσσες χωρων με πιο ζεστο κλιμα (ιταλια, ισπανια, ελλαδα, αφρικανικες χωρες κ.λπ.) χαρακτηριζονται απο την συχνη χρηση φωνηεντων, ενω αντιθετα γλωσσες χωρων με πιο κρυο κλιμα χαρακτηριζοται απο τη συχνη χρηση συμφωνων... Αυτο κυριως εχει να κανει με την εισπνοη αερα... Στη ζεστη η εισπνοη αερα σε δροσιζει, ενω στο κρυο σε παγωνει, αρα στην πρωτη περιπτωση την επιδιωκεις, ενω στη δευτερη την "αποφευγεις" οσο γινεται...
Παράθεση

_Ηρώ_

Δραστήριο Μέλος

H _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H _Ηρώ_ έγραψε στις 11:37, 16-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Αμπελοφιλόσοφος
Αυτο οφειλεται στο κλιμα, απο ο,τι ξερω... οι γλωσσες χωρων με πιο ζεστο κλιμα (ιταλια, ισπανια, ελλαδα, αφρικανικες χωρες κ.λπ.) χαρακτηριζονται απο την συχνη χρηση φωνηεντων, ενω αντιθετα γλωσσες χωρων με πιο κρυο κλιμα χαρακτηριζοται απο τη συχνη χρηση συμφωνων... Αυτο κυριως εχει να κανει με την εισπνοη αερα... Στη ζεστη η εισπνοη αερα σε δροσιζει, ενω στο κρυο σε παγωνει, αρα στην πρωτη περιπτωση την επιδιωκεις, ενω στη δευτερη την "αποφευγεις" οσο γινεται...
μενεις γερμανια???
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους