Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,278 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,849 μηνύματα σε 74,189 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 216 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλασική μουσική

zip_unzip

Μαθητής Α' λυκείου

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου του τμήματος Ψυχολογίας Παντείου . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O zip_unzip έγραψε στις 17:43, 14-08-08:

Γειά σε όλους. Ακούει κανείς κλασική μουσική; Αν ναι, ποιοί συνθέτες σας αρέσουν περισσότερο; Ποιά κομμάτια απολαμβάνετε να ακούτε συχνότερα;

*Προσωπικά, μου αρέσει πολύ η κλασική μουσική, ωστόσο μου αρέσουν εξίσου και άλλα ήδη μουσικής.*
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 18:27, 14-08-08:

Ναι εγώ ακούω Μότσαρτ και στην τρελή Μαστούρα Μπαχ

:p

Τώρα πέρα από την πλάκα όχι δεν ακούω και δεν νομίζω ότι ακούει πολύς κόσμος, είναι ένα πολύ καλό είδος μουσικής αλλά όχι σύγχρονο, μπράβο που ακούς πάντως. Η ειρωνεία είναι όμως ότι θυμάμαι όταν ήμουν μικρός 6-7 χρονών που είχε ένα show με παιδιά στο mega και όλα λέγανε ότι ακούνε κλασσική μουσική, όλα όμως
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 1,761 μηνύματα.

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 18:29, 14-08-08:

Εγω ακουω κλασσικη μουσικη και μου αρεσουν μερικες συνθεσεις του Μοτσαρτ,Τσαικοφσκι,Βιβαλντι,Μπετοβεν

Μαλιστα,αυτες τις μερες,κατεβαζω μια μεγαλη συλλογη απο κλασσικη μουσικη ^^
Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,238 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 18:33, 14-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από michael92
Η ειρωνεία είναι όμως ότι θυμάμαι όταν ήμουν μικρός 6-7 χρονών που είχε ένα show με παιδιά στο mega και όλα λέγανε ότι ακούνε κλασσική μουσική, όλα όμως
Λιγο ασχετο, αλλα ποιο λες; Μπορεις να θυμηθεις τιτλο; Σ' αυτη την ηλικια εβλεπα σχεδον ολη μερα mega, θα το θυμαμαι σιγουρα!

Και στο θεμα μας, οχι δεν ακουω κλασικη μουσικη. Οταν εκανα αρμονιο ο καθηγητης μου εδινε να παιζω παρτιτουρες Μπαχ για εξασκηση και εγω τις μισησα θανασιμα. Ωσπου μια μερα εφαγαν ενα ωραιοτατο σκισιμο και ο καθηγητης ενα εξισου ωραιοτατο βρισιμο... απο τοτε δεν ξαναγγιξα πληκτρα αρμονιου η πιανου!
Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 1,761 μηνύματα.

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 18:36, 14-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από chris_90
Λιγο ασχετο, αλλα ποιο λες; Μπορεις να θυμηθεις τιτλο; Σ' αυτη την ηλικια εβλεπα σχεδον ολη μερα mega, θα το θυμαμαι σιγουρα!
Μαλλον μιλαει για το disney club,με τον Λυκουργο και την αλλην...
Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,238 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 18:37, 14-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από papas
Μαλλον μιλαει για το disney club,με τον Λυκουργο και την αλλην...
Καρολινα την ελεγαν . Το θυμαμαι παρα πολυ καλα, αλλα τη φαση που λεει δεν την θυμαμαι ρε γμτ...
Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 18:50, 14-08-08:

Καρολινα την ελεγαν . Το θυμαμαι παρα πολυ καλα, αλλα τη φαση που λεει δεν την θυμαμαι ρε γμτ...
ΠΟΥ χαθηκε αυτο το απαιχτο ντουετακι?
Παράθεση

932df0a57b

Διάσημο Μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 844 μηνύματα.

O 932df0a57b έγραψε στις 19:07, 14-08-08:

Ακούω κλασική κυρίως τσαικόφσκι, και σε όπερα προτιμώ emma shaplin και lucciano pavarotti
Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε στις 20:41, 14-08-08:

Εμένα παιδιά μου άρεσε παλιά η κλασσική μουσική αλλά με κορόιδευαν τα άλλα παιδιά και έκανα τη βλακεία να σταματήσω... ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕ ΔΙΝΩ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΟ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ. Τώρα την έχω κόψει.
Παράθεση

journalist (Ευθύμης)

Απόφοιτος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.

O journalist έγραψε στις 21:24, 14-08-08:

Δεν μπορώ να κάτσω να ακούω με τις ώρες κλασσική μουσική,αν και κάποια κομμάτια είναι μαγευτικά,όπως η σονάτα του σεληνόφωτος,η 5η συμφωνια (μπετοβεν) κι ο Χειμώνας (βιβάλντι)

Πριν από μήνες,άκουσα μια διασκευή των Electric Light Orchestra στο τραγούδι του Chuck Berry "Roll over Beethoven",που είχανε βάλει αποσπάσματα απ'την 5η συμφωνία.Πολλοί το θεώρησαν προσβολή,αλλά εγώ το βρήκα τρελή εμπνευση.
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=4TfaYpa5BRM[/ame]
Παράθεση

932df0a57b

Διάσημο Μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 844 μηνύματα.

O 932df0a57b έγραψε στις 21:49, 14-08-08:

Το παραπάνω κομμάτι είναι γελοίο
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 21:55, 14-08-08:

Μου αρέσει γενικά αλλά δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ αρκετά, μόνο Vivaldi ακούω συνειδητά.
Παράθεση

Χριστίνα20750

Μαθητής Γ' λυκείου

H Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H Χριστίνα20750 έγραψε στις 00:17, 15-08-08:

Tchaikovsky, αλλά μπορώ άνετα ν'ακούσω ότιδηποτε από κλασική μουσική.
Με χαλαρώνει... απίστευτη.

Ξεκίνησε να μ'αρέσει από πολύ μωρό... πάντως στα 6 μου μ'άρεσε - κάθε πρωί έβαζα ένα σταθμό κι άκουγαααα - και μετά στο μπαλέτο - και μου έμεινε.
Παράθεση

thanosmylo (Θάνος)

Φοιτητής

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εμπορίας και Διαφήμισης ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 551 μηνύματα.

O thanosmylo Welcome in our little crazy world... έγραψε στις 00:23, 15-08-08:

Κλασσική Μουσική; Μμμμμμ. Εδώ σηκώνει μεγάλη κουβέντα. Ούτε κρύο ούτε ζέστη αλλά δεν είμαι και απ'αυτούς που θα σηκωθεί το πρωί θα ανοίξει το ραδιόφωνο και θα βάλει να ακούει όπερα. Άπαπαπα. Αφήστε που έχω και τραυματική εμπειρία και σοκ. Ο καθηγητής Μουσικής στο Γυμνάσιο, σχεδόν σε κάθε μάθημα μας έβαζε όπερα-κλασσική μουσική-μουσική δωματίου. Αφήστε καλύτερα. Ειδικά τις πρώτες ώρες δεν παλευόταν. Δεν τον πήγαινα τον καθηγητή κιόλας...Μα οχτώ ηώρα το πρωί να ακούω την τσιρίδα της κάθε χοντρής;;;Έλεοοοοςςς.

Το αστείο είναι πως έχω παέι στο Μέγαρο Μουσικής.(Ναι.Το 'ζησα κι αυτό).Η καθηγήτρια των Αγγλικών ακούει κλασική και μου 'χε πει να πάμε. Είχαμε τελειώσει τα μαθήματα αγγλικών δε θα ξανακάναμε,ήταν και γνωστή μας. Είναι αυτό που λένε "Συγγενής είναι δε μπορείς να πεις όχι". Παρ'όλα αυτά έχω και αυτή την εμπειρεία. Πλάκα είχε αλλά είναι για άλλη ηλικία, όχι για τη δικιά μου. Δε σνομπάρω τη μουσική ούτε την κοροϊδεύω. Ο καθένας ακούει ό,τι θέλει, αλλά δεν τρελένομαι κιόλας.
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 09:40, 15-08-08:

Εννοώ ότι όταν ρωτούσαν τα παιδιά το όνομα τους τάξη, τα ρωτούσαν και τη μουσική ακούν : Ακούω κλασσική μουσική όλα λέγαν Τώρα ή αυτοί από την εκπομπή ή οι μαμάδες τους τα βάζανε να το πουν
Παράθεση

tolisman

Πτυχιούχος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 447 μηνύματα.

O tolisman έγραψε στις 10:48, 15-08-08:

δεν τρελλένομαι..

Ακούστε αυτό: http://www.esnips.com/doc/486289ae-4...---Monologos-X

ακούστε το όλο. κυρίως μετά το 5ο λεπτό.
Παράθεση

thanosmylo (Θάνος)

Φοιτητής

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εμπορίας και Διαφήμισης ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 551 μηνύματα.

O thanosmylo Welcome in our little crazy world... έγραψε στις 19:06, 15-08-08:

χαχαχαχαχαχα. ωραίο...ήταν. άλλης κλάσης "μουσική"
Παράθεση

Grabeel Lucas (Eλένη)

Μαθητής Β' λυκείου

H Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 126 μηνύματα.

H Grabeel Lucas έγραψε στις 19:26, 15-08-08:

μ'αρεσει.ολο αυτο αρχισε απ'το βιολι.επειδη το βιολι ηταν το πρωτο πραγμα που αγαπησα στη ζωη μου, υστερα αρχισα πολυ να συμπαθω την κλασσικη μουσικη.δν ειναι οτι ακουει καποιος απ'το περιβαλλον μου κ μ'επηρεασε,το εντελως αντιθετο μαλιστα.απλα επιανα στο ραδιο αρχικα ενα σταθμο που εβαζε ασταματητα κλασσικη μουσικη, κ ακουγα με κλειστα τα ματια επι2ωρες...δε ξερω αλλα κυλουσε η ωρα...δε μ'αρεσουν ολοι οι συνθετες,αλλα κυριως κομματια.ακουω ευχαριστα πολλα κομματια τσαικοφσκι κ μοτσαρτ.εν τω μεταξυ μου αρεσε να διαβαζω διαφορα για τη ζωη τους... τρελα εχω με τις 4εποχες του βιβαλντι...απλα τελειο! δλδ κι αυτος που θεωρει την κλασσικη βασανηστηριο,τις 4εποχες μπορει ανετα ν'ακουσει! βσκ, πλεον ακουω εντεχνα παλια κομματια κ γνκ παλια ολων των ειδων... ακουω ολα τα ειδη μουσικης, αλλα επιλεγμενα κομματια....
Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.

O mostel έγραψε στις 19:53, 15-08-08:

Η κλασική μουσική δεν είναι απλώς μουσική, αλλά τρόπος ζωής όπως λέει ένας φίλος μου. Είναι πολλά τα αγαπημένα μου κομμάτια. Για παράδειγμα λατρεύω αυτό:

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=kmsSfJiGVJU[/ame]
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ilianna

Φοιτητής

H ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 298 μηνύματα.

H ilianna oleee έγραψε στις 19:57, 15-08-08:

Δεν ακούω καθόλου όμως!!! Δε με εμπνέει αυτό το είδος...
Παράθεση

panos1994 (Πάνος)

Φοιτητής

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 262 μηνύματα.

O panos1994 έγραψε στις 23:25, 15-08-08:

συμφωνω με την ηλιαννα, δε με εμπνεει αυτο το ειδος μουσικης...
Παράθεση

Fosa

Φοιτητής

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 274 μηνύματα.

O Fosa έγραψε στις 00:28, 16-08-08:

Δεν μπορώ να την ακούσω...επίσης πολλοί την ακούνε για να το παίζουν κουλτουριάρηδες κ μ τη σπάνε πολύ...
Παράθεση

Grabeel Lucas (Eλένη)

Μαθητής Β' λυκείου

H Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 126 μηνύματα.

H Grabeel Lucas έγραψε στις 00:46, 16-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Fosa
Δεν μπορώ να την ακούσω...επίσης πολλοί την ακούνε για να το παίζουν κουλτουριάρηδες κ μ τη σπάνε πολύ...
ασχετο βεβαια το οτι εσυ δν την ακους με το οτι καποιοι την ακουν για να το παιξουν.... βσκ εγω δν αντεχω την υποκρισια γενικοτερα...δλδ δε μπορω τους ανθρωπους που προσποιουνται οτι τους αρεσει κατι κ το κανουν για να'ναι σαν τους αλλους.δν εχουν προσωπικοτητα.ειναι ετεροκαθοριζομενοι κ μαζοποιημενοι.στην κλασσικη δε νομιζω να υπαρχουν πολλα κρουσματα τετοια.ε, κ η κουλτουρα δε φαινεται απ'το αν ακους κλασσικη.βεβαια καταλαβα πως το εννοεις, αλλα ξαναλεω οτι ειναι λιγα τα κρουσματα
Παράθεση

panos1994 (Πάνος)

Φοιτητής

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 262 μηνύματα.

O panos1994 έγραψε στις 00:53, 16-08-08:

συμφωνω και με τους δυο σας!!!
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,292 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 18:46, 16-08-08:

Ναι εγώ ακούω Μότσαρτ και στην τρελή Μαστούρα Μπαχ

:p

Τώρα πέρα από την πλάκα όχι δεν ακούω και δεν νομίζω ότι ακούει πολύς κόσμος, είναι ένα πολύ καλό είδος μουσικής αλλά όχι σύγχρονο, μπράβο που ακούς πάντως. Η ειρωνεία είναι όμως ότι θυμάμαι όταν ήμουν μικρός 6-7 χρονών που είχε ένα show με παιδιά στο mega και όλα λέγανε ότι ακούνε κλασσική μουσική, όλα όμως

Η κλασικη μουσική είναι διαχρονική, κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον.

Δεν βάζω ποτέ να ακούσω μόνη μου, αλλά αν τύχει να είμαι κάπου και να παίζει κλασική δεν με χαλάει καθόλου
Παράθεση

Tempora (Μάνθος)

Φοιτητής

Ο Μάνθος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O Tempora έγραψε στις 19:36, 16-08-08:

Η διαφορά της κλασ(σ)ικής μουσικής από τα άλλα είδη είναι ότι απαιτείται έξη και συνήθεια. Δεν γίνεται να ακουστεί μια φορά ένα Πάθος του Bach για να γίνει αντιληπτή πνευματικότητα που το διακρίνει ή μια Συμφωνία του Beethoven ή του Mahler. Η κλασική μουσική δεν είναι μουσική που σκοπός της είναι η χαλάρωση, αλλά η μεταφορά σε ένα άλλο κόσμο. Όπως είπε O Μπετόβεν: Ο μεσάζοντας ανάμεσα στη πνευματική ζωή και στη ζωή των αισθήσεων
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tolisman

Πτυχιούχος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 447 μηνύματα.

O tolisman έγραψε στις 08:14, 17-08-08:

Και οι κουφοί μπορούν να γράφουν μουσική.
Παράθεση

SCULLY

Μαθητής Β' λυκείου

H SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.

H SCULLY έγραψε στις 13:42, 17-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από mmpf
Ακούω κλασική κυρίως τσαικόφσκι, και σε όπερα προτιμώ emma shaplin και lucciano pavarotti
:no1:
Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Διάσημο Μέλος

H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 899 μηνύματα.

H artemaki .- έγραψε στις 23:00, 17-08-08:

εγω προσωπικα δν την προτιμω οχι ομως οτι αν την ακουσω δν θα αντεξω.απλα προτιμω κατι διαφορετικο και δν συνηθιζω να ακουω τετοιου ειδους μουσικη.
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Φοιτητής

O michael92 έγραψε στις 02:50, 18-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από artemaki
εγω προσωπικα δν την προτιμω οχι ομως οτι αν την ακουσω δν θα αντεξω.απλα προτιμω κατι διαφορετικο και δν συνηθιζω να ακουω τετοιου ειδους μουσικη.
Ντάξει και εγώ θα την αντέξω, αυτή που δεν αντέχω είναι τα σκυλάδικα, μαρέσει αντί να μου λένε οι γονεί μου να χαμηλώσω τη μουσική που ακούω μέσω Mp3 anyway τους λέω να το κλείσουν δεν μπορώ
Παράθεση

mord79 (αnνa)

Φοιτητής

H αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

H mord79 έγραψε στις 08:46, 18-08-08:

Ακουω καμια φορα οταν ζωγραφιζω και οταν παιζω chessmaster

κυριως vivaldi (φθινοπωρο:no1
Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Διάσημο Μέλος

H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 899 μηνύματα.

H artemaki .- έγραψε στις 12:16, 18-08-08:

Ντάξει και εγώ θα την αντέξω, αυτή που δεν αντέχω είναι τα σκυλάδικα, μαρέσει αντί να μου λένε οι γονεί μου να χαμηλώσω τη μουσική που ακούω μέσω Mp3 anyway τους λέω να το κλείσουν δεν μπορώ
οπως ειπα θα αντεξω οποιαδηποτε μουσικη αν ειναι αναγκαιο να την ακουσω επειδη αρεσει σε καποιο γνωστο μ.δ θα σηκωθω να φυγω απλα θα μαρεσει η δ θα μαρεσει.και συνεχιζω να ακουω τις δικες μ προτιμησεις.αλλα παντα συνηθιζω να ακουω το τραγουδι ωστε να βγαλω συμπερασμα.γτ μου αρεσαν τραγουδια τα οποια δν θα ακουγα ποτε
Παράθεση

!sunny! (Μελίνα)

Φοιτητής

H Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.

H !sunny! έγραψε στις 17:00, 18-08-08:

Ναι,ακούω αν τύχει ορισμένα κομμάτια. Γενικά και λόγω του μπαλέτου ακούω(και χορεύω με τέτοια μουσική) σχεδόν συνεχώς αλλά αυτό δε σημαίνει ότι μου αρέσουν και όλα τα κομμάτια. Πάντως οι συνθέσεις αυτές είναι πραγματικά υποδείγματα τα οποία μια φορά δημιουργήθηκαν από ικανότατους συνθέτες...
Παράθεση

NatasaMyk (Νατασα)

Φοιτητής

H Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H NatasaMyk έγραψε στις 18:51, 18-08-08:

Λατρευω την κλασικη μουσικη. Με εκφραζει περισσοτερο απο καθε αλλο ειδος. Συνηθως αυτοι που ακουν κλασικη μουσικη για να το παιξουν καποιοι ειναι αυτοι που λενε οτι την ακουν για ηρεμια κ χαλαρωση. Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν κομματια που σε ηρεμουν, αλλα αυτη η γενικευση ειναι τελειως αστοχη. Προσωπικα , οταν ακουω καποιες σονατες για πιανο του L.V.Beethoven "χτυπιεμαι" πολυ περισσοτερο απ'οτι σε ενα μεταλ κομματι για παραδειγμα. Θεωρω οτι με αυτο το ειδος μουσικης μπορεις να εκφρασεις καθε συναισθημα, ειτε ειναι θυμος, ειτε φοβος ειτε αγαπη κλπ κλπ.
Παράθεση

VAGGKALL1

Μαθητής Β' λυκείου

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O VAGGKALL1 έγραψε στις 15:46, 23-08-08:

υπεροχη και το ωραιο ειναι οτι μπορει ανετα να συνδιαστει με την Rock και την metal π.χ.[ame]http://www.youtube.com/watch?v=iU8_G5s1Zls[/ame]
Παράθεση

Hey Joy

Φοιτητής

H Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 282 μηνύματα.

H Hey Joy έγραψε στις 17:25, 23-08-08:

Η κλασική είναι υπέροχη αν και δεν πάει πολύ καιρός που άρχισα να ακούω περισσότερο...

Εντάξει... Moonlight Sonata- Beethoven... Δεν υπάρχουν λόγια...
Παράθεση

journalist (Ευθύμης)

Απόφοιτος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.

O journalist έγραψε στις 16:42, 24-08-08:

Εντάξει... Moonlight Sonata- Beethoven... Δεν υπάρχουν λόγια... [/quote]

Τι κομματάρα,θεέ μου!
Παράθεση

Hey Joy

Φοιτητής

H Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 282 μηνύματα.

H Hey Joy έγραψε στις 16:57, 24-08-08:

:no1::xixi:
Μαγικό κομμάτι, πραγματικά...
Παράθεση

NatasaMyk (Νατασα)

Φοιτητής

H Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H NatasaMyk έγραψε στις 19:57, 24-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Hey Joy
Εντάξει... Moonlight Sonata- Beethoven... Δεν υπάρχουν λόγια...
Θα συμφωνησω.. Το presto μερος ειναι πραγματικα απιστευτo. Οσο περισσοτερο το ακουω τοσο περισσοτερο μ'αρεσει. Απευθυνεται τοσο αμεσα στο συναισθημα σου που δεν γινεται να μην σε παρασυρει. Beethoven ειναι αυτος..
Παράθεση

nfk (Nίκος)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 182 μηνύματα.

O nfk έγραψε στις 20:21, 24-08-08:

Βασικά , θεωρώ την κλασσική μουσική , υπόδειγμα μαεστρίας και αληθινού ταλέντου από συνθέτες οι οποίοι πραγματικά είχαν τον ρυθμό στο αίμα τους...

Απλά , δεν μπορώ να την ακούσω τόσο άνετα όπως θα άκουγα πχ Έντεχνο , Rock - Metal... Bryan Adams , Metallica , Βασίλη Παπακωνσταντίνου , Scorpions..

Ίσως δεν είμαι συνηθισμένος σε τέτοιους ήχους .. Πάντως αν πήγαινα σε ένα κονσέρτο κλασσικής μουσικής , δεν θα με χαλούσε καθόλου... Απλά όταν είμαι μόνος μου και θέλω να ακούσω κάτι είτε χαλαρωτικό είτε δυνατό - ξεσηκωτικό - σκληρό δεν θα ακούσω πχ Bach ή Beethoven ή Tchaikovsky ή Strauss... Θα προτιμήσω πχ Scorpions...
Παράθεση

halvas (Μιχάλης)

Φοιτητής

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε στις 12:38, 25-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από journalist
Δεν μπορώ να κάτσω να ακούω με τις ώρες κλασσική μουσική,αν και κάποια κομμάτια είναι μαγευτικά,όπως η σονάτα του σεληνόφωτος,η 5η συμφωνια (μπετοβεν) κι ο Χειμώνας (βιβάλντι)

Πριν από μήνες,άκουσα μια διασκευή των Electric Light Orchestra στο τραγούδι του Chuck Berry "Roll over Beethoven",που είχανε βάλει αποσπάσματα απ'την 5η συμφωνία.Πολλοί το θεώρησαν προσβολή,αλλά εγώ το βρήκα τρελή εμπνευση.
http://www.youtube.com/watch?v=4TfaYpa5BRM
Οι ELO είναι μοναδικό συγκρότημα. Προσβολές και βλακείες, σημασία έχει το αποτέλεσμα.

Τη λατρέυω τη κλασική. Τη γνώρισα κυρίως μέσα από την κιθάρα (Bach forever) αλλά και από τον πατέρα μου ο οποίος είναι τρελός για αυτή (έχει αγοράσει το iPod 160 GB και το γεμίζει).

Αγαπημένοι μου: Brahms, Bach, Beethoven, Mozart και Vivaldi

Απολαύστε:

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=FY4Y1gTO9HE&feature=related[/ame]

(αργεί η εικόνα βέβαια αλλά η μουσική αξίζει)

Το όνειρό μου είναι να μπω σε συμφωνική ορχήστρα
Παράθεση

Grabeel Lucas (Eλένη)

Μαθητής Β' λυκείου

H Grabeel Lucas έγραψε στις 21:46, 25-08-08:

" Το όνειρό μου είναι να μπω σε συμφωνική ορχήστρα "

xalvadakim, ονειρα,ονειρα>φλογες μακρινες μου!! (εγω να δεις τι ονειρα ειχα περι της συμφωνικης .. )

τελειο αυτο το κομματι κ ολο το σκηνικο, αλλα κ η λιμνη των κυκνων ενα αλλο του τσαικοφσκι αν δν απατωμαι ειναι ΘΕΙΚΑ ΤΕΛΕΙΟ
Παράθεση

halvas (Μιχάλης)

Φοιτητής

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε στις 22:15, 25-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Grabeel Lucas
" Το όνειρό μου είναι να μπω σε συμφωνική ορχήστρα "

xalvadakim, ονειρα,ονειρα>φλογες μακρινες μου!! (εγω να δεις τι ονειρα ειχα περι της συμφωνικης .. )

τελειο αυτο το κομματι κ ολο το σκηνικο, αλλα κ η λιμνη των κυκνων ενα αλλο του τσαικοφσκι αν δν απατωμαι ειναι ΘΕΙΚΑ ΤΕΛΕΙΟ
Γιατί; Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο για να μπείς σε μια καλή. Σε μία άριστη βέβαια είναι πιο δύσκολο, αλλά ποτέ ακατόρθωτο.

Το ξέρεις ότι πλέον στην Ελλάδα υπάρχουν πιο πολλές κενές θέσεις για τα όργανα της συμφωνικής παρά για τα λαϊκά όργανα; Τρελό αλλά αληθινό.

Τι όνειρα είχες για τη συμφωνική δηλαδή;
Παράθεση

Grabeel Lucas (Eλένη)

Μαθητής Β' λυκείου

H Grabeel Lucas έγραψε στις 15:08, 26-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από halvas
Γιατί; Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο για να μπείς σε μια καλή. Σε μία άριστη βέβαια είναι πιο δύσκολο, αλλά ποτέ ακατόρθωτο.

Το ξέρεις ότι πλέον στην Ελλάδα υπάρχουν πιο πολλές κενές θέσεις για τα όργανα της συμφωνικής παρά για τα λαϊκά όργανα; Τρελό αλλά αληθινό.

Τι όνειρα είχες για τη συμφωνική δηλαδή;
για βιολι!!!!
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 08:31, 28-08-08:

εγώ ακούω τη συμφωνική ορχήστρα του σαν φρασίσκο να παίζει τραγούδια των μετάλικα.
Παράθεση

Antigoni_18

Φοιτητής

H Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H Antigoni_18 έγραψε στις 20:58, 29-08-08:

Ένα κομμάτι που ακούω συχνά είναι οι 4 εποχές (winter: http://www.youtube.com/watch?v=nGdFH...eature=related )
Παράθεση

Stef

Φοιτητής

H Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 221 μηνύματα.

H Stef έγραψε στις 11:26, 31-08-08:

:no1:Άκουω κλασική μουσική περίπου απο τα 6 . Ξεκίνησα πιάνο σε εκείνη την ηλικία , το οποίο συνεχίζω μέχρι σήμερα και το λατρεύω . Αγαπημένοι μου συνθέτες είναι πολλοί , κυρίως ο Frederic Chopin , ακόμα όμως και οι Liszt, Brahms , Schumann, Grieg, Debussy ,Rachmaninoff , κυρίως σε έργα τους για πιάνο. Σε συμφωνικά έργα μου αρέσουν οι προηγούμενοι + Τchaikovsky, Bizet , Borodin .
Οι κλασικοί συνθέτες ήταν πρωτοπόροι της εποχής τους . Μέσα απο αυστηρούς κανόνες σύνθεσης πέτυχαν ένα εξαίσιο ηχητικό αποτέλεσμα. Η κλασική μουσική έχει και μια εκπληκτική ιστορία περίπου 300 ετών. Βέβαια η κλασική δεν πάυει να είναι ένα είδος μουσικής ( για άλλους είναι ολόκληρη φιλοσοφία) που όπως κάθε άλλο είδος δεν είναι δυνατό να αρέσει σε όλους .

Εδώ μπορείται να δείτε μια απο τις καλύτερες κατα τη γνώμη μου ερμηνείες της ουγγρικής ραψωδίας Νο 2 του Franz Liszt . Ο εκτελεστής λέγεται Maksim Mrvica και είναι Κροατός .
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=byGI1mDi3no[/ame]

Εννοείται οτι ακούω και πολλά άλλα είδη μουσικής αλλά η κλασική καταλαμβάνει ένα μεγάλο μέρος του σκληρού μου δισκού !
Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ανταλλάξει απόψεις , κομμάτια και παρτιτούρες επίσης!:no1:
Παράθεση

halvas (Μιχάλης)

Φοιτητής

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε στις 17:05, 31-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Stef
:no1:Άκουω κλασική μουσική περίπου απο τα 6 . Ξεκίνησα πιάνο σε εκείνη την ηλικία , το οποίο συνεχίζω μέχρι σήμερα και το λατρεύω . Αγαπημένοι μου συνθέτες είναι πολλοί , κυρίως ο Frederic Chopin , ακόμα όμως και οι Liszt, Brahms , Schumann, Grieg, Debussy ,Rachmaninoff , κυρίως σε έργα τους για πιάνο. Σε συμφωνικά έργα μου αρέσουν οι προηγούμενοι + Τchaikovsky, Bizet , Borodin .
Οι κλασικοί συνθέτες ήταν πρωτοπόροι της εποχής τους . Μέσα απο αυστηρούς κανόνες σύνθεσης πέτυχαν ένα εξαίσιο ηχητικό αποτέλεσμα. Η κλασική μουσική έχει και μια εκπληκτική ιστορία περίπου 300 ετών. Βέβαια η κλασική δεν πάυει να είναι ένα είδος μουσικής ( για άλλους είναι ολόκληρη φιλοσοφία) που όπως κάθε άλλο είδος δεν είναι δυνατό να αρέσει σε όλους .

Εδώ μπορείται να δείτε μια απο τις καλύτερες κατα τη γνώμη μου ερμηνείες της ουγγρικής ραψωδίας Νο 2 του Franz Liszt . Ο εκτελεστής λέγεται Maksim Mrvica και είναι Κροατός .
http://www.youtube.com/watch?v=byGI1mDi3no

Εννοείται οτι ακούω και πολλά άλλα είδη μουσικής αλλά η κλασική καταλαμβάνει ένα μεγάλο μέρος του σκληρού μου δισκού !
Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ανταλλάξει απόψεις , κομμάτια και παρτιτούρες επίσης!:no1:
Εκστατικό κομμάτι:!: Έχω μείνει στον τόπο.....
Παράθεση

Stef

Φοιτητής

H Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 221 μηνύματα.

H Stef έγραψε στις 23:13, 04-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από halvas
Εκστατικό κομμάτι:!: Έχω μείνει στον τόπο.....
Χαίρομαι που σου άρεσε φίλε χαλβά
Παράθεση

single

Μαθητής Α' γυμνασίου

H single αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H single έγραψε στις 19:57, 05-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από zip_unzip
Γειά σε όλους. Ακούει κανείς κλασική μουσική; Αν ναι, ποιοί συνθέτες σας αρέσουν περισσότερο; Ποιά κομμάτια απολαμβάνετε να ακούτε συχνότερα;

*Προσωπικά, μου αρέσει πολύ η κλασική μουσική, ωστόσο μου αρέσουν εξίσου και άλλα ήδη μουσικής.*
Λοιπον η κλασικη μουσικη δεν ειναι το φορτε μου αλλα ακου 1 ανεκδοτο>λει ο γιος στον πατερα που ακουγε κλασικη μουσικη μεσ΄το σπιτι>τι ειναι αυτα ρε πατερα,βαλε λιγο scorpions να στανιαρουμε!!
και του απανταει ο πατερας>παιδι μου ακου λιγο μπετοβεν!!
και του λει >τι λες ρε πατερα εδω ο ιδιος ο μπετοβεν που τα εγραφε δεν τα ακουγε!!!:xixi:
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους