Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,013 εγγεγραμμένα μέλη και 2,415,455 μηνύματα σε 75,306 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 167 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στα Γερμανικά

Libertus

Τιμώμενο Μέλος

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,484 μηνύματα.

O Libertus έγραψε: στις 20:09, 13-03-18:

Αναλόγως με τη σύνταξη και τη μετάφραση που κάνουμε και στα ελληνικά.

Eine Katze ist grau (Μια γάτα είναι γκρι) => Εδώ το "Eine Katze" είναι υποκείμενο και, όπως και στα ελληνικά, είναι σε ονομαστική
Ich möchte eine Katze (Εγώ θέλω μια γάτα) => Εδώ το "eine Katze" είναι αιτιατική, γιατί είναι αντικείμενο.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Frandim

Νεοφερμένος

H Frandim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Frandim έγραψε: στις 21:21, 13-03-18:

Άρα σε μία πρόταση πρώτα πρέπει να βρούμε αν είναι υποκείμενο ή αντικείμενο και μετά να καταλάβουμε αν είναι Οριστική η Αιτιατική... Είχε ένα διαγώνισμα ο μικρός και έπρεπε να βάλει τα άρθρα σε προτάσεις... γενικά ήταν σωστά τα άρθρα αλλά έπρεπε να αιτιολογίσει αν ήταν Οριστική ή Αιτιατική... εκεί το έχασε...

Ευχαριστώ πάρα πολύ...

Να ρωτήσω και κάτι άλλο... έχει μία πρόταση Petra mochte ein Pferd... εδώ γιατί το ein Pferd θεωρείται κατηγορούμενο και είναι στην Αιτιατική?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Frandim : 13-03-18 στις 21:21. Αιτία: AutoMerge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Libertus

Τιμώμενο Μέλος

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,484 μηνύματα.

O Libertus έγραψε: στις 21:33, 13-03-18:

Το "ein Pferd" δεν είναι κατηγορούμενο αλλά αντικείμενο του möchte (θέλει ένα άλογο) και ως εκ τούτου μπαίνει σε αιτιατική. Κατηγορούμενο έχουμε όταν υπάρχει το ρήμα sein (ich bin, du bist, er ist κτλ).
Π.χ Das ist ein Pferd => Αυτό είναι ένα άλογο (εδώ το "ein Pferd" είναι ονομαστική).
Γενικά, δεν διαφέρει σε κάτι από τον τρόπο με τον οποίο σκεφτόμαστε στα ελληνικά. Το "ένα" άλλωστε και στα ελληνικά είναι είτε ονομαστική είτε αιτιατική.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Libertus : 13-03-18 στις 21:37.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,229 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε: στις 10:05, 03-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από Frandim
Καλησπέρα,

Θα ήθελα μία βοήθεια στα γερμανικά. Ο γιός μου ξεκίνησε να μαθαίνει τα οριστικά και αόριστα άρθρα (πάει ιδιωτικό και έχουν ξεκινήσει από νωρίς τα Γερμανικά). Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω καθόλου την γλώσσα και πολλές φορές εκείνος δεν καταλαβαίνει την γραμματική. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Πως ξεχωρίζει όταν ένα αόριστο άρθρο είναι στην Οριστική ή στην Αιτιατική αφού σε κάποιες περιπτώσεις και στην Οριστική και στην Αιτιατική τα άρθρα είναι ίδια.

Ευχαριστώ
Ξεκάθαρη απάντηση δεν νομίζω να υπάρχει σε αυτό. Έχει να κάνει όπως σας είπαν με τη σύνταξη και τη πτώση που το κάθε ρήμα παίρνει. Το ''sein'' πχ, ( ελλ. είμαι) δεν μπορεί να συνταχθεί με αιτιατική, αντιστοίχως το ρήμα ''haben'' ( ελλ. έχω) δεν μπορεί να συνταχθεί με ονομαστική!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    doublepoulos , Koiko , konstantinakarn

Βρείτε παρόμοια